Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Emise pro AP+ v app - všechny segmenty

Ako vybrať saunu do bytu?

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Predstavte si, že prídete vyčerpaní domov z práce, vyvenčíte psa, napíšete s deťmi úlohy, uvaríte výbornú večeru, poupratujete a vydáte sa do sauny. Ale nie do tej na druhej strane mesta, kam chodia všetci, ale do fínskej sauny alebo infrasauny, ktorá vám stojí v kúpeľni, na chodbe či v obývačke. Že by sa vám to páčilo? Tak si kúpte saunu do bytu. V našom článku sa dozviete, aké účinky má sauna na zdravie, akú domácu saunu vybrať, kto do sauny môže chodiť a kto by naopak nemal, ako sa správne saunovať a množstvo ďalších informácií.

Sauna v byte

Čo je sauna

Pôvodne fínske slovo „sauna“ vyjadruje malú miestnosť alebo objekt, ktorý je vykurovaný pecou na drevo či elektrickými kachľami na vysokú teplotu od 60 do 120 °C, prípadne infra panely. Sauna je veľmi dobre izolovaná a vyložená drevom. Má preukázateľné pozitívne účinky na psychiku človeka aj na regeneráciu celého organizmu. V saune sa uvoľnia unavené svaly, upokojí mozog a vyplavia hormóny šťastia. A preto je saunovanie obľúbenou relaxačnou metódou najmä v zime, kedy chlad a málo svetla spôsobuje depresie a úzkosti.

Vplyv saunovania na zdravie

Saunovanie je druhom termoterapie. Využíva zvýšenú záťaž organizmu (ohriatie tela nad normálnu telesnú teplotu), čo posilňuje odolnosť tela, spomaľuje starnutie a chráni pred civilizačnými chorobami. Ako zistili mnohé štúdie, sauna môže tiež znižovať hladinu cukru diabetikom, posilňovať srdce, a tým brániť jeho zlyhaniu u kardiakov, podporovať prekrvenie organizmu, a tak zlepšovať napr. hojenie ťažko sa hojacich rán. V neposlednom rade pôsobí tiež priaznivo na psychiku človeka.

Vplyv sauny na psychiku človeka

Sauna uvoľňuje napätie, zmenšuje úzkosť a podporuje dobrú náladu vyplavovaním endorfínu. Má priaznivý vplyv na neurovegetatívny systém, a tak saunovanie odstraňuje migrénové bolesti, vedie k upokojeniu a ústupu tiesnivých pocitov, nervozity i nechutenstva.

Vplyv sauny na dýchacie cesty

Pri saunovaní dochádza k zvýšeniu tvorby obranných látok priamo na sliznici, k uvoľneniu hladkého svalstva, a tým aj ku zlepšeniu dýchania a rýchlejšiemu odstraňovaniu hlienu s mikróbmi.

Vplyv sauny na pokožku

Pozitívny vplyv saunovania na pokožku ocenia najmä ženy. Zvýšené prekrvenie kože odďaľuje starnutie a prispieva k výžive vlasových korienkov, čím pomáha k hebkosti a rastu vlasov.

Sauna
Sauna má priaznivý vplyv na psychickú aj fyzickú stránku človeka

Ako často a kedy chodiť do sauny?

Neodporúča sa navštevovať saunu každý deň. A to ani fínsku, ani infra. Telo potrebuje nejaký čas na regeneráciu, a preto stačí vypotiť sa 3× do týždňa. Najlepší čas na saunovanie vo fínskej saune je navečer. Saunovanie vám pomôže odpočinúť si po celom dni a lepšie sa vám bude zaspávať.

Do infrasauny chodievajte naopak ráno. Ranné vypotenie a následná sprcha vám dodá potrebnú energiu na celý deň. Pokiaľ máte problémy so spánkom, saunujte sa v infrasaune večer. Vďaka uvoľneniu celého tela sa vám bude lepšie zaspávať a spať. Infrasaunu nenavštevujte bezprostredne po cvičení. Počkajte, až sa vaše telo ochladí a až potom choďte do sauny.

Druhy domácich sáun

V dnešnej dobe je už celkom bežné mať doma na chodbe, v obývacej miestnosti či v kúpeľni saunu. Domáce sauny nestoja desaťtisíce eur a ušetria vám nielen veľa času, ale z dlhodobého hľadiska aj peniaze, ktoré by ste za dopravu a vstup do verejnej sauny zaplatili. Každý však na saunu reaguje inak. Niekomu vyhovuje tradičná fínska sauna, inému zase infrasauna. Spoznajte, aký je medzi jednotlivými druhmi rozdiel?

Domáca fínska sauna

Fínsku saunu, čiže suchú saunu, určite poznáte. Ide o miestnosť vyloženú drevom, v ktorej sa teplota zvyčajne pohybuje medzi 60 a 120 °C. Domácu fínsku saunu vyhrieva spravidla elektrická pec a vyznačuje sa malou vlhkosťou, zhruba 12 – 40 %, podľa toho, ako polievate kamene na kachliach vodou. Rozmery domácej fínskej sauny sa líšia podľa počtu miest. Na výber máte z menších dvojmiestnych fínskych sáun až po väčšie šesťmiestne sauny. Od veľkosti sauny sa tiež odvíja jej cena.

Fínska sauna
Domáca fínska sauna sa predáva rozložená do niekoľkých krabíc. Pokiaľ ale zvládnete zostaviť klasický nábytok, zvládnete si doma vytvoriť aj nový saunovací kútik.

Výhody a nevýhody fínskej sauny

  • Okamžitá kontrola vlhkosti i teploty
  • Priaznivý vplyv na psychický i fyzický stav tela
  • Pozitívny vplyv na respiračné ťažkosti
  • Predhriatie sauny trvá okolo 20 – 30 minút
  • Drahšia prevádzka ako infrasauna
  • Vyššia náchylnosť k plesniveniu (nutné vetrať)

Kto môže a kto nemôže fínsku saunu navštevovať?

Sauna predstavuje pre telo istú záťaž, a tak by ste pri jej návšteve mali byť vyspatí, najedení a napití. Saunu si môžu dopriať aj tehotné či dojčiace ženy. Do sauny môžete vziať dokonca aj niekoľkomesačné dieťa. Pomôžete tým zvýšiť jeho detskú imunitu. Buďte však opatrní. Deti nevedia príliš dobre ovládať svoju telesnú teplotu a hrozí ich prehriatie. Preto sa poraďte s pediatrom, na ako dlho a do akej teploty môžete dieťa vziať.

Srdcový tep sa v saune zvyšuje o zhruba 30 – 75 %. A preto sa jej vyhnite, pokiaľ trpíte ochorením srdca a krvného obehu. Sauna by vám tiež nemusela prospieť, ak trpíte nejakou kožnou chorobou. V takomto prípade sa poraďte so svojím lekárom, či vám saunovanie neuškodí a či môžete navštevovať verejné sauny. Ak ste chorí alebo máte horúčku, počkajte s návštevou sauny až po uzdravení. Máte totiž narušený termoregulačný systém a sauna by mohla váš stav ešte zhoršiť.

Ako sa správne saunovať vo fínskej saune

Saunovanie nie je žiadna veda, ale predsa len má pár pravidiel:

  1. Pred vstupom do sauny sa umyte mydlom alebo sprchovým gélom a osprchujte sa.
  2. Osušte sa.
  3. Do sauny vstúpte len s uterákom, na ktorý si ľahnete alebo sadnete a s masážnou špongiou či žinkou z prírodných materiálov.
  4. V saune dýchajte len ústami, vyhnete sa tak bolesti hlavy. Suchý vzduch totiž pri dýchaní nosom vysušuje sliznicu, čo bolesť hlavy spôsobuje.
  5. Najlepšia poloha v saune je v ľahu. Celé telo tak bude prehrievané na rovnakú teplotu.
  6. Akonáhle sa začnete potiť, masírujte telo hubkou. Odstránite tak odumreté bunky.
  7. Saunujte sa vždy len tak dlho, ako vám to bude príjemné. 15 minút stačí.
  8. Celé telo vrátane hlavy ochlaďte v bazéniku.
  9. Aby mala sauna ten správny účinok, opakujte procedúru „teplo/chlad“ 3×.
  10. Nezabudnite veľa piť. Pripravte si čistú vodu alebo vodu s citrónom. Alkohol nie je vhodný, aj keď je popíjanie v tradičných fínskych saunách zvykom.
  11. Po poslednom ochladení sa krátko osprchujte vlažnou vodou. Nepoužívajte mydlo ani sprchový gél. Vyhnete sa tak podráždeniu pokožky. Po osušení neponáhľajte. Počkajte v odpočivárni a doplňte tekutiny. Telo potrebuje čas, aby sa vyrovnalo s okolitou teplotou.
Fínska sauna v interiéri
Fínska sauna zapadne do moderne ladeného aj do klasického interiéru.

Domáca infrasauna

Infrasauna oproti tradičnej fínskej saune využíva na prehrievanie tela iný princíp. Namiesto elektrických kachlí sú v infrasaunách inštalované infračervené vykurovacie panely, ktoré vyžarujú infračervené lúče. Dlhovlnné infračervené žiarenie potom neohrieva vzduch, ale preniká rovno do ľudského tkaniva, do hĺbky až 4 cm. Práve preto je vzduch v infrasaunách chladnejší, približne okolo 45 – 60 °C, ale telo sa potí až 3x viac ako vo fínskej saune.

Účinky infrasauny sú obdobné ako pri fínskej saune. Teplo zo žiaričov prehrieva organizmus, posilňuje imunitný systém, uvoľňuje dýchacie cesty, pozitívne pôsobí na psychiku, zmierňuje akné, ekzémy, podporuje elasticitu kože, uvoľňuje natiahnuté svaly, uľavuje od bolestí chrbta, pomáha načerpať novú energiu, pozitívne pôsobí na nespavosť, ovplyvňuje hojenie rán atď.

Infrasauna
Infrasauny sa rovnako ako fínske sauny dodávajú ako skladačka. Ich zostavenie zvládnete pri troche zručnosti sami.

Výhody a nevýhody infrasauny

  • Saunovať sa môžete takmer ihneď po zapnutí
  • Lacnejšia prevádzka ako fínska sauna
  • Vyhrieva telo zvnútra
  • Vhodné pre kardiakov, astmatikov atď.
  • Diskutuje sa o negatívnom vplyve elektromagnetického žiarenia na ľudský organizmus
  • Saunovanie iba v sede

Kto môže navštevovať infrasaunu?

Ľudský organizmus nie je v infrasaune nijako zaťažovaný okolitým teplom, a preto je saunovanie v infrasaunách vhodné aj pre kardiakov, ľudí s vysokým či nízkym krvným tlakom, astmatikov a ďalšie osoby, ktoré nemôžu navštevovať fínske sauny.

Ako sa správne saunovať v infrasaune

Pravidlá k saunovaniu v infrasaune sú iné ako pri saunovaní vo fínskej saune. A preto sme ich zhrnuli opäť do niekoľkých bodov.

  1. Pred saunovaním sa osprchujte a umyte mydlom alebo sprchovým gélom.
  2. Osušte sa osuškou do sucha.
  3. Do sauny si vezmite uterák a masážnu špongiu alebo žinku z prírodného materiálu.
  4. Saunujte sa v sede. Infračervené panely sú v infrasaune prispôsobené tak, aby najlepšie prehriali sediacu osobu.
  5. Akonáhle sa začnete potiť, masírujte si telo hubkou. Odstránite odumreté kožné bunky.
  6. Odporúčaný pobyt v infrasaune je 30 – 40 minút. K viditeľnému poteniu tu totiž dochádza až po 15 minútach.
  7. Po dokončení saunovania nechoďte hneď do sprchy. Nechajte svoje telo vypotiť a až vychladne, choďte si dať vlažnú sprchu.
  8. Nepoužívajte mydlo ani iné umývacie prostriedky. Vaše póry sú otvorené a umývacie prípravky by ich mohli zaniesť.
  9. Doplňte tekutiny. Najlepšia je obyčajná čistá voda.
Infrasauna v kúpeľni
Infrasauna nevytvára žiadnu vlhkosť, preto ju môžete postaviť kdekoľvek po byte.

Aký infražiarič do infrasauny kúpiť?

Či už si staviate infrasaunu sami, alebo sa rozhodnete pre kúpu stavebnicovej infrasauny, mali by ste vedieť, podľa čoho vybrať infražiarič. Sú dva základné druhy rozdelenia:

  1. Podľa vlnovej dĺžky infražiariča
  2. Podľa materiálu infražiariča

Vlnová dĺžka infražiariča

Infražiariče sa podľa vlnovej dĺžky delia do 3 kategórií:

  • IR-A – infračervené žiarenie v krátkych vlnách, 0,7 – 1,4 mikrometre. Žiarenie preniká až do podkožia a má najväčší účinok na ľudské zdravie.
  • IR-B – infračervené žiarenie v stredných vlnách, 1,4 – 3 mikrometre. Žiarenie má výrazné účinky, ale nepreniká tak hlboko ako IR-A žiarenie.
  • IR-C – infračervené žiarenie v dlhých vlnách nad 3 mikrometre. Chýbajú výraznejšie účinky, pretože ohrieva len kožu.

V skratke teda môžeme povedať, že čím kratšia je vlnová dĺžka, tým hlbšie do ľudského tkaniva prenikne, a tým väčší má účinok.

Materiál infražiariča

Na trhu nájdete veľké množstvo materiálov, z ktorých sa infražiariče vyrábajú. Štyri z nich by vás ale mali zaujímať najviac. Sú to:

  • Keramické infražiariče – ich povrchová teplota je okolo 250 až 300 °C, a preto sú kryté ochrannou mrežou. Pomerne rýchlo sa nahrievajú, majú ale väčšiu spotrebu energie než napríklad karbónové žiariče. Keramické infražiariče sú lacnejšie ako karbónové a vydržia pri bežnom saunovaní aj 60 rokov. Vydávajú zvyčajne dlhovlnné žiarenie, teda IR-C.
  • Svetelné keramické infražiariče – čiže Red Light sú oproti bežným keramickým infražiaričom teplejšie, a to 300 až 500 °C. Dokážu tak saunu vyhriať za pár minút. Majú rovnakú výdrž ako keramické ohrievače, a okrem tepla vyžarujú aj svetlo, ktoré zosilňuje účinky žiariča. Rovnako ako keramické ohrievače zvyčajne vydávajú strednovlnné a dlhovlnné žiarenie, teda IR-B a IR-C.
  • Karbónové infražiariče – ich povrchová teplota je 70 až 170 °C, a tak ich nahriatie trvá o poznanie dlhšie. Ich výroba je navyše drahšia, čo sa odráža aj v cene. Sú ale efektívnejšie a rovnomernejšie rozdeľujú lúče. Majú aj vyššiu životnosť. Pri bežnom saunovaní vydržia až 90 rokov. Vydávajú zvyčajne strednovlnné žiarenie, teda IR-B.
  • Infrahalogénové lampy – ako jediné vydávajú všetky tri pásma vlnových dĺžok, teda ako IR-C, IR-B, ako aj IR-A. Sú drahšie ako vyššie uvedené ohrievače, ale majú takmer neobmedzenú životnosť a nahriate sú už za 1 sekundu.
Infra žiariče
Infražiariče sú na povrchu veľmi horúce, a tak sú kryté mrežou

i

Zaujímavé informácie o infrasaunách prináša tiež článok: Infrasauna prehreje telo a pohladí na duši alebo Spoznajte blahodarné účinky infrasáun Marimex


Cena domácich sáun už dávno nie je premrštená. A tak si fínsku saunu či infrasaunu inštaluje v bytoch veľa ľudí, ktorým záleží na ich zdraví a nemajú času nazvyš. Urobte si radosť aj vy a saunujte sa podľa ľubovôle kedykoľvek sa vám zachce. Vyberte si z domácich sáun z našej ponuky, aby ste už za pár dní mohli relaxovať a uzdravovať svoje telo.

Vytlačiť
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií