AP+ nový vizuál AlzaBoxy Q1

Starostlivosť o trávnik a záhradu (TIPY A TRIKY)

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Splnil sa vám sen a máte konečne dom so záhradou? Alebo chodíte zo sídliska odpočívať na svoju novú záhradku v kolónii? Iste už ste zistili, že záhrada nie je len o relaxácii, ale je potrebné sa o ňu pravidelne dbať a udržiavať ju v kondícii. Ak chcete odpočívať na krásnom, pekne strihanom zelenom trávniku, musíte sa o to najprv zaslúžiť. Ak si hovoríte, že to by ste naozaj radi, ale neviete ako na to a čím vlastne začať, čítajte ďalej. Máme pre vás tipy a triky, ako sa starať o trávnik od prvého osevu až po komplexný servis v priebehu celého roka.

Starostlivosť o trávnik

Starostlivosť o trávnik a záhradu (TIPY A TRIKY) – OBSAH

  1. Záhrada nie je len zatrávnená plocha
  2. Zakladanie trávnika a príprava voľného priestranstva
  3. Ako vypestovať trávnik a podporiť jeho rast?
  4. Hnojenie trávnika na podporu a doplnenie dôležitých živín
  5. Kalendár starostlivosti o trávnik
  6. Starostlivosť o trávnik: 10 základných pravidiel
  7. Výsadba okrasných rastlín do pôdy a kvetináča
  8. Údržba okrasnej časti záhrady

Záhrada nie je len zatrávnená plocha

Predovšetkým by sme si mohli vašu budúcu krásnu záhradu rozdeliť na dve časti. Jedna je pokrytá trávnikom, kde sa časom budete radi slniť a relaxovať, druhá časť je potom zaplnená rastlinstvom, ktoré sem bolo zasadené za účelom ďalšieho úžitku, či už v podobe zanechania estetického dojmu (teda rastliny okrasné) alebo zberu úrody jedlých plodov našej záhradníckej usilovnosti.

Starostlivosť o trávnik

Riadna starostlivosť o trávnik podčiarkne krásu ďalšieho rastlinstva na vašej záhrade. Napríklad tulipánom.

Zakladanie trávnika a príprava voľného priestranstva

Ak sa budeme venovať relaxačnej trávnatej časti, je treba si ujasniť, že aj keď ide len o „obyčajný“ trávnik, vyžiada si od nás tiež nejakú tú energiu. Ak stojíte so zúfalým pohľadom nad prázdnu plochou a všade je len samá hlina, vedzte, že svoje zúfalstvo môžete smelo hodiť za hlavu – máte totiž tie najlepšie podmienky na to, aby ste si zadovážili krásny trávnik. Túto starostlivosť o trávnik odporúčame vykonávať na jar alebo na jeseň. Trávnu zmes pritom vyberajte podľa niekoľkých kritérií – klimatické podmienky, zrážky, kvalita pôdy a tiež to, ako veľmi bude trávnik zaťažovaný. A ako na to?

  • Hrabľami upravte podorničnú vrstvu (prekyprite a zarovnajte)
  • Navezte ornicu, ktorú zbavíte kameňov a hrúd
  • Ponechajte pozemok niekoľko týždňov odpočívať (počas nich vyklíči burina, ktorú zničte herbicídmi)
  • Preveďte výsev vybranej trávnej zmesi
  • Prekyprite pôdu hrabľami tak, aby došlo k zapracovaniu semena do pôdy, optimálne do hĺbky 0,5 cm
  • Preveďte valcovanie pozemku

Ak však pred sebou máte len zanedbanú plochu plnú buriny, je to tá horšia možnosť. Ale ani tu nie je zúfalstvo na mieste, máme pre vás hneď dve možnosti, ako sa buriny zbaviť.

Variant pre odvážnych záhradníkov: Je potrebné povolať členov rodiny, rozdať motyčky a pracovné rukavice, zakľaknúť a všetku burinu odstrániť. Ak sa im nechcete vyložene pomstiť, bude dobré zaburinenú pôdu najskôr zrýľovať, aby sa nežiaduce rastliny ľahko vyťahovali aj s korienkami.

Záhradné náradie
Zvoľte vhodné záhradné náčinie, s ktorým vám starostlivosť o trávnik a ďalšie záhradné práce pôjde pekne od ruky.

Variant pre pokročilých záhradníkov: Využite niektorý z moderných herbicídnych prípravkov určených na ničenie buriny. Nežiaduci porast ním postriekate a... čakáte. Burina o pár dní zmizne a vy budete opäť vo fáze „samá hlina“. Tá je však žiaduca, a týmto je pripravená na ďalšie kroky na ceste za sviežim trávnikom.

i Ako sa starať o trávnik v začiatkoch? Najprv je potrebné pôdu na zatrávňovanie pripraviť, teda dobre ju prekypriť, a tým aj prevzdušniť, rozbiť väčšie hrudy hliny, odstrániť kamene, prípadne zrovnať reliéf záhrady do roviny. Teraz už si môžete oddýchnuť – tú najnamáhavejšiu prácu máte za sebou.

Ako vypestovať trávnik a podporiť jeho rast?

Na rad prichádza naozajstná výroba zeleného koberca, ku ktorej budete potrebovať vhodné trávne osivo. Na výber máte z najrôznejších druhov trávnych zmesí.

Záhradný trávnik; detail
Za krásnym a pestovaným trávnikom stojí, okrem iného, vhodný výber trávnej zmesi.

Už názov trávnej zmesi vám napovie, na aké účely sa konkrétny druh trávnika najlepšie hodí. Na trhu nájdete typy na výsev pre dekoráciu, parkovú či ihriskovú zmes a iné. Ak máte v pláne iba občasné letné opaľovanie, bude vám stačiť jemný okrasný trávnik. Ak sa však chystáte záhradu využiť na športové aktivity alebo častý pobyt detí a domácich maznáčikov, vyberajte radšej z druhov určených na vyššiu záťaž.

i Deň pred vysiatím je vhodné pripravenú pôdu posypať hnojivom a dobre zavlažiť. Tým dopomôžete semenám, aby sa v zemi rýchlo ujali.
Pri výseve dbajte najmä na rovnomerné rozprestretie semien po celej ploche. Semená je vhodné zapraviť do pôdy hrabľami a plochu samozrejme mierne zaliať. Po 6 týždňov sa potom môžete tešiť na svoj prvý pekný trávnik.
Údržba trávnika
Nový trávnik vyžaduje pravidelnú údržbu a časté zavlažovanie.

Hnojenie trávnika na podporu a doplnenie dôležitých živín

Trávnik už vám pekne rastie, kocháte sa... Ale ako sa starať o trávnik, aby vám v plnej kráse vydržal od jari až do zimy? Pravidelné kosenie je pre vás iste samozrejmosťou. V prvom rade je ale potrebné vhodne hnojiť. Aj trávnik vyžaduje na svoj rast potrebné živiny a minerálne prvky, ktoré v pôde nie sú vždy obsiahnuté vo vhodnom pomere, ak tam vôbec sú. Hnojenie trávnika neprispieva len k jeho lepšiemu rastu, ale aj predchádza napadnutiu chorobami, machmi a burinami. Hnojivá bežne zakúpite vo forme granúl, roztoku, trávnikárskeho piesku. V neposlednom rade je možné hnojiť samozrejme aj kompostom.

V súvislosti s hnojením je veľmi dôležité dodávať trávniku:

  • Dusík – podporuje rast nových výhonkov
  • Fosfor – dôležitý pre vývoj koreňového systému
  • Draslík a horčík – dôležité pre rast trávy
  • Stopové prvky (Fe, Cu, Mn, S) – udržiavajú trávnik v dobrej kondícii, zaisťujú celistvú farebnosť

Kedy a ako hnojiť trávnik?

Ideálne v priebehu prípravy trávnika na novú sezónu (na jar, po vertikutácii). Následne potom na prelome mája a júna. Pokiaľ chcete svojmu trávniku dopriať precíznu starostlivosti, možno hnojiť aj v auguste, keď už hlavnou zložkou nebude dusík, ale draslík. Tak začne pomaly starostlivosť o trávnik na jeseň a zimu. Avšak vždy sa riaďte pokynmi výrobcu vami zakúpeného hnojiva.

Okrem toho by ste mali hnojiť pri zatiahnutej oblohe. Kombinácia dávky hnojiva a slnečných lúčov by mohla trávnik spáliť. Granulované hnojivá rozhadzujte po trávniku, pre uľahčenie hnojenia príde vhod dávkovací vozík. Tekuté hnojivá sa nanášajú formou roztoku s vodou za sucha. Trávnikársky piesok sa nanáša za rosy alebo pri mokrom trávniku. Po hnojení je dôležité výdatné zaliatie vodou.

Ak vlastníte kosačku s funkciou mulčovania, môžete trávnik čiastočne pohnojiť už v rámci kosenia trávy. Mulčovanie spočíva v tom, že sa pokosená tráva nezbiera do koša, ale nôž ju niekoľkokrát presekne a prúdom vzduchu zatlačí do trávnika. Tu sa začne rozkladať a slúži ako hnojivo.

Ako sa starať o trávnik
Hnojením podporíte rast a zdravie rastlín.

Aké sú hlavné spôsoby hnojenia?

  • Hnojenie trávnika liadkom – znižuje kyslosť pôdy
  • Hnojenie trávnika močovinou – základné hnojivo pred sejbou alebo výsadbou
  • Dlhodobé hnojivo na trávnik – dodá potrebné živiny, podporí rýchlejší vývoj rastlín a zároveň ich chráni proti trávnikovým chorobám
  • Domáce hnojivo na trávnik – šetrné zužitkovanie domáceho bioodpadu, prírodná cesta na doplnenie vitamínov a minerálov
  • Hnojivo na trávnik proti burine – funguje ako selektívny herbicíd, pôsobí preventívne proti machom a zároveň vyživuje

Pri starostlivosti o trávnik sa nebojte využiť širokú ponuku trávnikových hnojív. Cena hnojenia trávnika nie je nijako vysoká a výber je naozaj široký. Môžete zvoliť buď univerzálne hnojivo na trávnik či niektorý typ špeciálneho trávnikového hnojiva. Výrobcovia ich dokonca ďalej delia podľa toho, na aké ročné obdobie sa najlepšie hodia, takže vašou voľbou môže byť aj hnojivo jesenné či jarné. Vždy však dodržiavajte návod na konkrétnom type hnojiva, kde sa dozviete, aké množstvo použiť a akým spôsobom hnojiť tak, aby táto procedúra priniesla očakávané výsledky.

Hnojenie trávnika a rastlín
Vhodné hnojivo podporí rast vášho trávnika a dodá mu potrebné živiny.

Hnojenie väčších plôch zaberie pomerne dosť času a energie, preto vám odporúčame zaobstarať si rotačný či štrbinový vozík, ktorý vám prácu značne zjednoduší a urýchli. Na menšiu plochu ľahko rozhodíte hnojivo ručne, nezabudnite si ale vždy vziať kvalitné gumové rukavice. Ak máte domácich miláčikov, sledujte tiež informácie, či je pre nich nie je hnojivo škodlivé.

i Ako vhodne ošetriť spálený trávnik od hnojiva? V prípade výberu nevhodného hnojiva alebo zlého hnojaceho postupu môže dôjsť k spáleniu trávnatej plochy. Pri prvých známkach takéhoto problému nezúfajte a poskytnite vášmu trávniku prvú pomoc. Pôdu najprv prevzdušnite vertikulátormi, ľahko ju zapieskujte a dosypte vhodnou zmesou. Dôležitá je predovšetkým početnosť zalievania, ktorá podporí vzrast nového osiva.

Kalendár starostlivosti o trávnik

Ako sa starať o trávnik v priebehu celého roka? Náš seriál článkov Záhradný kalendár prináša okrem iného aj ucelený návod kedy a ako sa starať o trávnik, pretože starostlivosť o trávnik nezačína a nekončí na jar, ale malo by ísť o takmer celoročnú záležitosť – od jari do jesene, konkrétne od marca do novembra.

Starostlivosť o trávnik po zime

Jarná starostlivosť o trávnik patrí k najdôležitejším, takže jej venujte zvláštnu pozornosť. Potom, čo sa trávnik prebudí zo zimného spánku a začne rásť, skráťte ho kosačkou na dĺžku, na ktorú bežne sekáte. Následne je vhodné odstrániť z jeho povrchu všetko, čo tam nemá čo robiť (mach, lístie z jesene či suchú trávu) – nedovoľujú trávniku správne dýchať a prijímať živiny. Vyhrabať lístie zvládnete obyčajnými hrabľami, poprípade možno použiť na fyzickú prácu menej náročný záhradný vysávač.

Hrabanie trávy
V predjarí je dôležité odstrániť z trávnika opadané lístie.

Po prvom kosení trávy by mala nasledovať tzv. vertikutácia trávnika, čiže prerezanie. Tá sa vykonáva prostredníctvom vertikutátorov, ktoré prerežú pôdu do hĺbky cca 2 – 3 cm a odstránia z nej trávnu plsť. Vďaka tomu sa ku koreňom lepšie dostanú živiny, vlaha aj teplo. Súčasne dochádza k narezaniu koreňov, ktoré sa rozvetvia a trávnik tak silnejšie zakorenia. Čo sa týka samotných vertikutátorov, na malé záhrady postačia tie elektrické. Ak sa však staráte o veľkú plochu, zvoľte skôr benzínový vertikutátor, je výkonnejší a nebude vás obmedzovať dĺžka jeho prívodného kábla. Niektoré vertikutátory potom majú aj zberný kôš, takže následne už nemusíte plsť hrabať hrabľami alebo trávnik ešte prechádzať kosačkou.

Niekedy sa stane, že po zimnom období zostanú v trávniku holé miesta. V takom prípade by mala prebiehať starostlivosť o trávnik nasledovne: Holé miesta sa odporúča zasypať trávnikovým substrátom s prímesou osiva. Následne nezabudnite všetko dostatočne zaliať, aby mohli semená klíčiť. Potom sa novo vysadeným miestam vyhýbajte pri kosení trávnika, kým nová tráva a jej koreňový systém dostatočne nezosilní.

Starostlivosť o trávnik
Takto nepekne vyzerá trávnik s holými miestami po zimnom období.

Nezabudnite trávniku dodať potrebné živiny vhodným hnojivom, na jar sa ako ideálne javí zložené hnojivo alebo liadok vápenatý.

Starostlivosť o trávnik v lete

V lete sa zamerajte hlavne na pravidelné polievanie a kosenie trávy, ktorá vďaka tomu zosilnie a vy sa tak budete môcť tešiť z krásne urasteného a pravidelného trávnika. Keďže koreňový systém tráv nesiaha príliš hlboko, je vhodné trávniku dopriať pravidelnú a výdatnú zálievku, najmä pri dlhšie trvajúcom suchu. Kombinácia dlhého sucha a nedostatočného zalievania môžu mať na trávnik devastujúce následky. Počas horúcich dní by ste mali zalievať skoro ráno a večer po západe slnka. V prípade luxusných, reprezentatívnych trávnikov odporúčame zaobstarať si zavlažovací systém, ktorý zalieva automaticky a vy sa tak nemusíte o nič starať.

Zavlažovanie trávy
Aj zavlažovanie má svoje pravidlá, ktoré treba dodržiavať pre úspešné pestovanie trávnika a rastlín.

Pravidelným kosením podporíte tvorbu nových výhonkov, zhustíte trávnik a vytlačíte buriny. Okrasný trávnik je potrebné kosiť raz až dvakrát týždenne na výšku približne 3 cm. Frekvencia sekania samozrejme závisí na zrážkach, ktoré veľmi výrazne ovplyvňujú rýchlosť rastu. Ak sú zrážky výdatné, treba vykonávať kosenie trávy častejšie. Naopak, ak je sucho, nie je treba kosiť tak často – tráva totiž toľko nerastie. Veľmi dôležité je, aby ste nekosili na príliš nízko. Mohlo by dôjsť k vytvoreniu nevzhľadných lyžín. V lete je vhodné nechať narásť trávnik trochu viac, tak aby nezožltol a nevyschol – dlhšia tráva ďaleko lepšie drží vlhkosť.

Na veľké záhrady zvoľte benzínovú kosačku. Na malé záhrady si potom vystačíte s elektrickými alebo vretenovými kosačkami. Veľmi zaujímavou možnosťou sú aj robotické kosačky, ktoré urobia väčšinu práce za vás. Okolo obrubníkov či záhonov možno trávnik upraviť nožnicami, v prípade väčších plôch strunovou kosačkou. Pokiaľ máte na záhrade kopec, prípadne zráz, kde sa kosačkou nedostanete, využite službu krovinorezu. Tomu nerobí problém kosenie vysokej trávy a náletové dreviny. Pri kosení s krovinorezom nezabudnite na ochranné pomôcky, ako sú rukavice, okuliare či slúchadlá proti hluku.

Kosenie trávy
Pravidelné kosenie je jedným zo základných pilierov správnej starostlivosti o trávnik.

Starostlivosť o trávnik na jeseň

Starostlivosť o trávnik na jeseň je dôležitá hlavne preto, aby vami pestovaný a udržiavaný trávnik bez problému prečkal nadchádzajúcu zimu. Rovnako ako na jar, je vhodné ho prevzdušniť vertikutátorom a ošetriť špeciálnym hnojivom s vysokým podielom draslíka. Nastáva tiež vhodný čas na likvidáciu buriny. Tej sa nevyhnete, aj keď sa o trávnik príkladne staráte (pravidelne sekáte, hnojíte, zalievate). Niektoré druhy môžete ponechať, pretože nie sú tak viditeľné. Avšak väčšinu z nich je dobré odstrániť, aby nebrali trávniku živiny. Pravdepodobne ich budete musieť vytrhávať ručne či pomocou špeciálnych nástrojov. Dôležité je pritom vyťahovať burinu aj s koreňmi. Môžete tiež použiť chemické herbicídy v kalenej, granulovanej alebo práškovej forme. Pri používaní týchto prípravkov buďte ostražití a dodržiavajte pokyny výrobcu a presné dávkovanie. Nedodržaním dávkovania môžete trávnik poškodiť. Až do novembra nezabúdajte tiež na pravidelné kosenie trávy a včas odpratávajte spadnuté lístie aj ďalšie organické zvyšky.

Ak sa rozhodnete trávnatú plochu rozšíriť, koniec augusta a celý september je najvhodnejší čas na založenie nového trávnika.

Starostlivosť o trávnik: 10 základných pravidiel

  1. Trávnik nekoste za prudkého slnka ani v období veľkého sucha.
  2. Po sekaní dbajte na dôkladné zaliatie trávnika na podporu rastu.
  3. Vyhnite sa hnojeniu za prílišného sucha v skorých ranných hodinách z dôvodu padlej rosy.
  4. Nikdy nehnojte a nevápnite súčasne.
  5. Pokiaľ po hnojení trávnika neočakávate dážď, mierne ho zalejte.
  6. Vyhnite sa kropeniu trávnika za poludňajšieho slnka.
  7. Aspoň dvakrát ročne ošetrite vertikutáciou miesta, po ktorých sa často chodí.
  8. Trávnik nehnojte od októbra do marca.
  9. Od novembra upustite od kosenia trávy.
  10. V zimnom období zbytočne po trávniku nešliapte.
Záhrada a trávnik
Pestovanie trávnika a okrasných rastlín má svoje jasné pravidlá, ktorými je dobré sa riadiť.

Výsadba okrasných rastlín do pôdy aj kvetináča

Vaša záhrada určite nebude len holá zatrávnená plocha. Patria sem samozrejme aj najrôznejšie kríky, kvety a plodiny. Najprv si dobre rozmyslite najmä ich umiestnenie a tiež množstvo, aby sa z krásnej, bohato kvitnúcej a plodiacej záhrady časom nestala džungľa.

Niektoré rastliny môžu svoje miesto nájsť aj v okrasných kvetináčoch, ktoré potom môžete ľubovoľne presúvať, a meniť tak celkový vzhľad a štýl svojej záhrady. Pre dobré zakorenenie rastlín a výsev semien vám potom odporúčame použiť záhradné substráty. Sú totiž vzdušnejšie než bežná pôda, pojmú viac tekutiny a zároveň sú ich súčasťou aj viaczložkové hnojivá. Ak použijete kvalitné substráty, je aj kvalitný rast zaručený.

Starostlivosť o trávnik na jar
Záhrada sa vám za vašu starostlivosť náležite odvďačí.

Údržba okrasnej časti záhrady

Aj týmto rastlinám a plodinám je potrebné venovať špeciálnu starostlivosť, aby lahodili nášmu oku, teda aj našim ústam. Čo pre nich teda môžeme urobiť?

V prvom rade bude dôležité chrániť svoje rastliny pred zbytočnými burinami. Na to nám bude veľkým pomocníkom mulčovacia kôra. Jednoducho ju umiestnite okolo kríkov či rastlín, čím môžete aj šikovne vyrovnať nepravidelnosti terénu. Nielenže jej použitie slúži na dekoračné účely,, má aj ďalšie žiaduce vlastnosti, ako je ochrana pred vysychaním a väčšími výkyvmi teplôt. Mulčovacia kôra dokonca rastlinám prospieva aj ako zdroj prírodného humusu, pretože je tvorená drvenou kôrou najrôznejších ihličnanov.

i Pozor! Pri použití mulčovacej kôry je potrebné dobre regulovať zálievku. Vzhľadom na to, že zadrží pomerne veľké množstvo vody, mohlo by dôjsť k premokreniu a následnému hnitiu koreňového systému rastlín.

Ku kvetom sa potom bude lepšie hodiť biela dekoratívna drť, ktorá dá vyniknúť ich kráse, či už sú v kvetináči či záhone. Môžete ju samozrejme použiť aj k okrasným kríkom kdekoľvek v záhrade.

Kvetiny v kvetináči
Kvitnúcim rastlinám je potrebné pravidelne dodávať potrebné živiny.

Ďalej je opäť potreba rastliny prihnojovať. Pre okrasné rastliny, kríky a kvety existujú špeciálne typy hnojív rozdelené podľa druhu rastlín, napríklad hnojivo pre ruže, hnojivo pre bylinky či hnojivo pre okrasné dreviny. Nezabudnite na pravidelnú zálievku a uvidíte, že pravidelná starostlivosť sa vám rozhodne oplatí!

Teraz už si budete môcť užívať zaslúženú chválu a obdiv, ale aj oddych v príjemnom prostredí, ktoré pre vás bude o to cennejšie, keď ste do neho vložili vlastnú energiu. No povedzte sami, či to nie je idylka... Letné raňajky alebo posedenie s priateľmi na čerstvom vzduchu a vy môžete zabudnúť na svoje každodenné starosti a len si užívať tú krásu okolo.

Kedy a ako sa starať o trávnik

Nielen záhony, stromy a kríky, ale aj trávnik potrebuje na jar svoju starostlivosť. S ozdravnou kúrou po zime by ste mali začať hneď, len čo to počasie dovolí. Majte však na pamäti, že starať sa o trávnik neznamená iba ho kosiť, ale aj pravidelne prerezávať, prevzdušňovať, hnojiť a obnovovať. Okrem toho starostlivosť o trávnik nezačína a nekončí na jar, malo by ísť o takmer celoročnú záležitosť – od jari do jesene.

Hrabanie lístia

Ako teda pripraviť trávnik na novú sezónu a ako sa oň starať v priebehu celého roka? Potom, čo sa trávnik prebudí zo zimného spánku a začne rásť, skráťte ho kosačkou na dĺžku, na ktorú bežne kosíte. Následne je vhodné odstrániť z jeho povrchu všetko, čo tam nemá čo robiť (mach, lístie z jesene či suchú trávu) – neumožňujú trávniku správne dýchať a prijímať živiny. Vyhrabať lístie zvládnete obyčajnými hrabľami, poprípade možno použiť na fyzickú prácu menej náročný záhradný vysávač.

Vertikutátory – prerežú a prevzdušnia trávnik

Po prvom pokosení a uprataní trávnika by mala nasledovať tzv. vertikulácia, čiže prerezanie. Tá sa vykonáva prostredníctvom vertikutátorov, ktoré prerežú pôdu do hĺbky cca 2 - 3 cm a odstránia z nej trávnu plsť. Vďaka tomu sa ku koreňom lepšie dostanú živiny, vlaha aj teplo. Súčasne dochádza k narezaniu koreňov, ktoré sa rozvetvia a trávnik tak silnejšie zakorení.

Trávna plsť: nepriepustná vrstva, ktorá zabraňuje prenikaniu svetla, živín, vzduchu a vlahy do pôdy, respektíve ku koreňom trávnika - zvyšky pokosenej trávy, odumreté rastliny, burina, mach.

Vertikutátor

Čo sa týka samotných vertikutátorov, na malé záhrady postačia tie elektrické. Ak sa však staráte o veľkú plochu, vyberte skôr benzínový vertikutátor, je výkonnejší a nebude vás obmedzovať dĺžka jeho prívodného kábla. Niektoré vertikutátory majú aj zberný kôš, takže následne už nemusíte plsť hrabať hrabľami alebo trávnik ešte prechádzať kosačkou.

Kedy vykonávať vertikutáciu? Najlepšie ak je vonku sucho. Ideálne 2-krát ročne, na jar a na jeseň.

Prevzdušnenie – zregeneruje trávnik

Prerastaniu machu a medzerám v zelenom trávnom poraste predídete prevzdušnením, tzv. aerifikáciou (využíva sa skôr pri reprezentatívnych alebo silne poškodených trávnikoch). Aerifikácia spočíva vo vytváraní kanálikov v pôde. Tými sa do trávnika ľahšie dostávajú živiny a vzduch. Na malej záhrade si bohato vystačíte so špeciálnymi prevzdušňovacími vidlicami alebo klasickými vidlami, ktoré zapichnete do zeme a pridvihnete mačinu. Na veľké plochy je vhodné požičať si motorový aerifikátor. Prečo požičať? Ceny aerifikátorov sú vysoké a trh s nimi obmedzený. Disponujú nimi väčšinou záhradnícke firmy, ktoré ich požičiavajú alebo aerifikáciu vykonávajú na zákazku.

Aerifikácia trávnika

Aerifikátor urobí do trávnika hustú sieť dier až 10 cm hlbokých. Diery po ručnej aj strojovej aerifikácii je pritom dôležité zapieskovať. Najčastejšie sa používa kremičitý piesok s frakciou (hrubosťou kameniva) 0 - 2 milimetre. Piesok odľahčí štruktúru zeminy a uľahčí prienik živín ku koreňom.

Kedy vykonávať aerifikáciu? Ideálne na jar, napríklad golfové ihriská sa prevzdušňujú aj na jeseň.

Prevzdušnenie – obnova holých miest

Niekedy sa stane, že po prevzdušnení zostanú v trávniku holé miesta. Tie je vhodné zasypať trávnikovým substrátom s prímesou osiva. Následne nezabudnite všetko dostatočne zaliať, aby mohli semená klíčiť. Potom sa vysadeným miestam vyhýbajte pri kosení, kým nová tráva a jej koreňový systém dostatočne nezosília.

Údržba trávnika

Hnojenie – podporuje rast a bojuje s chorobami

V súvislosti s hnojením je veľmi dôležité dodávať trávniku:

  • Dusík – podporuje rast nových výhonkov
  • Fosfor – dôležitý pre vývoj koreňového systému
  • Draslík a horčík – dôležité na rast trávy

Hnojenie neprispieva len k lepšiemu rastu trávnika, ale aj predchádza napadnutiam chorobami, machmi a burinami. Hnojivá bežne kúpite vo forme granúl, roztoku, trávnikového piesku. V neposlednom rade možno hnojiť samozrejme aj kompostom.

Kedy a ako hnojiť? Ideálne v priebehu prípravy trávnika na novú sezónu (na jar, po vertifikácii, poprípade aerifikácii). Následne na prelome mája a júna. Pokiaľ chcete svojmu trávniku dopriať precíznu starostlivosť, možno hnojiť aj v auguste, kedy hlavnou zložkou už nebude dusík, ale draslík. Ten začne pomaly pripravovať trávnik na jeseň a zimu. Avšak vždy sa riaďte pokynmi výrobcu vami zakúpeného hnojivá.

Dávkovací vozík na hnojivo

Okrem toho by ste ho mali hnojiť pri zatiahnutej oblohe. Kombinácia dávky hnojiva a slnečných lúčov by mohli trávnik spáliť. Granulované hnojivá rozhadzujte po trávniku, na uľahčenie hnojenia príde vhod dávkovací vozík. Tekuté hnojivá sa nanášajú formou roztoku s vodou za sucha. Trávnikový piesok sa nanáša za rosy alebo pri mokrom trávniku. Po hnojení je dôležité výdatné zaliatie vodou.

Ak vlastníte kosačku s funkciou mulčovania, môžete trávnik čiastočne pohnojiť už v rámci kosenia trávy. Mulčovanie spočíva v tom, že sa pokosená tráva nezbiera do koša, ale nôž ju niekoľkokrát presekne a prúdom vzduchu zatlačí do trávnika. Tu sa začne rozkladať a slúži ako hnojivo.

Zalievanie vodou – dôležitá je pravidelnosť

Keďže koreňový systém tráv nesiaha príliš hlboko, je vhodné trávniku dopriať pravidelnú a výdatnú zálievku, najmä pri dlhšie trvajúcom suchu. Kombinácia dlhého sucha a nedostatočného zalievania môžu mať na trávnik devastujúce následky. Počas horúcich dní by ste mali zalievať skoro ráno a večer po západe slnka.

Zavlažovací systém

V prípade luxusných, reprezentatívnych trávnikov odporúčame zaobstarať si zavlažovací systém, ktorý zalieva automaticky a vy sa tak nemusíte o nič starať.

Kosačky – kosením ku krásnemu trávniku

Pravidelným kosením trávnika podporíte tvorbu nových výhonkov, zhustíte trávnik a vytlačíte buriny. Okrasný trávnik je potrebné kosiť raz až dvakrát týždenne na výšku približne 3 cm. Frekvencia kosenia trávy samozrejme závisí na zrážkach, ktoré veľmi výrazne ovplyvňujú rýchlosť rastu. Ak sú zrážky výdatné, je potrebné kosiť častejšie. Naopak, ak je sucho, nie je potrebné kosiť tak často - tráva totiž toľko nerastie.

Veľmi dôležité je, aby ste nekosili na príliš nízko. Mohlo by dôjsť k vytvoreniu nevzhľadných lyzín. V lete je vhodné nechať narásť trávnik trochu viac, tak aby nezožltol a neuschol - dlhšia tráva oveľa lepšie drží vlhkosť.

VeGA 51 HWXV – benzínová kosačka

A aký prístroj na kosenie trávy zvoliť? Na veľkej záhrady zvoľte kosačku benzínovú. Na malé záhrady si potom vystačíte s kosačkami elektrickými alebo vretenovými. Veľmi zaujímavou možnosťou sú aj robotické kosačky, ktoré urobia väčšinu práce za vás. Okolo obrubníkov či záhonov možno trávnik upraviť nožnicami, v prípade väčších plôch strunovou kosačkou.

Ak máte na záhrade kopec, prípadne zráz, kde sa kosačkou nedostanete, využite služby krovinorezu. Ten si poradí aj s vysokým porastom a náletovými drevinami. Pri kosení s krovinorezom nezabudnite na ochranné pomôcky, ako sú rukavice, okuliare či slúchadlá proti hluku.

HECHT 1445 – krovinorez

Ako sa zbaviť buriny?

Aj keď sa o trávnik príkladne staráte (pravidelne kosíte, hnojíte, zalievate), tak sa v určitých oblastiach rastu buriny úplne nevyhnete. Niektoré druhy môžete ponechať, pretože nie sú až tak viditeľné. Avšak väčšinu z nich je dobré odstrániť, aby nebrali trávniku živiny. Pravdepodobne ich budete musieť vytrhávať ručne či pomocou špeciálnych nástrojov. Dôležité pritom je vyťahovať burinu aj s koreňmi.

Môžete použiť aj chemické herbicídy v kalenej, granulovanej alebo práškovej forme. Pri používaní týchto prípravkov buďte ostražití a dodržujte pokyny výrobcu a presné dávkovanie. Nedodržaním dávkovania môžete trávnik poškodiť.

Púpavy – burina

Ako založiť nový trávnik?

Niekedy je trávnik tak zničený, že je lepšie pozemok zorať a založiť trávnik nový. Túto činnosť vykonávajte na jar alebo na jeseň. Trávnu zmes pritom vyberajte podľa niekoľkých kritérií – klimatické podmienky, zrážky, kvalita pôdy a aj to, ako veľmi bude zaťažovaný. A ako na to?

  • Zbavte zeminu sute, veľkých kameňov, stavebného odpadu atď.
  • Hrabľami upravte podorničnú vrstvu (prekyprite a zarovnajte)
  • Navezte ornicu, ktorú zbavte kameňov a hrúd
  • Ponechajte pozemok niekoľko týždňov ladom (počas nich vyklíči burina, ktorú zničte herbicídmi)
     
  • Preveďte výsev vybranej trávnej zmesi
  • Prekyprite pôdu hrabľami tak, aby došlo na zapracovanie semena do pôdy, optimálne do hĺbky 0,5 cm
  • Preveďte valcovanie pozemku
5,0
Fiskars - Vretenová kosačka StaySharp Plus
Vretenová kosačka – záber 430 mm, nastaviteľná výška kosenia od 25 do 100 mm, hmotnosť 23,5 kg
298,90 €
Na sklade 3 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: BOR991a
4,8 21×
FLORIA Travin 8 kg vedierko
Trávnikové hnojivo – na modernú likvidáciu burín, jednoduchá aplikácia priamo do trávnika, nerozpúšťa sa vo vode, obsahuje 3 zložky – selektívne herbicídy, hnojivo a zeolit
Od  36,28 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: AGRO018
4,6 15×
Fieldmann FZK 2002-E
Kultivátor elektrický, príkon 750W, záber 32cm, priemer nožov 20cm
78,90 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: BOJ109e
4,6 26×
BOSCH ARM 32
Elektrická kosačka – rotačná, bez pojazdu, výkon 1200 W, záber 320 mm, objem zberného koša 31 l, s centrálnym nastavením výšky kosenia
102,90 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: BOC807c
4,2
NATURA Kvitnúca lúka, 0,9 kg
Trávna zmes – na záhrady, univerzálna, nenáročná na údržbu, hmotnosť 0,9 kg, na suché miesta
32,90 €
Na sklade 4 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: AGRO053
5,0
FLORIA Jesenné trávnikové hnojivo 2,5 kg
Trávnikové hnojivo – s vysokým obsahom draslíka 42%, zvyšuje odolnosť trávnika pred mrazom, znižuje riziko napadnutia trávy hubovými chorobami, posilňuje koreňový systém trávy
Zľavnené -40 %
8,90 € 14,90 €
Na sklade 1 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: AGRO010
Vytlačiť
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií