AD homeoffice PET

BlueWallet – Bitcoinová peňaženka na všetko

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Noví užívatelia bitcoinu sa na internete často pýtajú, akú bitcoinovú peňaženku majú použiť. Pri výbere vhodnej bitcoinovej peňaženky je potrebné mať na pamäti najmä podporované platformy, podporované funkcie a ľahkosť použitia – a práve v týchto aspektoch BlueWallet jednoznačne vyniká.

defi-decentralizovane-financie

BlueWallet – OBSAH

  1. BlueWallet: Žiadne zložitosti, hlavne použiteľnosť
  2. Niekoľko peňaženiek súčasne a prehľadne
  3. Importujte čokoľvek, BlueWallet si poradí
  4. Míňanie aj prijímanie bitcoinu šikovne a jednoducho
  5. Bezpečnosť je pre BlueWallet základ
  6. Lightning Network bez starostí
  7. Záverom: BlueWallet je skvelé riešenie pre začiatočníkov aj náročnejších používateľov

BlueWallet: Žiadne zložitosti, hlavne použiteľnosť

Autori BlueWallet si na začiatku dali jasné ciele: Chceme vytvoriť mobilnú peňaženku, ktorá bude dostupná na oboch platformách, bude podporovať všetky štandardné vlastnosti a bude mať skvelé grafické rozhranie pre čo najlepšiu použiteľnosť. A je potrebné povedať, že sa im to podarilo – BlueWallet je tak pravdepodobne najviac funkciami nabitá mobilná peňaženka.

BlueWallet je multiplatformová peňaženka, funguje teda ako na iOS, tak aj na Android zariadeniach. Vďaka zdieľanému zdrojovému kódu sú funkcie aj používateľské rozhranie v oboch verziách totožné a nové funkcie sú pridávané do oboch verzií súčasne. Pre používateľov Androidu, ktorí nechcú sťahovať aplikáciu z oficiálneho Play Store, existuje aj možnosť inštalovať priamo z hotového APK súboru.

Hneď na začiatku patrí medzi jasné výhody pre miestnych používateľov to, že BlueWallet má podporu českého jazyka. Mimo toho obsahuje podporu ďalších cca 20 jazykov a národných mien – BlueWallet teda môžete pokojne odporučiť aj svojim zahraničným kamarátom.

bluewallet bluewallet

Minimalistické rozhranie BlueWallet je jasne zrozumiteľné a priamočiare.

BlueWallet zaujme hlavne vďaka svojmu minimalistickému, avšak príjemnému, používateľskému rozhraniu. Navigácia medzi peňaženkami, prijímanie aj odosielanie bitcoinov, nastavovanie poplatku – to všetko je veľmi intuitívne aj pre nových používateľov.

Niekoľko peňaženiek súčasne a prehľadne

BlueWallet má oproti iným veľmi zásadnú vlastnosť, a to tú, že dokáže pracovať s niekoľkými peňaženkami rôznych druhov zároveň. Možno vytvoriť ako HD (hierarchically Deterministic) peňaženku s natívnym Segwitem podľa štandardu BIP 84, tak aj jednorazovú peňaženku s jednou adresou. Peňaženiek môže mať používateľ prakticky neobmedzene a všetky tieto peňaženky sú vzájomne oddelené.

bluewallet

Vytvorenie novej peňaženky je jednoduché – stačí len zvoliť typ a popis.

BlueWallet podporuje niekoľko štandardných druhov bitcoinových peňaženiek a typov adries: menovite teda BIP 44 (už zastaraný formát), BIP 49 (Segwit kompatibilné) a nakoniec BIP 84 (natívne Segwit).

Z HD peňaženiek možné následne zálohovať tzv. XPUB (rozšírený verejný kľúč), alebo Mnemonic seed (záloha na obnovenie peňaženky). V prípade jednorazovej peňaženky možno vyexportovať súkromný kľúč.

bluewallet

V prípade peňaženky je možné exportovať XPUB, Mnemonic seed, zmeniť opis alebo nakúpiť bitcoin cez externú službu.

Je možné vytvárať aj tzv. watch-only peňaženky, ktoré slúžia na sledovanie zostatku a generovanie adries bez možnosti z takej peňaženky utrácať – používateľ napríklad môže naimportovať XPUB zo svojej hardvérovej peňaženky a pomocou BlueWallet na ňu prijímať platby.

Každý druh peňaženky je farebne odlíšený, aby sa dalo jednoducho orientovať v tom, ktorú peňaženku používateľ práve používa. Dokonca je možné peňaženky ľubovoľne pomenovávať. V detaile danej peňaženky možno kliknutím na zostatok zmeniť, v akej mene sa bude zostatok zobrazovať – či to bude národná mena zvolená v nastavení, BTC, alebo satoshis.

Importujte čokoľvek, BlueWallet si poradí

Mali ste niekedy problém, že ste prechádzali z jednej peňaženky na inú, ale do tej novej nebolo možné importovať váš Mnemonic seed, pretože obsahoval 24 slov, ale nová aplikácia podporovala len 12-slovné seedy? BlueWallet si dalo za cieľ, že import peňaženky by mal byť pre používateľa čo najjednoduchší – na spôsob „daj mi čo máš a ja sa pokúsim uhádnuť, čo to je za peňaženku“.

bluewallet

Import peňaženky cez jedno textové pole – už to nemôže byť jednoduchšie.

Do prostého textového poľa stačí vložiť čokoľvek, čo má používateľ ako zálohu – XPUB, súkromný kľúč, alebo akýkoľvek Mnemonic seed a BlueWallet sa to pokúsi rozpoznať. Pokiaľ ide len o XPUB alebo adresu, BlueWallet importuje peňaženku vo watch-only režime. V prípade Mnemonic seedu sa BlueWallet pokúsi uhádnuť, o aký formát ide, či BIP 44, BIP 49, alebo BIP 84 podľa toho, či je na adresách nejaký zostatok alebo transakčná história. No a v prípade súkromného kľúča importuje peňaženku ako jednorazovú.

BlueWallet dokáže naimportovať aj peňaženku používajúcu BIP 32 formát, medzi ktoré patrí napríklad BreadWallet.

i

BIP, čiže Bitcoin Improvement Proposal, je jedným zo základných pojmov, ak sa bavíme o technickom vylepšovaní bitcoinu. Je to dokument, ktorým sa navrhujú funkcie, zmeny alebo obmedzenia, ktoré by mali byť zavedené do protokolu alebo kódu bitcoinu. BIPom a ich význame sa bližšie venujeme v článku BIP – Technologické vylepšenia Bitcoinu.

Míňanie aj prijímanie bitcoinu šikovne a jednoducho

Prijímanie bitcoinových platieb pomocou BlueWallet je veľmi priamočiare. Stačí zvoliť peňaženku, kliknúť na tlačidlo „Prijať“ a peňaženka vygeneruje novú adresu pre príjem, pokiaľ ide o HD peňaženku, či zobrazí adresu, pokiaľ ide o jednorazovú peňaženku.

BlueWallet zobrazí QR kód na načítanie fotoaparátom a adresu, ktorú možno jedným kliknutím skopírovať. Pre uľahčenie práce používateľom pri zdieľaní možno aj kliknúť na tlačidlo „Zdieľať“ a používateľovi sa zobrazí štandardný dialóg ns zdieľanie s rôznymi aplikáciami.

bluewallet bluewallet bluewallet

Vľavo: Bežné zobrazenie adresy pre príjem.

Uprostred: Zadanie prijímanej čiastky a opisu.

Vpravo: Adresa s vyplnenou čiastkou a popisom.

Pri kliknutí na „Prijať sumu“ možno dokonca navoliť, akú sumu chce používateľ prijať a môže nastaviť aj popis transakcie, ktorý sa zobrazí odosielajúcemu, až tento QR kód načíta. Pre referenciu je tu zobrazená aj suma v národnej mene.

Odosielanie je taktiež jednoduchou záležitosťou. Opäť je potrebné zvoliť peňaženku, z ktorej chce používateľ míňať a následne stlačiť tlačidlo „Poslať“. Cieľovú adresu možno buď zadať ručne, teda vložením skopírovanej adresy, alebo načítať QR kód. Ak načítaný QR kód obsahuje aj informácie o danej čiastke a opis, náležite sa predvyplní, no používateľ ich vždy môže zmeniť a vyplniť sám.

Ďalším krokom je zvolenie príslušného poplatku za platbu. Predvybraná možnosť je väčšinou tá, ktorá zaistí čo najrýchlejšie potvrdenie v bitcoinovom blockchaine, používateľ ale môže pomocou posuvníka zvoliť aj nižšiu sumu.

bluewallet bluewallet bluewallet

BlueWallet umožňuje nastaviť vhodný poplatok a pridávať ďalšieho príjemcu platby.

Popri týchto štandardných krokoch peňaženka ponúka pomocou menu v pravom hornom rohu pri odosielaní zapnutie/vypnutie možnosti zvýšenia poplatku za transakciu aj potom, čo už je transakcia odoslaná, alebo tzv. replace-by-fee. Na tom istom mieste možno nájsť aj tzv. batch-spend funkciu, čo znamená, že v jednej transakcii možné odosielať viacerým príjemcom.

Po následnom potvrdení je používateľ požiadaný, či chce transakciu rovno odoslať do bitcoinovej siete na spracovanie, alebo či ju chce skopírovať do schránky. Takúto transakciu potom možno odoslať napríklad z iného zariadenia.

Bezpečnosť je pre BlueWallet základ

BlueWallet neberie bezpečnosť na ľahkú váhu a snaží sa svojim používateľom ponúknuť možnosti, ako čo najlepšie uchrániť svoje bitcoiny aj transakčné súkromie.

Prvotnou vlastnosťou je to, že BlueWallet je softvér s otvoreným zdrojovým kódom (open-source softvér), čo znamená, že každý si môže zdrojový kód prezrieť a prípadne ho s požehnaním autorov vylepšiť. Tento fakt vytvára dôveru v to, že peňaženka neobsahuje škodlivý kód (ktorý by napríklad mohol ukradnúť bitcoin) a pre obzvlášť paranoidných používateľov prináša možnosť si aplikáciu skompilovať (zostaviť) sám.

bluewallet

BlueWallet má v rukáve niekoľko schopností, ako sa nechať zabezpečiť.

BlueWallet umožňuje zapnutie použitie biometrických údajov (odtlačok prsta) ako ďalšiu vrstvu zabezpečenia. V prípade, že je táto možnosť zapnutá, nemožno niektoré funkcie, ako napríklad export Mnemonic seedu či posielanie transakcií, používať bez potvrdenia odtlačkom prsta.

Ďalšou skvelou vlastnosťou je možnosť celú peňaženku zaheslovať. Používateľ môže vytvoriť ľubovoľné heslo, ktoré bude požadované pri štarte aplikácie, aby nikto iný nemohol s peňaženkou manipulovať. Týmto heslom je navyše celá peňaženka zašifrovaná, čo chráni súkromné kľúče pred útokom pomocou malvéru alebo vytiahnutím dát z telefónu. Nastaviť si heslo je teda viac než odporúčané.

bluewallet bluewallet

BlueWallet indikuje, ak používateľ nezahesloval peňaženku. Po úspešnom zaheslovaní možno nastaviť aj plausible deniability.

Pre prípad, že by vás niekto násilím nútil dať prístup do svojej peňaženky, má BlueWallet integrovanú funkciu plausible deniability, čo možno voľne preložiť ako „vierohodné zapretie“. V podstate ide o vytvorenie ďalšej peňaženky pod iným heslom, než je to hlavné. Na tejto druhej peňaženke je vhodné držať menší obnos bitcoinov a drobnú transakčnú históriu.

V prípade, že by útočník vyžadoval prístup do peňaženky, tak sa po zadaní tohto sekundárneho hesla odomkne „záložná“ peňaženka, a nie tá hlavná. Útočník si v ten moment nemôže byť istý, či dostal prístup do pravej alebo „záložnej“ peňaženky.

bluewallet

Nastavenie funkcie plausible deniability je jednoduché – ide len o vytvorenie ďalšieho hesla.

Pokiaľ používateľ stojí o viac transakčného súkromia a nechce sa spoliehať na servery BlueWallet, nie je problém peňaženku napojiť na vlastný či iný dôveryhodný Electrum server. Všetky komunikácie s bitcoinovou sieťou potom povedie cez tento server a server BlueWallet nemôže vedieť o zostatkoch a adresách používateľa.

bluewallet

BlueWallet možno napojiť na vlastný Electrum server, čo umožňuje uchovať si transakčné súkromie.

Ako posledný stupeň zabezpečenia peňaženka neumožňuje robiť screenshoty. Nehrozí teda, že by užívateľ omylom urobil screenshot svojho Mnemonic seedu, ktorý by sa mohol nahrať do cloudu alebo zostať medzi obrázkami v telefóne, odkiaľ by ho prípadný útočník mohol stiahnuť.

Lightning Network bez starostí

Jednou z hlavných killer features je zabudovaná podpora Lightning Network, teda okamžitých platieb v rámci bitcoinu. BlueWallet toto umožňuje vďaka svojmu vlastnému riešeniu s názvom LNDHub, ktoré má komunikáciu s Lightning Network na starosti.

Výhodou tohto riešenia je to, že používateľovi stačí jednoducho vytvoriť LN „peňaženku“ a môže ihneď prijímať a posielať platby pomocou Lightning Network bez akýchkoľvek starostí či správy kanálov a zostatkov v kanáloch, ktoré sa s tým bežne spájajú. Nevýhodou je, že toto riešenie je tzv. custodial, teda že bitcoiny v rámci tejto Lightning Network peňaženky reálne vlastní BlueWallet.

bluewallet bluewallet

LN peňaženka je rovnako priamočiara, ak nie viac, než bežná bitcoinová peňaženka.

Našťastie autori mysleli aj na používateľov, ktorí by mohli prísť o prístup k telefónu či aplikácii, a tak možno LN peňaženku zálohovať a následne obnoviť. Tento spôsob samozrejme nie je možné uplatniť na prevod medzi iným poskytovateľom/peňaženkou, ale aspoň možno získať späť prístup k LN peňaženke, ktorá je v držbe BlueWallet.

bluewallet

BlueWallet je transparentný v tom, ako ich infraštruktúra funguje.

BlueWallet našťastie otvorilo toto riešenie verejnosti – ktokoľvek s dostatočnými znalosťami si tak môže spustiť vlastný LNDHub a nespoliehať sa na tretiu stranu, ktorou je BlueWallet. S tým sa samozrejme spájajú všetky nevýhody ako napríklad správa kanálu. LNDHub je možné aktivovať jedným kliknutím v rámci riešenia MyNode, ako sme si popísali tu.

i

Custodial vs. non-custodial peňaženky

Vždy, keď sa objaví nová peňaženka alebo služba, príde na pretras diskusia o tom, či je táto novinka custodial či nie – to znamená, či sú súkromné kľúče plne a len držané, alebo či ich za používateľa drží daná služba. Výhodou custodial peňaženiek je, že služba môže mnoho funkcií urobiť používateľsky prívetivejšími a uľahčiť tak najmä nováčikom zoznamujúcim sa s ekosystémom bitcoinu.

Ako sa ale hovorí: not your keys, not your bitcoins – pokiaľ nevlastníte súkromné kľúče vy, nie sú bitcoiny v skutočnosti vaše a poskytovateľ služby s nimi nakladá za vás. Používatelia by sa mali custodial službám pokiaľ možno vyhýbať, aby sa vyhli riziku, že o svoje bitcoiny prídu, ako už sa stalo niekoľkokrát v prípade hacknutých kryptomenových búrz.

Čo sa týka samotnej LN peňaženky, jej použitie je tak jednoduché, ako len môže byť. Pri kliknutí na „Spravovať zostatok“ je možné do LN peňaženky nahrať bitcoin z akéhokoľvek účtu BlueWallet, alebo z externej peňaženky. A je tu aj možnosť ísť opačnou cestou a previesť bitcoin z LN peňaženky na bežnú BTC peňaženku, ale v tomto prípade je potrebné použiť službu Zigzag.io, ktorá dokáže prevádzať bitcoinom medzi Lightning Network a bitcoinom a späť.

bluewallet bluewallet

Prijímanie platieb cez Lightning Network len na pár kliknutí – stačí zadať čiastku a menovku.

Prijímanie aj odosielanie je rovnako intuitívne ako so štandardnou bitcoinovou peňaženkou, teda že v prípade príjmu stačí nastaviť sumu a prípadne opis, v prípade odosielania ide len o naskenovanie QR kódu či vloženie skopírovanej požiadavky na LN platbu. Všetko je veľmi priamočiare.

Ďalšia z vlastností LN peňaženky je integrovaný marketplace – zoznam služieb a aplikácií, ktoré podporujú prijímanie platieb cez Lightning Network. V marketplace možno priamo vybrať danú službu, napríklad Bitrefill alebo ZigZag.io, pri vyzvaní k platbe potom peňaženka túto platbu dokáže automaticky spracovať.

bluewallet bluewallet bluewallet

Vľavo: Aplikácie a služby v marketplace.

Uprostred: Potvrdenie, či chce používateľ vykonať platbu.

Vpravo: Potvrdenie automaticky vyplnenej platby.

BlueWallet LN peňaženka dokonca podporuje tzv. zero-value payment requests, čo sú platobné požiadavky, pri ktorých môže používateľ sám stanoviť poslanú čiastku. Táto možnosť je veľmi vítaná, ak napríklad dávate niekomu príspevok na Tippin.me a chcete sami určiť, koľko pošlite.

Záverom: BlueWallet je skvelé riešenie pre začiatočníkov aj náročnejších používateľov

BlueWallet je veľmi múdra a dobre spracovaná intuitívna mobilná peňaženka, ktorá sa snaží čo najviac nepríjemných vecí riešiť za používateľa, čím je veľmi vhodná pre nováčikov v bitcoinovom svete.

Súčasne s tým sa autori snažia uspokojiť používateľov, ktorí prahnú po nezávislosti a transakčnom súkromí, a umožňujú nezávislosť na serveroch BlueWallet. Zároveň dbajú na bezpečnosť a ponúkajú možnosti, ako zabezpečiť peňaženku v rôznych smeroch.

i Mohlo by vás zaujímať
1. Bitcoin (VŠETKO, ČO CHCETE VEDIEŤ). Najdôležitejšia kryptomena v kocke.
2.Čo to je Bitcoin full node? (ZÁKLADY BITCOINU). Prečo je tak dôležité prevádzkovať vlastný full node?
3. Lightning Network (VŠETKO, ČO CHCETE VEDIEŤ). Blesková nadstavba Bitcoinu od A do Z.
4. Hardvérové peňaženky. Ako bezpečne uchovávať Bitcoiny a ďalšie kryptomeny?

Všeobecne možno povedať, že BlueWallet je najjednoduchšie riešenie pre kohokoľvek, kto chce prijímať a posielať Lightning Network platby bez starostí, keď sa uspokojí s tým, že jeho bitcoiny sú reálne v držbe BlueWallet. To v prípade malých súm môže byť primeraný trade-off.


Pavel Ševčík

Pavel Ševčík

Som programátor a bitcoinový maximalista. Prednášam o Bitcoine, najmä jeho technických aspektoch a dopadoch na slobodu jednotlivca. Mimo toho prispievam do open-source projektov spojených s Bitcoinom, ako je napríklad Blue Wallet, BTCPay Server a ďalšie. Bol som členom think-tanku Paralelné Polis, kde som mal na starosť osvetu, organizáciu Bitcoinových MeetUpov a tvorby nástrojov pre lepší chod budovy.


4,8 468×
TREZOR One Black
Hardvérová peňaženka – podpora 600 kryptomien (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), Password manager, U2F a ďalšie funkcie na správu digitálnej identity, OLED displej 128×64, jednoduché použitie na Windows, OS X, Linux, USB
59,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT1
4,8 468×
TREZOR Bitcoin Wallet White
Hardvérová peňaženka – šifrovací, OLED displej 128×64, ľahké použitie na Windows, OS X, Linux, USB
59,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT
4,8 94×
TREZOR T
Hardvérová peňaženka – šifrovacia, podporuje 500 mien, USB-C, microSD, Password Manager
179,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TREZBIT1d
4,8
Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti
E-kniha - autor Dominik Stroukal, 200 strán
7,21 €
Ihneď k čítaniu
Objednávací kód: EK25934
4,7
Bitcoin: Peníze budoucnosti
Elektronická kniha - autor Dominik Stroukal a Jan Skalický, 170 stran
4,69 €
Ihneď k čítaniu
Objednávací kód: EK22762
Vytlačiť
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií