Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Emise pro AP+ v app - všechny segmenty

Kulinárske umenie – tipy, rady a triky, ktoré z vás urobia profesionálnych kuchárov

Zobraziť katalóg

Sponzorovaný článok

Aktualizované

Čo si budeme rozprávať. Epidémia koronavírusu nás naučila mnohé. Niektorí cvičia aj doma ako o život, iní sa pustili do rekonštrukcií, ďalší sa začali aktívne zaujímať o umenie a potom sú tu ľudia, ktorí sa nehodlali zmieriť s uzavretím reštaurácií a rozhodli sa, že zamakajú na svojich kulinárskych schopnostiach. Našťastie žijeme v 21. storočí. Nemusíte vystrčiť nos z domu a predsa sa vďaka vášmu počítaču môžete naučiť variť ako ozajstní profesionáli. Prečítajte si, aké kuchárske trendy teraz frčia a aké kuchárky by u vás doma nemali chýbať. Dozviete sa tiež, ako pestovať bylinky v zime a ďalšie užitočné rady a tipy, vďaka ktorým posuniete vašu kuchársku vášeň na vyššiu úroveň.

Varenie s OneNote

Kulinárske umenie – kapitoly článku

  1. Hlavné výhody domáceho varenia
  2. Tieto nové trendy vo varení stojí za to vyskúšať
  3. Ako pestovať bylinky v zime

Hlavné výhody domáceho varenia

Už naše babičky hrdo vyhlasovali, že nie je nad domácu stravu. Babičky majú vždy pravdu. Nad domácu stravu naozaj nie je, ak je pripravená s láskou a z kvalitných surovín. Koronavírus vyhnal do kuchyne aj absolútnych kuchárskych antitalentov. Iste, stále sa dá objednať jedlo donáškovou službou alebo si môžete niečo kúpiť z výdajného okienka, avšak jedlo z krabičky nie je pre mnohých to pravé orechové. Nie je nad to pochutnať si na čerstvo uvarenom jedle, ktoré ste si krásne naaranžovali na tanier a vôbec chytilo vás to natoľko, že nehodláte prestať. Prečo nie? Varenie a pečenie je kreatívna činnosť, pri ktorej sa krásne uvoľníte a za odmenu si pošmáknete na vlastnoručne pripravenej špecialite.

Variť domáce jedlo sa vám oplatí po všetkých stránkach

  • Máte dokonalý prehľad o použitých surovinách.
  • Nemusíte sa báť, že jedlo obsahuje potravinu, na ktorú ste alergickí.
  • Uvariť si jedlo doma je lacnejšie. Jednotlivé pokrmy môžete prispôsobiť vášmu rozpočtu.
  • Máte kontrolu nad tým, ako dlho jedlo varíte, aby si potraviny zachovali čo najviac nutričných látok.
  • Varenie je kreatívna zábava, do ktorej môžete zapojiť celú rodinu vrátane detí.

Nevyháňajte deti z kuchyne

Pravda, vpustiť si deti do kuchyne vyžaduje obrovskú dávku trpezlivosti. Nedočkaví kuchári sa často predbiehajú v tom, kto pridá danú ingredienciu ako prvý. Výsledkom je často podivná hmota, ktorá ani vzdialene nepripomína cesto, ktoré ste videli v kuchárke na obrázku. A ten neporiadok potom! Ale ak sa cez to prenesiete, získajú vaše deti nielen krásne spomienky. Varenie rozvíja ich kreativitu, kritické myslenie a naučí ich spoluprácu. Budú tiež vnímať svet v širších súvislostiach a ako bonus navyše sú deti, ktoré pomáhajú s varením, ochotnejšie ochutnávať neznáme a nové jedlá. To za ten neporiadok stojí, no nie?

Varenie s deťmi
Zapojte deti do varenia. Podporíte ich kreativitu a kritické myslenie.

i

Moderné technológie nám život v pandémii výrazne uľahčujú. Vy sa tak nemusíte preberať zväzkami kuchárskych kníh. Všetky zaujímavé recepty si môžete jednoducho uložiť, prezerať, prehrávať alebo zdieľať prostredníctvom inteligentnej aplikácie OneNote, ktorá je súčasťou Office balíčka. Môžete si v nej pripraviť tiež nákupný zoznam alebo si robiť súbežne poznámky, zatiaľ čo pozeráte na video recept. Pandémia nás síce drží zatvorených doma, ale to neznamená, že sa nemôžete naučiť niečomu novému alebo si nájsť zábavného koníčka. OneNote je skvelý nástroj, ktorý pri varení využijete na maximum.

>
Vytvorte si a zdieľajte párty Menu v OneNote.

Tieto nové trendy vo varení stojí za to vyskúšať

Vedieť dobre uvariť tradičnú slovenskú kuchyňu je kumšt. Babičky, svokra a tetušky do desiateho kolena vás budú bezhranične milovať a uctievať. Vám už je ale slovenský rybník príliš malý a chcete roztiahnuť krídla a vydať sa do nepoznaných medzinárodných vôd. Slovenská gastronómia urazila od revolúcie naozaj poriadny kus cesty. Medzinárodné trendy pomaly a iste prenikajú aj do slovenských domácností. Chcete do svojho portfólia pridať niečo trendy? Smelo do toho, máte z čoho vyberať.

Ázijská kuchyňa

Doby, kedy bola na vrchole talianska kuchyňa, sú preč. Pizzu a cestoviny milujú takmer všetci, ale ľudia začínajú prahnúť po ľahšom a zdravšom stravovaní. Tučné syry a kvantá lepku sú momentálne odsunuté na vedľajšiu koľaj. Súčasným trendom je omnoho ľahšia a exotickejšia ázijská kuchyňa, a to predovšetkým thajská a vietnamská. Možno ste si všimli, že výdatné ázijské špeciality a predovšetkým typické polievky, ktoré obsahujú mäso, ryžové rezance a kopec čerstvej zeleniny a byliniek, ponúka čím ďalej viac reštaurácií. Pripraviť si pravú ázijskú špecialitu nie je tak ťažké, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ak ste úplní začiatočníci, pomôžu vám bohato ilustrované ázijské kuchárky. S ich pomocou si doma pripravíte vietnamské, thajské aj japonské špeciality vrátane sushi.

i

V počiatkoch si vystačíte s klasickým kuchynským náčiním. Nakúpiť budete musieť len typické ázijské prísady. Ázijské recepty obsahujú často rybiu, sójovú a ustricovú omáčku, zázvor, víno saké, čerstvý aj sušený koriander, limetky, miso pastu, sezamový olej, karí pastu, kokosové mlieko, ryžový ocot a tamarínd. Pokiaľ si ázijskú kuchyňu obľúbite, oplatí sa vám investovať do kvalitného náčinia na prípravu ázijskej kuchyne. Významne vám uľahčí varenie a dosiahnete s ním perfektný výsledok.

Ázijská kuchyňa
Vyskúšajte exotickú ázijskú kuchyňu. Zaujímavé odkazy na recepty si môžete uložiť v OneNote.

Taste waste čiže varenie bezo zvyškov

Ročne sa v Európe vyhodí 96 až 115 kg jedla na osobu. Z toho viac ako polovicu vyhodia domácnosti. Plytvanie jedlom je obrovský problém a je teda len dobre, že vznikajú reštaurácie, ktoré varia úplne bezo zvyšku. Prečo to tiež neskúsiť? Nielenže výrazne ušetríte, ale navyše budete mať skvelý pocit, že zbytočne neplytváte. Variť bezo zvyšku vyžaduje prípravu. Musíte veľmi dobre premyslieť, čo budete variť a ako danú zeleninu či mäso kompletne spracovať. Pri zelenine a ovocí sa riadite pravidlom od korienka k lístočku (root-to-leave), pri mäse potom od nosa k chvostíku (nose-to-tail). Touto tematikou sa zaoberá rad autorov. V ich kuchárskych knihách nájdete inšpiráciu, ako bezo zvyšku spracovať jednotlivé druhy potravín.

Kvasenie (fermentácia)

Vedeli ste, že sa dajú skvasiť zemiaky, huby, pšenica, ovsená kaša alebo cesnak? Premýšľate, k čomu je to dobré? Fermentácia je hit, ktorý slovenskej gastro asi len tak neopustí. Vy by ste ju mali skúsiť tiež. Nielenže je fermentácia najzdravším spôsobom konzervácie potravín, kvasené potraviny tiež skvele chutia a dodávajú výslednému pokrmu nezameniteľnú chuť. Medzi najznámejšie kvasené pochúťky patrí kórejskej kimči. Obsahuje čínska kapusta, cesnak a chilli papričky. Skvasiť môžete rôzne zeleninové zmesi a získate tak veľmi zdravé pre-biotické šaláty, ktoré si uchovajú väčšinu vitamínov. Nemusíte začínať s ničím zložitým. Pre začiatok si pripravte potrebné tradičnej českej kyslá kapusta. V súčasnej dobe nie je problém zohnať moderné kvasné fľaše a viečka. Vďaka nim nepotrebujete tmavý a studený pivnica. Sú praktické a skladné.

i

Vedeli ste, že OneNote – ikona

Ak si radi píšete recepty ručne, alebo ste nedávno objavili zošit receptov po babičke a chceli by ste si ich uložiť v PC, máme pre vás užitočný tip. OneNote využijete na uchovanie textových, zvukových a grafických poznámok. Okrem iného tiež dokáže prevádzať ručne písaný text na normálny text pomocou funkcie „ink-to-text“. Hodí sa na prenosné zariadenia. Tablet, mobil alebo notebook sú na varenie úplne ideálne, pretože si ich môžete vziať bez problému do kuchyne a variť podľa nich ako z klasickej kuchárky.

Pastrami je na výslní

Pastrami sa u nás uchytilo zhruba pred dvoma rokmi a jeho obľuba neklesá, skôr naopak. Čo to vlastne pastrami je a prečo stojí za to zaradiť ho do vášho jedálnička? Pastrami je hovädzie mäso (hrudné), ktoré sa naloží do nálevu s korením a nechá sa odležať. Potom sa vyúdi a nakoniec uvarí v pare do mäkka. Príprava pastrami je veľmi zdĺhavá, ale výsledok rozhodne stojí za to. Z tejto delikatesnej pochúťky pripravíte skvelé studené sendviče. Pastrami je obľúbenou ingredienciou na street food a nájdete ho v ponuke food truckov. Street food, food trucky a bistrá sú pomerne novým konceptom, ktorý sa veľmi rýchlo ujal vo svete aj u nás. Pripravte si pravé street food s pastrami aj u vás doma.

Varenie z lokálnych surovín a podpora miestnych farmárov

V tejto chvíli už vám zrejme neuniklo, že moderná gastronómia kladie obrovský dôraz na udržateľnosť zdrojov a kvalitu použitých surovín. Nie je ňou ľahostajná ekológia. Zameriava sa na sezónne a lokálne produkty. Čím jasnejší je pôvod potraviny, tým lepšie. Je dobre, že sa gastronómia uberá týmto smerom. Profitujú z neho všetci od výrobcu, ktorý má lokálne odbytiská svojich produktov, až po spokojného zákazníka, ktorý si pochutnáva na čerstvom jedle, ktorý zanechalo minimálnu uhlíkovú stopu. Takto uvedomelo môžete variť aj vy. Zaujímajte sa o pôvod potravín. Vyberajte si potraviny, ktoré sú z produkcie miestnych farmárov. Navštevujete farmárske trhy alebo si bylinky a zeleninu rovno skúste vypestovať sami. V nasledujúcej kapitole vám poradíme, ako na to.

Lokální produky
Zaujímajte sa o pôvod potravín, z ktorých varíte. Kupujte suroviny od miestnych farmárov.

Ako pestovať bylinky v zime

Mať celý rok čerstvé bylinky po ruke je sen každého zapáleného kuchára. Chuť čerstvých byliniek jednoducho nenahradíte, aj keby ste sa snažili akokoľvek. Ako si ich pestovať doma po celý rok? Bylinkám sa darí, pokiaľ sú zasadené vo vhodnom rastovom materiáli. Potrebujú tiež veľa svetla a teplo. Nesmiete zabudnúť na primeranú a hlavne pravidelnú zálievku. Bylinky si môžete kúpiť už predpestované v supermarketoch. Lenže máloktorá rastlinka zo supermarketu prežije. Náhle zmeny teplôt, ktorých si rastlinky zo supermarketov užijú až nad hlavu, neprežije valná väčšina.

Ako postupovať, aby vám rastlinky prospievali?

  1. Predpestované rastliny je nutné presadiť. Vhodný substrát je základom úspechu. Použite kupovaný substrát, ktorý je zmiešaný so záhradnou hlinou v pomere 1:1.
  2. Na dno pridajte kamienky alebo keramzit.
  3. Bylinky pestujte v samozavlažovacích kvetináčoch.
  4. Pri presadení ich môžete trsmi rozdeliť a mierne skrátiť korienky. Tým podporíte rast.
  5. Nechajte bylinky na svetlom mieste a nezabudnite pravidelne rosiť listy.

Bylinky možno samozrejme pestovať aj zo semienok v dobe zimného výsevu. Použite klasickú záhradnú zeminu s presitovaným kompostom. Medzi najobľúbenejšie bylinky patria: bazalka, majorán, medovka, citrónová tráva, koriander, petržlen a pažítka.

i

Vedeli ste, že Skype – ikona

Bylinky vám chradnú? Zavolajte vašej mamičke alebo babičke a ukážte im, ako rastlinky aktuálne vyzerajú. Videochaty cez Skype sú zadarmo. Zdieľajte svoje kulinárske radosti aj starosti s vašimi blízkymi.

Moderná gastronómia dbá na ekológiu a udržateľnosť zdrojov. Kuchári varia z lokálnych surovín a neplytvajú. Na Slovensku aktuálne zažíva boom tiež ázijská kuchyňa a fermentácia. Nechajte sa inšpirovať a vyskúšajte niektorý z moderných kulinárskych trendov. Nie je to nič zložité a určite si pochutnáte.

Vytlačiť
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií