Reklamácia či vrátenie? Reklamácia či vrátenie?

Ako spoznať tehotenstvo

Zobraziť katalóg
Aktualizované

Možno chvíle radostného očakávania, možno skôr nervozita a strach z neplánovaného tehotenstva. Tehotenstvo môžete zistiť ešte predtým, než sa objavia povestné dve čiarky na tehotenskom teste. Ako teda môžete spoznať, že ste tehotná? A kedy si urobiť test a kedy navštíviť doktora?

Detské topánočky

Prvé príznaky tehotenstva bez testu

Zväčšené a citlivé prsia

V začiatku tehotenstva, podobne ako pred príchodom menštruácie, sa prsia o niečo zväčšia a je v nich cítiť napätie. Mnoho žien má tiež veľmi citlivé bradavky alebo celé prsia, ktoré sú na dotyk trochu bolestivé. Citlivosť a bolestivosť prsníkov je však v inom stave zvyčajne ešte vyššia ako pred menštruáciou. Môžeme ich tak zaradiť medzi časté príznaky tehotenstva.

Tmavšie sfarbenie bradaviek

Vedľa citlivosti pŕs sa u vás môže prejaviť tiež stmavnutie bradaviek. To je spôsobené bunkami v bradavkách nazývanými melanocyty, na ktoré pôsobia tehotenské hormóny, a preto začnú meniť svoju pôvodnú farbu. Zmenu odtieňa spoznajú zvyčajne oveľa rýchlejšie ženy so svetlou pokožkou pleti než tie snedé a opálené. Sú aj prípady, kedy už v túto dobu začnú tvrdnúť bradavky a v prsných žľazách sa začne vytvárať kolostrum, ktoré počas noci vyteká.

Zmeny v chutiach

Zmena v chutiach je najčastejším a najvýraznejším príznakom tehotenstva. Niektoré ženy trpia nechutenstvom a prvé mesiace schudnú, iné naopak získajú väčšiu chuť do jedla (môže sa objaviť aj zvýšená tvorba slín). Oba prípady je však pre zdravie ženy aj správny vývoj bábätka treba držať pod kontrolou, a to vašu aj lekársku. Niekedy sa tiež ako príznak raného tehotenstva uvádza kovová pachuť v ústach. Pokiaľ máte teda pocit, ako by ste zjedli niečo hliníkové, môže to byť známka toho, že ste tehotné.

Čuchová precitlivenosť

V prvých týždňoch tehotenstva vás môže prekvapiť, že o poznanie citlivejšie vnímate rôzne pachy. Tento nevídaný čuch spôsobuje zvýšený prietok krvi v celom tele až o 40 %, čo ovplyvňuje práve aj čuchové centrum, ktoré je tiež prekrvenejšie, a tým citlivejšie na všetky vône a pachy.

i

Na prvú dobrú nemusíte tehotenstvo hneď spoznať. Veľkú časť príznakov si môžete ľahko zameniť s PMS a zmenami pred začiatkom menštruácie, pretože sú si veľmi podobné. Preto zachovajte pokoj a počkajte na ďalšie známky, ktoré vám vaše telo ukáže. V prípade, že už čakať nechcete, urobte si tehotenský test.

Nevoľnosť

Vracanie a nevoľnosti sú najväčším strašiakom každej tehotnej ženy a v mnohých prípadoch tiež jasným príznakom tehotenstva, ak sa vylúčia črevné ťažkosti. Najčastejšie sa prejavujú ráno a niekedy sa k nim pridávajú aj závraty a strata rovnováhy. Nadmerné či dlhotrvajúce nevoľnosti je potom potrebné riešiť so svojím gynekológom.

Únava

Predovšetkým v prvom trimestri je najväčšia časť energie vkladaná do embrya, takže ďalším z príznakov tehotenstva môže byť práve veľká únava a chuť neustále spať a odpočívať. To je zvyčajne spôsobené nízkou hladinou cukru, nízkym krvným tlakom a väčšou produkciou krvi. Aj napriek veľkej únave ale neodporúčame pitie kofeínových nápojov, kávu obmedzte na jednu denne. Pokiaľ môžete, choďte si ľahnúť pri každej možnej príležitosti, v druhom trimestri vám bude lepšie.

Výtok a slabé krvácanie

Len ťažko možno výtok chápať ako jednoznačný príznak, pretože ho môžete mať z mnohých rôznych dôvodov. Slabé krvácanie, obzvlášť v čase očakávanej menštruácie, je pomerne bežné a neznamená žiadne nebezpečenstvo pre plod. Avšak niekedy je výtok hustý, biely a hlienovitý, a to bez toho, aby vás čokoľvek pálilo ako pri mykóze. Aj to môže byť znakom, že vo vašom prípade ide o tehotenstvo.

Ranná nevoľnosť
Medzi časté príznaky tehotenstva patria ranné nevoľnosti.

Zmeny nálad

Náladovosť sprevádza nielen dni menštruácie, ale aj tehotenstvo. Koktail hormónov je v tomto období divoký a niektoré ženy dokážu byť naozaj neznesiteľné aj samé pre seba. Ale kto by nebol nepríjemný, keď je mu zle, bolí ho hlava, brucho, prsia a chce sa mu stále len spať, že? Pokiaľ sa vám teda zdá, že ste nezvyčajne náladové aj mimo dni periódy, môže to byť znakom, že ste v inom stave.

Nafúknuté brucho a nadúvanie

Pocit nafúknutého brucha je typický nielen pre periódu, ale aj v začiatku tehotenstva. Maternica sa zatiaľ síce nezväčšuje, ale kvôli zvýšenej hladine progesterónu sa spomaľuje trávenie. Preto je celkom dosť možné, že nezapnete svoje obľúbené džínsy a lepšie sa budete cítiť v pružných legínach alebo voľných šatách. To sa ale často deje aj pri menštruácii. Vplyvom spomaleného trávenia sa môže objaviť tiež zápcha (počas menštruácie je naopak obvyklá hnačka).

Kŕče v podbrušku

Rovnako ako v čase menštruácie vás na začiatku tehotenstva môže pobolievať brucho a trápiť napätie a kŕče v oblasti podbruška. To preto, že sa oplodnené vajíčko viaže k maternicovej stene a tá sa pripravuje na mnohonásobný rast v nasledujúcich deviatich mesiacoch.

Bolesti hlavy a závraty

Pre prvé týždne tehotenstva je typický nárast objemu krvi, ktorý môže vyvolávať bolesti hlavy, mierne s častejšou frekvenciou. S tým je spojená aj slabosť a závraty, ktoré sa tiež môžu v určitých intervaloch objavovať. Tieto bolesti postupne odznejú, akonáhle sa telo prispôsobí zvýšenej hladine hormónov.

i

Niektoré ženy sú na zmeny sprevádzajúce tehotenstvo veľmi citlivé, niektoré vnímajú len časť príznakov a stretneme sa aj so ženami, ktoré sa cítia úplne rovnako ako v bežných dňoch a nepozorujú žiadne výkyvy. Istotou je preto tehotenský test alebo krvné testy u gynekológa.

Častejšie močenie

Nutkanie navštevovať častejšie toaletu vzniká už od prvých dní po otehotnení. Dôvodom je aj v tomto prípade zvyšovania objemu krvi a ďalších tekutín v tele, postupne rastie aj plod a spôsobuje tlačenie na močový mechúr. Častejšie močenie vás teda bude sprevádzať celým tehotenstvom, najvýraznejšie potom v poslednom trimestri.

Zvýšená bazálna teplota

Tento príznak je vypovedajúci iba pre ženy, ktoré majú o svojej bazálnej teplote dokonalý prehľad, ide totiž o veľmi individuálnu hodnotu. Ako príklad si uveďme, že v prípade, keď si dve ženy namerajú 37 a viac stupňov, neznamená to, že sú obe tehotné. Jedna môže mať svoju bežnú teplotu okolo 36,5 a druhá k 37. Preto je potrebné merať svoju bazálnu teplotu pre jasnejšiu predstavu aspoň počas jedno cyklu. Pokiaľ ste si bazálnu teplotu poctivo zaznamenávali, z tehotenstva sa budete môcť s najvyššou pravdepodobnosťou radovať v prípade, že teplota zostáva zvýšená 18 a viac dní v rade.

Vynechanie menštruácie

Najčastejší a najviac jednoznačný príznak, ktorý znamená tehotenstvo. Niekedy však môže menštruácia vynechať z mnohých iných dôvodov. Stáva sa, že sa cyklus mení aj v prípade stresu, zlej a nevyváženej stravy, v dôsledku prehnanej fyzickej záťaže, vynechaním hormonálnej antikoncepcie či kvôli syndrómu polycystických vaječníkov alebo iných ochorení. Vynechanie menštruácie môže spôsobiť tiež kombinácia viacerých faktorov. V každom prípade, ak ste nedostali menštruáciu niekoľkokrát za sebou (obvykle sa uvádzajú tri po sebe idúce mesiace), je nutné to vždy riešiť. Urobte si pre istotu tehotenský test a následne navštívte svojho lekára, ktorý vám po prehliadke a prípadných odberoch krvi povie, čo sa s vaším telom deje.

Tehotenský test
Tehotenský test dokáže rýchlo oznámiť, či ste, alebo nie ste tehotná.

Najčastejšie otázky ohľadom príznakov tehotenstva

Ako dlho po sexe spoznám, že som tehotná?

Rad žien pociťuje prvé príznaky tehotenstva už niekoľko dní od oplodnenia vajíčka. Prichádzajú postupne, niektoré ženy sú k zmenám vnímavejšie ako iné a u niektorých sa zase vôbec nemusia prejaviť.

Kedy sa tehotenstvo zvyčajne prejaví?

Každá žena má individuálne prejavy, ktoré môžu začať v rôzny čas. Niektoré ženy pociťujú nevoľnosť a ďalšie príznaky už niekoľko dní po oplodnení vajíčka, iné ženy aj niekoľko mesiacov nemusia vedieť, že sú tehotné. Nie sú zriedkavé prípady, keď tehotná žena mala prvé mesiace menštruáciu (fakticky nejde o menštruáciu, ale o tzv. špinenie) a bola úplne bez príznakov. Prvým prejavom tak môže byť až postupne sa zaokrúhľujúce bruško, u žien s vyššou hmotnosťou však ani tento príznak nemusí byť veľmi dlho znateľný.

Kedy si urobiť tehotenský test?

Najlepšie tehotenské testy je možné použiť už niekoľko dní pred prvým dňom očakávanej menštruácie. Všeobecne sa ale odporúča počkať do termínu menštruácie, predtým to nemusí byť presné. S každým dňom navyše je potom pravdepodobnejšia správnosť tehotenského testu, ktorý ukáže druhú čiarku až v okamihu, keď je vajíčko uhniezdené a začne produkovať hormón HCG (ľudský choriogonadotropín). Práve on je jednoznačnou odpoveďou, či ste v inom stave, alebo nie. Test je najvhodnejšie vykonávať z ranného moču, kedy je hladina meraného hormónu najvyššia. Niektoré digitálne modely vám tiež oznámia orientačnú dĺžku tehotenstva v týždňoch.

i

Pokiaľ menštruácia stále neprichádza, ale tehotenský test neukazuje dve čiarky, navštívte svojho gynekológa. Odoberie vám krv, z ktorej už jednoznačne pozná prítomnosť hormónu HCG. Výsledky sa zvyčajne dozviete hneď na druhý deň. Na test sa odporúča ísť najskôr dva týždne od ovulácie.

Kedy zájsť ku gynekológovi?

Ku gynekológovi je vhodné zájsť po tom, čo vám vyjde pozitívny test. Netreba však ponáhľať, potvrdenie srdcovej aktivity plodu sa vykonáva až medzi 6. – 8. týždňom tehotenstva. V tej dobe vám doktor rovno vystaví tehotenský preukaz. Ak však máte akékoľvek problémy, neštandardné krvácanie či bolesti, navštívte doktora čo najskôr.

Ženské telo je veľmi tajomné a pri otehotnení to platí dvojnásobne. Navyše každá žena je úplne iná. Jedna príznaky jasne spozná hneď, iná naopak vôbec. Niektoré sa v inom stave cítia lepšie a krásne, niektoré sa cítia úplne nanič. Hlavné je načúvať svojmu telu a pozorovať ho. Samo vám povie, čo sa s ním deje a prečo sa to deje.

4,8
MedPharma Těhotenský test ( 10mIU/ml) 2 ks
Tehotenský test – vysoko presný, rýchly a hygienický tehotenský test na včasné zistenie tehotenstva
1,90 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: MEDTEHZS186
4,6
SEBAMED Feminine Intimate Wash pH 3,8 200 ml
Gél na intímnu hygienu – dámsky, čistiaci a upokojujúci, k aktívnym látkam patrí aloe vera a bisabolol, s neutrálnym pH a s prírodnými zložkami, objem 200 ml - 3,55 €/100 ml
7,09 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: INT019
4,7 17×
ALWAYS Dailies Fresh&Protect Normal Intímky 60 ks
Slipové vložky – použitie pri slabej menštruácii, vhodné na deň, uchytenie lepiacou plochou, bez krídeliek, stenčené, priedušné, anatomicky tvarované a neparfumované, 60 kusov v balení - 0,07 €/ks
4,39 €
1 balenie
Na sklade > 20 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: HV071
5,0 16×
LACTACYD Wipes Sensitive 15 ks
Vlhčené obrúsky - na intímnu hygienu - 0,18 €/obrúsok
Super cena
2,69 € Ušetríte 0,20 €
1 balenie
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: INT008
4,7
GS MimiStar Forte tbl. 90
Doplnok stravy – prípravok pre ženy plánujúce bábätko. Zinok podporuje plodnosť. Vitamíny podporujúce psychickú pohodu (vitamín B6 a B12). - 0,18 €/ks
15,90 €
Na sklade 2 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: GSMIM756
4,7 14×
GS Mamatest 10 Tehotenský test 2 ks
Zdravotnícky prostriedok – jednoduché a spoľahlivé zistenie tehotenstva, pozitívny výsledok počas prvej minúty. Vysoká citlivosť 10 mIU/ml – test môžete použiť od 1. dňa očakávanej menštruácie, kedykoľvek počas dňa. 2 testy v jednom balení.
Cenová bomba
2,29 € Ušetríte 0,70 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: GSMAM100
HEMOPLUS+Kys. listová 50 + 10 kapsúl
Železo – 100% prírodné rastlinné zloženie na podporu krvotvorby, vitamíny B2, B6, B9, vitamín B12 prispieva k tvorbe červených krviniek a hemoglobínu, vysoký obsah železa na optimálny prenos kyslíka v krvi - 0,18 €/ks
10,90 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: TERHEM863
Vytlačiť
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií