Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Motorola
Zobraziť katalóg

Inovace Posledního Roku

Inovácie posledného roka

Aktualizované

Niekomu sa môže zdať, že svet mobilných telefónov prešľapuje na mieste, pri bližšom pohľade možno ale pozorovať neustály vývoj. Výrobcovia prichádzajú s ohybnými displejmi, fotoaparáty toho dokážu stále viac a ani samotný dizajn, mnohokrát kritizovaný za svoju jednotvárnosť, rozhodne neustrnul. Ktoré inovácie, ktoré sa za posledný rok okolo mobilných telefónov udiali, majú podľa nás najväčší zmysel a prínos?

Fotoaparáty

Fotoaparáty

fotoaparáty sú zaujímavým kolbišťom, kde sa výrobcovia môžu s ostatnými predbiehať v tom, kto ponúkne väčší počet objektívov, veľkosť čipu, ako veľmi a ako šikovne zapojí umelú inteligenciu a aké možnosti úpravy ponúkne dodávaný softvér. Aké skutočné technické inovácie ale v oblasti mobilného fotografovania vládli minulému roku? Tu je výber tých najzaujímavejších.

Fotoaparáty so stále viac objektívmi

Fotoaparáty – Objektiv

Nájsť dnes mobilný telefón iba s jediným fotoaparátom je celkom umenie. Majú ich len staršie modely alebo zariadenia tej najnižšej cenovej kategórie. Podobne sa vytrácajú aj duálne fotoaparáty. Množstvo fotoaparátov je jednoducho pre výrobcov oblasťou, kde sa môžu naozaj predháňať a porovnávať. Na rozdiel od hardvéru sú fotoaparáty na telefóne vidieť a možno si na ne siahnuť. A dobrý dojem robí, keď ich je viac ako menej.

Bežne sa tak stretávame s telefónmi, ktoré majú tri alebo štyri fotoaparáty, pričom najčastejšou konfiguráciou je hlavný, širokouhlý, teleobjektív s optickým zoomom a snímač na lepšie zobrazenie hĺbky poľa, tzv. portrétny. Obľúbený je tiež makro objektív na fotenie snímok už zo vzdialenosti okolo dvoch centimetrov.

Súčasnými rekordmanmi čo do počtu fotoaparátov sú Xiaomi Mi Note10 či Nokia 9 PureView – oba zhodne s piatimi objektívmi. Prvý exceluje, druhý už toľko nie. To je na jednej strane dôkaz toho, že počet fotoaparátov automaticky nezaisťuje vysokú kvalitu, na druhej strane v prípade Nokie 9 PureView išlo o technologického pioniera, takže mu možno všeličo odpustiť. O objektívoch sa viac dočítate v článku Viac objektívov v mobilných telefónoch: výhody, princíp a funkcie.

Umelá inteligencia je stále múdrejšia

Do podoby výsledných fotiek zasahuje aj umelá inteligencia (AI). Najviditeľnejšie to je pri automatickom režime. Pokiaľ s ním fotíte, na pozadí prebieha hneď niekoľko procesov súčasne. Najmä je to rozoznávanie objektov (na základe databázy státisícov snímok) a vyhodnocovanie optimálnej expozície pre to, aby bola kvalita snímok čo najlepšia.

fotoaparáty - Umělá Inteligence

Umelá inteligencia využíva fotoaparát aj v ďalších prípadoch: pri rozpoznávaní tváre pri odomykaní telefónu a pri rozšírenej realite. Tu vkladá objekty do obrazu, ktorý sníma fotoaparát, a nahradzujú napr. tvár.

Senzor ToF zaisťuje rozostrené pozadie

Fotoaparáty – ToF

ToF senzor (time-of-flight) je jeden z tých komponentov, ktorý umožňuje, aby mali vaše mobilné portrétne fotky to krásne rozostrené pozadie a fotografovaný „objekt“ lepšie vynikol. Princíp fungovania je jednoduchý. Dal by sa prirovnať napríklad k sonaru v ponorke: Time-of-Flight senzor vyšle signál, ktorý sa odrazí od predmetov spadajúcich do uhla záberu snímača a vráti sa späť do prijímača v senzore. Porovnaním času vyslania a času prijatia sa pre každý pixel získa konkrétna hodnota vzdialenosti od senzora, v ktorej došlo k odrazu signálu.

Technológia je pomerne vyspelá a výsledné rozlíšenie toho, čo je objekt a čo je pozadie, a tomu zodpovedajúce rozmazanie, je v mnohých prípadoch veľmi presné. Technológia samotná je pritom veľmi lacná a technologicky nenáročná. Stretneme sa s ňou tak napr. pri Samsungu Galaxy Note10+, LG V60 ThinQ 5G alebo pri lacnom Redmi Note 9 Pro.

Optická stabilizácia obrazu vyhladzuje vibrácie

Ak máte dojem, že je vaša fotografická ruka pevná ako skala, väčšinou to tak nebýva. Vždy sú prítomné jemné vibrácie, ktoré okom nemožno postrehnúť, ale majú výrazný vplyv na zaostrovanie a neostrosť výsledných snímok. Toto rieši optická stabilizácia obrazu, ktorá je momentálne bežnou súčasťou telefónov od vyššej strednej triedy. Optická stabilizácia má oproti tej digitálnej najmä tú výhodu, že sa deje čisto mechanicky, teda nie sú nutné žiadne nechcené zásahy softvéru do výslednej fotografie.

Fotoaparáty – Optická stabilizácia
Bezdrôtovosť

Bezdrôtovosť

Keď sa povie inovácia, veľa ľuďom sa bezdrôtovosť vybaví hneď na prvom mieste. Nové bezdrôtové technológie totiž umožňujú napríklad bleskurýchle platby mobilom alebo zdieľanie dát, a to bez nutnosti vyplňovania údajov alebo zapájania káblov. Pre mnohých práve takto znie budúcnosť a my sa teraz pozrieme na tie najvýraznejšie novinky, ktoré sa v poslednom roku na poli bezdrôtovosti rozšírili.

Platby mrknutím oka a nielen to vďaka technológii NFC

Bezdrôtovosť – NFC Platby

Hoci technológia NFC je medzi nami už nejakú dobu, svoj poriadny boom zažila len nedávno. Ak sa pozriete na špecifikácie akéhokoľvek moderného smartfónu, takmer určite v ňom tento čip nájdete. A na čo slúži? Zďaleka najčastejšie k bezdrôtovým platbám. Ide o rýchlu a bezpečnú cestu, ako zaplatiť prakticky kdekoľvek. Do smartfónu s NFC stačí len nainštalovať platobné aplikácii (Google Pay na Android, Apple Pay je v iOS natívna funkcia), raz vyplniť údaje k svojej platobnej karte, a pri pokladni potom len priložiť mobil k terminálu.

Platby prechádzajú pokročilým šifrovaním, takže sa nemusíte báť, že by hrozilo zneužitie alebo dokonca krádež peňazí z karty. Viac o platení mobilom, vrátane prehľadu bánk podporujúcich túto technológiu, nájdete v článku o NFC platbách mobilom.

S pomocou NFC ďalej môžete napríklad okamžite spárovať mobilné telefóny cez Bluetooth, odomykať dvere a vlastne robiť čokoľvek, čo váš smartfón dokáže. Technológia totiž funguje na báze komunikácie so špeciálnymi „NFC tagmi“, ktoré si každý môže jednoducho naprogramovať. V budúcnosti by takýto NFC tag mal byť dokonca aj na občianskom preukaze.

Bezdrôtovosť – NFC Tags

Bluetooth otvára cestu bezdrôtovému príslušenstvu

Bezdrôtovosť – Príslušenstvo

Bluetooth ako samotná technológia samozrejme nie je žiadnou novinkou, koniec-koncov sme ju našli v telefónoch ešte pred érou smartfónov. V tej dobe ale slúžila takmer výhradne ako spôsob prenášania súborov medzi telefónmi. To dnes vplyvom sociálnych sietí a cloudových úložísk tvorí naopak len malú časť využitia tejto technológie.

Oveľa častejšie sa dnes Bluetooth využíva na prepojenie s bezdrôtovým príslušenstvom, ako napr. slúchadlami, smart watch alebo prvkami SmartHome. Deje sa tak vďaka značne väčšiemu dosahu (až 240 metrov pri posledných verziách Bluetooth).

Bezdrôtové a reverzné nabíjanie už nie je len pre vlajkové lode

Máloktorá technológia vyzerá tak futuristicky ako bezdrôtové a reverzné nabíjanie. Aj preto si ju nenechá ujsť žiadny popredný výrobca vo svojich špičkových modeloch. Mobilný telefón len položíte na špeciálnu bezdrôtovú nabíjačku a nabíjanie začne – bez nutnosti zapájať káble. Reverzné nabíjania sa potom týka už spomínaného bezdrôtového príslušenstva. To možno totiž za pomoci tejto technológie nabíjať priamo z telefónu prostým priložením k jeho zadnej strane.

Bezdrátovost - Reverzní a bezdrátové nabíjení

V súčasnosti je najväčšou nevýhodou bezdrôtového nabíjania predovšetkým nižší výkon, a tým pádom dlhšia nabíjacia doba než napríklad pri pripojení pomocou USB-C. Aj napriek tomu sa ale technológia premietla hneď do niekoľkých odvetví mobilných technológií a v ponuke nájdete aj rôzne nabíjacie stojančeky a stále častejšie aj bezdrôtové power banky.

Siete 5G už začínajú podporovať aj mobilné telefóny strednej triedy

Bezdrôtovosť – Siete 5G

Výraznou témou posledných rokov je mobilná sieť 5G. Na tú si u nás síce ešte nejakú dobu počkáme, avšak na trhu už existuje rad telefónov s podporou sietí 5G a ich množstvo postupne rastie. Veľkou doménou 5G sú citeľne vyššie prenosové rýchlosti voči sieťam 4G. V súčasnosti nové siete 5G podporujú rýchlosť až 250 MB/s (4G iba ± 7 MB/s), ale v budúcnosti sa počíta dokonca s rýchlosťou až 12,5 GB/s.

Veľký vplyv na rozvoj 5G sietí, a to hlavne negatívny, by mohol mať ambiciózny projekt Elona Muska – Starlink. Ten si dáva za cieľ do roku 2027 vybudovať sieť takmer 12 000 družíc, ktorá zaistí pokrytie sieťou WiFi po celom svete. Pripojenie by tak bolo zadarmo, rýchlosti by ale boli nižšie než v prípade 5G sietí.

biometria

Biometria

Biometria je dlhodobo veľmi skloňovanou témou a neoddeliteľnou súčasťou dnešných mobilných telefónov. Všeobecne ide o autenticitu na základe rozpoznávania našich jedinečných biologických charakteristík, laicky povedané hovoríme o možnosti odomykania telefónu odtlačkom prsta alebo tvárou.

Čítačky odtlačkov prstov v displeji sú dnes už štandardom

Biometria – Čítačky odtlačkov prstov

Čítačky odtlačkov prstov sa rýchlo ujali a nie dlho po pionierovi tejto technológie, iPhone 5S so stále obľúbeným dizajnom, ich zaviedli najprv všetky vlajkové lode a následne aj kompletne celá stredná trieda. Výhody čítačiek sú naporúdzi. Zabezpečujú dáta v telefóne a urýchľujú prístup do neho, pretože používatelia už nemusia vyťukávať PIN. Prispievajú tiež k pohodliu pri používaní platobných systémov Google Pay alebo Apple Pay.

Ich spoľahlivosť bola vždy vcelku dobrá a každý ich používa (či používal) bez problémov. Vývoj ale nestojí ani tu a výrobcovia postupne zaviedli čítačky odtlačkov prstov v displeji. Rok 2019 v tomto znamenal zlom. Po exotických pokusoch ich do svojich telefónov implementovali aj poprední výrobcovia vrátane Samsungu, Huawei alebo Xiaomi a dnes sú už bežné.

Čítačky teda využívajú, okrem tých najzákladnejších, všetky mobilné telefóny. Líšia sa ale v technológii a funkciách. Lacné optické čítačky sa spoliehajú na 2D snímku prsta, najčastejšie kapacitné snímajú papilárne línie článku prsta a najmodernejšie ultrazvukové skenujú prst ultrazvukovým vysielačom. Podrobnejšie tému rozoberá článok Čítačky odtlačkov prstov v mobiloch: typy a funkcie.

Odomykanie tvárou je bezpečné a praktické

Čítačky odtlačkov prstov ale nie sú jedinou biometrickou autenticitou na zabezpečenie telefónov. Stále častejšie výrobcovia používajú aj odomykanie tvárou. To pritom nemusí čítačky odtlačkov prstov len nahrádzať, obe metódy môžu koexistovať. Odomykanie tvárou má niekoľko výhod – je pohodlné a pomerne rýchle, nevadí mu mokrý prst a spravidla poskytuje aj solídnu bezpečnosť. Pri prvotnom nastavení si vás mobilný telefón len „naskenuje“ a pri odomykaní bude vždy porovnávať uložený záznam s vašou podobou.

Biometria – Odomykanie tvárou

V spôsobe mapovania tváre sa líšia technológie skenov. Pri 2D variante, s ktorým sa stretávame pri telefónoch s Androidom, existujú rozdiely, spravidla sa ale spoliehajú na prednú kameru, infračervenú kameru či ďalšie senzory. 3D variant k tomu pridáva ešte výpočet 3D modelu tváre. Téme sa podrobnejšie venuje článok Odomykanie tvárou: ako to funguje a na čo si dať pozor.

Vytlačiť
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií