Ospravedlňujeme sa, ale z technických príčin sa momentálne na našich pobočkách môže vyzdvihnutie objednávky časovo predĺžiť. Na oprave usilovne pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

AD homeoffice AD homeoffice

Skleník Fata Morgana, fotografovanie orchideí a motýľov

Zobraziť katalóg
Skleník Fata Morgana, fotografovanie orchideí a motýľov

Predjarný tréning na fotografovanie hmyzu a rastlín

Veľmi atraktívne príležitostí na fotografovanie v dobe predjaria sú každoročné výstavy orchideí a motýľov v Botanickej záhrade hl. m. Prahy. V tropickom skleníku Fata Morgana si môžete pred prvými výletmi za rozkvitnutou prírodou vyskúšať svoju fotografickú techniku a precvičiť zručnosti z fotografovania rastlín a hmyzu. Všetko veľmi intenzívne, v suchu a bezvetrí krytého skleníka.

Tohtoročné termíny podujatí sú  výstava Orchidey Ameriky 3. – 19. 4. a Motýle 4. 4. – 8. 5. V prípade orchideí odporúčam sa vyhnúť náporu ľudí v prvých dňoch výstavy a vypraviť sa na ňu skôr ku koncu termínu. V prípade motýľov sa počas výstavy zastavte niekoľkokrát v rôznom termíne. Motýle sa lihnú postupne v priebehu celého termínu výstavy a zakaždým je príležitosť na fotografovanie niečoho iného.

Osobne odporúčam vziať si v pracovný deň voľno a navštíviť skleník vo všedný deň, keď je tam všeobecne menej ľudí a budete mať viac priestoru na fotografovanie. Prázdno však nebude určite, v pracovné dni navštevujú skleník aj školské výlety. Otváracia doba je od 9:00 do 17:00, príďte ráno a zostaňte celý deň. Fotografovanie utečie ako voda, svetelné podmienky sa totiž v priebehu dňa menia.

Makro fotografia; Ondřej Prosický; Fata Morgana; motýľ

Autor: Ondřej Prosický | model: Canon EOS 5D Mark III, objektív: Canon EF 100mm F2.8 L IS USM Macro, clona: 3,2, doba expozície: 1/80 s, ISO: 500, ohnisko: 100 mm.

Fotografická technika na fotografovanie orchideí a motýľov

Ideálnym prostriedkom na pútavé zaznamenanie detailnej krásy orchideí a motýľov je použitie digitálnej zrkadlovky s makroobjektívom, len tak budete mať maximálnu kontrolu nad výsledkom a budete si môcť nastavovať hĺbku ostrosti. Dokumentovať sa samozrejme dá aj lacným kompaktným fotoaparátom, ale vyznenie fotografie nebudete môcť príliš ovplyvniť.

Na prácu s hĺbkou ostrosti je ideálna full frame digitálna zrkadlovka, ale ani tá s formátom snímača APS-C vás pri fotografovaní nebude limitovať. Skôr by som sa sústredil na výver vhodného objektívu. Platí totiž pravidlo, že čím dlhšie ohnisko objektívu použijete, tým väčšiu šancu máte, že sa pozadie (prípadne popredie) zaostreného objektu viac rozmaže. S tým súvisí aj ďalšia poučka, že čím bližšie fotografovanému objektu ste, tým viac rozmazané pozadie bude a kvet, prípadne motýľ, vynikne.

Makro fotografia; Ondřej Prosický; Fata Morgana; orchidea

Autor: Ondřej Prosický | model: Canon EOS 5D Mark II, objektív: Canon EF 100mm F2.8 L IS USM Macro, clona: 3,2, doba expozície: 1/25 s, ISO: 100, ohnisko: 100 mm.

Osobne mi najšikovnejšie pripadajú makroobjektívy dlhších ohnísk. Výsledná fotografia môže byť totiž iná z objektívu Canon EF-S 60mm F2.8 Macro USM a objektívu Sigma 150mm f/2,8 Apo Ex Dg Os HSM Macro. Dlhší objektív okolie viac rozmaže.

Pri troche šikovnosti si pri fotografovaní detailov poradíte aj s tradičným zoom objektívom ohniska rozsahu 70 – 300 mm, a to obzvlášť s tými, ktoré majú krátku minimálnu zaostriteľnú vzdialenosť. Môžete sa motýľom viac priblížiť. Orchidey a motýle však môžete fotografovať všetkými dostupnými ohniskami, napríklad aj širokouhlým objektívom, ak bude okolité prostredie atraktívne. Veľmi šikovný je na túto činnosť drobný Canon EF-S 24mm f/2,8 STM, ktorý vyniká svojou univerzálnosťou a krátkou minimálnou zaostriteľnou vzdialenosťou. Podobne na tom je aj Canon EF 16-35mm f/4L IS USM, s ktorým môžete fotografovať motýle v nádhernom zákutí s umelým vodopádom. Veľmi zaujímavé výsledky dosiahnete aj so starými manuálnymi sklami.

Makro fotografia; Ondřej Prosický; Fata Morgana; motýľ

Autor: Ondřej Prosický | model: Canon EOS 5D Mark II, objektív: Canon EF 100mm F2.8 L IS USM Macro, clona: 2,8, doba expozície: 1/30 s, ISO: 100, ohnisko: 100 mm.

Fotografické príslušenstvo do skleníka

Čo sa týka ďalšieho príslušenstva, doma môžete nechať statív. Podľa návštevného poriadku skleníka Fata Margana nie je jeho použitie možné. Je to smutné, ale rozhodnutiu rozumiem. V expozícii sú len veľmi úzke cestičky, ktoré by sa pri rozložení statívu stali absolútne nepriechodnými pre ďalších návštevníkov. Ak váš objektív disponuje stabilizáciou obrazu, zapnite ju. Až štyrikrát môžete predĺžiť expozičný čas (podrobnosti nižšie). Ak nemá objektív stabilizáciu obrazu, použite ako oporu napríklad koleno, ak budete fotografovať v podrepe.

Makro fotografia; Ondřej Prosický; Fata Morgana; orchidea

Autor: | NaturePhoto.cz, model: Canon EOS 5D Mark II, objektív: Canon EF 100mm F2.8 L IS USM Macro, clona: 2,8, doba expozície: 1/20 s, ISO: 100, ohnisko: 100 mm.

Použitie blesku je naopak možné a odporúčam to aspoň vyskúšať. Pri starostlivom nastavení je totiž pri fotografovaní detailov výborným pomocníkom. Presvieti časti rastlín, ktoré budú zakryté v tieni. Výhodu majú tí, ktorí majú blesk externý, a úplne najlepšie sú na tom tí, ktorí môžu externý blesk použiť mimo telo fotoaparátu. Smer dopadania svetla na fotografovaný objekt môžu rôzne modelovať, vrátane jeho použitia ako výrazného zdroja protisvetla na kreatívnejšie vyznenie fotografie.

Nezabudnite, že intenzitu blesku je možné regulovať, a to aj v prípade vstavaného blesku. Na čo najprirodzenejšie svetelné vyznenie fotografie použite na blesku rozptylku, ak nemáte, postačí biele igelitové vrecko, alebo napríklad jedna vrstva papierovej vreckovky. Svetlo bude krásne rozptýlené.

Osobne dávam namiesto blesku prednosť klasickej odrazovej doske (a bielemu polopriepustnému tienidlu) od firmy Lastolite. Svetelné podanie je prirodzenejšie než v prípade blesku, len tá práca s ňou môže byť pre niekoho trochu náročnejšia. Zvlášť v prípade, keď nemožno používať statív.

Z ďalšieho príslušenstva nezabudnite na náhradné batérie, ak budete fotografovať celý deň, jedna batéria to zvyčajne nezvládne. Určite využijete mikrovláknovú utierku na prednú šošovku objektívu. Na pútavejšie zelené podanie vegetácie sa hodia polarizačné filtre. Odstránia odlesky, listy rastlín nebudú nepekne sivo-zelené, ale nádherne tmovozelené.

Pretože budete v skleníku fotografovať celý deň, pribaľte si desiatu a dostatok vody. Zvlášť za jasného vonkajšieho počasia je v skleníku veľmi horúco.

Makro fotografia; Ondřej Prosický; Fata Morgana; motýľ

Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, model: Canon EOS 5D Mark II, Clona: 9, doba expozície: 1/30 s, ISO: 800, ohnisko: 280 mm.

Praktické rady, vyrážame fotografovať

Kým vôbec do skleníka vstúpite, odporúčam si v šatni odložiť všetko okrem trička a nohavíc. V skleníku je horúco a ihneď by ste museli veci odkladať a pri fotografovaní by sa zvršky zbytočne plietli. V šatni som nechával aj ďalšie veci, napríklad celý fotografický batoh s teleobjektívom, keď som chcel ďalej pokračovať do ZOO, nech sa s tým zbytočne nevláčim. Do skleníka som išiel len sa zrkadlovkou s nasadeným makroobjektívom. Posledné roky beriem všetko a pracujem so všetkými ohniskami.

Pred vstupom do najteplejšej časti skleníkov, keď prejdete tunelom s rybími akváriami, uvidíte vľavo za dverami na fotobunku sušič na sušenie rúk. Je tam na to, aby ste si v prúde teplého vzduchu prehriali svoje z vonku studené objektívy. Ak to totiž neurobíte, pri prvej fotografii sa objektív zahmlí a minimálne 20 minút budete len utierať a utierať, kým sa teplota skla nevyrovná tej okolitej.

Pri fotografovaní detailov rastlín a motýľov odporúčam fotoaparát používať v režime priority clony ("Av" pre Canon, "A" pre Nikon). Len tak budete mať kontrolu nad tým, čo bude (a ako veľmi) na fotografii ostré, kam bude zaostrené. Platí, že čím menšiu clonu použijete, tým viac zastrenú časť rastliny zvýrazníte, tzn. okolie sa viac rozmaže. Jednoducho povedať, že najmenšia clona je najlepšia, nemožno, občas sa hodí aj trochu pricloniť. Ak používate asi najrozšírenejší makroobjektív Canon EF 100mm f/2,8L Macro IS USM a chcete si to uľahčiť, zjednoduším vám to, používajte celý deň clony f/3,2 až f/4.

Makro fotografia; Ondřej Prosický; Fata Morgana; motýľ

Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, model: Canon EOS 5D Mark II, clona: 4, doba expozície: 1/15 s, ISO: 800, ohnisko: 20 mm.

Používanie minimálnych clôn robí fotografie rastlín a motýľov krásne "krémové" so zdôrazom na hlavný objekt od okolitého prostredia, ale kladie vysoké nároky na presné zaostrenie.

Ak používate autofokus (AF) na zaostrenie, dôsledne vyberajte jednotlivý zaostrovací bod, nepoužívajte len ten centrálny! Každá digitálna zrkadlovka má body vo väčšine plochy scény, používajte ich! Vždy ten zaostrovací bod, ktorý pokrýva v scéne miesto, ktoré má byť na fotografii ostré. Nerobte stredové kompozície, využívajte prostredie a pravidlá tretín.

Ak sa náhodou na výstavu dostanete so statívom, ideálnym riešením je zaostrenie v režime Live View cez zadný displej. Je to veľmi pohodlné a presné, ideálne pri vypnutom AF (prepnúť na MF na objektíve), s použitím drôtenej spúšte.

V režime priority clony sa expozičný čas fotoaparátom sám dopočítava, musíte si len v hľadáčiku strážiť, aby nebol príliš dlhý. Dlhšie ako 1/100 s bez stabilizácie v ruke neudržíte. Ak máte stabilizáciu, odporúčam čas nepredlžovať nad 1/10 s. Pozor si dajte pri náhodnom fotografovaní zo statívu, občas aj v skleníku pofukuje, v režime Live View v maximálnom priblížení uvidíte, ako sa lístočky nepatrne pohybujú. Na fotografii budú rozmazané.

Makro fotografia; Ondřej Prosický; Fata Morgana; motýľ

Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, model: Canon EOS 5D Mark II, objektív Canon EF 100mm F2.8 L IS USM Macro, clona: 4,5, doba expozície: 1/15 s, ISO: 100, ohnisko: 100 m.

Kreativite sa medze nekladú

To, ako k fotografovaniu orchideí a motýľov pristúpite, je úplne na vás. Niekto bude robiť preclonené popisné fotografie do atlasu, niekto iný sa viac pohrá s okolitým prostredím alebo bude fotografovať len pekné prostredie a v tom, akoby len tak mimochodom, bude nádherný motýľ. Fotografia je umenie, nebojte sa byť kreatívni!

Na zachytenie pekných farieb, zvlášť v prípade zelenej vegetácie, odporúčam mať nastavené vyváženie bielej na obblačno (ikonka mráčika) alebo na blesk. Farby budú teplejšie, ale zvlášť v pochmúrne zamračenom vyhotovíte krajšie fotografie. Pokiaľ nastavujete teplotu v stupňoch Kelvina, hodnotou 5500 K neurobíte chybu, fotografujem tak pravidelne.

Pred každým stlačením spúšte pri pohľade na atraktívny motív si povedzte "a čo k tomu", premýšľajte nad okolím a hľadajte spôsob, ako ho do fotografie vhodne zakomponovať. Nájdete napríklad v pozadí zaujímavý kvet, ktorý môže fotografiu ozvláštniť. Pri vhodne zvolenej clone scénu zatraktívni a hlavné zaostrený objekt nebude rušiť.

Pracujte s prirodzeným svetlom, občas stačí zmeniť smer snímania a výsledná fotografia dostane úplne inú dynamiku. Nebojte sa protisvetla, presvetlená vegetácia v pozadí mimo hĺbku ostrosti môže vykúzliť zaujímavé atraktívne obrazce (teraz toľko populárne "kolieska").

Makro fotografia; Ondřej Prosicky; Fata Morgana; motýľ

Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, model: Canon EOS 5D Mark II, objektív: Canon EF 100mm F2.8 L IS USM Macro, clona: 3,2, doba expozície: 1/80 s, ISO: 100, ohnisko: 100 mm.

Niekoľko praktických tipov na záver

Zakaždým, keď odfotografujete nejakú orchideu, odfotografujte si v kvetináči zapichnutú ceduľku s názvom druhu. Môže byť škoda, keď sa podarí pekná fotografia a vy nebudete vedieť, čo na nej je. Môžete sa z toho aj učiť. Vždy bude fotografia atraktívnejšia, keď pod ňu napíšete "Orchidea Sophronitis mantiqueira pôvodom z Brazílie" ako "kvet z botanickej".

Trošku problém je v podobnom smere s motýľmi, s ceduľkou nelietajú. V hornej časti Fata Morgany, pri mieste, kde sa motýle liahnú, je niečo ako "atlas vystavených druhov". Odfotografujte si ho celý, väčšinu druhov zo skleníka v ňom v pokoji domova nájdete.

Pokiaľ do skleníkov Fata Morgana vyrazíte za orchideami, v minulých rokoch platilo, že tie najkrajšie druhy rastlín sú za sklom. Jedno miesto je úplne hore a jedna vitrínka je v tuneli s akváriom, kde ich môžete ľahko prehliadnuť. Pri fotografovaní cez sklo odporúčam mať prednú časť objektívu rovnobežne so sklom čo najtesnejšiu, nech sa zbavíte čo najviac odleskov. Prípadne sa s niekým dohodnite, nech vám plošný zdroj svetla a odleskov zatieni vlastným telom.

Makro fotografia; Ondřej Prosický; Fata Morgana; orchidea

Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, model: Canon EOS 5D Mark II, objektív: Canon EF 100mm F2.8 L IS USM Macro, clona: 4,5, doba expozície: 1/160 s, ISO: 100, ohnisko: 100 mm.

Aj keď sa veľakrát pri fotografovaní motýľov pristihnete pri pokušení preniesť ich pre fotografiu na nejaké atraktívne miesto, nesiahajte na ne. Zbytočne im skracujete život. Navyše, ak vezmete ich krídla do prstov, vždy to bude v detaile na fotografii vidieť. Z vlastnej skúsenosti viem, že je to občas deprimujúce, pretože tie najkrajšie druhy motýľov sú nalepené na skle alebo železnej konštrukcii skleníkov, kde im to naozaj nepristane. Keď už sme pri tej atraktivite, nefotografujte motýle, ktoré sú potrhané, nekompletné, prípadne majú ešte vlhké pokrútené krídla po nedávnom vyliahnutí.

A úplne na koniec. Oblasť Troje okolo skleníkov je veľmi problematická na parkovanie, hrozí pokuta alebo odtiahnutie. Odporúčam nevymýšľať a parkovať na miestach, kde je to povolené, pár krokov navyše ešte nikoho nezabilo. Nechajte auto na parkoviskách ZOO Praha alebo na parkovisku botanickej záhrady nad skleníkom Fata Morgana.

Skleník Fata Morgana nájdete presne tu, vstupné je 150 Kč (6 eur) vrátane vonkajšej expozície.

Makro fotografia; Ondřej Prosický; Fata Morgana; orchidea

Autor: Ondřej Prosický | NaturePhoto.cz, model: Canon EOS 5D Mark II, objektív: Canon EF 100mm F2.8 L IS USM Macro, clona: 4, doba expozície: 1/250 s, ISO: 400, ohnisko: 100 mm.

Fotograf Ondřej Prosický sa vo svojej tvorbe zameriava na fotografovanie divokej prírody. Na snímkach chce nápadito zaznamenať správanie zvierat v ich prirodzenom prostredí. Fotografické workshopy a expedície zamerané na prírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiách a má za sebou viac ako tri desiatky autorských výstav.

Vytlačiť
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií