LCD monitory EIZO – udržateľnosť a komfort na prvom mieste

Zobraziť katalóg

Sponzorovaný článok

Aktualizované

Monitory EIZO predstavujú profesionálnych spoločníkov do vašich kancelárií, ktorí zásluhou inovačných technológií úplne automaticky znižujú náklady na energiu, a pritom myslia aj na vaše zdravie. Kombinácia dokonalej ergonómie, špičkovej kvality obrazu a dlhej životnosti je základom každého moderného a spokojného pracoviska. V čom presne sú monitory EIZO tak unikátne? A prečo na kvalitnom monitore vlastne tak veľmi záleží?

EIZO; monitory; LCD; pracovné monitory; kancelár

Pracovné monitory EIZO – OBSAH

 1. Prečo je pohodlie za počítačom tak dôležité?
 2. Monitory EIZO – základom je vhodné rozlíšenie
 3. S jasom neradno si zahrávať
 4. Modré svetlo rovná sa zlé svetlo!
 5. Potlačenie blikania a nežiaduceho chvenia obrazovky
 6. Antireflexné schopnosti LCD panelov EIZO
 7. Monitory EIZO pomáhajú znižovať vaše náklady
 8. Moderné stojany EIZO FlexStand ako zbraň proti bolesti chrbta
 9. Naša závislosť na LCD monitoroch

i

Prečo je pohodlie za počítačom tak dôležité?

Deň presedený pri počítači, bez pohybu, dokáže unaviť myseľ, ale aj telo. Ak sa navyše na svojom pracovisku necítite pohodlne, máte ho nesprávne usporiadané a ste zle usadení, môže to viesť až k vážnym zdravotným problémom. V prípade nekorektne zvoleného a nastaveného monitora potom dochádza k preťažovaniu očí, zvýšenej únave, či dokonca bolestiam hlavy.

LCD monitory značky EIZO robia všetko preto, aby váš pracovný výkon bol čo možno najvyšší a aby ste mali maximálne pohodlie, rovnako ako vaše oči aj krk. Tieto monitory na to využívajú pokročilé funkcie a inovácie, ako je napríklad antireflexná plocha, regulácia chvenia obrazu, automatická korekcia jasu, potlačenie modrého svetla či prispôsobivý stojan obrazovky.

Monitory EIZO – základom je vhodné rozlíšenie

Rozlíšenie je vhodné posudzovať vždy vo vzťahu s veľkosťou uhlopriečky. Pokiaľ používateľ zvažuje používanie monitora s vyšším rozlíšením, potom bude hrať úlohu tiež vhodná uhlopriečka. Inak totiž vyzerá obrazová informácia na monitoroch s rovnakým napr. 2K (WQHD) rozlíšením na 24" obrazovke a inak na uhlopriečke vyššej. V prípade 27" monitorov EIZO s uvedeným 2K rozlíšením je obrazová informácia jasná a zreteľná po celej ploche obrazovky, a to bez nutnosti zväčšovania alebo škálovania. Ak však niekto používa menšiu uhlopriečku (napr. 24") s vyšším rozlíšením než je bežné Full HD (1 920 × 1 080), či prípadne 1 920 × 1 200, potom je text aj obraz celkovo malý až nerozpoznateľný. Nemožno povedať, že vysoké rozlíšenie v bežnom kancelárskom prostredí je nevhodné alebo zbytočné, ale musíme myslieť na to, že ide vždy ruka v ruke s vhodne zvolenou uhlopriečkou.

EIZO; monitory; LCD; pracovné monitory; kancelária
Máloktoré pracovisko sa dnes zaobíde bez kvalitného a komfortného monitora.

Ďalšou dôležitou hodnotou určujúcou dojem ostrosti obrazu je v prípade kancelárskych monitorov všeobecne ich pixelová hustota čiže množstvo pixelov na určitú plochu (najčastejšie na palec). Ak je na malej ploche umiestnené a zobrazené veľké množstvo pixelov, ani ľudské oko nemusí mať dostatočnú rozlišovaciu schopnosť na to, aby zvládlo rozpoznať jednotlivé obrazové body. Výsledný obraz následne vnímame ako veľmi ostrý. Ak budeme mať väčšiu uhlopriečku s vysokým rozlíšením a budeme schopní vykresliť obraz s vysokou pixelovou hustotou, dosiahneme veľmi kvalitné zobrazovanie, ktoré EIZO ponúka na 4K monitoroch, kde dosahuje hustotu až 163 pixelov na palec (PPI).

S jasom neradno si zahrávať

Keď si sadnete prvýkrát za obrazovku počítača, vnímate jasný obraz ako čistý a dobre čitateľný. Pri dlhodobom pozorovaní ale môže nadmerný (ale aj príliš nízky) jas do veľkej miery prispieť k únave vašich očí. Aby sa toto nikdy nestalo, sú monitory EIZO vybavené špeciálnym snímačom okolitého svetla a funkciou Auto EcoView. Táto funkcia, ako už aj jej názov napovedá, zaisťuje, že jas monitora sa vždy prispôsobí konkrétnym podmienkam vo vašom okolí. Vďaka monitorom EIZO tak vaše oči nebudú trpieť pod nadmerným alebo nedostatočným jasom.

EIZO; monitory; LCD; pracovné monitory; kancelář
Nesprávne zvolený jas obrazovky môže mať kritický vplyv na únavu vašich očí.

V prípade, že na pracovisku používate viac ako jeden monitor, je potrebné myslieť na ich vzájomnú synergiu. Dôležitým parametrom určujúcim vaše pohodlie je totiž pomer úrovní jasov – dva monitory by mali byť umiestnené vždy čo najbližšie vedľa seba, v rovnakej pozorovacej vzdialenosti a ideálne by malo ísť aj o rovnaký typ. Takto zaručíte jednoduché a rýchle zladenie ich jasu, teploty farieb a kontrastu. Tenký rámček je príjemným bonusom.

i

Používate spolu s monitorom často aj papierovú predlohu? Myslite na to, aby rovnako ako pri použití viacerých monitorov bola umiestnená čo najbližšie k obrazovke, a to najlepšie v rovnakej pozorovacej vzdialenosti. Pomôcť vám s tým môžu najrôznejšie držiaky či stojany. Veľmi užitočnou pomôckou býva často stolová lampa, ktorá dokument osvetlí a postará sa o vyrovnanie jasu.

Modré svetlo rovná sa zlé svetlo!

Už nespočet vedeckých štúdií potvrdil, že modré svetlo vychádzajúce z telefónov, monitorov a ďalších elektrických zariadení po západe slnka má neblahý vplyv na kvalitu nášho spánku. Monitory EIZO bojujú proti tomuto fenoménu už spomínanou automatickou úpravou jasu a tiež unikátnym režimom nazývaným Paper mode. Ten tiež úplne automaticky nastaví teplotu farieb LCD panelu tak, aby ste pri jeho sledovaní mali dojem, že práve čítate knižku alebo noviny. Vo výsledku má monitor EIZO v režime „papier“ oveľa menší vplyv na únavu vašich očí a tiež nižšiu spotrebu energie.

Výhody režimu Paper mode:

 • Monitory produkujú až o 68 % menej nežiaduceho modrého svetla
 • Automatická optimalizácia kontrastu, jasu a teploty farieb
 • Pohodlné sledovanie obrazovky porovnateľné s čítaním tlačených dokumentov
EIZO; monitory; LCD; pracovné monitory; kancelária
Kancelárske monitory EIZO sú navyše doplnené o funkciu Circadian Dimming (cirkadiálne stlmovanie), ktorá riadi priebeh farebnej teploty monitora v priebehu dňa. Skôr než si stihnete všimnúť, že zapadlo slnko, bude monitor vydávať výrazne menej modrého svetla.

Potlačenie blikania a nežiaduceho chvenia obrazovky

Rozmach podsvietenia LED v prípade monitorov vyústil okrem iného aj v jednu nepríjemnú záležitosť. Vysoký počet používateľov sa začal sťažovať na nadmernú únavu očí prameniacu z chvenia zobrazovaného obrazu. Toto chvenie je spôsobené veľmi rýchlym blikaním podsvietenia LED a pociťujú ho najmä citlivejší používatelia. Minimalizáciu nepriaznivých účinkov vykonávajú monitory EIZO vďaka hybridnej technológii FlickerFree, ktorá využíva reguláciu jasu na potlačenie preblikávania a chvenia obrazu.

Antireflexné schopnosti LCD panelov EIZO

Ďalším zásadným meradlom kvalitného monitora sú bezpochyby antireflexné schopnosti displeja. Stručne povedané pomáhajú minimalizovať odrazené svetlo tak, že ho na povrchu displeja účinne rozptyľujú. To potom vo výsledku prispieva k tomu, že váš zrak nie je preťažovaný a že môžete úplne uvoľnene sedieť pred monitorom bez nepríjemného vyhýbania sa optickým odrazom.

EIZO; monitory; LCD; pracovné monitory; kancelář
Ľavá strana: monitor EIZO a optimálne potlačenie odleskov. Pravá strana: bežný monitor s nežiaducimu odrazmi.

Monitory EIZO pomáhajú znižovať vaše náklady

Okrem dôkladnej starostlivosti o vaše zdravie myslia monitory EIZO tiež na vaše výdavky za ich prevádzku. Vybavené sú preto senzorom EcoView-Sense, ktorý v prípade, že používateľ opustí svoje pracovisko, samočinne prepne obrazovku do úsporného režimu. Akonáhle sa používateľ vráti na svoje miesto, monitor je opäť pripravený na prácu. Senzor EcoView-Sense je veľmi presný a reaguje nielen na pohyby, ale aj na telesné teplo.

i

Nulová spotreba so sieťovým vypínačom

Zabudovaný mechanický sieťový vypínač je praktický a úsporný nástroj. Vypnutie monitora jeho prostredníctvom znamená, že na rozdiel od pohotovostného režimu, keď spotreba dosahuje najviac 0,30 W, nebude spotrebovávať elektrinu vôbec žiadnu.

Ďalšia úsporná funkcia EcoView-Optimizer sa zameriava na tmavé obrazy na monitore, kedy automaticky reguluje intenzitu podsvietenia, zosilňuje signál a upravuje hodnoty farebných odtieňov. Takto docieli, že je tmavý obraz zobrazovaný rovnako kvalitne, ale s až 30-percentnou úsporou energie.

Moderné stojany EIZO FlexStand ako zbraň proti bolesti chrbta

Pre umiestnenie monitora platí niekoľko základných pravidiel, ktoré by sa mali dodržiavať na každom pracovisku. Po prvé platí, že monitor má byť na stojane usadený vždy tak, aby horná hrana obrazovky nebola nad úrovňou očí. Pohľad zhora nadol totiž vyhovuje fyziologickému mechanizmu zaostrenia zraku na blízko. Ďalej také umiestnenie monitora zaisťuje, že očné viečko prekrýva časť oka, a tým bráni vysychaniu rohovky. Čo sa týka vzdialenosti od tváre, ideálne treba monitor umiestniť tak, aby bol najmenej 50 cm v osi zorného poľa používateľa. To prispieva k pohodlnému držaniu hlavy a celého tela.

EIZO; monitory; LCD; pracovné monitory; kancelária
Pri vzdialenosti 50 až 80 cm od monitora by sme sa na obrazovku mali pozerať pod uhlom aspoň 20 stupňov.

Aby ste mohli presne také dokonalé umiestnenie monitora dosiahnuť jednoducho v akomkoľvek prostredí, sú monitory EIZO vybavené modernými stojanmi FlexStand. Tie ponúkajú široké možnosti nastavenia polohy, či už ide o nakláňanie, otáčanie, alebo zmenu výšky.

Naša závislosť na LCD monitoroch

Už dávno neplatí, že ergonomicky správne nastavené pracovisko je známkou luxusu. Naopak v dnešnej dobe, keď ľudia v práci pri počítači strávia aj celý deň, ide o absolútnu nevyhnutnosť. Našťastie už aj väčšina súčasných firiem toto pochopila a radšej investuje do kvalitného, polohovacieho monitora, ktorý je navyše šetrný k očiam, než aby riešila opakujúce sa zdravotné problémy zamestnancov. Nie nadarmo sa hovorí, že spokojnosť zamestnancov má priamy vplyv na ich motiváciu a lepší výkon.

i Mohlo by vás zaujímať

Monitor je základným stavebným kameňom každého počítačového pracoviska. Kancelárske monitory EIZO sú nabité modernými technológiami, vďaka ktorým sa zvládnu prispôsobiť požiadavkám všetkých používateľov a prakticky ľubovoľnému prostrediu.

4,7 11×
24" EIZO FlexScan EV2456-BK
LCD monitor 1920 × 1200, IPS, 5 ms, 60Hz, 350 cd/m2, HDMI, DisplayPort, VGA a DVI, USB, slúchadlový výstup, nastaviteľná výška, pivot, repro, VESA
399 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: WL577fx1
4,7 11×
24" EIZO FlexScan EV2456-WT
LCD monitor 1920 × 1200, IPS, 16:10, 5 ms, 60Hz, 10bit, 350 cd/m2, HDMI, DisplayPort, VGA a DVI, USB, slúchadlový výstup, nastaviteľná výška, pivot, repro, VESA
Zľavnené -2 %
395 € 403,90 €
Na sklade 4 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: WL577fx2
5,0
19" EIZO FlexScan S1934H-BK
LCD monitor HD 1280 × 1024, IPS, 4:3, 14 ms, 60Hz, 10bit, 250 cd/m2, kontrast 1000:1, DisplayPort, VGA a DVI, slúchadlový výstup, nastaviteľná výška, pivot, repro, VESA
329,90 €
Na sklade 4 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: WL541f3a1
Vytlačiť
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií