Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Počas sviatkov 10.4. a 12.4. je otvorený iba  showroom v Bratislave. V pondelok (13.4.) sú všetky pobočky zatvorené.
Ospravedlňujeme sa za prípadné meškanie doručenia objednávok z dôvodu kontrolných opatrení realizovaných v rámci nariadenia vlády SR a následného zdržania zásobovacích vozidiel.


Bezpečné a spoľahlivé nákupy Dokonči svoje projekty

Čo je práve teraz potrebné urobiť na záhrade?

Zobraziť katalóg

Rozkvitnutá skalka, upravené kríky, priezračné záhradné jazierko, zelený koberec trávy, šťavnaté ovocie a zelenina... To je sen snáď každého záhradníka. A aby aj vaša záhrada krásne kvitla a hojne rodila, je potrebné sa o ňu pravidelne a starostlivo starať. Viete, čo potrebuje práve tento mesiac? Poradíme vám v našom záhradnom kalendári. Pomôžeme vám nielen nezabudnúť na základné záhradnícke úlohy, ale odporučíme aj vhodné vybavenie a prezradíme tipy a triky, ktoré vám zásadne zjednodušia prácu.

Záhradný kalendár: Január na záhrade

Január studený, apríl zelený.

Január je ideálnym mesiacom na prípravu na jar. Tupé nožnice a zlomená násada na lopate vám na jar veľmi nepomôžu. A preto venujte extra starostlivosť záhradnému náčiniu a príprave skleníka, aby vám mohli celú sezónu dobre slúžiť. Môžete začať pestovať aj niektoré rastliny a strihať stromčeky. Poradíme vám, aké a prečo.

Záhradný kalendár: Február na záhrade

„Biely február pole silí

Podľa februárovej pranostiky by mala byť vaša záhrada ešte stále schovaná pod bielou čiapkou. Prvé jarné kvietky ale naznačujú, že už čoskoro začne slnko hriať a práce na záhrade bude viac než dosť. Preto začnite s prerezávaním, hnojením a ranou výsadbou. Poradíme vám, na čo by ste vo februári nemali zabudnúť.

Záhradný kalendár: Marec na záhrade

Marec bez vody, apríl bez trávy.

Navlečte rukavice a vezmite do ruky nožnice. Začína sezóna, na ktorú ste tak netrpezlivo čakali. Budeme strihať, hrabať, vysievať, sadiť, čistiť, zametať, prerezávať, striekať, okopávať, zalievať, prevzdušňovať a tak ďalej. Pripomenieme vám marcové záhradnícke úlohy, ktoré odštartujú sezónu na vašej záhrade.

Záhradný kalendár: Apríl na záhrade

Búrky v apríli zvestujú dobré leto.

Ani aprílové počasie by vás nemalo odradiť od starostlivosti o záhradu. Pôda sa totiž postupne otepľuje, a tak na záhonoch a v trávniku už vykukujú tulipány a kvitnú sirôtky aj magnólie. Preto je dôležité držať s prírodou krok. V apríli vás budú potrebovať najmä stromy, trávnik a zeleninové záhony.

Záhradný kalendár: Máj na záhrade

Keď sa v máji blýska, sedliak si výska.

Máj patrí k jednému z najobľúbenejších mesiacov v roku. Na záhradách všetko kvitne, včely majú plné krídla práce a vzduch prevoňali orgovány a čerešne. Ale nie všetko je ružové. Na rastlinách začínajú vyčíňať prví škodcovia. Preto sa postarajte o ovocnú záhradu, zeleninové záhony aj okrasné zákutia.

Záhradný kalendár: Jún na záhrade

Jún studený, sedliak krčí ramenami.

Pokiaľ ste si v predchádzajúcich mesiacoch dali záležať, čaká vás v júni prvý zber plodov svojej práce, teda jahôd, čerešní, malín, aj mrkvy, repy, zemiakov, paradajok a ďalších dobrôt z ovocných a zeleninových záhonov. Pozbierané záhony môžete zaplniť ďalšou zeleninou či ovocím a nezabudnite všetko dôkladne zalievať.

Záhradný kalendár: Júl na záhrade

Keď dňa ubúda, horúčavy pribúda.

Pripravte si debničky a liesky. V júlovom horúcom a slnečnom počasí dozrieva nielen veľa druhov ovocia, ale aj niektorá sezónna zelenina. Okrasná záhrada je v jednom kvete a trávnik sa po pravidelnom zavlažovaní ukážkovo zelená. Poradíme vám nielen ako a čím zalievať, aby sa vašej záhrade darilo.

Záhradný kalendár: August na záhrade

August k zime hľadí a rád vodu cedí.

V prvej polovici augusta si urobte čas na úpravu živého plota a výsadbu neskorej zeleniny. Upracte dozreté marhule, broskyne, hrušky a jablká, záhony zbavte buriny a rovnako ako v júni a júli nezabudnite všetko dôkladne zaliať. Pokiaľ máte na záhrade okrasné jazierko, odstráňte z neho riasy a vymeňte vodu.

Záhradný kalendár: September na záhrade

Teplý september, dobre sa ovociu i vínu darí.

September býva spravidla posledným mesiacom, kedy sa vám záhradka za svoju starostlivosť odmení. Dozrieva mnoho druhov ovocia aj zeleniny a je čas začať robiť zásoby na zimu. Pokiaľ máte pivnicu, pripravte ju na uskladnenie prebytkov zo záhradky na horšie časy. Poradíme vám, ako správne česať ovocné stromy a pripomenieme dôležité septembrové úlohy.

Záhradný kalendár: Október na záhrade

„Pokiaľ spadne v októbri lístie, bude mokrá zima.

Október je mesiacom úrody posledných plodov vytrvalej práce záhradníka, sadenia nových stromov, hnojenia, zatepľovania a prípravy záhrady na tuhú a dlhú zimu. Pripomenieme vám, aké rastliny potrebujú prikryť čečinou, aké cibule a hľuzy rastlín je potreba vykopať a upratať v pivnici aj na čo si dať pozor.

Záhradný kalendár: November na záhrade

Novembrové hrmenie pšenicu na zlato mení.

Ako sa hovorí, budúcnosť záhrady je zasiata na jeseň. A preto je v novembri ideálny čas na výsadbu jarných okrasných cibuľovín. Záhradu tiež dôkladne zazimujte, pohrabte opadané lístie a pohnojte trávu. Poradíme vám, ako zazimovať rôzne druhy rastlín, čo so záhradným jazierkom pred zimou a mnoho ďalšieho.

Záhradný kalendár: December na záhrade

Mnoho snehu v decembri, mnoho ovocia a trávy.

Ani v decembri vás záhrada nenechá príliš zaháľať. Čaká na vás veľa úloh, ktorým nebráni ani snehová pokrývka. A pokiaľ sneh ešte nenapadol, môžete si na budúci rok pripraviť základy na novú skalku či záhradné jazierko. A ak ste milovníkmi vianočnej atmosféry, začnite s prípravou vianočného osvetlenia.

0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
P-DC1-WEB26
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi