Gaming v roku 2021 na Alza.sk – OBSAH
Herný svet v roku 2021 na Alza.sk
Rok 2021 bol na Alza.sk v znamení mnohých malých, ale napriek tomu zásadných zmien. Gamingu patrí budúcnosť a nie je to už len o hrách samotných. Celú hernú sekciu sme preto prestavali a viac ju prepojili. Teraz u nás nájdete všetko od článkov cez herný kalendár, trailery, samozrejme až po hry ako také a všetko, čo s nimi súvisí: merche, virtuálnu realitu, konzoly aj grafické karty.
A keď už je reč o konzolách a grafických kartách, práve tie nás v roku 2021 trápili zo všetkého najviac. Napriek horúčkovitej snahe našich nákupcov, ktorým sa o PlayStation 5 zdalo viac ako o čomkoľvek inom, sa situácia v priebehu roka iba postupne vyvíjala od „zlej“ po „zúfalú“. V prípade grafických kariet potom bola natoľko zúfalá, že sme sotva doviezli na sklad novú várku, stačilo stlačiť F5 a všetko bolo preč.
Ak nás niečo rozčuľovalo, potom to boli priekupníci a špekulanti, ktorí sa snažili konzoly kúpiť, aby ich potom obratom predali za násobok bežnej ceny na aukčných portáloch. Avšak tentoraz nás neobišli. Nedostatkový tovar, najmä grafické karty a nové herné konzoly, sme vydávali iba na občiansky preukaz.
Napriek tomu je možné aj tu nájsť pár pozitív. Hráči si zamilovali Nintendo Switch, ktorého sa predalo 2× viac ako v roku 2020. A aj napriek nedostatku sa činili aj spomínaní nákupcovia: našim zákazníkom sme dokázali dodať 1,5× viac herných konzol novej generácie (PS5 a Xbox Series) ako v roku 2020.
Ale dosť bolo rečí, poďme sa konečne pozrieť na to, ako vyzeral rok 2021 na Alza.sk. Aké hry boli najpredávanejšie? A čo naopak bolo nielen pre vás sklamaním? Alebo ako pokračovalo ďalšie kolo súboja NVIDIA vs. AMD?
Najpredávanejšie hry 2021
Minulý rok priniesol množstvo skvelých nových hier, rebríček najpredávanejších titulov roku 2021 sa napriek tomu nesie v tradičnom duchu, ktorému vládnu skôr herné stálice. Prvé priečky tak obsadili evergreeny ako futbalová séria FIFA, fenomén Minecraft a nesmrteľný piaty diel open-world akcie Grand Theft Auto.
FIFA 22 – očakávaný šampión
Slováci, a najmä tí nakupujúci na Alze, majú futbal jednoducho v krvi. Ako inak si vysvetliť, že populárna futbalová simulácia od spoločnosti Electronic Arts má v našom rebríčku hneď dvojité zastúpenie (pozri ďalej)? FIFA 22 sa blysla podarenou implementáciou next-gen prvkov a napravila tak dojem, ktorý za sebou zanechal tak trochu nemastný-neslaný predchádzajúci diel.
FIFA 22 Recenzia FIFA 22Minecraft – kockový kolos
Obľúbenosť sandboxového zázraku menom Minecraft ani viac ako desať rokov od jeho vydania na PC nepoľavuje. Za úspechom kedysi malej indie hry stojí popri nesporných herných kvalitách predovšetkým vysoká prístupnosť. Pre svoje prvé kroky v kockovanom svete totiž nepotrebujete vytrénovanú mušku profi hráča, ani vám doma nemusí pod stolom či pri televízore vrnieť nadupané herné železo.
MinecraftGrand Theft Auto V – stále na vrchole
Akčná open-world adventúra GTA V sa (zlatými) zubami nechtami stále drží na prvých miestach prakticky všetkých celosvetových rebríčkov predaja – bez ohľadu na fakt, že táto cesta do hlbín gangsterovej duše uzrela svetlo sveta už v roku 2013. A do dôchodku sa GTA V rozhodne ísť nechystá, už tento rok by sme sa totiž mali dočkať nového vydania na konzoly PS5 a Xbox Series.
GTA – Grand Theft Auto Článok o GTA 5Assassin' s Creed Valhalla – Vikingovia ťahajú
Značka akčných adventúr/RPG Assassin Creed bola u nás vždy populárna a zdá sa, že to príliš nezmenilo ani rozhodnutie spoločnosti Ubisoft prestať lokalizovať nové diely do slovenčiny. Na ceste do našej top 10 najpredávanejších hier roku 2021 Valhalle zrejme napomohla aj skutočnosť, že išlo o jeden z mála launchových titulov nových konzol PS5 a Xbox Series.
Farming Simulator 22 – kvalita aj bez dotácií
Hráči najúspešnejšieho simulátora remesla moderného farmára (naozaj to nie je iba o pohodovom jazdení v traktore) mali vlani žatvu. Hoci sa štart novej hry od poľského štúdia GIANTS Software nezaobišiel bez problémov, možno vyhlásiť, že celkovo Farming Simulator 22 posunul hranice virtuálneho poľnohospodárstva zasa o lán ďalej.
FIFA 21 – minuloročný šampión
Hoci FIFA 21 už z podstaty veci za svojím nástupcom v technickom spracovaní o chlp zaostáva a nájdete v nej už zastarané štatistiky hráčov a tímov, napriek tomu si svojich priaznivcov našla. Žeby hráčom toľko nešlo o každoročné drobné vylepšenie grafiky a ku šťastiu nepotrebujú ani (staro)nové kartičky FUT? Možno by stačilo raz za niekoľko rokov vydať dobrý futbal, o ktorý by sa spoločnosť Electronic Arts dlhodobo starala?
Marvels Spider-Man: Miles Morales – chytí a nepustí
Pre niektorých fanúšikov možno prekvapivo až teraz prichádzajú na rad konzolové exkluzivity, z ktorých najlepšie sa u nás v roku 2021 viedlo Pavúčiemu mužovi v podaní Milesa Moralesa. Skvelá akčná adventúra a launch titul na konzolu PlayStation 5 predstavuje medzigeneračnú zastávku na ceste za plnohodnotným pokračovaním Marvel' s Spider-Man 2, na ktorej vývojári z Insomniac Games už usilovne pracujú.
Ring Fit Adventure – športom a hrou ku zdraviu
Všetci vieme, že predstava hráčov ako fyzických aktivít sa štítiacich domasedov je mylná. No dobre, možno nie vždy, ale určite to neplatí pre tých z vás, ktorí ste si v minulom roku zaobstarali Ring Fit Adventure. Kvalitu tohto unikátneho mixu adventúry a fitness hry dokladá aj dátum vydania: v rebríčkoch najpredávanejších hier sa táto exkluzivita pre Nintendo Switch objavuje už od roku 2019.
The Last of Us Part II – exkluzívny klenot
Akčná adventúra The Last of Us Part II, PS4 exkluzivita a jedna z najlepších hier roku 2020, ktorá už pred svojím vydaním rozdeľovala herné publikum, neprestáva ohromovať vysokou úrovňou technického spracovania a surovosťou príbehu o pomste. Napriek tomu by sme sa nedivili, ak by sa nás vývojári z Naughty Dog rozhodli prekvapiť vydaním remaku na PS5. Snáď ešte tento rok?
Mario Kart 8 Deluxe – preteky, ktoré neomrzia
Nintendo Switch síce výkonom konkurencie z dielní Sony a Microsoftu nedisponuje ani zďaleka, kto však potrebuje pod kapotou teraflopy, keď sa mu na obrazovke preháňa Mario a jeho priatelia? Pretekárska arkáda Mario Kart 8 Deluxe vyšla na Switch už v roku 2017, napriek tomu sa na nedostatok záujmu zo strany hráčov rozhodne sťažovať nemôže.
TOP 3 (nielen) predajné sklamanie
Každé bilancovanie, každý rebríček má popri víťazoch aj svojich porazených a to platí aj pre náš súhrn. Teraz pochopiteľne nemáme na mysli malé indie kúsky, ktoré aj napriek slušnej kvalite na dobré predajné čísla nedosiahnu predovšetkým kvôli nedostatočnému povedomiu hráčov. Nie, reč je o veľkých, napäto očakávaných hitoch, ktoré však pri vydaní trochu minuli terč.
Biomutant – premárnená príležitosť
RPG Biomutant nie je zlá hra. Bohužiaľ však nemožno tvrdiť ani opak. Napriek obrím ambíciám (alebo práve kvôli nim) sa vývojárom z menšieho štúdia Experiment 101 nepodarilo vydať tento dlho očakávaný projekt v ideálnom stave. Navyše samotný obsah hry nebol ani zďaleka tak lákavý, ako ho líčili trailery a ukážky, ktorými nás vydavateľ THQ zásoboval už od roku 2017.
BiomutantGrand Theft Auto: The Trilogy – nie príliš definitívna edícia
Definitívna edícia obsahujúca legendárne diely akčných open-world adventúr GTA III (2001), Vice City (2002) a San Andreas (2002) sa na serveri metacritic zaradila medzi najhoršie hodnotené hry histórie. Úpravy k horšiemu, ohavné modely postáv a obria nálož bugov, o to menej pochopiteľných vzhľadom na vek pôvodných hier, urobili slávnej značke štúdia Rockstar naozaj medvediu službu.
Grand Theft Auto: The TrilogyBattlefield 2042 – drtivá porážka
O prvenstvo v našom mini rebríčku sklamanie roku 2021 nemôže byť pochýb. Už predchádzajúci diel u hráčov žiadne slávne víťazstvo nevybojoval, avšak to, čo predviedol nedorobený a bugmi prekvitajúci Battlefield 2042, sa nedá nazvať inak ako katastrofou. Budúcnosť tejto milovanej série vojnových FPS je neistá. Vydavateľ Electronic Arts dokonca zvažuje možnosť free-to-play modelu.
GTA - Grand Theft AutoSúboj konzol: prekvapenie na druhom mieste
Na prvom mieste sa v predajnosti herných konzol na Alze neudiala žiadna senzácia, takmer tretinu (31 %) si z predaja všetkých konzol za rok 2021 odhryzol PlayStation 5. Menšie prekvapenie je však na druhom mieste, dlhodobo sa medzi zákazníkmi vysokej obľube teší Nintendo Switch (26 %), zatiaľ čo Xbox Series X/S sa umiestnil „až“ na tretej priečke s 22 % podielom na celkových predajoch.
Treba dodať, že na tom má leví podiel dlhodobá nedostupnosť PlayStationu 5 a Xboxu Series X/S, takže druhé miesto Nintenda Switch nie je nakoniec takou senzáciou. Oproti next-gen konzolám však Sony prekonalo Microsoft rádovo v prípade starších strojov: zatiaľ čo 10 % podiel na predajoch získal v roku 2021 PlayStation 4, pre Xbox One to bolo iba 1 %, lepšie sa predávala aj herná konzola a multimediálne centrum NVIDIA Shield.
Avšak, relatívne nízke predaje Xbox One sú z veľkej časti zavinené skutočnosťou, že zatiaľ čo Xbox One sa už prestali vyrábať, PlayStation 4 je stále možné si zaobstarať.
TOP 3 najpredávanejšie procesory 2021
Svet procesorov sa v roku 2021 rozhodne nezastavil a naďalej prebiehal urputný súboj medzi AMD a Intelom. Víťazom na Alza.sk sa už tretí rok po sebe stal AMD s 56 % podielom predaných kusov. Hoci Intel obsadil so 44 % druhé miesto, ide o významný obrat doterajšieho trendu – v roku 2020 totiž jeho podiel predstavoval len 28 %.
Čo sa skrýva za posilnením Intelu? Hlavnú pozornosť na seba pritiahol nie príliš presvedčivý štart Intel Rocket Lake. Skvelý výkon zrážala vysoká cena, extrémne nároky na chladenie a potreba prejsť na nové základné dosky. V recenzii Intel Rocket Lake sme nad zmysluplnosťou procesorov len krčili ramenami a odporúčali skôr počkať. Ku koncu roka potom prišli Alder Lake a hoci to bolo lepšie, napriek tomu sa naša kritika opakovala: vysoká cena, prevádzkové vlastnosti a stávka na DDR5.
Intel však nenápadne uviedol množstvo lacných procesorov, ktorým sme spočiatku nevenovali ani prílišnú pozornosť. A to bola chyba, pretože ako sa čoskoro ukázalo, nové modely ponúkajú skvelý pomer ceny a výkonu. Dokonca nastala neslýchaná situácia: Intel v niektorých modeloch začal porážať doterajšieho kráľa smart peňaženiek AMD.
Napriek prekvapivému zvratu Intel stále zostáva na druhej pozícii. AMD totiž rozhodne nezaháľalo. Nové Ryzen 5000 postavené na architektúre Zen 3 ponúkajú skvelý výkon, a navyše nevyžadujú zmenu základnej dosky. Napriek tomu druhá polovica roka naznačila, že Intel sa nevzdáva a bude zaujímavé sledovať, s čím obaja konkurenti vyrukujú.
AMD Ryzen 5 1600 (12 nm)
Je až neuveriteľné, že medzi vôbec najpredávanejšie procesory patrí staručký AMD Ryzen 5 1600. Avšak ide o jeho druhú generáciu vydanú na konci roka 2019. Po novom využíva jadro Zen+ s vyšším OC potenciálom aj celkovo vyšším výkonom. Ide tak o mimoriadne lacné 6-jadro s pracovnou frekvenciou až 3,7 GHz.
Procesory AMDAMD Ryzen 5 3600
Keď v lete 2019 odštartoval predaj nových procesorov AMD Ryzen 3000, okamžite bolo jasné, že toto bude trefa. Čipy z rodiny Zen 2 totiž ponúkli 2× väčšiu cache a hneď o 15 % vyššiu IPC. CPU Ryzen 5 3600 ponúkol až 12 výpočtových vlákien s pracovnou frekvenciou až 4,2 GHz bez nevyhnutnosti investovať do nejakého zložitého chladenia. Ide tak o skvelé riešenie ako pre herný, tak aj pre náročný pracovný desktop.
Procesory AMDIntel Core i5-10400F
Procesor 10. generácie Comet Lake sa objavil až v priebehu roka 2020 a len doťahoval výkon konkurencie, ktorá bola v predaji o veľa mesiacov skôr. Celkovo však ide o vyvážený procesor, ktorý vám dozaista hanbu neurobí. V spojení s vhodnou grafikou je vhodný aj na hranie vo Full HD rozlíšení.
Intel Core i5-10400FTOP 3 najpredávanejšie grafické karty 2021
Situácia na trhu grafických kariet bola ovplyvnená nedostatkom čipov. V priebehu februára až mája neboli nové karty vôbec vo voľnom predaji. A pokiaľ sa už objavili, pri pohľade na cenu väčšinu hráčov oblial studený pot. Rok 2022 našťastie naznačuje, že to najhoršie je za nami. Dúfajme, že to tak už zostane.
A čo samotné karty? NVIDIA v roku 2021 pokračovala v dominancii. V číselnom vyjadrení má NVIDIA viac ako 90 % podiel, čo hovorí jasne o preferenciách hráčov. Avšak do budúcnosti má AMD celkom zaujímavé karty v rukáve, pretože herná konzola beží kompletne na jej hardvéri, čo sa skôr alebo neskôr prejaví v oblasti hrania na PC.
V čipoch je prevaha jasná, ale pri pohľade na predaje jednotlivých výrobcov je situácia oveľa vyrovnanejšia. S malým náskokom vedú grafické karty od GIGABYTE pred MSI, ale už tretia je značka GAINWARD. Nasleduje EVGA a až na piatej priečke končí ASUS, z čoho sme, mierne povedané, v rozpakoch.
GIGABYTE GeForce GT 1030 Low Profile
Je až prekvapujúce, koľko používateľov si zaobstará jednoduchú grafickú kartu s čipom GeForce GT 1030. Tá okrem starších hier zvládne vyviesť obraz na dva displeje alebo je vhodná na prehrávanie filmov v počítači HTPC.
GIGABYTE GeForce GT 1030Inno3D GeForce GTX 1660 SUPER Twin X2
Veľkú obľubu si medzi hráčmi udržala aj počas roku 2021 grafika s čipom GeForce GTX 1660 SUPER od značky Inno3D. V rámci segmentu ide o lacnejšiu značku, ktorá však dlhodobo ponúka veľmi solídne a bezproblémové karty. Ideálne na hranie vo Full HD rozlíšení.
Inno3D GeForce GTX 1660EVGA GeForce RTX 3080 Ti FTW3 ULTRA
Zaobstaraním prakticky najvýkonnejšej hernej grafiky GeForce RTX 3080 Ti získate neskutočné vizuálne zážitky až v 4K rozlíšení. Aj napriek vysokej cene ide o zaujímavé riešenie, pretože niekoľko nasledujúcich rokov môžete úplne zabudnúť na riešenie grafických detailov a jednoducho hráte všetko na maximálne detaily. To je sen každého hráča.
EVGA GeForce RTX 3080 TiTOP 3 najpredávanejšie VR headsety
Na poli VR dominujú najmä lacnejšie headsety. Kráľom je dlhodobo Oculus Quest 2, ktorý z trónu zosadil svojho predchodcu. Na druhej pozícii sú VR okuliare pre PlayStation, ktoré sa už čoskoro dočkajú nástupcu PS VR2. Až na tretej pozícii sú high-end HTC Vive Pro. Najmä tretia pozícia je prekvapenie, pretože by sme tipovali skôr HTC Vive Cosmos Elite.
Najpredávanejšie herné príslušenstvo
Výkonné grafické karty, procesory a večný súboj herných konzol. V tieni stojí nenápadný svet herného príslušenstva, ktoré čo stráca na publicite, to naopak získava na dôležitosti. Hrať Forza Horizon bez volantu je len polovičný zážitok. A sedieť pri tom na kancelárskej stoličke za 40 € z blízkeho supermarketu by zasa odnieslo vaše zdravie. Aké herné príslušenstvo dominovalo predajom v roku 2021 na Alza.sk?
TOP 3 herné volanty
Či už preháňate kamióny v Euro Truck Simulátor, alebo formule v F1 2021, volant je nevyhnutnosťou, aby ste si užili pocit z riadenia naplno. Dávno preč sú časy, kedy zákazníci siahali po najlacnejších plastových volantoch. Dnes sú štandardom volanty s pedálmi, spätnou väzbou a koženým povrchom. Koniec koncov, posúďte sami nižšie.
TOP 3 herné stoly
Tiež ste si dlho mysleli, že všetko, čo od stola potrebujete, sú 4 nohy a doska? Svoj omyl si človek uvedomí, akonáhle po prvýkrát okúsi výhody kvalitného herného stola. Tie majú povrch z mikrovlákien, nastaviteľnú výšku a dostatočne veľkú plochu na umiestnenie všetkého potrebného od monitora po klávesnicu. A často nechýba ani držiak na fľašu, ktorý si okamžite zamilujete.
TOP 3 závodné sedačky
Hráči sa snažia priblížiť realizmu najviac čo sa dá. Nasvedčuje tomu aj stúpajúca popularita herných sedačiek. Nižšie nájdete TOP modely roku 2021. Existujú potom aj varianty pre fanúšikov leteckých simulátorov.
TOP 3 herné slúchadlá
Čo sa týka audia, došlo k nenápadnej revolúcii. Reproduktory postupne vypratali pozície v prospech headsetov. Výhody sú zrejmé: mikrofón máte vždy k dispozícii a predovšetkým odpadajú hádky v domácnosti. Či už ide o partnera alebo rodičov, nič nedokáže tak zapáliť hádku ako výbuch granátu v Call of Duty počas sobotného rána. Na poli herných slúchadiel jasne dominujú modely HyperX, čo náš výber komplikuje. Na 1. a 2. pozícii sa totiž umiestnili na prvý pohľad totožné slúchadlá. Zdanie ale môže klamať, pretože jeden z modelov podporuje priestorové ozvučenie.
TOP 3 klávesnice, myši, stoličky a ovládače
Ďalej už len v skratke. V prípade herných klávesníc zažívajú nástup mechanické klávesnice. Zákazníci si cenia ich robustnosť a odolnosť. A potom aj zvuk – úder do poctivej mechanickej klávesnice prináša ťažko opísateľné uspokojenie. V prípade herných myší pokračuje dominancia Logitech, pričom platí, že čím viac programovateľných tlačidiel, tým lepšie.
Zaujímavý vývoj nastal aj pri herných stoličkách, ktoré si získali takú obľubu, že ich nájdete aj v bežných kanceláriách a nie len v hráčskych brlohoch (napríklad v Alze sedí polovica osadenstva na herných stoličkách, nie kancelárskych). V prípade poslednej kategórie – herné ovládače – potom žiadne prekvapenie nehrozí. TOP 3 pozície okupujú ovládače na herné konzoly PlayStation a Xbox.
Herné klávesnice | Herné myši | Herné stoličky | Herné ovládače a gamepady |
---|---|---|---|
1. Niceboy ORYX K300X | 1. Logitech G502 Hero | 1. OMEN by HP Citadel Gaming Chair | 1. PlayStation 5 DualSense Wireless Controller |
2. Genius GX Gaming Scorpion K215 | 2. CONNECT IT DOODLE 2 Wireless | 2. Trust GXT 705W Ryon Gaming | 2. Sony PS4 Dualshock 4 V2 |
3. CONNECT IT Neo Pro Gaming Keyboard | 3. Logitech G102 Lightsync | 3. DXRACER Formula OH/FD01/NR | 3. Xbox Wireless Controller Carbon |
To najlepšie z Alza Gaming v roku 2021
Novinky z herného sveta, výber najlepších internetových mémov, tipy na aktuálne prebiehajúce zľavy a oveľa viac. To všetko nájdete už od 25. septembra 2015 na našom facebookovom profile Alza Gaming. Herný biznis sa neustále vyvíja a my sa vyvíjame s ním. Pokiaľ teda hľadáte miesto, kde by ste sa dozvedeli všetko podstatné, zamierte na Alza Gaming.
i
Alza Gaming v číslach:
- Počet komentárov: 17 465
- Počet zdieľaní: 2 730
- Dosah príspevkov: 9 746 212
- Počet reakcií, emotikony: 167 591
TOP meme z Alza Gaming v roku 2021
Aké meme v roku 2021 dostali najviac like (srdiečok a ďalších emotikonov) a komentárov? Výber nájdete nižšie. Zdá sa, že našim „sockárom“ to konečne začína ísť. Nezostáva než dúfať, že nám v roku 2022 Facebook nevypnú. Pre istotu sme ich už prihlásili na rýchlokurz natáčania videí pre TikTok. Nebudeme vám ale klamať – po niekoľkých testovacích videách, kde sme našich kolegov z FCB donútili zatancovať na hity ako „100 tabletov týždenne“, si nie sme istí, či by ste takýto obsah ocenili. Radšej dúfajme, že si to Zuck rozmyslí.
Na čom hral priemerný hráč v roku 2021?
Každý hráč si na platformu Steam občas zanadáva, ale aj napriek tomu je možné z nej získať pomerne zaujímavé dáta. Steam totiž veľmi podrobne, ale úplne anonymne zaznamenáva hardvér, ktorý používatelia používajú. Poďte sa pozrieť na to, čo najviac frčalo v roku 2021.
Ešte predtým tu ale nájdete zoznam TOP 3 herných PC a notebookov, ktoré sa v roku 2021 predávali na Alza.sk.
TOP 3 herné PC | TOP 3 herné notebooky |
---|---|
1. Alza GameBox Core RTX3060 Ti+ | 1. Acer Nitro 5 |
2. Alza GameBox Core RTX3070 | 2. Lenovo Legion 5-15ACH6H |
3. Alza Gamebox Ryzen RTX3070 | 3. Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ARH05 |
Procesor: defenzíva dominujúceho Intelu
A začneme hneď procesormi. Z dát Steamu je jasne viditeľný klesajúci podiel Intelu. V lete 2020 mal podiel 76 % a na konci roka 2021 len 69 %. Tu bude zaujímavé sledovať, čo sa stane počas roka 2022, pretože Intel už má vonku novú generáciu svojich CPU Alder Lake, ale na AMD si ešte nejaký čas počkáme.
Grafické karty: dominuje lacná grafická karta NVIDIA z roku 2016
Z pohľadu hráča je kľúčová grafická karta, kde jasne kraľuje so 75 % NVIDIA, ale najväčšie zastúpenie by ste rozhodne netipovali, pretože celých 8 % hráčov má celkom starý model GeForce GTX 1060. Ide o kartu predstavenú už v roku 2016, ale vzhľadom na aktuálne ceny sa upgrade na nový model asi pri veľkej časti hráčov neustále posúva.
Monitory: 4K? Kdeže. Väčšina hráčov hrá stále na Full HD
Veľmi zaujímavým ukazovateľom je používané rozlíšenie monitora, kde so 67 % kraľuje Full HD. Nepekným zistením je aj 6 % používateľov s doslova tragickým rozlíšením 1 366 × 768 bodov. Oproti tomu v 4K rozlíšení hrajú len 2 % hráčov, tu je veľký priestor na zlepšovanie.
Operačný systém: Windows 11 na vzostupe
Tiež musíme spomenúť podiel operačného systému, kde Windows 10 (používa 81 % používateľov) postupne klesajú v prospech Windows 11. Napriek rôznym proklamáciám o rastúcich trendoch iných platforiem je z čísel jasne zrejmé, že macOS má na Steame podiel 3 % a Linux len 1 %.
Virtuálnej realite kraľuje Oculus Quest 2
Možným budúcim trendom je hranie vo VR, kde s takmer 40 % vedie Oculus Quest 2 stíhaný headsetom priamo od Valve, ktorý si pripisuje takmer 16 %. Celkovo si virtuálnu realitu prostredníctvom Steamu užívajú 2 % hráčov.
Top 3 herné články 2021: Čo ste čítali najviac?
Najlepšie hry 2021
Pokiaľ vás príliš nezaujímajú čísla a radšej by ste sa dozvedeli, ktoré hry vydané v roku 2021 stoja za vašu pozornosť, mrknite na článok Najlepšie hry. Tento výber 20 top titulov zostavili naši redaktori, ktorým nezáleží na počte predaných kusov, zaujíma ich iba kvalita.
Najlepšie hryFortnite, pravidelné info
Od počiatočného boomu žánru battle royale už nejaká ten čas uplynul, no napriek tomu sa Fortnite stále teší obrovskej popularite. V našom pravidelne aktualizovanom špeciáli o tomto fenoméne (ktorý nás len tak neopustí) nájdete všetky potrebné informácie.
Priebežné info o FortniteRecenzia Returnal a Ratchet and Clank
Jedny z najlepších hier roku 2021 po prvýkrát naplno demonštrovali možnosti novej konzoly PlayStation 5 a predovšetkým ovládača DualSense. Obom sa naši redaktori podrobne venovali v recenziách (vrátane videa), z ktorých si obe exkluzivity odniesli vysoké hodnotenia.
Recenzia Returnal a Ratchet and ClankHerné trendy 2022
NFT a metavesmíry
Málokto vie, že za vznikom NFT (Non Fungible Token, t. j. nezameniteľný token) stojí blockchainová herná platforma Enjin a práve v blockchain hrách majú „eneftéčka“ svoje nezastupiteľné miesto, hoci množstvo tradičných herných firiem zatiaľ s ich implementáciou skôr naráža. Napriek tomu len v Európe má v nasledujúcich rokoch NFT trh dosiahnuť hodnotu 1,5 bilióna dolárov a významne poznamená aj hudobný či realitný priemysel.
Bez NFT by zároveň nikdy nevznikli herné metaverse projekty ako Decentraland alebo české Somnium Space. S týmito platformami sa vydá na útok spoločnosť Meta (predtým Facebook), z ktorej naopak silne centralizovanej vízie metavesmíru veľa ľudí nemá už dnes ľahké spanie. Na raste metaverse sa zvezú aj veľké značky, ktoré budú môcť vo forme NFT ponúkať svoje produkty (oblečenie pre avatary a pod.) a nezaobídeme sa tiež bez VR okuliarov, bez ktorých sa do týchto svetov (doslova) nepozrieme.
(Ne)dostupnosť konzol a komponentov
Nočná mora všetkých hráčov len tak neskončí. Napriek tomu, že herné konzoly PlayStation 5 a Xbox Series X/S vyšli už koncom roka 2020, ani na začiatku roka 2022 nemajú predajcovia skladové zásoby a na svoj kúsok tak záujemcovia čakajú aj celé mesiace. Oveľa lepšie na tom nie sú ani PC hráči, ktorých sa kríza dotkla najmä nedostatkom grafických kariet. Tých by bolo málo aj bez ich hromadného skupovania ťažiarmi kryptomien.
Výrobcovia elektroniky ako Samsung alebo Apple sa zhodujú na tom, že problém bude pretrvávať najmenej do polovice roka 2022, niektoré firmy ako Toshiba dokonca veštia upokojenie situácie až na budúci rok, zatiaľ čo podľa riaditeľa Intelu bude PS5 v roku 2023 nedostatkovým tovarom stále. Nedostupnosť konzol a ďalších komponentov nás tak bude sužovať aj tento rok a je tak prinajmenšom komické, že sa už teraz začína hovoriť o vylepšenej verzii PlayStation 5 Pro.
Microsoft kupuje Activision Blizzard
Microsoft v januári oznámil vôbec najdrahší obchod v hernej histórii – spoločnosť Activision Blizzard odkúpil za 68,7 miliardy dolárov. Hráči túto správu vnímajú najmä ako hodenú rukavicu Sony vyrábajúcu konkurenčnú konzolu, avšak ide tu skutočne o odvekú vojnu Microsoft vs. Sony vs. Nintendo?
V roku 2022 totiž môže odštartovať „vyššia liga“ tejto vojny, ktorej smerovanie nemusí riadiť ani jedna zo spomínaných firiem. Ostatne už v roku 2019 riaditeľ hernej divízie v Microsofte vyhlásil, že za konkurenciu nepovažuje Sony, ale skôr Amazon alebo Google. Narušiť zavedené poriadky herného priemyslu by mohol aj Apple, ktorý údajne potichu plánuje vlastnú hernú konzolu s podporou VR a AR headsetu. A keď sa títo giganti do niečoho pustia, stojaté vody sa často rozostúpia ako Červené more.
i
Čo akvizícia znamená pre herný priemysel? Viac v článku: Microsoft kúpi Activision Blizzard.