AlzaPlus+ děti AlzaEco Den Země - lokálka

Kedy a ako začať s príkrmami u bábätiek?

Zobraziť katalóg

Lámete si hlavu nad tým, od kedy začať bábätko prikrmovať a ako s príkrmami začať? Prvé sústo pevnej stravy je u detí odporúčané medzi 4. až 6. mesiacom veku, do tej doby by malo byť výlučne dojčené bez výživových doplnkov. Ak je dieťa plnohodnotne dojčené, začína sa neskôr, teda začiatkom 6. mesiaca. U detí na umelom mlieku môžete s prvými príkrmami začať od ukončeného 4. mesiaca. Prečo sú príkrmy také dôležité a ako postupovať, aby si dieťa na novú stravu rýchlo zvyklo?

Zavádzania príkrmov – tabuľka

Kedy a ako začať s príkrmami u bábätka – kapitoly článku

Kedy začať s príkrmami?

V prvých mesiacoch je pre dieťa najdôležitejšie materské mlieko (v prípade nemožnosti dojčenia umelé dojčenské mlieko). Medzi 4.6. mesiacom veku dieťaťa je potrebné pomaly začínať s pevnou stravou, ktorá bábätku pomôže vo vývoji a vytvorení imunitného systému.

i Príkrmy od 4. mesiaca by mali byť z jedného druhu zeleniny, čerstvé a kvalitné, upravované najlepšie na pare. Obvykle ide o zeleninové pyré.

Potravín, ktoré dieťa ochutná, postupne pribúda  pridáva sa postupne ovocie, mäso atď. Začínajte v malom množstve, ktoré postupne navyšujete podľa záujmu dieťaťa. Príkrmy dodávajú dieťaťu ďalšie potrebné vitamíny a minerálne látky na jeho zdravý vývoj. Zároveň tieto živiny dieťa pripravujú na čas, keď ho odstavíte od materského mlieka.

Kedy začať s príkrmom u nedojčených detí?

Nie každá mamička má to šťastie, že môže dojčiť. Umelé dojčenské mlieka našťastie v dnešnej dobe obsahujú všetko, čo bábätko na správny rast a vývoj potrebuje. Aj napriek tomu je však vhodné začať nedojčené deti prikrmovať o niečo skôr než deti dojčené. Ideálny vek pre prvú lyžičku je tak u nedojčených detí ukončený 4. mesiac. Postup zavádzania príkrmov zostáva pre dojčené aj nedojčené bábätka rovnaký.

Čo je imunologické okno?

Množstvo mamičiek sa snaží vyvarovať podávaniu alergénnych potravín, aby znížili riziko výskytu alergie či intolerancie. Najnovšie prieskumy však ukazujú, že, naopak, včasné predstavenie týchto potravín bábätku znižuje riziko budúcich problémov. Ako tzv. imunologickej okienko sa považuje čas medzi 4.–6. mesiacom bábätka a zodpovedá tak aj dobe, kedy začať s príkrmami.

Imunologické okienko je teda ideálna príležitosť, kedy by dieťa malo prísť do styku s potravinovými antigénmi, medzi ktoré zaraďujeme napríklad lepok, sóju, laktózu v mliečnych kašiach, rybu a morské riasy alebo niektoré tropické ovocie, ako napríklad kiwi. Zvyšuje sa tým šanca na prijatie cudzorodej látky bez alergickej reakcie organizmu.

i Aj túto informáciu je však potrebné chápať s citom a do detských príkrmov prípadné alergény zaraďovať postupne v malom množstve.

Nie je cieľom dieťaťu v priebehu imunologického okna predstaviť rovno všetky alergény, zahltiť jeho telo informáciami. Skúste jeden, dva a sledujte, ako na to trávenie bábätka reaguje a uvidíte, ako s príkrmami začať.

Prvá lyžička príkrmu
Neľakajte sa, keď vám bábätko prvú lyžičku príkrmu vypľujte. Nie je zvyknuté jesť niečo iné ako materské mlieko, a tak majte trpezlivosť a skúšajte.

Ako začať s príkrmami?

Pri začiatkoch s príkrmami od 4. mesiaca môže nastať veľa problémov – avšak ničoho sa nebojte. Stačí, keď budete citlivo vnímať potreby dieťaťa, nenútiť ho a dať tomu čas. Kedy počas dňa začať s príkrmami? Najlepšie je začať spravidla obedom, v ktorom bábätku môžete podať rozmixovanú zeleninu. Začnite jedným druhom, najčastejšie v prvých sústach figuruje mrkvové pyré.

Nestresujte sa, ak dieťa prvé lyžičky vypľuje. Musí si zvyknúť na úplne odlišný spôsob kŕmenia a novú chuť. Buďte preto trpezliví, dieťa nenúťte a skúste to znova ďalší deň. Čoskoro si nájdete spôsob, ako postupne s príkrmami začať.

Náš TIP: Bábätká sú v tomto veku zvedavé. Pokojne mu požičajte podobnú lyžičku, ktorou kŕmite, do ručičiek na preskúmanie. Zabaví sa a prvé sústa pre neho nebudú taký šok, pretože sa nesústredí len na novú chuť.

Začnite so zeleninovými príkrmami

Všeobecne sa odporúča najskôr začať s jednodruhovým zeleninovým príkrmom (zemiakmi, mrkvou, tekvicou, baklažánom, cuketou a pod.). Po troch dňoch pridávajte ďalší druh zeleniny (napr. mrkva so zemiakom, tekvica s mrkvou a pod.). Tak budete mať pod kontrolou prípadné alergické reakcie.

Zeleninový príkrm, zvlášť v prípade podávania mrkvičky, doplňte o kvapku panenského olivového oleja. Dieťaťu sa bude zelenina lepšie tráviť a nepríde o vitamíny rozpustné v tukoch (A, D, E, K). Detské príkrmy nesoľte, nekoreňte. Po troch týždňoch, ak dieťa nemá so zeleninou problém, môžete začať pridávať masové príkrmy. Základom je stále zelenina pripravená na pare rozmixovaná s kvalitným chudým mäsom. V 200g príkrmu by malo byť iba cca 20 g mäsa.

Náš TIP: Vyvarujte sa väčšieho množstva špenátu, hlúbom brokolice alebo nezrelým, zeleným zemiakom. Obsahujú dusičnany, ktoré sú pre malé deti nebezpečné a hrozí im dokonca otrava.

Ochutnávanie zeleniny
Začnite zeleninovými príkrmami. Obsahujú veľa vitamínov a málo cukrov.

Kedy začať s ovocnými príkrmami?

Keď sa bábätko zoznámi so zeleninovými príkrmami a dobre ich znáša, môžete do stravy cca po dvoch týždňoch postupne pridávať aj ovocné príkrmy. Ako s nimi však začať? Začnite s klasickým ovocím, exotické a veľmi kyslé plody dieťaťu môžete vo väčšom množstve dať až okolo jedného roka. Ovocné príkrmy od 4. mesiaca môžu byť napríklad z jabĺčok alebo banánu, pretože sú ľahko stráviteľné. Nepridávajte do nich cukor a podávajte je skôr v dopoludňajších hodinách – napríklad na dopoludňajšiu desiatu.

Ako s príkrmami pokračovať ďalej?

Raz týždenne môžete do príkrmu pridávať uvarený vaječný žĺtok, ktorý vášmu bábätku dodá ďalšie potrebné živiny. Od roku dieťaťa, ak netrpí alergiami a inými problémami, môžete postupne pridávať všetky ostatné potraviny z jedálnička dospelých. Do príkrmov môžete začať pridávať aj sušené alebo čerstvé bylinky. Soli, koreniu, chili a iným ochucovadlom by ste sa ale mali v príprave detských príkrmov vyhnúť aj naďalej.

Kedy začať podávať kaše?

Ak má dieťa za sebou prvé príkrmy zeleniny s mäsom aj ovocia, môžete skúsiť začať podávať mliečne kaše. V prípade alergie na mlieko zvoľte nemliečne kaše alebo obilné kaše. Väčšina mamičiek kašu začína podávať večer, aby dieťa zasýtili a aby spalo dlhšiu dobu bez prebúdzania. Pozor na pridávaný cukor, čokoládu, ale aj ovocie. Všetko je zdrojom veľkej energie, ktorá bábätko, naopak, môže pozvbudiť k zvýšenej aktivite.

Pri začínaní s prvými príkrmami sú vhodné kaše bez ďalších chutí a prídavkov. Skúste dieťaťu podávať postupne rôzne kaše  ryžovú, kukuričnú, amarantovú alebo napríklad pohankovú. Neskôr môžete skúsiť aj kašu s obsahom lepku, teda s pšenicou a inými obilninami. Pridanému cukru a čokolády do kaší sa odporúčame vyhýbať čo najdlhšie, minimálne do 1 roku veku dieťaťa.

Mlieko a dojčenie pri zavádzaní príkrmov

Zvlášť v začiatkoch dieťa príkrm len ochutná. Aby nemalo hneď hlad, môžete ho bez obáv dodojčiť, prípadne mu ešte pripraviť umelú detskú výživu. Keď začnete s príkrmami, postupom času sa bude pomer mlieka a tuhej stravy meniť. Niektoré jedlá dňa budú výhradne prikrmové (napríklad obed) a mlieko budete dávať napríklad len cez noc. Cieľom je, že dieťa bude konzumovať len pevnú stravu a vy budete môcť prestať dojčiť, alebo kŕmiť umelým mliekom, úplne. Je však dobré vedieť, že toho docielite až okolo troch rokov veku dieťaťa. Do tej doby je materské, prípadne umelé mlieko dôležitou súčasťou jedálnička dieťaťa.

Ako je to s kravským mliekom a laktózou?

Klasické kravské mlieko je pre malé dieťa najmenej vhodným variantom. Má totiž úplne iný pomer bielkovín a ostatných látok ako mlieko materské. Trávenie bábätka si s ním nedokáže poradiť. Samostatne ho deťom podávajte najskôr od 2 rokov. Lepšie stráviteľné sú pre deti mliečne výrobky ako napríklad biely jogurt alebo tvaroh. S nimi by sa to však aj nemalo preháňať a odporúčame ich medzi príkrmy začať podávať až koncom 7. mesiaca.

S laktózou sa však dieťa môže stretnúť už okolo 6. mesiaca, a to s podaním prvej mliečnej kaše (napríklad v rámci imunologického okna), v ktorej je však mlieko prispôsobené veku dieťaťa tak, aby bolo ľahko stráviteľné.

Prechod na pevnú stravu
Prechod na pevnú stravu so sebou prináša aj mnoho nehôd. Preto svojmu dieťaťu kúpte podbradník a jedálenskú stoličku.

Tipy na zavádzanie príkrmov

  • Detské príkrmy nesoľte minimálne do konca 1 roka.
  • Neprisladzujte ich. Na sladké potraviny si dieťa rýchlo zvykne a môže odmietať zeleninové pokrmy. Zvyk na sladké môže viesť k neskoršiemu väčšiemu príjmu energie a možnej obezite.
  • Nemixujte. Riedko namixovaný príkrm môže dieťaťu vytekať z úst a je tak lepšie stravu najemno natlačiť. Dieťa sa musí zoznamovať aj s väčšími kúskami potravy. Pokiaľ však kúsočky dieťa nadavujú a nevyhovujú mu, môžete rozmixovaný príkrm vyskúšať aspoň dočasne.
  • Môžete začať dávať nesladený čaj alebo vodu hrnčekom s náustkom alebo lyžičkou.
  • Dieťa do príkrmov nenúťte. Rešpektujte chuť dieťaťa do jedla a nechajte na ňom, aby si samo určilo množstvo stravy, ktoré v danej chvíli potrebuje. Dieťa nemusí zjesť všetko, čo je na tanieri, dajte mu radšej menšie množstvo jedla, pridať môžete vždy.
  • Keď nestíhate variť, spoľahnúť sa môžete na kvalitnú kupovanú stravu určenú špeciálne pre malé deti. Ich kvalita je prísne kontrolovaná, niektoré sú aj v BIO kvalite.
  • Doma varené detské príkrmy môžete zamraziť vo formičkách na ľad a ľahko potom dávkovať pri rozmrazovaní.
i Dôležité: Žiadne dieťa nebude perfektne sedieť do tabuliek. Preto sa netrápte a nesnažte sa prikrmovanie ani dojčenie merať na mililitre a plánovať presne na dni a hodiny. Ak si nie ste čímkoľvek istí, nebojte sa poradiť s lekárom.

Recepty na detské príkrmy

Recepty na príkrmy pre deti vo veku 4–6 mesiacov

Brokolicové pyré: Pripravte na pare 3–4 ružičky brokolice a roztlačte sa 125 ml prevarenej dojčenskej vody.

Tekvica so sladkými zemiakmi: Polovicu sladkého zemiaka a hrsť kociek tekvice uvarte na pare, roztlačte sa 125 ml prevarenej dojčenskej vody a pridajte kvapku olivového olej.

Mrkva s cuketou: Na pare uvarte 1 mrkvu, hrsť kociek cukety a cca 20 g duseného kuracieho mäsa. Roztlačte s prevarenou dojčenskou vodou a kvapkou olivového oleja do konzistencie pyré.

Recepty na príkrmy pre deti vo veku 7 a viac mesiacov

Paradajková kaša: Z 2–3 uvarených olúpaných paradajok pripravte pyré, pridajte cca 2 lyžice ryžovej kaše a zjemnite 1–2 lyžicami bieleho jogurtu.

Rizoto so zeleninou: Uvarte hrsť ryže a na pare pripravte zeleninu, akú chcete. Odporúčame ružičku brokolice, hrášok, kukuricu a trochu mrkvy. Zeleninu roztlačte, pokvapkajte olivovým olejom a zmiešajte s uvarenou ryžou.

Zeleninová polievka s kuraťom: V 500 ml neosolenej vode varte 40–50 minút kúsky kuraťa (kuracie prsia) s mrkvou. Vývar sceďte a povarte v ňom kúsok karfiolu a zemiakov do mäkka. Potom všetko rozmixujte a pridajte opäť kvapku olivového oleja. Polievku môžete ľubovoľne riediť, prípadne pripraviť ako pyré.

Metóda BLW
Recepty na detské príkrmy môžete meniť podľa svojej fantázie. Vždy ale používajte také potraviny, o ktorých viete, že na nich vaše dieťatko nemá alergiu.

Čomu sa pri zavádzaní príkrmov vyhnúť?

S prvou podanou lyžičkou príkrmu niekedy nevedomky učíme deti zlozvykom. Ktorých sa preto už od začiatku vyvarovať?

  • Kŕmenie pri sledovaní televízie/na nočníku.
  • Behanie za dieťaťom s každou lyžičkou.
  • Trestanie dieťaťa za neporiadok či nedojedenie jedla.
  • Kŕmenie nevhodnými potravinami (sladké, korenené, vyprážané).
  • Nútenie dieťaťa do jedla.
  • Zabúdanie na pitný režim (vždy nesladené nápoje bez bubliniek).

Metóda BLW na zavádzanie príkrmov

Existuje aj metóda kŕmenia Baby Led Weaning (BLW), ktorá odkazuje na to, že dieťa je schopné sa nakŕmiť samo a ponecháva sa všetka aktivita na ňom. Základom stravy tvoria detské príkrmy v inej podobe – je to varená zelenina a kúsky ovocia, ktorými sa dieťa samo kŕmi. Necháva sa teda priebeh jeho zvedavosti a prirodzenosti. Dieťa môže sedieť alebo ležať na brušku na zemi a pred neho pokladáme jedlo, ktoré si samo zvolí a skúma, a tým sa kŕmi. Niektoré mamičky metódu využívajú výhradne, ideálna je však kombinácia s bežnými detskými príkrmami.

4,2 10×
New Baby Buková stolička Victory – prírodná
Stolička na kŕmenie – materiál drevo, s nosnosťou do 15 kg, zabezpečenie dieťaťa zaisťuje 3-bodový pás, špeciálne funkcie stoličky sú rozkladacie vyhotovenie (2 v 1, 3 v 1), umývateľný poťah a odnímateľný poťah
62,24 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: BABY6172
4,7
CARETERO Luna – navy
Stolička na kŕmenie – materiál plast, vhodná pre deti od 6 mesiacov, s nosnosťou do 15 kg, zabezpečenie dieťaťa zaisťuje 5-bodový pás, možnosť nastavenia výšky stoličky, špeciálne funkcie stoličky sú odnímateľná tácka, zadné kolieska, skladacie vyhotovenie, protišmykové nohy a umývateľný poťah
91,90 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: BABY8244
4,8 29×
HiPP BIO Prvá tekvica – 6× 125 g
Príkrm – zeleninový, pre deti od 5 mesiacov, bez prídavku soli, bio kvalita, s probiotikami, 6 ks v balení - 1,82 €/ks - Od 15,57 €/1 kg
10,90 €
1 balenie
Na sklade 1 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: BABY5035
4,7
HiPP BIO Zeleninová polievka s teľacím mäsom - 6x 190g
Príkrm – mäsovo-zeleninový a polievka, pre deti od 6 mesiacov, bez prídavku soli, 6 ks v balení - 2,48 €/ks - Od 13,07 €/1 kg
14,90 €
1 balenie
Na sklade 2 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: BABY5044
4,8 22×
HiPP BIO Karotka so zemiakmi – 6× 125 g
Príkrm – zeleninový, pre deti od 5 mesiacov, bez prídavku soli, 6 ks v balení - 1,63 €/ks - Od 13,05 €/1 kg
9,79 €
1 balenie
Na sklade 1 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: BABY5030
4,8 22×
HiPP BIO Zemiakové pyré s kukuricou a morčacím mäsom – 6× 125 g
Príkrm – mäsovo-zeleninový, pre deti od 4 mesiacov, bez prídavku soli, 6 ks v balení - 1,57 €/ks - Od 12,53 €/1 kg
9,40 €
1 balenie
Na sklade 2 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: BABY5045
4,9 35×
Sunar Do ručičky ovocná kapsička mix príchutí 12× 100 g
Kapsička pre deti - ovocné, pre deti od 5 mesiacov, bez pridaného cukru, v balení 12 ks - 1,33 €/ks
15,90 €
1 balenie
Na sklade > 10 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: BABY7645
4,8 28×
Munchkin – Mäkké jedálenské lyžičky 6 ks
Detská lyžica – pre chlapcov a dievčatá, materiál plast, pre deti od 3 mesiacov, viacfarebná
6,19 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: QBM060j
5,0 11×
ORION Detská jedálenská sada ŽIRAFA 3 ks
Detská jedálenská súprava – porcelánová, súčasťou balenia je miska, tanier a hrnček, vhodné do umývačky, motív zvieratká, viacfarebné vyhotovenie
13,90 €
Na objednávku – termín upresníme > 5 ks
Očakávame 22. 4. 2024
Objednávací kód: ORDJS481
4,8 37×
Kendamil variácia dojčenských kaší
Mliečna kaša – ovsená, vhodná pre deti od 4 mesiacov, bez konzervantov a umelých farbív, bez sóje, pridané vitamíny a minerály, bez pridaného cukru, bez prídavku soli a bez palmového oleja, banánová a čučoriedková príchuť - 3,23 €/ks - Od 26,88 €/1 kg
12,90 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: BABY7478
5,0
Skip Hop Zoo Podbradník silikónový - Sovička
Podbradník – slikónový, s nastaviteľným remienkom, s korýtkom, možnosť umývania v umývačke a ľahko umývateľný, so zvieratkami, modrá farba
Super cena
10,18 € Ušetríte 0,64 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: BABY8674
4,7
Babybjörn podbradník – modrý
Podbradník – plastový, s nastaviteľným pásikom, s korýtkom, možnosť umývania v umývačke, ľahko umývateľný, bez obsahu BPA a bez ftalátov, motív so zvieratkami, modrá farba
Zľavnené -8 %
11,90 € 12,90 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: BABY8647
5,0
Skip Hop Zoo Podbradník silikónový - Opička
Podbradník – slikónový, s nastaviteľným remienkom, s korýtkom, možnosť umývania v umývačke a ľahko umývateľný, so zvieratkami, béžová a hnedá farba
Super cena
10,76 € Ušetríte 0,70 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: BABY8675
4,7 36×
Hami Rizoto s morčacím stehienkom, cuketou a hráškom 6× 250 g
Príkrm – mäsovo-zeleninový a cestoviny/ryža, pre deti od 12 mesiacov, bez konzervantov a umelých farbív, bez lepku, bez prídavku soli, 6 ks v balení - 2,32 €/ks - Od 9,27 €/1 kg
13,90 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: BABY7751
4,0 12×
Hami Tanierik Krémové rizoto s mrkvou a hráškom 3× 230 g
Príkrm – mäsovo-zeleninový, pre deti od 12 mesiacov, bez konzervantov a umelých farbív, bez pridaného cukru, 3 ks v balení - 2,56 €/ks - Od 11,14 €/1 kg
7,69 €
1 balenie
Na sklade 3 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: BABY10167
BABYBIO Mrkva s maslovou tekvícou, kuraťom a ryžou 3× (2× 200 g)
Príkrm – mäsovo-zeleninový, pre deti od 6 mesiacov, bez konzervantov a umelých farbív, bez pridaného cukru, bio kvalita, bez palmového oleja, 6 ks v balení - 2,65 €/ks - Od 13,25 €/1 kg
15,90 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: BABY11803s
5,0 18×
Hami Prvá lyžička Tekvica s ryžou 6× 125 g
Príkrm – zeleninový, pre deti od 4 mesiacov, bez konzervantov a umelých farbív, bez lepku, bez prídavku soli, 6 ks v balení - 1,27 €/ks - Od 10,13 €/1 kg
7,60 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: BABY10153
Good Gout BIO Mrkva s farmárským kuraťom 3× 190 g
Príkrm – mäsovo-zeleninový, pre deti od 6 mesiacov, bez konzervantov a umelých farbív, bez lepku, bez pridaného cukru, bez prídavku soli, bio kvalita, 3 ks v balení - 3,63 €/ks - Od 19,12 €/1 kg
10,90 €
1 balenie
Na sklade 1 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: BABY9768
5,0 12×
HiPP BIO Jablká a banány s detskými keksami - 6x 190g
Príkrm – ovocný, pre deti od 5 mesiacov, bez pridaného cukru, bio kvalita, s probiotikami, 6 ks v balení - 2,15 €/ks - Od 10,75 €/1 kg
12,90 €
1 balenie
Na sklade 4 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: BABY5021
4,8 22×
HiPP BIO Prvá brokolica – 6× 125 g
Príkrm – zeleninový, pre deti od 4 mesiacov, bez prídavku soli, 6 ks v balení - 1,82 €/ks - Od 14,53 €/1 kg
10,90 €
1 balenie
Na sklade 3 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: BABY5033
Vytlačiť
P-DC1-WEB06
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií