Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka

Naše pobočky sú otvorené iba v režime výdajní.
Viac informácií k prevzatiu objednávok.

Pre rýchlejší výdaj na pobočkách odporúčame využiť vyzdvihnutie cez aplikáciu.

Pre reklamáciu alebo vrátenie tovaru, využite prosím online formulár.

Velkolepý výprodej Ochranné pomôcky Hobby

Záhradný kalendár: August na záhrade

Zobraziť katalóg
Srpen na zahradě

Článok

Aktualizované

V auguste na záhrade nadišiel čas zberu. Slnečné dni sprevádzané vysokými teplotami doprajú rozkvetu mnohých rastlín aj bohatej úrode. Okrem zbierania zrelých plodov nielen pri teplomilných druhoch vás bude čakať veľa zavlažovania, zostrih živého plotu, špeciálna starostlivosť o trávnik aj výsadba neskorej zeleniny. V našom článku vám pripomenie všetky dôležité záhradnícke práce, na ktoré by ste v auguste rozhodne nemali zabudnúť.

Záhrada v auguste

Záhradný kalendár: August na záhrade – OBSAH

 1. Starostlivosť o okrasnú záhradu
 2. Starostlivosť o trávnik
 3. Starostlivosť o ovocnú záhradu
 4. Starostlivosť o zeleninovú záhradu
 5. Ďalšie dôležité úkony

  Starostlivosť o okrasnú záhradu

  V auguste prevažujú dlhé jasné popoludnia, teplé večery a sucho, preto nezabúdajte na výdatnú zálievku. Pravidelne zavlažujte rastliny na južnej a západnej strane. Snažte sa im tiež tieniť, aby neboli vystavené priamym slnečným lúčom. Medzi ďalšie činnosti, ktoré bude potrebné vykonať, patrí aj odstraňovanie odkvitnutých kvetov. Zbytočne nebudú rastlinu vysilovať a zostane jej dostatok priestoru na nové pučanie. Rastliny vyššieho vzrastu, ako napr. georgíny a astry, nadviažte na podperu, aby ich nepolámal silnejší vietor.

  Ktoré rastliny kvitnú v auguste?

  • Rozkvitajú od júla až do konca augusta – hortenzie, ľubovník, ľalie, begónie, nevädze, margarétky, vresy aj ruže
  • Rozkvitajú v auguste – sasanky, cyklámeny, astry, mliečniky, netýkavky, silenky, georgíny a jesienky

  Aké rastliny sadiť v auguste?

  Na konci leta začnite s výsadbou sadeníc niektorých dvojročných rastlín, predovšetkým jesienok, šafranov, bledúľ, snežienok, rebríčka aj cyklámenov, ktoré nám budú kvitnúť ďalšiu sezónu. Vysaďte mladé ihličnany, ktoré usaďte do pôdy spolu s koreňovým balom a pripevnite ich ku kolíku, aby ste im zaistili potrebnú stabilitu.

  i Rozhodli ste sa izbovým rastlinám dopriať viac slniečka a tepla na vonkajších parapetoch? Nezabudnite ich včas stiahnuť dovnútra a ochrániť ich pred príchodom nízkych ranných teplôt, najmä v druhej polovici mesiaca.

  Ako upraviť živý plot?

  Prvá polovica augusta je ideálnou dobou tiež na zastrihávanie, tvarovanie a úpravu živých plotov, či už ihličnatých alebo listnatých. Vďaka tomu lepšie dozrejú mladé výhonky a nezničí ich prvý mráz. Orezávajte ich najlepšie v ranných alebo večerných hodinách, kedy panujú chladnejšie teploty, aby ste ochránili čerstvo strihané konce pred spálením od slnka.

  Údržba živého plota
  Živý plot potrebuje pravidelnú starostlivosť a údržbu.
  i Na strihanie živých plotov používajte radšej záhradné nožnice než krovinorez. S nožnicami ľahšie docielite rovný zástrih, krovinorez však rozstrapká konce vetvičiek, a tie potom následne hnednú.

  Ako sa starať o okrasnú záhradu v auguste – rady a tipy:

  • Odkvitnuté trvalky deľte a presádzajte do konca augusta.
  • V auguste je ideálna doba na prípravu muškátov, ktoré ihneď saďte do kvetináčov či truhlíkov. Substrát zryte aspoň štvrtinou piesku.
  • Ak pestujete kosatce, nezabudnite ich vždy po štyroch rokoch presadiť. Po vybratí z pôdy odstráňte staré časti hľúz a ponechajte vždy len jednu zdravú hľuzu orezanú. Po vsadení do zemi musí zostať horná časť hľuzy nad zemou, korene prihrňte po stranách pôdou.
  • Pozor na vošky, ktoré sa najmä v auguste rýchlo množia a poškodzujú puky georgín aj ruží. Ich odstránením a manuálnym postrekom zabránite ich ďalšiemu šíreniu.
  • Zamerajte sa na zber semien pri letničkách a dvojročných rastlinách, ktoré chcete vysiať aj ďalší rok. Sirôtky, mesiačiky, kapucínky a iné druhy nechajte dozrieť v záhone a následne ich dosušte. Semená skladujte v papierových vrecúškach na suchom a chladnom mieste.
  • Vysokým rastlinám, ako sú mečíky alebo georgíny, zaistite oporu, aby sa nedolámali pod ťažkými kvetmi.
  Zavlažovanie pomocou hadice
  Kvalitná záhradná hadica vám v mnohom uľahčí zavlažovanie záhrady.

  Starostlivosť o trávnik

  V auguste sa pravidelne starajte aj o trávnik. Než sa však pustíte do sekania, vzhliadnite predpoveď počasia. Pokiaľ nastanú sparné teploty, skráťte trávnik len o kúsok. Veľmi krátka tráva je totiž náchylná na spálenie slnkom. Samozrejmosťou je výdatné zavlažovanie a dostatočné prihnojovanie. Akonáhle vlna horúčav začne ustupovať, začnite s revitalizáciou, prípadne so založením úplne nového trávnika.

  Pravidelné kosenie podporuje rast nových výhonkov, vďaka ktorým trávnik hustne, a zamedzuje šíreniu buriny. Trávnik koste raz až dvakrát týždenne v závislosti od zrážok a skracujte na výšku okolo troch centimetrov. Lepšie tak drží vlhkosť a nedochádza k jeho žltnutiu a schnutiu.

  i Všetko o zavlažovaní zistíte v našom článku: Správne zavlažovanie vám zaistí krásnu záhradu.

  Starostlivosť o ovocnú záhradu

  August je mesiacom úrody tiež v ovocnej záhrade. Okrem zberu lahodnej úrody na vás bude čakať aj upratovanie opadaných plodov. Nezabudnite udržiavať čistotu a pravidelne upratovať pod ovocnými stromami a drevinami, pretože nahnité a opadané plody sú zdrojom na šírenie chorôb a parazitov. Zhnité a opadané ovocie je vhodné nazhromaždiť do hlbšej jamy a priebežne zasypávať páleným vápnom.

  Ako sa starať o ovocné stromy v auguste?

  V júli ste mali možnosť tešiť sa z úrody malín i egrešov, v auguste však dozrievajú černice i ríbezle. Bohatej úrody sa dočkáte tiež od ovocných stromov – marhúľ, broskýň, hrušiek i jabloní. Učesané stromčeky a kríky následne prerežte nožnicami a presvetlite. Dostatok slnečných lúčov im doprajete skrátením dlhých konárov.

  Ker s ríbezľami
  V auguste si vychutnáte vyzreté plody vašej záhrady.
  i Zaujíma vás, ako správne prerezávať ovocné stromy a kríky?

  Ako sa starať o jahody?

  Ak pestujete jahody, môžete v auguste začať s výsadbou nových rastliniek na prázdne záhony. Pri jahodách sa všeobecne odporúča obmieňať celé sadenice každé 4 roky, ak túžite po bohatej úrode. Po tejto dobe totiž trpia chorobami a môžu byť silne napadnuté škodcami.

  Ako sa starať o ovocnú záhradu v auguste – rady a tipy:

  • Konáre stromov a kríkov obsypané plodmi podoprite, zamedzíte tak ich nalomeniu. Koniec podpery by mal byť pogumovaný, aby nedochádzalo k odreniu konárov.
  • Na jablone aplikujte postrek chloridom vápenatým, ktorý zabraňuje fyziologickej škvrnitosti jabĺk. Tiež sa zamerajte na ošetrenie proti obaľovačovi jabloňovému, ktorého húsenice majú za následok červivosť jabĺk.
  • Po zbere egrešov, ríbezlí a malín prerežte kríky, u maliníku vykonajte orezanie oplodnených výhonkov až pri zemi.
  • Nastáva čas dozrievania a zberu skorých odrôd viniča.
  Zberač plodov
  Opadané jablká môžete využiť pri výrobe jablčného muštu.

  Starostlivosť o zeleninovú záhradu

  V auguste nastáva pravý čas na zber obľúbenej zeleniny – paradajok, uhoriek a paprík. Pokiaľ sa chcete vyhnúť škodcom a plesniam, nezabudnite na rastliny aplikovať chemický ochranný postrek. V priebehu augusta sa dočkáte tiež zberu cibule a cesnaku. V momente, keď začnú ich vňate vykúkať a rastliny postupne žltnúť, ich začnite žať. Nechajte zrelé rastliny ležať niekoľko dní na záhone, následne ich očistite a cca mesiac sušte, než ich zbavíte vňate.

  Aká vás čaká úroda v auguste?

  Tešiť sa môžete aj na úrodu letnej listovej a hlúbovej zeleniny, ktorú je vhodné za sucha zalievať a v prípade potreby prihnojovať. Pokiaľ pestujete kôpor, začnite so zberom a sušením jeho semienok na ďalšie pestovanie v budúcom roku. Po augustovom zbere sa uvoľní miesto na záhonoch, ktoré môžete zaplniť neskorou zeleninou. Ideálna je v tejto dobe výsadba niektorých druhov reďkoviek, ďalej šalátov a kalerábu, ktoré budete môcť zožať ešte pred koncom sezóny. Vybraným odrodám zeleniny bude potrebné zrezať vrcholky. Skracujte ružičkový kel aj vrcholky paradajok, nech sa môžete radovať z veľkolepej úrody. Pestovatelia byliniek by mali zrezať liečivým rastlinkám (napr. tymianu, šalvii, levanduli a pod.) vňate, aby mohli znovu obraziť.

  Zelenina v auguste
  August je veľmi plodný mesiac na rôzne druhy zeleniny.

  Ulitníky v záhrade – ako na ne?

  Každý záhradkár určite vie, že aj v auguste je dôležité aktívne zasahovať voči ulitníkom. Najmä slimáci sú nebezpeční škodcovia, ktorých je nutné pravidelne lákať na návnady, soliť, zbierať a likvidovať ich nakladené vajíčka.

  Ako sa starať o zeleninovú záhradu v auguste – rady a tipy:

  • Aj v auguste nezabúdajte vašu záhradu dôkladne zalievať a čistiť od buriny.
  • Čínske a pekinské kapusty už od júla dorástli. Je potrebné ich pretriediť a po týždni prihnojiť.
  • Po zbere odrastenej zeleniny môžete vysiať mangold.
  • Pri paradajkách si postrážte, či sa na listoch neobjavia známky chorôb, prípadne napadnuté listy ihneď odstráňte. Rovnako tak odštiepte aj kvety paradajok, nech má rastlina dostatok živiny pre rast a dozrievanie plodov.
  • Tekvicu pri zemi podložte, zamedzíte tak jej hnilobe.
  Záhradné náradie
  Záhradné náčinie vyberajte s rozvahou, v záhrade ho využijete po celý rok.
  i Zaujímajú vás ďalšie rady a tipy na nasledujúce mesiace? Nenechajte si ujsť nové diely z nášho seriálu Záhradný kalendár!

  Ďalšie dôležité úkony:

  • Pokiaľ ste si zaobstarali okrasnú skalku, nezabudnite ju v auguste zavlažovať a zbavovať nežiaducej buriny. Rozrastené skalničky a rozchodníky postupne zastrihávajte.
  • Vašu starostlivosť bude potrebovať tiež záhradné jazierko. Dôkladne ho čistite a vymieňajte vodu, aby sa v ňom nešírili baktérie a riasy.

  V auguste si užívajte úrodu vyzretého ovocia a pomaly chystajte vašu záhradu na jesenné obdobie, v ktorom sa začne pomaly ukladať k zaslúženému odpočinku a bude čerpať sily na ďalšie plodné obdobie

  Fiskars Nožnice Smart fit ručné dvojsečné - Nožnice na konáre
  Viac ako99%spoľahlivosť
  Fiskars Nožnice Smart fit ručné dvojsečné
  Nožnice na konáre max. priemer strihu 24 mm, hmotnosť 192g

  17,90 € bez DPH 14,92 €
  Kúpiť
  Na sklade > 10 ks
  Môžete mať dnes od 14:00
  Objednávací kód: BOR401l
  Fiskars Rýľ do auta Solid 131417 - Rýľ
  Viac ako99%spoľahlivosť
  Fiskars Rýľ do auta Solid 131417
  Rýľ so špicatou hranou, vhodný do auta, z bórovej ocele, šírka čepele 195mm, dĺžka 800mm

  14,90 € bez DPH 12,42 €
  Kúpiť
  Na sklade > 10 ks
  Môžete mať dnes od 14:00
  Objednávací kód: BOR302d
  Fiskars Kultivátor Premium - Kultivátor
  Viac ako99%spoľahlivosť
  Fiskars Kultivátor Premium
  Kultivátor na prevzdušnenie a nakyprenie pôdy, pracovné hroty z antikorovej ocele, šírka 75 mm, dĺžka 256 mm

  8,20 € bez DPH 6,83 €
  Kúpiť
  Na sklade 4 ks
  Môžete mať zajtra od 7:30
  Objednávací kód: BOR450e
  Bosch Záhradnícke kliešte - Nožnice na konáre
  -28%
  Viac ako99%spoľahlivosť
  Bosch Záhradnícke kliešte
  – dĺžka 200mm, oceľové čepele

  -28% 31,90 €
  22,90 € bez DPH 19,08 €
  Kúpiť
  Na sklade > 10 ks
  Môžete mať dnes od 14:00
  Objednávací kód: xxBOC01a
  BOSCH ASB 10.8 LI Set - Nožnice na trávu
  Viac ako99%spoľahlivosť
  BOSCH ASB 10.8 LI Set
  – 10.8V, šírka záberu 10 cm, doba prevádzky až 98.04 min, hmotnosť 900g, lišta na kry v balení

  117,90 € bez DPH 98,25 €
  Kúpiť
  Na sklade 1 ks
  Môžete mať zajtra od 7:15
  Objednávací kód: BOC808k
  Fiskars Hrable Solid 135066 - Hrable
  Viac ako99%spoľahlivosť
  Fiskars Hrable Solid 135066
  Hrable 12 zubov, na prípravu záhonov a finálne urovnanie hornou hranou, z kvalitného trvanlivého ľahkého plastu, šírka záberu 41cm

  13,90 € bez DPH 11,58 €
  Kúpiť
  Na sklade > 10 ks
  Môžete mať dnes od 8:00
  Objednávací kód: BOR601b
  BOSCH Isio III + teleskopická násada - Nožnice na trávu
  Viac ako99%spoľahlivosť
  BOSCH Isio III + teleskopická násada
  Nožnice na trávu – 3.6V, dĺžka čepele 12 cm, šírka záberu 8 cm, hmotnosť 500g

  94,90 € bez DPH 79,08 €
  Kúpiť
  Na sklade > 5 ks
  Môžete mať dnes od 14:00
  Objednávací kód: BOC808d3
  BOSCH ARM 32
  Elektrická kosačka rotačný, bez pojazdu, výkon 1200 W, záber 320 mm, objem zberného koša 31 l, centrálne nastavenie výšky kosenia a guľôčkové ložiská

  94,90 € bez DPH 79,08 €
  Kúpiť
  Na sklade 2 ks
  Môžete mať zajtra od 7:15
  Objednávací kód: BOC807c
  Gardena Multifunkčná sprcha Comfort - Zavlažovacia pištoľ
  Viac ako99%spoľahlivosť
  Gardena Multifunkčná sprcha Comfort
  Zavlažovacia pištoľ pripojenie rýchlospojkou, aretácia spúšte, 5 funkcií

  29,90 € bez DPH 24,92 €
  Kúpiť
  Na sklade > 5 ks
  Môžete mať dnes od 14:00
  Objednávací kód: GAR18315-20
  0
  Vytlačiť
  Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Pre organizácie Ako nakúpiť
  P-DC1-WEB21
  Zavoláme Vám a odborne poradime
  +421 2 5710 1800
  Otázka na objednávku
  Otázka na tovar
  Prosím, zadajte svoj telefón:
  Zavolajte mi