Nakupování budoucnosti HP + média Byť hraví nás baví!

Hra o tróny: TOP 10 najlepších scén

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Hra o tróny je celosvetový fenomén. Ide o najsledovanejší seriál z produkcie HBO a spolu s Pánom prsteňov a Harry Potterom je to jedna z najobľúbenejších fantasy všetkých čias. Seriál je známy vďaka premyslenému príbehu, otvorenej sexualite a brutálnym scénam, kde často prídu o život aj hlavné postavy. Ak ste z poslednej ôsmej série Hier o tróny rovnako ako my rozpačití, poďte si spraviť chuť. Dali sme pre vás dohromady najpamätnejšie scény z 1. až 7. série. Ktoré to sú?

i

VAROVANIE: Tento článok obsahuje spojlery z prvých 7 sérií. Nenájdete v ňom žiadne scény z poslednej ôsmej série.

Hra o tróny logo

Hra o tróny: TOP 10 najlepších scén – OBSAH

  1. Koruna pre kráľa
  2. Purpurová svadba
  3. Dracarys!
  4. Tyrionov súd
  5. Pád Múru
  6. Zničenie septa divokým ohňom
  7. Stannis upálil vlastnú dcéru
  8. Poprava Neda Starka
  9. Drž dvere!
  10. Červená svadba

Koruna pre kráľa

• Názov epizódy: Hra o tróny: Zlatá koruna (A Golden Crown) • S01E06

Prvá veľká smrť v seriáli. Namyslený a krutý Viserys bol skutočným dedičom Šialeného kráľa (The Mad King). Dodnes nechápeme, ako niekto mohol byť tak neuveriteľne hlúpy, aby v posvätnom meste Dothrakov vytiahol meč na ženu krvilačného Khala Droga. A to s vyhrážkou, že jej vyreže dieťa z brucha, pokiaľ mu nedajú sľúbenú korunu. Dobrosrdečným Dothrakom, ktorí z neho dovtedy mali skôr srandu, došla trpezlivosť. Viserys dostal, čo chcel. Zlatú korunu pre kráľa.

Smrť Viserysa Targaryena

Koruna pre kráľa.

Purpurová svadba (The Purple Wedding)

• Názov epizódy: Hra o tróny: Lev a ruža (The Lion and the Rose) • S04E02

Joffrey „Baratheon“ je dôkazom toho, že incest a rozmaznávanie sadistického dieťaťa s nárokom na trón je vážne zlý nápad. Natoľko zlý, že ľudia po celom svete oslavovali bolestivú smrť pubertálneho chlapca. Vražda Joffreyeho Baratheona bola dielom majstra intríg Petyra Baelisha „Malíčka“ (Littlefinger) a kráľovnej ruží Olenny Tyrell, ktorá vhodila kráľovi do vína jed.

Takmer okamžite po vypití sa začal dusiť a zvalil sa zem. Stiahlo sa mu hrdlo, krvácal z nosa a úst a v mučivej agónii zomrel na vlastnej svadbe. Tá sa stala zásadným zlomom príbehu, kedy sa začala rúcať moc do tej doby takmer neporaziteľných Lannisterov.

i

Purpurová svadba získala svoje meno podľa farby náhrdelníka, v ktorom Sansa Stark nevedomky prepašovala jed na svadbu. Podľa iných teórií je názov odvodený od nafialovelej farby kože uduseného Joffreyho.

Purpurová svadba smrť Joffrey

Jedna z mála smrtí v Hre o tróny, kedy si milióny fanúšikov oddýchli úľavou.

Dracarys!

• Názov epizódy: Hra o tróny: A teraz je jeho stráž na konci (And Now His Watch Is Ended) • S03E04

Daenerys Targaryen prešla počas seriálu obrovským vývojom. Z naivného dievčaťa, ktoré bolo iba figúrkou svojho brata, sa stala tvrdá kráľovná dobyvateľka. Kľúčovým momentom pre Daenerys bolo získanie armády nepoškvrnených. Astaporskí otrokári vymenili 8 000 elitných vojakov za jedného z drakov.

Boli však podvedení. Daenerys vyzvala nepoškvrnených, aby zavraždili svojich bývalých pánov, a ich vodcu Kraznysa nechala upáliť zaživa dračím ohňom. Drogonovi to prikázala pomocou povelu „Dracarys“, čo vo vznešenej valyrijštine znamená „dračí oheň“.

Dracarys

Zrodenie kráľovnej bojovníčky.

Tyrionov súd

• Názov epizódy: Hra o tróny: Zákony bohov a ľudí (The Laws of Gods and Men) • S04E06

Purpurová svadba zásadným spôsobom zmenila Hru o tróny. Novým kráľom sa stal submisívny Tommen, ktorého si okolo „prsta“ omotala zvodná Margaery Tyrell, Cersei Lannister zažila vedľa Joffreyho mŕtvoly jednu z najbizarnejších intímnych scén seriálu a Tyrion bol obvinený z vraždy kráľa. Aké príhodné, keď jeho brat bol celý život známy ako „Kráľokat“ (Kingslayer).

Počas súdu, ktorý skôr pripomínal politický proces, svedčila proti Tyrionovi aj jeho láska Shae. Zradený Tyrion zareagoval epickým príhovorom, z ktorého mrazí. Priznal sa, že je vinný. Celý svoj život bol vinný tým, že sa narodil ako trpaslík.

Tyrionov súd

„Zachránil som toto mesto a vaše bezcenné životy. Mal som nechať Stannisa, aby vás všetkých zavraždil!“

Pád Múru

• Názov epizódy: Hra o tróny: Drak a vlk (The Dragon and the Wolf) • S07E07

Kým Západozem ničila Vojna piatich kráľov, k Múru sa blížila samotná smrť v podobe Bielych chodcov a Nočného kráľa. Podarilo sa mu vytvoriť tak veľkú armádu nemŕtvych, že keby ju videli šéfovia Umbrella Corporation z Resident Evil, bledli by závisťou, až by im oči zmodreli. Jedným z najväčších triumfov Nočného kráľa bolo zabitie draka Viseriona, ktorého potom pripojil k svojej armáde.

Je iróniou osudu, že práve tohto draka pomenovala Daenerys podľa svojho tyranského brata Viserysa. Kvôli hrozivej sile nemŕtveho monštra padol Múr blízko Východnej hliadky pri mori. Armáda Nočného kráľa potom vtrhla do Západozeme.

Pád Múru

Zima prišla.

Zničenie septa divokým ohňom

• Názov epizódy: Hra o tróny: Víchry zimy (The Winds of Winter) • S06E10

Cersei urobila veľa šialených chýb. Napríklad mala pomer s bratrancom Lancelom Lannisterom a spoločne pomohli Robertovi Baratheonovi do hrobu. A jej najväčší omyl bolo spojenectvo s náboženskými fundamentalistami, ktorým poskytla zbrane a urobila z ich vodcu najvyššieho septona. Tento neuveriteľne hlúpy nápad sa obrátil proti nej. Lancel sa pridal k sektárom a prehovoril o ich inceste a vražde kráľa.

Cersei bola uväznená, donútená k priznaniu, prešla si uličkou hanby a chystal sa súd. Kráľovná sa ale rozhodla, že nebude hrať podľa pravidiel. Odpálila zásoby divokého ohňa pod Baelorovým septom. Masívna explózia zavraždila sektárov, pobočníka kráľa Kevana Lannistera a tiež Lorasa, Margaery a Mace Tyrella aj Tommena, zdrvený hrozným činom svojej matky potom spáchal samovraždu. Smutné, ale keď sa rúbe les, lietajú triesky, nie?

Zničenie septa divokým ohňom

Pomsta chutí nielen studená.

i

Kedy vyjde pokračovanie knihy? Na šiesty diel ságy Piesne ľadu a ohňa s názvom Víchry zimy čakáme už takmer osem rokov. George R. R. Martin v minulosti ohlásil hneď niekoľko termínov, kedy mala byť kniha hotová. A dátum dokončenia sa mu zatiaľ nepodarilo dodržať. Preto už odmieta ďalej hovoriť, kedy kniha vyjde. „Budem to mať, keď to budem mať.“ znie jeho stanovisko zo 17. mája 2019. Útechou nám môže byť len to, že mu písanie v poslední dobe ide veľmi dobre. (Zdroj: comicbook.com).

Stannis upálil vlastnú dcéru

• Názov epizódy: Hra o tróny: Tanec drakov (The Dance of Dragons) • S05E09

Stannis Baratheon bol rozporuplnou postavou. Na jednej strane nechal zavraždiť vlastného brata Renlyho, na druhej strane ale pomohol Nočnej hliadke poraziť divokých počas bitky o Čierny hrad (Castle Black). Rozhodol sa tiež oslobodiť sever od nadvlády Boltonov, čo sa mu však stalo osudným. Podobne, ako Napoleonovi a Hitlerovi, sa proti jeho ťaženiu postavila zima.

Stannis siahol po šialenom a zúfalom riešení. Nechal Melisandru, aby v magickom rituáli upálila jeho dcéru Shireen. Zima vďaka tomu skutočne poľavila, ale odvrátila sa od neho polovica armády a jeho žena spáchala samovraždu. Oslabený Stannis bitku s Ramsayom prehral a Brienne z Tarthu ho popravila za vraždu Renlyho. Smutný osud kedysi čestného muža. Samotnú scénu by sme skôr než „najlepšiu“ označili ako jednu z najviac „šokujúcich“.

Stannis upálil vlastnú dcéru

Obeť nevinného dievčaťa bola nielen diabolsky krutá, ale tiež úplne zbytočná.

Poprava Neda Starka

• Názov epizódy: Hra o tróny: Baelor (Baelor) • S01E09

Ďalšia z neuveriteľne hlúpych chýb Cersei Lannister. Splodila s bratom tri roztomilé blonďavé deti a jedno z nich nechala prejsť od trhania krídel hmyzu k sekaniu hláv lordov Západozeme. Eddard Stark bol čestným mužom, ktorý sa usiloval o pravdu a spravodlivosť. Vedel o Joffreyho pôvode a odmietol jeho nárok na trón, čo ho priviedlo pod katovu sekeru.

Poprava Neda Starka rozpútala občiansku vojnu v Západozemi a šokovala všetkých fanúšikov. Tí si už nemohli byť naďalej istí, pre ktorú z hlavných postáv si smrť príde nabudúce. Bola to mimochodom chronologicky 21. smrť herca Seana Beana v seriáloch a filmoch.

Poprava Neda Starka

Všetci muži musia zomrieť.

Drž dvere!

• Názov epizódy: Hra o tróny: Dvere (The Door) • S06E05

Hodor bol obľúbenou postavou najmä vďaka veľkému množstvu vtipných scén, v ktorých vždy dokázal prekvapiť nejakou originálnou hláškou. Keď sa Bran naučil cestovať späť v čase, zbadal mladého Hodora, vtedy ešte normálneho chlapca menom Wyllis. Jaskyňu Trojokej vrany však medzitým napadol Nočný kráľ (The Night King) a hrdinovia sa museli dať na útek.

Bran vstúpil do Hodorovej mysle, nechtiac však vytvoril spojenie medzi vedomím mladého Wyllisa a Hodora. Ten zatarasil vlastným telom dvere z jaskyne pred nemŕtvymi. Meera na neho zúfalo kričala, nech drží dvere („Hold the door!“). Traumatický zážitok, kedy Wyllis prežil vlastnú smrť, mu spôsobil záchvat. Dookola opakoval „hold the door“, až sa z toho stalo jediné slovo, ktoré bol schopný do konca života vysloviť. Hodor.

Hodor

Dodnes mnohí fanúšikovia v anglicky hovoriacich krajinách cítia strašný smútok, keď počujú frázu „hold the door“.

Červená svadba

• Názov epizódy: Hra o tróny: Dažde Kastameru (The Rains of Castamere) • S03E09

Po poprave Neda Starka vyhlásili severskí lordi jeho prvorodeného syna Robba kráľom. Neprehral ani jednu bitku, ale nakoniec ho zabili intrigy Lannisterov a jeho vlastný zmysel pre česť. Mladý nevybúrený zlovlk Robb Stark sa zamiloval do cudzinky, a pretože poškvrnil jej česť, urobil z nej svoju manželku. Tým ale porušil sľub, že si vezme dcéru lorda Freya.

Namiesto Robba sa mal oženiť jeho strýko Edmure Tully. Obrad sa ale premenil na krvavý masaker známy ako Červená svadba (The Red Wedding). Rod Lannisterov, Boltonov a Freyov sa spojil proti kráľovi severu. Roose Bolton mu vrazil dýku do srdca s odkazom „Lannisterovci posielajú svoje pozdravy“. Vojaci potom mŕtveho kráľa posadili na koňa a prišili mu hlavu jeho zlovlka. Zomrela aj Catelyn Stark, Robbova tehotná manželka Talisa a väčšina vojakov.

Červená svadba

Všetci príbuzní Neda Starka musia zomrieť.

Hra o tróny vychádza z knižnej sérii George R. R. Martina Pieseň ľadu a ohňa. Okrem kníh a seriálu vyšiel aj rad komiksov, audiokníh, doskových hier a zberateľských predmetov. Toto je náš výber najlepších scén, pri ktorých nám „behajú zimomriavky“. Napadajú vám iné srdcervúce scény, ktoré sme neuviedli? Napíšte nám do komentárov.

i Mohlo by vás zaujímať

Ďalšie dobrodružstvo zo sveta ľadu a ohňa vás čakajú v knihách, doskových hrách a grafických novelách.

• Zdroj: hbogo.sk

Preklady obsahu do slovenčiny sa nemusia zhodovať s oficiálnymi prekladmi.

Hra o trůny - Audiokniha MP3
-50%
Hra o trůny
Audiokniha MP3 - Úvodní část bestsellerové fantasy ságy a předlohy úspěšného seriálu HBO. - George R. R. Martin, čte František Dočkal, 44 hod. 32min.

-50% 16,66 €
8,33 €
Kúpiť
Akciová cena
Ihneď k stiahnutiu a počúvaniu
Objednávací kód: AKZ236
Hra o Tróny - Spoločenská hra
-28%
Hra o Tróny
Spoločenská hra strategická a podľa filmov a hier pre 3–6 hráčov, vhodná od 14 rokov, aspoň na 180 min hrania

-28% 56,90 €
40,90 € bez DPH 34,08 €
Kúpiť
Môžete mať dnes od 15:00
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: ZA052i
Hra o trůny
E-kniha - Zima se blíží. Dnes již klasická slova, která nejlépe vystihují epickou ságu George R. R. Martina Píseň ledu a ohně. - autor George R. R. Martin, 800 stran

16,66 €
Kúpiť
Ihneď k čítaniu
Objednávací kód: EK24617
Hra o trůny 2 - Střet králů
Audiokniha MP3 George R. R. Martin, čte František Dočkal, 50 hod.

17,12 €
Kúpiť
Ihneď k stiahnutiu a počúvaniu
Objednávací kód: AKZ408
Hra o trůny 5 - Tanec s draky
Audiokniha MP3 - Epická fantasy sága pokračuje. - George R. R. Martin, čte František Dočkal, 62 hod. 40min.

17,12 €
Kúpiť
Ihneď k stiahnutiu a počúvaniu
Objednávací kód: AK1A093
Hra o trůny 4 - Hostina pro vrány
Audiokniha MP3 George R. R. Martin, čte František Dočkal, 46 hod. 55min.

17,12 €
Kúpiť
Ihneď k stiahnutiu a počúvaniu
Objednávací kód: AKZ946
Hra o trůny 3 - Bouře mečů
Audiokniha MP3 - Z pěti uchazečů o trůn Západozemí je jeden mrtvý, další upadli v nemilost, a boj, v němž jsou bez skrupulí rušena stará spojenectví, zuří nemilosrdně dál., 63 hod. 16min.

17,12 €
Kúpiť
Ihneď k stiahnutiu a počúvaniu
Objednávací kód: AKZ677
Hra o tróny – Stark – zápisník
Zápisník , motív: Hra o tróny, vhodné od 6 rokov

13,90 € bez DPH 11,58 €
Kúpiť
Môžete mať dnes od 15:00
Na sklade > 10 ks
Objednávací kód: GMERCHb138
GAME OF THRONES – podložka
Podložka pod myš – materiál: guma, rozmery: 23.5 cm×0.3 cm×19.5 cm, hnedá

10,90 € bez DPH 9,08 €
Kúpiť
Môžete mať dnes od 15:00
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: ABSa77
0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Pre organizácie Ako nakúpiť
P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi