Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Sdílej a ušetři Letní pohoda

Intel Comet Lake i5-10600K a i9-10900K (RECENZIA A TESTY)

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

14 nm Skylake architektúra stojí na absolútnom limite, a aj napriek tomu Intel posúva 10. generáciou svoje hranice ešte o kúsok ďalej. Procesory Intel Comet Lake prináša 32 (slovami: tridsať dva) nových modelov. Najväčším prekvapením je však HyperThreading pri modeloch i5, čím mení modrý výrobca procesorov zažitá pravidlá. V dnešnej recenzii sa pozrieme na mid-end herné procesor i5-10600K so šiestimi jadrami a dvanástich vláknami a i9-10900K s desiatimi jadrami a dvadsiatimi pracovnými vláknami. Dnešné testy odhalia výkon oproti AMD Ryzen v pokiaľ možno rovnakej cenovej kategórii. Na vás už zostáva posúdiť, či rozdiely v cene a spotrebe stojí za to. Poďme na to!

i

ASUS CashBack: Ušetrite až 130 € pri nákupe CPU a základnej dosky → Viac informácií

Intel Comet Lake (RECENZIA) – OBSAH

 1. Špecifikácie, cena a porovnanie Intel Comet Lake s konkurenciou
 2. Recenzia Intel Comet Lake: predstavenie LGA1200 platformy
 3. Z490 Aorus Extreme
 4. Metodika testu: Intel Comet Lake
 5. 2D TESTY: Intel Comet Lake vs. konkurencia
 6. RENDERING: Cinebench R20, Corona a Blender Benchmark – Intel Comet Lake
 7. WEB A JavaScripts: Jetstream 2.0 a Speedometer 2 a Intel Comet Lake
 8. Práca so súbormi: WinRAR a 7zip a (de)komprimovanie súborov – Intel Comet Lake
 9. SÚHRNNÉ TESTY: Geekbench 5 – Intel Comet Lake
 10. FYZIKÁLNE VÝPOČTY: Intel Comet Lake
 11. GAMING: PUBG, CS:GO, AotS:E, Assassin's Creed Odyssey a Far Cry: New Dawn
 12. Prevádzkové vlastnosti Intel Comet Lake
 13. Záver recenzie a hodnotenie Intel Comet Lake
i

10. generácie Intel Comet Lake a socket LGA1200

Nové procesory Comet Lake už nie sú kompatibilné s predchádzajúcim socketom LGA1151. Pre 10. generáciu Intel Core procesorov sú potrebné základné dosky série 400, pre K procesory Z490.

Špecifikácie, cena a porovnanie Intel Comet Lake s konkurenciou

V nasledujúcej tabuľke si procesory Ryzen Intel Comet Lake prehľadne porovnáme s ďalšími testovanými procesormi a najbližšou konkurenciou.

Model Ryzen 5 3600X Intel Core i5-10600K Ryzen 3900X Intel Core i9-10900K
Počet jadier/vlákien 6/12 6/12 12/24 10/20
Základná frekvencia 3,8 GHz 4,1 GHz 3,8 GHz 3,7 GHz
Boost frekvencia 4,4 GHz 4,5 GHz 4,2 GHz 4,6 GHz
L3 Cache 32 MB 12 MB 64 MB 20 MB
Odomknutý násobič
TDP 95 W 125 W 105 W 125 W
Letované IHS ?
RAM kanály 2 2 2 2
Cena 221,90 € 284,90 € 490,90 € 598,90 €

* Ceny platné k 21. 5. 2020

Recenzia Intel Comet Lake: predstavenie LGA1200

Čo prináša 10. generácia Intel Core procesorov, je tak trochu vec uhla pohľadu. Comet Lake je stále refresh Skylake architektúry na 14 nm výrobný proces. Ako uvidíte v dnešnej recenzii, dostali sme sa na takty 5 GHz a viac na všetkých 10 jadrách a tá magická hranica je možná na väčšine kusov z kremíkovej lotérie. Nielen konkurencia, ale aj smer, ktorým sa pohybuje vývoj aplikácií a hier, motivuje výrobcu procesorov pridávať jadrá a zdvíhať takty za hranice možného. A aj o tom je posledná generácia Intel Core procesorov.

Comet Lake
10. generácia je zameraná na overclocking a posúvanie limitov architektúry.

Ak sledujete oblasť overclockingu, mohli ste si všimnúť, že Intel sa začal viac zaujímať o overclocking celkovo, a s trochou šťastia sa v budúcnosti dočkáme väčšej podpory nielen extrémneho taktovania, ale na svoje si prídu aj bežní používatelia.

Comet Lake
Pozornému oku neutečú isté zmeny týkajúce sa boost frekvencií.

Posúvanie hraníc a ich limitov so sebou nesie isté následky. Tu sú to nové typy boostu, tzv. Thermal Velocity Boost (ďalej len TVB) a Turbo Boost Max 3.0. Úprimne, ide z toho trochu hlava okolo a o reálnom správaní si povieme ďalej v recenzii. V prípade i9 modelov bola navýšená frekvencia pamäťového radiča z 2 666 MHz na 2 933 MHz. Prečo iba v prípade i9 a i7 modelov, zostáva v tejto chvíli záhadou aj napriek tomu, že takty cez 4,5 GHz so správnou doskou a pamäťami nie sú problém.

Comet Lake
Dve najlepšie jadrá môžu dosahovať až 5,2 GHz.

Skutočnosť, že nie je jadro ako jadro, je celkom známa vec. Preto je výber dvoch najlepších jadier celkom logickým riešením, ktoré vidíme aj v prípade konkurenčných AMD Ryzen, kde nie je takmer žiadny priestor na overclocking všetkých jadier naraz, keďže idú na svojich limitoch. Svojím spôsobom ide o elegantné riešenie, pretože obmedzovať lepšie jadrá na úkor tých najhorších by nebolo efektívnym využitím potenciálu.

Comet Lake
Spoznáte, aké frekvencie budú Comet Lake CPU dosahovať?

Tabuľka porovnaní najzaujímavejších procesorov 10. generácie ukazuje prehľad frekvencií, počty jadier a najzákladnejšie špecifikácie. Otázkou ale je, s akými frekvenciami môžeme počítať na defaulte, teda bez väčších zásahov do nastavenia BIOSu, a akých dosiahneme pri manuálnom odladení frekvencií a napätia.

Comet Lake
Pre úplnosť aj modely bez integrovaného grafického čipu.

Trochu paradoxnou situáciou je, že Intel ponúka kompletný lineup káčkových procesorov aj bez integrovaného grafického čipu vo variante KF. Paradoxné nie je to, že sú výrazne lacnejšie, čo dáva zmysel, ale skôr fakt, že v prípade takto výkonných procesorov takmer nikto iGPU nepotrebuje. Nastáva teda otázka, aký zmysel dávajú klasické K modely?

V dnešnej recenzii som testoval klasický K model (i9-10900K) aj napriek tomu, že som mal k dispozícii aj KF (i9-10900KF). Klasické Káčko s iGPU bol jednoducho lepší kúsok, ktorý zvládal 5,2 GHz na všetkých jadrách na 1,33 V, čo sa na moje prekvapenie dalo ešte pekne uchladiť lepším AiO chladičom. Podľa oficiálnych informácií Intel zapracoval na priepustnosti tepla z die do IHS znížením celkovej výšky puzdra čipu. Nejde o žiadny zázrak, ale poznať to je.

Comet Lake
Diagram čipsetu 10. generácie Comet Lake.

Pre úplnosť pridávam klasický diagram nového čipsetu pre 10. generáciu Comet Lake procesorov. Veľa zásadných noviniek tu nenájdete, ale ak po nových Intel Core CPU zatúžite, iná cesta než upgrade či zaobstaranie dosky s LGA1200 päticou a týmto novým čipsetom neexistuje.

Z490 AORUS XTREME

Na dnešnej testovacej zostave stojí za zmienku jeden ale naozaj poriadny kus hardvéru. Tým je základná doska Z490 AORUS EXTREME ako vlajková loď pre 10. generáciu procesorov Intel Comet Lake.

Extremka, ako jej názov napovedá, je základná doska navrhnutá pre absolútne extrémy vrátane trhania rekordov na tekutom dusíku. Na svoje si ale prídu aj ľahko konzervatívnejší používatelia, ktorí hľadajú poriadny základ pre nabúšený stroj na vode či hi-endovom vzduchu.

Comet Lake Comet Lake
Najpodstatnejšia špecifikácia Z490 AORUS EXTREME

Základná doska AORUS Z490 XTREME je, bez preháňania, po strop prešpikovaná funkciami, vybavená do tých najextrémnejších podmienok a pripravená uspokojiť nároky aj toho najšialenejšieho používateľa. Za zmienku stojí hlavne 16-fázová napájacia kaskáda tvorená 90A mosfetmi.

Comet Lake Comet Lake
Magická bariéra 5 GHz sa už netýka len procesora, ale aj frekvencie RAM.

Druhou najpodstatnejšou vecou je pre mňa, ako pre overlockera, to, čo základná doska dokáže po stránke operačných pamätí. Nehľadiac na obstarávaciu cenu takých pamäťových kitov, 5 000 MHz sa na XMP profiloch stáva bežnou záležitosťou, čo celej platforme dodáva na pôvabe a elegancii. 5 GHz na všetkých jadrách a 5 GHz na pamätiach.

Nespornou výhodou je, že sa na návrhu EXTREME modelu podieľal aj dvorný overclocker Gigabyte HiCookie, ktorý pre majiteľov týchto základných dosiek pripravil špeciálne upravené BIOSy na kompetitívny overclocking a GTL nástroj na jednoduché zmeny frekvencií a napätia priamo z operačného systému.

Musím povedať, že ma veľmi milo prekvapil nielen decentný a čistý dizajn celej dosky, ale aj vyhotovenie kusu hardvéru ako takého. Veľmi milým prekvapením je už spomínaná celková výbava vrátane externého USB-C DACu s čipom ESS SABRE HiFi ES9280CPRO, ktorý môžete využiť aj samostatne s laptopom, tabletom či inteligentným telefónom. Z490 AORUS XTREME sa navyše vyrába v rade WATERFORCE – ak ste pevne rozhodnutí pre poriadne vodné chladenie. Doska je v tomto modeli vybavená luxusným monoblokom, ktorý rieši odvod tepla z CPU, VRM aj čipsetu.

Metodika testu: Intel Comet Lake

Ako vždy, porovnávame podľa ceny. Porovnanie dvoch modelov CPU 10. generácie s AMD Ryzen úplne nenahráva situácia posledných mesiacov vrátane náhlych kurzových rozdielov medzi USD a EUR, ktoré sa dotkli aj CZK. Supply Intelu sa podľa mojich informácií tiež veľmi nezlepšila, takže ak to zhrnieme, Comet Lake CPU sú trochu drahšie, než by im pristalo. Otázkou len bude, či si výkonom a prevádzkovými vlastnosťami svoje ceny obháji.

Druhou vecou je nastavenie testov. Testy pod NDA ešte pred launchom bývajú na early-beta BIOS, a tak nie je zaručené, či sa bude všetko správať tak, ako má. Pre istotu som fungovanie procesorov, konkrétne i9-10900K, konzultoval s Intelom a bolo mi povedané, že všetko je v rámci očakávaného správania.

i

Informácie k aktuálnosti výsledkov, alebo čo sa väčšinou nedozviete

Väčšina výsledkov skoršieho hardvéru, ktoré na internete nájdete v porovnaní s novým recenzovaným hardvérom, je staršieho dáta. Je veľmi náročné vždy pretestovávať skôr nameraný hardvér kvôli prípadným rozdielom vo výkone, ktoré môžu zapríčiniť ovládače, aktualizácie OS, novšie verzie prehliadačov, benchmarkov a bezpečnostných záplat.

Aj napriek tomu, pri každej novej recenzii prípadný starší hardvér merajú. Mínusom je potom menšia škála staršieho otestovaného hardvéru, ktorý sa už aj tak väčšinou nedá kúpiť.

Vždy testujeme dvojité nastavenie v prípade každého modelu procesora. Je to už tak trochu náš štandard. Otestovanie procesora len na defaulte je len polovica informácií, ktoré by vás mali zaujímať. Overclocking je spôsob, ako vyžmýkať zo svojho hardvéru omnoho viac. Mňa primárne vždy zaujíma, aké sú možnosti a výkon po pretaktovaní. A úprimne, výkon na defaulte mňa zaujíma len minimálne. Nemám rád nevyužitý potenciál a zlý pomer cena/výkon, pokiaľ s tým dá niečo robiť. Druhou časťou testov je teda vždy výkon po maximálnom možnom (ale na normálnu prevádzku rozumnom) odladení pomocou overclockingu na normálnu bežnú 24/7/365 prevádzku.

Pre úplnosť informácií uvádzam správanie spomínaného defaultu. Ak bola v BIOSe zapnutá funkcia „enhancement turbo ratio“, procesor držal na všetkých jadrách 4,8 GHz, čo zodpovedá hodnotám v stĺpci Intel® ALL CORE TURBO FREQUENCY (pozri vyššie). Problém bol, že procesor nijako neboostoval na spomínané hodnoty Intel® SINGLE CORE TURBO FREQUENCY, Intel® TURBO BOOST MAX TECHNOLOGY 3.0 FREQUENCY a ani Intel® THERMAL VELOCITY BOOST sa nijako neprejavil.

Funkciu enhancement turbo ratio poznáme z predchádzajúcich platforiem tak, že vynúti Turbo Boost frekvenciu na všetkých jadrách, čo ignoruje Intel špecifikácie a ide skôr o nastavenie základnej dosky. Vypnutím tejto funkcie vynútime správanie procesora podľa Intel špecifikácií. Po vypnutí začal procesor držať 5,1 GHz na všetkých jadrách a TVB sa začalo prejavovať v nenáročnej záťaži vo veľmi krátkych časových intervaloch v rádoch stoviek milisekúnd.

Všeobecne vzaté, stabilných 5,1 GHz na všetkých jadrách a občasné boostovanie dvoch jadier na 5,3 GHz neznie zle, keby doska nepúšťala do procesora 1,38 V, čo sa prejavilo aj spotrebou 250 W len na jadrách v Cinebench R20. Prekvapením boli relatívne dobré teploty aj s AiO (Corsair H150 PRO), resp. neobjavil sa thermal throttling ani problémy s nestabilitou. Manuálne OC poskytlo o dosť rozumnejšie nastavenie, a to 5,2 GHz na všetkých jadrách pri 1,33 V.

2D TESTY: Intel Comet Lake vs. konkurencia

Recenzia Intel Comet Lake: skúšobná zostava

 • CPU1: AMD Ryzen 5 3600X
 • CPU2: Intel Core i5-10600K
 • CPU3: AMD Ryzen 9 3900X
 • CPU4: Intel Core i9-10900K
 • MB1: AORUS Z490 EXTREME (6Fa)
 • MB2: ASUS X570 ROG CROSSHAIR FORMULA VIII (1302)
 • RAM: G.SKILL TridentZ Royal 4000C17D
 • GPU: EVGA RTX 2080 Ti FTW3 ULTRA GAMING (WHQL 445.87)
 • Chladenie: Corsair H150 PRO
 • SSD: SAMSUNG 960 PRO 1 TB (HRY) + ADATA SU800 128 GB (OS)
 • PSU: Seasonic PRIME 1 200 W Platinum
 • OS: MS Windows 10 1909

V akých aplikáciách Intel Comet Lake testujeme?

 • RENDERING: Cinebench R20, Corona a Blender Benchmark
 • WEB A JavaScripts: Jetstream 2.0 a Speedometer 2
 • Práca so súbormi: WinRAR a 7zip a (de)komprimovanie súborov
 • SÚHRNNÉ TESTY: Geekbench 5
 • FYZIKÁLNE VÝPOČTY: Time Spy Extreme Physics (AVX512)
 • GAMING: PUBG, CS: GO, WOT Encore a AotS: E

RENDERING: Cinebench R20, Corona a Blender Benchmark

Testy renderingu sú jedny z najzaujímavejších, pretože ide o najčastejší usecase kreatívneho využitia procesora. Cinebench R20, Corona a Blender benchmarky testujú výkon v tých najpoužívanejších softvéroch na rendering.

Cinebench R20

Intel Comet Lake; Tomb Raider

Cinebench benchmark je už tak trochu zažitý štandard, čo sa týka testovania procesorov. Testujeme tretiu verziu v rade s označením R20, ktorá bola vytvorená tak, aby dala procesorom zabrať. Tento test dokáže z procesora vďaka využívaniu AVX inštrukcií vyžmýkať pekných pár wattov navyše, dokonca o poznanie viac než klasický stress test v AIDA64 Extreme.

Corona Benchmark 1.3

Intel Comet Lake; Tomb Raider

Corona benchmark testuje výkon v kreatívnych softvéroch, ako je 3ds Max, Cinema 4D a ďalšie. Meraný je Multi-Thread výkon renderovanej scény v čase a počte lúčov za sekundu. Ray-tracing je jednou z najnáročnejších úloh vôbec.

Blender Benchmark CLI 2.82

Intel Comet Lake

Výkon v obľúbenom open source softvéri nazvanom Blender preverujeme v špecializovanom benchmarku, ktorý testuje výkon procesora v celkovo šiestich rôzne náročných scénach. K výsledkom asi nie je čo dodať. Dve jadrá a štyri vlákna naviac v prípade konkurenčného a ešte k tomu o 100 € lacnejšieho Ryzenu 9 3900X sú jednoducho poznať.

WEB A JAVASCRIPT: Jetstream 2.0, Speedometer 2 a Intel Comet Lake

Nasledujúce dva testy nemusia na prvý pohľad dávať zmysel. Ide o tzv. browser benchmarky, ktoré testujú úlohy vykonávané cez webový prehliadač. Pravdou je, že webové úlohy založené na JavaScripte patria k tým najčastejším úlohám, ktoré nášmu PC dávame.

Jetstream 2.0 a Speedometer 2

Intel Comet Lake; Tomb Raider

Treba podotknúť, že v týchto testoch AMD Ryzen vždy trochu zaostával. Kameň úrazu môže byť v optimalizácii úloh, ktoré benchmark vykonáva, v operačnom systéme a alebo táto práca nateraz konkurenčnom Ryzenom veľmi nesedí. Nejde ale o nijako enormné rozdiely, podľa ktorých by sme sa pri výbere procesora mali rozhodovať.

Práca so súbormi: 7zip a (de)komprimovanie súborov – Intel Comet Lake

Práca so súbormi je, či chcete alebo nie, ďalšia z najčastejších úloh, ktoré svojmu procesoru zadávate. Napríklad vždy, keď inštalujete nejaký softvér alebo hru, dochádza k dekompresii inštalačných súborov.

7zip a WinRAR – (de)komprimovanie súborov

Intel Comet Lake; Tomb Raider

Dôležité je poznamenať, že tento druh práce závisí predovšetkým od pamäťového subsystému, a preto sa tu štvorkanálovým platformám (X299x sTRX) darí o poznanie lepšie ako tým dvojkanálovým.

SÚHRNNÉ TESTY: Geekbench 5 – Intel Comet Lake

Geekbench 5 je jedným z najpoužívanejších testov, ktorý obsahuje širokú škálu scenárov a úloh. Testuje kompilovanie kódu v rôznych jazykoch, kryptografické úlohy, matematické výpočty a mnoho ďalšieho. Meriame výkon pri zapojení jedného a všetkých pracovných vlákien.

Geekbench 5

Intel Comet Lake; Geekbench 5

Dve jadrá navyše sú opäť poznať, aj keď sa ručne pretaktovanému i9-10900K darí o niečo lepšie.

FYZIKÁLNE VÝPOČTY: Time Spy Physics Extreme – Intel Comet Lake

Fyzikálny výpočet je niečo, o čom mnohokrát ani nemáme tušenie, že sa deje. Aj napriek tomu ide o neoddeliteľnú súčasť práce počítača, keď hráme hry. Time Spy Extreme Physics je test, ktorý dokáže separátne otestovať práve výkon v týchto úlohách.

Time Spy Extreme Physics

Intel Comet Lake; TimeSpy Physics

Úlohou procesora nie je len spracovávať statické snímky, ktoré grafická karta vykreslí. Dnešné hry, napríklad najrôznejšie simulátory, vyžadujú ohromné množstvo fyzikálnych výpočtov. Comet Lake procesorom aj napriek menšiemu počtu jadier AVX inštrukcie jednoznačne sedia.

GAMING: PUBG, CS:GO, AotS:E, Assassin's Creed: Odyssey a Far Cry: New Dawn

Z minulých recenzií už máte prehľad, ako 3D testy prebiehajú. Existujúcu situáciu ohľadom CPU bottlenecku v hernom prostredí s výkonnou GPU (grafickou kartou) typu RTX 2080 Ti a rozlíšením poznáte. Rovnako tak viete, že v čím väčšom rozlíšení hráte, tým menej snímok vaša grafická karta stihne pripraviť a tým menej ich musí procesor spracovať, hoci to nie je jeho jediná práca. Na trh sa už pomaly chystajú NVIDIA AMPERE karty série 3000 a výkon procesora bude pravdepodobne poriadne poznať aj vo 2 160p rozlíšení.

i Samozrejmosťou je potom čo najrelevantnejšia zostava hardvéru, teda hlavne rovnaká grafická karta s rovnakou verziou ovládačov a čisté operačné systémy s najnovším buildom a aktualizáciami.

Pre úplnosť zopakujem metodiku merania hier. Každá testovacia scéna je v hre starostlivo vybraná tak, aby bola sama o sebe náročná na procesor. V PUBG je to lokácia Los Leones a v Assassin's Creed: Odyssey sú to Atény. Poväčšine sú mestá práve tými scénami, ktoré sú tzv. najviac CPU bound z celej hry. CS:GO je kapitola sama o sebe, keďže viac FPS rovná sa lepšie, a real-time stratégia ako Ashes of Singularity sú pre CPU vždy zaberák. Testovacie scény v hrách sú merané pomocou softvéru NVIDIA FrameView, ktorý loguje frametimes, teda medzičasy medzi vykreslením jednotlivých snímok, a súčasne sú nahrávané logy z MSI Afterburn, ktoré obsahujú informácie o frekvenciách, vyťažení GPU a CPU, teplotách a ďalšie. Logy z NVIDIA FrameView sa následne synchronizujú podľa framerate s logami z MSI Afterburner a sú pripravené na snímkovú analýzu.

Aké hry sme testovali?

 • PlayerUnknown's Battleground
 • Counter Strike: Global Offensive
 • Ashes of Singularity: Escalation
 • Assassin's Creed: Odyssey
 • Far Cry: New Dawn

Výkon procesora Intel Comet Lake v hre PUBG

PUBG je pretrvávajúcim hitom poslednej doby, ktorý sa od nuly dostal až na popredné miesta esportu a do top priečok hrateľnosti na platforme Steam. Hra pochádza z vývojárskeho štúdia Blue Hole a beží na čoraz viac používanom Unreal Engine 4. Hra je meraná pomocou funkcie REPLAY na mape Miramar v meste Los Leones, ktoré sa ako lokácia zdá byť najnáročnejšia na CPU. Ide o 60-sekundový priebeh zo západu na juh naprieč takmer celým mestom Los Leones po jednej z hlavných ciest.

Nastavenie hry PUBG na testovanie

PUBG; nastavenie videa

PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUND

Intel Comet Lake; PUBG

PUBG je jednou z najnáročnejších hier na procesor poslednej doby vôbec. O to viac, ak máte nadupanú grafickú kartu, ako je 2080 Ti. A ruku na srdce, väčšina z vás, kto PUBG hrá, ešte navyše streamuje. Je už tak trochu klasikou, že tu vedú ručne pretaktované Intely na vysokých frekvenciách, ale ak prihliadneme na celkový počtu snímok, ktoré vyžmýka AMD Ryzen, nič hrozné sa nedeje. Ak je PUBG vaša srdcovka a dokážete sa pohrať s taktovaním, neriešite cenu a ani prevádzkové vlastnosti, je tu Comet Lake dobrá voľba.

Intel Comet Lake v hre Counter Strike: Global Offensive

CS:GOCounter Strike: Global Offensive je podľa Steamu stále jednou z najlegendárnejších a najhranejších hier. Vždy išlo, a zrejme ešte dlho pôjde, o základný kameň celého odvetvia esportu. Vývojárom aj vydavateľom je Valve a hra beží na Direct X 11. Testovacia scéna sa odohráva na mape de_dust2 bez botov po dobu 60 sekúnd, ktoré sú merané nástrojom Fraps. Pre SK:GO účely sú metriky ako frametimes, GPU load (vyťaženie grafickej karty) zaznamenávané pomocou MSI Afterburner. Dátové logy z oboch súborov sú potom následne synchronizované ku snímkovej analýze. Hra je spúšťaná pomocou parametra -console, v ktorom je potom nastavený parameter fps_max 0.

Nastavenie hry Counter Strike: Global Offensive na testovanie

CS: GO; nastavenie videa

Counter Strike: Global Offensive

AMD Ryzen Threadipper i9-10900K; CS: GO

CS:GO je kapitola sama o sebe. Traduje sa, že kto má viac FPS, ten má lepšiu šancu. Málokto už vie, že čím viac FPS v strieľačkách máte, tým presnejšie, veľmi zjednodušene povedané, aj mierite. Čím rýchlejší framerate máte, tým je detailnejší pohyb po jednotlivých pixeloch, po ktorých pohybujete zameriavačom. Niet divu, že tu Intel vyhral (CS:GO jednoducho Intel sedí vďaka vysokým frekvenciám) ani to, že si zastaraný engine hry lepšie poradí so šiestimi jadrami než s desiatimi.

Intel Comet Lake v hre Ashes of Singularity: Escalation

Ashes of Singularity: Escalation je jednou z najnáročnejších hier na procesor, ako to už v prípade real-time stratégií býva. Ide zároveň o jednu z prvých hier natívne podporujúcich DirectX 12. Partnerom je tu AMD a hra je zaradená do programu Gaming Evolved. Hru vytvorilo štúdio Oxide Games a všetko beží na Nitrous Engine. Tento titul nie je klasicky meraný nástrojom Fraps ako ostatné hry, ale je tu zabudovaný 180-sekundový benchmark, ktorý vytvára vlastné frametimes log.  

Nastavenie hry Ashes of Singularity: Escalation na testovanie

Ashes of singularity; nastavenie

Ashes of Singularity: Escalation

Intel Comet Lake; Ashes of Singularity

Real-time stratégie, a zvlášť také ako Ashes of Singularity, sú pre procesory poriadnou náložou. Ide vraj pôvodne o AMD tech demo, na ktorom sa kedysi prezentovali funkcie asynchrónnych shaderov, ale rozdiely vo výkone jednotlivých procesorov sú tu pekne poznať.

Intel Come Lake v hre Assassin's Creed: Odyssey

Assassin's Creed: Odyssey je akčná adventúra a v poradí už jedenásty diel v sérii Assassin's Creed. Hra sa tentoraz odohráva v starovekom Grécku. Hra bola postavená na hernom engine AnvilNext 2.0 vývojármi zo štúdia Ubisoft Quebec a vydaná v októbri 2018 spoločnosťou Ubisoft. Meranie snímkovej frekvencie a frame times bolo vykonávané v ručne vybranej testovacej scéne v Aténach počas 90 sekúnd nástrojom Fraps.


Nastavenie hry Assassin's Creed: Odyssey na testovanie

Assassin's Creed: Odyssey nastavenie videa Assassin's Creed: Odyssey nastavenie videa Assassin's Creed: Odyssey nastavenie videa

Assassins Creed: Odyssey

Intel Core i9-9900; AC: Odyssey

Assassin's Creed: Odyssey pokračuje po Odyssey v šialenej náročnosti na výkon procesora. Aby toho nebolo málo, odskočil som si do Atén a našiel poriadne náročnú testovaciu scénu. Vo Full HD je rozdiel vo výkone značný, v QHD rovnako tak, a keďže 2080 Ti sotva zvláda UHD rozlíšenie, minimalizácia brzdenia karty zo strany procesora a maximalizácia FPS príde veľmi vhod. Hra využíva aj AVX inštrukcie, a preto sa tu Intelom darí o chlp lepšie ako konkurenčným Ryzenom.

Intel Comet Lake v hre Far Cry: New Dawn

Far Cry 5Far Cry 5 je akčná počítačová RPG, odohrávajúca sa v postapokalyptickom svete 17 rokov po udalostiach okolo bývalého fiktívneho mestečka Hope County v Montane. Hra bola postavená na hernom engine Duni Engine vývojármi zo štúdia Ubisoft Montreal a vydaná vo februári 2019 spoločnosťou Ubisoft. Meranie snímkovej frekvencie a frame times bolo vykonávané na vstavanom benchmarku hry po dobu 64 sekúnd nástrojom OCAT. Detailné nastavenie grafického rozhrania hry na testovanie je uvedené na priložených snímkach.


Nastavenie hry Far Cry: New Dawn na testovanie

Far Cry: New Dawn; nastavenie videa Far Cry: New Dawn; nastavenie videa

Far Cry: New Dawn

Ryzen 3000; Far Cry: New Dawn

Far Cry: New Dawn je hra už tradične náročná na CPU. Intely tu už tradične mávajú navrch a 10. generácia Intel Comet Lake si tu oproti konkurencii vedie dobre. Otázkou je ale samozrejme optimalizácia Ubisoftu voči AMD Ryzen.

Prevádzkové vlastnosti Intel Comet Lake

V prípade prevádzkových vlastností týchto procesorov dáva zmysel porovnávať hlavne spotrebu. Meriame príkon tzv. na stene klasickým zásuvkovým wattmetrom pri stress teste v AIDA64. Pre úplnosť sa môžete pozrieť aj na namerané maximálne teploty. Tie vypovedajú o tom, či v tejto recenzii použitý AiO chladič Corsair H150 PRO je ešte dostačujúce riešenie.

Prevádzkové vlastnosti

Intel Comet Lake; prevádzkové vlastnosti AIDA64

Čo sa prevádzkových vlastností Intel Comet Lake týka, sami vidíte, že architektúra procesorov je na svojom limite a výkon navyše znamená enormnú spotrebu. Priestor sa tu nachádza iba medzi automatikou základnej dosky a starostlivým manuálnym overclockingom. Tak to ale bolo vždy a pravdepodobne aj bude, kým za nás poriadne OC neprevezme umelá inteligencia a machine learning, čo už výrobcovia hardvéru pomaly testujú a nasadzujú do praxe.

K teplotám snáď možno dodať len to, že oba vyššie modely procesorov, či už i9-10900K, alebo Ryzen 9 3900X, sú zrelé na poriadnu dospelú vodu. Corsair H150 PRO je síce perfektný chladič, ktorému k dokonalosti AiO chýba vymeniť stock ventilátory za Noctua, ale to už sa pomaly dostávame na cca polovicu obstarávacej ceny vodného custom loopu. Pokiaľ do týchto čipov pôjdete, odporúčam dôkladne zvážiť spôsob chladenia a všetky pre a proti.

Záver recenzie a hodnotenia Intel Comet Lake

Čo dodať na záver? Myslím, že testy hovoria za všetko. Výkon je veľmi vyvážený, čo sme tu dlhé roky nemali. A je to dobre. Miska váh sa síce už nejakú dobu ľahko nakláňa k AMD, ale je potrebné sa na veci pozerať zo širšieho hľadiska. Desktop segment nie je alfa ani omega a Intel zarába tak ako nikdy, čo sa o AMD povedať nedá. Na trhu je enormný dopyt po čipoch na AI, ML, finančné systémy a rad ďalších usecase, o ktorých bežný používateľ, ktorý hrá hry, ani nikdy nepočul.

Pred sebou máme zo strany Intelu ešte procesory Rocket Lake, ktoré by mali podľa Gigabyte sedieť do existujúcej LGA1200 platformy, a poriadnu konkurenciu pre AMD Ryzen prinesie až Alder Lake, ktorý by mal mať o poznanie väčšiu päticu LGA1700 (1 700 pinov miesto 1 200). Moja skromná špekulácia je, že Intel tieto čipy už dávno má, len nedosahujú tak vysokých frekvencií ako 14 nm Skylake architektúra. A čo si budeme hovoriť, 5 GHz+ je 5 GHz+. Je to skvelé PR a dobrý marketingový nástroj, ktorý sa predáva sám o sebe. A ako vedľajší produkt ponúka aj poriadny výkon. Je jedine v záujme Intelu uviesť na trh Alder Lake procesory, ktoré budú bežne operovať na 5 GHz a viac, a kým sa im to nepodarí, pravdepodobne ich na trhu ani neuvidíme.

i Mohlo by vás zaujímať

Ako nadšenec do výkonu a moderného hardvéru mám vždy radosť, ak je na trhu poriadna súťaživosť. Hoci zo strany Intelu cítim nedostatok motivácie na boj s AMD v desktopovom segmente, myslím si, že až príde čas nového skoku, budeme sa mať čomu čudovať a AMD Ryzen sa celkom zapotí.

Intel Comet Lake

Intel Comet Lake

Intel Comet Lake

Comet Lake disponuje veľmi slušným výkonom, bohužiaľ obstarávacia cena a prevádzkové vlastnosti sú značnou chybou na kráse 10. generácie Intel Core procesorov.

Klady

 • Veľmi vysoký výkon i9-10900K aj na defaulte
 • Vysoké takty cez 5 GHz
 • Až 10 jadier a 20 pracovných vlákien

Zápory

 • Vysoké obstarávacie ceny v porovnaní s AMD Ryzen
 • Prevádzkové vlastnosti (veľmi vysoká spotreba)
 • Nároky na silné chladenie (ideálne custom loop)

Intel Core Comet Lake procesory 10. generácie ponúkajú brutálny výkon vďaka vysokým taktom 5 GHz+, ktoré ocenia hlavne hráči hier a milovníci esportu. Na elegancii tomuto radu bohužiaľ uberá vysoká obstarávacia cena v porovnaní s konkurenciou a nie príliš dobré prevádzkové vlastnosti.

Michal Mikle

Michal Mikle

Som overclocker, ťažiar, nadšenec do blockchainu, kryptomien a decentralizácie. Pri počítačovom hardvéri ma nevyužitý výkon nenecháva chladným a pre svoje záľuby hocikedy siahnem aj po tekutom dusíku či po iných extrémnych metódach chladenia. Založil som službu pre optimalizáciu Intel procesorov delid.cz, prednášam o miningu a aktívne sa snažím zúčastňovať všetkých inovácií v digitálnom svete.


Intel Core i5-10600
Procesor 6-jadrový, 12 vláken, 3.3GHz (TDP 65W), Boost 4.8 GHz, 12MB L3 cache, Intel UHD Graphics 630 1200MHz, socket Intel 1200, Comet Lake, box chladič

256,90 € bez DPH 214,08 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať zajtra od 8:00
Objednávací kód: BOi510600
Intel Core i5-10600KF
Procesor 6-jadrový, 12 vláken, 4.1GHz (TDP 125W), Boost 4.8 GHz, 12MB L3 cache, bez integrovaného grafického čipu, socket Intel 1200, Comet Lake, bez chladiča

+ ZADARMO Promo elektronický kľúč Intel Gaming Galactic Bundle

279,90 € bez DPH 233,25 €
Kúpiť
Prijímame predobjednávky
Objednávací kód: BOi510600kf
Intel Core i9-10900K
Procesor 10-jadrový, 20 vláken, 3.7GHz (TDP 125W), Boost 5.2 GHz, 20MB L3 cache, Intel UHD Graphics 630 1200MHz, socket Intel 1200, Comet Lake, bez chladiča

+ ZADARMO Promo elektronický kľúč Intel Gaming Software Enthusiast Specialty Gaming Bundle

616,90 € bez DPH 514,08 €
Kúpiť
Prijímame predobjednávky
Objednávací kód: BOi910900k
Intel Core i5-10600K
Procesor 6-jadrový, 12 vláken, 4.1GHz (TDP 125W), Boost 4.8 GHz, 12MB L3 cache, Intel UHD Graphics 630 1200MHz, socket Intel 1200, Comet Lake, bez chladiča

+ ZADARMO Promo elektronický kľúč Intel Gaming Galactic Bundle

304,90 € bez DPH 254,08 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať zajtra od 8:00
Objednávací kód: BOi510600k
Intel Core i9-10900KF
Procesor 10-jadrový, 20 vláken, 3.7GHz (TDP 125W), Boost 5.2 GHz, 20MB L3 cache, bez integrovaného grafického čipu, socket Intel 1200, Comet Lake, bez chladiča

+ ZADARMO Promo elektronický kľúč Intel Gaming Software Enthusiast Specialty Gaming Bundle

583,90 € bez DPH 486,58 €
Kúpiť
Prijímame predobjednávky
Objednávací kód: BOi910900kf
Intel Core i3-10300
Procesor 4-jadrový, 8 vláken, 3.7GHz (TDP 65W), Boost 4.4 GHz, 8MB L3 cache, Intel UHD Graphics 630 1150MHz, socket Intel 1200, Comet Lake, box chladič

181,90 € bez DPH 151,58 €
Kúpiť
Na objednávku – termín upresníme
Objednávací kód: BOi310300
Intel Core i3-10100
Procesor 4-jadrový, 8 vláken, 3.6GHz (TDP 65W), Boost 4.3 GHz, 6MB L3 cache, Intel UHD Graphics 630 1100MHz, socket Intel 1200, Comet Lake, box chladič

141,90 € bez DPH 118,25 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať zajtra od 8:00
Objednávací kód: BOi310100
Intel Core i5-10500
Procesor 6-jadrový, 12 vláken, 3.1GHz (TDP 65W), Boost 4.5 GHz, 12MB L3 cache, Intel UHD Graphics 630 1150MHz, socket Intel 1200, Comet Lake, box chladič

232,90 € bez DPH 194,08 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať zajtra od 8:00
Objednávací kód: BOi510500
Intel Core i7-10700F
Procesor 8-jadrový, 16 vláken, 2.9GHz (TDP 65W), Boost 4.8 GHz, 16MB L3 cache, bez integrovaného grafického čipu, socket Intel 1200, Comet Lake, box chladič

360,90 € bez DPH 300,75 €
Kúpiť
Prijímame predobjednávky
Objednávací kód: BOi710700f
Intel Core i7-10700
Procesor 8-jadrový, 16 vláken, 2.9GHz (TDP 65W), Boost 4.8 GHz, 16MB L3 cache, Intel UHD Graphics 630 1200MHz, socket Intel 1200, Comet Lake, box chladič

+ ZADARMO Promo elektronický kľúč Intel Gaming Galactic Bundle

380,90 € bez DPH 317,42 €
Kúpiť
Akciová cena
Na sklade > 5 ks
Môžete mať zajtra od 8:00
Objednávací kód: BOi710700
Intel Core i9-10900
Procesor 10-jadrový, 20 vláken, 2.8GHz (TDP 65W), Boost 5.1 GHz, 20MB L3 cache, Intel UHD Graphics 630, socket Intel 1200, Comet Lake, box chladič

+ ZADARMO Promo elektronický kľúč Intel Gaming Software Enthusiast Specialty Gaming Bundle

521,90 € bez DPH 434,92 €
Kúpiť
Na ceste > 5 ks
Očakávame 8. 6. 2020
Objednávací kód: BOi910900
Intel Core i3-10320
Procesor 4-jadrový, 8 vláken, 3.8GHz (TDP 65W), Boost 4.6 GHz, 8MB L3 cache, Intel UHD Graphics 630 1150MHz, socket Intel 1200, Comet Lake, box chladič

192,90 € bez DPH 160,75 €
Kúpiť
Na objednávku – termín upresníme
Objednávací kód: BOi310320
Intel Core i9-10900F
Procesor 10-jadrový, 20 vláken, 2.8GHz (TDP 65W), Boost 5.1 GHz, 20MB L3 cache, bez integrovaného grafického čipu, socket Intel 1200, Comet Lake, box chladič

+ ZADARMO Promo elektronický kľúč Intel Gaming Software Enthusiast Specialty Gaming Bundle

508,90 € bez DPH 424,08 €
Kúpiť
Prijímame predobjednávky
Objednávací kód: BOi910900f
0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
P-DC1-WEB26
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi