Osviežte sa letnou zľavou na všetko! 😎💥 Nakúpte nad 100 €, v košíku zadajte kód LETNADESINA a objednávku vám zlacníme o 10 €. Akcia platí len do nedele!

Nakupování budoucnosti HP + média Letná zľava

Samyang: Profesionálne objektívy pre každého

Zobraziť katalóg

Sponzorovaný článok

Aktualizované

Pravidlo, že objektív profesionálnych kvalít musí mať prémiovú cenu, teda byť drahý, v prípade značky Samyang neplatí. Ponúka totiž opticky bezchybné, kvalitne spracované objektívy, ktoré v ničom nezaostávajú s originálnymi výrobkami výrobcov digitálnych fotoaparátov. Navyše má Samyang aj riešenia, ktoré žiadny iný výrobca neponúka. Viac sa dozviete v článku.

Hoci nie sú objektívy Samyang originálnymi produktami výrobcov digitálnych fotoaparátov, sú dostupné vo verziách pre zrkadlovky a bezzrkadlovky všetkých hlavných značiek (Canon, Nikon, Fujifilm, Sony, Pentax). Dôležité je vybrať model so zodpovedajúcim bajonetom.
Nové objektívy Samyang

Samyang: Profesionálne objektívy pre každého – OBSAH

 1. Samyang pochádza z krajiny technologických lídrov
 2. Porovnateľná kvalita za nižšiu cenu – objektívy Samyang
 3. Aké objektívy Samyang ponúka?
 4. Prečo fotiť pevným ohniskom?

Samyang pochádza z krajiny technologických lídrov

Samyang je dobre známy výrobca výmenných objektívov na fotoaparáty a kamery všetkých popredných značiek. Rovnako ako napríklad technologickí lídri Samsung alebo LG, pochádza aj Samyang z Južnej Kórey, rodiska inovácií a kvalitných produktov. Že si je značka svojich koreňov vedomá, dokazuje už od roku 1972, a to precíznosťou aplikovanou pri výrobe. Tá sa na výsledných objektívoch prejavuje výbornou kresbou, kvalitným spracovaním i ďalšími vlastnosťami.

Manuálny objektív Samyang
Aj s manuálnym objektívom môžete zachytiť pozoruhodné fotografie. Samyang MF 85 mm f/1,4 to dokazuje.

Porovnateľná kvalita za nižšiu cenu – objektívy Samyang

Zohnať objektív pripravený na profesionálne využitie je zvyčajne úloha vyžadujúca niekoľko stoviek eur. Základné požiadavky profesionálov sú jasné: ostrá kresba, absencia chýb obrazu, dobrá svetelnosť. Už len naplnenie týchto kritérií vyženie cenu objektívov mainstreamových výrobcov na spomínané stovky eur. Obľúbený objektív na portréty s ohniskovou vzdialenosťou 85 mm a svetelnosťou f/1,4 tak môže stáť aj viac ako 1 500 Eur.

Objektív Samyang AF 85 mm F/1.4
V ponuke značky Samyang nájdete okrem iného veľmi obľúbený Samyang AF 85 mm f/1,4.

Fotografi, najmä tí profesionálni, si síce zvykli, že sa za kvalitu musí platiť vysoko, Samyang sa ale snaží túto domnienku vyvrátiť. Svoje objektívy pochopiteľne neposkytuje zadarmo, cenovky, ktoré im priraďuje, sú ale oveľa rozumnejšie. Obľúbený portrétový objektív s parametrami uvedenými v predchádzajúcom odseku (85 mm f/1,4) ponúka za menej ako polovicu ceny konkurencie, bez kompromisov v kvalite. Objektívy Samyang sú teda skvelou alternatívou za príjemnú cenu.

i Vyberte si objektív Samyang na svoj systém:

Aké objektívy Samyang ponúka?

Samyang má vďaka svojej tradícii dlhú históriu založenú najmä na výrobe manuálnych objektívov, ktoré robí dodnes. Nie vždy je automatické zaostrovanie potrebné a moderné bezzrkadlovky jeho potrebu v niektorých chvíľach ešte oslabili funkciou „focus peaking“, ktorá spoľahlivo deteguje kontrastné hrany a v elektronickom hľadáčiku či na displeji zvýrazní zaostrenú oblasť. To môže byť príhodné pri fotení objektov, ktoré nikam neutečú – portrétov, architektúry či krajiny.

Objektívy Samyang – fotenie v ateliéri
Pokiaľ fotíte portréty, nemusíte sa báť manuálneho objektívu. Najmä ak je váš rozpočet obmedzený.

Absencia automatického ostrenia teda umožňuje získať opticky špičkové objektívy s prvotriednou svetelnosťou za pár desiatok či stoviek eur. Manuálne objektívy už ale dnes nie sú tým jediným, čo Samyang vyrába. V jeho portfóliu teraz nájdeme celý rad objektívov s veľmi rýchlym a tichým automatickým zaostrovaním, ktoré sú s konkurenciou porovnateľné úplne vo všetkom, okrem ceny, ktorá je oveľa nižšia.

Samyang vyrába objektívy niekoľkých kategórií, ktoré delia nasledovne:

 • Auto Focus (AF) – prémiové objektívy s rýchlym a tichým automatickým zaostrovaním.
 • Premium Manual Focus (XP) – prémiové objektívy s manuálnym zaostrovaním a najlepšími optickými vlastnosťami na trhu.
 • Manual Focus (MF) – cenovo priaznivé, napriek tomu veľmi kvalitné a svetelné manuálne objektívy.
 • Cine – spravidla manuálne objektívy určené na natáčanie videa, vrátane profesionálnej produkcie.
Samyang 14 mm f/2.8 Samyang 35 mm f/1.4 Samyang 50 mm f/1.4
Obr. vľavo: Samyang 14 mm f/2,8 sa hodí napríklad na fotenie architektúry.
Obr. uprostred: Samyang 35 mm f/1,4 disponuje jednou z najuniverzálnejších ohniskových vzdialeností.
Obr. vpravo: Samyang 50 mm f/1,4 je podobne ako 85mm objektív skvelou voľbou na profesionálne portréty.

Prečo fotiť pevným ohniskom?

Samyang v súčasnej dobe ponúka výhradne objektívy s pevným ohniskom (prime), a nie tie s variabilným (zoom). Pevné ohnisko znamená, že uhol záberu objektívu je nemenný, teda nemožno s ním nijako opticky „zoomovať“ čiže približovať obraz. Pre začínajúceho fotografa nemusí, alebo naopak môže byť tento spôsob fotenia jednoduchý, má ale niekoľko nesporných výhod.

Objektívy Samyang – bokeh
Svetelný pevný objektív zaisťuje nielen výrazný bokeh (rozostrené pozadie), ale aj lepšie fotografie za horších svetelných podmienok.

Aké sú hlavné výhody objektívov s pevným ohniskom?

 1. Bezkonkurenčná obrazová kvalita: Objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou sú konštrukčne jednoduchšie, čo sa pozitívne podpisuje na optických vlastnostiach. Výrobca totiž dokáže objektív optimalizovať na stanovenú ohniskovú vzdialenosť. Výsledkom je lepšia kresba či kontrast výslednej fotografie.
 2. Vyššia svetelnosť: Pevné objektívy dokážu dosiahnuť výrazne vyššiu svetelnosť než objektívy typu zoom. Aj preto profesionáli často volia práve objektívy s pevným ohniskom. Svetelné objektívy totiž môžu ponúknuť výrazne nižšie hladiny ostrosti, takže získate efektne rozostrené pozadie.
 3. Prebúdza kreativitu: Častý dôvod obhajujúci použitie pevného ohniska je tiež umelecký. Podľa všeobecnej poučky kladie fixný uhol záberu vyššie nároky na fotografovú kreativitu, čo sa prejavuje na tvorivej kvalite výslednej fotografie.

Objektívy s pevnou ohniskovou vzdialenosťou excelujú najmä pri fotení portrétov, kedy si možno dať pri komponovaní záberu načas, je oveľa dôležitejšie ostrosť, absencia vád (vinetácia, chromatické aberácie, šumu a pod.) A jednoliato, kým krémovo rozostrené pozadie (bokeh).

Objektívy Samyang – pouličné fotografie
Do pouličnej fotografie vnáša pevné ohnisko umelecký dojem.

Najmä ohniská ako 24, 35 a 50 mm sú mnohými fotografmi považované za univerzálne, pretože fotografiám prepožičiavajú jedinečný vzhľad, sú dosť široké na obalenie veľkých celkov, žiaria ale aj pri fotení detailov. Dokazuje to aj obľúbenosť týchto objektívov pri pouličnej a reportážnej fotografii, ktoré istú variabilitu vyžadujú. Ak teda chcete svoj fotografický um, a tým aj fotografie posunúť na novú úroveň, používanie pevného ohniska môže byť tou správnou cestou.

i V AlzaMagazíne pre vás máme aj ďalšie články:

Použitie pevného ohniska môže zvýšiť umeleckú aj optickú kvalitu vašich fotografií. Vďaka cenovej priaznivosti objektívov Samyang máte profesionálnu kvalitu na dosah ruky, už len stačí vybrať správny kus.

0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Pre organizácie Ako nakúpiť
P-DC1-WEB26
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi