AP+ nový vizuál AD homeoffice

Ako vybrať RC vrtuľník

Zobraziť katalóg

Vrtuľníky na diaľkové ovládanie lietajú podobne ako skutočné vrtuľníky do všetkých smerov a akrobatické modely dokonca aj hore nohami. RC vrtuľníky pre začiatočníkov majú obmedzené manévrovacie schopnosti, ale sú vo vzduchu stabilnejšie a ľahšie sa ovládajú. Líšia sa od seba najmä letovými schopnosťami, usporiadaním a veľkosťou rotorov alebo typom vysielačky.

Ako vybrať RC vrtuľník

RC vrtuľníky

  • Môžu mať jednoduché aj zložitejšie ovládanie
  • Lietajú hore či dole a dopredu či dozadu
  • Niektoré zvládajú aj let do strán
RC vrtuľníky

Na aké parametre sa pri výbere RC vrtuľníkov zamerať?

Usporiadanie rotorov

Usporiadanie rotorov

  • RC vrtuľníky s protibežnými (koaxiálnymi) rotormi
    Hovorí sa im tiež dvojrotorové vrtuľníky a majú tesne nad sebou dva rady protibežných rotorových listov. Každá vrtuľa sa teda otáča iným smerom. Vďaka tomu sú stabilné a jednoduché na ovládanie, teda pre pilotov začiatočníkov najvhodnejšie.

    Ich nevýhodou sú však obmedzené manévrovacie schopnosti. Nemožno s nimi vykonávať akrobatické prvky, ako sú rýchle premety, let na chrbte, výkruty a pod. Navyše lietajú rýchlosťou len okolo 5 km/h, preto sa hodia na púšťanie v interiéri a vonku za úplne bezveterného počasia. Mierny vietor by s nimi ľahko zamával, čím by sa stali horšie ovládateľné.
  • RC vrtuľníky s hlavným a chvostovým rotorom
    Tieto jednorotorové vrtuľníky sú rýchlejšie než dvojrotorové a je ťažšie ich udržať vo vzduchu. Vyžadujú viac priestoru na lietanie a od pilota rýchlejšie reakcie. V prípade jednorotorových vrtuľníkov je potrebné dávať pozor aj na najmenšie zaváhanie, ktoré v krajných prípadoch môže zapríčiniť ich pád. Počítajte s tým, že s nimi zo začiatku budete mať oveľa častejšie nejakú nehodu, než v prípade vrtuľníkov s dvoma rotormi. Časom si však na ich ovládanie zvyknete a poskytnú vám viac zábavy.
  • RC vrtuľníky s tandemovým usporiadaním rotorov
    Tieto modely sa vyznačujú dvoma za sebou radenými vrtuľami, ktoré sa otáčajú každá iným smerom. S tandemovým usporiadaním rotorov sa stretneme v prípade veľkých aj malých modelov.
Dvojrotorový vrtuľníkJednorotorový vrtuľníkTandemový vrtuľník
DvojrotorovýJednorotorovýTandemový
Počet kanálov

Počet kanálov

Počet kanálov určuje, akými smermi sa diaľkovo ovládaný vrtuľník dokáže pohybovať. Najčastejšie sú nasledujúce tri kategórie:

  • 3-kanálové vrtuľníky
    Ovládanie 3-kanálových vrtuľníkov je veľmi jednoduché a hodí sa aj pre začínajúcich modelárov. Majú obmedzené manévrovacie schopnosti a umožňujú vykonávať menej leteckých prvkov. Tým pádom je ťažké ich dostať do nezvládnuteľnej polohy, ktorá by spôsobila pád helikoptéry. 3-kanálové RC vrtuľníky lietajú v týchto smeroch:

Hore a dole

Dopredu a dozadu

Rotujú okolo svojej osi vpravo a vľavo

  • 4-kanálové vrtuľníky
    Pre hravých pilotov, ktorí si poradia aj s mierne zložitejším ovládaním. Keď si ho osvojíte, užijete si presnejšie ovládanie, skvelé letové vlastnosti a väčšiu variabilitu letu. 4-kanálové RC vrtuľníky lietajú:

Hore a dole

Dopredu a dozadu

Rotujú okolo svojej osi vpravo a vľavo

Bokom vpravo a vľavo

  • 6-kanálové vrtuľníky
    6-kanálové diaľkovo ovládané vrtuľníky sú akrobatické modely určené pre pokročilých pilotov. Lietajú rovnakými smery ako 4-kanálové vrtuľníky. Oproti nim majú však ďalšie dva kanály. Tie slúžia napríklad na aktiváciu automatických režimov, ako je návrat domov pomocou GPS, alebo na aktiváciu rozličných stabilizačných letových režimov.

Existujú aj 7 a viackanálové RC vrtuľníky a ďalšie zariadenia. Tie dokážu ovládať napríklad aj svoje pristávacie zariadenie, multirotorové stabilizačné systémy, navigačné a pristávacie osvetlenie, pohyblivé či zaťahovacie rakety, raketové odpaľovače, stierače čelného skla a ďalšie.

Vnútri alebo vonku?

Budete s nimi lietať vonku alebo vnútri?

To, či je vrtuľník na diaľkové ovládanie vhodný na lietanie vonku alebo len vnútri budov, sa odvíja predovšetkým od priemeru vrtule.

  • Do 20 cm  takéto malé rotory majú mikrovrtuľníky, ktoré sú navrhnuté výhradne na lietanie vnútri, napríklad v detskej izbe. Vonku by nemali potrebnú stabilitu a ich ovládateľnosť by bola značne sťažená.
  • 21 – 50 cm  vrtuľníky s rotormi s touto veľkosťou sú vhodné nielen na lietanie v interiéroch, ale aj exteriéroch, avšak len v bezvetrí. Aj mierny vietor by ich mohol vychyľovať z dráhy letu. Pri lietaní v budovách však pozor na ich väčšiu veľkosť.
  • Nad 50 cm  RC vrtuľníky s rotormi s priemerom nad 50 cm sú stavané výhradne na lietanie vonku. Veľkosť vrtule zabezpečí, že vietor im nebude robiť väčšie ťažkosti.
Frekvencia ovládania

Typ vysielačky

  • Infračervené vysielačky
    Majú dosah len okolo 10 metrov a používajú sa v prípade najlacnejších RC vrtuľníkov. Navyše na intenzívnom svetle, napríklad na priamom slnku, majú problémy s reakciami. Preto sú vhodné skôr na použitie v interiéri.
  • Rádiové vysielačky s frekvenciou 27/40 MHz
    Dosah týchto vysielačiek je zhruba 50 až 100 metrov. Ich nevýhodou je však vzájomné rušenie v prípade, že sa blízko seba nachádzajú dva a viac modelov s týmto druhom prenosu signálu. Fungujú s pevne danou frekvenciou a jedna vysielačka tak dokáže ovládať viac modelov. Keď sa vás teda na jednom mieste zíde viac modelárov, budete sa navzájom rušiť.
  • Rádiové vysielačky s frekvenciou 2,4 GHz
    Využívajú moderné technológie na prenos signálu s dosahom bežne aj viac ako 100 metrov. Tieto vysielačky sú veľmi spoľahlivé a kvalitné. Nedochádza pri nich k vzájomnému rušeniu, pretože ich signál sa delí na viac kanálov. Aj keď sa vás na mieste zíde viac modelárov, nebudete sa navzájom rušiť. Tiež nemajú vysúvaciu anténu, takže nehrozí, že by ste ju zlomili.

Ako sa naučiť lietať s RC vrtuľníkom?

Lietanie s diaľkovo ovládanými vrtuľníkmi nie je nič zložité. Aby ste si mohli začať užívať veľa zábavy bez nehôd, stačí dodržiavať pár jednoduchých pokynov.

  • Vezmite si vrtuľník do jednej a vysielačku do druhej ruky.
  • Postupne pridávajte plyn. Za chvíľu ucítite, že vrtuľník sa už sám udrží vo vzduchu bez toho, aby spadol.
  • Po tomto nastavení optimálnej výšky už pridávajte plyn len veľmi jemne, aby vrtuľník nezrýchľoval alebo nespomaľoval príliš razantne.
  • Nastavenie výšky dôkladne natrénujte, aby sa vám ovládanie „dostalo do ruky“. Tým si osvojíte absolútnu väčšinu z ovládania vrtuľníka.
  • Potom stačí len občas zmeniť smer druhou páčkou.

Keď toto zvládnete, môžete si skúsiť vzlietanie a pristávanie vrtuľníka zo zeme. Prípadnému zničeniu RC vrtuľníka v začiatkoch sa vyhnete tým, že budete let najprv trénovať vo výške asi len 1 meter nad zemou. Snažte sa lietať plynulo bez trhavých pohybov. Postupne pridávajte náročnosť, vhodné je napríklad krúženie v tvare osmičky. Len čo si budete v lietaní stále istejší, môžete pridávať zložitejšie manévre, vzdialenosť aj výšku.

Slovník pojmov – RC vrtuľníky

RTF

RTF (Ready To Fly, pripravený na let) znamená, že diaľkovo ovládaný vrtuľník (alebo lietadlo) je už pri prvom rozbalení zo škatule pripravený na použitie. Balenie obsahuje všetko príslušenstvo potrebné na prevádzku, takže nemusíte dokupovať žiadne prvky, súčiastky a pod. Súčasťou balenia však spravidla nie sú batérie do ovládača.

Gyro

Gyro, celý názov gyroskop, je v prípade diaľkovo ovládaných modelov elektronický stabilizačný systém používaný najmä pri RC vrtuľníkoch. Zabraňuje napríklad nechcenej autorotácii modelu okolo svojej osi.

Ližiny

Lyžiny sú trámy v spodnej časti vrtuľníka, ktoré slúžia na pristávanie.

Ďalšie pojmy
Vytlačiť
P-DC1-WEB14
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií