AD homeoffice AP+ plus nový vizuál

Ako vybrať detskú pestúnku

Zobraziť katalóg

Detské pestúnky sú užitoční pomocníci na stráženie detí. V podstate ide o vysielačky, ktoré pomocou prenosu zvuku, prípadne aj obrazu, umožňujú kontrolovať stav vášho bábätka. Existuje veľké množstvo pestúniek s rôznymi vlastnosťami. Záleží len na tom, aké parametre sú pre vás dôležité.

Ako vybrať detskú pestúnku
Pred výberom si odpovedzte na nasledujúce otázky
  • Kde chcete pestúnku používať (na cestách, doma)?
  • Chcete, aby pestúnka prenášala len zvuk alebo aj obraz?
  • Potrebujete sa vyhnúť rušeniu prenosu od iných zariadení (oblasti s houstou sieťou)?

Z akých typov detských pestúnok môžete vyberať?

Klasická pestúnka
Klasická pestúnka

Prenáša len zvuk, nie obraz.

Vhodná na cesty

  • Skladná
  • Finančne menej náročná
  • Vyberáte medzi digitálnym alebo analógovým prenosom zvuku.
Videopestúnka
Videopestúnka

Okrem prenosu zvuku zabezpečuje aj prenos obrazu.

Ideálna do domáceho prostredia

  • Zvuková aj vizuálna kontrola bábätka
  • Bežne má zabudovanú funkciu nočného videnia
  • Je potrebné dobre nastaviť detskú jednotku, aby bábätko snímala

Čo je dôležité pri výbere detskej pestúnky?

Zpôsob prenosu zvuku

Spôsob prenosu zvuku

  • Analógové pestúnky – pracujú na nižších frekvenciách a menšom počte kanálov. Vďaka tomu majú lepší dosah, ale zároveň sú náchylnejšie k rušeniu iným zariadením.
  • Digitálne pestúnky – pracujú na vyšších frekvenciách a vyššom počte kanálov. Čím vyššia frekvencia prenosu, tým viac je prenos rušený rôznymi prekážkami v priestore. Vďaka veľkému počtu kanálov sú však vhodné do oblastí s hustou sieťou.
  • Internetové pestúnky – prenos prebieha cez internet.
Dosah prenosu

Dosah prenosu

Vzdialenosť, na ktorú pestúnky prenášajú signál, uvádzajú výrobcovia vždy vo voľnom priestore a za ideálnych podmienok. Počítajte teda s tým, že reálny dosah bude nižší. Čím viac prekážok (napríklad stien) medzi detskou a rodičovskou jednotkou je, tým nižší bude dosah. Niektorí výrobcovia uvádzajú aj maximálny dosah v budove. Ak plánujete používať pestúnku v členitejšom prostredí (napr. hotel), potom sa zamerajte na tie s väčším dosahom.

Napájanie

Napájanie

Napájanie môže prebiehať buď prostredníctvom batérie, zo siete, alebo oboma spôsobmi. Rodičovská aj detská jednotka môže mať odlišné spôsoby napájania. Ak budete chcieť nechať detskú jednotku v kočíku, potom sa uistite, že nemusí byť zapojená do siete. Naopak, ak viete, že budete mať vo väčšine prípadov možnosť nabíjania zo siete, hľadajte pestúnky, kde obe jednotky majú možnosť napájania zo siete, prípadne, že majú dobíjaciu stanicu.

Užitočné funkcie

Užitočné funkcie

  • Obojstranná prevádzka možnosť použiť rodičovskú jednotku aj ako vysielačku, takže na dieťa môžete pomocou pestúnky aj hovoriť. Môžete tak skúsiť bábätko upokojiť na diaľku, iba hlasom.
  • Displej niektoré pestúnky majú za účelom väčšej prehľadnosti LCD displej. Ten väčšinou prináša viac ďalších funkcií – napríklad optickú indikáciu hluku alebo zobrazenie teploty.
  • Senzor teploty – detská jednotka sníma teplotu, ktorá sa ukazuje na rodičovskej jednotke. Pestúnky s touto funkciou väčšinou umožňujú nastavenie minimálnych a maximálnych teplôt, pri prekročení sa spustí na rodičovskej jednotke zvukový signál.
  • Optická indikácia úrovne hluku vhodné predovšetkým v hlučnom prostredí, kde by ste zvukový prenos nemuseli počuť.
  • Vibračné upozornenie upozornenie na aktivitu v prípade detskej jednotky vibráciami rodičovskej jednotky. Opäť vhodné do hlučeného prostredia.
  • Regulácia hlasitosti – možnosť nastavenia úrovne hluku, ktorú bude detská jednotka zachytávať a prenášať.
  • Signalizácia mimo dosahu – upozorní na stratu signálu. Väčšinou veľmi intenzívnym nepríjemným zvukovým signálom.
  • Indikácia slabej batérie – upozornenie na slabú batériu jednotiek.
  • Technológia DECT – skratka pre Digital Enhanced Cordless Communications. Ide teda o vylepšenú digitálnu bezdrôtovú komunikáciu. Prenos signálu je šifrovaný, takže je vylúčené rušenie iným zariadením. Prenos prebieha na frekvencii 1,9 GHz, narozdiel od najčastejšieho 2,4 GHz.
  • Baby monitor/Monitor dychu – funkcia, ktorá umožňuje monitoring životných funkcií bábätka. V prípade problémov začne rodičovská jednotka vydávať zvukový signál.
  • ECO mode = úsporný režim – pestúnka dokáže minimalizovať spotrebu energie v závislosti od vzdialenosti detskej a rodičovskej jednotky (čím bližšie, tým menšia spotreba energie, a teda vyššia úspora batérie).
  • VOX funkcia – prenos signálu je aktivovaný až hlasom dieťaťa, neprebieha teda nepretržite a šetrí batériu.
  • Nočné svetlo  tlmené svetlo na detskej jednotke. Nenahrádza lampičku, ale môže byť upokojujúce pre bábätko a pomôže rodičom pri orientácii v temnej miestnosti.
  • Uspávací rituál – niektoré pestúnky umožňujú prehrávanie uspávaniek či premietanie obrázkov.

Najčastejšie otázky pri výbere detských pestúnok

Kde pestúnku využijete najčastejšie?

Budete ju používať prevažne doma? Potom pre vás pravdepodobne nebude tak dôležitý dosah alebo senzor teploty, ale skôr ďalšie doplnkové funkcie, ako napríklad nočné svetlo, hudba či premietanie obrázkov.
Chcete používať pestúnku na dlhšiu vzdialenosť, napríklad u spiaceho bábätka v kočíku, ktorý je na záhrade? Potom už pre vás pravdepodobne bude dosah pestúnky dôležitý. Zvolíte skôr batériové nabíjanie a určite využijete aj senzor teploty.
Potrebujete pestúnku predovšetkým na cesty, napríklad na dovolenku? Najdôležitejšími parametrami pre vás budú dosah, napájanie, veľkosť pestúnky, prípadne senzor teploty.

Nemôžu sa rušiť dve pestúnky zároveň?

Pestúnky sa môžu rušiť a záleží na type pestúnky a technológie, pomocou ktorej sa prenáša zvuk. Hlavne v príade analógových pestúniek, ktoré majú menší počet kanálov sa môže stať, že budete chytať „iné vysielanie“. Naopak pestúnky s technológiou DECT zaručujú, že ich signál nebude ničím rušený.

Pre koho sa hodí pestúnka?

Videopestúnku pravdepodobne najviac využijete vo veľkom dome, kde je detská izba alebo miestnosť, kde bábätko spí, napríklad v inom poschodí než miestnosť, ktorú obývate najviac. Vďaka obrazu môžete kontrolovať, či je bábätko v poriadku. Pozor na prekážky v priestore, videopestúnky väčšinou fungujú na vyšších frekvenciách a sú teda náchylnejšie k rušeniu. Moderné videopestúnky môžu mať separovaný prenos zvuku a obrazu.

Sú pestúnky zdravotne neškodné?

Pestúnky vysielajú rádiový signál, ktorý je však veľmi slabý a nebolo preukázané, že by bol zdraviu škodlivý. Ak aj napriek tomu chcete signál čo najviac eliminovať, a pritom využívať výhody používania pestúniek, potom oceníte pestúnky s funkciou VOX (aktivácia hlasom) alebo ECO mode (úsporný režim).

Detské pestúnky
  • Užitoční pomocníci pri strážení detí.
Vytlačiť
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií