Ospravedlňujeme sa, ale z technických príčin sa momentálne na našich pobočkách môže vyzdvihnutie objednávky časovo predĺžiť. Na oprave usilovne pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

AD homeoffice AD homeoffice

Recenzia objektívu TAMRON AF 70–300 mm f/4–5,6 Di LD Macro 1:2

Zobraziť katalóg
Recenzia objektívu TAMRON AF 70–300 mm f/4–5,6 Di LD Macro 1:2

Teleobjektívy s rozsahom ohniska približne 70 – 300 mm patria k najobľúbenejším a najpredávanejším objektívom vôbec. Všetci výrobcovia objektívov majú vo svojej ponuke minimálne jeden, častokrát však aj viac teleobjektívov s týmto, alebo veľmi podobným rozsahom ohnísk, od lacných, skôr plastových verzií, po často sofistikovanejšie a drahšie vyhotovenie. Ponuka na trhu je tak naozaj mimoriadne široká, a to ako originálnych objektívov od tradičných výrobcov fotoaparátov, tak aj od alternatívnych výrobcov, ktorí sa špecializujú len na objektívy, ale zato ich väčšinou vyrábajú vo vyhotovení pre všetky najpoužívanejšie značky zrkadloviek. Jeden z takýchto objektívov by som vám dnes rád predstavil a pozrel sa naň podrobnejšie. Ide o objektív Tamron AF 70–300 mm f/4–5,6 Di LD Macro, ktorý patrí k tým vôbec najlacnejším na súčasnom trhu a je teda voľbou skôr pre začínajúcich amatérskych fotografov.

Teleobjektáv Tamron AF 70-300 mm f/4-5,6 Di LD Macro

Tamron AF 70–300 mm f/4–5,6 Di LD Macro – rozmery, mechanické vyhotovenie a ovládanie

Keď vezmete teleobjektív Tamron AF 70–300 mm f/4–5,6 Di LD Macro prvýkrát do ruky, tak asi prvé čo vás zaujme, je to, že objektív je príjemne kompaktný a ľahký (aj keď sú v tejto kategórii aj menšie a ľahšie, ale už nie veľmi). Veľmi pozitívne hodnotím tiež dostatočne široký ako zoomovací, tak aj zaostrovací prstenec. Oba prstence sú navyše doplnené o kvalitné pogumovanie a aj ich chod možno hodnotiť ako dostatočne plynulý. Bezproblémové sú aj posuvné prepínače, na zvolenie automatického, či ručného zaostrovania, alebo na prepínanie do makro režimu. Objektív ako celok dobre sadne do ruky a aj v praxi sa s ním skvele pracuje a to ako na väčších, tak aj na menších telách digitálnych zrkadloviek.

Vyhotovenie objektívu je také, aké sa vzhľadom na cenu dalo očakávať, teda v podstate celoplastové. Napriek tomu tento objektív nepôsobí nijako extra lacným dojmom, použité plasty sú pomerne kvalitné a ovládacie prvky sú pevné, nevrzgajú a ani nič podobné. Ako celok objektív pôsobí (vzhľadom na cenu) až prekvapivo solídne. Tento dobrý dojem navyše umocňuje poctivý kovový upínací bajonet, takže pri nasadzovaní na fotoaparát nemusíte byť až tak úzkostlivo starostliví, ako v prípade objektívov s plastovým bajonetom (a občas majú plastové bajonety aj podstatne drahšie objektívy). Po stránke mechanického vyhotovenia a ovládania by som teda objektív hodnotil veľmi dobre.

Teleobjektív Tamron AF 70-300 mm f/4-5,6 Di LD Macro Teleobjektív Tamron AF 70-300 mm f/4-5,6 Di LD Macro Teleobjektív Tamron AF 70-300 mm f/4-5,6 Di LD Macro

Tamron AF 70–300 mm f/4–5,6 Di LD Macro – vlastnosti a obrazová kvalita

Ak bolo mechanické vyhotovenie a ovládanie objektívu Tamron AF 70–300 mm f/4 –5,6 Di LD Macro veľmi príjemným prekvapením, tak v kapitole o ďalších vlastnostiach už to zase také príjemné čítanie nebude. Na druhej strane je však stále nutné brať do úvahy danú cenovú reláciu, pretože niektoré veci možno ospravedlniť práve cenou – to je napríklad fakt, že objektív sa pri zoomovaní aj pri zaoostrení nielen vysúva (to je bežné v prípade všetkých podobných objektívov), ale tiež dochádza k otáčaniu prednej príruby, čo môže vadiť napríklad pri použití niektorých typov filtrov. To nevadí slnečnej clone, ktorá je kruhová a navyše je už zahrnutá v cene objektívu, čo, naopak, hodnotím veľmi kladne, pretože to, bohužiaľ, ešte stále nie je úplne bežné ani pri podstatne drahších objektívoch (pritom je slnečná clona v podstate len obyčajný kúsok plastu).

Objektív tiež nie je vybavený stabilizáciou, ktorá by sa v prípade takého dlhého ohniska naozaj veľmi hodila, ale rovnako ako spomínané otáčanie prednej príruby sa to dá prežiť vzhľadom na extrémne nízku cenu. Chce to skrátka si len uvedomiť, čo to znamená v praxi a správať sa podľa toho (používať vyššie hodnoty ISO, alebo fotografovať iba pri dostatku svetla). Nedostatočné je však automatické zaostrovanie, ktoré je nielen hlučné, ale aj veľmi pomalé. Na nejaké akčnejšie fotografovanie je objektív v podstate priamo nevhodný, pretože ak sa objektív pohybuje len do strán, tak to ešte ide, ale len čo sa približuje alebo vzďaľuje, tak objektív jednoducho nestíha zaostrovať – a to ani relatívne pomalé objekty (bližšie sa to horšie špecifikuje, pretože záleží nielen na rýchlosti, ale napríklad aj na osvetlení a kontraste objektu).

Teleobjektív Tamron AF 70-300 mm f/4-5,6 Di LD Macro Teleobjektív Tamron AF 70-30 0mm f/4-5,6 Di LD Macro

Príjemne prekvapil režim Macro, v ktorom je možné zaostriť až na objekty vzdialené iba 95 centimetrov a dosiahnuť tak maximálne zväčšenia v už slušnom pomere 1:2. Teda niežeby takto bolo možné nahradiť plnohodnotný makroobjektív so zväčšením v pomere 1:1, ale na bežnú amatérsku makrofotografiu to už celkom bez problémov stačí. Pre lepšiu predstavu by som povedal, že hranicou najmenších fotografovatelných objektov sú predmety zhruba do veľkosti deseťkorunovej mince (pozri ukážkovú fotografiu). Pri takomto fotografovaní je už však automatické zaostrovanie skôr na obtiaž, a ak nepoužijete statív, potrebujete veľa svetla, na dosiahnutie dostatočne krátkeho expozičného času, ktorý možno vôbec udržať (bez stabilizátora) z ruky.

Pokiaľ ide o samotnú optickú kvalitu objektívu, tak tá je prekvapivo celkom slušná, aj keď musím opäť dodať, že je to, samozrejme, myslené v rámci danej kategórie najlacnejších objektívov. Vinetáciu ani chromatickú aberáciu by som už hádam ani neriešil, pretože s tým si dnešné fotoaparáty už viac menej poradia sami. Pokiaľ ide o závoj a hlavne reflexy v protisvetle, tak tu sa, samozrejme, nejaké chyby vyskytujú, ale nie je to nič tragické (pozri ukážkovú fotografiu). Prenos kontrastu je výborný, a to aj v protisvetle a podobne je na tom aj bokeh, pri vhodnom použití objektívu (väčší odstup motívu od pozadia). Samotná ostrosť fotografií je celkom dobrá a predovšetkým dostatočná pre danú kategóriu objektívov. Na vyhotovenie klasických fotografií na web je ostrosť pri starostlivom spracovaní v podstate bez problémov použiteľná, podobne ako na tlač menších formátov fotografií. Aj tu však platí, že rozhodne odporúčam dôsledne používať slnečnú clonu. A ak to množstvo svetla umožňuje, potom si pricloniť ideálne zhruba na clonu f/8.

Teleobjektív Tamron AF 70-300 mm f/4-5,6 Di LD Macro Teleobjektív Tamron AF 70-300 mm f/4-5,6 Di LD Macro

Tamron AF 70–300 mm f/4–5,6 Di LD Macro – vybavenie, cena a záver

Teleobjektív Tamron AF 70–300 mm f/4 –5,6 Di LD Macro je už v cene vybavený slnečnou clonou, čo považujem za veľké plus, pretože to, bohužiaľ, ešte stále nie je samozrejmosť. Ďalej je na objektív, samozrejme, možné použiť fotografické filtre s priemerom 62 mm. To je trošku škoda, pretože tento priemer patrí k najmenej používaným – vhodnejším by bol menší priemer 55 mm, prípadne väčší 67 mm, čo zodpovedá priemeru filtrového závitu niektorých základných objektívov, takže by bolo možné mať jeden filter na oba objektívy. Osobne by som použitie filtrov na tomto objektívu skôr neodporúčal, pretože bežné filtre sú už dnes z väčšej časti prežitok a viacmenej zostáva zmysluplný iba filter polarizačný, ale v prípade neho je zase použitie na tomto objektívu problematické, vzhľadom na otáčajúcu sa prednú prírubu objektívu. Podobné je to s prípadným využitím prechodových fitlrov.

Teleobjektív Tamron 70-300 mm ukážková snímka Teleobjektív Tamron 70-300 70-300 mm ukážková snímka Teleobjektív Tamron 70-300 mm ukážková snímka

Teleobjektív Tamron 70-300 mm ukážková snímka Teleobjektív Tamron 70-300 mm ukážková snímka Teleobjektív Tamron 70-300 mm ukážková snímka

Teleobjektív Tamron 70-300 mm ukážková snímka Teleobjektív Tamron 70-300 mm ukážková snímka Teleobjektív Tamron 70-300 mm ukážková snímka

Pre istotu tiež musím dodať, že objektív je vhodný pre všetky typy zrkadloviek, a to ako digitálnych s menším čipom formátu APS-C (úplná väčšina dnešných DSLR), tak aj pre tie s veľkým čipom formátu Full-Frame a rovnako tak možno objektív použiť bez obmedzenia napríklad aj pre kinofilmové fotoaparáty.

Nemá cenu si nič nahovárať, hlavnou devízou teleobjektívu Tamron AF 70–300 mm f/4–5,6 Di LD Macro je jeho predajná cena, ktorá je aktuálne 147 € vrátane DPH, čo znamená, že v tomto okamihu je najlacnejším objektívom tohto typu na súčasnom trhu. To však neznamená, že tento objektív nie je zaujímavý, skôr naopak. Aj napriek extrémne nízkej cene je malý, ľahký a veľmi dobre ovládateľný. Aj optická kvalita je na bežné použitie dostatočná. Objektív má tiež vlastný motorček automatického zaostrovania, takže je vhodný aj pre najlacnejšie digitálne zrkadlovky. Daňou za veľmi nízku cenu je predovšetkým hlučné a hlavne veľmi pomalé zaostrenie – a to až do tej miery, že na akékoľvek akčnejšie fotografovanie je tento objektív občas až nepoužiteľný. Aj stabilizácia obrazu občas dosť chýba, ale to vzhľadom na cenu tiež nie je nič divné. Napriek tomu by som objektív pokojne odporučil najmä začínajúcim amatérskym fotografom, ktorí sú limitovaní obstarávacou cenou, prípadne aj ako ľahkú alternatívu na cesty – je však nutné myslieť na isté obmedzenia a prispôsobiť tomu zaobchádzanie s týmto objektívom.

Vzorové zábery v plnom rozlíšení

Záverečné hodnotenie objektívu Tamron AF 70–300 mm f/4–5,6 Di LD Macro

Hodnotenie 77 % Alza.sk
Hlavné parametre: Konštrukcia
70 %
Obrazová kvalita
75 %
Pomer ceny a výkonu
85 %

Klady

  • Extrémne nízka cena
  • Malý, ľahký a dobre ovládateľný objektív
  • Možno použiť aj na makrofotografiu
  • Slnečná clona v cene
  • Kovový bajonet

Zápory

  • Veľmi pomalé a hlučné automatické zaostrovanie
  • Celkovo mierne zastaraná koncepcia
Technické informácie
Objektív pre formát:Full frame, APS-C
Rozmery:117 × 77 mm
Hmotnosť:435 g
Optická sústava:13 šošoviek
Najkratšie zaostrenie:95 cm
Maximálne zväčšenie:1:2
Svetelnosťf/4 – f/5,6
Najvyššie clonové číslo:F32
Priemer filtra:62 mm
Bajonet:Canon EF, Nikon F

Michal Kupsa

Michal Kupsa sa narodil v roku 1970 v Brne. Fotografovať začal už vo svojich 15 rokoch a novinárskej činnosti prepadol už o tri roky neskôr. Na svojom konte má spoluprácu s množstvom prestížnych českých aj zahraničných médií, vrátane Českej televízie, Českého rozhlasu, National Geographic, Národnej knižnice Kongresu USA, iDNES, nadácie Človek v tiesni a väčšiny českých magazínov o fotografii a fotografovaní. Zameriava sa predovšetkým na cestopisné články, recenzie fototechniky a vedenie fotografických kurzov.

Vytlačiť
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií