Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Motorola

MSI GE75 Raider (RECENZIA) – nekompromisný herný notebook

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované • Autor: Václav Švec

Hoci sa pomerne úspešne angažuje aj v iných odvetviach IT, mnohí z nás majú spoločnosť MSI zafixovanú predovšetkým ako výrobcu náčinia pre hráčov. V ponuke herných produktov s logom MSI tak môžeme nájsť nielen periféria, komponenty, monitory, kompletné zostavy či notebooky. V dnešnej recenzii sa potom pozrieme práve na herný notebook nesúci erb s drakom. A pretože nie sme žiadni trochári, preklepneme si MSI GE75 Raider vybavený 17" 240 Hz displejom, procesorom Core i7 10. generácie a grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 2070 Super.

    MSI GE75 Raider (RECENZIA) – OBSAH

    1. Predstavenie MSI GE75 Raider
    2. MSI GE75 Raider: konštrukcia a dizajn
    3. GE75 Raider: klávesnica a touchpad
    4. GE75 Raider: konektorová výbava a bezdrôtová konektivita
    5. GE75 Raider: displej a zvukový prejav
    6. GE75 Raider: použité komponenty
    7. GE75 Raider: výkon procesora
    8. GE75 Raider: výkon grafickej karty
    9. MSI GE75 Raider: výkon úložiska
    10. MSI GE75 Raider: celkový výkon systému
    11. MSI GE75 Raider: herný výkon
    12. MSI GE75 Raider: prevádzkové teploty a hluk
    13. MSI GE75 Raider: výdrž batérie
    14. MSI GE75 Raider: softvér
    15. MSI GE75 Raider: záverečné hodnotenie

    Predstavenie GE75 Raider

    Notebook MSI GE75 Raider predstavuje typický stroj určený pre hráčov. Spoľahnúť sa tak môžete nielen na vysoký výkon zaistený procesorom Intel Core i7 desiatej generácie v kombinácii s grafickým čipom NVIDIA RTX 2070 Super. Jednou z hlavných špecialít je tu 17,3" IPS displej s obnovovacou frekvenciou 240 Hz. Hráči však určite ocenia tiež premyslené chladenie či klávesnicu vytvorenú v spolupráci so svetoznámym producentom herného vybavenia SteelSeries.

    Model MSI GE75 Raider
    Číslo produktu A10SC-078CZ
    Typ CPU Intel Core i7 10750H (2,6 – 5 GHz)
    Funkcie a vlastnosti CPU 6 jadier/12 vláken, 12 MB cache, 45 W
    Operačná pamäť 16 GB DDR4
    Grafický adaptér NVIDIA GeForce RTX 2070 Super (8 GB)
    SSD M.2 NVMe SSD 1 TB, WD SN730
    HDD nie, voľný 2,5" slot
    Displej 17,3", IPS, 1 920 × 1 080 px, matný, 240 Hz
    Batéria 51 Wh, 6-článková
    Klávesnica Steelseries RGB podsvietenie
    Hmotnosť 2,64 kg
    Rozmery 397 × 268 × 27 mm
    Nabíjací adaptér 280 W
    Cena 2 359 € *

    * Cena platná k 13. 8. 2020     

    MSI GE75 Raider: konštrukcia a dizajn

    MSI GE75 Raider rozhodne nepatrí medzi v súčasnosti pomerne populárne notebooky, ktoré sa snažia svoju príslušnosť k hracím strojom maskovať. Na druhej strane obdobie monštruóznych herných notebookov z lesklých plastov je už dávno za nami a výrobca ako MSI si toho je veľmi dobre vedomý. Pred sebou tak máme až futuristicky pôsobiaci notebook využívajúci čierne, matné povrchy doplnené o červené detaily. Že máme tú česť s naozaj výkonným strojom potom napovedajú hneď štyri výduchy chladenia – dva po bokoch a dva na zadnej strane notebooku. Práve výrazné rebrovanie výduchov chladenia spolu s logom Raider v zadných partiách potom patrí k poznávacím znameniam MSI GE75 Raider. Veko notebooku má kovový kryt a je do neho aplikované známe logo MSI s drakom. To je plastové a po zapnutí notebooku sa rozsvieti. Dizajn veka potom oživujú ešte dve vystupujúce rebrá s lesklým červeným povrchom. Samotné veko je potom na dotyk príjemné, ale na jeho povrchu sú pomerne viditeľné mastné odtlačky. Tie však možno až prekvapivo ľahko odstrániť, zvolený povrch je tak neporovnateľne praktickejší ako lesklý plast. Na ľahšie otváranie notebooku je veko opatrené malým výstupkom. Tuhosť pántov vám však neumožní notebook otvoriť iba jednou rukou. V okolí touchpadu a klávesnice potom narazíte na rovnaký typ povrchu ako v prípade veka.

    MSI GE75 Raider; recenze MSI GE75 Raider; recenze
    Obyčajná lepenková krabica ukrýva neobyčajný herný notebook MSI GE75 Raider.

    Škoda len ostrej hrany, ktorá v kombinácii s vyššou základňou na komforte pri každodennom používaní práve nepridá. Okrem spomínaných výnimiek v podobe veka displeja a palmrestu je už šasi notebooku MSI GE75 Raider výhradne plastové. Na druhej strane z neho vážne nebudete mať pocit ako z lacnej čínskej hračky, ktorá sa má čo nevidieť rozpadnúť. Základňa notebooku pôsobí pevným dojmom, nekrúti sa a prehýbanie palmrestu a samotnej klávesnice sa výrobcovi tiež podarilo udržať na uzde. Pokiaľ vezmeme do úvahy nasadenie veľkého, 17,3" displeja, je na tom v tomto ohľade veľmi dobre aj veko displeja. Pri silnom tlaku na veko z vonkajšej strany síce môžete pozorovať prehýbanie samotného veka, displej je však dobre chránený a až na neho veko nepretlačíte. Pochvalu si zaslúži tiež kvalitné dielenské spracovanie – všetko perfektne lícuje a notebook nevydáva ani žiadne nechcené zvuky. Ďalšie plusové body potom musím MSI GE75 Raider prirátať za jeho rozmery. Nielen že sa výrobcovi podarilo udržať hrúbku notebooku na uzde, a ten si tak v tomto smere nezadá s obyčajnými multimediálnymi strojmi bežnými pred pár rokmi, ale vďaka veľmi tenkým okrajom okolo displeja potom MSI dokázalo vtesnať 17,3" displej do šasi len o málo väčšieho než v prípade 15,6" notebookov. Rečou čísel tak máme tú česť s notebookom s rozmermi 397 × 268 × 27 mm. Hmotnosť potom činí na danú kategóriu úplne prijateľných 2,64 kg.

    MSI GE75 Raider; recenzia MSI GE75 Raider; recenzia
    Futuristický, ale rozhodne nie lacný – taký je dizajn MSI GE75 Raider.

    MSI GE75 Raider: klávesnica a touchpad

    Spoločnosť MSI pri tvorbe hernej mašiny GE75 Raider spolupracovala so svetoznámym producentom herného vybavenia Steelseries. Táto spolupráca sa pozitívne premietla v možnostiach RGB podsvietenia. Používateľ si tak môže zvoliť jeden z preddefinovaných profilov či vytvárať profily vlastné. Pri vytváraní vlastných profilov potom oceníte možnosť upraviť farbu podsvietenia na každú jednu klávesu zvlášť. To je jednoducho geniálne pri vytváraní profilov na vaše obľúbené hry, kedy môžete nechať svietiť len v danej hre používané klávesy a navyše ich farebne odlíšiť podľa ich funkcie. Práve tak musím pochváliť, že po stlačení klávesy Fn zostanú svietiť iba klávesy s priradenou skratkou. Bohužiaľ, dvakrát nadšený nie som z rozloženia klávesnice. Áno, viem, že pred sebou nemám pracovný stroj a pri tých herných sa toto toľko nerieši, avšak nie každý bude na hernom notebooku výhradne hrať.

    MSI GE75 Raider; recenzia MSI GE75 Raider; recenzia
    Rozloženie klávesnice by mohlo byť lepšie, konfigurovateľné podsvietenie si ale hráči zamilujú.

    Jedným z ústupkov hráčom má byť zrejme odstránenie ľavého tlačidla Windows a s tým späté priestorovo veľkorysejšie vyhotovenie klávesy Ctrl. Pokiaľ sa však nebudete môcť so stratou ľavého tlačidla Windows zmieriť, môžete softvérovo prehodiť pravé tlačidlo s logom operačného systému s funkčným tlačidlom Fn. Príliš nenadchne ani použitie jednoradového klávesu Enter či umiestnenie obrátenej lomky vedľa medzerníka. To je však niečo, s čím sa v súčasnosti môžeme stretnúť pri notebookoch pomerne často, a ruku na srdce – používatelia, ktorých to bude naozaj trápiť, budú pravdepodobne v menšine. Čo je však pre mňa úplne nepochopiteľné – umiestnenie klávesy Delete do druhého stĺpca nad numerickým blokom. Klávesy sú úplne rovné, bez akéhokoľvek tvarovania a v porovnaní s MSI Prestige 15, ktoré som mal príležitosť otestovať pred časom, sú aj citeľne menšie. Na druhej strane klávesy majú medzi sebou dostatok priestoru, aby nedochádzalo k nechceným preklepom. Zdvih jednotlivých kláves je dostatočný, hoci by som si pri podobnom notebooku, kde sa nehrá o každú desatinu milimetra, dokázal predstaviť aj o niečo vyšší. Chod kláves je pomerne mäkký, avšak aj napriek tomu ponúkne istú hmatovú odozvu. Pri písaní ma potom milo prekvapila tiež pomerne nízka hlučnosť klávesnice. Sčítané podčiarknuté, klávesnica notebooku MSI GE75 Raider nie je na pomery herných strojov zlá, celkový dojem však kazí predovšetkým jej rozloženie.

    MSI GE75 Raider; recenzia MSI GE75 Raider; recenzia
    Touchpad predstavuje milé prekvapenie!

    Pomerne prekvapivé, a pre mnohých iste vítané, je použitie klasického touchpadu s dvojicou oddelených tlačidiel namiesto dnes toľko populárneho clickpadu. Rozmerné tlačidlá však majú príliš tuhú mechaniku s veľmi nízkym zdvihom, a navyše sú aj hlučné. Z toho dôvodu som po väčšinu testu používal poklepanie na dotykovú plochu touchpadu alebo gesto na funkciu druhého tlačidla myši – oboje funguje skvele. Veľmi dobre fungujú aj gestá na prechod medzi spustenými aplikáciami, na plochu či k časovej osi. Úplne spokojný však nie som s povrchom touchpadu, po ktorom prst krásne nešmýka, ale trochu drhne, čo neprospieva presnosti ovládania kurzora myši. Výrobca tiež mohol elegantnejšie vyriešiť pastelovo červený plastový rámik okolo touchpadu, ktorý v tomto prípade pôsobí zbytočne lacno. To je však naozaj len detail, ktorý zrejme bude riešiť len málokto.

    MSI GE75 Raider; recenzia MSI GE75 Raider; recenzia
    Tlačidlu napájanie robia spoločnosť prepínače režimov podsvietenia klávesnice a chladenia.

    MSI GE75 Raider: konektorová výbava a bezdrôtová konektivita

    Oproti dnes veľmi populárnym ultrabookom ponúkne MSI GE75 Raider po svojom obvode podstatne viac miesta na konektorovú výbavu. To sa pozitívne prejavilo najmä prostredníctvom angažmá klasického Ethernet portu (gigabitového, pochopiteľne), ktorý to kvôli svojej veľkosti pri súčasných notebookoch často „odskáče“ ako prvý. Ďalej tu máme trojicu „veľkých“ USB-A konektorov spriahnutých s USB 3.2 radičmi. Na ľavej strane notebooku sa usadil moderný USB-C port, ktorý však z nepochopiteľných dôvodov nie je spriahnutý s Thunderbolt 3 radičom. Ďalej sa tu nachádzajú dva digitálne výstupy v podobe mini-DisplayPort a HDMI s podporou až 4K/60 Hz video výstupu. Vďaka dvojici výstupov možno MSI GE75 Raider prevádzkovať až s dvomi pripojenými 4K monitormi – aj s displejom notebooku tak môžete na prácu využiť až 3 obrazovky súčasne. Na pravej strane počítača sa potom popri dvoch už spomínaných USB nachádza aj čítačka SD kariet a pri zadnom okraji umiestnený guľatý napájací port. Ten by som však radšej videl na druhej strane, lebo mi bol vcelku masívny konektor pri použití drôtovej myši trochu na obtiaž. Skoro by smo potom zabudol spomenúť červeno podsvietené USB-A porty. Pri ich podsvietení možno regulovať jas či zvoliť niektorý z prednastavených efektov. Dobrá správa pre podobné „konzervy“, ako som ja – podsvietenie portov možno aj úplne vypnúť.

    MSI GE75 Raider; recenzia MSI GE75 Raider; recenzia
    MSI GE75 Raider ponúkne obstojnú konektorovú výbavu, na Thunderbolt sa však zabudlo.

    V notebooku sa nachádza bezdrôtový modul Killer Wi-Fi 6 AX1650i, ktorý patrí medzi to najlepšie, na čo môžete v súčasných notebookoch naraziť. V notebooku potom nájdete predinštalovanú utilitu umožňujúcu napríklad obmedziť rýchlosť pripojenia jednotlivých programov, monitoring rušenia okolitými sieťami či automatickú aktiváciu herného režimu obmedzujúceho pripojenia procesov na pozadí. Bezdrôtový adaptér potom prináša tiež podporu Bluetooth 5.1, prostredníctvom ktorého môžete pripojiť napríklad slúchadlá či myš – oboje v mojom prípade fungovalo úplne spoľahlivo. Vzhľadom na to, že máme tú česť s herným, nie ultraprenosným notebookom, potom snáď ani nemá cenu zmieňovať absenciu možnosti pripojenia k 4G/LTE sieťam.

    MSI GE75 Raider; recenzia MSI GE75 Raider; recenzia
    Logo společnosti MSI neodmysliteľne sprevádza aj erb s drakom – v tomto prípade dokonca podsvietený!

    MSI GE75 Raider: Full HD IPS displej a zvukový prejav

    Veľkou pýchou MSI GE75 Raider je bezpochyby displej. Ten ponúkne nielen veľkú uhlopriečku s dostatočným Full HD rozlíšením a IPS technológiou. Tým hlavným je tu vysoká obnovovacia frekvencia 240 Hz. To je na pomery notebookov rozhodne pôsobivá hodnota, ktorá zaistí perfektnú plynulosť obrazu pri hraní hier. Škoda len absencie G-Sync, ktorá by v tomto ohľade posunula kvality displeja ešte o kúsok ďalej. Výhody displeja s obnovovacou frekvenciou 240 Hz si navyše naplno užijete iba za predpokladu, že v danej hre dosiahnete rovnaké množstvo FPS. S tým však môžete, dokonca aj pri takto výkonnom stroji, počítať iba pri menej náročných hrách či mnohých esport tituloch. O výkone v hrách si však niečo povieme až neskôr, teraz sa vráťme k displeju. Ako padlo vyššie, voľba (našťastie) padla na použitie IPS technológie, a displej tak ponúkne veľmi dobré pozorovacie uhly s len minimálnym skreslením. Milo ma prekvapila tiež farebná reprodukcia, ktorá je na pomery herných strojov nečakane dobrá – vrátane podania čiernej. Na výber pritom máte z niekoľkých režimov – sRGB, Gamer, Anti-Blue, Office a Movie. Škoda len, že nie je možné vytvoriť aj používateľom definovaný profil či aspoň doladiť predpripravené profily. Napríklad filter modrého svetla je až nepríjemne agresívny. Osobne som najviac využíval profil sRGB na prácu a surfovanie po webe a Gamer s výraznejším kontrastom na hranie.

    MSI GE75 Raider; recenzia
    Pozorovacie uhly 17,3" displeja MSI GE75 Raider.

    Ďalšie, čím sa môže MSI GE75 Raider pochváliť, sú bezpochyby aj reproduktory. Už samotné pomenovanie „Giant speaker“ dáva tušiť, že máme tú česť s nadštandardne veľkými reproduktormi. Samotné MSI uvádza, že veľkosť reproduktorov je v porovnaní s bežným štandardom až päťnásobná. A aby toho nebolo málo, nemáme tu iba dva štandardné reproduktory, ale aj ďalšie dva basové reproduktory. K dispozícii potom máme 4 × 3 W zvukového výkonu. Zvuk vychádzajúci z notebooku MSI GE75 Raider je potom nielen nadštandardne hlasný, ale tiež ponúkne solídne basy, ktorých navyše nedosiahli na úkor výšok a stredov. Kvalitnému zvuku sa však musí ísť trochu naproti s pomocou predinštalovaného softvéru Nahimic. Ten obsahuje rôzne zvukové scenáre (film, hudba, hra, ...), ale umožňuje aj používateľskú úpravu nastavenia. Iste, na trhu možno nájsť aj rad notebookov, zvyčajne s logom slávnych producentov audio techniky, pri ktorých si film či hudbu vychutnáte ešte viac, avšak reproduktory testovaného stroja sú šité na mieru hráčom a svoj účel plnia skvele.

    MSI GE75 Raider; recenzia MSI GE75 Raider; recenzia
    MSI neklamalo, reproduktory GE75 Raider patria medzi notebookových obrov.

    Recenzia MSI GE75 Raider: použité komponenty

    Vnútri notebooku v testovanej konfigurácii sa nachádza procesor Intel Core i7 10750H. Ide o výkonný mobilný procesor spadajúci do 10. generácie procesorov Intel, značenej ako Comet Lake. Procesor disponuje celkom 6 fyzickými jadrami a 12 vláknami. Frekvencia procesora sa v tomto prípade pohybuje v rozmedzí 2,6 – 5 GHz a cache má 12 MB. Procesor využíva 14nm výrobný proces a maximálna TDP v tomto prípade činí 45 W. Integrovaný je potom grafický čip Intel UHD graphics 620 ako energeticky úsporné riešenie.

    MSI GE75 Raider; recenzia MSI GE75 Raider; recenzia
    Pod divoko pôsobiacou vaňou sa nachádzajú výkonné komponenty!

    Tým hlavným riešením na beh hier a grafiku náročných programov je tu pochopiteľne NVIDIA GeForce RTX 2070 Super s 8 GB vlastnou pamäťou. Veľkým lákadlom je potom tiež podpora ray tracingu a DLSS 2.0. Celková operačná pamäť v testovanej konfigurácii činí 16 GB. MSI GE75 Raider využíva dva pamäťové moduly od Samsungu pracujúce na frekvencii 2 666 MHz. Pamäte sú osadené v slotoch, a nie je tak problém ich v budúcnosti upgradovať. Plusové body potom musím notebooku pripočítať tiež za voľnú pozíciu na 2,5" disk a jeden voľný M.2 slot na 2280 M.2 SSD NVME. Výrobca notebook osadil 1 TB NVME diskom Western Digital SN730.

    MSI GE75 Raider; recenze MSI GE75 Raider; recenze
    Plusové body si MSI GE75 Raider zaslúži za možnosť upgradu niektorých komponentov.

    MSI GE75 Raider: výkon procesora

    Procesor Intel Core i7 10750H sme podrobili štandardnej sérii benchmarkov. Na test bol použitý benchmark Cinebench R15 hodnotiaci výkon procesora pri renderingu za použitia jedného (ST) alebo viac (MT) jadier. Ďalej sme spustili tiež benchmark Corona Renderer, ktorý hodnotí, aký čas procesor potrebuje na vykreslenie definovanej scény. Na záver tu máme známy benchmark PassMark Performance Test 9, ktorý procesoru udeľuje bodové skóre podľa výkonu v niekoľkých typoch operácií.

    • Cinebench R20 SC: 456 bodov
    • Cinebench R20 MC: 3066 bodov
    • Corona Renrer: 1.3: 156 s
    • PasssMark PT 9.0: 6 573 bodov

    MSI GE75 Raider: výkon grafickej karty

    Výkon grafickej karty NVIDIA GeForce RTX 2070 Super bol testovaný pomocou populárneho benchmarku 3DMark a niekoľkých testov v predvolenom nastavení. Na notebooku boli spustené taktiež benchmarky Unigine Superposition a Valley. Výsledky všetkých testov potom potvrdzujú, že ide o naozaj výkonnú grafickú kartu a MSI GE75 Raider v oblasti grafického výkonu nájde v danej cenovej kategórii len málo premožiteľov. Obzvlášť zdôrazniť si zaslúži fakt, že notebook využíva „plnohodnotný“ čip RTX 2070 Super. Výrobca tak nestavil na jeho slabšiu, hoci efektívnejšiu Max-Q verziu. Grafický výkon použitého čipu je potom len nepatrne nižší ako pri RTX 2080 Super Max-Q.

    • Unigine Superposition: 11 994 bodov
    • Unigine Valley: 6 425 bodov
    • 3DMark Fire Strike: 18 463 bodov
    • 3DMark Sky Diver: 41 341 bodov
    • 3DMark Time Spy: 7 999 bodov
    • 3DMark Night Raid: 39 671 bodov

    MSI GE75 Raider: výkon úložiska

    Ako padlo už o pár odsekov vyššie – MSI GE75 Raider je v testovanej konfigurácii osadené M.2 NVMe SSD Western Digital SN730. Benchmarky jasne ukázali, že disk v oblasti výkonu patrí medzi to najlepšie, čo môžete v súčasnosti v notebooku dostať.

    MSI GE75 Raider; recenzia MSI GE75 Raider; recenzia MSI GE75 Raider; recenzia
    Poteší nielen výkonný procesor a grafická karta, ale aj veľmi rýchly NVMe disk.

    MSI GE75 Raider: celkový výkon systému

    Na posúdenie celkového výkonu počítača je bezpochyby jedným z najlepších nástrojov PCMark 10. Ten podrobí systém mnohým testom, ktoré simulujú bežné činnosti ako kancelárska práca, konzumácia multimédií či naopak tvorba multimediálneho obsahu.

    • PCMark 10 celkové skóre: 4 997 bodov
    • PCMark 10 essentials: 8 808 bodov
    • PCMark 10 productivity: 7 742 bodov
    • PCMark 10 digital content creation: 4 967 bodov

    Recenzia MSI GE75 Raider: herný výkon

    Opomenúť pochopiteľne nesmieme ani herné testy výkonu notebooku MSI GE75 Raider. Všetky nižšie uvedené tituly sme testovali v natívnom Full HD rozlíšení na najvyššie nastavenie grafických detailov. Uvedené hodnoty predstavujú priemerný počet snímok za sekundu.

    • Assasins Creed: Odyssey: 51 fps
    • Doom Eternal: 199 fps
    • Star Wars Jedi Fallen Order: 89 fps
    • Counter-Strike: Global Offensive: 250 fps
    • Shadow of the Tomb Raider: 99 fps
    • Red Dead Redemption 2: 54 fps
    • World of Tanks: 138 fps
    • Battlefield V: 109 fps
    • The Witcher 3: 72 fps

    MSI GE75 Raider: prevádzkové teploty a hluk

    Nemenej dôležité ako výkon je pri hernom notebooku bezpochyby aj chladenie. Koniec koncov, na čo je vám sebevyšší výkon, keď ho nedokážete uchladiť? MSI ako skúsený matador v oblasti herných notebookov si toho je veľmi dobre vedomé a ani tento aspekt rozhodne nijako nepodcenilo. MSI GE75 Raider tak ponúkne dvojicu ventilátorov a hneď 7 heatpipes na odvod tepla z procesora a grafického čipu. Oba tieto výkonné komponenty majú pochopiteľne vlastný chladiaci okruh a rýchlosť otáčania každého ventilátora sa tak odvíja od zaťaženia komponenty, ku ktorej patrí. Iba pri chladiacom okruhu procesora je jedna heatpipe, ktorá vedie až na grafiku a pomáha tak znížiť jej teplotu vo chvíľach, kedy nie je jej výkon úplne nutný.

    MSI GE75 Raider; recenzia MSI GE75 Raider; recenzia
    Chladenie GE75 Raider MSI rozhodne nepodcenilo. Na snímke môžete vidieť teploty na povrchu po 2 hodinách hrania.

    A ako táto zostava funguje v praxi? Pri hraní si s výkonnými komponentmi poradí vcelku hladko. Aj po dvoch hodinách hrania Red Dead Redemption 2 sa teplota na procesore dostala maximálne na 71 °C a teplota na grafike na 76 °C. Pokiaľ však budete mať dojem, že by chladenie mohlo „zaradiť vyšší stupeň“, môžete tlačidlom pri pravom okraji zapnúť funkciu Cooler Boost a ventilátory roztočiť na maximálne otáčky. Veľmi milo som potom bol prekvapený (ne)zahrievaním povrchu notebooku. Po dvoch hodinách hrania presahovali teploty na povrchu palmrestu len nepatrne 30 °C. Najviac potom bolo zahrievanie zrejmé v strede klávesnice. Aj tu sa však teplota držala pod hranicou 40 °C. Výrobca si teda zaslúži veľkú pochvalu ako za chladenie komponentov, tak za viac ako prijateľné teploty na povrchu notebooku.

    MSI GE75 Raider; recenzia MSI GE75 Raider; recenzia
    MSI GE75 Raider je herný notebook so všetkým ako sa patrí.

    Druhým aspektom je potom hluk, ktorý chladenie vydáva. Počas hrania sa hlučnosť chladenia pohybovala v rozmedzí 42 – 50 dB, MSI GE75 Raider tak vie byť pomerne hlasné. Na druhej strane však musíme mať stále na pamäti, že máme tú česť s notebookom, ktorého výkon sa vyrovná nejednému hernému počítaču a stále sa dokáže pomerne ľahko uchladiť – a vo svetle tohto faktu je hlučnosť chladenia úplne akceptovateľná. Zvuk ventilátorov navyše nie je piskľavý či inak uši trhajúci. Nadšenie z inak veľmi dobrého chladenia vo mne krotí jeho správanie pri nízkej záťaži. Počas surfovania na internete či pri kancelárskej práci pobeží po väčšinu času len ventilátor chladenia CPU, pričom jeho otáčky sa budú držať pri 2 400 rpm. Hlučnosť sa v takomto prípade pohybuje medzi 31 – 35 dB. Ak sa teda nebudete nachádzať v rušnejšom prostredí, notebook budete počuť aj pri nenáročnej kancelárskej práci. Otáčky naviac aj pri konštantnom zaťažení (napríklad práci vo Worde) neustále kolíšu, čo možno bez problému počuť a pôsobí to rušivo.

    MSI GE75 Raider: výdrž batérie

    Vnútri notebooku sa nachádza zabudovaná šesťčlánková batéria s kapacitou 51 Wh. To nie je samo o sebe nijako oslnivá hodnota a dvojnásobne to platí v kombinácii s výkonným 17" notebookom. Že od notebooku MSI GE75 Raider nemôžete očakávať dlhú výdrž na batériu, sa možno presvedčiť v tabuľke nižšie. Pri všetkých testovaných režimoch bol nastavený jas obrazovky na strednú hodnotu, WiFi zapnutá a notebook bol prepnutý do úsporného režimu riadenia spotreby. Nabitie úplne vybitého notebooku na 100 % kapacity batérie zaberie dodávanému 260 W adaptéru pri minimálnom zaťažení približne 1,5 hodiny.

    Spôsob použitia Výdrž batérie
    Kancelárska práca 4 hodiny 10 minút
    Web 3 hodiny 15 minút
    Film 1 080p (lokálny) 3 hodiny
    Film 1 080p (Netflix) 2 hodiny 10 minút
    Hra 45 minút

    MSI GE75 Raider: softvér

    Notebook MSI GE75 Raider je nezávisle od konfigurácie dodávaný s operačným systémom Windows 10. Samozrejmosťou je potom tiež predinštalovaný softvér (predovšetkým) z dielne MSI. Väčšine používateľov produktov MSI bude dôverne známa aplikácia na správu hardvéru Dragon Center. Tu je možné napríklad monitorovať hardvér a systémové prostriedky, prepínať výkonnostné profily či vyberať z prednastavených obrazových profilov. Pokiaľ budete notebook prenášať nanajvýš od zásuvky k zásuvke, oceníte možnosť nabíjať batériu len na 60 %, čím možno predĺžiť jej životnosť. Na nastavenie podsvietenia klávesnice je v notebooku zase predinštalovaný Engine od SteelSeries. Zaujímavá je potom rozhodne aj aplikácia MSI APP Player. Tá vznikla v spolupráci so spoločnosťou BlueStacs a umožňuje inštaláciu Android aplikácií a hier priamo z Google Play.

    MSI GE75 Raider; recenzia MSI GE75 Raider; recenzia MSI GE75 Raider; recenzia MSI GE75 Raider; recenzia MSI GE75 Raider; recenzia
    Softvérovým stredobodom sa stala aplikácia MSI Dragon Center.

    Záver recenzie herného notebooku MSI GE75 Raider

    MSI GE75 raider; recenzia

    MSI GE75 Raider

    Notebooky

    MSI GE75 Raider predstavuje skvelý herný notebook, ktorý si aj napriek angažmán 17,3" displeja zachováva dostatočnú mobilitu na občasné cestovanie. Iste, dá sa na ňom nájsť rad chýb, avšak drvivá väčšina z nich zrejme nebude hráčom prekážať. Tí naopak ocenia skvelý výkon, veľmi dobrý 240 Hz displej a dostatočne výkonné chladenie na nespočetné množstvo prehraných večerov. Škoda len rušivého chodu ventilátorov a absencie Thunderbolt.

    Klady

    • Vysoký herný výkon
    • Dielenské spracovanie
    • 17,3" 240 Hz IPS displej
    • Výkonné chladenie
    • Prijateľné rozmery aj hmotnosť
    • Ľahká upgradovateľnosť
    • Hlasné reproduktory
    • WiFi 6
    • Konfigurovateľné podsvietenie klávesnice

    Zápory

    • Vyššia celková hlučnosť chladenia
    • Kolísanie otáčok ventilátora pri nízkej záťaži
    • Slabá výdrž batérie
    • Rozloženie kláves
    • Absencia Thunderbolt 3
    • Absencia G-Sync
    Vytlačiť
    P-DC1-WEB02
    Zavoláme Vám a odborne poradime
    +421 2 5710 1800
    Otázka na objednávku
    Otázka na tovar
    Prosím, zadajte svoj telefón:
    Zavolajte mi
    Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
    Viac informácií Menej informácií