Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Motorola

Ako vybrať bezvreckový vysávač

Zobraziť katalóg

Bezvreckové čiže cyklónové vysávače predstavujú alternatívu ku klasickým vreckovým vysávačom. S týmito vysávačmi vám nielen odpadá starosť s nákupom vreciek, môžu sa tiež pochváliť stálym sacím výkonom. Ako ale vybrať kvalitný cyklónový vysávač, aby splnil všetko, čo od neho očakávate?

Ako vybrať bezvreckový vysávač

Tipy pri výbere bezvreckového vysávača

  1. Pri bezvreckovom vysávači sa neoplatí šetriť. Kvalita je ohodnotená cenou a nízka cena sa môže výrazne odraziť na účinnosti vysávača.

  2. Pred kúpou bezvreckového vysávača sa uistite, či sú náhradné filtre k danému modelu dostupné.

  3. Pokiaľ máte domáce zvieratá, bude sa vám hodiť turbokefa ako doplnkové príslušenstvo.

  4. V prípade, že vo vašom byte prevládajú tvrdé podlahy, vyberajte vysávač s mäkkými kolieskami.

Dôležité parametre pri výbere bezvreckového vysávača

Konštrukcia vysávača

Úplne zásadným kritériom na kvalitný cyklónový bezvreckový vysávač je jeho konštrukcia. Bezvreckové vysávače totiž využívajú tzv. cyklónový efekt, kedy v dôsledku odstredivej sily dochádza k oddeleniu väčších a menších nečistôt z nasatého vzduchu. Drobučké čiastočky, ktoré v nádobe nezostanú, sú prefiltrované cez filtre, ktoré sú umiestnené pred a za motorom. Z vysávača by potom mal späť do miestnosti vychádzať len čistý vzduch. Pokiaľ je konštrukcia bezvreckového vysávača kvalitná, zostáva vďaka rotačnému cyklónovému efektu 99,999 % prachu v nádobe.

Nekvalitné bezvreckové vysávače, ktoré naplno nevyužívajú odstredivý efekt čiže cyklón, ženú prach cez odstredivú komoru rovno do filtra, čo má podobný efekt ako vysávanie vreckovým vysávačom, v ktorom však chýba vrecko.

A ako spoznať kvalitnú konštrukciu cyklónového vysávača? Prezretím vysávača v obchode to nespoznáte, ale signálom môže byť obstarávacia cena, ktorá je priamo úmerná kvalite. Všímajte si emisie prachu, ktoré vypovedajú o kvalite vyfukovaného vzduchu a účinnosť vysávania kobercov.

Príkon cyklónového vysávača

Príkon predstavuje množstvo spotrebovanej elektrickej energie a samozrejme platí, že čím vyšší príkon, tým väčšia spotreba energie. Hodnoty príkonu pri bezvreckových vysávačoch sa pohybujú od 200 do 1 600 W. Vysoký príkon, však neznamená dobrú výkonnosť vysávača, a naopak malý príkon nevylučuje dobrý sací výkon a efektivitu vysávania. Neberte teda údaj o príkone ako smerodajnú informáciu pri výbere vysávača. Ak vás zaujíma prečo tomu tak je, podrobnejšie sa o tom dočítate v článku „Príkon vs. sací výkon vysávača. Ako sa vyznať v pojmoch?“.


Pozn.: Podľa nariadenia EÚ môžu od 1. 9. 2017 výrobcovia dodávať na trh len vysávače s príkonom maximálne 900 wattov. Avšak v dnešnej dobe už aj vysávače s nízkym príkonom dokážu docieliť vysokého sacieho výkonu. Ten totiž závisí aj od ďalších vecí, ako je práve kvalitná konštrukcia a tesnenie, tvar hubice a dobrá filtrácia.

Sací výkon cyklónového vysávača

Sací výkon je považovaný za jeden z najdôležitejších parametrov. Avšak nie vždy je zo strany výrobcov udávaný, pretože nie je jednotný systém jeho merania, a teda údaje od jednotlivých výrobcov nemožno jednoznačne porovnať. Všeobecne možno povedať, že sací výkon predstavuje 20 – 35 % príkonu.

Obzvlášť pri bezvreckových vysávačoch je hodnota sacieho výkonu dôležitá. Mala by byť minimálne 350 W, aby ste mali istotu, že cyklónový efekt bude účinný a filtre sa nebudú zanášať.


Pozn.: Ak sa chcete dozvedieť viac o sacom výkone vysávačov a od čoho závisí, odporúčame prečítať si náš článok „Príkon vs. sací výkon vysávača. Ako sa vyznať v pojmoch?

Typ filtrácie

Aj napriek tomu, že naozaj kvalitný cyklónový systém zadrží nečistoty a drvivú väčšinu prachových čiastočiek, tie najmenšie čiastočky prachu sa dostanú ďalej a musí ich vyfiltrovať filter tak, aby bol vyfukovaný len čistý vzduch. Ako sme si už vyššie povedali, veľmi záleží od kvalitnej konštrukcii, aby cyklón nebol len klamlivý názov. Prach, ktorý v nádobe nezostane, sa prefiltruje cez filtre, ktoré sú umiestnené pred a za motorovou turbínou. Pričom najdôležitejší je výstupný filter, ktorý zaisťuje čistotu vyfukovaného vzduchu.

Bezvreckový vysávač môže využívať mikrofilter, EPA alebo HEPA filter, alebo vodnú filtráciu. Niektoré filtre sú tiež umývateľné.


  • Mikrofilter

Ide o základný typ mikrofiltrov vyrábaný z tkaniny alebo z molitanu. Mikrofilter sa najčastejšie používa ako vstupný, motorový filter, ktorý chráni motor pred nečistotami. Nemajú certifikáciu.

  • EPA a HEPA filter

Ide o certifikované a najspoľahlivejšie filtre vzduchových častíc. Zvládnu zachytiť mikročastice od 0,01 mikrometrov do 100 mikrometrov, a podľa účinnosti sa delia do niekoľkých tried. Za označením EPA či HEPA nasleduje číslo označujúce danú triedu. Čím vyššie číslo, tým vyššia účinnosť. Skôr sa pri vysávačoch používalo len označenie HEPA s číslom 10 až 13. Dnes už podľa novej klasifikácie filtrov znejú ich názvy EPA E10 až E12 a HEPA H13, ktorý má účinnosť až 99,95 % zachytených častíc.

Vyššia ako trieda 13 sa pri vysávačoch bežne nepoužíva, pretože čím lepšie filter filtruje, tým väčší odpor je kladený prúdiacemu vzduchu. Takto účinné filtre totiž kladú príliš vysoký odpor vzduchu a zvyšujú tak nároky na výkon a konštrukciu vysávača.

Pre lepšiu predstavu uvádzame účinnosť jednotlivých používaných tried EPA a HEPA filtrov:


EPA 10 85 %
EPA 11 95 %
EPA 12 95,5 %
HEPA 13 99,95 %

Pokiaľ máte doma alergika alebo astmatika, určite voľte certifikované filtre EPA E12 alebo HEPA H13, ktoré dokážu vyfiltrovať tiež baktérie aj s ich exkrementami. Pre ľudí bez týchto ťažkostí nie je použitie HEPA filtrov nevyhnutné.

Filtre môžu byť umývateľné alebo neumývateľné.

Umývateľné filtre sa lepšie udržujú, pretože ich jednoducho opláchnete pod tečúcou vodou, čím ľahko odstránite viditeľné nečistoty. Malé častice vo vnútri filtrov sa napriek tomu zafixujú. Umytý filter nechajte pred ďalším použitím dôkladne vyschnúť. Inak riskujete zničenie filtra alebo dokonca aj zničenie motora.

Neumývateľný filter by ste mali čistiť mechanicky (omiesť metličkou alebo vyklepať) alebo vyfúkať vzduchom, čo sa neodporúča alergickým osobám.

Životnosť umývateľného a neumývateľného filtra je podobná. Pri bezvreckových vysávačoch sa odporúča výmena filtra aspoň raz za pol roka alebo aj skôr podľa miery zanesenia.


Pozn.: Nezabudnite sa informovať o dostupnosti filtrov k vybranému typu bezvreckového vysávača ešte pred kúpou konkrétneho modelu.

  • Vodný filter

Cyklónový systém umožňuje tiež vodnú filtráciu. Princíp je taký, že vodný vír vychytáva vnútri prachovej nádoby nečistoty zo vzduchu, čím prachové čiastočky zvlhčí. Cyklónové vysávače s vodnou filtráciou sa odporúčajú pre alergikov a astmatikov, pretože takéto vysávače vyfukujú veľmi čistý vzduch a tiež vyprázdňovanie prachovej nádoby je pre alergické osoby bezpečnejšie. Vodu jednoducho vylejete a prach sa nevracia do vzduchu. Vysávač s vodným filtrom samozrejme disponuje aj dodatočnými filtrami.

Nevýhodou bezvreckových vysávačov s vodným filtrom niekedy býva slabší sací výkon, ktorý musí byť regulovaný preto, aby sa voda z nádržky nedostala do motora vysávača.

Objem nádoby na zber nečistôt

Pri bezvreckových vysávačoch nehrá objem prachovej nádoby až tak veľkú úlohu ako napríklad pri vreckových, pretože prachová nádoba sa odporúča vysypávať po každom vysatí. Objem môže byť 0,7 l až 4,9 l. Najčastejšie sa kapacita nádobky pohybuje medzi 1,2 až 2 litrami, pričom v bežnej domácnosti by mala stačiť kapacita okolo 1,5 l. Do väčších miestností je dobré voliť väčší objem, aby ste sa vyhli vysypávaniu nečistôt počas upratovania.

Spôsob vyprázdňovanie nádoby

Nádobu môžete vysypávať po každom vysatí alebo podľa miery zaplnenia, čo je v praxi maximálne po pár vysávaniach. Aby ste prišli čo najmenej do styku s vyluxovaným prachom, mala by byť nádoba opatrená tzv. One touch systémom, alebo akýmkoľvek iným systémom, ktorý vás ušetrí priameho kontaktu s nečistotami.


TIP: Ak máte možnosť, vysypávajte nádobu mimo interiér domova, tj. rovno do popolnice, aby nedošlo k opätovnému rozptýleniu prachu späť do bytu.

Hmotnosť vysávača

Vysávače sú síce na kolieskach, čo uľahčuje ich prenášanie po byte, napriek tomu je ich hmotnosť nezanedbateľným parametrom. Spoznáte to pri pomalom posúvaní po väčšom byte, a hlavne pri prenášaní vysávača po schodoch. Tiež pri zaobstarávaní vysávača pre staršie osoby je potrebné na to brať ohľad. Bežná váha bezvreckových vysávačov sa pohybuje medzi 5 – 7 kg, ale dostupné sú aj ľahšie cyklónové vysávače s hmotnosťou 3 – 4 kg alebo naopak ťažšie s váhou 8 – 9 kg.

Dĺžka kábla

Zohľadnite tiež dĺžku prívodného kábla, pretože krátka šnúra vám vo veľkom byte môže dosť otráviť luxovanie. Obvykle sú dnes dostupné vysávače s dĺžkou prívodného kábla okolo 9 metrov.

Akčný rádius

Akčný rádius udáva vzdialenosť, do ktorej vysávačom dosiahnete pri vysávaní od elektrickej zásuvky. Je teda súčtom dĺžok prívodného kábla, vzdialenosti vstupu prívodnej šnúry od sacieho vstupu vysávača, dĺžky sacej hubice a trubíc. Pri sčítaní sa predpokladá uchopenie rukoväte v bežnej výške. Pri bezvreckových vysávačoch je akčný rádius 6 až 13 m.

Materiál a ergonómia trubice

Trubica by sa pri vysávaní nemala prehýbať, takže sa radšej vyhnite plastovým variantom a dajte prednosť trubici z ocele alebo nehrdzavejúcej ocele. Výhodou je teleskopický výsuv, vďaka ktorému si výšku trubice nastavíte podľa svojej výšky. Teleskopický výsuv by sa mal dať dobre zafixovať, aby nedochádzalo počas upratovania k zasúvaniu tyče.


TIP: Niektoré drahšie modely cyklónových vysávačov disponujú natáčacou rukoväťou, s ktorou zájdete jednou rukou a bez námahy do všetkých kútov a uhlov, a dokonca s ňou jednoducho odstránite prach a pavučiny zo stien a stropov.

Ovládanie vysávača a sacieho výkonu

Zdanlivou maličkosťou sa môže zdať spôsob ovládania sacieho výkonu či zapnutie a vypnutie vysávača. Väčšina modelov má toto ovládanie na tele vysávača. Ale pokiaľ je možné ovládať sací výkon a zapnutie či vypnutie vysávača elektronicky na rukoväti, významne to prispieva ku komfortu pri práci s ním. Nemusíte sa ohýbať a pri prechádzaní na povrchy vyžadujúce menší či väčší výkon si intenzitu sacieho výkonu pohodlne nastavíte na rukoväti. Riadenie výkonu môže byť manuálne alebo elektronické s LED displejom.

Doplnkové funkcie a príslušenstvo bezvreckového vysávača

Funkcia mokrého vysávania

Túto funkciu využijete, keď sa vám rozleje nejaká tekutina na podlahu. Režim mokrého vysávania si s ňou poradí. Je vhodný aj na odstraňovanie odolných škvŕn alebo na tlakové čistenie kobercov či čalúnenia. Všetky nečistoty sú namočené, aby sa ľahšie odstránili. Táto metóda je šetrná na všetky typy povrchov. Pri mokrom čistení vysávačom bez vrecka sa nevíri prach, takže je vhodná aj pre alergikov.

Indikátor zanesenia filtra

Vďaka indikátoru spoznáte, kedy je potrebné filter vymeniť. Odpadá tak nutnosť otvárania vysávača a kontroly po každom použití.

Funkcia Soft Start

Pokiaľ chcete ochrániť motor vysávača a predĺžiť tak jeho životnosť, bude sa vám páčiť funkcia Soft Start, ktorá vysávač naštartuje postupne a jeho zapínanie je tak šetrnejšie k motoru.

Výbava a príslušenstvo

Každý vysávač má vo výbave hubicu na koberce a hubicu na tvrdé podlahy, alebo univerzálnu hubicu na oba typy plôch. Ale niektoré bezvreckové vysávače disponujú ďaleko širšou výbavou.

Určite sa vám bude hodiť štrbinová hubica, vďaka ktorej sa dostanete do ťažko prístupných miest alebo hubica na čalúnenie, s ktorou jednoducho povysávate čalúnený nábytok.

Na efektívne odstránenie zvieracích chlpov či vlasov z koberca je vhodná turbokefa. Tá je tvorená jednou alebo viacerými rotujúcimi kefami s tvrdými štetinami. Ak potrebujete chlpy odstrániť zo sedačiek, pomôže vám mini turbokefa. Niektoré vysávače poskytujú dokonca špeciálnu hubicu na srsť určenú na ošetrenie kože a srsti domácich miláčikov. Zbavuje zvieratá nečistôt, škodlivín a alergénov (napr. prach, peľ, roztoče).

Užitočná pri odstránení prachu zo záclon alebo obrazov môže byť prachová kefka na starostlivosť o krehké predmety.


TIP: Ak sa vám nechce meniť stále dookola hubicu podľa typu podlahy, pneumatická podlahová hubica túto starosť vyrieši za vás. Sama sa automaticky nastaví na optimálne utesnenie na všetkých typoch podláh. Podlahové hubice tak už nie je potrebné meniť. Takou hubicou sa zatiaľ môžu pochváliť iba cyklónové vysávače vo vyššej cenovej relácii.

Mäkčené kolieska

V prípade, že vo vašej domácnosti prevládajú tvrdé podlahy, kúpte si vysávač s mäkčenými kolieskami, aby nedošlo k zničeniu či poškriabaniu pri presúvaní spotrebiča.

Bezvreckové (cyklónové) vysávače

Bezvreckové vysávače

Bezvreckové vysávače

  • Nečistoty sú zbierané do prachovej nádoby
  • Nie je potrebné kupovať prachové vrecká
  • Disponujú stálym sacím výkonom

Bezvreckové vysávače sú ideálne na upratovanie hrubých nečistôt. Pri pravidelnej údržbe majú stály sací výkon a úplne vám odpadá starosť s dokupovaním prachových vreciek. Nečistoty sú ukladané v špeciálnej nádobe, ktorú stačí následne len vysypať. Pri vysypávaní nádoby môže dôjsť ku kontaktu s prachom alebo minimálne k jeho rozptýleniu do priestoru, čo je negatívum a nevyhovuje to alergikom. Avšak výrobcovia vyvíjajú stále dokonalejšie spôsoby vyprázdňovania nádoby, čím túto nehygieničnosť eliminujú. Naviac pokiaľ cyklónový vysávač disponuje vodným filtrom, zvlhčené nečistoty sa jednoducho vylejú s vodou a k rozptýleniu prachu do vzduchu nedochádza. Bezvreckové vysávače sú väčšinou dizajnovo lákavé, niekomu však môže vadiť pohľad na priehľadnú nádobu plnú nečistôt.

Výhody a nevýhody
  • Nie je potreba vymieňať vrecká
  • Stály sací výkon (pri správnej údržbe)
  • Pri kvalitných prístrojoch veľmi účinná filtrácia
  • Umožňujú aj mokré vysávanie
  • Vďaka priehľadnej nádobe vidíte objem nečistôt
  • Po každom alebo takmer každom vysávaní je potrebné vysypať nádobu s prachom
  • Možný únik prachu do priestoru pri vysypávaní nečistôt
  • Častejšia výmena filtrov než pri vreckových vysávačoch
  • Náročnejšia údržba

Často kladené otázky

Je bezvreckový vysávač vhodný aj pre alergikov?

Všeobecne sa bezvreckové vysávače veľmi neodporúčajú pre alergikov. Pri vysypávaní prachovej nádoby môže dochádzať ku kontaktu s nečistotami, a hlavne k opätovnému rozptýleniu prachových častíc do vzduchu. Ale výrobcovia dnes už prichádzajú s prepracovaným systém vysypávania nádoby, ktorý túto nepríjemnosť eliminuje. Navyše existuje aj tzv. vodná filtrácia, vďaka ktorej sa nečistoty zvlhčia a nepredstavujú pre alergika nebezpečenstvo. Mokré vysávanie vám navyše umožní luxovanie bez vírenia prachu. Môžeme teda povedať, že kvalitný cyklónový vysávač s týmito vlastnosťami je určite pre alergikov vhodný.

Prečo čistiť a vymieňať filter bezvreckového vysávača?

Aj pri drahších vysávačoch môže dôjsť k zníženiu výkonu, a to práve kvôli vloženým filtrom. Pri všetkých cyklónových vysávačoch je potrebné pravidelne filtre čistiť a vymieňať. Výmena sa odporúča každého pol roka pri bežnom používaní vysávača v domácnostiach.

Čo sa deje, keď je filter zanesený?

  • Filter kladie príliš veľký odpor vzduchu, vysávač nevysáva, znižuje sa sací výkon
  • Motor sa prehrieva a ničí
  • Zvyšuje sa spotreba energie

TIP: Niektoré najdrahšie bezvreckové vysávače do domácností garantujú dokonca doživotné bezúdržbové filtre. Separácia prachu vo vysávačoch by mala byť natoľko účinná, že na rozdiel od iných vysávačov nevyžadujú pranie ani výmenu filtrov. Odpadá teda nielen nutnosť nákupu vreciek, ale tiež filtrov.

Aký je rozdiel v životnosti umývateľného a neumývateľného filtra?

Žiadny. Životnosť majú približne rovnakú. Rozdiel je len v spôsobe čistenia. Umývateľný filter sa lepšie udržuje. Pri bezvreckovom vysávači sa odporúča výmena výstupného filtra raz za pol roka.

V čom spočíva údržba bezvreckového vysávača?

Údržba cyklónových vysávačov nie je nijak náročná, ale aby vám vysávač dobre slúžil, je potreba na ňu nezabúdať.

Zbernú nádobu nestačí iba vysypávať, je potrebné ju čas od času aj dôkladnejšie umyť. Tiež je vhodné ošetriť tesniacu gumičku, aby jej tesniace vlastnosti zostávali funkčné. V návode od výrobcu sa dozviete, ako na to.

Rovnako ako pri všetkých ostatných vysávačoch, aj pri cyklónovom vysávači je potrebné pravidelne meniť filter. Niektoré modely vás na to upozornia pomocou indikátora zanesenia filtra. Pokiaľ ho váš vysávač nemá, musíte si to ustrážiť sami, pričom pri bezvreckových vysávačoch sa odporúča výmena raz za pol roka.

Vytlačiť
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií