AD elektro AD elektro

Recenzia Canon EOS 80D

Zobraziť katalóg
Recenzia Canon EOS 80D

Dobre do ruky padnúce polykarbonátové telo

Fotoaparáty Canon rady xxD majú pomerne bohatú históriu a ergonómia tela sa od doby toho prvého (Canon EOS D30 z roku 2000) príliš nezmenila. U predchodcu, Canon EOS 70D, pribudol výklopný displej a u Canon EOS 80D je telo miesto horčíkovej zliatiny novo z polykarbonátovej živice so sklenenými vláknami. Nijako to pochopiteľne nevadí, fotoaparát sa vďaka tomu trošku odľahčil.

Zostalo aj rozmiestnenie ovládacích prvkov, jediný rozdiel je viditeľný na ľavej strane fotoaparátu, kde sú tradične konektory, tam pribudol samostatný konektor na slúchadlá.

Sympatický rozdiel sa skrýva v hľadáčiku, ktorý v prípade nového fotoaparátu konečne disponuje 100% zobrazením fotografovanej scény, čo u väčšiny zrkadloviek nebýva pravidlom. Iná je tiež matnica, čo okrem iného súvisí s vyšším počtom zaostrovacích bodov.

Canon EOS 80D sa vďaka účelnému pogumovaniu dobre drží, nie je nutné dokupovať batériový grip pre lepší úchop. Väčšinu nastavení možno vykonať priamo na tele fotoaparátu, čo je oveľa praktickejšie ako neustále navštevovanie menu.

S ovládaním som mal pri pomerne akčnom fotografovaní dravcov a sov iba dva problémy. Veľmi mi chýbal kĺbový volič pre výber ostriacich bodov, ktorý má fotoaparát Canon EOS 7D Mark II. Som na neho zvyknutý, funguje dokonale a je v ideálnej polohe. Vyberanie ostriaceho bodu sa u Canon EOS 80D vykonáva kĺbom uprostred otočného voliča na zadnej strane fotoaparátu. Nie že by to nešlo, ale s okom u hľadáčika je to v praxi skôr neuskutočniteľné. Ak budete fotografovať niečo živšie, zvieratá, reportáž, mohlo by to limitovať.

výřez ovládacích prvků

Podobne mám problém s kruhovým voličom na zadnej strane fotoaparátu, je malý a tá hrubšia časť je moc úzka, strašne zle sa s ňou manipuluje. Keby bola plocha väčšia, napríklad ako u staršieho fotoaparátu Canon EOS 5D Mark II, iste by to bolo pohotovejšie.

Veľa činností navyknutých z ovládania iných zrkadloviek Canon sa tu vykonáva pomerne náročne.

Asi už navždy sa budeme u tejto rady fotoaparátov Canon stretávať so slotom na karty typu SD miesto CF, ktoré sa používali v minulosti. Nijako to nevadí, karty SD sú lacnejšie a tie nové aj veľmi rýchle. Jedinou nevýhodou snáď môže byť, že by mohli byť náchylnejšie na poškodenie. Tie naozaj rýchle, kvalitné, odporúčam najmä tým, ktorí budú telo používať pre natáčanie videa.

Praktický výklopný displej je dotykový, čo sa hodí opäť najmä pri natáčaní videa, alebo pri makrofotografii.

Ak mám vyzdvihnúť nejakú vlastnosť, ktorá sa mi veľmi páčila, tak to bol veľmi príjemný a tichý zvuk uzávierky pri exponovaní, toľko kontrastujúca so šialene hlučným klopaním zrkadla pri drahších zrkadlovkách Canon. Firma u zrkadlovky Canon EOS 80D využila nový motorček, ktorý umožňuje výrazne tichší pohyb zrkadla. Plávajúce uchytenie a dokonalejšie ovládanie, zrýchlenie aj spomalenie motorku zaisťujú plynulý pohyb zrkadla. Vylepšenia znižujú hluk aj vibrácie fotoaparátu a vďaka tomu zvyšujú aj obrazovú kvalitu výsledných snímok. A to aj pri sériovom snímaní, Canon EOS 80D stíha sedem snímok za sekundu.

Fotografie pořízena zrcadlový fotoaparátem Canon EOS 80D

Sova snežná (Bubo scandiaca)
Autor: Ondřej Prosíčka | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 80D , Objektív: EF400mm f / 2.8L IS II USM, Clona: 3.5, Doba expozície: 1 / 4000s, ISO: 100, Kompenzácia expozície: -1, Blesk: Nie, 2. apríla 2015 09:03:30, zviera v ľudskej starostlivosti, Vysočina, Česko

Ostrenie so 49 bodmi v hľadáčiku

Jednoznačným prínosom zrkadlovky Canon EOS 80D je výrazné zlepšenie ostrenia oproti predchodcovi. Až tak, že ostrí pocitovo rovnako dobre ako Canon EOS 7D Mark II a v bežných podmienkach i podobne ako Canon EOS 1D X.

Pri použití objektívov Canon je každý zo zaostrovacích bodov plne funkčné pri svetelnosti f / 5,6 a fotoaparát tak môže vždy rýchlo zaostriť na detail vo vodorovnom aj zvislom smere, všetkých 49 bodov je krížových. V praxi to vyzerá tak, že je jedno, ktorý bod vyberiete, objektív zaostrí rovnako svižne akýmkoľvek najvzdialenejším bodom ako centrálnym. V minulosti, u starších zrkadloviek, bol podobne citlivý iba bod stredový, krajné len u veľmi svetelných objektívov. To sa teraz stiera, výborne ostria všetky.

Oproti predchodcovi, ktorým bol Canon EOS 70D, je aj ten centrálny bod oveľa citlivejší, zaostríte ním pomerne hladko aj za šera, čo predtým nešlo. Ostrenie je funkčné aj pri expozičnej hodnote -3V, ktorá zodpovedá mesačnému svitu.

Ak som na objektív Canon EF 400mm f / 2.8 nasadil pre predĺženie ohniská telekonvertor Canon TC 1.4x III, nespozoroval som žiadne spomalenie zaostrovania, a to ani u krajných bodov. Keď som ale nasadil Canon TC 2x III, ostrenie sa výrazne spomalilo a u tých krajných bodov pri zlých svetelných podmienkach a nekontrastnom objekte nedošlo k zaostreniu vôbec. Ak však budete snímať bežnú scénu za vonkajšieho svetla, na zaostrenie dôjde. Ak budete používať objektív s minimálnou clonou f / 8 (alebo kombináciu objektív + telekonvertor), bude k dispozícii 27 bodov automatického zaostrovania (deväť z nich je krížových). Súčasťou ostriaceho systému je aj jeden mimoriadne citlivý stredový dvojitý krížový bod.

Pre ostrenie môžete vyberať zo štyroch možných režimov zónového automatického zaostrovania, ktoré sú vidieť v hľadáčiku. Výber sa vykonáva pomocou tlačidla umiestneného hneď vedľa spúšte. Osobne odporúčam používať výber jedného bodu, toho, ktorý pokrýva to, čo má byť ostré. Popisované som praktizoval pri snímaní statických portrétnych fotografií sov. Vybral som bod, ktorý pokrýval oko, a zaostril.

Fotografie pořízena zrcadlový fotoaparátem Canon EOS 80D

Myšiak lesný (Buteo buteo)
Autor: Ondřej Prosíčka | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 80D , Objektív: EF400mm f / 2.8L IS II USM, Clona: 4, Doba expozície: 1 / 640s, ISO: 1600, Kompenzácia expozície: -1, Blesk: Nie, 2. apríla 2015 10:01:45, zviera v ľudskej starostlivosti, Vysočina, Česko

Väčšie pixely pre lepší obraz

Oproti fotoaparátu Canon EOS 70D sa u novinky zvýšilo rozlíšenie na 24 MPx. Hoci honbu za veľkým rozlíšením fotoaparátu nevidím všeobecne veľmi rád, obzvlášť u tých formátu APS-C, tentoraz sa firme Canon podarilo výstup vcelku ukočírovať. Zvyčajne totiž platí jednoduchá rovnica: veľké rozlíšenie rovná sa veľa šumu na vysokej ISO.

Srdcom digitálnej zrkadlovky Canon EOS 80D je totiž najnovší obrazový procesor DIGIC 6 a nový obrazový snímač. Oproti predchádzajúcemu modelu Canon EOS 70D síce došlo k navýšeniu rozlíšenia o 4 megapixely, ale vďaka novej technológii konštrukcie snímača sú napriek tomu samotné pixely u novinky väčšie o 14%!

Výsledok to má jeden. Pocitovo sa mi zdá, že na vysokej ISO (od hodnoty ISO 800) síce fotoaparát šumí, ale zachováva si pomerne veľa detailov, nestráca kontrast ani saturáciu. Skoro by som povedal, že Canon EOS 80D je obrazovo lepší ako drahší Canon EOS 7D Mark II, minimálne je možné fotografie lepšie spracovávať, pri zvyšovaní kontrastu a citlivom presvetľovanie tieňov nevylezie v obraze toľko "škaredosti".

Pri fotografovaní odporúčam mať v menu fotoaparátu vypnuté "Odšumovanie pri vysokom ISO". Citlivo odšumit môžete fotografiu vždy, ale ostrosť vám už nič nevráti. Ak vám na počítači šum vadí, je nutné si uvedomiť, že si prezeráte obraz, ktorý v podobnom formáte dáte na papier skôr výnimočne.

Fotografie pořízena zrcadlový fotoaparátem Canon EOS 80D

Krkavec veľký (Corvus corax)
Autor: Ondřej Prosíčka | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 80D , Objektív: EF70-200mm f / 2.8L IS II USM, Clona: 4, Doba expozície: 1 / 250s, ISO: 800, Kompenzácia expozície: -2/3, Blesk: Nie, 2. apríla 2015 10:37:44, zviera v ľudskej starostlivosti, Vysočina, Česko

Digitálna zrkadlovka profesionálnou kamerou

Jednou z hlavných výhod fotoaparátu Canon EOS 80D sú schopnosti pri natáčaní videa. Je k tomu totiž vyložene predurčený. Automatické ostrenie pri digitálnych zrkadlovkách sa v posledných asi štyroch rokoch dotiahlo k dokonalosti a teraz už nemusí limitovať ani laika bez skúsenosti s manuálnym ostrením.

Jednoducho volič vedľa hľadáčika prepnete do polohy zodpovedajúcej natáčaniu (ikonka červené kamerky), ihneď sa sám rozsvieti displej a tam, kam nasmerujete objektív, bude hneď zaostrené. Novinkou fotoaparátu Canon EOS 80D oproti iným zrkadlovkám je to, že rýchlosť preostrenia vo videu si môžete sami nastaviť a zmeniť tým celkové vyznenie scény. Táto možnosť sa dá využiť pre momenty, kedy je hlavný objekt príliš v pohybe a mizne z plochy, kde má byť zaostrený. Citlivosť preostrenia je možné znížiť.

Oproti predchodcovi môžete vo formáte Full HD po novom natáčať videá rýchlosťou až 60 snímok za sekundu, čo je vhodné pre záznam rýchlych akčných scén a prípadne pri spracovaní videa záznam spomaliť pre pútavé zachytenie pohybu. Kameramani majú tiež k dispozícii úplnú kontrolu nad úrovňou zvuku, ktorá spolu s využitím vstupov pre slúchadlá a mikrofón umožňuje zaznamenávať zvuk v profesionálnej kvalite.
Pri testovaní videá u dravcov a sov sa mi rovnako ako inokedy osvedčilo manuálne nastavenie. Prepnete otočný volič režimov na "M", nastavíte čas 1/50 s (ktorý je kameramanov všeobecne odporúčaný), clonu zvolíte podľa potreby (osobne preferujem tie nízke pre zvýraznenie natáčaného zvieraťa) a meníte len hodnotu ISO, aby bola scéna vhodne exponovaná (náhľad výsledku je vidieť na displeji).

Pred samotným natáčaním odporúčam nenechávať vyváženie bielej na automatike, pri zmene kompozície by sa mohla meniť farebnosť výsledného videa.

Fotografie pořízena zrcadlový fotoaparátem Canon EOS 80D

Orol skalný (Aquila chrysaetos)
Autor: Ondřej Prosíčka | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 80D , Objektív: EF400mm f / 2.8L IS II USM, Clona: 4.5, Doba expozície: 1 / 400S, ISO: 500, Kompenzácia expozície: -2/3, Blesk: Nie, 2. apríla 2015 19:00:04, zviera v ľudskej starostlivosti, Vysočina, Česko

Skrotenie dynamického rozsahu pomocou funkcie HDR

Rovnako ako u väčšiny nových fotoaparátov môžete v menu fotoaparátu Canon EOS 80D nájsť funkciu HDR. Nastavíte rozsah rozdielu medzi získanými snímkami (1, 2, 3 EV), stlačíte spúšť a fotoaparát rýchlo po sebe vyfotografuje tri snímky, ktoré ihneď zloží do jedného. Záleží potom na nastavení, či uloží všetky alebo len posledný, zložený.

Zložená výsledná fotografia má dve zásadné chyby: je uložená vo formáte JPG bez možnosti ďalších úprav a tonálne podanie fotografie mi príliš nesedí. Spracovanie sa viac sústredí na tiene, ktoré sú presvetlené až neprirodzene. Naopak svetlá obloha je korigovaná len minimálne a práve tam by sa to hodilo najviac. Možno to však bola náhoda danej situácie, chcelo by to viac skúšok.

Avšak, pri problematických svetelných podmienkach odporúčam funkciu používať. Obzvlášť v prípade dokumentačných fotografií, kedy vám postačí len JPG. Pre vážnejšiu prácu, fotografovanie krajiny pred svitaním alebo u fotografií so slnkom v zábere osobne zostanem pri robení troch snímok RAW pre starostlivé, čo najprirodzenejšie podanie.

Fotografie pořízena zrcadlový fotoaparátem Canon EOS 80D

Sova lesná (Strix aluco)
Autor: Ondřej Prosíčka | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 80D , Objektív: EF400mm f / 2.8L IS II USM, Clona: 4, Doba expozície: 1 / 250s, ISO: 500, Kompenzácia expozície: -2, Blesk: Nie, 3. apríla 2015 07:07:47, zviera v ľudskej starostlivosti, Vysočina, Česko

Bezdrôtové sťahovanie fotografií a diaľkové ovládanie pomocou wi-fi

Výbornou novinkou nových fotoaparátov je pohodlie a rýchlosť, ktorú im dáva Wi-Fi a NFC konektivita. Pomocou Wi-Fi pripojenia môžete fotoaparát ovládať smartfónom alebo tabletom, prezerať a sťahovať fotografie, alebo rovno zálohovať na cloud službách (internetové úložisko). Nechápem, prečo je táto dokonalá funkcia iba u fotoaparátov nižších radov a fotoaparáty Canon EOS 5D Mark III a 1DX týmto nedisponujú.

Podobne ako pri prvom zoznámení s Wi-Fi vo fotoaparáte u Canon EOS 6D som sa do spárovania s mobilným telefónom pustil bez čítania manuálu. Hovoril som si "skúsim to, možno to bude opäť intuitívne". Bolo, netrvalo mi to dlhšie ako minútu. Pred prvým pripojením si stiahnite do chytrého telefónu (prípadne tabletu) aplikáciu Canon Camera Connect, pomocou ktorej budete fotoaparát ovládať. Potom už len stačí v menu fotoaparátu Wi-Fi pripojiť, pomenovať zariadenie, na telefóne nájsť Wi-Fi s vaším pomenovaním, pripojiť sa, overiť číselným heslom a je to. Fotoaparát môžete plnohodnotne ovládať z telefónu vrátane ostrenia alebo zhotovené fotografie ľahko stiahnuť do tabletu alebo mobilného telefónu.

Po odpojení a opätovnom pripojení nie je už overovanie nutné. Rýchle, jednoduché. Jedinou chybou je snáď len to, že sa mi nepodarilo mať registrovaný zároveň iPhone aj iPad, vždy sa musí to prvé nastavenie zrušiť a potom zase nastavovať druhé. Bolo by vhodnejšie, keby si to pamätalo zariadenia obe.

Fotografie pořízena zrcadlový fotoaparátem Canon EOS 80D

Výr skalný (Bubo bubo)
Autor: Ondřej Prosíčka | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 80D , Objektív: EF400mm f / 2.8L IS II USM, Clona: 3.2, Doba expozície: 1 / 400S, ISO: 1000, Kompenzácia expozície: -4/3, Blesk: Nie, 3. apríla 2015 07:44:17, zviera v ľudskej starostlivosti, Vysočina, Česko

Funkcie pre časozberné filmy

Pomerne dlhú dobu trvalo, kým sa digitálne zrkadlovky naučili to, čo už vedeli dlhé roky aj tie najlacnejšie kompakty - nastaviť automatické snímanie fotografií, ktoré sa potom uloží do výsledného videa, ktoré zrýchlene zobrazí dlhší časový úsek.

Pri použití režimu Timelapse môžu používatelia zadať počet snímok a časový interval. Na základe týchto informácií fotoaparát zobrazí dĺžku klipu a vytvorí film vo Full HD rozlíšení. Záznam fotografií v plnom rozlíšení môžu pri použití intervalového časovača užívatelia ovplyvniť nastavením doby od jednej sekundy po 99 hodín, 59 minút a 59 sekúnd, ale aj určením počtu fotografií v rozmedzí 1 až 99 alebo bez obmedzenia maximálnej hranice.

Bohužiaľ, cez moju opakovanú snahu sa mi nepodarilo toto vyskúšať. Pomerne ľahko možno funkciu v menu nájsť a nastaviť, problém však nastáva pri samotnom spustení. Nič sa nedeje. Fotoaparát ešte ponúkne akési skúšobné video, ale ani to nie je možné nijako spustiť. Nepredpokladám však, že by to bola chyba, možno je tam len nejaká nelogickosť a ja som to nesprávne pochopil.

Avšak pokiaľ to bude fungovať, sú možnosti časozberných filmov v prírode neobmedzené. Od rannéhp svitania s hmlou, pohybujúce sa dramatické oblačnosti, po otváranie kvetov s ich natáčaním za slnečnými lúčmi.

Fotografie pořízena zrcadlový fotoaparátem Canon EOS 80D

Jastrab veľký (Accipiter gentilis)
Autor: Ondřej Prosíčka | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 80D , Objektív: EF400mm f / 2.8L IS II USM, Clona: 4, Doba expozície: 1 / 100s, ISO: 200, Kompenzácia expozície: -4/3, Blesk: Nie, 3. apríla 2015 09:10:24, zviera v ľudskej starostlivosti, Vysočina, Česko

Alternatívy a konkurencia

Pokiaľ o kúpe Canon EOS 80D uvažujete, mal by som asi spomenúť najbližšie alternatívy. U priamej konkurencie je to trošku lacnejšie Nikon D7200 , alebo oveľa drahšie, podľa špecifikácií takmer dokonalá novinka Nikon D500 . Keď už som pri tej variante "tak si priplatím", aj firma Canon ponúka výkonnejšiu alternatívu, je ním fotoaparát Canon EOS 7D Mark II, ktorý stíha 10 snímok za sekundu, má viac možností nastavenia pre ostrenie, má sloty na dve pamäťové karty a vstavanú GPS.

Naopak tým, ktorí by radi ušetrili, odporučím Canon EOS 760D . Osobne ho používam a pri väčšine fotografovaní ma nijako nelimituje. Nutné priznať, že ho používam z veľkej časti iba na video, ale aj s Canon 80D to bude u väčšiny majiteľov podobne. Kúpi si ho veľa kameramanov, ktoré oslovia tých 60 snímok za sekundu vo Full HD rozlíšení.

Fotografie pořízena zrcadlový fotoaparátem Canon EOS 80D

Sýček obyčajný (Athene noctua)
Autor: Ondřej Prosíčka | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 80D , Objektív: EF400mm f / 2.8L IS II USM, Clona: 6.3, Doba expozície: 1 / 160s, ISO: 640, Kompenzácia expozície: -4/3, Blesk: Nie, 3. apríla 2015 10:03:32, zviera v ľudskej starostlivosti, Vysočina, Česko

Fotograf Ondřej Prosíčka sa vo svojej tvorbe zameriava na fotografovanie divokej prírody. Na snímkach chce nápadito zaznamenať správanie zvierat v ich prirodzenom prostredí. Fotografické workshopy a expedície zamerané na prírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiách a má za sebou viac ako tri desiatky autorských výstav.

Vytlačiť
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií