PET PET

Nové TV (2019): 8K rozlíšenie, rolovací model aj aktualizované procesory

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Sme za polovicou roka 2019 a všetci veľkí výrobcovia televízorov už ukázali, akým smerom sa budú tento rok inovácie posúvať. Najviac noviniek priniesol tradične CES 2019. Prémiovým štandardom najvyššej triedy sa pomaly stáva rozlíšenie 8K, ktoré je vlastné už väčšine významných portfólií. Vidieť ale môžete aj plne funkčné zaujímavosti, ako napríklad rolovacie televízory či revolučnú technológiu MicroLED. Prehľad toho, čo v roku 2019 televízna technológie ponúka, vám prinášame v nasledujúcom článku.

Nové TV (2019)

Nové TV (2019) – OBSAH

  1. Rok 2019 sa nesie v duchu 8K televízorov
  2. Rolovací televízor od LG
  3. MicroLED: Skutočná hudba budúcnosti?
  4. Nové procesory sú možno dôležitejšie, než si myslíte

Rok 2019 sa nesie v duchu 8K televízorov

Nie je to zas tak dlho, čo bolo 4K rozlíšenie považované za to najlepšie, čo možno v novom televízore získať. Na svojom mieste sa udržalo niekoľko rokov, teraz je ale na čase, aby ustúpilo výrazne vyspelejšiemu 8K. To si osvojila už väčšina výrobcov a 8K televízory možno zakúpiť už dnes. V súčasnosti disponujú 8K rozlíšením len špičkové modely za tisíce eur a posun do strednej triedy asi len tak neuvidíme. Kto má ale záujem o 8K za každú cenu, na svoje si príde.

O 8K, upscalingu a QLED technológiách Samsung sa viac dozviete vo videu s Mikolášem Tučkem.

Ako 8K označujeme rozlíšenie s rozmermi 7 680 × 4 320 px, čo je štyrikrát viac ako 4K (3 840 × 2 160 px) a šestnásťkrát viac ako Full HD (1 920 × 1 080 px). Ponúka neporovnateľne vyššiu obrazovú kvalitu, zároveň ale zvyšuje nároky na výpočtový výkon televízorov. Preto ich výrobcovia zároveň predstavujú nové procesory, ktoré zvládnu 8K upscaling (zvýšenie rozlíšenia obrazu v nižšej kvalite) aj všetky vylepšenia obrazu na masívnom rozlíšení.

i Najväčšie bežne dostupné 8K televízory má v súčasnej dobe Samsung a Sony. Tieto modely disponujú uhlopriečkou 98", čo je bezmála 2,5 metra.

Nové 8K televízory má napríklad LG (rad Z9), ktoré ho kombinuje s technológiou OLED. Podobne je na tom Samsung s radmi Q900R a Q950R, namiesto OLED ale volí vlastné QLED panely, teda LED s technológiou Quantum Dot. Zdanlivo znevýhodnené sa zdajú špičkové 8K televízory Sony ZG9, ktoré využívajú tradičnejšiu LED technológiu. Ako ale dojmy internetových recenzentov prezrádzajú, Sony vďaka kvalitnému panelu a skvelému procesoru X1 Ultimate možno vytvorilo najlepší 8K televízor súčasnosti.

Nové TV 2019 – 8K, 4K a Full HD
Názorné porovnanie nových 8K televízorov, 4K a Full HD.

Kto zatiaľ 8K bojkotuje, je Philips. Ten tvrdí, že jeho televízory zvládnu produkovať lepší obraz ako konkurencia, vrátane ostrosti, a to pri zachovaní 4K rozlíšenia. Túto magickú vlastnosť svojich nových televízorov prisudzuje práci procesorov Philips P5 poslednej generácie, ktoré vraj dnes dokážu pripraviť obraz na zobrazenie na paneli najdokonalejšie. Z postojov tejto spoločnosti možno teda usúdiť, že podľa jej názoru ešte nedosiahla limitov 4K panelov a dôležitejšie je vylepšovať obrazové informácie, ktoré do nich procesory posielajú.

Rolovací televízor od LG

LG je jedným z popredných výrobcov televízorov a v roku 2019 si pre zákazníkov pripravilo to, čo sme doteraz mohli vidieť len v štádiu prototypu. Rolovacie obrazovky sa stávajú realitou. Nový rad LG R bude pozostávať výlučne z rolovacích modelov schovaných v štýlovej kvádrovitej základni, z ktorej sa budú podľa vôle majiteľa vysúvať. Základňa nových televízorov zároveň funguje ako výkonný 100 W 4 + 2 soundbar.

Rolovací televízor LG bude prémiový produkt pre tých, ktorým nevadí si priplatiť.

Vysúvanie televízora môže byť úplné (na sledovanie video obsahu) alebo len čiastočné. V takomto režime bude možné na televízore zobraziť používateľské rozhrania rôznych aplikácií, ako napríklad hudobný prehrávač či prehliadač fotografií. Oproti štandardným OLED televízorom by nemali byť prítomné žiadne kompromisy v kvalite obrazu a trvanlivosť panelu týchto nových televízorov udáva LG hodnotou 50 000 vysunutí.

i Veľmi populárne sú dnes tiež ultratenké televízory určené na montáž na stenu, ktoré sa pripájajú jediným, takmer neviditeľným káblom k zariadeniu zabezpečujúcemu pripojenie bežných konektorov. Napríklad Samsung toto riešenie nazýva One Connect Box, podobne ale fungujú aj LG Wallpaper televízory, napríkad 77" LG OLED77W9PLA.

Rolovacie obrazovky LG dosiahlo pomocou technológie FOLED (Flexible OLED), ktorej vyspelosť sa dozaista prejaví aj na cene. Tá ale nie je zatiaľ pre pilotný 65" 4K model LG 65R9 známa, hoci bol predstavený už v januári na CES 2019, mali by sme ale očakávať extrémnu čiastku presahujúcu 40 tisíc eur. A známy nie je ani dátum uvedenia na trh, no podľa dostupných informácií by k nemu malo dôjsť ešte v tomto roku.

MicroLED: Skutočná hudba budúcnosti?

V odvetví televízorov sa Samsung presadil ako odmietač technológie OLED, namiesto ktorej tlačia svoju QLED. Tá nevyužíva organické  diódy ako OLED, zároveň ale vďaka Quantum Dot produkuje kvalitnejšie farby a kontrast než štandardné LED (LCD). LED aj QLED sú technológie využívajúce ako zdroj svetla biele (či modré) podsvietenie, ktorého farbu upravujú jednotlivé pixely. OLED (Organic LED) naopak v každom pixeli svetlo priamo emituje.

Samsung verí, že MicroLED je technológiou budúcnosti, ktorá nadviaže na QLED.

Každá z vyššie popísaných technológií má svoje výhody aj nevýhody. OLED jednoznačne vládne, čo sa kontrastu a farebného podania týka, no môže však trpieť na vypaľovanie pixelov, LED je naopak trvanlivejšie, ale keďže nedokáže podsvietenie pixelov úplne deaktivovať, nikdy nedosiahne absolútne čiernu, čo znižuje dynamický rozsah panelu. QLED sa snaží dosiahnuť výsledky OLED použitím robustnejšej technológie LED, a práve na tieto snahy nadväzuje novinka v podobe MicroLED.

MicroLED je moderná technológia založená na mikrodiodách tvoriacich farebné subpixely zložené na RGB pixely. Každý tento pixel sám vyžaruje svetlo podobne ako OLED, využíva na to ale zmenšenú technológiu LED, nehrozí teda vypaľovanie. MicroLED si teda berie kvalitu obrazu z OLED, trvanlivosť z LED a k tomu pridáva vlastné bonusy, ako napríklad absolútnu bezrámčekovosť, ktorá otvára cestu modularite. Vďaka nej bude možné televízory zostavovať do rôznych pomerov strán či tvarov.

Nové TV 2019 – Samsung MicroLED
75" Samsung MicroLED je nový televízor „The Wall“ zmenšený do rozmerov bežného väčšieho domáceho televízora.

Už v roku 2018 Samsung ukázal obrí 149" MicroLED televízor nazvaný The Wall, ktorú tento rok doplnil o väčší 219" a menší 75" variant. Práve posledný spomínaný model označený The Window by mohol byť zaujímavý aj pre zákazníkov so záujmom o MicroLED na doma, zatiaľ ale nevieme, koľko budú takéto televízory stáť. A aj keď je technológia MicroLED niečo, čo nemožno prehliadnuť, skôr ako v roku 2020 sa nových televízorov určených na voľný predaj nedočkáme.

Nové procesory sú možno dôležitejšie, než si myslíte

Už vyššie bolo viackrát spomenuté, že ten či onen výrobca má vo svojich televízoroch aktualizovaný procesor, má to ale veľký vplyv? V prípade počítačov je dôležitosť výkonu očividná a rovnako tak aj v prípade mobilných telefónov, prečo ale pri televízoroch?

Nové TV 2019 – LG Alpha 9 Gen 2
Ilustrácia procesora nových televízorov LG – Alpha 9 druhej generácie.

Televízory majú jednu primárnu úlohu – zobrazovať obsah v najvyššej možnej kvalite. Aj keď je kvalita zobrazovacieho panelu dôležitá, rovnakú, a možno aj vyššiu dôležitosť má spracovanie obrazových informácií a ich príprava na zobrazenie na televízor. Presne to majú na starosti procesory, ktorých výkon a technológie sú dôležité, pretože práca s 4K a 8K rozlíšením nie je jednoduchá. Ako sa výrobca snažil na poli „processingu“, môže mať väčší vplyv než rozlíšenie či zobrazovacie technológie.

Všetci veľkí výrobcovia našťastie svoje procesory pravidelne aktualizujú. Už sme spomenuli Philips P5 tretej generácie, ktorého vlastnosti dodávajú výrobcovi dostatok sebadôvery na to, aby vyhlásil, že je v tejto chvíli upgrade na 8K rozlíšenie predčasný. LG má procesory Alpha 9 využívajúce umelú inteligenciu, ktoré ponúka v nových televízoroch, a to aj v tých lacnejších. Sony má pre špičkové modely čip X1 Ultimate, ktorý aj z LED panelu urobí televízor plnohodnotne konkurujúci OLED a QLED. A ani Samsung nezaháľal so svojím prvotriednym upscalingom.

Nové TV 2019 – Samsung upscaling
Týmto spôsobom približuje postupy 8K upscalingu Samsung.

Práve upscaling je niečo, na čom s rastúcim rozlíšením začína veľmi záležať. Video obsah v rozlíšení 4K dnes už nie je neobvyklý, stále ale zďaleka nezahŕňa všetko, na čo by sme sa mohli chcieť pozerať, o 8K ani nehovoriac. Preto je dôležité, aby boli televízory schopné obsah v nižšom rozlíšení vierohodne zobrazovať a náležite vylepšovať, aby vyzeral dobre aj na 4K alebo 8K paneli. Nejde len o ostrosť, ale tiež o farby, šum a elimináciu obrazových artefaktov, ktoré sa môžu pri nekvalitnom upscalingu objaviť.

i V AlzaMagazíne pre vás máme aj ďalšie články:

V roku 2019 môžeme vidieť niekoľko dôležitých TV noviniek, okrem 8K rozlíšenia a zaujímavostí v podobe MicroLED a rolovacieho televízora ale ide najmä o zmeny na poli procesorov, na ktorých teraz v čase 8K rozlíšenia záleží viac, ako kedykoľvek predtým.

Vytlačiť
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií