Kúpanie musí mať štýl

Stavebnice LEGO v premenách času II – cesta z krízy späť na výslnie

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Stavebnica LEGO je legenda medzi hračkami, ktorá baví deti po celom svete už takmer 90 rokov. Na začiatku 90. rokov patrila spoločnosť LEGO medzi 10 najlepších výrobcov hračiek. Po desaťročiach úspechov prišlo na začiatku nového milénia vytriezvenie. LEGO vykazovalo značné finančné straty. Situácia bola vážna a bolo nevyhnutné urýchlene zmeniť stratégiu firmy. A práve na toto prelomové obdobie v histórii spoločnosti LEGO sa zameriame. Dozviete sa, ako sa LEGU podarilo zvrátiť nepriaznivý vývoj a ktorým ikonickým sériám dalo toto revolučné obdobie vzniknúť. Dočítate sa tiež veľa zaujímavostí, ktoré ste o tejto značke pravdepodobne vôbec netušili.

LEGO stavebnice

LEGO – kapitoly článku

  1. LEGO história – nepríjemný počiatok nového milénia
  2. LEGO stavebnice, ktoré sa začali vyrábať medzi rokmi 2003 – 2014
  3. Postavte si celé mestá s interaktívnou stavebnicou LEGO City
  4. LEGO stavebnice pre náročných staviteľov
  5. Superhrdinovia proti superzloduchom v LEGO svete
  6. LEGO série na motívy filmových trhákov
  7. LEGO Juniors – stavebnice pre deti predškolského veku

LEGO história – nepríjemný počiatok nového milénia

Počiatky 90. rokov nadviazali na predchádzajúce úspechy, o ktorých sa viac dočítate v článku Stavebnica LEGO v premenách času I – ako vznikol tento fenomén. LEGO sa zaradilo medzi 10 najlepších výrobcov hračiek. Lenže už v roku 1992 začínajú firme klesať zisky. O šesť rokov neskôr firma vykazuje stratu 23 miliónov libier a je nútená prepustiť 1 000 zamestnancov.

Kde sa stala chyba?

Jednou z možných príčin poklesov tržieb v 90. rokoch bola pravdepodobne výmena dizajnérov. Dizajnéri, ktorí sa podieľali na tvorbe ikonických radov v 70. rokoch odišli do dôchodku a boli nahradení mladšou inovátorskou generáciou 30 dizajnérov. Nové stavebnice boli jednoduchšie a chýbali detaily, ktoré skalní fanúšikovia toľko milovali. Stavebnice mali menej dielov a postaviť ich trvalo kratšiu dobu. Touto inováciou prešiel napríklad aj rad LEGO Piráti, ktorý bol do tej doby veľmi úspešný. Vyrábal sa od roku 1989. Tieto inovácie v podstate túto sériu ukončili. Predaje boli natoľko nízke, že sa v roku 1997 prestala vyrábať.

LEGO investuje do filmových licencií

V roku 1999 a 2000 prichádza LEGO s niekoľkými revolučnými novinkami. V týchto rokoch si môžeme prvýkrát kúpiť rad inšpirovaný obľúbenými postavičkami z filmov. Vychádza rad LEGO Star Wars a LEGO Harry Potter. Tržby začali opäť stúpať. Avšak tento efekt je iba dočasný. Po premiérach opäť dochádza k útlmu predaja. Nákup licencií je navyše veľmi drahý, a to sa nutne muselo odraziť v cene LEGO stavebnice. Tej však v počiatkoch nezodpovedala kvalita vyhotovenia, čo opäť neuniklo pozornosti skalných fanúšikov. Tí si tiež sťažovali na veľmi obmedzený výber nelicencovaných radov. Zahájenie výroby filmových radov LEGO Star Wars a LEGO Harry Potter so sebou prinieslo aj jeden významný míľnik vo výrobe LEGO postavičiek. Od roku 2003 už sa postavičky nevyrábajú len s typicky žltou farbou pleti. Vďaka filmovým a športovým radám sa začínajú vyrábať verné kópie originálu vrátane zodpovedajúceho farebného odtieňa pleti. Postavičky majú tiež rôzne mimické výrazy a účesy.

Lego Star Wars
LEGO Star Wars bola jednou z prvých filmových sérií. Od roku 2003 sa začali vyrábať verné kópie filmových hrdinov.

i

V roku 2000 LEGO otvorilo svoju továreň v Českej republike. Tá sa nachádza na Kladne a zásobuje nielen európsky trh, ale aj Stredný východ a Áziu. Denne na Kladne odekorujú dva milióny elementov. V predvianočnom období zabalia až 14 miliónov vrecúšok s kockami týždenne. V tomto období v továrni skompletizujú až 2,6 miliónov krabíc stavebnice LEGO.

LEGO na pokraji bankrotu

Veľké investície si vyberajú svoju daň. V roku 2004 vykazuje spoločnosť LEGO stratu 174 miliónov libier. Viceprezident Mads Nipper sa neskôr k situácii vo firme na začiatku milénia vyjadril. Podľa neho firma investovala, akoby bola v období prosperity a rastu. Vedenie si však neuvedomovalo, že sa im tento prístup nemusí vyplatiť. Počas krátkej doby sa trh veľmi dramaticky zmenil. Na západe sa začala znižovať pôrodnosť, tým pádom ubudlo detí a zmenilo sa aj ich správanie a prístup k hre. Na hranie mali deti čoraz menej času. Tieto dôležité faktory bolo nutné zohľadniť a prispôsobiť im stratégiu firmy. V rovnakom roku došlo k ďalšiemu zásadnému kroku. Kjeld Kirk Kristiansen rezignuje a do čela firmy sa dostáva Jorgen Vig Knudstorp, prvý CEO, ktorý nepatrí do rodiny Kristiansenov.

Obrat k lepšiemu

Pod vedením Jorgena Vig Knudstorpa LEGO predáva štyri zábavné parky Legoland spoločnosti Merlin Entertainments a preberá plnú kontrolu nad výrobou. Do tejto chvíle bolo až 80 % výroby zverených subdodávateľom. Spoločnosť sa sústredila na svoje hlavné produkty a znovu začala výrobu série LEGO Duplo, ktorú si vyžiadali sami zákazníci. Týmito krokmi sa firma LEGO dostáva späť do plusových čísel. LEGO tiež usiluje o pevnejšie väzby so svojimi fanúšikmi, preto v roku 2005 zakladá program LEGO Ambassador. Fanúšikovia si tiež môžu navrhnúť svoj vlastný model a zaobstarať si dieliky na jeho stavbu online.

Legoland
Spoločnosť LEGO vykazovala na začiatku milénia značné finančné straty, preto pristúpila k predaju štyroch zábavných parkov Legoland.

LEGO stavebnice, ktoré sa začali vyrábať medzi rokmi 2003 – 2014

Ako už bolo povedané vyššie, počiatok milénia nebol pre spoločnosť LEGO ideálnym štartom. LEGO muselo čeliť niekoľkým výzvam, ktoré sa premietli aj do výroby tematických radov stavebníc. Niektoré sa s úspechom vyrábajú dodnes, iné už boli ukončené. V nasledujúcich kapitolách si podrobnejšie predstavíme LEGO City, LEGO Creator, LEGO Architecture, LEGO Hero Factory, LEGO Super Heroes, LEGO Ninjago, LEGO Chima, LEGO Piráti z Karibiku, LEGO Pán prsteňov a LEGO Juniors.

Postavte si celé mestá s interaktívnou stavebnicou LEGO City

LEGO City sa s veľkým úspechom vyrába už od roku 2003. Malí chlapci aj dievčatá sa môžu hrať na policajtov a zlodejov, hasiť požiare alebo napríklad čistiť ulice mesta. Hravou formou sa učia, ako fungujú bezpečnostné a záchranné zložky. Interaktívna stavebnica ponúka nepreberné množstvo kombinácií. Súčasťou tohto radu je veľký výber vozidiel, lietadiel a helikoptér a tiež vlakov. Deti môžu prežívať dobrodružstvo založené na reálnych situáciách, s ktorými sa môžu stretnúť v bežnom živote. Táto stavebnica je vhodná pre deti od 5 rokov.

LEGO City
Vďaka LEGO City si deti môžu vyskúšať, aké to je byť policajtom, hasičom alebo napríklad príslušníkom mestských upratovacích služieb.

LEGO stavebnice pre náročných staviteľov

LEGO má početnú základňu vášnivých staviteľov všetkých vekových kategórií, ktorí sa nielen radi hrajú, ale majú tiež radi ozajstné výzvy. Tieto rady oslovia aj veľmi náročných staviteľov:

LEGO Creator

LEGO Creator vznikol rovnako ako LEGO City v roku 2003. Tento rad predstavila nový koncept 3 v 1. Vďaka nemu majú deti možnosť postaviť si až tri rôzne modely LEGO. Malí stavitelia si tak môžu prestavať lietadlo na ponorku alebo napríklad karavan na dom. Detskej fantázii sa medze nekladú. Na svoje si prídu tiež milovníci prehistorických zvierat, robotov a rôznych typov vozidiel. Tento rad je vhodný pre deti od 7 rokov. Jednotlivé modely sú rozdelené do rôznych vekových kategórií podľa náročnosti.

LEGO Creator Expert

Pri pohľade na modely z radu LEGO Creator Expert zaplesá nejedno srdce vášnivého stavebníka a zberateľa. V tejto kolekcii nájdete kultové modely automobilov, priemyselných stavieb aj kultúrnych architektonických pamiatok. Stavebnice sú prepracované do posledného detailu. Niet teda divu, že sú modely z tohto radu ozdobou súkromných zbierok. Vhodné sú pre staviteľov od 10 rokov.

LEGO Architecture

Séria LEGO Architecture je určená všetkým obdivovateľom svetových architektonických pamiatok a zaujímavých stavieb. Všetky modely vynikajú detailným vyhotovením a vy sa tak môžete vžiť do role slávnych architektov a postaviť si napríklad svoju vlastnú Empire State Building pekne od základov. Vhodné sú pre staviteľov od 16 rokov.

Hrdinovia a zloduchovia v LEGO svete, alebo LEGO Chima, LEGO Hero Factory a ďalšie

Hrdinovia a zloduchovia obdarení špeciálnymi nadpozemskými schopnosťami alebo vyspelým technickým vybavením a zbraňami nesmú v kolekcii LEGO chýbať.

LEGO Hero Factory

LEGO Hero Factory uzrelo svetlo sveta v roku 2010 a jeho výroba bola ukončená v roku 2015. Ústrednými postavami tohto radu boli robotickí hrdinovia, ktorí mali za úlohu ochraňovať Galaxiu pred rôznymi hrozbami. Tento rad sa vyznačoval predovšetkým novými technickými prvkami, podobne ako séria Bionicle. Ostatne Hero Factory bol jej nasledovníkom.

LEGO Ninjago

Séria Ninjago, ktorá vznikla v roku 2011, je inšpirovaná populárnym seriálom rovnakého mena. Ríšu Ninjago ohrozuje temné nebezpečenstvo, preto musia zasiahnuť štyria nindžovia, ktorí ovládajú starodávne umenie Spinjitzu. Tí sa potom musia postaviť Lordovi Gardanomovi. Podarí sa im zachrániť ríšu Ninjago? Ponorte sa spolu s nimi do bájneho sveta. Táto stavebnica ponúka veľa zábavy pre chlapcov od 6 – 14 rokov.

LEGO Ninjago
Staňte sa pravým ninjom s LEGO Ninjago. Je na čase zatočiť s Lordom Gardanomom a zachrániť ríšu Ninjago.

LEGO Super Heroes

Komiksoví hrdinovia zachránia svet pred všetkými neprístojnosťami. Séria Super Heroes baví chlapcov už od roku 2012. Spiderman, Batman, Kapitán Amerika, IronMan, Superman, jednoducho žiadny z najslávnejších superhrdinov v tejto sérii nechýba. Stavebnice sú vybavené bohatým príslušenstvom, takže si váš malý staviteľ môže vytvoriť dokonalý komiksový svet. Stavebnice sú vhodné pre chlapcov od 7 – 14 rokov.

LEGO Legends of Chima

LEGO Chima vzniklo v roku 2013. Pôvodný zámer bol, že nahradí staršiu sériu Ninjago. To sa nestalo. Obe série sa nakoniec predávali súbežne. Séria Legends of Chima bola vyradená v roku 2015. Dej série sa odohráva v krajine Chima, ktorú obýva 22 kmeňov antropomorfných stvorení. Zem Chima ohrozuje vojna. 16. januára 2013 prebehla premiéra animovaného seriálu The Legends of Chima. Vznikli tiež tri videohry: Legends of Chima: Speedorz, LEGO Legends of Chima: Lavalova cesta a posledná bola online hra LEGO Legends of Chima Online.

LEGO Super Heroes
LEGO Super Heroes je určené pre všetkých zapálených fanúšikov obľúbených komiksových hrdinov.

LEGO Piráti z Karibiku a ďalšie série na motívy filmových trhákov

V roku 2008 slávili filmové série Star Wars a Indiana Jones komerčné úspechy na americkom trhu. Bolo teda jasné, že bude chcieť LEGO na tento úspech nadviazať.

LEGO Piráti z Karibiku

Film Piráti z Karibiku v hlavnej úlohe s Johnny Deppom bol svetový hit, na ktorý nadviazali štyri nemenej úspešné pokračovania. LEGO Piráti z Karibiku vzniklo v roku 2011. Celkovo bolo vydaných 9 sérií, posledná v roku 2017. Série nadväzujú na jednotlivé diely filmovej pirátskej série. Zaujímavosťou je, že obsahujú mnoho prvkov z vyradeného radu LEGO Piráti. LEGO tiež vydalo v roku 2010 video hru LEGO Pirates of the Caribbean: The Video Game.

LEGO Pán Prsteňov

Filmová trilógia Pána prsteňov podľa knihy J. R. R. Tolkiena bola svojho času absolútny hit. Filmy zaujali famóznymi vizuálnymi efektmi a silným príbehom o boji dobra s čírym zlom. Fantasy žáner zažíval boom. LEGO Lord of the Rings na seba nenechalo dlho čakať. Vzniklo v roku 2012. Táto podarená séria vás doslova vtiahne do Tolkienovho sveta. Sveta hobitov, elfov, kráľov, trpaslíkov, ale aj škriatkov a obrov. Na motívy tohto filmu vznikla tiež úspešná videohra LEGO The Lord of the Rings Video Game.

LEGO Lord of the Rings
Kultová trilógia famóznych filmov o boji dobra proti číremu zlu ožila prostredníctvom série LEGO Pán Prsteňov.

LEGO Juniors – stavebnica pre deti predškolského veku

Stavebnica LEGO Duplo, bola určená pre najmenšie deti od 1 ½ roka do 3 rokov. Kocky sú väčších rozmerov a stavebnice majú menej dielov. V roku 2014 prišla spoločnosť LEGO s novým konceptom LEGO Juniors. Táto stavebnica bola určená pre deti predškolského veku, teda od 4 – 7 rokov. Táto séria mala o niečo menšie dieliky, než LEGO Duplo. Do roku 2018 bolo vyrobených celkom 66 súprav vrátane LEGO Juniors Cars, potom bol rad vyradený.

Lego Duplo a Lego Juniors
LEGO Juniors bol rad, ktorý slúžil ako medzistupeň medzi Lego Duplo a klasickým LEGOM.
i V AlzaMagazíne pre vás máme aj ďalšie články o stavebnici LEGO:

Spoločnosť LEGO čelila na začiatku nového tisícročia mnohým výzvam. Vďaka zmene vedenia a efektívnej firemnej stratégii sa jej podarilo zvrátiť nepriaznivý vývoj a upevniť svoje miesto medzi najlepšími svetovými výrobcami hračiek. V tomto období vznikli aj legendárne rady LEGO City, LEGO Creator, LEGO Architecture, LEGO Ninjago a LEGO Super Heroes, ktoré sú v predaji dodnes.

LEGO Star Wars 75256 Loď Kylo Rena
LEGO stavebnica pre deti, vhodné od 10 rokov, téma: lietadlá, STAR WARS a vozidlá, postavičky: Člen prvého rádu, Generál a Kylo Ren, rok uvedenia 2019, počet dielikov 1005ks

106,90 € bez DPH 89,08 €
Kúpiť
Môžete mať dnes od 12:00
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: LO75256
LEGO City 60139 Mobilné veliteľské centrum
LEGO stavebnica pre deti, vhodné od 6 rokov, téma: domy a polícia a hasiči, počet dielikov 374ks

31,90 € bez DPH 26,58 €
Kúpiť
Môžete mať dnes od 8:00
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: LO1491
LEGO Creator 31105 Hračkárstvo v centru mesta
LEGO stavebnica pre deti, vhodné od 8 rokov, téma: domy a stavby, rok uvedenia 2019, počet dielikov 554ks

31,90 € bez DPH 26,58 €
Kúpiť
Môžete mať dnes od 12:00
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: LO31105
LEGO Architecture 21034 Londýn
LEGO stavebnica pre deti a dospelých, vhodné od 12 rokov, počet dielikov 468ks

-5% 37,90 €
35,90 € bez DPH 29,92 €
Kúpiť
Môžete mať dnes od 12:00
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: LO1438
LEGO Architecture 21042 Socha Slobody
LEGO stavebnica pre deti a dospelých, vhodné od 16 rokov, téma: domy a stavby, rok uvedenia 2018, počet dielikov 1685ks

78,90 € bez DPH 65,75 €
Kúpiť
Môžete mať dnes od 12:00
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: LO21042
LEGO DUPLO Princess TM 10899 Zámok z Ľadového kráľovstva
LEGO stavebnica pre deti pre dievčatá, vhodné od 2 rokov, téma: hrady, ľadové kráľovstvo, mini bábiky, princezné a stavby, postavičky: Anna, Elsa a Olaf, rok uvedenia 2019, počet dielikov 59ks

-7% 44,90 €
41,90 € bez DPH 34,92 €
Kúpiť
Môžete mať dnes od 8:00
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: LO10899
LEGO DUPLO Town 10903 Hasičská stanica
LEGO stavebnica pre deti, vhodné od 2 rokov, téma: domy, hasiči, polícia a hasiči, stavby a vozidlá, rok uvedenia 2018, počet dielikov 76ks

-6% 47,90 €
44,90 € bez DPH 37,42 €
Kúpiť
Môžete mať dnes od 8:00
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: LO10903
LEGO DUPLO 10873 Minnie a narodeninová oslava
LEGO stavebnica pre deti, vhodné od 2 rokov, téma: auta, mini bábiky, vozidlá a zvieratká, rok uvedenia 2018, počet dielikov 21ks

-38% 28,90 € Predpoklad. cena
17,90 € bez DPH 14,92 €
Rezervovať
Očakávame 6. augusta 2021
Objednávací kód: LO10873
0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Pre organizácie Ako nakúpiť
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi