Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Produkty ihned k odběru Vezměte si Home Office

MSI X299 GAMING PRO CARBON AC (RECENZIA A TESTY)

Zobraziť katalóg
MSI X299 GAMING PRO CARBON AC (RECENZIA A TESTY)

Recenzia

Aktualizované

Ste fanúšikovia červeného draka a požadujete nekompromisný výkon? Zrejme potom volíte platformu X299 pre procesory Kaby Lake-X a hlavne Skylake-X, ktoré ponúkajú až „šialených“ 18 jadier s 36 pracovnými vláknami. V dnešnej recenzii vám predstavím zaujímavú základnú dosku MSI X299 GAMING PRO CARBON AC s bohatou výbavou, ale hlavne s prekvapivo výborným potenciálom taktovania operačných pamätí DDR4, ktorý prekvapil aj mňa samotného. A to je čo povedať.

Čo sa v recenzii MSI X299 GAMING PRO CARBON AC dočítate?

 1. Prehľad a špecifikácie základných dosiek s chipsetom X299 od MSI
 2. MSI X299 GAMING PRO CARBON AC
 3. Napájanie dosky MSI X299 GAMING PRO CARBON AC
 4. Taktovanie osemjadra i7-7820X na vode
 5. Záver a dojmy z MSI X299 GAMING PRO CARBON AC

Prehľad a špecifikácie základných dosiek s chipsetom X299 od MSI

Rad základných dosiek pre platformu Basin Falls s chipsetom X299 od MSI neponúka na rozdiel od konkurencie vyložene OC model, čo je trochu škoda.

ModelGAMING M7 ACKGAMING PRO CARBON ACGAMING PRO CARBONTOMAHAWK ARCTICTOMAHAWKSLI PLUSRAIDER
FormátATXATXATXATXATXATXATX
Podpora RAM8× DDR4 až 4266 (OC)8× DDR4 až 4266 (OC)8× DDR4 až 4266 (OC)8× DDR4 až 4266 (OC)8× DDR4  až 4266 (OC)8× DDR4 až 4266 (OC)8× DDR4 až 4266 (OC)
Multi-GPU4× SLI, CrossFireX4× SLI, CrossFireX4× SLI, CrossFireX2× SLI, CrossFireX2× SLI, CrossFireX2× SLI, CrossFireX
PCIe sloty4 x16, 2 x44 x16, 2 x44 x16, 2 x44 x16, 2 x44 x16, 2 x44 x16, 2 x44 x16, 2 x4
M.2
U.21111111
EthernetGLAN Killer DoubleShot PROGLAN IntelGLAN IntelGLAN IntelGLAN Intel2× GLAN IntelGLAN Intel
WiFiWiFi ACWiFi AC
AudioAudio Boost 4 PREAudio Boost 4Audio Boost 4Audio Boost 4Audio Boost 4Audio Boost 4Audio Boost 4
Cena381,90 €332,90 €298,90 €270,90 €258,90 €253,90 €219,90 €

MSI X299 GAMING PRO CARBON AC

Keďže tu máme druhú najlepšie vybavenú X299 základnú dosku od spoločnosti MSI, je tiež možné očakávať príslušnú výbavu. Ľavá strana slajdu hovorí o zadných konektoroch, ktoré kryje klasicky I/O shield. Nájdete tu tlačidlo na reset CMOS a užitočnú funkciu BIOS FLASHBACK+, s ktorou nahráte verziu BIOSu aj bez CPU v pätici, a je v podstate jedno, či ide o upgrade/downgrade firmvéru alebo ide o nejakú neoficiálnu LN2 verzii. A to je naozaj šikovná funkcia, ktorá by nemala chýbať na žiadnej lepšej doske. Model AC disponuje na rozdiel od bežnej verzie dosky WiFi modulom a nechýba ani Bluetooth. MSI si, ako tento slajd v ďalších bodoch opisuje, dalo veľa záležať na odtienení signálov a môžem prezradiť, že nejde len o marketingovú hlášku.

Špecifikácia MSI X299 GAMING PRO CARBON AC

V rámci konektivity tu máme 2× pasívne chladený M.2 slot a navyše aj jeden U.2 port, ktoré sú pripravené aj na najnovšie Intel Optane 900P.

Napájanie dosky MSI X299 GAMING PRO CARBON AC

V prípade základných dosiek pre Skylake-X je zásadná jedna vec. A to napájacia kaskáda, jej skladba, a to, ako dobre je tu urobené chladenie. Keďže ide o najvyšší model na overclocking, a to aj ten extrémny, bol na toto kladený dôraz.

MSI X299 GAMING PRO CARBON AC VRM

MSI zvolila pre svoj druhý, najlepšie vybavený model, kvalitné MOSFETy IR3555M od spoločnosti Infineon a zakomponovala ich do 10 + 1 fázového dizajnu. 10 MOSFET napája VCCIN + vCore a 1 zostávajúci sa stará o VCCS. Maximálny teoretický výkon napájacej kaskády je tak až 660 A. Ide ale len o teoretickú hodnotu, pretože maximálny výkon týchto MOSFETov je 60 A pri laboratórnych podmienkach. Celú kaskádu riadi digitálny PWM kontrolér IR35201. Keďže ale výkon napájacej kaskády škáluje s teplotou MOSFETov, zásadné je, ako dobre je navrhnutý pasívny chladič, a tiež to, ako dobre celú oblasť napájacej kaskády ofukuje.

BIOS a nastavenie Intel i7-7820X na vode

Ako už mám vo zvyku, v nasledujúcej kapitole vás kompletne prevediem celým prostredím UEFI. Rovno vám teda aj ukážem nastavenie pre osemjadro i7-7820X, ktoré bolo potrebné k výsledným testom v nasledujúcej kapitole.

MSI X299 gaming pro carbon AC; BIOS UEFI

Nachádzame sa v tzv. EZ MODE, ide o zjednodušený režim UEFI prostredia s výpisom tých najzákladnejších informácií a možností, ako je nastavenie ventilátorov, BOOT priorít diskov a vypnutie/zapnutie XMP profilu.

MSI X299 gaming pro carbon AC; BIOS UEFI

Do pokročilej, Advanced sekcie sa dostanete stlačením F7. V hornej časti nájdete prehľad tých najdôležitejších informácií o hardvéri a verziu BIOSu. Nás bude najviac zaujímať Overclocking Settings. Okrem toho tu nájdete pod „Settings“ klasické všeobecné nastavenia, M-FLASH slúži na nahranie novej alebo inej verzie firmvéru dosky. OC Profily sú super pomôckou, ak hľadáte najlepšie možné nastavenie a ak si chcete postupne ukladať stabilné kroky, ku ktorým sa vždy môžete dostať späť. Táto funkcia vám uloží nastavený BIOS tak, ako ho aktuálne máte, a v prípade potreby všetky nastavenia obnoví. V Hardware Monitor nájdete report všetkých snímačov po stránke teplôt, napätia či otáčok ventilátorov. Board Explorer je už len taká featurka na zoznámenie sa s doskou, po nabehnutí kurzorom myši na zvolenú časť vám popíše, k čomu čo slúži.

MSI X299 gaming pro carbon AC; BIOS UEFI

V už spomínanej sekcii Settings nájdete možnosti nastavenia ohľadom rôznych radičov, konektivity, šetriacich funkcií, RGB podsvietenia, ethernetu, samozrejme voľby spojenej s bootovaním a podobne.

MSI X299 gaming pro carbon AC; BIOS UEFI

A teraz nasleduje zábavná časť OC sekcie, teda sekcie s možnosťami pretaktovania. Základná doska síce ponúka taktovanie cez otočný gombík, ale ja nie som zástancom tejto cesty, a preto všetko robím rád manuálne. Ako prvý si nastavte OC Explorer Mode na Expert, to vám odomkne všetky dostupné nastavenia, ktoré budete potrebovať. Aby ste dosiahli rovnaké takty na všetkých jadrách, je potrebné nastaviť CPU Ratio Apply Mode na All Core, to zosynchronizuje voľbu CPU Ratio pre všetky jadrá. CPU Ration Offstet When Running AVX a AVX-512 slúži na podtaktovánie jadier o zvolený offset v poriadku stoviek MHz, vo chvíli, keď procesor začne využívať AVX inštrukcie, ktoré sú o dosť náročnejšie na napätie, a tým pádom aj na chladenie a stabilitu, než akákoľvek klasická iná práca. Ring Ratio je násobič pre cache procesora. Aj tú odporúčam vždy pretaktovať, aspoň na 3 000 MHz.

i

Chystáte sa dať dohromady vlastnú PC zostavu? Pomôže vám náš podrobný sprievodca Ako postaviť PC.

Môžete si všimnúť, že BCLK – CPU Base Clock mám nastavené na 102.5 MHz. Klasicky si vystačíte so 100 MHz, ale v prípade MSI X299 GAMING PRO CARBON AC ma milo prekvapili možnosti taktovania pamätí, a preto som chcel poznať limit dosky po stránke DRAM taktov, ktorý je viac než slušný.

MSI X299 gaming pro carbon AC; BIOS UEFI

Môžete si všimnúť, že pamäte – DRAM Frequency sú nastavené na 4 100 MHz, čo je v prípade, že je taký takt funkčný a stabilný u platformy so 4 pamäťovými kanálmi doslova masaker. Na výsledných a stabilných 4.8 GHz na všetkých ôsmich jadrách stačilo napätie 1.16 V, akurát som kvôli pretaktovaným DDR4 na tak skvelý výsledok musel zvýšiť napätie Ring na 1.18 V, ale stále ide o pohodovú hodnotu, ktorá sa dá rozumne uchladiť. Pri taktovaní vždy nezabudnite vypnúť komunikáciu medzi napäťovým regulátorom a CPU – svíb Communication na Disabled. Napájanie dosky je aj najefektívnejší na manuálny mód, teda na Override Mode pri položke CPU Core/Ring Voltage Mode.

MSI X299 gaming pro carbon AC; BIOS UEFI

Spomínaných 4 100 MHz na všetkých štyroch kanáloch išlo ešte vyladiť po stránke časovanie v položke Advanced DRAM Configuration. Za mňa je timing 16-16-16-36-380, a hlavne s Command Rate 1T skvelý výsledok.

MSI X299 gaming pro carbon AC; BIOS UEFI

Posledná časť, v ktorej môžete nájsť užitočné funkcie v BIOSe, je DigiALL Power a slúži na nastavenie napájacej kaskády. Nezaznamenal som ale nejakú potrebu čokoľvek meniť, LLC kalibrácia fungovala dobre, žiadne zbytočné overvoltovanie ani undervoltovanie som nezaznamenal.

Taktovanie osemjadra i7-7820X na vode

Taktovanie Skylake-X je celkom vzaté hračka, ale rovno upozorním, že to chce delid, teda výmenu teplovodivej pasty medzi tepelným rozvádzačom a puzdrom procesora. Samotný delid v prípade procesorov Skylake-X už taká hračka nie je, ide o veľmi riskantnú operáciu vyžadujúcu precíznu prax. Takto hotové a delidnuté procesory so zárukou môžete buď kúpiť u nás, kde som ich za pomocou tekutého kovu upravil ja, alebo v prípade, že už CPU vlastníte, si môžete objednať túto službu priamo u mňa na www.delid.cz

Rampage VI Apex a i7 7820X DELID v Cinebench R15

Cinebench R15 používam ako počiatočný test na zistenie kvality kremíka a toho, ako procesor škáluje frekvenčne s napätím. Zvyčajne sa uspokojím s niekoľkými priebehmi po sebe, než sa pustím do náročnejších testov, ako je ten nasledujúci, ktorý využíva už spomínané AVX inštrukcie.

MSI X299 gaming pro carbon AC; Cinebench R15; i9-7820x DELID

MSI X299 GAMING PRO CARBON AC a i7-7820X DELID

HWBOT H265 je benchmark založený na H265 Encoding využívajúci AVX inštrukcie, čo pre procesor znamená poriadnu záťaž. Pre procesor je to o to väčšia záťaž, a ak tento test prejde, a to aj niekoľkokrát po sebe, dá sa už hovoriť o nejakej solídnej počiatočnej stabilite, spravidla nemám problém ani z dlhodobejšieho hľadiska prevádzky. Otázkou ale je, čo stabilita pretaktovaných RAM?

MSI X299 GAMING PRO CARBON AC; i7-7820X DELID

MSI X299 GAMING PRO CARBON AC a i7-7820X DELID s DDR4 na 4 000 MHz CL16

A na záver dva testy veľmi náročné na stabilitu RAM a pamäťového radiča v CPU. Nebol som si istý, či takýto takt, ako 4 100 MHz na všetkých štyroch kanáloch s časovaním CL16 bude stabilný, ale aj tak som bol vo finále slušne povedané vyvedený z miery. Geekbench 3 obsahuje niekoľko testov, ktoré spoľahlivo preveria stabilitu pretaktovaných pamätí s naladeným časovaním. Pokiaľ je v RAM alebo IMC nejaká nestabilita, benchmark zamrzne. SuperPi vo variante 32M je asi to najdrastickejšie, čo môžete operačným pamätiam vôbec dať. Akákoľvek nestabilita sa prejaví chybou NOT_EXACT_IN_ROUND ako nepresný výpočet Ludolfovho čísla.

MSI X299 GAMING PRO CARBON AC; BIOS UEFI

Záver a dojmy z MSI X299 GAMING PRO CARBON AC

Aby som pravdu povedal, od základnej dosky v dnešnej recenzii som veľa nečakal. Na pokročilejší overclocking nie je MSI môj obľúbený brand. Bol som ale slušne prekvapený po tom, čo sa mi podarilo s pamäťami. Čo sa týka samotného taktovania procesora, nezaznamenal som jediný problém a po stránke taktovania DDR4 je MSI X299 GAMING PRO CARBON AC naozaj skvelou základnou doskou. Dizajn mi úplne nesadol, nie som priaznivcom všelijakých plastov a už vôbec nie na plochách, ktoré majú odvádzať teplo a fungujú skôr ako izolanty. Celková výbava základnej dosky je super a verím tomu, že hocikto ocení aj možnosti variabilného dizajnu.

MSI X299 GAMING PRO CARBON AC

MSI X299 GAMING PRO CARBON AC

Základné dosky

Za super základnú dosku pre nadšencov a náročných hráčov, ktorá hociktoré iné základné dosky prekonala v taktovaní DDR4, udeľujem MSI X299 GAMING PRO CARBON naše druhé najvyššie ocenenie, strieborného Alzáka.

Klady

 • Skvelé pretaktovanie
 • 4 100 MHz CL16 na všetkých štyroch kanáloch
 • Veľmi dobre nadimenzované napájanie
 • Variabilný dizajn
 • Bohatá výbava nielen po stránke konektivity

Zápory

 • Použitie plastov na chladiacich plochách
Alza ocenenie
Michal Mikle

Michal Mikle

Som overclocker, ťažiar, nadšenec do blockchainu, kryptomien a decentralizácie. Pri počítačovom hardvéri ma nevyužitý výkon nenecháva chladným a pre svoje záľuby hocikedy siahnem aj po tekutom dusíku či po iných extrémnych metódach chladenia. Založil som službu pre optimalizáciu Intel procesorov delid.cz, prednášam o miningu a aktívne sa snažím zúčastňovať všetkých inovácií v digitálnom svete.

0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
WEB16
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi