Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Motorola

Ako na kalibráciu monitora: so sondou je to hračka (NÁVOD)

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Keď vedľa seba postavíte dva rôzne monitory, pravdepodobne si všimnete, že sa ich farby líšia. Kým bežní používatelia nad tým často mávnu rukou, pre profesionálov ide o zásadný problém. Hovoríme o fotografoch, grafikoch, filmároch či dizajnéroch. Pre nich je dôležité, aby boli farby monitora čo najpresnejšie, teda čo najbližšie skutočnosti. K tomu je potrebné monitor kalibrovať – buď presne pomocou kalibračnej sondy, alebo orientačne bez nej. V tomto článku nájdete návod na kalibráciu so sondou aj prehľad spôsobov, ako obraz vylepšiť bez nej.

Kalibrácia monitora

Ako na kalibráciu monitora – OBSAH

  1. Čo je kalibrácia monitora a prečo je dôležitá?
  2. Než začnete kalibrovať: nastavenie monitora a umiestnenie sondy
  3. Kalibrácia monitora so sondou pomocou DisplayCAL (NÁVOD)
  4. „Kalibrácia“ bez sondy je nepresná, ide to len od oka

Čo je kalibrácia monitora a prečo je dôležitá?

Všetky monitory nie sú rovnaké, ba naopak – prakticky všetky sa navzájom viac či menej líšia. Preto keď sa pozeráme napríklad na fotku a vidíme nejaké farby, ešte to neznamená, že presne také farby uvidí na svojom zariadení aj známy, ktorému danú fotku pošleme. A už vôbec to neznamená, že presne také farby bude fotka mať, keď si zaplatíme jej tlač v špecializovanej firme. Dôvodom je to, že nekalibrovaný monitor môže farby reprodukovať nepresne, a pokiaľ sa vám nenaskytne možnosť priameho porovnania, len ťažko to odhalíte.

i

Skalibrovaný monitor je taký monitor, ktorého farby sú presné, bez odchýlok a zodpovedajú určitým referenčným hodnotám.

Ak teda zobrazíte na skalibrovanom monitore červenú, pôjde o tú istú červenú, akú uvidia všetci ostatní používatelia so skalibrovaným monitorom. Tiež pôjde o identickú červenú, akú by ste našli vytlačenú na štandardizovanom fyzickom vzorkovníku.

Neskalibrovaný monitor by na druhej strane mohol zobrazovať červenú farbu, ktorá bude vychýlená k ružovej alebo oranžovej, a rovnakú nepresnosť by pravdepodobne vykazoval aj zvyšok farebného spektra.

Nejde o nič, čo by malo bežným počítačovým používateľom robiť zbytočné vrásky – pokiaľ používate počítač k štandardným kancelárskym činnostiam, na hranie hier alebo na sledovanie videí, kalibrácia vám prinesie skôr dobrý pocit než vysokú úžitkovú hodnotu. To isté sa však nedá povedať o tých, ktorí pracujú s fotografiami, videami či počítačovou grafikou – každý takýto amatér či profesionál kalibráciu monitora určite potrebuje, na túto prácu je totiž presnosť farieb kľúčová. Buď preto, že sa spracovávaný obsah bude zobrazovať na displejoch mnohých používateľov, alebo pretože bude presnými postupmi vytlačený.

Kalibrácia monitora
Farebný gamut – súbor farebných hodnôt, ktorých je monitor schopný dosiahnuť. Farby mimo tento priestor je možné na danom zariadení zobraziť iba približne. Tento konkrétny gamut je typický na sRGB.

Hardvérová kalibrácia pomocou sondy vytvára na základe merania monitora tzv. ICC profil. To je súbor dát, ktorý softvéru počítača opisuje farebne-reprodukčné vlastnosti daného zobrazovacieho zariadenia (monitora). Zjednodušene povedané: ICC profil obsahuje údaje, ktoré hovoria, ako sa skutočné farby monitora líšia od cieľových hodnôt. Na základe toho vie operačný systém aj ďalší softvér, akým spôsobom má farby zobrazovať, aby sa na monitore zobrazovali čo najpresnejšie. Je potrebné upozorniť, že medzi monitormi sú veľké kvalitatívne rozdiely. Drahý fotografický monitor je schopný oveľa presnejšej reprodukcie než bežný monitor do kancelárie. Vďaka kalibrácii ale získate najlepšie možné výsledky, akých je váš hardvér schopný.

Než začnete kalibrovať: nastavenie monitora a umiestnenie sondy

Aby bola kalibrácia presná, je najprv nutné monitor pripraviť:

  • Zapnite monitor aspoň 30 minút pred kalibráciou – tým sa zahreje na bežnú prevádzkovú teplotu.
  • Nájdite menu monitora, do ktorého sa dostanete pomocou tlačidiel na jeho tele.
  • V tomto menu vyhľadajte reset do východiskového (továrenského) nastavenia a vykonajte ho.
  • Skontrolujte, že nie je zapnutá žiadna špeciálna funkcia (eco mode, low blue light/eye saver a pod.). Ak zapnutá je, vypnite ju.
  • Nastavte jas monitora na úroveň, ktorú chcete bežne využívať pri práci.
  • Vyčistite obrazovku – používajte len prípravky a utierky určené na čistenie monitorov.

Ďalej si ukážeme, ako sondu správne umiestniť na displej. To urobíte až potom, čo vás k tomu kalibračný softvér DisplayCAL vyzve.

  1. Kalibračnú sondu vybaľte.
  2. Kalibrácia monitora
  3. Pripojte sondu k počítaču pomocou USB.
  4. Kalibrácia monitora
  5. Odklopte kryt optiky.
  6. Kalibrácia monitora
  7. Uchopte závažia, stlačte ho a ťahajte – týmto spôsobom sa ním dá posúvať po kábli.
  8. Kalibrácia monitora
  9. Umiestnite sondu doprostred obrazovky a závažie nastavte tak, aby bola sonda v tejto polohe stabilná.
  10. Kalibrácia monitora
  11. Ďalej upravte pozíciu sondy tak, aby perfektne a bez akejkoľvek medzery doľahla na displej.
  12. Kalibrácia monitora
  13. Sonda je v tejto polohe pripravená na meranie.

Kalibrácia monitora so sondou pomocou DisplayCAL (NÁVOD)

Používatelia kalibračných sond X-Rite si síce môžu na svoje zariadenie stiahnuť oficiálny kalibračný softvér, my sme sa však rozhodli odporučiť používanie open-source programu DisplayCal, a to z dvoch dôvodov: 1) je univerzálny, a preto môžu tento návod využiť aj majitelia konkurenčných riešení, ako je napr. Datacolor SpyderX, 2) je považovaný za „odborový štandard“ (spoločne s plateným softvérom Calman) a v prípade akýchkoľvek problémov nájdete rady na oficiálnom anglickom fóre.

a) Inštalácia softvéru DisplayCAL

Najprv softvér nainštalujte, odkaz na prevzatie je dostupný na webe displaycal.net. Vyberte verziu na svoj operačný systém, stiahnite súbor, spustite ho a softvér DisplayCal nainštalujte. Pri inštalácii softvéru nie je potrebné nič nastavovať.

Kalibrácia monitora Kalibrácia monitora Kalibrácia monitora
Stručný prehľad inštalácie softvéru DisplayCAL.

b) Spustenie softvéru DisplayCAL

Pripojte sondu do USB a spustite softvér DisplayCAL ikonou na ploche alebo položkou v Štart menu. Po otvorení hlavného okna na vás vyskočí okno, ktoré vám ponúkne inštaláciu systému a správu farieb ArgyLLCMS – kliknite na „Download“. Rovnako tak v ďalšom okne. Potom počkajte, až sa všetko nainštaluje.

Kalibrácia monitora Kalibrácia monitora Kalibrácia monitora
Po spustení nainštalujte ArgyLLCMS – inštalácia sa vám ponúkne sama.

c) Inštalácia „instrument drivers“

Až sa dostanete na hlavné okno programu DisplayCAL, najprv nainštalujte tzv. „instrument drivers“ čiže ovládače nástrojov. To urobíte na hornej lište v záložke Tools → Instrument → „Install ArgyllCMS instrument drivers...“. Môžete postupovať tiež podľa nasledujúcich dvoch screenshotov

Kalibrácia monitora Kalibrácia monitora
Nainštalujte ovládače nástrojov.

c) Nastavenie parametrov kalibrácia

V hlavnom okne na vás čaká tiež rad základných parametrov, ktoré je potrebné pred začatím kalibrácie nastaviť. Na základnú kalibráciu si vystačíte s aktuálnou záložkou „Display & instrument“, na ostatných záložkách nie je spravidla nutné nič meniť. Relevantné prvky sú vyznačené na obrázku nižšie. Ich vysvetlenie a odporúčané nastavenie nájdete pod obrázkom.

Kalibrácia monitora
Hlavné okno programu DisplayCAL. Nastavenia sú popísané nižšie.
  1. Settings: ide o nastavenie na kalibráciu. Môžete si vybrať jednu z predvolieb alebo si ich ručne nastaviť v záložke „Calibration“. Odporúčame vybrať predvoľbu „sRGB“ alebo „Default (Gamma 2.2)“. Obe poskytnú veľmi podobné až takmer nerozoznateľné výsledky a bez znalosti konkrétneho typu použitia monitora je ťažké odporučiť jednu voľbu pred druhou. Môžete vytvoriť profil dvakrát, a potom zvoliť ten, ktorý vám vyhovuje viac. Na bežných IPS alebo TN monitoroch s relatívne nízkym kontrastom by malo nastavenie Gamma 2.2 vykresliť hlbšiu čiernu, naopak na tých s vyšším kontrastom (VA, OLED) by malo sRGB umožniť lepšiu rozlíšiteľnosť tmavých odtieňov.
  2. Display: Pokiaľ máte pripojených viac monitorov, vyberte tu ten, ktorý chcete kalibrovať. Pokiaľ máte monitor len jeden, bude zvolený už pri spustení a toto nastavenie teda nie je potrebné meniť.
  3. Instrument: Tu je zvolená pripojená kalibračná sonda. Nastavenie nie je potrebné meniť.
  4. Mode: Ponechajte nastavenie „LCD (generic)“.
  5. Correction: Toto nastavenie môže mať vplyv na presnosť merania a mali by ste ho nastaviť podľa technológie displeja, ktorý kalibrujete. Pokiaľ ho nie ste schopní zistiť, môžete toto nastavenie nastaviť na „Auto“, väčšina štandardných LCD/LED monitorov je však korektovateľná pomocou voľby „Spectral: LCD White LED family“. Ak viete, že máte tzv. wide gamut monitor, je pre vás určená voľba „Spectral: LCD PFS Phosphor WLED family“. Než sa však rozhodnete, skontrolujte všetky dostupné voľby a uistite sa, že v nich nie je spomenutý priamo váš monitor alebo aspoň špecifický rad či technológia, pod ktorú spadá.

Pokiaľ máte všetko nastavené, kliknite na tlačidlo „Calibrate & profile“, ktoré nájdete v spodnej časti okna.

d) Umiestnenie sondy

Pokiaľ ste dokončili predchádzajúci krok, zobrazí sa vám uprostred obrazovky malé okno s bodom v strede. Presne na tento bod teraz umiestnite stred kalibračnej sondy. Ako na to, sme popísali vyššie v tomto článku. Najmä sa uistite, že sonda dolieha a tesní, teda že sa do priestoru medzi optiku a obrazovku nedostáva okolité svetlo. Potom kliknite na tlačidlo „Start measurement“ a počkajte.

Kalibrácia monitora Kalibrácia monitora Kalibrácia monitora
Umiestnite sondu na monitor a spustite meranie.

e) Nastavenie bieleho bodu

Následne sa zobrazí nové okno, ktoré po niekoľkých sekundách umožní kliknúť na tlačidlo „Start measurement“. Potom prebehne meranie, ktoré po chvíli vykreslí pruhy reprezentujúce jas a zastúpenie základných farieb RGB. Ak sú potom riadky „Target“ a „Current“ zelené, môžete pokračovať ďalej.

Pokiaľ zelené nie sú, nechajte voľbu „Start measurement“ aktívnu a pomocou ovládacích prvkov priamo na monitore vyhľadajte posuvníky na úpravu farieb. Meňte ich úrovne tak, aby boli zložky červené, zelené a modré čo najvyváženejšie. Ideálny stav spoznáte podľa toho, že riadky „Target“ a „Current“ zozelenejú. Ak sa zmenil aj jas, upravte ho tak, aby čo najviac zodpovedal pôvodnej hodnote.

Potom môžete kliknúť na „Stop measurement“ a “„Continue on to calibration“.

Kalibrácia monitora Kalibrácia monitora Kalibrácia monitora
Vykonajte ručnú úpravu farieb monitora.

f) Dokončenie kalibrácie

Teraz bude niekoľko minút prebiehať kalibrácia. Monitor počas nej nepoužívajte. Po jej dokončení sa vám opäť zobrazí hlavné okno programu DisplayCAL s menším oknom vyzývajúcim na inštaláciu vytvoreného profilu. Tu si môžete vybrať, či chcete profil nainštalovať len pre aktuálneho používateľa (current user only), alebo ako predvolené nastavenie systému (system default).

Kliknite na „Install profile“ a kalibráciu monitora máte hotovú.

Kalibrácia monitora Kalibrácia monitora Kalibrácia monitora
Kalibrácia monitora a jej dokončenie.

„Kalibrácia“ bez sondy je nepresná, ide to len od oka

Skalibrovať monitor bez kalibračnej sondy je nemožné, možno však vykonať určité nastavenia, ktoré zobrazovacie vlastnosti monitora spresnia tak, aby sa aspoň trochu priblížili ideálnemu stavu. Takáto „kalibrácia od oka“ ani zďaleka neposkytne presnosť, s akou pracujú kalibračné sondy, a určite nebudete mať žiadnu záruku, že je reprodukcia farieb monitora presná. Pokiaľ ale sondu nemáte k dispozícii a podobne nedostupný je aj rozpočet na jej kúpu, určite by ste mali niektorý z nasledujúcich testov vykonať, pretože predstavuje „nutné minimum“.

Kalibrácia monitora
Vo Windows 10 funguje úprava hodnoty gamma nasledovne: v ľavom stĺpci upravujete jej úroveň a pritom sledujete, ako sa mení obrázok vpravo. Ako má vyzerať, vám povedia popisy.

Vo Windows nájdete vstavaný nástroj na úpravu farieb displeja, pokiaľ zadáte do systémového vyhľadávania „Kalibrovať farby displeja“. Otvorí sa vám okno, ktoré vás pomocou vysvetliviek všetkými nastaveniami prevedie. Niektoré nastavenia (gamma, biely bod) vás nechá urobiť priamo tento sprievodca a na ich základe potom vytvorí profil podobný tomu, aký vytvára softvér, ako je DisplayCAL. Iné nastavenia (kontrast, jas) budete musieť nastaviť pomocou tlačidiel a menu monitora. Na presnejšie nastavenie môžete použiť aj LCD test na webovej stránke lagom.nl.

i V AlzaMagazíne pre vás máme aj ďalšie články:

Kalibrácia monitora je ľahká a relatívne rýchla vec. Teda aspoň v prípade, že máte k dispozícii kalibračnú sondu. Bez nej monitor na zobrazovanie presných farieb nepresvedčíte. Aspoň nie s istotou. Grafici, fotografi či dizajnéri by preto mali nákup sondy prinajmenšom zvážiť.

4,7 312×
24" Philips 243V7QJABF
LCD monitor Full HD 1920×1080, IPS, 16:9 širokouhlý, 5 ms, 75Hz, 250 cd/m2, kontrast 1000:1, DisplayPort, HDMI 1.4, VGA, slúchadlový výstup, repro, VESA
96,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: WC118b20c
4,8 25×
27" Philips 273V7QDAB
LCD monitor Full HD 1920×1080, IPS, 16:9 širokouhlý, 4 ms, 60Hz, 250 cd/m2, kontrast 1000:1, DVI, HDMI 1.4, VGA, slúchadlový výstup, antireflexný povrch displeja, repro, VESA
127,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: WC120a5b1
4,4 58×
28" Samsung U28R550
LCD monitor 4K 3840 × 2160, IPS, 16:9 širokouhlý, 4 ms, 60Hz, FreeSync, 10bit, HDR, 300 cd/m2, kontrast 1000:1, DisplayPort 1.2, HDMI 2.0, slúchadlový výstup
239,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: WH605e21a
4,5
27" EIZO FlexScan EV2760-WT
LCD monitor Quad HD 2560×1440, IPS, 16:9 širokouhlý, 5 ms, 60Hz, 10bit, 350 cd/m2, kontrast 1000:1, DisplayPort 1.2, DVI, HDMI 1.4, USB, nastaviteľná výška, antireflexný povrch displeja, pivot, repro, VESA
585,90 €
Na sklade 4 ks
Objednávací kód: WL577fx7b
4,8 11×
27" BenQ PD2700U
LCD monitor 4K 3840 × 2160, IPS, 16:9 širokouhlý, 5 ms, 60Hz, 10bit, HDR, 350 cd/m2, kontrast 1300:1, DisplayPort, DisplayPort 1.2, HDMI 2.0, mini DisplayPort, USB, slúchadlový výstup, nastaviteľná výška, pivot, repro, VESA
499,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: WT157t9b
4,5
27" EIZO FlexScan EV2760-BK
LCD monitor Quad HD 2560×1440, IPS, 16:9 širokouhlý, 5 ms, 60Hz, 8bit, 350 cd/m2, kontrast 1000:1, DisplayPort 1.2, DVI, HDMI 1.4, USB, nastaviteľná výška, antireflexný povrch displeja, pivot, repro, VESA
585,90 €
Na objednávku – termín upresníme 1 ks
Očakávame 19. 4. 2024
Objednávací kód: WL577fx7a
Vytlačiť
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií