Zobraziť katalóg

Formáty elektronických kníh
a ochrana proti kopírovaniu

Elektronická kniha môže byť vydaná vo vysokom počte formátov. Každý má svoje špecifické vlastnosti a hodí sa pre rôzne čítacie zariadenia. Do väčšiny predávaných elektronických kníh je tiež vložený ochranný mechanizmus označovaný skratkou DRM, ktorý si kladie za cieľ zamedziť neoprávnenému šíreniu knihy na internete. Poradíme vám, ako sa vyznať v populárnych formátoch pre Kindle, PocketBook a ďalšie čítacie zariadenia.

Formáty a ochrana e-kníh

Aké formáty e-kníh nájdete na Alza Media?

Na Alza Media ponúkame len také formáty e-kníh, ktoré umožňujú dodržať v maximálnej miere sadzbu knihy. V čítačkách teda kniha vyzerá podobne ako originálna papierová kniha. Výberom týchto formátov tiež pokrývame kompatibilitu so všetkými čítacími zariadeniami (čítačky Kindle, PocketBook a ONYX BOOX, tablety, inteligentné telefóny, notebooky).

ePUB – univerzálny formát

ePub Univerzálny knižný formát založený na štandarde IDPF (The International Digital Publishing Forum). Tento formát podporujú špecializované čítačky aj mobilné zariadenia. V závislosti na licenčných podmienkach môže byť formát ePUB opatrený ochranou Adobe DRM.

Pred rokom 2022 platilo, že hlavná nevýhoda formátu ePUB je chýbajúca podpora na čítačkách Amazon Kindle. To je ale už minulosti: Amazon totiž opustil svoj formát MOBI v prospech ePUB. Teraz preto ePUB predstavuje skutočne univerzálny formát pre čítacie zariadenia. Viac informácií o prechode Amazonu na ePUB nájdete v našom článku: Knihy do čítačiek Kindle vo formáte ePUB.

 • Univerzálny formát ideálny pre väčšinu čítacích zariadení (vrátane Amazon Kindle).

 • Schopnosť prispôsobiť sa veľkosti obrazovky.

 • Možnosť prispôsobiť si veľkosť fontu.

 • Na každom zariadení sa kniha zobrazuje trochu inak.

 • Nevhodný formát pre zložitý text doplnený obrázkami, tabuľkami a ďalšími grafickými prvkami.

MOBI – bývalý formát pre Kindle

MOBIMOBI bol knižný formát pre čítačky Kindle, ktorý vychádzal zo štandardu Open eBook a XHTML. Dlhý čas išlo o jeden z najpoužívanejších Kindle formátov na svete. Svojimi vlastnosťami bol podobný formátu ePUB, a to vrátane podpory obrázkov, prispôsobenia sa veľkosti displeja a pod. Aj keď bol MOBI primárne formát vlastný Amazon Kindle, v obmedzenej miere ho podporovali (a podporujú) aj ostatné zariadenia.

Doby najväčšej slávy má však MOBI už za sebou. Amazon ukončil podporu formátu MOBI v auguste 2022 a teraz pracuje s formátom ePUB. Zmena sa nijako nedotkne skôr zakúpených titulov na Alza.sk. Viac informácií v článku: Upozornenie: Knihy do čítačiek Kindle vo formáte EP.

 • Schopnosť prispôsobiť sa veľkosti obrazovky.

 • Možnosť prispôsobiť si veľkosť fontu.

 • Od 2022 už nie je podporovaný čítačkami Amazon Kindle.

 • Obmedzená podpora v ostatných zariadeniach.

 • Používateľ je viazaný na jednu konkrétnu platformu.

 • Nevhodný formát pre zložitý text doplnený obrázkami, tabuľkami a grafmi.

PDF a PDF pre čítačky – ideálny formát pre zložité dokumenty

Adobe PDF Formát vhodný skôr na čítanie odbornej literatúry na počítači, podporuje ho však väčšina čítačiek aj mobilných zariadení. Nevýhodou tohto formátu je fakt, že sa pri zväčšovaní či zmenšovaní textu mení sadzba a odseky sa rozpadajú alebo sa nezobrazuje celý odsek na stránke a čítanie je menej pohodlné.

 • Univerzálny formát podporovaný drvivou väčšinou čítačiek aj mobilných zariadení.

 • Dokonale zachováva pôvodnú sadzbu.

 • Vhodný pre zložité texty doplnené obrázkami, tabuľkami a ďalšími grafickými prvkami.

 • Nemožnosť prispôsobiť text veľkosti displeja.

 • Pri zväčšení alebo zmenšení sa sadzba rozpadne.

 • Nevhodný formát pre čítanie beletrie.

Podporované formáty a Slovenčina/Čeština pre čítačky kníh

Amazon Kindle – podporované formáty

Formáty pre Kindle čítačku: PDF, MOBI, AZW, DOC, HTML, TXT.

Ak narazíte na formát, ktorý nie je vašou čítačkou Kindle podporovaný, vo väčšine prípadov nie je problém daný formát online konvertovať do vami požadovaného (čítačkou podporovaného) formátu.

Amazon Kindle – Slovenčina/Čeština

Používateľské rozhranie čítačiek Kindle bohužiaľ stále nie je dostupné v slovenskom ani českom jazyku. Ako ale rýchlo zistíte, čítačka Kindle nemá problém zobrazovať všetky slovenské znaky – po slovensky či česky písanú knižku si tak môžete bez akýchkoľvek obáv normálne prečítať.

PocketBook – podporované formáty

Formáty pre PocketBook čítačku: PDF, MOBI, EPUB, DOC, FB2, HTML, DOCX, PRC, TXT, RTF.

Ak narazíte na formát, ktorý nie je vašou čítačkou PocketBook podporovaný, vo väčšine prípadov nie je problém daný formát online konvertovať do vami požadovaného (čítačkou podporovaného) formátu.

PocketBook – Slovenčina/Čeština

Podobne ako v prípade čítačiek Kindle, ani čítačky od výrobcu PocketBook neponúkajú používateľské rozhranie v slovenčine ani češtine. Slovenské aj české znaky sú čítačkou PocketBook podporované rovnako v maximálnej možnej miere – pri čítaní preto na žiadne problémy nenarazíte..

Čo je to DRM?

Skratka zo slov Digital Rights Management znamená systém na ochranu autorských práv, ktorý je používaný ako zabezpečenie elektronických súborov. DRM chráni e-knihu pred zneužitím (voľným použitím, kopírovaním a pod.). Na Alza Media sa môžete stretnúť s dvoma typmi ochrany – Social DRM a Adobe DRM.

Aký je rozdiel medzi Social DRM a Adobe DRM?

Social DRM – ochrana založená na dôvere

Social DRM Social DRM je v podstate vodoznak alebo jeho obdoba, ktorá sa k dielu pridá a jednoznačne ho spojí s kupujúcim. V prípade elektronických kníh to vyzerá tak, že sa na začiatok knihy umiestni meno a adresa kupujúceho a unikátne ID transakcie, ktorou bol súbor zakúpený. Kniha je potom ihneď k dispozícii bez ďalších technických obmedzení a možno ju priamo čítať vo všetkých čítačkách, ktoré daný formát podporujú.

Ako stiahnuť knihu do čítačky a čítať

1. Po zakúpení sa kniha zobrazí v časti Moja knižnica.

2. Klikom na zvolený formát sa kniha stiahne.

3. Po prekopírovaní do čítacieho zariadenia je kniha pripravená na čítanie.

Výhody a nevýhody

 • Jednoduché použitie.

 • Kompatibilita s čítačkami.

 • Bezproblémové použitie s Kindle.

 • Nekompletná ponuka dostupných titulov.

Adobe DRM – bez autorizovanej čítačky ani na krok

adobe Silnejšia forma ochrany, kde sa využíva princíp autorizácie používateľa a jeho čítačky. Knihu je potom možné čítať len na autorizovaných zariadeniach. Pred prvým nákupom je nutné splniť niekoľko podmienok:

 1. Overenie kompatibility vašej čítačky v zozname podporovaných zariadení.

 2. Vytvorenie Adobe ID – registráciou na stránkach Adobe.

 3. Inštalácia programu Adobe Digital Editions – link na stiahnutie, program je bohužiaľ iba v angličtine.

 4. Autorizácia počítača a čítačky – robí sa z prostredia programu Adobe Digital Editions vložením Adobe ID a pripojením čítačky.

 5. Softvérové čítačky pre inteligentné telefóny a tablety (odporúčame Bluefire Reader) zvládnu autorizovať knihu vaším Adobe ID priamo v mobilnom zariadení (bez nutnosti pripojenia k Adobe Digital Editions).

Ako stiahnuť knihu do čítačky a čítať

 1. Po zakúpení sa kniha zobrazí v časti Moja knižnica.

 2. Klikom na zvolený formát nedostávate priamo knihu, ale súbor vo formáte .acsm, ktorý má zvyčajne len niekoľko kB. Slúži na získanie licencie a na stiahnutie knihy do vášho počítača/čítačky.

 3. Otvorením tohto súboru v aplikácii Adobe Digital Editions dôjde k stiahnutiu knihy do knižnice aplikácie. Odtiaľ je možné ju presunúť do autorizovanej čítačky.

Výhody a nevýhody:

 • Ponuka zahraničných titulov.

 • Nekompatibilný s Kindle.

 • Zložitejší postup pred čítaním.

 • Nutnosť certifikácie zariadenia.

Slovník pojmov – čítačky elektronických kníh

E-kniha

Elektronická kniha je digitálna verzia klasickej papierovej knihy určená na čítanie v špecializovaných čítačkách, tabletoch, inteligentných mobilných telefónoch alebo počítačoch. Elektronickú knihu si stiahnete za pár minút, v drvivej väčšine prípadov ju zaobstaráte lacnejšie ako klasickú tlačenú knihu a pri čítaní iste oceníte možnosť pružne meniť veľkosť písma.

DRM

Skratka zo slov Digital Rights Management znamená systém na ochranu autorských práv, ktorý je používaný ako zabezpečenie elektronických súborov. DRM chráni e-knihu pred zneužitím (voľným použitím, kopírovaním a pod.). Na Alza.sk sa môžete stretnúť s dvoma typmi ochrany Social DRM a Adobe DRM.

ePub

Jeden z najrozšírenejších formátov elektronických kníh vhodný najmä pre beletriu. Jeho hlavnou výhodou je zachovanie prehľadnej sadzby textu na rôznych zariadeniach a pri rôznych veľkostiach fontu. Je kompatibilný s väčšinou špecializovaných čítačiek aj čítacích aplikácií pre tablety a inteligentné telefóny.

Vytlačiť
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií