Emise pro AP+ v app - všechny segmenty P&G MS v hokeji_CZ

MSI Prestige 15 (RECENZIA) – cez deň práca, večer zábava

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

Už dávno neplatí, že výkonný notebook doplnený výkonnou grafikou nutne musí mať formu hrubej, väčšinou plastovej, obludy s hmotnosťou aj cez 3 kilá. Jasným dôkazom toho je aj testovaný notebook MSI Prestige 15. Ten v tenkom kovovom tele s hmotnosťou iba 1,6 kg ukrýva zástupcu najnovšej generácie procesorov Intel Core i7 spolu s grafikou NVIDIA GTX 1650 Max-Q. Razom tak pred sebou máme solídny základ pre hráčov aj kreatívcov vyžadujúcich notebook s vyšším grafickým výkonom, ktorý však svojím zovňajškom neurobí hanbu ani na pracovnej schôdzke.

MSI Prestige 15 (RECENZIA) – OBSAH

  1. Predstavenie MSI Prestige 15
  2. MSI Prestige 15: konštrukcia a dizajn
  3. MSI Prestige 15: klávesnica a touchpad
  4. MSI Prestige 15: kontektorová výbava a bezdrôtová konektivita
  5. MSI Prestige 15: Full HD IPS displej a zvukový prejav
  6. MSI Prestige 15: použité komponenty
  7. MSI Prestige 15: výkon procesora
  8. MSI Prestige 15: výkon grafickej karty
  9. MSI Prestige 15: výkon úložiska
  10. MSI Prestige 15: celkový výkon systému
  11. MSI Prestige 15: prevádzkové teploty a hluk
  12. MSI Prestige 15: výdrž batérie
  13. MSI Prestige 15: softvér
  14. MSI Prestige 15: záverečné hodnotenie

Predstavenie MSI Prestige 15

Spoločnosť MSI je známa predovšetkým pre svoje herné notebooky, ktoré na trh dodáva už pekných pár rokov. Avšak, ako som už spomenul v úvode o pár riadkov vyššie, Prestige 15 rozhodne nemožno považovať za typický herný notebook. Práve naopak. Na jednej strane síce má čím zaujať príležitostných hráčov, na stranu druhú to nie je jeho primárne určenie. Primárne totiž ide o ultramobilné riešenie pre ľudí často pracujúcich napríklad s videom či inými graficky náročnými programami. Na to je potom MSI Prestige prispôsobený aj v ďalších ohľadoch a disponuje tak napríklad aj kvalitným IPS displejom. Čo všetko MSI Prestige 15 ponúka, napokon prezrádza už samotný pohľad do špecifikácií tohto notebooku.

Model MSI Prestige 15 A10SC-078CZ
Číslo produktu A10SC-078CZ
Typ CPU Intel Core i7-10710U (1,1 – 4,7 GHz)
Funkcie a vlastnosti CPU 6 jadier/12 vlákien, 12 MB cache, 15 W
Operačná pamäť 16 GB DDR4
Grafický adaptér NVIDIA GeForce GTX 1650 Max-Q (4GB)
SSD M.2 NVMe SSD 0,5 TB
HDD Nie, bez 2,5" slotu
Displej 15,6", IPS, 1920 × 1080 px, matný, 60 Hz
Batéria 82 Wh, 4-článková
Klávesnica Podsvietná bez numerického bloku
Hmotnosť 1,6 kg
Rozmery 357 × 234 × 15,9 mm
Nabíjací adaptér 90 W
Cena 1 449 €

*Cena platná k 29. 3. 2020

Ako to býva v prípade notebookov pomerne bežné, v balení Prestige 15 toho veľa nenájdeme. Celý obsah sa skladá zo samotného notebooku, napájacieho adaptéra a základných manuálov. Avšak musím pochváliť aspoň jeho prezentáciu. V bežnej, ničím nezaujímavej, kartónovej krabici sa totiž ukrýva ešte jedna o poznanie štýlovejšia biela krabica s minimalistickým vzhľadom nesúcim sa presne v duchu samotného notebooku.

MSI Prestige 15: konštrukcia a dizajn

Ako som už načal vyššie, MSI Prestige 15 rozhodne nie je typický herný, multimediálny či čisto pracovný stroj – napokon, vyložene jedným byť ani nechce. Lesklé plasty, RGB podsvietenie a všelijaké iné cirkusová pozlátka výrobca vymenil za elegantný dizajn a minimálne rozmery a hmotnosť. Máme tak pred sebou tenký (z väčšiny) kovový skelet u ktorého príslušnosť k výkonným strojom prezrádza len erb s drakom, kedysi známym práve z výkonných herných beštií tohto výrobcu. Celý notebook má tmavosivý povrch a jeho dizajn decentne oživujú zrazené hrany s metalicky modrým povrchom. Tie sa nachádzajú nielen na okrajoch veka a vane notebooku, ale aj v okolí touchpadu.

MSI Prestige 15; recenzia MSI Prestige 15; recenzia
Minimalistické biele balenie ukrýva sivého elegána nazvaného MSI Prestige 15!

Pre pohodlnejšie otváranie je predná hrana základne opatrená malým výrezom a s trochou cviku nie je problém veko displeja otvoriť jednou rukou. Konštrukcia pántov navyše umožňuje rozovretie až do 180°. To sa môže hodiť napríklad keď chcete niekomu, kto sedí oproti vám, ukázať obsah obrazovky. V týchto situáciách určite oceníte aj funkciu rýchleho preklopenia obrazu namapovaným na klávese F12. Aby malo chladenie notebooku MSI Prestige 15 dostatok vzduchu, je spodná vaňa opatrená niekoľkými plastovými nožičkami, ktoré sa zvyšujú smerom od používateľa a notebook tak v jeho zadnej časti mierne nakláňa čím prispievajú tiež k ergonómii (najmä) pri písaní. V neposlednom rade potom nôžky bránia tiež poškriabaniu vane notebooku.

MSI Prestige 15; recenzia MSI Prestige 15; recenzia
Tmavosivá konštrukcia notebooku MSI Prestige 15 je vytvorená prevažne z hliníka.

Väčšinu konštrukcie tvorí hliník, pričom výnimku predstavujú len detaily ako rám okolo displeja, krytky kĺbov či zadné rebrovanie výdychu chladenia. Z pevnosti šasi mám dobré pocity. Veko displeja je síce v krútení pomerne flexibilné, avšak samotný displej je (najmä voči tlaku) chránený dobre. Práve spodná časť šasi pôsobí na prvý pohľad pevne, nikde sa nič nekrúti ani neprehýba. Pri uchopení otvoreného notebooku za roh základne som nezaznamenal krútenie šasi ani žiadne nechcené zvuky. Napokon, MSI sa v prípade tohto notebooku môže pochváliť splnením niekoľkých odolnostných štandardov MIL-STD 810G, čo rozhodne nie je v prípade podobných notebookov niečo, čo by som automaticky čakal. Konkrétne MSI Prestige 15 zvládol testy odolnosti voči nízkemu/vysokému tlaku a teplote, pádu, vibráciám, soľnej hmle, prachu a piesku.

MSI Prestige 15: klávesnica a touchpad

MSI sa podarilo dostať 15,6" notebook do šasi nie oveľa väčšieho než majú štandardne 14,1" notebooky. Nezaobišlo sa to však bez ústupkov a tak pred výrobcom stálo rozhodnutie, či MSI Prestige 15 osadiť klávesnicou vrátane numerického bloku, ale zmenšiť samotné klávesy, alebo dopriať jednotlivým klávesám veľkorysý priestor, avšak na úkor spomínaného numerického bloku. Ako ste si pravdepodobne už všimli z fotiek, MSI si vybralo druhú možnosť. Používateľ tak síce musí oželieť numerický blok, ale na oplátku zase získa väčšie klávesy spolu s vycentrovanou klávesnicou a touchpadom.

MSI Prestige 15; recenzia MSI Prestige 15; recenzia
MSI Prestige 15 disponuje klávesnicou bez numerického bloku.

Čo sa týka kvality samotnej klávesnice, označil by som ju skôr za priemernú. Zdvih klávesov je nižší ale ich mechanika dáva, aj napriek relatívne mäkkému chodu, pomerne dobre viditeľnú hmatovú odozvu na stlačenie klávesa. Klávesy sú rovné, bez tvarovania, vzhľadom na ich nadštandardnú veľkosť mi to tak nevadilo, ale aspoň mierne tvarovanie by som ocenil. O poznanie horšie som si ale zvykal na rozloženie klávesov. V prvom rade musím spomenúť integrované tlačidlo napájania práve do klávesnice, kedy zabralo pozíciu v pravom hornom rohu a vytlačilo kláves Delete o riadok nižšie. V rámci zachovania veľkého ľavého klávesa Shift sa potom presunula opačná lomka medzi pravý Ctrl a Alt, kde na mňa pôsobí trochu nepatrične, ak však ani jeden z týchto troch klávesov často nepoužívate, problém vám toto umiestnenie robiť nebude.

MSI Prestige 15; recenzia MSI Prestige 15; recenzia
Klávesnica notebooku MSI Prestige 15 nesklame, ale bohužiaľ ani nenadchne.

Poslednú kritiku k rozloženiu klávesnice potom musím smerovať ku klávesu obsahujúcemu apostrof, ktorý svoje miesto našiel o riadok vyššie, než by som uvítal a obmedzil tak Enter iba na jeden riadok. Celkovo tak klávesnica MSI Prestige 15 zodpovedá svojím rozložením skôr americkým štandardom a kto na to nie je zvyknutý, môže mať spočiatku problém. Aby som len nekritizoval – niekto možno ocení plnú veľkosť klávesov s kurzorovými šípkami. Klávesnici pochopiteľne nechýba ani podsvietenie. Znaky a okraje jednotlivých klávesov sú podsvietené bielo a intenzitu podsvietenia možno regulovať v troch stupňoch. Podsvietenie je príjemne rovnomerné a po väčšinu času som používal len prvý, prípadne druhý stupeň jeho intenzity. Pri najvyššej intenzite už za šera podsvietenie pomerne nepríjemne ťahalo zrak.

Notebook MSI Prestige 15 disponuje celkom rozmerným touchpadom – zvlášť čo sa šírky týka. Z počiatku som mal menšie obavy, aby sa práve šírka touchpadu neukázala časom byť skôr na škodu. Našťastie touchpad nechcené dotyky rozoznával a úplne spoľahlivo ich blokoval. Zároveň však nebol „zablokovaný“ príliš dlho a pri súvislom prechode z klávesnice touchpad reagoval okamžite. Pochvalu si zaslúži príjemný povrch touchpadu, po ktorom prst kĺže jedna radosť a bez problémov umožňuje aj používanie gest – od scrollovania cez zoomovanie až po prepínanie okien Windows. Ich použitie uľahčuje aj okamžitá a presná odozva na dotyk. V neposlednom rade potom musím spomenúť tiež tlačidlo pod touchpadom, ktoré má stredne hlboký stisk s jasnou hmatovou odozvou. Pohodlne potom možno touchpad tlačiť až do vzdialenosti približne 1,5 cm od horného okraja

MSI Prestige 15; recenzia MSI Prestige 15; recenzia
Touchpad MSI Prestige 15 je naozaj dosť široký.

Výrobca nezabudol ani na biometrické zabezpečenie. Prítomná je pochopiteľne webkamera, ktorú na tento účel možno použiť tiež, ako alternatívu však máte k dispozícii aj malú, v touchpade integrovanú čítačku odtlačkov prstov. Nie som úplným fanúšikom tohto umiestnenia, vzhľadom na veľkú šírke touchpadu mi však toto riešenie pri práci nijako nevadilo. Čítačka samotná oplýva veľmi dobrou presnosťou aj rýchlosťou čítania. Pri prikladaní prsta si nemusíte na pozíciu prsta dávať dvakrát zvlášť záležať, čo je aj vzhľadom na malú veľkosti čítačky jednoznačne plus.

MSI Prestige 15: kontektorová výbava a bezdrôtová konektivita

V oblasti konektorovej výbavy MSI Prestige 15 rozhodne nepatrí medzi rekordmanov, nutný základ tu však nájdete. Na ľavom okraji sa usídlil kombinovaný 3,5 mm audio jack nasledovaný HDMI – bohužiaľ iba vo verzii 1.4 s podporou maximálne 4K 30 Hz výstupu. Zostavu na ľavom boku potom uzatvárajú dva USB-C konektory s Thunderbolt 3 radičom a podporou DisplayPort. Oba tieto konektory je potom možné použiť na nabíjanie notebooku či pripojenia dokovacej stanice a vyriešiť tak prípadný problém s nedostatkom konektorov či chýbajúcim ethernet portom. Pravý bok je potom vybavený dvojicu veľkých USB 3.2 a čítačkou pamäťových kariet micro SD. Škoda, že sa výrobcovi nepodarilo vtesnať aspoň jedno USB v plnej veľkosti tiež na ľavý bok. Do USB pripojených periférií tak môžu prekážať používateľovi pri práci s myšou.

MSI Prestige 15; recenzia MSI Prestige 15; recenzia
Konektivita MSI Prestige 15 – pohľad na pravý a ľavý bok notebooku.

V notebooku sa nachádza bezdrôtový modul Intel AX200 podporujúci Wi-Fi 802.11ax i Bluetooth 5.0. Počas testu som sa potom nestretol so žiadnymi problémami v oblasti sily či stability WiFi signálu. Práve pripojenie príslušenstva cez Bluetooth (myš a slúchadlá) bolo úplne spoľahlivé. Na bezdrôtovú konektivitu sa teda v týchto oblastiach nemôžem sťažovať. K úplnej spokojnosti mi však chýba možnosť pripojiť sa k 4G/LTE sieťam. Tú však bohužiaľ neponúka žiadna konfigurácia MSI Prestige 15.

MSI Prestige 15: FullHD IPS displej a zvukový prejav

Testovaná konfigurácia notebooku disponuje 15,6", Full HD displejom využívajúcim IPS technológiu. Displej nie je, napriek súčasným trendom, dotykový, ponúkne však matný povrch, čo zaiste nejeden používateľ ocení nielen pri práci v teréne. Pri tej sa bude dozaista hodiť aj maximálna svietivosť panela, presahujúca 400 nitov. Vďaka tomu je možné s notebookom bez problémov pracovať aj vonku – pochopiteľne okrem práce na priamom slnku. Pre IPS panel sú potom samozrejmosťou aj špičkové pozorovacie uhly.

MSI Prestige 15; recenzia
MSI Prestige 15 a jeho Full HD IPS displej s velikosťou 15,6 palca.

MSI Prestige 15 sa predáva tiež v konfigurácii so 4K displejom, ktorý sa môže pochváliť aj 100 % pokrytím AdobeRGB farebného spektra, zatiaľ čo v prípade Full HD panela výrobca deklaruje iba „takmer 100 % pokrytie sRGB spektra“. Displej v testovanej konfigurácii si však aj tak zaslúži slová chvály za nadštandardne presnú farebnú reprodukciu. Tú možno navyše ešte používateľsky doladiť. Buď môžete využiť jeden z piatich prednastavených profilov (či scenárov, ak chcete), alebo si zobrazenie doladiť ručne. Mimo solídneho podania farieb musím spomenúť tiež to, že na pomery IPS displejov, je až prekvapivo dobré podanie čiernej. Milo ma prekvapila tiež rovnomernosť podsvietenia, ktorá je tiež nadpriemerná. Najväčším neduhom je tak 60 Hz obnovovacia frekvencia, ktorá bude mrzieť predovšetkým hráčov. V rámci danej kategórie to však snáď ani nemožno brať za podstatný mínus.

MSI Prestige 15; recenzia MSI Prestige 15; recenzia
Displej MSI Prestige 15 v našej recenzii obstál na výbornú. Sklamala ma iba jeho nízka, 60 Hz obnovovacia frekvencia.

O hlasný zvukový výstup sa tu stará dvojica 2 W reproduktorov smerujúca pod notebook. S týmto umiestnením sa spája tlmený prejav, ak sa práve notebook nachádza na kolenách či mäkkom podklade. Ani po položení MSI Prestige 15 na stôl však nečakajte zázraky. Maximálna hlasitosť je tu na veľmi dobrej úrovni ale nie je príliš prekreslená. Basová zložka je tu zastúpená len decentne, ale pochváliť môžem aspoň čisté stredy a výšky (hoci trochu nevýrazné). Zvukový prejav si môžete mierne prispôsobiť v predinštalovanom jednoduchom ekvalizéri obsahujúcom aj rôzne zvukové scenáre (film, hudba, hra, ...). Zázraky však nečakajte. Reproduktory v MSI Prestige 15 tak svoju prácu odvedú, na videohovor či rýchle pozretie ďalšieho dielu vášho obľúbeného seriálu stačiť budú, veľké multimediálne vyžitie tu ale nečakajte.

MSI Prestige 15: použité komponenty

Vnútri testovanej konfigurácie sa nachádza relatívne nový procesor Intel Core i7-10710U. Ide o nízkonapäťový procesor spadajúci do 10. generácie procesorov Intel značenej ako Comet Lake. Procesor disponuje celkom 6 fyzickými jadrami s taktom v rozmedzí 1,1 – 4,7 GHz a cache má 12 MB. Procesor využíva 14 nm výrobný proces a maximálne TDP v tomto prípade činí 15 W. Integrovaný je potom grafický čip Intel UHD graphics 620, Jeho výkon však nie je až tak podstatný, pretože tu máme ešte výkonné riešenie od spoločnosti NVIDIA.

MSI Prestige 15; recenzia MSI Prestige 15; recenzia
Mozog notebooku MSI Prestige 15 tvorí nový, 6-jadrový procesor Intel Core i7-10710U.

Tým je dedikovaná grafická karta NVIDIA GeForce GTX 1650 Max-Q so 4 GB GDDR5 pamäte. Ak sa pýtate, čo znamená to označenie „Max-Q“ v názve karty, tak v stručnosti musím spomenúť, že ide o rovnaký čip ako v prípade GTX 1650 Mobile. NVIDIA tu však upravila takty a napätie tak, aby citeľne znížila spotrebu karty pri čo najmenšej výkonnostnej strate a tým docielila v prípade tohto čipu najvyššiu možnú efektivitu. Vznikla tak karta, ktorá je síce o 10 – 15 % pomalšia ako jej predloha, ale zato je vhodná aj do tenkých a ľahkých notebookov akým MSI Prestige 15 bezpochyby je.

MSI Prestige 15; recenzia MSI Prestige 15; recenzia
16 GB operačnú pamäť je v prípade potreby možné ešte rozšíriť. Rovnako tak môžete rozšíriť úložisko notebooku.

Operačná pamäť je tu typu DDR4 s taktom 2 666 MHz. Obsiahnutý je pritom len jeden slot. Celková veľkosť RAM teda činí 16 GB, ak by vám to však bolo málo, je tu stále možnosť moduly vymeniť za väčšie a získať tak až 32 GB RAM. Úložisko je tu riešené prostredníctvom M.2 NVMe SSD disku WD SN520 s kapacitou 512 GB spoliehajúcim sa na TLC pamäťové čipy. V notebooku je potom ešte jeden voľný M.2 slot, ktorý by mohol byť osadený druhým SSD diskom formátu 2280. Hoci sa na jednej skrutke držiacim spodnom kryte nachádza plomba, nemusíte sa báť – jej odstránením o záruku neprichádzate. MSI Prestige 15 si tak zaslúži veľký palec hore za možnosti upgradu, ktoré dnes mnoho ultra mobilných notebookov neponúkne.

MSI Prestige 15: výkon procesora

Procesor Intel Core i7-10710U sme podrobili sérii benchmarkov v ktorých potvrdil svoje kvality a vo väčšine prípadov nechal svojho nízkonapäťového predchodcu v prachu za sebou. Vo väčšine testov potom dokonca znesie porovnanie aj so staršími „plnotučnými“ notebookovými procesormi s TDP 45 W. Na test bol použitý benchmark Cinebench R15 hodnotiaci výkon procesora pri renderingu za použitia jedného (ST) alebo viac (MT) jadier. Ďalej sme spustili tiež benchmark Corona Renderer, ktorý hodnotí aký čas procesor potrebuje na vykreslenie definovanej scény. Na záver tu máme známy benchmark PassMark Performance Test 9, ktorý procesoru udeľuje bodové skóre podľa výkonu v niekoľkých typoch operácií.

  • Cinebench R15 SC: 187 bodov
  • Cinebench R15 MC: 1102 bodov
  • Corona Renderer: 1.3: 237s
  • PasssMark PT 9.0: 12 761
  • wPrime 2.1 (1024): 301SL

MSI Prestige 15: výkon grafickej karty

Výkon grafickej karty NVIDIA GeForce GTX 1650 Max-Q bol testovaný pomocou populárneho benchmarku 3DMark a niekoľkých testov v predvolenom nastavení. Na notebooku boli spustené taktiež benchmarky Unigine Superposition a Valley. Výsledky všetkých testov potom potvrdzujú, že grafický výkon je dostatočný na „rozumné“ hranie aktuálnych herných titulov a po stránke výkonu tak MSI Prestige 15 v danej konfigurácii predstavuje rozhodne viac než slušný herný základ. Že ale nemôžete pri novších tituloch vždy počítať s najvyšším nastavením grafiky potom prezrádza benchmark z hry Shadow of the Tomb Raider. V natívnom rozlíšení a pri najvyššom nastavení grafiky bol notebook schopný zvládnuť benchmark s priemerom 36 FPS. Ak sa však uskromníte a detaily o stupeň znížite, dostanete sa stabilne nad hodnotu 50 FPS. Ak však nebudete s grafickým výkonom ani tak spokojní, stále môžete prostredníctvom Thunderbolt 3 pripojiť box s desktopovou grafikou.

  • Unigine Superposition: 5960 bodov
  • 3DMark 11: 11 287 bodov
  • 3DMark Fire Strike: 7 251 bodov
  • 3DMark Sky Diver: 22 720 bodov
  • 3DMark Time Spy: 3 234 bodov
  • 3DMark Night Raid: 23 177 bodov

MSI Prestige 15: výkon úložiska

Ako padlo už o pár odsekov vyššie. MSI Prestige 15 je v testovanej konfigurácii osadené M.2 NVMe SSD Western Digital SN 520. Benchmarky jasne ukázali, že sa disk v oblasti výkonu rozhodne nemá za čo hanbiť a jeho výkon používateľa určite limitovať nebude. Menší otáznik visí len nad teoreticky slabšou životnosťou použitých TLC pamätí.

benchmark; MSI Prestige 15; recenzia benchmark; MSI Prestige 15; recenzia benchmark; MSI Prestige 15; recenzia
MSI Prestige 15 – testujeme výkon úložiště.

MSI Prestige 15: celkový výkon systému

Na posúdenie celkového výkonu počítača je bezpochyby jedným z najlepších nástrojov PCMark 10. Ten podrobí systém sade testov simulujúcim bežné činnosti ako kancelárska práca, konzumácia multimédií, či naopak tvorbu multimediálneho obsahu.

  • PCMark 10 celkové skóre: 5034 bodov
  • PCMark 10 essentials: 9055 bodov
  • PCMark 10 productivity: 6825 bodov
  • PCMark 10 digital content creation: 5550 bodov

MSI Prestige 15: prevádzkové teploty a hluk

Ak som mal na začiatku testu MSI Prestige 15 o niečo strach, tak to bolo to, ako sa notebook dokáže uchladiť. Uchladiť pomerne výkonné komponenty predsa len nebýva v takto tenkom tele hračka. Notebook je preto povinne vybavený dvojicou chladiacich okruhov. Poďme ale pekne poporiadku. Pri nenáročnej kancelárskej práci s aktívnym „vyváženým“ výkonnostným profilom sa notebook po absolútnu väčšinu času zvládal uchladiť pasívne a bol tak úplne tichý. Ventilátor sa spustil po chvíli sledovania videa na YouTube vo Full HD, avšak vystačil si s nízkymi otáčkami a bol tak takmer bezhlučný.

MSI Prestige 15; recenzia MSI Prestige 15; recenzia
Aké teploty dosahoval pri recenzii notebook MSI Prestige 15?

Po prepnutí do režimu vysokého výkonu a spustení hry sa už oba ventilátory roztočili podstatne viac a tým pádom aj hlasnejšie. Hluk po dlhšom hraní dosahoval hodnotu okolo 42 dB, pri spustenom stress teste sa potom vyšplhal až tesne pod 50 dB. Prevádzkový hluk, ktorý notebook počas záťaže vydáva teda už používateľa môže obťažovať, v rámci podobne tenkých a výkonných notebookov však možno stále hovoriť o tom lepšom s čím sa môžeme na trhu stretnúť. Osobne mi vadila pocitovo vyššia frekvencia ventilátorom vydávaného zvuku, našťastie som sa v prípade testovaného kusu ale nestretol s pískaním komponentov či inými pazvukami.

MSI Prestige 15; recenzia MSI Prestige 15; recenzia
Na obrázku vľavo sú znázornené teploty na povrchu notebooku MSI Prestige 15 po dvojhodinovom hraní hier.

Čo sa teplôt týka, tie sa pri kancelárskej práci na procesore aj grafike pohybujú okolo hranice 40 °C. Počas hrania som bol schopný dostať sa až k 82 °C na CPU a 78 °C na grafike. Pri maximálnej záťaži reprezentovanej stress testom potom teploty vyšplhali až k 97 °C v prípade procesora, respektíve 82 °C na grafickej karte a následne som sa dočkal škrtenia. Nižšie si môžete prezrieť teploty na povrchu notebooku po dvojhodinovom hraní hier. Palmrest si zachováva až prekvapivo nízke teploty okolo 30 °C kým v prípade výduchov chladenia dosahuje teplota až na 50 °C. Avšak, samotná klávesnica si ešte stále zachováva teplotu, kedy nie je vyložene nepríjemné na nej pracovať.

MSI Prestige 15: výdrž batérie

Vnútri notebooku sa nachádza používateľsky nevymeniteľná štvorčlánková batéria s kapacitou 82 Wh. To možno v prípade podobného notebooku považovať za veľmi nadpriemernú hodnotu a vzhľadom na relatívne úsporný hardvér dáva prísľub solídnej výdrže. O tom sa napokon môžete presvedčiť v tabuľke nižšie. Pri všetkých testovaných režimoch bol nastavený jas obrazovky na strednú hodnotu, WiFi zapnutá a notebook bol prepnutý do vyváženého režimu riadenia spotreby.

Spôsob použitia Výdrž batérie
Kancelárska práca 14 hodín 40 minút
Web 11 hodín 15 minút
Film 1080p (lokálny) 9 hodín 50 minút
Film 1080p (Netflix) 5 hodín 20 minút
Hra hra 1 hodina 40 minút

Nabitie úplne vybitého notebooku na 100 % kapacity batérie zaberie dodávanému 90 W adaptéru pri minimálnom zaťažení bezmála 2 hodiny. O poznanie horšia je situácia, keď chcete počas nabíjania napríklad hrať hry. V tom prípade sa pripravte na to, že sa notebook bude nabíjať tempom približne 10 % za hodinu. Pribalený napájací adaptér je preto z môjho pohľadu vzhľadom na obsiahnutú hardvérovú výbavu poddimezovaný.

MSI Prestige 15: softvér

Notebook MSI Prestige 15 je, nezávisle na konfigurácii, dodávaný s operačným systémom Windows 10 Pro obohateným softvérom výrobcu, ale aj tretích strán. V prvom rade si zmienku rozhodne zaslúži MSI Creator Center na celkovú správu počítača. Nájdeme v ňom napríklad monitorovanie stavu hardvéru, nastavenie používateľských scenárov (vysoký výkon, vyváženie, tichý a úsporný) či správu batérie. Zabudnúť nesmiem ani aplikáciu MSI True Color, ktorá slúži na nastavenie obrazu a umožňuje tiež voľbu niekoľko používateľských scenárov spolu s ich ručným doladením. O nastavenie zvuku sa potom postará aplikácia Nahimic a všetko uzatvára balík kreatívnych aplikácií Cyberlink na úpravu fotiek či prácu s videom a audiom.

MSI Prestige 15; recenzia MSI Prestige 15; recenzia MSI Prestige 15; recenzia MSI Prestige 15; recenzia
Softvér MSI Prestige 15 – prostredie aplikácií MSI Creator Center a Nahimic.

MSI Prestige 15: záverečné hodnotenie

MSI Prestige 15; recenzia

MSI Prestige 15

Notebooky

Notebook MSI Prestige 15 si ma hneď pri prvom stretnutí jednoznačne získal svojim dizajnom a toto nadšenie zo mňa nevyprchala po celú dobu testovania. Som rád, že sú na trhu takto tenké, ľahké a predovšetkým elegantné notebooky bez zbytočných módnych výstrelkov či poťahového pozlátka, ktoré v sebe pritom ukrývajú veľmi solídny procesorový aj grafický výkon. Vedľa konštrukcie a jej kvalitného spracovania si ma notebook potom získal tiež kvalitným displejom s matným povrchom solídnou výdržou batérie a v neposlednom rade tiež dvojicou Thunderbolt 3 portov.

Ruka v ruke s výkonnými komponentmi ide aj potreba tieto komponenty chladiť. To sa MSI síce vo všeobecnej rovine darí, má tu však ešte priestor na zlepšenie. Do takého extrému, aby došlo k škrteniu procesora, notebook pravdepodobne pri bežnom použití neprivediete, čo je v takto tenkom šasi samo o sebe úspech. Avšak aj pri „obyčajnom“ hraní sa povrch notebooku pomerne rýchlo nepríjemne zahreje a hoci ventilátor pri takej záťaži nepatrí k tomu najhlučnejšiemu s čím som sa stretol, najtichší rozhodne tiež nie je. Osobne som sa potom príliš nestotožnil s klávesnicou, jej rozloženie a čiastočne aj mechanika a tvarovanie klávesov mi proste veľmi nesadla. Tu už ale zabieham do pomerne veľmi subjektívneho hodnotenia. A aby som notebook len nekritizoval, touchpad je veľmi dobrý a pracovalo sa mi s ním príjemne.

Klady

  • Tenké a elegantné šasi
  • Dielenské spracovanie
  • Vysoký výkon
  • Kvalitný displej
  • 2× Thunderbolt 3
  • Pasívne chladenie pri nízkej záťaži
  • Výdrž batérie
  • WiFi 6
  • Creator Center softvér

Zápory

  • Vyššie teploty na povrchu v záťaži
  • Rozloženie a mechanika kláves
  • Iba HDMI 1.4
  • Poddimenzovaný napájací adaptér
Vytlačiť
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií