Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Nákupy pod palcom s aplikáciou Alza

Bylinky na balkón a záhradu – pestovanie, využitie a účinky

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Bylinky obsahujú veľa liečivých látok, a tak nie je divu, že sa pestujú už po celé tisícročia. Okrem liečivých účinkov sa však vyznačujú aj zaujímavými chuťami, vďaka ktorým sa s obľubou používajú aj v kuchyni. Aby ste ich mohli aj vy doma žať v bio kvalite, prečítajte si, ako bylinky pestovať, či na balkóne v kvetináči, doma za oknom alebo v záhone na záhradke. Prezradíme vám tiež, ktoré sú najznámejšie bylinky a ako ich využiť pri varení či starostlivosti o zdravie.

bylinky

Bylinky na balkón a záhradu – OBSAH

  1. Začíname s pestovaním byliniek
  2. Pestujeme bylinky doma
  3. Pestujeme bylinky na balkóne
  4. Pestujeme bylinky na záhrade
  5. Bylinky a hnojivo
  6. Najznámejšie bylinky od A do Z
  7. Bylinky v kuchyni
  8. Bylinky (n)a chudnutie

Začíname s pestovaním byliniek

Bylinky majú tú výhodu, že sa im darí aj pri menej skúsených záhradníkoch. Doslova každý sa tak môže tešiť na ich bohatú úrodu v bio kvalite, stačí dodržať niekoľko základných pravidiel pestovania. Už pred nákupom by ste si mali premyslieť, či budete pestovať bylinky na balkóne, doma za oknom alebo vonku na záhrade. Nie je tiež na škodu nahliadnuť do odbornej literatúry a zistiť konkrétne nároky danej bylinky.

Všeobecne je pri pestovaní dôležité predovšetkým vhodne zvolené miesto, väčšina byliniek využívaných v kuchyni má rada svetlo, pretože pochádza zo slnečného stredomoria. Niektoré dokonca dobre znášajú aj priame slnko. Máloktorým druhom vyhovujú tienisté zákutia záhrady či okenný parapet orientovaný na sever, kde je slniečka len málo, ale existujú výnimky. Okrem umiestnenia potom sledujte tiež požadované množstvo zálievky, aby ste sa vyhli premokreniu.

bylinky na balkón a záhradu – pestovanie
Bylinkám sa dobre darí aj pri začínajúcich záhradníkoch.

Bylinky a ich rozdelenie

Podľa životnosti môžeme bylinky rozdeliť na dve základné kategórie, a to jednoročné a trvalky. Existujú potom tiež bylinky, pri ktorých v priebehu rokov dochádza napríklad ku drevnateniu stoniek a je vhodné ich po čase vymeniť za nové rastlinky.

  • Jednoročky sú teplomilné bylinky, ktoré v našich podmienkach nedokážu prezimovať. V zime sa o ne preto musíte starať doma, kde je pre nich ideálne miesto na slnečnom okennom parapete. Ide napríklad o bazalku, ktorú ohrozuje už teplota 5 °C, ďalej kôpor, koriander, harmanček, majorán či aníz vonný.
  • Trvalky oproti nim prežijú aj zimu. Radí sa medzi ne napríklad mäta, medovka, pažítka, tymian, ligurček alebo petržlenová vňať. Niektoré druhy môžu byť máličko chúlostivejšie a pri zazimovaní je potrebné je prikryť.

Bylinky zo semienok alebo rovno sadenice?

Bylinky možno pestovať niekoľkými spôsobmi. Ak ste úplní začiatočníci alebo si chcete prácu uľahčiť, kúpte si rovno predpestované sadeničky. Sú určené na vysadenie do substrátu a zoženiete ich bežne v záhradníctve alebo na špecializovaných trhoch. Po sadeničkách odporúčame siahnuť najmä v prípade levandule či rozmarínu, pretože dlho klíčia a ich pestovanie chce viac trpezlivosti. O niečo zložitejší je výsev semienok a vypestovanie vlastných sadeníc, ktoré majú tu výhodu, že sú rastlinky zvyknuté od začiatku na jedno prostredie.

Výsev byliniek

  • Pre výsev semienok si pripravte vhodnú nádobu.
  • Do polovičky ju naplňte bežným substrátom a do zvyšnej časti (zhruba 2 cm po okraj) nasypte výsevný substrát.
  • Na povrch rovnomerne vyložte semienka a ľahko zahrňte zeminou.
  • Každé semienko by malo mať dostatok miesta, inak sa bude rastlinka vyťahovať za svetlom.
  • Čerstvo vysiate semená potom pokropte vodou tak, aby ste ich nevyplavili, nádobu prikryte potravinárskou fóliou a umiestnite na slnečný parapet.
  • Akonáhle sa objavia prvé klíčky, fóliu odstráňte a pri rastlinkách ďalej pravidelne udržiavajte vlhkosť.
  • V okamihu, keď bylinky trochu vyrastú, vyberte tie najsilnejšie a presaďte ich do kvetináča alebo záhonu.
bylinky na záhrade – výsev
Dáte prednosť nakupovaným sadeniciam alebo stavíte na vlastný um a pustíte sa do výsevu semienok?

Pestujeme bylinky doma

Bylinky je najlepšie pestovať vonku, a to na balkóne, terase či vonkajšom parapete. Chúlostivé druhy ale cez zimu pestujte radšej doma za oknom. Stačí zabezpečiť teplo, svetlo, pravidelnú starostlivosť a ich nezameniteľnú chuť a arómu si tak môžete dopriať takmer celoročne.

Na okennom parapete vám môže rásť napríklad majorán, bazalka, koriander, žerucha, medovka či obľúbený petržlen. Pamätajte, že bylinky všeobecne nemajú rady prievan a kolísanie teplôt, ideálna je teplota prostredia 15 – 20 °C. Obzvlášť v letných mesiacoch si dávajte pozor na vysoké teploty, ktoré by mohli zapríčiniť rýchlejšie vysychanie substrátu. V zime potom nezabudnite vziať do úvahy radiátor a suchý vzduch, kvôli ktorému je vhodné bylinky občas rosiť.

bylinky v kuchyni
Bylinkám sa bude v domácom prostredí dobre dariť na slnečnom okennom parapete.
i

Aby bylinky lepšie rástli, mali by ste ich pravidelne zrezávať. Ideálne preto je potrebné pravidelne žať zhruba 10 % nadzemnej časti. Odporúča sa tiež odstraňovať nevyužité odkvitnuté kvety, ktoré by inak rastlinku zbytočne vyčerpávali.

Pestujeme bylinky na balkóne

Ak bývate v byte s balkónom či terasou, potom máte možnosť pestovať bylinky vonku v kvetináči alebo hratníku. Bylinky na balkóne môžete prihnojovať, pretože sa zo substrátu postupne vytrácajú živiny a rastlinka v kvetináči nemá inú možnosť, ako ich získať.

Aj bylinky na balkóne potrebujú vhodné podmienky

Aby bylinky na balkóne dobre rástli, mali by ste si už na začiatku dobre rozmyslieť, ktoré druhy vysadíte. Orientácia balkóna na určitú svetovú stranu vám napovie, ktorým bylinkám sa u vás bude dariť.

  • Na juh orientovaný balkón môžete osadiť všetkými aromatickými stredomorskými bylinkami, ako je rozmarín, pamajorán, tymian, majorán či bazalka.
  • Balkón orientovaný na východ či západ ponúka príjemný polotieň, kde sa bude dobre dariť bylinkám, ako je mäta, medovka či stévia.
  • Na sever orientovaný balkón leží počas väčšiny dňa v tieni a neponúka tak príliš vhodné podmienky pre pestovanie byliniek. Pri poctivej starostlivosti sa vám ale podarí vypestovať pažítku, medovku, mätu, ligurček alebo napríklad trebuľku.

Ako správne pestovať bylinky v kvetináči?

Akonáhle pre bylinku nájdete ideálne stanovište, príde čas na obstaranie vhodnej nádoby. Dnes už existujú rôzne varianty, niektoré možno pripnúť k zábradliu, iné môžete aj zavesiť, takže sa pre každú dispozíciu nájde riešenie. Nádoba by v každom prípade nemala svojou veľkosťou obmedzovať bylinku v raste.

bylinky na balkóne
Pri dodržaní niekoľkých základných pravidiel budú bylinky bujaro rásť aj na balkóne v kvetináči.

Dno nádoby obložte drenážnou vrstvou, ktorú môžu tvoriť kamienky, štrk alebo hlinené črepy. Pre výplň potom použite špeciálny substrát pre bylinky, ale stačiť vám bude aj bežná zemina s pieskom a kvalitným kompostom. Substrát by mal byť predovšetkým dobre priepustný a bohatý na živiny. Zalievajte tak, aby nedošlo k preschnutiu substrátu, vždy ale rešpektujte požiadavky konkrétneho druhu. Ako zálievka je ideálna dažďová alebo odstatá voda.

Môžu sa rôzne druhy byliniek pestovať spoločne?

Ak chcete pestovať rôzne bylinky spoločne v jednej nádobe, je potrebné vziať do úvahy ich nároky na množstvo zálievky, umiestnenie, svetlo a aj typ pôdy. Napríklad stredozemné suchomilné bylinky majú rady málo zálievky a veľa slnka a nemožno ich pestovať napríklad s pažítkou alebo medovkou, ktoré vyžadujú výdatnejšiu zálievku a skôr polotieň na východnom či severnom okne.

i

Pozor si dajte na takzvané invazívne bylinky, medzi ktoré patrí napríklad mäta. Neodporúčame ju sadiť s inými rastlinkami, pretože má pomerne bujný rast a veľmi sa šíri. Čoskoro by preto menej dominantnejšiu bylinku zatienila.

Pestujeme bylinky na záhrade

Bylinkovú záhradku v blízkosti domu oceníte pre jej široké spektrum využitia v kuchyni. S vysádzaním začnite radšej až po májových zmrznutých mužoch. Ideálna je polotienistá časť záhrady, kde pre bylinky vyhradíte oddelený záhon. Celý koncept si dopredu premyslite a zvážte tiež možnú výšku rastlín, aby ste k nim potom mali ľahký prístup a mohli ich pohodlne žať.

Ako vysadiť bylinky na záhradu a ktoré druhy použiť?

Bylinky drobnejšieho vzrastu vysaďte do popredia, tie vyššie by mali byť umiestnené v zadnej časti záhonu.

  • Do zadnej časti záhonu sa hodia napríklad kôpor, medovka, ligurček, pamajorán alebo šalvia. Ich výška sa totiž pohybuje okolo 80 cm.
  • Bližšie ku kraju vysaďte napríklad liečivé bylinky: ľubovník, levanduľu či yzop, ktoré dorastajú zhruba do výšky 60 cm.
  • A na samý okraj alebo lemovanie záhonu použite napríklad tymian, ktorý dorastie maximálne do 30 cm.
i

Rozmarín síce dorastá až dvojmetrovej výšky, avšak pochádza zo stredozemného pobrežia a miestna tuhá zima nie je nič pre neho. Zasaďte ho preto ideálne do samostatnej nádoby, aby ste ho mohli ľahšie prezimovať v interiéri.

Zvoliť jednoročky alebo trvalky?

Z dlhodobého hľadiska je pochopiteľne výhodnejšie osádzať bylinkovú záhradku trvalkami, z ktorých budete mať úžitok aj niekoľko rokov. Bohužiaľ ale rad byliniek obľúbených v kuchyni neprečká tunajšiu zimu a patrí medzi jednoročné, svoje miesto v záhradke si však zaslúži.

Jednoročné preto ideálne zasaďte do terakotových kvetináčov a tie potom zakopte do zeme. Ide o materiál, ktorý nijako nenarúša vlastnosti pôdy a vydrží dlhé roky. Vďaka samostatným kvetináčom si oddelíte priestor pre bylinky, ktoré potom každoročne jednoducho presadíte.

bylinky na záhrade
Zasadené bylinky si môžete pre lepšiu orientáciu v záhradke popísať. Počas varenia potom môžete bez obáv požiadať deti, aby vám priniesli konkrétne bylinky zo záhradky.

Bylinky a hnojivo

Existujú bylinky, ktoré hnojivo počas života vôbec nepotrebujú. Ide o rastlinky pochádzajúce zo stredomoria, kde je typicky chudobná kamenistá pôda, na ktorú sú zvyknuté. Patrí sem rozmarín, tymian alebo napríklad levanduľa, týmto by hnojivo uškodilo. Naopak pažítka alebo medovka vyžadujú humusovejšiu pôdu.

Ostatné bylinky, ktoré rastú dlhšie na jednom mieste však iste doplnenie živín v priebehu života uvítajú. Čo všetko môžete využiť na povzbudenie rastu byliniek?

  • Hnojivo na bylinky alebo organické hnojivo je ekologické, šetrné a špeciálne upravené tak, aby sa bylinky mohli 24 hodín po hnojení jesť.
  • Domáce hnojivo ľahko vyrobíte lúhovaním čerstvo nazbieraných bylín. Hodí sa napríklad pre žihľavy, púpavy či prasličky. Urobte z nich odvar a nechajte vychladnúť. Hnojivom potom môžete bylinky zalievať raz za 14 dní.
  • Kompost môžete k bylinkám pridať vždy, keď ich presadzujete alebo vysadzujete. Okrem stredozemných druhov ho uvítajú všetky bylinky.
bylinky do kuchyne – hnojenie
Pri pestovaní byliniek, ktoré budete používať v kuchyni pre ich chuť a arómu, sa vyhnite dusíkatým hnojivám, ktoré podporujú rast. Hnojenie by v tomto prípade viedlo k zníženiu koncentrácie aromatických látok.

Najznámejšie bylinky od A do Z

Doma si môžete vypestovať liečivé bylinky pre výrobu odvarov či domácej kozmetiky, ale aj bylinky plné arómy a chuti, na ktoré pri varení nedáte dopustiť. Existuje obrovské množstvo druhov, takže si každý príde na svoje. Prečítajte si, aké sú najznámejšie bylinky, aké majú účinky a ako ich pestovať.

Aníz vonný

  • Pestovanie

S výsevom anízu neotáľajte, začnite už vo februári či marci. Postačí vám menší kvetináč s umiestnením na slnečnom okennom parapete, kde vám aníz vydrží celý rok. K plnému dozretiu aníz potrebuje dostatok sucha a tepla. Po zbere ho zaveste hore nohami a podložte papierom, ktorý bude zachytávať padajúce semienka.

  • Účinky a využitie

Aníz má dezinfekčné, antiseptické a antibakteriálne účinky. Hodí sa pri žalúdočných problémoch, kedy zmierňuje kŕče a pôsobí proti črevným parazitom. Pomáha tiež pri zápale horných dýchacích ciest. Z anízových semienok možno pripraviť napríklad čaj, ale hodí sa aj do múčnikov a exotických pokrmov.

Bazalka pravá

  • Pestovanie

Bazalka je stredozemná jednoročná bylinka, ktorej sa veľmi dobre darí na domácich balkónoch či okenných parapetoch. Ľahko ju doma vypestujete aj zo semienka. Zvoľte pre ňu slnečné stanovište, v blízkosti môžu byť rajčiny, uhorky či papriky, ktoré majú obdobné požiadavky pre pestovanie. Bazalku pravidelne zalamujte, vďaka tomu bude jej porast hustejší a košatejší.

  • Účinky a využitie

Z bazalky sa zberajú lístky, ktoré možno čerstvé aj sušené používať ako korenie. Podporuje trávenie, uvoľňuje kŕče a pomáha pri bolestiach hlavy či pri nespavosti.

Pamajorán obyčajný (oregano)

  • Pestovanie

Vytrvalá bylinka známa skôr ako oregano je typickou stredozemnou rastlinou. Vyhraďte mu preto suché slnečné stanovište a medzi sadenicami nechajte dostatočnú vzdialenosť, aby sa mohli rozrásť. Zimu najlepšie prečká v skleníku, je totiž pomerne chúlostivé na mráz. Zbiera sa len vňať, a to dvakrát ročne: v dobe plného kvetu a na jeseň. Žnite vždy celé výhonky a zastrihávajte tesne nad drevnatými stonkami, z ktorých oregano znovu vyrastie.

  • Účinky a využitie

Pamajorán má dezinfekčné účinky a pomáha proti plesniam. Patrí medzi liečivé bylinky vhodné proti kašľu a pri bolestiach v krku. V kuchyni sa najčastejšie používa ako korenie.

Fenikel obyčajný

  • Pestovanie

Fenikel je dvojročná rastlina, z ktorej sa používajú lístky a hľuzy. Hodí sa pre výsev na záhradné záhony, potrebuje pravidelnú zálievku a mierne prihnojenie. Pozor si ale dajte na premokrenie substrátu. Zhruba 70 dní od výsevu môžete žať.

  • Účinky a využitie

Fenikel zlepšuje proces trávenia a tlmí nadúvanie, vhodný je aj pre malé deti. V kuchyni ho využijete pri pečení chleba, príprave pokrmov alebo pre výrobu čajov a odvarov. Odvar z feniklu sa používa ako dezinfekcia a hodí sa aj pre výplach očí.

Kôpor voňavý

  • Pestovanie

Kôpor je jednoročná bylinka, ktorá sa vysieva od apríla do júla v hustých riadkoch. Dariť sa mu bude prakticky všade, na pestovanie je pomerne nenáročný. Zbierajú sa mladé aj už odkvitnuté výhonky a semená, ktoré obsahujú veľa železa.

  • Účinky a využitie

Svoje využitie kôpor nachádza najmä v kuchyni. Kôprovka či nakladané uhorky by sa bez neho nezaobišli. Pomáha ale aj pri žalúdočných ťažkostiach a podporuje tvorbu žalúdočných štiav.

Ligurček

  • Pestovanie

Ligurček dorastá do jedného až dvoch metrov a dobre sa mu darí na slnečnom stanovišti či v polotieni. Vyžaduje kyprú, humóznu pôdu bohatú na živiny a tiež pravidelné zavlažovanie. Pozor si dajte na preliatie.

  • Účinky a využitie

V gastronómii patrí ligurček k veľmi populárnym bylinkám. Použiť ho môžete na prípravu domáceho polievkového korenia aj samostatne do polievok a pokrmov. Pôsobí močopudne a v tradičnej medicíne sa považuje za účinný prostriedok pri liečbe obličkových kameňov.

Majorán

  • Pestovanie

Majoránu bude vyhovovať slnečné stanovište, teplo a priepustná pôda. Pestuje sa ako letnička, pre zazimovanie ho musíte ukryť pred mrazom. Žnite ho niekoľkokrát do roka zastrihávaním, vždy tesne pred kvetom.

  • Účinky a využitie

Majorán sa hojne používa v slovenskej kuchyni ako korenie. Aromatickejší je sušený, nie v čerstvom stave. Využíva sa aj ako liečivá bylinka, znižuje napríklad krvný tlak a má protizápalové účinky.

Mäta

  • Pestovanie

Mäta je veľmi obľúbená bylinka, avšak rastie veľmi bujaro a je vhodné jej vyhradiť vlastný kvetináč, ktorý obmedzí jej nekonečné rozrastanie. Ak máte viac druhov mäty, vysaďte ju zvlášť, aby sa ich arómy po čase neprepojili. Vyhovovať jej bude slnečné stanovište a dostatok vlahy, je vytrvalá a mrazuvzdorná.

  • Účinky a využitie

Ako liečivá bylinka sa mäta uplatní v prípade zažívacích ťažkostí. Navyše skvele osviežuje, a tak je obľúbená ako prísada do letných koktailov a limonád.

Medovka

  • Pestovanie

Na pôdu, zálievku ani hnojenie nie je medovka nijak náročná. Ľahko ju vypestujete zo semienok, ktoré je vhodné vysiať v marci až v máji. Ideálne bude priepustná pôda a slnečné miesto či polotieň. Žnú sa jej lístky alebo celá vňať, pričom úroda v prvom roku nemusí byť príliš bohatá.

  • Účinky a využitie

Medovka je známa svojou vôňou, vďaka ktorej sa využíva pre prípravu čajov a odvarov. Je vhodná ako prísada do zmrzlín, nápojov či pudingov a dá sa z nej pripraviť tiež medovkový sirup. Čerstvé lístky medovky môžete použiť aj ako upokojujúci obklad. Pomáha znižovať stres a pôsobí priaznivo na stav nervovej vyčerpanosti.

Pažítka

  • Pestovanie

Mrazuvzdorná trvalka menom pažítka môže rásť aj v kvetináčoch na balkóne. Svedčí jej odvodnená pôda a slnečné miesto, k správnemu rastu potrebuje približne 6 až 8 hodín priameho svetla denne.

  • Účinky a využitie

Pažítka nájde svoje využitie u všetkých milovníkov varenia. Hodí sa do polievok, nátierok aj ako ozdoba na chlebíčky. V kuchyni je veľmi obľúbená aj pažítka čínska, ktorá sa vyznačuje svojou cesnakovou arómou.

Petržlen

  • Pestovanie

Tradičná bylinka menom petržlen je u nás veľmi populárna a dostupná v mnohých rôznych odrodách. Hodí sa k pestovaniu na záhone, v truhlíku na balkóne aj na okennom parapete. Vysieva sa skoro na jar a potom sa žnú lístky. V ďalšom roku petržlen vykvitne a po dozretí semien uhynie. Keďže sa ale pomocou semien opätovne rozmnoží, možno ho považovať za trvalku.

  • Účinky a využitie

Petržlen sa s obľubou používa pre zvýraznenie chuti najrôznejších pokrmov, do šalátov, polievok aj ako ozdoba na chlebíčky. Ide o pomerne výživnú bylinku, má dostatok vitamínov a antioxidantov, ktoré pôsobia priaznivo na zdravie človeka. Posilňuje imunitný systém a má protizápalové vlastnosti.

Yzop

  • Pestovanie

Pomerne neznámym označením sa pýši bylinka yzop, ktorá na pestovanie nie je nijak náročná. Hodí sa na umiestnenie do záhonu, kde navyše počas kvitnutia pôsobí aj ako výrazný dekoratívny prvok. Zároveň odpudzuje húsenice a slimáky.

  • Účinky a využitie

Yzop sa vyznačuje pomerne výraznou arómou. V kuchyni ho využijete pri príprave koláčov, obzvlášť dobre ladí s marhuľami. Dá sa použiť ale aj k mäsu, zaujímavú chuť dodá hydine či zverine. Yzop taktiež podporuje chuť do jedla a činnosť ľadvín, pôsobí priaznivo pri vykašliavaní hlienov a pomáha tak uvoľniť dýchacie cesty.

Bylinky v kuchyni – využitie a skladovanie

Pri varení sa bez byliniek takmer nezaobídete. Ich nezameniteľnú arómu a chuť vám pomôže spestriť hociktorý pokrm, ktorý navyše obohatí o poriadnu dávku vitamínov a ďalších zdraviu prospešných látok. Z rastliniek ale môžete vyrábať tiež bylinné čaje, ktoré vám podľa účinku konkrétnej bylinky pomôžu s najrôznejšími zdravotnými ťažkosťami.

mäta; bylinky v kuchyni – limonáda bylinky v kuchyni – šalát bylinky v kuchyni – olej
Osviežujúce limonády, chutné šaláty či príprava ochuteného oleja, to je len zoznam z mnohých možností, ako využiť bylinky v kuchyni.

Najčastejšie sa bylinky pri varení používajú buď v čerstvom alebo v sušenom stave. Viete ale, ako docieliť čo najdlhšie uchovanie čerstvých byliniek? Ako ich správne usušiť alebo aké sú ďalšie spôsoby ich uchovávania?

Uchovanie čerstvých byliniek

Čerstvé bylinky najlepšie uchováte v pohári s vodou. Z časti, ktorá bude ponorená, odstráňte lístky, aby sa rastlinka zbytočne nevysiľovala. Pažítku, tymian či rozmarín navyše stačí len zabaliť do navlhčenej utierky a vložiť vo vrecúšku či krabičke do chladničky.

Sušenie byliniek

K usušeniu byliniek je možné použiť bežnú sušičku na ovocie a zeleninu. Zabezpečí optimálne prúdenie vzduchu, vďaka ktorému budú bylinky rovnomerne vysušené bez zvyškov vlhkosti. Sušiť ich ale môžete aj voľne rozložené alebo zavesené na suchom mieste s dobrým prúdením vzduchu.

 bylinky sušenie
Zo sušených rastliniek jednoducho pripravíte bylinkový čaj alebo ich použijete ako korenie.

Bylinkový olej

Pripraviť si domáci bylinkový olej nie je nijako náročné, navyše takto môžete efektívne spotrebovať čerstvo zozbieranú vňať. Stačí si pripraviť uzatvárateľnú fľašu s olivovým olejom a do nej natlačiť bylinky – nasekané odovzdajú oleju intenzívnejšiu arómu. Doplniť ich môžete podľa chuti cesnakom, chilli papričkami alebo farebným korením. Po zhruba štvortýždňovej macerácii vznikne ochutený olej, ktorý môžete používať pre dochucovanie šalátov a iných pokrmov, prípadne ním obdarovať svojich blízkych.

Bylinkové kocky z mrazničky

Zamrazenie je ďalší praktický spôsob, ako skladovať bylinky pri zachovaní tvaru, chuti aj vône. Popri skladovaniu v klasických potravinových vrecúškach ich môžete uchovávať tiež v kompaktnej formičke na ľad. Bylinky nasekajte a zamrazte s vodou, olejom alebo vývarom. Vzniknuté bylinkové kôstky sú potom skvelé do bylinkových zálievok, pod mäso alebo napríklad do polievok.

bylinky do kuchyne – kocky
Ľadové kocky z byliniek pripravíte raz dva. Potom ich stačí už len zamraziť a nájsť pre nich vhodné využitie v kuchyni.

Bylinky (n)a chudnutie

Predtým sa na bylinky zameriavalo predovšetkým ľudové liečiteľstvo, avšak dnes sa stávajú bežnou súčasťou zdravého životného štýlu. Ich používanie je veľmi obľúbené aj pri chudnutí, kedy vám pri troche pohybu a nastavení správneho jedálnička pomôžu na ceste k zdravému telu. Zrýchlia totiž váš metabolizmus a kilá pôjdu ľahšie dolu. Ktoré bylinky na chudnutie zvoliť a prečo?

  • Alchemilka vám pomôže pri odvodnení, kedy sa vďaka nemu efektívne zbavíte prebytočnej vody v tele. Pôsobí tiež priaznivo na tráviacu sústavu.
  • Žihľava je bohatá na minerály a vitamíny B2, C a K. Kvôli mnohým diétam práve tieto látky v tele často chýbajú, a tak ich vďaka žihľave môžete kedykoľvek ľahko doplniť. Súčasne vám pomôže s detoxikáciou organizmu a podporí činnosť čriev.
  • Materina dúška sa využíva na prípravu čaju, ktorý upokojuje nervy. A to je práve pri chudnutí potrebné, stres totiž škodí zdraviu a môže tak nepriaznivo ovplyvniť aj chudnutie. Pozor by si však mali dať tehotné ženy v prvom trimestri.
  • Psyllium je rozpustná vláknina, ktorá nachádza využitie pri prečistení zažívacieho traktu a vyrovnaní metabolizmu. Vďaka tomu, že súčasne dokáže zahnať pocit hladu, ho môžete využiť ako prísadu pri varení či pečení. Psyllium po požití v tráviacom trakte napučiava, vďaka čomu sa budete cítiť viac plní a na dlhšiu dobu zaženiete pocit hladu. Bylinka, z ktorej sa psyllium získava, u nás už ale bohužiaľ nerastie. Zaobstarať si ho ale môžete v podobe doplnku stravy.

Bylinky a zdravie

Bylinky, ktoré sa zbierajú už odpradávna, sa vedľa rozmanitého zloženia vyznačujú svojimi účinkami, vďaka ktorým predstavujú tú správnu cestu k uzdraveniu mnohých neduhov a chorôb. Pomáhajú napríklad pri liečbe zápale dýchacích ciest (materina dúška) alebo pri problémoch zažívacieho ústroja (rasca, mäta). Existujú tiež bylinky na spanie (ľubovník, medovka) či upokojenie nervov v psychicky náročnom období. Niektoré druhy môžete dokonca využiť ako podporu pri problémoch s prostatou (pŕhľava, zlatobyľ) alebo nízkym tlakom (sladké drievko, cezmína).

i

Liečivé, očistné a relaxačné účinky byliniek si môžete dopriať v rôznych podobách. Napríklad na prípravu čajov, odvarov či sirupov, obľúbené sú ale aj pre prípravu domácej tinktúry alebo zmesí pre bylinkový kúpeľ. Dajte si na príprave záležať a obdarujte bylinkovými výrobkami aj svojich blízkych.

bylinky na močové cesty
Dokonca aj liečbu zápalu močového mechúra môžete podporiť prírodnou cestou. Vyskúšajte bylinky na močové cesty a posilnite obranyschopnosť tela relaxačnými kúpeľmi.

V interiéri aj exteriéri bylinky pôsobia ako príjemný estetický prvok, navyše sú plné arómy a chuti. Pusťte sa do pestovania. Aj miniatúrna záhradka na okennom parapete vás bude tešiť a umožní vám úrodu v bio kvalite.

4,8 11×
Bazalka pravá, zelená
Semená – bazalka, mesiac predpestovania marec, mesiac sadby sadeníc máj, mesiac zberu jún
0,95 €
Na sklade > 20 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: NOHN189
5,0
Šalvia lekárska
Semená – šalvia, mesiac predpestovania marec, mesiac sadby sadeníc apríl, mesiac zberu máj
0,89 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: NOHN428
4,0 14×
ROJAPLAST Plôtik záhonový
Plôtik – materiál: drevo, rozmery (V׊): 470×1000 mm
6,20 €
Na sklade 1 ks
Objednávací kód: ROJ32h15
4,9 27×
Plastia samozavlažovací kvetináč Berberis 60, biela + zelená
Truhlík – interiérový a vonkajší, rozmery 60 × 19,5 × 19,7 cm (D׊×V), samozavlažovací, obsahuje rezervoár na vodu, materiál plast, biela a zelená farba
19,90 €
Na sklade 1 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: PLST18003
4,3 55×
Click And Grow Smart Garden 3 biely
Inteligentný kvetináč hranatý, na 3 sadenice, vyžaduje špeciálny substrát, farba biela, rozmery 47 cm×30 cm
93,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: DFKV001
5,0
Kôpor voňavý MORAVAN
Semená – kôpor, mesiac priameho výsevu apríl, mesiac zberu máj
0,95 €
Na sklade > 10 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: NOHN250
4,1
ROJAPLAST Kvetináč schodový
Stojan na kvety vonkajšie a vnútorné, stojacia, z materiálu: drevo, rozmer: 82×49×58cm (V׊×H), farba: hnedá
40,04 €
Na sklade > 5 ks u dodávateľa
Objednávací kód: ROJ32h10
5,0
Pamajorán obyčajný – oregano
Semená – oregano, mesiac predpestovania marec, mesiac sadby sadeníc júl, mesiac zberu júl
0,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: NOHN211
4,8
NATURA Kvapalné hnojivo bylinková záhradka 0,5 l
Hnojivo – určené pre bylinky, organické zloženie, tekuté, objem 0,5 l, aplikácia zálievkou a postrekom
4,19 €
Na sklade > 20 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: AGRO057
Nechtík lekársky vysoký plnokvetý, zmes
Semená – nechtík, mesiac priameho výsevu apríl
0,90 €
Na objednávku – termín upresníme > 5 ks
Očakávame 29. 4. 2024
Objednávací kód: NOHN465
5,0
AGRO Záhradnícky kompost 50 l
Substrát s objemom balenia 50 l, organický
Od  5,34 €
Na sklade > 10 ks
Objednávací kód: AGRO075
5,0
Ligurček lekársky
Semená – ligurček, mesiac zberu apríl
0,95 €
Na sklade > 10 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: NOHN258
4,8
Koriander siaty
Semená – koriander, mesiac priameho výsevu apríl, mesiac zberu august
0,90 €
Na sklade > 10 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: NOHN252
4,8
Kôpor voňavý MONARCH
Semená – kôpor, mesiac priameho výsevu apríl, mesiac zberu máj, jún a júl
0,90 €
Na sklade > 10 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: NOHN249
5,0
Stevia sladká
Semená – stévia, mesiac predpestovania február, mesiac sadby sadeníc máj, mesiac zberu júl
1,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: NOHN427
4,8
Bazalka pravá, trpaslíčia
Semená – bazalka, mesiac predpestovania marec, mesiac sadby sadeníc máj, mesiac zberu jún
0,90 €
Na sklade 2 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: NOHN188
5,0
Saturejka záhradná
Semená – saturejka, mesiac predpestovania marec, mesiac sadby sadeníc máj, mesiac zberu júl
0,95 €
Na sklade 1 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: NOHN426
5,0
Trebuľka siata
Semená – trebuľka, mesiac priameho výsevu marec, mesiac zberu máj
0,95 €
Na sklade 1 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: NOHN248
Vytlačiť
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií