AlzaPlus+ 3D soutěž LEGO
Zobraziť katalóg

Najlepšie grafické karty GeForce RTX 4080

Najlepšie grafické karty
GeForce RTX 4080

Článok

Aktualizované

Páči sa vám výkon grafických kariet GeForce RTX 4080 a radi by ste si tiež jednu takú zaobstarali do svojho herného počítača, len neviete, ktorá pre vás bude tou najlepšou voľbou? Potom vedzte, že ste tu správne, pretože my sa dnes na Alza.sk znova pozrieme práve na tieto grafické karty a opäť si ich medzi sebou pekne porovnáme. Do nášho zoznamu preverených kariet sme totiž novo zaradili ďalšiu dotestovanú grafickú kartu Gigabyte AORUS GeForce RTX 4080 MASTER 16G, a tak sme samozrejme náš článok museli bleskurýchlo aktualizovať. Ako teda tento nový prírastok zamiešal naším doterajším poradím najlepších grafických kariet GeForce RTX 4080? Však uvidíte, a navyše vám dáme k dobru aj nejaké užitočné tipy, ktoré by sa vám pri výbere grafických kariet GeForce RTX 4080 mohli hodiť.

Najlepšie grafické karty GeForce RTX 4080 – OBSAH

 1. Predstavenie GeForce RTX 4080
 2. Pre koho sú GeForce RTX 4080 určené
 3. Edície grafických kariet a akú vybrať
 4. Ako hodnotíme grafické karty
 5. Porovnanie GeForce RTX 4080 podľa výkonu
 6. Porovnanie GeForce RTX 4080 podľa prevádzkových vlastností
 7. Porovnanie GeForce RTX 4080 podľa výbavy
 8. Porovnanie GeForce RTX 4080 podľa rozmerov, napájania a spotreby
 9. Porovnanie GeForce RTX 4080 podľa obstarávacej ceny
 10. Vyhlásenie najlepšej grafickej karty GeForce RTX 4080
 11. Pár slov na záver

Predstavenie GeForce RTX 4080

Grafické karty GeForce RTX 4080 sú nástupcami grafických kariet GeForce RTX 3080 z predchádzajúcej generácie Ampere spoločnosti NVIDIA. Sú postavené na najnovšom grafickom čipe generácie Ada Lovelace AD103 (AD103-300-A1) spoločnosti NVIDIA s dvoma deaktivovanými výpočtovými jednotkami TPC (Texture/Processor Cluster), na ktorý sú pomocou 256-bitovej zbernice pripojené moduly grafickej pamäte typu GDDR6X s kapacitou 16 GB.

Grafické karty GeForce RTX 4080; AD102-300-A1

Špecifikácia GeForce RTX 4080

Výrobca čipu NVIDIA Označenie čipu AD103
Variant čipu AD103-300-A1 Architektúra ADA LOVELACE
Stream processors 9728 TMUs 304
Ray-tracing cores 76 Tensor cores 304
ROPs 112 TDP 320 W
VRAM bus 256 bit VRAM GDDR6X
Plocha čipu 379 mm2 Počet tranzistorov 45,9 mil.
Výrobný proces 4 nm (TSMC) Interface PCIe 4.0 x16

Ide o grafické karty s plnou podporou najnovšieho grafického rozhrania Vulkan a DirectX 12 Ultimate (Ray-tracing, VRS, Mesh Shader a Sampler Feedback) a proprietárnej technológie DLSS (Deep Learning Super Sampling), vrátane najnovšej verzie DLSS 3 (Frame generation). Svojím výkonom sú potom grafické karty GeForce RTX 4080 zacielené do segmentu grafických kariet vysokého výkonu, kde zaujímajú najvyššie poschodia výkonnostného rebríčka.


Pre koho sú grafické karty GeForce RTX 4080 určené

Aby sme pochopili, pre koho sú grafické karty GeForce RTX 4080 primárne určené, musíme sa najskôr pozrieť na ich výkon v počítačových hrách v rozličných rozlíšeniach.


Výkon grafických kariet:
Výkon grafických kariet
i

Relatívny výkon grafických kariet uvedený v grafe bol vypočítaný ako priemerný výkon zo všetkých testov nižšie uvedených počítačových hier označených symbolom zaškrtávacieho poľa a prevedený na percentá. Recenzovaná grafická karta v grafe dosahuje hodnotu 100 %, ostatné grafické karty sú potom podľa svojho dosiahnutého výkonu radené relatívne vyššie alebo nižšie.

Diablo IV
Dying Light 2: Stay Human
God of War
Far Cry 6
Cyberpunk 2077
Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Doom Eternal
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Checker Testy Metro Exodus
Testy Battlefield V
Checker Testy Shadow of the Tomb Raider


Akým výkonom disponujú grafické karty v jednotlivých hrách našej testovacej metodiky, či ako boli hry v testoch nastavené a ako bolo merané, to si môžete nechať zobraziť kliknutím na obrázok konkrétnej počítačovej hry.

Výkon grafických kariet:
Výkon grafických kariet
i

Relatívny výkon grafických kariet uvedený v grafe bol vypočítaný ako priemerný výkon zo všetkých testov nižšie uvedených počítačových hier označených symbolom zaškrtávacieho poľa a prevedený na percentá. Recenzovaná grafická karta v grafe dosahuje hodnotu 100 %, ostatné grafické karty sú potom podľa svojho dosiahnutého výkonu radené relatívne vyššie alebo nižšie.

Diablo IV
Dying Light 2: Stay Human
God of War
Far Cry 6
Cyberpunk 2077
Assassin's Creed Valhalla
Checker Horizon Zero Dawn
Checker Testy Red Dead Redemption 2
Checker Testy Call of Duty: Modern Warfare
Checker Testy Borderlands 3
Checker Testy Rage 2
Checker Testy Tom Clancy's: The Division 2
Testy Battlefield V


Akým výkonom disponujú grafické karty v jednotlivých hrách našej testovacej metodiky, či ako boli hry v testoch nastavené a ako bolo merané, to si môžete nechať zobraziť kliknutím na obrázok konkrétnej počítačovej hry.

Výkon grafických kariet:
Výkon grafických kariet
i

Výkon grafických kariet pri využití ray-tracingu bol testovaný pomocou nástroja 3DMark Port Royal. Ide o špecializovaný, a hlavne od výrobcu grafických kariet úplne nezávislý, real-time ray-tracingový benchmark, ktorý využíva podporu rozhrania Microsoft DirectX Raytracing (DXR).

3DMark Port Royal


Ako môžete z grafu vyčítať, grafické karty GeForce RTX 4080 spoločnosti NVIDIA sú svojim výkonom určené najmä všetkým veľmi náročným hráčom počítačových hier, ktorí pri hraní hier využívajú najmä vyššie rozlíšenie 3 840 × 2 160p (4K UHD) a k tomu aj raytracing. Pokiaľ medzi takýchto hráčov nepatríte, potom naozaj len veľmi ťažko môžete naplno využiť ich potenciál.


Edície grafických kariet a akú vybrať

Skôr, než sa pustíme do hodnotenia jednotlivých grafických kariet GeForce RTX 4080, musíme si niečo povedať aj o edíciách. Grafické karty GeForce RTX 4080 totiž môžete nájsť v ponukách takmer všetkých výrobcov hneď v niekoľkých radoch (edíciách), ktoré sa medzi sebou líšia kvalitou, spracovaním, výbavou a samozrejme aj obstarávacou cenou. Edície všetkých grafických kariet je možné všeobecne rozdeliť do troch základných skupín:

Top edície (špičkové edície)

Grafické karty zaradené do tejto edície sa môžu pýšiť predovšetkým veľmi dobre spracovaným a výkonným systémom chladenia, ktorý je väčšinou svojím chladiacim výkonom na potreby uchladenia daného grafického čipu naddimenzovaný. To sa potom kladne prejavuje nielen na výkone, kedy si výrobca môže pri grafickej karte dovoliť nastaviť vyššiu boost frekvenciu či TDP, ale aj na prevádzkových vlastnostiach týchto grafických kariet, najmä na nižších teplotách grafického čipu a pamätí, nižších otáčkach ventilátorov chladenia, a teda aj na celkovo nižšej hlučnosti grafickej karty. Grafické karty z Top edície potom väčšinou disponujú aj bohatšou výbavou, ako je napríklad podpora Dual BIOSu, efektné a nastaviteľné RGB LED osvetlenie, viac obrazových výstupov a podobne. Nevýhoda týchto grafických kariet potom spočíva v ich vyššej obstarávacej cene.

i

Grafické karty z tej najvyššej Top edície sú teda vhodné predovšetkým pre tých, ktorí si nechcú/nevedia nastaviť grafickú kartu podľa svojich potrieb sami a pri grafickej karte vyžadujú tú najlepšiu výbavu. Jednoducho nechcú nič riešiť, grafickú kartu si len zakúpia, nainštalujú do počítača a hrajú. O vysoký výkon a dobré prevádzkové vlastnosti sa už postará grafická karta sama.

Middle class (stredná trieda)

Grafické karty zaradené do strednej triedy disponujú väčšinou aj dobre technicky spracovaným systémom chladenia, ktorý je dimenzovaný presne na potreby ochladenia konkrétneho grafického čipu či s menšou rezervou. Výkon a prevádzkové vlastnosti týchto grafických kariet tak bývajú väčšinou o niečo málo horšie ako v prípade grafických kariet v tej najluxusnejšej Top edícii, avšak pre bežného používateľa stále veľmi dobré. Výbava grafických kariet strednej triedy býva pochopiteľne aj o niečo chudobnejšia, ale väčšinou len v tých menej dôležitých veciach. Napríklad chudobnejšie RGB LED osvetlenie či nemožnosť jeho nastavenia alebo absencia Dual BIOSu atď. Semi-pasívne chladenie býva v tejto strednej triede prakticky štandardom. To, čo pri grafických kartách strednej triedy oproti top modelom chýba, býva na druhej strane kompenzované ich nižšou obstarávacou cenou, a vy sa tak môžete dostať k slušnej grafickej karte za pekné peniaze.

i

Grafické karty strednej triedy sú teda vhodné prakticky pre každého. Za pomerne slušné peniaze sa totiž dostanete väčšinou k slušnej grafickej karte, ktorú si navyše môžete (nie je to ale podmienkou) vyladiť na svoj obraz tak, že sa jej výkon aj prevádzkové vlastnosti veľmi priblížia tým luxusnejším edíciám grafických kariet. Stačí len trocha práce a k tomu trocha skúseností s technikami, ako je pretaktovanie (OC), podvoltovanie (UV) či nastavenie vlastnej krivky závislosti otáčok ventilátorov od teploty. Pokiaľ si na to sami netrúfate, nevadí, stále vám zostane veľmi slušne nastavená grafická karta.

Economy (ekonomická edícia/ľudovka)

Grafické karty ekonomickej triedy sú vyrábané predovšetkým s ohľadom na dosiahnutie čo najnižších výrobných nákladov, a teda aj čo najnižšej obstarávacej ceny. Často sa tak stáva, že systémy chladenia sú po technickej aj výrobnej stránke veľmi jednoduché a ich prípadný slabší chladiaci výkon je výrobcom kompenzovaný vyššími otáčkami ventilátorov, znížením boost frekvencie grafického čipu či znížením TDP grafickej karty (menej odpadového tepla, a teda aj menšia potreba chladiť). Aj výbava týchto grafických kariet býva väčšinou sparťanská, a vy budete musieť počítať len s tým najnutnejším, aj keď výnimky sa samozrejme nájdu. Výhodou týchto grafických kariet je potom ich priaznivá obstarávacia cena.

i

Grafické karty GeForce RTX 4080 v ekonomickej triede sú teda vhodné najmä pre tých, ktorí majú na kúpu obmedzený rozpočet. Finančne určite ušetria, musia sa však zmieriť s ľahko nižším výkonom v hrách a horšími prevádzkovými vlastnosťami, ako je napríklad vyššia hlučnosť grafickej karty. Vyššiu hlučnosť však možno pri hraní eliminovať napríklad nasadenými hernými slúchadlami. Aj v prípade týchto grafických kariet platí, že ten, kto sa vyzná, si môže ako výkon, tak aj prevádzkové vlastnosti týchto grafických kariet značne vylepšiť pomocou techník pretaktovania, podvoltovania či úpravou krivky otáčok ventilátorov.

Nasledujúca tabuľka ukazuje zaradenie vzduchom chladených grafických kariet najznámejších výrobcov do jednotlivých skupín:

NÁZVY A ZARIADENIE EDÍCIÍ GRAFICKÝCH KARIET PODĽA VÝROBCOV
Výrobca/Edícia TOP Middle Economy
ASUS ROG STRIX TUF DUAL, PHOENIX, TURBO
EVGA FTW GAMING XC GAMING GAMING
GAINWARD PHANTOM PHOENIX GHOST, PEGASUS
GIGABYTE AORUS GAMING, VISION WINDFORCE, TURBO, EAGLE
INNO3D iCHILL TWIN
MSI SUPRIM, TRIO GAMING VENTUS, ARMOR, AERO
SAPPHIRE NITRO, TOXIC PULSE
XFX MERC QICK SWFT


Každá edícia grafických kariet cieli na trochu iné obecenstvo, a teda nie úplne každá edícia môže byť práve pre vás tou najvhodnejšou. Ak máte napríklad na nákup grafickej karty obmedzený rozpočet, celkom určite nebudete grafickú kartu vyberať z nejakej cenovo horšie dostupnej Top edície. Naopak, pokiaľ na peniaze nehľadíte a chcete mať vo svojom počítači to najlepšie, potom by ste mali novú grafickú kartu vyberať výhradne z týchto špičkových edícií.


Ako hodnotíme grafické karty

Aby sme mohli grafické karty GeForce RTX 4080 medzi sebou nejako porovnať a vo finále medzi nimi vybrať tú absolútne najlepšiu, musíme si zvoliť nejaké hodnotiace kritériá. A aké to teda sú?

Výkon

Tým najdôležitejším parametrom hodnotenia grafickej karty by mal byť samozrejme jej výkon v hrách. Na druhej strane, pokiaľ porovnávame výkon grafických kariet identického typu, v našom prípade teda výkon GeForce RTX 4080, potom verte, že rozdiely sú naozaj minimálne, a do popredia sa tak dostávajú skôr ostatné hodnotiace parametre, ako sú prevádzkové vlastnosti, výbava, obstarávacia cena atď.

Prevádzkové vlastnosti

Z prevádzkových vlastností je snáď tým najdôležitejším hodnotiacim parametrom hlučnosť grafickej karty. Ak ste priaznivcom tichých počítačov, budete pri grafickej karte pri jej kúpe preferovať predovšetkým nízku hlučnosť. Naproti tomu, teploty grafického čipu a pamätí, pokiaľ nepresiahnu určitú kritickú hraničnú hranicu, kedy grafická karta na svoju ochranu začne umelo znižovať svoj výkon, nie sú parametrom zas až tak veľmi dôležitým. Teploty by mali brať do úvahy predovšetkým tí, ktorí majú horšie vetranú počítačovú skriňu, a pri grafickej karte tak hrozí atakovanie práve tých kritických teplôt.

Výbava

K výbave modernej grafickej karty by mala patriť najmä podpora semi-pasívneho chladenia, LED osvetlenia a pri tých lepších edíciách možno aj Dual BIOS či vyšší počet obrazových výstupov. Čím bohatšia výbava grafickej karty, tým lepšie. Nezabudnite ale, že z tej bohatej výbavy nie vždy všetko využijete, a môžete si tak zbytočne priplácať za niečo, čo vám bude úplne nanič. Ak vlastníte napríklad uzavretú počítačovú skriňu, potom pre vás vlastne akékoľvek LED osvetlenie na grafickej karte stráca zmysel.

Rozmery a spotreba

Nie každý disponuje veľkou počítačovou skriňou s dostatočne výkonným zdrojom napájania (PSU), a tak rozmery grafickej karty a jej spotreba sú pre jej výber celkom kľúčové. Súčasné grafické karty môžu na dĺžku merať aj výrazne viac ako 300 mm, a pokiaľ by sa vám taká karta nezmestila do skrine, budete musieť riešiť aj kúpu novej a väčšej počítačovej skrine, vrátane „sťahovania“ všetkých komponentov. To isté platí aj pre zdroj napájania, ak grafická karta kladie na PSU vyššie nároky, než je vám schopný dodať ten váš súčasný, kúpa nového a výkonnejšieho zdroja sa stane nutnosťou.

Obstarávacia cena

Pokiaľ máte na kúpu grafickej karty obmedzený rozpočet, je pre vás samozrejme jej obstarávacia cena úplne kľúčovým ukazovateľom. Pokiaľ žiadny budget nemáte, tým lepšie pre vás, pretože si budete môcť vyberať z oveľa širšej ponuky grafických kariet.

!

Testy výkonu a prevádzkových vlastností grafických kariet sú vykonávané pomocou nástroja 3DMark Time Spy Extreme stress test v otvorenej počítačovej skrini pri ambientnej teplote miestnosti 24 °C. Tento test sa skladá z celkom 20 prechodov minútovej scény Time Spy, a trvá tak pomerne dlhých 20 minút, počas ktorých grafická karta pracuje na plný výkon, a zahreje sa tak na svoju bežnú prevádzkovú teplotu. Až po dosiahnutí pracovnej teploty grafickej karty, najčastejšie v poslednom prechode scény, potom meriam jej prevádzkové vlastnosti. Výkon, ktorý je priamo úmerný frekvencii grafického čipu, je počítaný ako priemerná hodnota frekvencie z posledných troch priechodov testu.

Do celkového hodnotenia každej grafickej karty sú všetky tieto kritériá započítané, snáď len s výnimkou obstarávacej ceny, ktorá sa v priebehu času veľmi rýchlo mení, čo by výsledky neustále ovplyvňovalo. Grafická karta, ktorá všetky kritériá splní najlepšie, získa aj hodnotenie najvyššie, a stane sa tak najlepšou grafickou kartou GeForce RTX 4080.

A aké grafické karty GeForce RTX 4080 sme na Alza.sk a GPUreport.cz otestovali? Z ktorých teda budeme tú najlepšiu vyberať?

i

Pokiaľ vám príde zoznam nami testovaných grafických kariet GeForce RTX 4080 trochu krátky, verte, že akonáhle dotestujeme nejakú ďalšiu grafickú kartu GeForce RTX 4080, ihneď ju sem doplníme a článok zaktualizujeme. Zostaňte teda naladení, možno sa tu objaví aj grafická karta GeForce RTX 4080, ktorú máte v hľadáčiku práve vy. V každom prípade pokiaľ vieme, čo a ako budeme hodnotiť, môžeme sa do toho smelo pustiť.


Porovnanie GeForce RTX 4080 podľa výkonu


Frekvencie grafických kariet


Výkon grafických kariet je priamo úmerný frekvencii grafického čipu. Čím vyššia je frekvencia grafického čipu, tým vyššiu snímkovú frekvenciu môžeme tiež v hrách očakávať. V prípade grafických kariet GeForce RTX 4080, ktoré sme na Alza.sk a GPUreport.cz testovali, sa najlepšie umiestnila grafická karta Gainward RTX 4080 PHANTOM GS a s miernym odstupom potom Gigabyte RTX 4080 GAMING OC. Naopak, najmenej výkonu ponúkala grafická karta MSI RTX 4080 SUPRIM X v režime Silent. Novo otestovaná grafická karta Gigabyte RTX 4080 MASTER 16 sa potom umiestnila v tej lepšej polovici rebríčka. Rozdiel medzi prvou a poslednou grafickou kartou GeForce RTX 4080 predstavoval nejakých 90 MHz (6 binov), čo v počítačových hrách predstavuje zanedbateľné 2 % výkonu.


Porovnanie GeForce RTX 4080 podľa prevádzkových vlastností


Hlučnosť grafických kariet

Čo sa týka hlučnosti grafických kariet, tak najtichšími grafickými kartami sa v našich testoch stali MSI RTX 4080 SUPRIM X a Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming, obe v režime Silent, resp. Quiet. S hlučnosťou na tom boli dobre prakticky všetky nami testované grafické karty, snáď s jedinou výnimkou grafických kariet spoločnosti GIGABYTE v režime OC, ktoré sa ako jediné so svojou hlučnosťou dostali nad hranicu 40 dBA. Ak ich však prepnete do režimu Silent, ich hlučnosť je potom porovnateľná s ostatnými grafickými kartami RTX 4080.


Teploty grafických kariet

Najnižšie teploty v teste dosiahla grafická karta MSI RTX 4080 SUPRIM X, avšak veľmi dobrú teplotu v intervale 60 – 65 °C si držali aj všetky ostatné grafické karty. Rozhodne žiadna z testovaných grafických kariet GeForce RTX 4080 nedosahovala také teploty, ktoré by ju mali nejako obmedzovať.


Porovnanie GeForce RTX 4080 podľa výbavy


GPU/Výbava Dual BIOS LED Fan stop Fan header Výstupy
Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming 2× HDMI + 3× DP
Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G 1× HDMI + 3× DP
Gigabyte AORUS RTX 4080 MASTER 16G 1× HDMI + 3× DP
Gigabyte RTX 4080 GAMING OC 16G 1× HDMI + 3× DP
MSI RTX 4080 SUPRIM X 16G 1× HDMI + 3× DP


Výbava všetkých nami testovaných grafických kariet GeForce RTX 4080 bola prakticky rovnaká. Všetky disponujú Dual BIOSom, LED osvetlením aj semi-pasívnym chladením. Jediná grafická karta Asus RTX 4080 O16G Gaming potom ponúka jeden obrazový HDMI výstup navyše. Síce sa to netýka priamo výbavy, ale za zmienku tiež stojí, že grafické karty Gigabyte RTX 4080 GAMING OC aj Gigabyte RTX 4080 MASTER 16G ponúkajú navyše aj predĺženú záruku na 4 roky, čo by pre veľa ľudí nemuselo byť úplne na zahodenie.


Porovnanie GeForce RTX 4080 podľa rozmerov, napájania a spotreby


GPU/Rozmery a napájanie Dĺžka Výška TDP Napájanie Zdroj
Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G 329 mm 3,5 slot 340 W (max 400 W) 1× 16 pin 850 W
MSI RTX 4080 SUPRIM X 16G 336 mm 3,9 slot 320 W (max 400 W) 1× 16 pin 850 W
Gigabyte RTX 4080 GAMING OC 16G 342 mm 3,75 slot 340 W (max 400 W) 1× 16 pin 850 W
Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming 348 mm 3,65 slot 320 W (max 352 W) 1× 16 pin 750 W
Gigabyte AORUS RTX 4080 MASTER 16G 357 mm 3,75 slot 340 W (max 400 W) 1× 16 pin 850 W


Najmenšie rozmery ponúka grafická karta Gainward RTX 4080 PHANTOM GS, aj keď dĺžka 329 mm nie je naozaj nič malé. S rozmermi najhoršie na tom bola naopak novo otestovaná grafická karta Gigabyte RTX 4080 MASTER 16G, ktorej dĺžka presahuje dokonca aj 350 mm. Pri všetkých grafických kartách potom budete musieť počítať s tým, že vám na základnej doske obsadia celkom 4 rozširujúce sloty PCI Express. Na ich inštaláciu tak budete potrebovať dostatočne priestrannú počítačovú skriňu a zabudnúť nesmiete ani na jej veľmi kvalitné odvetrávanie.

Všetky grafické karty GeForce RTX 4080 sú vybavené 16-pinovým konektorom 12VHPWR pomocného napájania (podľa štandardu PCIE GEN 5). Limit spotreby grafických kariet sa líši len minimálne. Zatiaľ čo Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming a MSI RTX 4080 SUPRIM X majú limit spotreby nastavený na 320 W, zostávajúce grafické karty GeForce RTX 4080 sú potom nastavené na 340 W. Tiež maximálne povolený limit spotreby (pre lepší OC) je v prípade väčšiny grafických kariet nastavený na 400 W, s výnimkou Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming, ktorá umožňuje navýšenie iba na 352 W. Pokiaľ teda grafické karty radi taktujete, potom práve to by vás mohlo v prípade tejto TUFky obmedzovať.

Hoci rôzni výrobcovia odporúčajú pre svoje grafické karty rôzne výkonné zdroje napájania (od 750 W až po 850 W), pokiaľ použijete zdroj napájania s minimálnym výkonom 750 W (najlepšie potom s podporou PCIE GEN 5, teda s konektorom 12VHPWR), vždy by vám to malo stačiť. Pre nejaké tie divokejšie hry s pretaktovaním grafickej karty by som vám potom odporučil výkonnejšie PSU, aspoň s výkonom 850 W. Skutočnú spotrebu nami testovaných grafických kariet GeForce RTX 4080 potom môžete vidieť v nasledujúcom grafe.


Spotreba grafických kariet

Skutočne nameraná spotreba v bežnej záťaži sa v prípade nami testovaných grafických kariet pohybuje od 309 W (MSI RTX 4080 SUPRIM X) až po 333 W pri Gigabyte RTX 4080 GAMING OC, teda rozdiel nejakých 24 W. Samozrejme, ak zdvihnete pri grafických kartách limit spotreby, ich spotreba poletí nahor, a to až k 400 W.

i

Pozor na zapojenie

Pokiaľ budete grafickú kartu GeForce RTX 4080 pripájať k staršiemu zdroju napájania pomocou pribalenej redukcie 16 pin/3× 8 pin, vždy zapojte všetky tri 8-pinové konektory na redukciu. Pokiaľ tak neurobíte a zapojíte napríklad len dva, grafická karta fungovať nebude.

Odporúčané zapojenie

Tiež si dajte dobrý pozor na to, aby ste káble redukcie, ktoré vedú k 8-pinovým konektorom, neohýbali príliš blízko pri jej tele (napríklad z dôvodu nedostatku miesta a ich opretie o bočnicu skrine). Hrozí totiž uvoľnenie napájacích pinov, čo vedie k vyššiemu prechodovému odporu, a teda aj väčšiemu zahrievaniu konektora. V krajnom prípade môže dôjsť dokonca aj k jeho vyhoreniu! Tiež si starostlivo skontrolujte, či je 16-pinový konektor 12VHPWR do konektora grafickej karty zastrčený až úplne na doraz.


Porovnanie GeForce RTX 4080 podľa ceny

Nasledujúca tabuľka ukazuje obstarávacie ceny grafických kariet GeForce RTX 4080, ktoré prešli náročnými testami na Alza.sk a GPUreport.cz. Pokiaľ sa v prípade niektorej grafickej karty jej obstarávacia cena v tabuľke nezobrazuje, znamená to, že nebola doteraz stanovená, produkt je dlhodobo nedostupný alebo už nie je v predaji (kliknutím na odkaz v názve grafickej karty sa dozviete viac).

Grafická karta Obstarávacia cena
Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming
Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G
Gigabyte AORUS RTX 4080 MASTER 16G
Gigabyte RTX 4080 GAMING OC 16G
MSI RTX 4080 SUPRIM X 16G


Vyhlásenie najlepšej grafickej karty GeForce RTX 4080

Všetky porovnania grafických kariet GeForce RTX 4080 máme za sebou, poďme sa teda pozrieť, ako nami testované grafické karty vo finále dopadli. Grafické karty som zoradil zostupne od tej absolútne najlepšej až po tú najmenej podarenú, a to bez ohľadu na ich obstarávacie ceny (o tých si ale ešte niečo povieme v úplnom závere).


1. miesto – MSI RTX 4080 SUPRIM X 16G

Asus TUF RTX 4090 O24G Gaming

1. miesto obsadila, a teda najlepšia GeForce RTX 4080 sa podľa našich testov stala grafická karta MSI RTX 4080 SUPRIM X16G. Presvedčili nás hlavne jej skvelé prevádzkové vlastnosti, teda najmä nízke teploty a hlučnosť v záťaži. Jej najväčším súperom bola grafická karta Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming, ktorá si svojimi prevádzkovými vlastnosťami s touto SUPRIM príliš nezadá a disponuje aj jedným HDMI výstupom navyše. Je však obmedzená maximálnym limitom spotreby na 352 W, čo je oveľa menej ako pri SUPRIMke (400 W). Grafická karta MSI RTX 4080 SUPRIM X teda všetkým „taktovačom“ grafických kariet ponúka lepšie možnosti OC. Okrem toho potom vo výbave tejto grafickej karty nájdete Dual BIOS s režimami Gaming a Silent, bohaté a nastaviteľné ARGB LED osvetlenie a samozrejme aj podporu semi-pasívneho chladenia.


2. miesto – Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G

2. miesto sme nakoniec prisúdili grafickej karte Gainward RTX 4080 PHANTOM GS 16G, ktorej sme dali prednosť aj pred takým súperom, ako je Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming. Dôvodom bol vyšší výkon v základnom nastavení a predovšetkým aj možnosť navýšenia limitu spotreby grafickej karty až na 400 W (oproti 352 W pri Asus TUF), a teda aj lepším možnostiam OC. Vo výbave Gainward RTX 4080 PHANTOM GS nechýba Dual BIOS, decentné a ovládateľné ARGB LED osvetlenie a samozrejme ani podpora semi-pasívneho chladenia. Navyše je potom dĺžka grafickej karty Gainward RTX 4080 PHANTOM GS najmenšia zo všetkých nami doteraz testovaných grafických kariet GeForce RTX 4080.


3. miesto – Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming

3. miesto teda konečne získala grafická karta Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming, ktorá toho ponúka naozaj veľa, vďaka nízko nastavenému maximálnemu limitu spotreby (352 W) však nemôže uspokojiť nikoho, kto sa s grafickými kartami rád hrá a snaží sa ich vždy nastaviť na ich krajné medze. Je to myslím veľká škoda, pretože inak tejto TUFke nechýba prakticky nič, čo by ju inak diskvalifikovalo z boja o to najvyššie umiestnenie. V jej výbave nájdete Dual BIOS s režimami Performance a Quiet, decentné a nastaviteľné ARGB LED osvetlenie, semi-pasívne chladenie a navyše aj jeden obrazový výstup HDMI. Samozrejme, ak by vám obmedzený maximálny limit spotreby pri tejto grafickej karte nijako neprekážal, pokojne by sa mohla grafická karta Asus TUF RTX 4080 O16G Gaming stať vašim hlavným favoritom.


4. miesto – Gigabyte AORUS RTX 4080 MASTER 16G

4. miesto si vybojovala dnes pridaná grafická karta Gigabyte AORUS RTX 4080 MASTER 16G, ktorá ponúka napospol podobný výkon aj prevádzkové vlastnosti, ako jej odľahčená sestrička Gigabyte RTX 4080 GAMING OC, môže sa však navyše pochváliť asi tým najkrajším ARGB LED osvetlením zo všetkých GeForce RTX 4080, ktoré sme doteraz otestovali. Bohužiaľ, horšie továrenské nastavenie, najmä príliš agresívne nastavené otáčky ventilátorov chladenia, a teda aj vyššia hlučnosť v záťaži, je spoločným nedostatkom oboch grafických kariet spoločnosti GIGABYTE. Podobne, ako grafickú kartu Gigabyte RTX 4080 GAMING OC, aj túto MASTER by som tak odporučil skôr tým skúsenejším používateľom, ktorí si ju budú vedieť vyladiť na svoj obraz. Výkonný systém chladenia tejto MASTER v sebe ukrýva ešte značné rezervy, ktoré na to môžu využiť. Bonusom navyše je potom predĺžená 4 ročná záruka u výrobcu.


5. miesto – Gigabyte RTX 4080 GAMING OC 16G

5. miesto nakoniec obsadila grafická karta Gigabyte RTX 4080 GAMING OC 16G. Nenechajte sa ale mýliť, že ide o nejakú podradnú grafickú kartu! Opak je pravdou. Jej slabinou je len horšie továrenské nastavenie, najmä režimu OC, v ktorom ju výrobca núti do zbytočne vysokých otáčok ventilátorov chladenia, a teda aj vysokej hlučnosti. Podobne, ako MASTER, aj táto GAMING je tak určená do rúk skôr tým skúsenejším, ktorí si vedia grafickú kartu sami nastaviť podľa vlastného gusta. Priestoru na to budú mať naozaj dosť, pretože táto grafická karta disponuje skutočne výkonným systémom chladenia s nevyužitými rezervami. V jej výbave potom nechýba Dual BIOS, veľmi pekné ARGB osvetlenie ani semi-pasívne chladenie. Zabudnúť potom nesmieme na predĺženú záruku na 4 roky, čo sa rozhodne počíta.


Pár slov na záver

Takto vyzerá poradie nami testovaných grafických kariet GeForce RTX 4080 bez ohľadu na ich obstarávacie ceny. Samozrejme, nie každý disponuje neobmedzeným rozpočtom a v prípade nejakého pevne stanoveného nižšieho budgetu si bude môcť len veľmi ťažko dovoliť svoju novú grafickú kartu GeForce RTX 4080 vyberať zo špičkovej edície. To ale neznamená, že si nejakú GeForce RTX 4080, ktorá bude tou najlepšou voľbou práve pre vás, nemôžete vybrať aj v iných, menej prestížnych edíciách.

Alzák

Pri výbere tej pre vás ideálnej grafickej karty GeForce RTX 4080 musíte vziať do úvahy nielen svoje finančné možnosti a preferencie, ale aj svoje skúsenosti a zručnosti. Napríklad, ak ste priaznivcom tichých počítačov, budete pri grafickej karte pri jej obstaraní preferovať predovšetkým nízku hlučnosť. Ak ste však aj schopným „ladičom“ grafických kariet, na hlučnosť továrensky nastavenej grafickej karty už tak veľmi hľadieť nemusíte, pretože si ju viete znížiť sami. Ak máte doma presklenú počítačovú skriňu a radi by ste, aby v nej nová grafická karta pekne vynikla, určite sa poobzeráte po nejakej, ktorá disponuje pekným RGB LED osvetlením. Ak máte však počítačovú skriňu naopak úplne uzavretú, môže vám byť prakticky úplne jedno, či nová grafická karta nejakým RGB LED disponuje, alebo nie. Pre niekoho sú tiež zväzujúce rozmery grafickej karty, pretože vlastnia menšiu počítačovú skriňu atď.

Jednoducho to berte tak, že výber grafickej karty je vysoko subjektívnou záležitosťou. Čo vyhovuje jednému, nemusí vyhovovať práve vám, a to ani grafická karta GeForce RTX 4080, ktorú sme dnes vyhodnotili ako najlepšiu. Každá grafická karta si svojho kupca nájde a ide len o to, aby ste si z nich vybrali tú najvhodnejšiu práve pre vás.


Recenzie ďalších

Pavel Šantrůček

Pavel Šantrůček

Volám sa Pavel Šantrůček a grafickým kartám sa profesionálne venujem už viac ako 5 rokov. Architektúra, recenzie a testy grafických kariet sú presne to, čo ma posledné dva roky živí a čo stalo neoddeliteľnou súčasťou môjho pracovného života na GPUreport.cz. Ako programátor som tiež autorom niekoľkých nástrojov na analýzu snímkovej frekvencie grafických kariet, z ktorých asi najznámejší FLAT (Frame Latency Analytics Tool) je hojne využívaný na celom svete.

MSI GeForce RTX 4080 SUPRIM X 16G - Grafická karta Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
4,9 18×
MSI GeForce RTX 4080 SUPRIM X 16G
Grafická karta - 16 GB GDDR6X (23000 MHz ), NVIDIA GeForce, Ada Lovelace (AD103, 2205 MHz), Boost 2640 MHz, PCI Express x16 4.0, 256Bit, DisplayPort 1.4a a HDMI 2.1
1 479 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: EFr4080bsx1
Inno3D GeForce RTX 4080 iChill X3 16 GB - Grafická karta Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
4,9 18×
Inno3D GeForce RTX 4080 iChill X3 16 GB
Grafická karta - 16 GB GDDR6X (22400 MHz ), NVIDIA GeForce, Ada Lovelace (AD103, 2205 MHz), Boost 2565 MHz, PCI Express x16 4.0, 256Bit, DisplayPort 1.4a a HDMI 2.1
1 239 €
Na objednávku – termín upresníme > 5 ks
Očakávame 2. 10. 2023
Objednávací kód: I3Dr4080icx3
Inno3D GeForce RTX 4080 X3 16 GB - Grafická karta Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
4,5
Inno3D GeForce RTX 4080 X3 16 GB
Grafická karta - 16 GB GDDR6X (22400 MHz ), NVIDIA GeForce, Ada Lovelace (AD103, 2210 MHz), Boost 2505 MHz, PCI Express x16 4.0, 256Bit, DisplayPort 1.4a a HDMI 2.1
1 219 €
Na objednávku – termín upresníme > 5 ks
Očakávame 2. 10. 2023
Objednávací kód: I3Dr4080x3a1
GIGABYTE GeForce RTX 4080 16 GB EAGLE OC - Grafická karta Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
GIGABYTE GeForce RTX 4080 16 GB EAGLE OC
Grafická karta - 16 GB GDDR6X (22400 MHz ), NVIDIA GeForce, Ada Lovelace (AD103, 2205 MHz), Boost 2520 MHz, PCI Express x16 4.0, 256Bit, DisplayPort 1.4a a HDMI 2.1
Zľavnené
1 409 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: EGr4080e2
GIGABYTE GeForce RTX 4080 16GB GAMING OC - Grafická karta Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
5,0
GIGABYTE GeForce RTX 4080 16GB GAMING OC
Grafická karta - 16 GB GDDR6X (22400 MHz ), NVIDIA GeForce, Ada Lovelace (AD103, 2205 MHz), Boost 2535 MHz, PCI Express x16 4.0, 256Bit, DisplayPort 1.4a a HDMI 2.1
1 359 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: EGr4080g2
GAINWARD GeForce RTX 4080 Phantom 16 GB - Grafická karta Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
4,8 19×
GAINWARD GeForce RTX 4080 Phantom 16 GB
Grafická karta - 16 GB GDDR6X (22400 MHz ), NVIDIA GeForce, Ada Lovelace (AD103, 2205 MHz), Boost 2505 MHz, PCI Express x16 4.0, 256Bit, DisplayPort 1.4a a HDMI 2.1
1 359 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: EGr4080p1
ASUS ROG STRIX GeForce RTX 4080 O16G - Grafická karta
Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
4,0
ASUS ROG STRIX GeForce RTX 4080 O16G
Grafická karta - 16 GB GDDR6X (22400 MHz ), NVIDIA GeForce, Ada Lovelace (AD103, 2210 MHz), Boost 2655 MHz, PCI Express x16 4.0, 256Bit, DisplayPort 1.4a a HDMI 2.1
1 489 € Cena s CashBack  Podrobnosti
1 589 €
Na sklade 3 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: ECr4080br2
GIGABYTE GeForce RTX 4080 16GB AERO OC - Grafická karta Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
5,0
GIGABYTE GeForce RTX 4080 16GB AERO OC
Grafická karta - 16 GB GDDR6X (22400 MHz ), NVIDIA GeForce, Ada Lovelace (AD103, 2205 MHz), Boost 2535 MHz, PCI Express x16 4.0, 256Bit, DisplayPort 1.4a a HDMI 2.1
1 439 €
Na sklade 3 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: EGr4080a2
GAINWARD GeForce RTX 4080 Phoenix 16G - Grafická karta Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
4,6 10×
GAINWARD GeForce RTX 4080 Phoenix 16G
Grafická karta - 16 GB GDDR6X (23000 MHz ), NVIDIA GeForce, Ada Lovelace (AD103, 2205 MHz), Boost 2505 MHz, PCI Express x16 4.0, 256Bit, DisplayPort 1.4a a HDMI 2.1a
1 309 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: EGr4080ph1
ASUS ROG STRIX GeForce RTX 4080 16G - Grafická karta Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
5,0
ASUS ROG STRIX GeForce RTX 4080 16G
Grafická karta - 16 GB GDDR6X (22400 MHz ), NVIDIA GeForce, Ada Lovelace (AD103, 2210 MHz), Boost 2535 MHz, PCI Express x16 4.0, 256Bit, DisplayPort 1.4a a HDMI 2.1
1 629 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: ECr4080br1
MSI GeForce RTX 4080 16 GB GAMING X TRIO - Grafická karta Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
5,0
MSI GeForce RTX 4080 16 GB GAMING X TRIO
Grafická karta - 16 GB GDDR6X (22400 MHz ), NVIDIA GeForce, Ada Lovelace (AD103, 2205 MHz), Boost 2610 MHz, PCI Express x16 4.0, 256Bit, DisplayPort 1.4a a HDMI 2.1
1 429 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: EFr4080gxt
MSI GeForce RTX 4080 VENTUS 3X OC 16 GB - Grafická karta Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
5,0
MSI GeForce RTX 4080 VENTUS 3X OC 16 GB
Grafická karta - 16 GB GDDR6X (23000 MHz ), NVIDIA GeForce, Ada Lovelace (AD103, 2205 MHz), Boost 2550 MHz, PCI Express x16 4.0, 256Bit, DisplayPort 1.4a a HDMI 2.1
1 359 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: EFr4080bvc3x2
ASUS ProArt GeForce RTX 4080 O16G - Grafická karta Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
ASUS ProArt GeForce RTX 4080 O16G
Grafická karta - 16 GB GDDR6X (23000 MHz ), NVIDIA GeForce, Ada Lovelace (AD103, 2205 MHz), Boost 2625 MHz, PCI Express x16 4.0, 256Bit, DisplayPort 1.4a a HDMI 2.1a
1 499 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: ECr4080pa2
GAINWARD GeForce RTX 4080 Panther 16 G - Grafická karta Doručenie do
Alzaboxu zadarmo
5,0
GAINWARD GeForce RTX 4080 Panther 16 G
Grafická karta - 16 GB GDDR6X (23000 MHz ), NVIDIA GeForce, Ada Lovelace (AD103, 2205 MHz), Boost 2505 MHz, PCI Express x16 4.0, 256Bit, DisplayPort 1.4a a HDMI 2.1a
1 199 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: EGr4080pan1
Vytlačiť
P-DC1-WEB20
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií