Zobraziť katalóg
Najlepšie herné notebooky 2023

Najlepšie herné notebooky
(2023)

Článok

Aktualizované

Či už chcete hrať hry, alebo potrebujte výkonnejší notebook na náročnú prácu, tú správnu voľbu predstavujú moderné notebooky vybavené najnovšími CPU aj grafickými čipmi. V čom všetkom nová generácia herných notebookov vyniká?
Najlepšie herné notebooky – OBSAH

 1. Vyberajte notebook s výhľadom do budúcnosti
 2. Naše tipy na výber herného notebooku
 3. Najlepší herný notebook okolo 700 €
 4. Najlepší herný notebook okolo 900 €
 5. Najlepší herný notebook okolo 1 000 €
 6. Najlepší herný notebook okolo 1 200 €
 7. Najlepší herný notebook nad 1 500 €

Vyberajte notebook s výhľadom do budúcnosti

Výber notebooku je na začiatku lepšie premyslieť. Notebooky neumožňujú tak jednoduchý upgrade ako klasické stolné počítače. Iste, občas bude k dispozícii jeden slot na navýšenie kapacity RAM, prípadne pôjde vymeniť M.2 disk za kapacitne väčší, ale to je všetko. Zabudnite na výmenu procesora alebo grafickej karty. Pritom takýto štandardný notebook budete používať pokojne ďalších 5 rokov, takže pri výbere vhodnej konfigurácie pozerajte skôr do budúcnosti ako na aktuálne potreby.

Hoci je to pochopiteľné, mnoho používateľov pri výbere herného notebooku hľadí na čo možno najnižšiu cenu. Je sa však potrebné pripraviť, že herné notebooky pod 600 € v podstate neexistujú. A aj pri cene pod 800 € hrozí nutnosť pri najnovších hrách znižovať nastavenie grafických detailov. Ak chcete herné zariadenie s čo možno najnižšou cenovkou, je potrebné zvážiť, či sa vám neoplatí skôr klasický herný počítač. Tým síce chýba mobilita a zaberajú viac miesta, ponúkajú ale lepší pomer ceny a výkonu, a navyše určitý potenciál na neskorší upgrade.

Ako teda vybrať najlepší herný notebook práve pre vás? Odporúčame kupovať si radšej o jeden stupeň kvalitnejší notebook, než ktorý aktuálne potrebujete. Pokiaľ zvolíte správne, notebook vám môže slúžiť pokojne ďalších 5 rokov.

Herný notebook od klasického laptopu odlišuje použitie dedikovanej grafickej karty a všeobecne výkonnejších komponentov. Okrem GPU je kľúčový procesor, operačná pamäť RAM a kvalitný SSD disk. Všeobecnými nevýhodami herných notebookov bývajú spravidla vyššia váha a slabšia výdrž na batériu. V súčasnosti však môžete naraziť na modely, pre ktoré to nemusí platiť a môžu vynikať ako tenkou konštrukciou, tak aj výdržou batérie – ide ale spravidla o notebooky s vyššou cenou.

Naše tipy na výber herného notebooku

Výberu herného notebooku sa mnoho zákazníkov vopred obáva. V skutočnosti však ide o pomerne priamočiary proces. Základným rozhodnutím je výška plánovanej investície. Už sme spomenuli, že notebook nejde časom nijak zvlášť vylepšiť, preto ako minimum odporúčame hranicu 1 000 €, kedy za svoje peniaze získate už pekný laptop. Okrem ceny je dobré sa zamerať aj na niekoľko ďalších oblastí. Prinášame vám pár tipov z našej praxe.

Veľkosť a obnovovacia frekvencia displeja

Veľkosť displeja

Uhlopriečka displeja je rozhodujúcou veličinou smerom k Hmotnosťi notebooku. Aj keď ho plánujete často prenášať, v pohode si vystačíte s 15,6" displejom, také herné notebooky majú hmotnosť niečo málo cez 2 kilogramy, čo sa dá v spojení so vhodným batohom jednoducho zvládnuť. K dispozícii sú však aj varianty s uhlopriečkou 17,3", ktorá sa Hmotnosťne blíži k 3 kilogramom. To už je však na každodenné cestovanie dosť veľa. Oproti tomu sa herné notebooky so 14" uhlopriečkou síce dobre prenášajú, ale sú drahšie a vzhľadom na obmedzený priestor na chladenie sú aj hlučnejšie.

Typ displeja

Všeobecne je potom v rámci displejov zlatým štandardom IPS panel s rozlíšením 1 920 × 1 080 a ideálne s antireflexnou alebo matnou úpravou povrchu. Vďaka tomu bude displej dobre čitateľný za každých svetelných podmienok. V niektorých prípadoch sa stretnete so starším TN typom displeja. Typicky však ide o extrémne výkonné stroje s odozvou displeja na hodnote len 0,5 ms, čo IPS displeje v súčasnej dobe nedokážu.

herné notebooky, displej
Správny herný notebook by mal mať IPS displej s vyššou obnovovacou frekvenciou.

Frekvencia displeja

Čo sa týka obnovovacej frekvencie displeja, ide o mimoriadne dôležitý parameter, ktorý priamo ovplyvní váš herný zážitok. Pri lacnejších herných notebookoch sa stretnete so základnou hodnotou 60 Hz. V tomto prípade sa najviac stretnete s tak typickým trhaním a zasekávaním obrazu, pretože grafická karta nestíha obraz vykresľovať na 60 FPS.

Preto výrobcovia postupne začali využívať displeje s vyššou obnovovacou frekvenciou. Pri drahších konfiguráciách herných notebookov sa ako huby po daždi objavujú panely s rýchlosťou napríklad 120 Hz alebo 144 Hz, ale pokojne aj 300 Hz. NVIDIA svoju technológiu nazýva G-SYNC a AMD zase FreeSync. Nakoniec bola podpora pre FreeSync pridaná priamo do štandardu VESA DisplayPort 1.2a pod označením Adaptive-Sync, čo výrazne zvýšilo počty displejov s touto funkciou.

Postupom času tak došlo k logickému kroku, kedy grafiky NVIDIA podporujú technológiu FreeSync aj Adaptive-Sync, takže hráči nie sú pri svojom výbere nijako obmedzovaní. Vďaka použitiu ľubovoľnej adaptívnej synchronizácie dochádza k automatickému nastaveniu frekvencie displeja podľa snímkovej frekvencie výstupu, ktorý je dodávaný z grafickej karty. Tým pádom eliminuje ako trhanie, tak zasekávanie a zároveň nijako drasticky neovplyvňuje vstupné oneskorenie. Takýto herný zážitok bude oveľa príjemnejší a uveriteľnejší. Pokiaľ na to máte rozpočet, určite berte notebook s vyššou obnovovacou frekvenciou.

Uvažujte o 6- alebo 8-jadrovom CPU

Ešte vlani bola situácia s procesormi v herných notebookoch kryštalicky čistá. Vôbec nemalo zmysel uvažovať o niečom inom ako o CPU od Intelu. Konkrétne prebiehalo rozhodovanie medzi 4-jadrovými Core i5 alebo často 6-jadrovými Core i7. Všetko sa zmenilo s nástupom mobilných procesorov AMD Ryzen 4000, následne Ryzen 5000 a zatiaľ posledný Ryzen 7000. Ide o moderný rad CPU využívajúci pokročilú architektúru Zen 3+. To, samo o sebe, značí veľký medzigeneračný posun v efektivite a predĺženú výdrž pri práci na batériu. Oproti starším Ryzenom 3000 došlo aj k zásadnej zmene vo vnútornom usporiadaní – už nejde o čipletový dizajn, ale o „veľký“ monolitický čip, kedy je CPU aj GPU umiestnené spoločne v jednom puzdre. To so sebou nesie mnoho výhod vrátane citeľného nárastu výkonu vo všetkých situáciách.

AMD valcuje procesory Intel

Musíme vyzdvihnúť najmä AMD Ryzen 7 6800H, čo je parádne 8-jadro so 16 vláknami. Jeho pracovná frekvencia sa pohybuje v rozmedzí 3,2 GHz až 4,7 GHz pri spotrebe iba 45 W. Ide o parametre, ktoré konkurencia len ticho závidí a obdivuje. Napokon, ani druhý často používaný procesor AMD Ryzen 5 5600H na tom nie je vôbec zle. Ponúkne 6 jadier s 12 vláknami s maximálnou frekvenciou až 4,2 GHz.

Pokiaľ sa tak do vášho hľadáčika dostane notebook osadený novými AMD procesormi, berte ho všetkými desiatimi. Rozhodne neurobíte chybu.

Intel Alder Lake; prínosy

Súhrn noviniek, ktoré prinášajú mobilné procesory Intel Alder Lake.

Avšak aj Intel ide postupne do seba a snaží sa dohnať AMD. A vďaka 13. generácii mobilných procesorov Intel Raptor Lake sa mu to celkom úspešne darí. Vrcholným čipom tohto radu je totiž extrémne výkonný Intel Core i9-13980HX, ktorý dokáže pracovať až na 5,6 GHz frekvencii, čo konkurencia nezvláda.

Procesory Intel Core 13. generácie využívajú silu technológie AI, aby umožnili bezkonkurenčnú rýchlosť a inteligentný výkon na každodennú prácu na notebooku. Intel napríklad ukázal, že umelá inteligencia dokáže zaistiť počas videohovorov očný kontakt, aj keď osoba na druhej strane napríklad číta informácie z vedľajšej obrazovky. Integrovaný bezdrôtový protokol Intel WiFi 6 zaistí bleskurýchle pripojenie k sieti. A rozhranie Thunderbolt 4 sa potom postará o rýchle dátové prenosy alebo napájanie.

Vybrať GPU je kľúčová úloha

Výber grafickej karty je zásadným rozhodnutím, ktoré predurčuje budúce využitie notebooku. Pokiaľ chcete notebook skôr na prácu alebo nevyžadujete v prípade hier vysoké detaily a úplne plynulý chod, potom si vystačíte s lacnejšími GPU radu NVIDIA GeForce GTX. Najčastejšie ide o čipy GeForce GTX 1650, 1650 Ti, 1660 alebo 1660 Ti. Výkon je odstupňovaný podľa číselného označenia, takže s GeForce 1660 Ti si už zahráte aj náročnejšie hry v slušnej snímkovej frekvencii.

GeForce RTX vládne mobilným grafikám

Herné zážitky v maximálnej kvalite potom sprostredkujú predovšetkým grafické karty NVIDIA GeForce RTX 3060, 3070, 3080 a od nich odvodené varianty Max-Q. Ide síce o staršiu, ale extrémne úspešnú generáciu. Tú však postupne nahrádzajú najnovšie čipy Ada Lovelace radu GeForce RTX 40.

Kľúčové prínosy GeForce RTX 40 Ada Lovelace

 • Výkon s umelou inteligenciou a špičková grafika – získajte obrovský výkon v hrách a kreatívnych aplikáciách s umelou inteligenciou a otvorte realistické virtuálne svety pomocou DLSS 3.
 • Realistický ray tracing – architektúra Ada naplno odhaľuje slávu technológie ray tracing, ktorá simuluje chovanie svetla v skutočnom svete. Vďaka výkonu RTX radu 40 a jadrám RT tretej generácie môžete zažiť neuveriteľne detailné virtuálne svety ako nikdy predtým.
 • Optimalizovaná sila a výkon – NVIDIA Max-Q je pokročilá sada technológií využívajúcich umelú inteligenciu, ktorá optimalizuje systém na dosiahnutie maximálnej efektivity. To umožňuje notebooku dosiahnuť bleskové rýchlosti, navyše je vďaka tomu tenký, tichý a má úžasnú výdrž batérie.
GeForce RTX pre notebooky

Moderný herný notebook je už často zabalený do tenkého a dizajnovo atraktívneho tela. A pritom si na ňom vďaka GeForce RTX 30 zahráte aj v 4K rozlíšení.

Je fajn, že nové notebooky s GeForce RTX 40 sa dajú už bežne zohnať a vďaka úspornejšej prevádzke ponúknu rovnaký alebo dokonca vyšší výkon, ale pri súčasne nižšej spotrebe. A pokiaľ nechcete zdĺhavo skúmať porovnávacie testy grafických kariet radu GeForce RTX 30 alebo 40, tak práve pre vás sme dali dohromady jednoduchý prehľad výkonu. Musíme už dopredu upozorniť, že výkon napríklad desktopovej GeForce RTX 3070 a notebookovej GeForce RTX 3070 nie je porovnateľný. Stoja za tým pochopiteľne obmedzené priestorové možnosti a z toho vyplývajúci iný spôsob chladenia.

GeForce RTX 4050 ponúkne síce najslabší výkon, ale napriek tomu ide o veľmi zaujímavú kartu. GeForce RTX 4050 Laptop GPU je mobilný grafický čip postavený na 5 nm výrobnom procese, ktorý vychádza z jadra AD107 vo variante GN21-X2 a má aktívnych 2 560 CUDA jadier. Vďaka plnej podpore DirectX 12 Ultimate vám pobežia v obmedzenej snímkovej frekvencii všetky moderné hry. Karta má tiež 20 jadier na akceleráciu ray tracingu. Spoločnosť NVIDIA spárovala s kartou GeForce RTX 4050 Mobile 6 GB pamäte GDDR6, ktoré sú pripojené pomocou 96-bitového pamäťového rozhrania. GPU v základnom vyhotovení (do spotreby 50 W) pracuje na frekvencii 1455 MHz, ale až 115W varianty sú taktované až na 2 370 MHz. Pamäte bežia na 2 000 MHz (16 Gb/s efektívne).

MSI GF63 Thin 12VE-074CZ
Notebooky MSI radu GF sú ultramobilné herné notebooky pre všetky typy používateľov. Za výborný pomer cena/výkon ponúka veľké možnosti v malých rozmeroch.

GeForce RTX 3060 ponúkne 90 snímok za sekundu v najnovších hrách s nastavením detailov na ultra a v rozlíšení 1080p. Ceny notebookov štartujú už na zhruba 1 000 €. Po stránke výkonu je možné očakávať vyššie hodnoty ako v prípade notebookov s vlajkovou loďou notebookových GPU minulej generácie – GeForce RTX 2080 SUPER – ktorých cena sa často pohybovala pokojne aj nad 2 500 €.

GeForce RTX 4060 opäť využíva jadro AD107 (ako GeForce RTX 4050), ale tentoraz vo variante GN21-X4 s aktívnymi 3 072 CUDA jadrami. Karta má hneď 24 jadier pre akceleráciu ray tracingu, čo sa prejavuje znateľným nárastom výkonu. GeForce RTX 4060 ponúkne 8GB GDDR6 so 128-bitovým napojením na pamäťové rozhranie. GPU v základnom vyhotovení (do spotreby 80 W) pracuje na frekvencii 1545 MHz, v prípade až 115 W variantov sa Boost frekvencia vyšplhá až na 2 370 MHz. Pamäte bežia na 2 000 MHz (16 Gb/s efektívne). Po stránke výkonu si pokojne s mobilnou GeForce RTX 4060 zahráte Hogwarts Legacy na plné bomby vo Full HD rozlíšení úplne bez problémov.

GeForce RTX 3070 je určená na hranie v 1 440p, taktiež pri 90 snímkach za sekundu a na ultra nastavenia. Notebooky sa postupne dostávajú na ceny začínajúce na hodnote 1 250 €, pretože grafický výkon zaistí zhruba o 50 % viac výkonu, než má GeForce RTX 2070.

GIGABYTE G5 KF
Nová ergonomicky navrhnutá 4-zónová RGB klávesnica so zvýraznenými WASD klávesmi s 1,7 mm zdvihom, postavená na pevnej kovovej základni, ponúka citlivú spätnú väzbu. Ide o pýchu notebooku MSI Katana 15 B12VGK-1015CZ.

GeForce RTX 4070 je v zásade ideálna grafická karta pre mnoho používateľov. Vsádza na čip AD106 a využíva architektúru Ada Lovelace. RTX 4070 ponúka 4 608 CUDA jadier a 128-bitovú pamäťovú zbernicu. RTX 4070 v mobilnej edícii využíva 8 GB vyhradenej grafickej pamäte GDDR6 s taktom 16 Gb/s (efektívne). TGP (Total Graphics Power) je možné konfigurovať v rozmedzí 35 až 115 W (+ 15 – 25 W Dynamic Boost od CPU), čo vedie k rôznym úrovniam výkonu (pre porovnanie, desktopová RTX 4070 Ti používa 285 W). Takty v Boost režime sa pohybujú od 1 230 MHz (pri 35 W TGP) až po 2 175 MHz (115 W). Cena štartuje tesne pod 1 700 € a už teraz je jasné, že ide o kategóriu, do ktorej smeruje veľká väčšina náročnejších hráčov.

GeForce RTX 3080 bola ešte nedávno vlajkovou loďou spoločnosti NVIDIA v notebookových GPU. Teraz však ustúpila trošku do tieňa výkonnejších RTX 4080 a hlavne 4090. Prináša 16 GB pamäte, vďaka čomu obslúži aj náročných hráčov aj tvorcov obsahu. Pri hraní v 1 440p na ultra detaily ponúkne viac ako 100 snímok za sekundu. Cena notebookov s touto GPU postupne klesá zhruba na zhruba 1 900 €.

GeForce RTX 4080 je vstupenkou do technologickej superligy. Mobilná verzia grafickej karty NVIDIA GeForce RTX 4080 (kódové označenie GN21-X9) je založená na čipe AD104, podobne ako desktopová RTX 4070 Ti. Avšak sú tu pochopiteľne rozdiely. Mobilná verzia má aktívnych 7 424 CUDA jadier a 192-bitovú pamäťovú zbernicu. Mobilná GeForce RTX 4080 využíva 12 GB vyhradenej grafickej pamäte GDDR6 s efektívnym taktom 16 alebo 20 Gb/s. TGP môže výrobca konkrétneho notebooku nastaviť v rozmedzí 60 až 150 W (+25 W Dynamic Boost od CPU), takže sa pochopiteľne stretnete s rôzne výkonnými notebookmi, aj keď majú na prvý pohľad rovnakú GPU. Pri tenkých notebookoch sa tak stretnete skôr s nižšou frekvenciou na úrovni 1 350 MHz (pri 60 W TGP), pri tých najvýkonnejších je grafika schopná pracovať až na frekvencii 2 280 MHz (150 W). Výkon teda veľmi závisí aj od nastavenia spotreby použitej pre mobilné RTX 4080 v notebooku. Ceny takýchto notebookov štartujú na hranici 2 500 €.

GeForce RTX 4090 v mobilnom vyhotovení nemá a dlho nebude mať žiadnu konkurenciu. Je založená na čipe AD103 ako stolný RTX 4080. Čip AD103 ponúka maximálne 10 752 shaderov, z ktorých je využitých iba 9 728, teda rovnako ako už spomínaná desktopová RTX 4080. Karta disponuje 256-bitovou pamäťovou zbernicou a má hneď 16 GB vyhradenej grafickej pamäte GDDR6 s taktom 20 Gb/s (efektívne). TGP (Total Graphics Power) je možné konfigurovať v rozmedzí 80 až 150 W (+15 W Dynamic Boost od CPU), pre porovnanie dodajme, že desktopová RTX 4080 používa 320 W.

NVIDIA GeForce RTX 4090
Mobilná GeForce RTX 4090 disponuje výkonom, ktorý sa nezastaví v žiadnej hre. A pochopiteľne máte aj rezervu do budúcnosti!

AMD stavia na integrované riešenie

Možno sa vám zdá, že sme úplne vynechali grafické karty od AMD. Vtip je v tom, že prakticky žiadne nie sú. Avšak blýska sa na lepšie časy, pretože v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch dorazí nová generácia mobilných grafických čipov radu Radeon RX 6000M, ktoré sú postavené na architektúre RDNA2. Malo by ísť napríklad o kombináciu procesora AMD Ryzen 7 5800H a mobilnej grafiky Radeon RX 6600M s 8 GB pamäte a 1 792 stream procesormi (čip Navi 23). Pôjde tak o priameho konkurenta pre GeForce RTX 3060.

Kapacita RAM

Musíme konštatovať, že v súčasnej dobe vidíme 8 GB RAM ako absolútne minimum pre herné notebooky na úrovni. Takýto notebook však nebude vhodný na hranie najnovších hier, ktoré na svoje slušné fungovanie potrebujú viac pamäťových zdrojov. Pri väčšine takto vybavených notebookov však pôjde časom navýšiť kapacitu pomocou jedného ďalšieho pamäťového modulu. Navýšenie kapacity RAM v notebooku však nie je úplne triviálna záležitosť a bude nutné nielen zaobstarať správny typ RAM, ale súčasne aj čiastočne rozobrať šasi notebooku a so zvýšenou opatrnosťou nový modul nainštalovať.

Ak sa tomu chcete vyhnúť, berte notebook rovno so 16 GB RAM, čo vám aktuálne zaistí veľmi slušný výkon. Avšak s príchodom nových herných konzol PlayStation 5 a Xbox Series X všeobecne porastie hardvérová náročnosť. Skúsenejší hráči tak skôr prechádzajú rovno na 32 GB nielen na desktope, ale aj na laptope.

Už sme spomenuli, že 32 GB RAM je teraz štandard pre technologických nadšencov, ktorí pracujú s mnohými aplikáciami súčasne. Alebo napríklad programujú a potrebujú si vytvárať rôzne testovacie scenáre vrátane virtuálnych počítačov. Tiež by sme túto kapacitu odporučili všetkým, ktorí to myslia vážne s virtuálnou realitou, pretože takto vybavený notebook nie je ničím limitovaný a celkovo ponúka dostatočný výkon aj na prácu so 4K videom.

Väčšia kapacita, teda 64 GB RAM, už pre bežného hráča predstavuje zatiaľ nevyužiteľnú kapacitu. Svoje uplatnenie však nájde v profesionálnej sfére, kde sa vo veľkom pracuje s multimediálnymi aplikáciami, vytvára sa obsah, robí sa s grafikou, fotkami či videom. Ide napríklad o filmové alebo hudobné štúdiá, tvorcov architektonických návrhov, prípadne využitie vo vedeckej sfére.

Typ a veľkosť úložiska

Pokiaľ ešte niekde narazíte na herný notebook iba s klasickým platňovým diskom, oblúkom sa mu vyhnite. Dnes sa už tieto disky v notebookoch hodia skôr ako sekundárne úložisko na ukladanie objemných dát.

Kľúčovú rolu tak hrá SSD vo vyhotovení M.2 s kapacitou minimálne 512 GB, čo považujeme za minimálnu prípustnú hodnotu. Možno v niektorých konfiguráciách objavíte aj 256GB SSD, ale to je na hry veľmi málo. Pretože keď vezmete do úvahy, že jedna hra dnes zaberie pokojne 80 GB, nie je vôbec od veci si priplatiť za 1 TB SSD. Výrobcovia si problém s diskovou kapacitou uvedomujú, a ak nesiahnete po konfigurácii rovno osadenej sekundárnym diskom, mávajú notebooky voľnú pozíciu a v balení potom uchytenie plus kábel pre 2,5" klasický disk či SSD. Okrem systémového disku je potom možné pridať druhý, pokojne platňový, na ktorý budete ukladať napríklad filmy a ďalšie objemné súbory.

Najlepší herný notebook okolo 700 € – Lenovo IdeaPad Gaming 3 15IHU6 Shadow Black


 • Cena:
 • Procesor: Intel Core i5-11320H
 • Grafická karta: NVIDIA GeForce GTX 1650 4 GB
 • Disk: SSD 512 GB
 • RAM: 8 GB DDR4
 • Displej: 1 920 × 1 080

Ďalšie HW parametre

Typ Lenovo IdeaPad Gaming 3 15IHU6 Shadow Black
Uhlopriečka a typ displeja 15,6" IPS, antireflexný povrch, 120 Hz
Kapacita batérie Až 8 hodín
Konektory HDMI 2.0, 2× USB 3.2 Gen 1, 1× USB-C 3.2 Gen 2, RJ-45
Rozmery 359,6 × 251,9 × 24,2 mm
Hmotnosť 2,25 kg

Pokiaľ máte cenovú hranicu pre nový herný notebook mimoriadne nízko, iste vás zláka Lenovo IdeaPad Gaming 3 15IHU6 Shadow Black. Ide o veľmi zaujímavý laptop určený pre milovníkov skôr nenáročných hier, prípadne celého radu eSport hier, kde sa to hlavné točí okolo zábavy a stratégie. Grafická karta NVIDIA GeForce GTX 1650 totiž v spojení so 4-jadrovým Intel Core i5-11320H nemá silu na najnovšie hry v plnej kvalite. Musíme tiež upozorniť, že okrem navýšenia RAM či výmeny disku nejde neskôr notebook po HW stránke nijako vylepšiť. To si musíte uvedomiť ešte pred nákupom. Celkovo však Lenovo IdeaPad Gaming 3 15IHU6 Shadow Black v danej konfigurácii poslúži veľmi dobre aj na konzumáciu multimediálnej zábavy alebo ako parťák pre školáka.

Pri každodennom používaní oceníte celý rad USB portov vrátane jedného USB-C. Úplne bez problémov sa pripojíte k WiFi a vychutnáte si svoje obľúbené programy prostredníctvom pekného antireflexného IPS displeja s uhlopriečkou 15,6". To tiež znamená, že na klávesnici budete mať k dispozícii aj numerický blok, čo je fajn. Vzhľadom na nižšiu cenu je nutné vyriešiť kúpu operačného systému alebo používať bezplatný Linux.

Výhody

 • Skvelá cena
 • 512 GB SSD
 • Antireflexný 120 Hz IPS displej
 • Nízka hmotnosť
 • Podsvietená klávesnica
 • Rýchla WiFi a dostatok USB portov

Nevýhody

 • Súčasťou nie je licencia na operačný systém
 • Nízke rozlíšenie webkamery

Najlepší herný notebook okolo 900 € – VICTUS by HP 15-fa0977nc Mica Silver


 • Cena:
 • Procesor: Intel Core i5-12450H Alder Lake
 • Grafická karta: NVIDIA GeForce RTX 3050 4 GB
 • Disk: SSD 512 GB
 • RAM: 16 GB DDR4
 • Displej: 1 920 × 1 080

Ďalšie HW parametre

Typ VICTUS by HP 15-fa0911nc
Uhlopriečka a typ displeja 15,6" IPS, matný povrch, 144 Hz
Kapacita batérie Až 8 hodín
Konektory HDMI 2.1, 2× USB-A 3.2 Gen 1, 1× USB-C 3.2 Gen 2, RJ-45, čítačka SD kariet
Rozmery 357 × 255 × 23,5 mm
Hmotnosť 2,29 kg

Herný notebook VICTUS by HP 15-fa0977nc Mica Silver je navrhnutý pre nenáročných používateľov, ktorí nevyžadujú maximálny grafický výkon v každej modernej hre. Napriek tomu však poteší prítomnosť novej generácie GPU v podobe GeForce RTX 3050. Vďaka tomu totiž získate prístup k technológii DLSS, ktorá zaistí vyššiu snímkovú frekvenciu v kompatibilných hrách. Rovnako poteší 8-jadrový procesor Intel Core i5-12450H Alder Lake alebo mimoriadne svižný SSD disk s kapacitou 512 GB. Dáta presuniete rýchlo pomocou čítačky micro SD kariet, ale aj USB-C portu. Ten mimochodom podporuje pripojenie až 5K displeja alebo napájanie externých zariadení. Je však škoda, že notebook samotný sa cez USB-C nedá aj napájať.

Samozrejmosťou je predinštalovaný operačný systém Windows 11 Home. V rámci príslušenstva musíme odporučiť kvalitnú myš a batoh na pravidelné prenášanie. Výhodu je aj softvérová nadstavba OMEN Gaming Hub, vďaka ktorému môžete podľa potreby optimalizovať výkon, rýchlosť ventilátorov, teplotu, spravujte osvietenie a mnoho ďalších funkcií. Napríklad TDP pri grafickej karte v „Balanced mode“ môžete navýšiť prepnutím do „Performance mode“.

Výhody

 • Jeden z najlacnejších herných notebookov s GeForce RTX na trhu
 • 8-jadrový CPU od Intelu
 • Matný IPS displej
 • Rýchla WiFi 6
 • Softvér OMEN Gaming Hub
 • Spoľahlivosť značky HP

Nevýhody

 • Opäť len 720p kamera
 • Nemožnosť napájania z USB-C
 • Výdrž batérie by mohla byť lepšia
 • Síce kvalitné, ale stále plastové šasi

Najlepší herný notebook okolo 1 000 € – Acer Nitro 5


Herní notebook Acer Nitro 5
 • Cena:
 • Procesor: Intel Core i5-12450H Alder Lake
 • Grafická karta: NVIDIA GeForce RTX 4050 6 GB 140 W (MUX Switch)
 • Disk: SSD 1 000 GB
 • RAM: 16 GB DDR5
 • Displej: S rozlíšením 1 920 × 1 080 px

Ďalšie HW parametre

Typ Acer Nitro 5
Uhlopriečka a typ displeja 15,6" IPS, antireflexný povrch, 144 Hz
Výdrž batérie 5 hodín
Konektory HDMI 2.1, 2× USB-A 3.2 Gen 2, 1× USB-C 3.2 Gen 2, 1× USB-A 3.2 Gen 1, RJ-45
Rozmery 360,4 × 271 × 25,9 mm
Hmotnosť 2,6 kg

Hovorí sa, že na rovnakom notebooku nemôžete mať vysoký výkon a dlhú výdrž batérie. Hovorí sa, že vysokovýkonný herný notebook musí byť veľký, objemný a ťažký. A to je chyba. Teraz si môžete vychutnať špičkový herný výkon v tenkom a ľahkom notebooku Acer Nitro 5 s dobrou výdržou batérie vďaka mobilnému procesoru Intel Core i5-12450H. Čo sa týka herného notebooku, už nikdy nerobte kompromisy.

S herným výkonom pochopiteľne priamo súvisí typ GPU. Výrobca použil grafiku NVIDIA GeForce RTX 4050 6GB 140 W, ktorá prináša dostatočnú silu pre hráčov a tvorcov. Je poháňaná architektúrou Ada Lovelace (tretia generácia NVIDIA RTX), ktorá prináša nové jadrá RT, jadrá Tensor a multiprocesory na streamovanie. Tiež poskytuje najrealistickejšiu hru svetiel a tieňov s ray-tracingom so znateľne vyšším výkonom ako rad RTX 30 a špičkové funkcie umelej inteligencie. Užijete si tak tú najrealistickejšiu grafiku, najmodernejšie funkcie a výkon umelej inteligencie v tenkom a ľahkom dizajne.

A rozhodne nesmieme zabudnúť na mimoriadny displej notebooku Acer Nitro 5. Zahrajte si najnovšie herné tituly vo Full HD rozlíšení pri 144 Hz obnovovacej frekvencii na displeji s technológiou IPS, ktorý ponúka ohromujúci obraz s tými najmenšími detailmi. Užite si hry na maximum vďaka 100 % sRGB a takmer bezrámčekovej obrazovke.

Výhody

 • Skvelý displej so 144 Hz frekvenciou
 • Výkonná grafika NVIDIA GeForce RTX 4050
 • Elegantný dizajn a kvalitné spracovanie
 • Nádherná RGB klávesnica s podsvietením
 • K dispozícii celý rad príslušenstva v podobnom hernom dizajne

Nevýhody

 • Menšia výdrž batérie
 • Vyššia hmotnosť

Najlepší herný notebook okolo 1 200 € – ASUS TUF Gaming A15


Herní notebook ASUS TUF Gaming A15
 • Cena:
 • Procesor: AMD Ryzen 7 7735HS
 • Grafická karta: NVIDIA GeForce RTX 4060 8 GB 140 W (MUX Switch)
 • Disk: SSD 1 000 GB
 • RAM: 16 GB DDR5
 • Displej: 15,6", 1 920 × 1 080

Ďalšie HW parametre

Typ ASUS TUF Gaming A15
Uhlopriečka a typ displeja 15,6" IPS, antireflexný povrch, 144 Hz
Výdrž batérie 10 hodín
Konektory HDMI 2.1, 2× USB-A 3.2 Gen 2, 2× USB-C 3.2 Gen 2, RJ-45
Rozmery 354 × 251 × 24,9 mm
Hmotnosť 2,2 kg

V cenovej hladine okolo 1 200 € sa konečne dostávame tam, kde dáva hardvérová výbava prakticky neobmedzené možnosti v konzumácii tých najlepších hier. S notebookom ASUS TUF Gaming A15 sa stanete vládcami herného sveta. Až 4,75 GHz frekvencia procesora od AMD dostatočne podporuje grafiku NVIDIA GeForce RTX 4060. A tá podáva skutočne dostatočný výkon pre Full HD rozlíšenie s vysokou snímkovou frekvenciou. Obzvlášť v kombinácii s celým radom pokročilých technológií na čele s DLSS. Dôležitým prvkom výbavy je tiež 16 GB operačná pamäť RAM alebo 1 TB SSD disk.

Vďaka tomu sa prakticky nemusíte obmedzovať a naplno si tak vychutnáte 144 Hz IPS displej s 15,6" uhlopriečkou. Takto nabitý notebook ASUS TUF Gaming A15 je nutné nadštandardne chladiť. Ventilátory Arc Flow majú 84 lopatiek s novým dizajnom, ktoré tlačia viac vzduchu a spôsobujú menšie turbulencie. Aby rýchlo odvádzal teplo, prúdi vzduch až štyrmi chladičmi a vývodmi ventilátorov. Tieto a ďalšie vylepšenia umožňujú ROG Boost pretaktovať GPU v režime Turbo a poskytujú ďalšiu tepelnú rezervu, aby bolo možné dosahovať ešte vyššie takty GPU a CPU.

Presnosť a inštinkt definujú klávesnicu inšpirovanú klávesnicami pri stolných počítačoch. Päť vyhradených klávesových skratiek umiestňuje často používané ovládacie prvky na dosah ruky, takže môžete vykonávať rýchle úpravy a pritom zostať v centre diania. Väčšie izolované šípky a dobre rozmiestnené funkčné klávesy umožňujú intuitívnejšiu a presnejšiu orientáciu. Zvýraznite kľúčové ovládacie prvky pomocou RGB osvetlenia jednotlivých klávesov. Doprajte si bezstarostné zadávanie príkazov vďaka odolným spínačom klávesov, ktoré zvládnu viac ako 20 miliónov stlačení.

Výhody

 • Prémiový 144 Hz displej s tenkými rámčekmi
 • Najnovšie 8-jadrové CPU od AMD s frekvenciou 4,75 GHz
 • Efektné RGB podsvietenie klávesnice
 • Účinné chladenie zaistí pohodové prevádzkové podmienky
 • Komplexná drôtová aj bezdrôtová konektivita

Nevýhody

 • Predsa len väčší napájací adaptér

Najlepší herný notebook nad 1 500 € – MSI Katana 15


Herní notebook MSI Katana 15
 • Cena:
 • Procesor: Intel Core i9-13900H Raptor Lake
 • Grafická karta: NVIDIA GeForce RTX 4070 8 GB 115 W
 • Disk: SSD 1 000 GB
 • RAM: 16 GB DDR5
 • Displej: 165 Hz s rozlišením 2 560 × 1 440

Ďalšie HW parametre

Typ MSI Katana 15
Uhlopriečka a typ displeja 15,6" IPS, matný povrch, 165 Hz
Výdrž batérie 9 hodín
Konektory HDMI 2.1, 2× USB-A 3.2 Gen 1, 1× USB-A 2.0, 1× USB-C 3.2 Gen 1, RJ-45
Rozmery 359 × 259 × 24,9 mm
Hmotnosť 2,25 kg

Využite ultimátny výkon mobilného procesora Intel Core i9-13900H Raptor Lake. V notebooku MSI Katana 15 sa totiž nachádza 14-jadrové monštrum s pracovnou frekvenciou až 5,4 GHz. Vďaka tomu máte istotu, že laptop bude po hardvérovej stránke skvele slúžiť niekoľko ďalších rokov. Obzvlášť keď zistíte, že o grafickú stránku sa stará našliapaná NVIDIA GeForce RTX 4070. Ideálna pre QHD rozlíšenie a vysokú snímkovú frekvenciu v ľubovoľnej hre.

V kompaktnom šasi notebooku MSI Katana 15 je ukrytý chladiaci systém Cooler Boost 5. Konštrukcia so šiestimi tepelnými trubicami so zväčšeným vnútorným priemerom a dvoma ventilátormi účinne znižuje teplotu a maximalizuje tok vzduchu pre plynulý herný výkon. Exkluzívne centrum MSI vám pomôže kompletne ovládať a prispôsobovať váš notebook MSI Katana 15. Monitorovanie, úpravy, optimalizácia a užitočné funkcie sú integrované do jedného jednotného systému. MSI centrum ponúka maximálnu flexibilitu s novými funkciami, ako je vyhľadávač obrázkov Smart Image Finder, herné rozhranie MSI Companion a ďalšie, na prispôsobenie podľa vašich osobných preferencií.

Výhody

 • Atraktívne dizajnové spracovanie
 • Prémiový 15,6" IPS displej so 165 Hz frekvenciou
 • Skvelá grafika GeForce RTX 4070
 • 14-jadrový/20-vláknový procesor Intel i9
 • Podsvietená RGB klávesnica

Nevýhody

 • Len jeden USB-C
i Mohlo by vás zaujímať

Moderné herné notebooky sú často po hardvérovej stránke nadpriemerne vybavené. Aj preto vám taký notebook vydrží dlhšie a bude sa s ním celkovo lepšie pracovať. Aj napriek vyššej obstarávacej cene herného notebooku tak máme za to, že vaše financie budú účelne využité.

Herné notebooky
Vytlačiť
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií