Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Black Friday leden maxi Tork

Tehotenstvo po týždňoch: 2. týždeň

Zobraziť katalóg

Podobne ako v prvom, ani v druhom týždni ešte netušíte, že sa dni vášho tehotenstva už odpočítavajú. Všetko je rovnaké ako v každom inom menštruačnom cykle – až na jeden dôležitý detail. Pokiaľ máte pravidelnú menštruáciu a plodné dni v druhom týždni cyklu, je vysoko pravdepodobné, že ste počali práve teraz!

Plánujeme bábätko

Vývoj bábätka v 2. týždni tehotenstva

Hoci na začiatku 2. týždňa tehotenstva stále žiadne bábätko reálne neexistuje, vaše telo sa už teraz pripravuje na jeho počatie. Jeden z mnohých folikulov s vajíčkom, ktoré sú umiestnené vo vašich vaječníkoch, sa začína odlišovať od ostatných, a hoci sa aktivita ostatných zastaví, dominantný folikul rapídne rastie, až sa nakoniec vyklenie na povrch vaječníka.

Okolo 14. dňa cyklu folikul praská a nastáva ovulácia – vajíčko je vyplavené do vajcovodu, odkiaľ smeruje do vystlanej maternice. Takto pripravené čaká na oplodnenie. Pokiaľ sa jednej zo stoviek miliónov spermií vášho partnera podarí v tomto čase „prebojovať“ až cez stenu vajíčka, čaká vás ten najšťastnejší koniec. Vo chvíli, keď spermia splynie s vajíčkom, nastáva výmena genetických informácií rodičov uložená v chromozómoch. Tá nakoniec ovplyvní vzhľad vášho dieťatka – farbu vlasov, oči, tvár či veľkosť nosa, prípadne určí, ktoré z vašich vlastností zdedí.

Plánovanie tehotenstva
V druhom týždni tehotenstva väčšinou prebieha ovulácia.

Čerstvo oplodnené vajíčko sa nazýva zygota a už po 12 – 20 hodinách sa začína deliť a kopírovať svoje DNA. Počas svojho rapídneho delenia sa vydáva na týždennú cestu do maternice, kde sa nakoniec uhniezdi na ďalších 9 mesiacov. V tejto chvíli sa váš uzlík radosti už nazýva blastocysta, pričom sa začína rozhodovať o tom, ktoré bunky budú formovať embryo, plodové obaly a placentu, ktorá bude vyživovať bábätko v maternici.

i Na vyváženú stravu dbajte už pred otehotnením. Vitamíny a minerály bude potrebovať ako vaše telo, tak i bábätko. Všetko o najdôležitejších vitamínoch a mineráloch v tehotenstve sa dočítate v našom článku.

Prvé príznaky tehotenstva

Pokiaľ sa vám podarilo počať v 2. týždni, tehotenské príznaky sa neobjavia okamžite. Tehotenský test vám vaše tušenie potvrdí až vo chvíli, keď je vo vašom tele dostatočné množstvo tehotenských hormónov, čo zvyčajne pripadá na 3. – 4. týždeň tehotenstva. To je približne obdobie, kedy tiež môžete zaznamenať prvú vynechanú menštruáciu.

Až približne v tomto čase možno spravidla pozorovať aj prvé príznaky tehotenstva. Ktoré to sú, na čo si dávať pozor a ako si s niektorými z nich poradiť, sa dozviete v 3. týždni tehotenstva.

Možno si v prvom týždni robiť tehotenský test?
Pri plánovaní tehotenstva sa naučte sledovať prejavy svojho tela počas jednotlivých fáz menštruačného cyklu.

Tipy pre 2. týždeň tehotenstva

  • Vyskúšajte ovulačné testy, ktoré vám pomôžu čo najpresnejšie určiť deň vašej ovulácie.
  • Sledujte reč svojho tela – hovorí vám niečo počas najplodnejších dní?
  • Pozrite po tehotenských vitamínoch, ktoré budete občas užívať k svojej dennej dávke kyseliny listovej.

Vydajte sa spolu s nami na krásnu a vzrušujúcu cestu od miniatúrneho semienka až po drobčeka, ktorého budete môcť držať v náručí. Sledujte nášho sprievodcu Tehotenstvo po týždňoch a dozviete sa mnoho užitočných informácií – od vývinu vášho bábätka, zmien vášho tela, až po skúsenosti našich Alza mamičiek.

0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
WEB6
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi