PET AD homeoffice

SSD NVMe PCIe 3.0 (VEĽKÝ POROVNÁVACÍ TEST)

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

Voľba toho správneho SSD disku je jednou z najzložitejších vecí pri vyberaní vhodných počítačových komponentov. Modelov existuje na trhu doslova hromada, ale iba pár z nich exceluje v tom, na čom naozaj záleží. V dnešnej porovnávacej recenzii sa pozrieme na výkon 13 rôznych NVMe SSD diskov pre PCIe 3.0 a ukážeme si, ktoré z nich si za vaše peniaze zaslúžia pozornosť a ktoré nie.

SSD NVMe PCIe 3.0 (VEĽKÝ POROVNÁVACÍ TEST)

SSD NVMe PCIe 3.0 (VEĽKÝ POROVNÁVACÍ TEST) – OBSAH

  1. Úvod, alebo na čom záleží a na čom nie
  2. Testovacia metodika
  3. 3DMark – Storage Benchmark
  4. Crystal Disk Mark: sekvenčné čítanie a zápis
  5. Crystal Disk Mark: čítanie a zápis malých 4K súborov
  6. Anvil SSD: čítanie a zápis malých 4K súborov
  7. HD-TUNE: práca s veľkými súbormi 200 GB
  8. IO Meter: priemerný a maximálny prístupový čas
  9. Záver recenzie

Úvod, alebo na čom záleží a na čom nie

Prvou a zásadnou vecou pri výbere NVMe SSD disku je vedieť, na ktorých hodnotách záleží a na ktorých nie. Paradoxne sú výrobcami prezentované hodnoty práve tie, na ktorých až tak nezáleží alebo na nich nezáleží vôbec. Dôvod je jednoduchý, nič nehovoriace hausnumera sú zároveň väčšinou aj tými najvyššími. Neskúsený zákazník potom siahne po SSD disku, pri ktorom je jednoducho najvyššie číslo za zodpovedajúcu cenu, ktorú chce investovať.

Naopak čísla, ktoré sú nízke, sa spravidla málokde uvádzajú, výrobcovia sa s nimi nijako nechvália, a tak ich tradične nenájdete ani v produktových popisoch na e-shope. Jediným spôsobom, ako sa dopátrať podstatných rýchlostí SSD diskov, je podrobné, veľmi pracné a časovo náročné manuálne premeranie. Také, ako sme si pre vás dnes pripravili. Na túto recenziu padlo celkom 559 nameraných hodnôt z 13 rôznych NVMe SSD diskov s rozhraním PCIe 3.0.

i Porovnanie: MLC SSD, TLC SSD, QLC SSD

TLC (Triple Level Cell) SSD disky využívajú bunky, ktoré ukladajú 3 bity dát – jedna bunka pamäťového čipu tak môže nadobúdať 8 rôznych stavov. Vďaka tejto technológii sa podarilo výrazne znížiť ceny najmä vysokokapacitných SSD diskov. Zároveň je však technológia TLC oproti MLC (Multi Level Cell), kde jedna bunka ukladá 2 bity (naberá 4 stavy), pomalšia v oblasti zápisu dát a disponuje nižšou životnosťou.

QLC SSD disky idú ešte ďalej a na ukladanie dát využívajú 4-bitové bunky (jedna bunka nadobúda 16 stavov). V porovnaní s TLC sa tak hustota úložiska s každou bunkou zvyšuje o 33 %, a v dôsledku toho klesá cena za 1 GB. Opäť ale musíme počítať s daňou v podobe nižšieho výkonu a životnosti.

Väčšina udávaných hodnôt, s ktorými sa pri výbere SSD diskov stretnete, sú takzvané sekvenčné rýchlosti čítania a zápisu, na ktorých záleží zo všetkého najmenej. O niečo podstatnejšie sú rýchlosti náhodného čítania a zápisu, ale predovšetkým záleží na veľkosti dát a na počte front (queue depths), v ktorých sú dáta zaradené. Najnižšie, ale tie najdôležitejšie hodnoty SSD disk dosiahne pri práci s malými súbormi vo veľkosti 4 kB na prvých frontoch (QD1–QD4), na ktoré si softvér radí najdôležitejšie dáta, ku ktorým potrebuje čo najrýchlejší prístup.

Testovacia metodika

Testovanie SSD diskov, a vlastne úložísk celkovo, je v dnešných časoch trochu ošemetná záležitosť. Väčšina benchmarkov, aplikácií testujúcich výkon, je staršieho dátumu a roky nedostali update.

  • Z tých moderných a hlavne pravidelne aktualizovaných tu máme Storage Benchmark od 3DMarku, ktorý sa svojimi testami zameriava hlavne na typy úloh, ktoré sú blízke hráčom.
  • CrystalDiskMark je syntetický test, ktorý má na výber z niekoľkých profilov a v posledných verziách meria reálny, maximálny možný výkon a niekoľko ďalších kombinácií.
  • Anvil SSD je staručký test, na ktorý je ale stále spoľahnutie, a nie je dôvod ho z testov vynechávať. Ponúka široké spektrum nastavení, predovšetkým čo sa počtu front týka. HD-Tune je skvelým nástrojom na jednoduché testovanie správania cache, ktorými sú bohužiaľ dnešné SSD disky vybavené. V ňom v kombinácii s HWIFNO64 meriame čítanie a zápis objemných, 200 GB súborov, čo je typ testu, ktorým sa už žiadny výrobca ani marketingové oddelenie radšej nechváli.
  • Posledným testom je trochu obskúrny IO Meter, pomocou ktorého meriame prístupový čas v troch rôznych záťažiach. Pri 1 vstupe – bežný scenár použitia SSD disku, pri 64 vstupoch – stredná až vyššia záťaž a pri 256 vstupoch – absolútny worst case scenár, s ktorým sa disk môže stretnúť. Prístupový čas je opäť niečo, s čím sa v špecifikácii a produktových popisoch nestretnete, ale ide o podstatnú hodnotu – za ako dlho sa softvér dostane k dátam uloženým na disku.

3DMark – Storage Benchmark

3DMark Storage Benchmark meria reálne scenáre, s ktorými sa bežný používateľ/hráč stretne. Prvá trojica testov meria rýchlosť pri načítaní hry od spustenia do hlavného menu a zároveň prístupový čas k potrebným dátam. Zvyšné štyri testy merajú opäť rýchlosti a prístupový čas pri: nahrávaní Full HD videa pri hraní, inštalácii hry, ukladaní uloženého postupu a presunu celej hernej zložky z disku na disk.

Skóre, priemer rýchlostí a prístupové časy

Storage benchmark ako hlavný ukazovateľ výkonnosti meraného disku uvádza celkové skóre. Podrobnejšími hodnotami je potom priemer z nameraných rýchlostí a prístupového času zo všetkých vyššie vymenovaných subtestov.

3DMark Storage Benchmark

NVMe SSD PCIe 3.0

V mori rôznych SSD diskov od radu výrobcov dominuje Samsung a nie je sa ani čomu čudovať. Samsung disky sú stávkou na istotu už pekných niekoľko rokov. Najnovší Samsung 980 podáva veľmi slušný výkon a za 160 € nejde vôbec o zlú kúpu. Pokiaľ by ste ale hľadali disk na profesionálne použitie, napr. na prácu s videom či fotkami, je lepšou voľbou skutočný MLC disk Samsung 970 PRO.

Battlefield V

V subteste Battlefield V meriame rýchlosti a prístupový čas SSD diskov od spustenia po hlavné menu.

3DMark Storage Benchmark

NVMe SSD PCIe 3.0

Zaujímavým zistením bolo, že sa do popredia výsledkov dostal lacný WD Blue SN570, ktorý výrazne prekonal aj vyšší model od rovnakého výrobcu WD Black SN750. Samsungy opäť zostávajú na prvých pozíciách, a pokiaľ chcete skvelý disk, na ktorý je spoľahnutie, so Samsung 970 EVO Plus neurobíte rozhodne chybu.

Call of Duty: Black Ops 4

V hernom teste obľúbenej FPS strieľačky Call of Duty: Black Ops 4 taktiež testujeme rýchlosti SSD diskov a prístupový čas od momentu spustenia hry po main menu.

3DMark Storage Benchmark

NVMe SSD PCIe 3.0

Výsledky v teste Call of Duty: Black Ops 4 len potvrdzujú testy v Battlefield V. So Samsungmi 980, 970 EVO Plus ani s 970 PRO nešliapnete vedľa. Excelujú ako v rýchlostiach, tak v prístupovom čase.

Overwatch

Obľúbená eSportovka sa ohľadne testov SSD diskov správa trochu inak ako dve predchádzajúce hry. Opäť meriame rýchlosti a prístupový čas.

3DMark Storage Benchmark

NVMe SSD PCIe 3.0

V Overwatch sa nám Samsung 970 PRO mierne oneskoril. Ako uvidíte v nasledujúcich testoch, nejde o najrýchlejší disk, ale vďaka MLC chipom udržuje konštantné rýchlosti, a navyše vydrží poriadny, dlhodobý záprah. Ide totiž o profesionálny model na prácu.

Záznam herného videa

V tomto teste meriame rýchlosti a prístupový čas SSD diskov pri nahrávaní 1080p@60FPS videa pomocou OBS pri hraní hry Overwatch.

3DMark Storage Benchmark

NVMe SSD PCIe 3.0

Ak plánujete pracovať s videom, je vhodné zaobstarať MLC disk, teda Samsung 970 PRO. Ten je síce 2× drahší ako TLC variant 970 EVO Plus, ale investícia do profi SSD disku stojí za to.

Inštalácia hry

Tento test meria rýchlosti a prístupový čas pri inštalácii hry The Outer Worlds z Epic Games launchera.

3DMark Storage Benchmark

NVMe SSD PCIe 3.0

Samsung 980 síce nie je MLC disk, ale ako vidíte, hocikedy máva náskok aj pred Samsungom 970 EVO Plus. A za 160 € nejde vôbec o zlú kúpu.

Ukladanie uloženého postupu

V predposlednej časti Storage Benchmarku od 3DMarku testujeme rýchlosť a prístupový čas pri ukladaní uloženého postupu v hre The Outer Worlds.

3DMark Storage Benchmark

NVMe SSD PCIe 3.0

Kto často pri hraní stláča F6, ten vie, že pomalá rýchlosť savovania môže nepríjemne ovplyvniť pôžitok z hry. Z nejakého dôvodu sa na prvú priečku dostal SSD disk od Apaceru, ktorému sa vo viacerých testoch zasa tak úplne nedarilo.

Presun hernej zložky

V poslednom teste meriame výkon SSD diskov pri kopírovaní hernej zložky s Counter Strike: Global Offensive z externého disku na testovaný disk.

3DMark Storage Benchmark

NVMe SSD PCIe 3.0

Graf tu ľahko urval Corsair Force MP510 a až na pár výnimiek sa ostatným SSD diskom tiež nedarilo zle. Pokiaľ vo výbere tápete, siahnite po tutovke Samsung 970 EVO Plus, ktorá exceluje v testoch čítania malých súborov, ako už o chvíľu sami uvidíte.

i Čítanie vs. zápis, alebo čo je dôležitejšie?

Rýchlosti čítania malých súborov sú tým, čo je pre výber SSD disku najpodstatnejšie. Súbory čítame opakovane, ale zapisovať tak často nepotrebujeme. Vhodným príkladom sú počítačové hry. Hru nainštalujeme a hráme ju, SSD disk väčšinou iba číta, ale zápis už prebieha minimálne.

Crystal Disk Mark: sekvenčné čítanie a zápis

Ako už určite viete, sekvenčné rýchlosti pramálo vypovedajú o reálnom výkone SSD disku. Výrobcovia a markeťáci ich ale radi používajú, a tak ich ani dnes nevynecháme, aby sa nepovedalo.

SEQ1M Q1T1

CrystalDiskMark

NVMe SSD PCIe 3.0

Test sekvenčných rýchlostí na prvom fronte do istej miery vypovedá o rýchlostiach disku, než mu dôjde cache. To je pri každom disku iné, čo pekne reflektujú testy v HD Tune, ku ktorým sa dostaneme už o chvíľu.

SEQ1M Q8T1

CrystalDiskMark

NVMe SSD PCIe 3.0

Naopak testy sekvenčných rýchlostí na ôsmich frontoch vypovedajú pramálo o tom, ako disk pocítite vo svojom PC. S týmto typom úloh sa väčšinou disk nestretáva. Teraz už ale k náhodnému čítaniu a zápisu, čo je o dosť reálnejší scenár a typ práce, na ktorom záleží zo všetkého najviac.

Crystal Disk Mark: čítanie a zápis malých 4K súborov

RND4K Q1T1

CrystalDiskMark

NVMe SSD PCIe 3.0

Ak čakáte na spomínané hodnoty, na ktorých pri výbere SSD disku záleží najviac, sú to práve tieto. Náhodné čítanie malých 4 kB súborov na prvom fronte (QD1) je tým najzásadnejším scenárom vôbec. A práve tu sa odhaľuje výťažnosť celého dnešného testu. V tých najbežnejších prípadoch, ako je hranie hier či klasická práca s počítačom, zapisujeme iba raz, ale čítame opakovane. A čo je kľúčové, väčšinou ide o malé súbory. Samsung 970 EVO Plus tu graf doslova urval a nie je sa čomu čudovať, ide o spoľahlivý NVMe SSD disk.

Pokiaľ by ste však mali v pláne serióznu prácu obnášajúcu tony zápisov, ako je práca s množstvom fotiek či videí, lepšou voľbou bude Samsung 970 PRO, ktorý pri zápise objemných dát dosahuje konzistentné rýchlosti, ale predovšetkým vydrží dlhodobé a náročné zaobchádzanie.

RND4K Q1T1 (IOPS)

CrystalDiskMark

NVMe SSD PCIe 3.0

Výrobcovia radi prezentujú výkony svojich produktov v jednotkách IOPS, pretože ide o oveľa vyššie čísla ako v jednotkách MB/s. Tie však spravidla uvádzajú pri sekvenčných rýchlostiach na viacerých frontoch dosahujúcich rady stoviek tisíc. Pre zaujímavosť sa môžete pozrieť na výsledky náhodného čítania a zápisu malých súborov.

RND4K Q1T1 (µs)

CrystalDiskMark

NVMe SSD PCIe 3.0

Ďalšou zásadnou metrikou, s ktorou sa často nestretnete, je prístupový čas. CrystalDiskMark dokáže merať prístupový čas a v našom prípade sme ho zmerali opäť pri náhodnej práci s malými dátami. A ako vidíte sami, opäť sa potvrdzuje, že Samsung 970 EVO Plus je precízny SSD disk, ktorý žiari tam, kde na tom záleží najviac.

RND4K Q32T16

CrystalDiskMark

NVMe SSD PCIe 3.0

Problém drvivej väčšiny dnešných SSD diskov s výnimkou Samsungu 970 PRO sú TLC chipy v kombinácii s najčastejšie používanou SLC cache. Tá je model od modelu rozdielnej veľkosti a vo chvíli, keď sa naplní, klesne rapídne výkon zápisu. Tento test vypovedá o rýchlostiach, ktoré bude disk dosahovať vo chvíli, keď cache ľudovo povedané pretečie.

Anvil SSD: čítanie a zápis malých 4K súborov

Anvil SSD je trochu staršia benchmarkovacia utilitka, ale zároveň stále veľmi používaná, za ktorú zatiaľ neexistuje adekvátna náhrada. V benchmarku testujeme opäť iba tie úlohy, na ktorých záleží najviac, teda prácu s malými 4 kB súbormi na QD1, QD4 a QD16.

4K QD1

Anvil

NVMe SSD PCIe 3.0

Tento test je opäť tým najzásadnejším ukazovateľom celého dnešného článku. Ak budete vyberať SSD disk, riaďte sa primárne podľa výsledkov v grafe a neurobíte chybu. Zohľadnite ale samozrejme aj testy v HD-Tune a IO Meteri, ku ktorým sa dostaneme už o malú chvíľu. Samsung 970 EVO Plus vyhráva aj toto kolo. Bezkonkurenčný disk SSD disk, s ktorým nešliapnete vedľa.

4K QD4

Anvil

NVMe SSD PCIe 3.0

Ak začne SSD disk pracovať so súbormi na viacerých frontoch, rýchlosti sa znásobia. Aj keď je práca s dátami na prvom (QD1) fronte najdôležitejšia, scenár práce s dátami na štyroch (QD4) frontoch je jedným z najčastejších scenárov vôbec. Hodnoty ale väčšinou škálujú, a preto ak budete vyberať podľa testov na QD1, úmerne rýchly disk budete mať aj na viacerých frontoch.

4K QD16

Anvil

NVMe SSD PCIe 3.0

Práca s malými dátami na 16 (QD16) frontoch je potom tým najčastejším druhom práce, ktorý svojmu SSD disku zadávame. Samsung 970 EVO Plus iba potvrdzuje svoje víťazstvo v predchádzajúcich testoch. A za 140 € nejde vôbec o zlú kúpu.

HD-TUNE: práca s veľkými súbormi 200 GB

Testy zápisu objemných, 200 GB súborov sú jedny z najdôležitejších testov vôbec. Vypovedajú totiž o priemernej rýchlosti po tom, čo SSD diskom dôjde cache. Ak pracujete s väčším množstvom objemných dát, mali by pre vás tieto výsledky byť rozhodujúcim kritériom pri výbere.

HD-Tune File Benchmark

NVMe SSD PCIe 3.0

Ako už v priebehu článku niekoľkokrát padlo, na serióznu, profesionálnu prácu nie je vhodnejšieho kandidáta, než je Samsung 970 PRO. Samsung 970 EVO Plus, ktorý až doteraz exceloval, tu výrazne pokrivkáva, ale stále platí, že pokiaľ vyberáte disk na hry a bežnú prácu, je Samsung 970 EVO Plus najlepšou voľbou z dnes otestovaných diskov a ako môžete vidieť, je aj najrýchlejší v čítaní 200 GB súborov.

IO Meter: priemerný a maximálny prístupový čas

IO Meter je opäť trochu archaickým nástrojom, ktorý však disponuje radom užitočných funkcií. Pomocou tohto softvéru plníme disk zo 70 % širokým spektrom dát, čo sa veľkosti týka, a následne testujeme pol hodiny prístupový čas. Ten meriame v troch scenároch: 1 vstup – malá záťaž, 64 vstupov – stredná záťaž a 256 vstupov – maximálna záťaž.

1 vstup – malá záťaž

IO Meter

NVMe SSD PCIe 3.0

Testy prístupového času tak, ako ich testujeme my, je možné do istej miery brať ako rozhodujúci faktor pri výbere, pretože ide o vec, ktorú mnoho bežných benchmarkov neodhalí. Ako môžete vidieť, Samsungy 970 PRO a 970 EVO plus sa pri malej záťaži umiestňujú na predných priečkach grafu priemerného prístupového času. O to zaujímavejším zistením je, ktoré z diskov dosiahli výrazne pomalší prístupový čas v maximálne zaznamenaných hodnotách.

64 vstupov – stredná záťaž

IO Meter

NVMe SSD PCIe 3.0

Pri strednej záťaži sa už výber zužuje, ale opäť sa potvrdzuje skvelé prevedenie Samsungov 970 EVO Plus a 970 PRO. Naopak Apacer AS2280P4U sa tu, ale aj naprieč celými testami práve dvakrát dobre nedarí. Zaujímavé je aj to, že lacnejší WD Blue SN570 poráža drahší a vyšší model WD Black SN750. Nie vždy viac znamená lepšie.

256 vstupov – vysoká záťaž

IO Meter

NVMe SSD PCIe 3.0

Posledný test s 256 vstupmi je skôr už takým stress testom, ktorý síce v reálnom použití nenájde zastúpenie, ale ide o najhorší možný scenár, ktorý je dobré brať do úvahy. Samsungy 970 EVO Plus a 970 PRO nepoľavujú ani v tomto prípade, ktorý celým dnešným testom dáva výraznú bodku na záver.

Záver recenzie

Dnešné testy hovoria jasne. Hoci je na trhu veľké množstvo produktov, neznamená to, že je z čoho reálne vyberať. Výber je o to ťažší, pokiaľ si SSD disky sami neotestujete a nemáte s nimi reálnu skúsenosť. O to horším faktom je, že v dnešných časoch kremíkovej krízy sa na trhu objavuje jedna revízia za druhú, v ktorej sa striedajú chipy a radiče ako ponožky, a produkt, ktorý mohol byť excelentnou voľbou pred pár mesiacmi, môže stáť dnes za starú belu.

i Mohlo by vás zaujímať

Tým skôr je dôležité vsádzať na istotu a na výrobcu, ktorý si historicky drží dobrý záznam pri svojich produktových radoch, hoci sa kremíková kríza dotýka všetkých. Samsung je dlhodobo najlepším výrobcom retailových SSD diskov a dnešné testy celú vec iba potvrdzujú. Ak nechcete zbytočne riskovať a ak chcete mať istotu poriadneho NVMe SSD disku, potom vyberajte medzi Samsungy 970 EVO Plus na hranie a bežnú prácu a Samsungom 970 PRO na profesionálne použitie, a to obzvlášť, ak pracujete často a pravidelne s veľkým objemom dát.

S výnimkou Samsungu 970 PRO, jediného skutočného MLC disku z dnešných testov, sú si cenovo testované produkty veľmi blízko, a preto nie je veľmi čo riešiť. Naopak pri porovnaní so Samsungom 970 EVO Plus nájdete v teste drahšie, avšak výkonnostne, čo sa ceny týka, neopodstatnené produkty. Vo výbere samozrejme nájdete aj zopár možností, ktoré nejakých pár eur ušetria, ale nemyslím si, že ide o rozumnú úsporu, ktorá by vo finále stála za to.

Pokiaľ je pri výbere disku hlavný pomer ceny a jednotky úložného priestoru a prechádzate z pevného disku, budete vynaloženou čiastkou určite milo prekvapení.

Michal Mikle

Michal Mikle

Som overclocker a nadšený Bitcoiner. Pri počítačovom hardvéri ma nevyužitý výkon nenecháva chladným a pre svoje záľuby hocikedy siahnem aj po tekutom dusíku či po iných extrémnych metódach chladenia. Založil som službu pre optimalizáciu Intel procesorov delid.cz, skladám PC na mieru a baví ma téma súkromia a bezpečnosti. Okrem digitálneho sveta sa zaujímam o permakultúru a ďalšie systémy nízkej časovej preferencie.

4,9 639×
Samsung 970 EVO PLUS 1000 GB
SSD disk M.2 (PCIe 3.0 4x NVMe), TLC (Triple-Level Cell), životnosť 600TBW
Cenová bomba
95,90 € Ušetríte 18,30 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: SAS011p3
4,9 485×
Samsung 980 1 TB
SSD disk M.2 (PCIe 3.0 4x NVMe), TLC (Triple-Level Cell), životnosť 600TBW
91,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: SAS980a3
4,6 73×
Apacer AS2280P4 1 TB
SSD disk M.2 (PCIe 3.0 4x NVMe), TLC (Triple-Level Cell), životnosť 800TBW
66,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: APA360b41
4,8 57×
Apacer AS2280P4U Pro 1 TB
SSD disk M.2 (PCIe 3.0 4x NVMe), 3D NAND, životnosť 760TBW
68,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: APA360d4
Vytlačiť
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií