Telefóny z Cupertina sú so mnou celý môj život. Dodnes si spomínam, ako som si zabalil do batoha termosku s kávou a poctivo vystál rad na svoj úplne prvý iPhone. Jablkový ekosystém ma pohltil natoľko, že som svoj domáci aj pracovný život dokonale prispôsobil Apple produktom, stala sa zo mňa doslova certifikovaná iOvca. Potom sa objavila umelá inteligencia Galaxy AI od Samsungu. Musel som ju skúsiť! Donútilo ma to po toľkých rokoch prejsť na druhú stranu barikády?
„Ty si šialený …, keby Apple vymyslel kulmu na vlasy, tak ty si necháš narásť hrivu!“ Presne takéto komentáre som počúval od ľudí okolo seba. Na tieto poznámky som väčšinou reagoval tým, že:
Hoci som zástanca jablkovej technológie, sledujem horlivo všetky smery. A je pravdou, že Android telefóny nezavrhujem, páčia sa mi. Sám som používal Samsung Galaxy S23 Ultra, pretože práve nadstavba One UI mi bola vždy sympatická, tak trochu príťažlivá a príjemná. Avšak kvôli veľkosti (nemám dlane ako robotník z píly) išla z domu a ja som sa vrátil k nahryznutému prístroju. S príchodom Galaxy AI som sa rozhodol, že ju chcem vyskúšať. Promo ma totiž zaujalo natoľko, že som chcel prejsť opäť na chvíľu na druhú stranu barikády.
Umelá inteligencia je určite prospešná. Úprimne, hoci som technologický nadšenec, neviem si predstaviť, že namiesto živej predavačky v obchode na mňa bude hovoriť nejaká elektronická vecička, ale asi sa tomu nevyhneme. Preto je môj terajší denný telefón súčasnosti Samsung Galaxy S24, aby som sa Galaxy AI mohol pozrieť na zúbok.
Samsung Galaxy S24. Slušná hardvérová výbava, dlhá softvérová podpora (to pozeráš, Time?) a príjemná veľkosť pre tých z nás, ktorí nechceme v ruke telefón veľkosti tehly či pádla. Práve vďaka kompaktnosti si S24 našla v mojej ruke miesto. Ploché rámčeky jasne deklarujú, ktorým konkurenčným výrobcom sa Samsung inšpiruje. Príjemná haptická odozva, odolnosť IP68, slot na dve nanoSim a podpora eSim sú veľmi príjemné.
Umelá inteligencia, ktorú Samsung pomenoval ako Galaxy AI, prináša do mobilného telefónu dostatočné množstvo vychytených funkcií. Môžeme ich vlastne rozdeliť na prekladové, grafické a textové funkcie, následne potom tie, ktoré sú priamo od spoločnosti Google. Bohužiaľ, ako pri Samsungu býva zvykom, avizovaná podpora slovenčiny, ktorá mala do mobilov „priletieť“ rýchlosťou blesku, nedorazila. Preto niektoré novinky nevyužijeme naplno. Ale aj tak je toho celkom hromada. Nižšie však vypichnem len tie, ktoré používam ja.
Circle to Search: stačí stlačiť domovské tlačidlo, čím aktivujete mód vyhľadávania. Vlastne mi to pripomína ľahko vylepšené Google Lens. Po stlačení zakrúžkujete obrázok či zaškrtnete text a dôjde k vyhľadávaniu. Funguje to výborne. A vzhľadom na to, že je funkcia priamo od Googlu, nájdete ju aj v mobilných telefónoch Pixel. Podľa mňa je toto najlepšia softvérová novinka.
Simultánny preklad: dokážete si predstaviť, že sa chystáte do Paríža a potrebujete si objednať taxík z letiska do hotela? Stačí zatelefonovať z vašej S24 a druhá strana počuje vašu prosbu vo francúzštine, zatiaľ čo vy hovoríte anglicky. Ako som už napísal vyššie, slovenčina doteraz nie je podporovaná. Preklad hovorov či textových správ prebieha v reálnom čase. Druhá strana môže mať akýkoľvek telefón, preto je táto funkcia unikátna.
Asistent prepisu: využijete v prípadoch, keď máte v telefóne dlhší hlasový záznam, ktorý potrebujete prepísať. Vidím to ako užitočnú funkciu pre študentov, ktorí si prepisujú záznam z prednášky. AI vám vytvorí „výcuc“ toho najdôležitejšieho.
Fíčury v Samsung klávesnici, prehliadači a poznámkach: klávesnica má priamo od výrobcu v sebe prekladač (SwiftKey od Microsoftu to zvláda už dávno). Ďalej dokáže AI vytvoriť rýchly súhrn webovej stránky, ale opäť len v prehliadači od Samsungu. V aplikácii poznámky vám umelá inteligencia veľký text sformátuje do odrážok, poradí si s gramatikou, nadpismi a pod.
Galaxy AI pri fotografiách: táto časť AI ma baví zo všetkého najviac. Situácií, kedy som odfotografoval iPhonom fotografiu, ktorá bola nakrivo, som zažil nespočetné množstvo. Galaxy AI dokáže krivo vyfotografovanú fotografiu narovnať a dopočítať chýbajúce miesta. K tejto funkcii je potrebný internet, pretože ide o prvok, ktorý využíva cloud.
Odstránenie nežiaducich objektov z fotografie funguje tiež skvele, ale mnohokrát sa človek aj pobaví, napr. v prípade, keď doplní pri stoličke úplne inú nohu, než sú tie tri ostatné. Ale aj tak vyzerá výsledok realisticky. Za výborné považujem, že pri náhľade fotografií vám smartfón sám ponúka, čo všetko sa dá na dosiahnutie dokonalej snímky urobiť.
Pevne verím, že Apple, ktorému v oblasti umelej inteligencie zatiaľ uteká vlak, hodí čo najskôr rukavicu do ringu. Na „Apple Intelligence“ sa preto celkom teším. Dúfam, že reakcia z Cupertina bude dych vyrážajúca. Niektorí „únikári“ tvrdia, že práve umelá inteligencia od výrobcu Apple bude prekvapivá, ale údajne aj platená. Predpokladám, že to tak nebude hneď. Nechajú nás pomaškrtiť, aby sme si zvykli. Spoplatnenie príde neskôr. To isté môže v budúcnosti urobiť aj Samsung. Uvidíme. Ja sa zatiaľ hrám s Galaxy AI. A čo je najdôležitejšie? Baví ma.
Galaxy AI obsahuje množstvo funkcií, ktoré vám spríjemnia používateľský zážitok. Avizovaná podpora slovenčiny nedorazila, čo môže niektorým používateľom prekážať. Opravy fotografií však majú niečo do seba, rovnako ako práca s poznámkami. Viac sa o telefónoch Samsung Galaxy dozviete na našom webe.