Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Emise pro AP+ v app - všechny segmenty

Sony A6500 (RECENZIA)

Zobraziť katalóg
Sony A6500 (RECENZIA)

Sony Alpha 6500 (skrátene A6500) patrí k tomu najnovšiemu, a hlavne tiež k tomu najlepšiemu, čo Sony v tejto triede bezzrkadloviek aktuálne ponúka. Dôkazom je, že tento fotoaparát nedávno získal prestížne ocenenie EISA 2017-2018 v kategórii „Prosumer Compact System Camera“. Pre zaujímavosť ešte dodám, že spoločnosť Sony tento rok získala hneď šesť cien EISA, čo je naozaj veľmi slušný výkon. V nasledujúcom článku sa teda pozrieme na Sony Alpha 6500 podrobnejšie, najmä na ergonómiu, ovládanie, celkové vyhotovenie fotoaparátu ako takého a, samozrejme, aj na výstupnú kvalitu fotografií – ukážky v plnom rozlíšení nájdete na stiahnutie na konci článku.

Sony A6500 boduje robustnou konštrukciou a intuitívnym ovládaním

Telo fotoaparátu Sony A6500 je veľmi kompaktné a na prvý dotyk až prekvapivo robustné. Celý základný korpus je totiž z masívneho kovového odliatku, pravdepodobne z obvyklej a stále obľúbenej horčíkovej zliatiny. Skrátka taká pevná kovová tehlička, navyše odolný proti prachu a poveternostným vplyvom. Základný tvar tela je veľmi jednoduchý, až by som skoro povedal strohý, napriek tomu sa však veľmi dobre drží, a to aj väčšou rukou – najmä vďaka batériovému gripu vystupujúcemu z prednej strany a opore pre palec na strane zadnej (oboje je navyše vybavené gumovým, nekĺzavým a na dotyk príjemným polepom). Fotoaparát tak možno dobre a bezpečne držať iba jednou rukou.

Sony A6500 – recenzia testSony A6500 – recenzia testSony A6500 – recenzia testSony A6500 – recenzia testSony A6500 – recenzia testSony A6500 – recenzia testSony A6500 – recenzia testSony A6500 – recenzia test
Sony A6500 dokáže aj napriek malým rozmerom svojou obrazovou kvalitou konkurovať väčšine zrkadloviek.

Podobne dobre je na tom aj ovládanie – výrobcovi sa na relatívne drobné telo fotoaparátu podarilo vhodne umiestniť dostatok ovládacích prvkov vrátane ich logického rozmiestnenia tak, že človek veľmi ľahko a rýchlo pochopí celú logiku ovládania. Hádam až na jedinú drobnosť, ktorou je umiestnenie spúšte videa, ktorá je podľa mňa úplne nezmyselne umiestnená pod palcom pravej ruky tak, že ju takmer nie je možné stlačiť bez použitia oboch rúk – jedine hádam v prípade používateľov s veľmi malou rukou. Určite by sa ešte vošla niekam hore, kde by jej umiestnenie dávalo väčší zmysel aj pohodlie. Inak sú všetky ostatné ovládače fungujú bez problémov. Sú pevné, dostatočne veľké aj robustné – najmä dôležité otočné voliče na hornej strane, ktoré sa naozaj podarili. Rovnako tak hlavný vypínač, ktorého umiestnenie priamo na spúšti môžu síce niektorí používatelia kritizovať s ohľadom na fakt, že tento spôsob je typický pre inú značku, ale nič to nemení na tom, že nič lepšie zatiaľ nikto iný nevymyslel – je to mimoriadne intuitívne, pohodlné a v prípade potreby akčnej reakcie aj rýchle.

ParametreSony A6500
Snímací čipFormát APS-C, Exmor CMOS, 24 Mpx
Pomer strán3 : 2
Rozsah citlivosti ISO100 až 25 600 (manuálne až 51 200)
Rozsah expozičných časov1/4 000 až 30 s
Automatické zaostrovanie425/169 bodov
Rýchlosť sériového snímania11 snímok za sekundu
LCD monitorDotykový 3" (7,5 cm) – 921 600 pixelov
VideoUHD 4K (3 840 × 2 160)
Bezdrôtové rozhranieBluetooth, NFC, WiFi
Batéria1 020 mAh – cca 330 snímok
Rozmery120 × 67 × 53 mm
Hmotnosť (vrátane batérie a karty)453 g

Nabíjanie cez micro USB umožní nabíjanie na cestách

Zaujímavý je LCD monitor na zadnej stene fotoaparátu – ten je výklopný nahor aj nadol, je, samozrejme, dotykový a má širokouhlý pomer strán 16:9, hoci pomer strán snímača je v klasickom pomere 3:2. Je to asi kvôli tomu, že inak by sa na zadnú stranu skrátka nezmestil. Kvalitný je aj elektronický hľadáčik, ktorý má skoro 2,5 milióna obrazových bodov a je teda veľmi jemný, navyše si tak môžete priamo v hľadáčiku zobraziť veľa užitočných informácií od nastavenia expozície cez zaostrovacie body až po vodováhu či pomocnú mriežku na fotografovanie architektúry.

Sony A6500 – recenzia testSony A6500 – recenzia testSony A6500 – recenzia testSony A6500 – recenzia test
K bezzrkadlovke Sony A6500 je k dispozícii veľké množstvo objektívov aj ďalšieho príslušenstva.

Ak fotoaparát otočíme hore nohami, tak zistíme, že dvierka na spodnej strane ukrývajú nielen batériu, ale súčasne aj pamäťovú kartu. Mne osobne sa toto riešenie páči, pretože čím menej takýchto mechanických prvkov, tým lepšie. Veľmi pozitívne vnímam tiež fakt, že batéria sa nabíja priamo vo fotoaparáte, a to pomocou v súčasnej dobe veľmi rozšíreného konektora micro USB. V prípade potreby či núdze tak ľahko môžete použiť napríklad nabíjačku od takmer ľubovoľného súčasného mobilného telefónu, alebo powerbanku, keď ste práve na cestách. Pre istotu hádam ešte dodám, že na spodnej strane je aj obvyklý statívový závit, ktorý je poctivo kovový tak, ako bajonet objektívu aj sánky na externý blesk a v podstate ako celý fotoaparát Sony Alpha A6500.

i Súčasné špičkové bezzrkadlovky s čipom formátu APS-C dosahujú zhruba rovnakú kvalitu fotografií, ako plnohodnotné zrkadlovky, ale zato v kompaktnejšom tele a väčšinou sú lepšie vybavené rôznymi doplnkovými elektronickými funkciami. Spravidla tiež majú menej mechanických dielov, vďaka čomu sú o niečo menej náchylné na poruchy a poškodenie. Na druhú stranu väčšinou nie sú lacnejšie, majú podstatne kratšiu výdrž batérie a menej príslušenstva.

Oproti predchádzajúcim verziám bol v prípade fotoaparátu Sony A6500 mierne pozmenený dizajn menu, ktoré je teraz lepšie farebne odlíšené. Názory sa rôznia, niektorí chvália, iní kritizujú, podľa toho, čo komu vyhovuje. Ja osobne by som povedal, že menu je skutočne veľmi detailné, teda umožňuje presne špecifikovať každý mysliteľný detail a z toho v praxi vyplýva, že zatiaľ čo kreatívci budú veľmi spokojní, až nadšení, naopak, tí, ktorí hľadajú priamočiare a jednoduché ovládanie, tak budú skôr trochu zmätení a nespokojní. Všetkým sa človek asi nikdy nezavďačí.

Dobrá práca s obrazovým šumom a video v 4K rozlíšení

Fotoaparát Sony A6500 je vybavený snímacím čipom formátu APS-C s rozlíšením 24 Mpx (výsledné fotografie teda majú rozmer rozmer 6 000 × 4 000 pixelov) a disponuje rozsahom hodnôt citlivosti ISO 100 až 51 200, pričom praktické výsledky sú naozaj veľmi dobré a skutočne zodpovedajú výsledkom, ktoré podávajú súčasné 24 Mpx digitálne zrkadlovky. Čisto subjektívne z praktického pohľadu by som povedal, že fotoaparát Sony A6500 možno výsledné fotografie pri spracovaní svojím obrazovým procesorom Bionz X o niečo viac vyhladzuje, takže fotografie majú menej šumu, avšak za cenu malej straty detailov kresby, samozrejme, hovorím o fotografiách, kde bola použitá vyššia hodnota citlivosti ISO. Je však otázka, ako to vyhodnotiť, pretože niektoré konkurenčné fotoaparáty to robia presne naopak, teda že sa pri spracovaní snažia zachovať maximum detailov, ale zase za cenu mierne vyššieho šumu. Obe metódy majú niečo do seba a každá je výhodou, ale v inej situácii. Vo všeobecnej rovine by som povedal, že výsledky všetkých súčasných 24 Mpx fotoaparátov s čipom formátu APS-C sú si veľmi podobné a odlišnosti sú skôr práve vo filozofii prístupu pri spracovaní. Avšak keď sa vrátim k Sony Alpha 6500, tak výsledky sú naozaj veľmi dobré a vôbec sa nemusíte báť používať aj vysoké hodnoty citlivosti ISO, ostatne, ako dokladajú ukážkové testovacie fotografie v prílohe.

Sony A6500 – Ukážkové snímkySony A6500 – Ukážkové snímkySony A6500 – Ukážkové snímkySony A6500 – Ukážkové snímkySony A6500 – Ukážkové snímkySony A6500 – Ukážkové snímkySony A6500 – Ukážkové snímkySony a6500 - Ukázkové snímkySony A6500 – Ukážkové snímkySony A6500 – Ukážkové snímky
Porovnanie snímok s rozsahom hodnôt citlivosti ISO 100 až 51 200. Snímky v plnom rozlíšení nájdete na konci článku.

Rovnako dobré je aj video – fotoaparát podporuje už aj Ultra HD rozlíšenie (3 840 × 2 160 pixelov) so snímkovou frekvenciou 30 snímok za sekundu. Väčšine používateľov však asi bude bohato stačiť Full HD video, ktoré dosahuje snímkovú frekvenciu 60 snímok za sekundu. Ak sa však s videom radi pohráte, potom určite oceníte aj možnosť nahrávania spomaleného videa. Spomalené video sa tak dostáva do čoraz viac prístrojov a musím povedať, že tento trend sa mi veľmi páči, pretože po ére obľuby časozberných videí je to ďalší užitočný nástroj. Napríklad s deťmi alebo domácimi miláčikmi sa pri použití spomaleného videa môžete doslova vyblázniť – ako ukazuje priložené video, pri ktorého nahrávaní sme si užili dosť zábavy.

Päťosá stablizácia je jednou z hlavných predností fotoaparátu Sony A6500

Oproti predchádzajúcim verziám fotoaparátu má najnovší fotoaparát Sony A6500 jednu úplne zásadnú výhodou, ktorou je výkonný päťosý stabilizátor priamo na čipe. Podľa mňa je toto vylepšenie celkom jednoznačne najzásadnejšie, pretože rôznych funkcií je dnes veľa, až sa v tom používatelia strácajú a väčšina z nich je rovnako využiteľná vždy len pre určitý okruh fotografov. Stabilizáciu však využije skutočne (skoro) každý, a to navyše veľmi často, preto tiež osobne vždy rozhodne odporúčam brať stabilizáciu do úvahy ako jeden z hlavných argumentov čo kúpiť a čo nie. V tomto prípade je navyše stabilizácia priamo vo fotoaparáte, takže nie je nutné veľmi riešiť, ako je na tom objektív, a ešte navyše je stabilizácia veľmi účinná, a to dokonca hneď v piatich osiach. Pre zaujímavosť – pokiaľ však nasadíte objektív, ktorý je tiež vybavený stabilizátorom, potom oba stabilizátory dokážu vzájomne spolupracovať. Výrobca uvádza účinnosť tejto stabilizácie až 5EV, čo je veľmi slušná hodnota. V praxi sa síce overuje len veľmi ťažko, ale na základe svojich dlhoročných skúseností a po niekoľkodňovom fotografovaní tomuto údaju jednoducho verím.

Sony A6500 – sample photoSony A6500 – sample photoSony A6500 – sample photoSony A6500 – sample photoSony A6500 – sample photo Sony A6500 – sample photo
Ďalšie ukážkové fotografie z fotoaparátu Sony A6500, tentoraz za slnečného dňa aj z interiéru. Všetky ukážkové snímky v plnom rozlíšení nájdete na stiahnutie nižšie.

Systém automatického zaostrovania zostal rovnaký ako v prípade predchádzajúcej verzie Sony Alpha A6300, teda výrobcom nazývaný 4D Focus, využívajúci 425 bodov AF s detekciou fázového posunu a 169 bodov AF s detekciou kontrastu, čo sú parametre rozhodne viac než dostačujúce. Sériové snímanie tiež zostalo rovnaké, teda 11 snímok za sekundu (alebo 8 bez prerušenia živého náhľadu). Zväčšila sa však vyrovnávacia pamäť, ktorá by teraz mala zvládnuť až 307 fotografií vo vysokej kvalite. Ako celok sa celý systém automatického zaostrovania v kombinácii so sériovým snímaním a vyrovnávacou pamäťou pri praktickom fotografovaní osvedčil ako veľmi svižný a spoľahlivý, v tomto ohľade naozaj nemám najmenšiu výhradu. Trochu sa však, naopak, zhoršila výdrž fotoaparátu na jedno nabitie batérie – výrobca teraz udáva zhruba 310 fotografií pri použití elektronického hľadáčika, alebo 350 fotografií pri fotografovaní so živým náhľadom na LCD monitore (v prípade A6300 to bolo 400 snímok). Na bežné použitie to, samozrejme, bez problémov stačí, ako celok to však stále považujem za jedno zo slabších miest bezzrkadloviek – klasické zrkadlovky stále vydržia oveľa viac, čo je však dôležité len pre určitú časť používateľov, napríklad pri expedičných cestách a podobne.

Perfektné výsledky aj so základným objektívom

Pokiaľ ide o príslušenstvo, tak je tu k dispozícii obvyklé a rozsiahle portfólio všetkého príslušenstva ako značkového, tak aj od alternatívnych výrobcov, a to od objektívov cez externé blesky a mikrofóny na nahrávanie náročnejšieho videa až po náhradné batérie, tašky a podobne. Ukážkové fotografie v článku boli vyhotoven pomocou základného zoom objektívu Sony E 16–50 mm f/3,5–5,6 OSS, ktorý môžem len odporučiť, najmä ak chcete zachovať kompaktné rozmery celej zostavy. Ďalšie možné základné aj špecializované objektívy už sú však často o poznanie väčšie, a preto venujte pri výbere pozornosť aj tomuto kritériu, najmä ak sú pre vás menšie rozmery naozaj dôležité. Sony A6500 sa však, bohužiaľ, zatiaľ (10/2017) so spomínaným objektívom nepredáva vo zvýhodnenej súprave, ale hádam sa to čoskoro zmení.

Sony A6500 – príslušenstvoSony A6500 – príslušenstvoSony A6500 – príslušenstvoSony A6500 – príslušenstvoSony A6500 – príslušenstvo Sony A6500 – príslušenstvo
K bezzrkadlovke Sony A6500 je k dispozícii veľké množstvo objektívov aj ďalšieho príslušenstva.

Záverečným parametrom je, samozrejme, aj predajná cena, ktorá je v mnohých prípadoch veľmi dôležitým, ak nie priamo rozhodujúcim parametrom, ku ktorému však musím byť trochu kritický. Na jednej strane je síce pravda, že Sony Alpha 6500 je skutočne vynikajúcim fotoaparátom, ktorého kvality potvrdzuje nielen moja používateľská recenzia a jej výsledky, ale aj v úvode spomínané prestížne medzinárodné ocenenie. Výborné výstupné kvality fotografií potvrdzujú aj predné svetové laboratória, venujúce sa testovaniu prístrojov v laboratórnych podmienkach, kde sa Sony A6500 aktuálne drží v TOP 10 všetkých fotoaparátov osadených snímacím čipom formátu APS-C. Na druhú stranu si za túto kvalitu nechá výrobca dobre zaplatiť a samotné telo Sony A6500 aktuálne (10/2017) stojí 1699,90 € vrátane DPH, čo je naozaj celkom dosť. Na druhú stranu je však jednoducho pravda, že lepšiu bezzrkadlovku (ale aj zrkadlovku) v tejto kategórii, teda s APS-C čipom, len ťažko (ak vôbec) nájdete, a to ako po stránke kvality fotografií, tak aj po stránke funkčnej výbavy.

Vzorové zábery v plnom rozlíšení

Záverečné hodnotenie Sony A6500

Hodnotenie 90 % Alza.sk
Hlavné parametre: Konštrukcia
95 %
Obrazová kvalita
95 %
Pomer ceny a výkonu
80 %

Klady

  • Vynikajúca kvalita fotografií
  • Množstvo funkcií a nastavení
  • Skvelé video
  • Výkonná stabilizácia priamo na čipe
  • Kompaktné vyhotovenie
  • Robustný a odolný
  • Nabíjanie cez micro USB

Zápory

  • Vyššia cena
  • Umiestnenie spúšte pre video
  • Kratšia výdrž batérie
Michal Kupsa

Michal Kupsa sa narodil v roku 1970 v Brne. Fotografovať začal už vo svojich 15 rokoch a novinárskej činnosti prepadol už o tri roky neskôr. Na svojom konte má spoluprácu s množstvom prestížnych českých aj zahraničných médií, vrátane Českej televízie, Českého rozhlasu, National Geographic, Národnej knižnice Kongresu USA, iDNES, nadácie Človek v tiesni a väčšiny českých magazínov o fotografii a fotografovaní. Zameriava sa predovšetkým na cestopisné články, recenzie fototechniky a vedenie fotografických kurzov.

Vytlačiť
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií