AlzaPlus+ drogerie MPLA316412

Tehotenstvo po týždňoch: 34. týždeň

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Prichádza 34. týždeň tehotenstva a onedlho vás čaká výlet do pôrodnice, preto sa v tejto aj ďalších kapitolách nášho seriálu Tehotenstvo po týždňoch budeme viac venovať pôrodu. V tejto kapitole, ktorá bližšie popisuje tridsiaty štvrtý týždeň tehotenstva, sa zameriame na správnu pôrodnú polohu bábätka a možnosti riešenia v prípade, že sa bábätko rozhodlo uvelebiť sa iným spôsobom ako štandardnou polohou hlavičkou dole. Okrem toho je veľká časť kapitoly 34. týždeň tehotenstva venovaná otázke duly pri pôrode, keďže jej prítomnosť je v poslednej dobe veľmi žiadaná. Pustite sa s chuťou do čítania, nech vás ani v 34. týždni tehotenstva nič neprekvapí.

34. týždeň tehotenstva

Obsah článku 34. týždeň tehotenstva

34. týždeň tehotenstva – vývoj a veľkosť bábätka

Ako pokračuje rast a vývoj vášho bábätka? Udáva sa, že 34. týždeň tehotenstva už meria okolo 45 cm a jeho váha dosahuje takmer 2,2 kg. Tento týždeň tehotenstva je však podstatný hlavne preto, že vďaka vytvoreniu surfaktantu došlo k dozretiu pľúcneho tkaniva. Tiež imunitný systém bábätka je už schopný brániť sa proti určitým infekciám. V črevách dieťatka dochádza k hromadeniu smolky – prvá stolica, ktorá svojím vzhľadom pripomína asfalt. Kosti bábätka sú 34. týždeň tehotenstva už vyvinuté, ešte však potrebujú spevniť. Na to je potrebný dostatočný príjem vápnika.

i

Ak by sa vaše dieťatko narodilo v 34. týždni tehotenstva, bolo by označené ako stredne nezrelý novorodenec.

Malý vlasatec

Tešíte sa, že sa vám narodí bábätko s bohatou šticou na hlave? Práve v 34. týždni tehotenstva nadobúdajú vlásky dieťaťa na objeme, avšak mnoho bábätiek sa bežne rodí aj bez vláskov. Nech už bude mať vaše bábätko na hlavne bujnú hrivu alebo jemné chĺpky, prvé vlásky mu rovnako v priebehu niekoľkých mesiacov vypadajú a namiesto nich vyrastú vlásky nové.

V brušku ako v postieľke

Predstavte si, že bábätko už vykazuje podobné návyky a prejavy ako malý novorodenec. Pri spánku zatvára oči, pokiaľ je hore, má ich otvorené a vníma dianie okolo seba. Ako hračka mu musí postačiť pupočná šnúra, za ktorú aktívne ťahá a hrá sa s ňou.

Hlavička uspôsobená k pôrodu

Lebku bábätka tvoria tenké kostené šupiny, medzi ktorými sú viditeľné široké medzery. Tie zatiaľ vypĺňajú väzivové blany, ktoré sa nazývajú fontanely a je ich celkom šesť. V miestach, kde sa lebečné kosti stretávajú, vznikajú tzv. lebečné švy. Špecifické usporiadanie lebečných kostí má svoj význam pri pôrode – pri priechode dieťatka úzkymi pôrodnými cestami dochádza k posunutiu lebečných kostí a ich vzájomnému prekrytiu tak, aby hlavička dieťaťa bez problémov prešla. Lebečné švy zrastajú až v dospievaní, teda v čase, kedy býva ukončený rast mozgu.

34. týždeň tehotenstva – čo sa deje v tele mamičky?

Kvôli zadržiavaniu vody v tele ku koncu tehotenstva si môžete všimnúť, že sú vám prstienky tesné tak, že ich nezložíte. Svoj vrchol dosiahla už placenta, ktorá je maximálne zrelá a teraz už začne len starnúť. 34. týždeň tehotenstva sa ustálil tiež objem krvi, ktorý sa od začiatku tehotenstva zvýšil o 50 %.

i

Viete, že ak prijímate v strave málo vápnika, je vaše dieťatko schopné odobrať si ho priamo z vašich kostí? Preto dbajte na jeho dostatočný príjem, rovnako ako na príjem ostatných látok tak, ako to odporúča náš článok: Sedem vitamínov a látok, ktoré by tehotnej žene nemali chýbať

Tehotenské príznaky v 34. týždni tehotenstva

To, že sa vaše telo začína intenzívne pripravovať na pôrod, vnímate stále častejšie v podobe nepravidelných kontrakcií. Ich počet by však nemal byť vyšší ako štyri kontrakcie za hodinu a v žiadnom prípade by nemali byť bolestivé. 34. týždeň tehotenstva na vás tiež častejšie dolieha únava a pocit vyčerpania. Počúvajte svoje telo a často odpočívajte, rozhodne sa nepremáhajte, a už vôbec sa nesnažte únavu potlačiť nadmernou konzumáciou kofeínu.

Kontrola cervix skóre

Pokiaľ navštívite 34. týždeň tehotenstva svojho lekára, čaká vás pravdepodobne kontrola cervix skóre. Tá je vykonávaná vaginálnym vyšetrením, pri ktorom lekár zisťuje pripravenosť krčka maternice na pôrod. K hodnoteniu slúži lekárovi päť parametrov (dilatácia hrdla, naliehanie plodu, smer, konzistencia a skrátenie maternice), ktoré dohromady tvoria hodnotu skóre. Tá je na každý týždeň tehotenstva konkrétne ustanovená.

Pôrodné príznaky

Ako poznám začiatok pôrodu? Túto otázku iste rieši ku koncu tehotenstva nejedna mamička. Isté je, že vaše telo vám dá konkrétnymi symptómami jasne najavo, že nastala tá pravá chvíľa na príchod bábätka. Najčastejšími pôrodnými príznakmi sú:

  • Pravidelné a častejšie kontrakcie
  • Bolesť v krížovej oblasti
  • Silné kŕče pripomínajúce menštruačné bolesti
  • Prasknutý plodový vak a následný odtok plodovej vody
  • Odchod hlienovej zátky v podobe krvavého hlienu
34. týždeň tehotenstva
Bolesti v krížovej oblasti môžu signalizovať začiatok samotného pôrodu.

i

Máte strach, že intímne spolužitie v pokročilej fáze tehotenstva môže spustiť samotný pôrod? Ak ste zdravé a vaše tehotenstvo prebieha bez komplikácií, môžete si sex v tehotenstve dopriavať podľa ľubovôle až do poslednej chvíle. Bližšie sa o tejto problematike môžete dočítať v článku: Čo v tehotenstve radšej vynechať a čoho sa vzdávať nemusíte?

Správna poloha bábätka

Vaše bábätko by už malo byť 34. týždeň tehotenstva pretočené hlavičkou nadol na vchod panvový, v tzv. polohe pozdĺžne hlavičkou, čo je správna východisková poloha na samotný pôrod. Pokiaľ tomu tak nie je, ponúkne vám lekár pri pravidelnej kontrole v 34. týždni tehotenstva možnosti riešenia. Jednou z nich je tzv. obrat bábätka vonkajšími hmatmi, pri ktorom býva asi 50 % šanca na prepolohovanie bábätka do správnej polohy, prípadne sa môžete samé pomocou odporúčaných cvikov snažiť presvedčiť bábätko k prirodzenému obratu.

Obrat bábätka vonkajšími hmatmi

Obrat vonkajšími hmatmi sa najčastejšie vykonáva okolo 35. týždňa tehotenstva, kým je ešte v maternici dostatok plodovej vody a bábätko nie je tak veľké, ako v posledných týždňoch tehotenstva. Pri zákroku je žene podaná látka na utlmenie činnosti maternice a bábätku je v priebehu monitorovaná srdcová činnosť. Samotný obrat vykonáva lekár tak, že jednu ruku umiestni na záhlavie bábätka a druhú položí na jeho zadoček. Jemným tlakom smeruje hlavičku k panvovému vchodu, zatiaľ čo zadoček presúva k matkinmu hrudníku. Celý proces netrvá dlhšie ako 3 minúty a nie je nijako bolestivý ani pre ženu, ani pre dieťa. Pokiaľ sa obrat vonkajšími hmatmi podarí, žena má možnosť lepšie porodiť prirodzenou cestou a nie je nutné pristupovať k rizikovejšiemu pôrodu cisárskym rezom.

Obrat bábätká pomocou domáceho cvičenia

Ešte pred tým, než sa zveríte do rúk lekára, môžete vyskúšať niektoré cviky a vychytávky, ktoré navedú bábätko k pretočeniu hlavičkou dole bez lekárskeho zákroku. Vybrali sme pre vás niekoľko odporúčaní, pri ktorých tehotné ženy potvrdili, že naozaj fungujú:

  • Mačací chrbát – klasické opakované vyhrbovanie chrbtice na všetkých štyroch končatinách vykonávajte niekoľkokrát v priebehu dňa.
  • Vytieranie podlahy – funguje podobne ako mačací chrbát, len spojíte cvičenie s upratovaním vašej domácnosti.
  • Svietenie baterkou – v prítmí svieťte na bruško baterkou a svetlo posúvajte smerom k podbrušku. Bábätko by malo byť zvedavé a na svetlo reagovať postupným pretáčaním.
  • Vábenie zvukom – pripevnite si na nohavice v mieste podbrušku vačok s mincami alebo guličkami, ktoré o seba pri pohybe cinkajú. Zvedavé bábätko začne naťahovať uši za zvukom, čo môže byť impulz na jeho pretočenie.

Prítomnosť duly pri pôrode

Premýšľate, že si k pôrodu namiesto partnera prizvete dulu? V tom prípade už je na čase hľadať tú pravú!

Kto je dula

Dula je žena, ktorá so ženou prežíva obdobie tehotenstva, pôrod aj popôrodné obdobie. Poskytuje jej emocionálnu podporu a pomoc pri samotnom pôrode aj v období šestonedelia. Dula musí mať na svoju činnosť platnú certifikáciu a byť členkou združenia Slovenskej duly, ktorých zoznam nájdete na internetových stránkach týchto organizácií. Medzi hlavnú pracovnú náplň duly patrí:

  • Príprava pôrodného plánu
  • Spolupráca s lekármi a sestrami pri pôrode
  • Riešenie úľavových polôh pri pôrode
  • Stráženie správneho dýchania pri pôrode
  • Aromaterapia či muzikoterapia pri pôrode
  • Naštartovanie dojčenia, riešenie pri problémoch s laktáciou
  • Potrebná psychická podpora v šestonedelí

Okrem týchto základných povinností vám dula môže poradiť v ďalších záležitostiach ako napríklad:

Ako vám môže dula pomôcť pri samotnom pôrode

Pokiaľ máte obavy, že sa na vás personál nemocnice bude pozerať cez prsty, ak si privediete k pôrodu dulu, tak vás vyvedieme z omylu. Väčšina pôrodníc jej prítomnosť pri pôrode víta, pretože v mnohom uľahčia prácu lekárov a sestier. Nakoniec pozitívne výsledky pri prítomnosti duly pri pôrode hovoria jasne:

  • Zníženie počtu cisárskych rezov až o 50%
  • Skrátenie prvej doby pôrodnej o 25 %
  • Nutnosť podania oxitocínu znížená o 40 %
  • Použitie klieští pri pôrode znížená o 40 %
  • Užívanie liekov proti bolestiam znížené o 30 %
  • Žiadosť rodičky o epidurálnu analgéziu znížená o 60 %

Koľko stojí dula

Ak sa rozhodnete využiť služby duly, bude vám ponúknutá bezplatná schôdzka, na ktorej sa vzájomne spoznáte a oznámite si svoje priania a očakávania. Dôležité je, aby vám hneď od začiatku bola dula sympatická a mali ste v nej absolútnu dôveru. Potom, čo sa dohodnete na spoločnom postupe, vám dula ponúkne tzv. pôrodný balík služieb. Ten väčšinou obsahuje predpôrodnú konzultáciu, tvorbu pôrodného plánu, pôrodnú pohotovosť, teda pripravenosť duly dôjsť ihneď k vášmu pôrodu, ďalej potom konzultácie po telefóne, sprievod k pôrodu, jednu návštevu po pôrode a konzultáciu v šestonedelí. Za tieto služby sa cena balíčka pohybuje od 150 do 250 EUR, prípadne si môžete ešte ponuku rozšíriť o ďalšie služby.

34. týždeň tehotenstva
Prítomnosť duly pri pôrode býva pre rodičku veľkou oporou a psychickou pomocou.

Tipy na 34. týždeň tehotenstva:

  • Pri dlhšom sedení alebo po prebudení vstávajte pomaly, nech sa vám nezatočí hlava.
  • 34. týždeň tehotenstva sa vaše bruško nachádza v najvyššej polohe, je preto ideálna doba na spoločné tehotenské fotenie s partnerom.
  • Potrebujete poradiť, ako vybrať detskú postieľku? Skúste si prejsť používateľské recenzie, ktoré vám v mnohom uľahčia vaše rozhodovanie.

Taška do pôrodnice pripravená, výbavička pre bábätko kompletná a vy už sa nemôžete dočkať, až budete držať svoj uzlíček šťastia v náruči? Ešte pár týždňov vydržte a pokračujte v čítaní nášho seriálu Tehotenstvo po týždňoch. Kapitola 35. týždeň tehotenstva sa už teší na váš záujem a je pripravená poskytnúť vám ďalšie cenné rady, tipy aj informácie.

Vytlačiť
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií