AlzaPlus+ 3D soutěž LEGO

Odporúčaná pozorovacia vzdialenosť obrazovky

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Pozorovacia vzdialenosť, to nie je len nejaké číslo. Rozhodne sa ju neoplatí podceňovať, a hoci je za najpodstatnejší parameter považovaná spravidla uhlopriečka obrazu či prípadne rozlíšenie, do úvahy je nutné vziať aj pozorovaciu vzdialenosť. Ak si kúpite tak napríklad príliš veľký televízor do malej obývacej izby, budú trpieť nielen vaše oči, ale budete mať aj o niečo chudobnejší kultúrny zážitok zo sledovania relácií. Ak budete poznať odporúčanú pozorovaciu vzdialenosť pre daný rozmer televízora, sklamaniu a boľavým očiam sa vyhnete.

pozorovacia-vzdialenost

Odporúčaná pozorovacia vzdialenosť obrazovky – OBSAH

  1. Pozorovacia vzdialenosť televízorov
  2. Pozorovacia vzdialenosť projektorov
  3. Pozorovacia vzdialenosť monitorov

Pozorovacia vzdialenosť televízorov

Pri výbere televízora je jedným z najdôležitejších parametrov uhlopriečka. Mnoho ľudí ale zabúda na fakt, že pre ideálny prežitok treba uhlopriečku zladiť s rozlíšením a veľkosťou vašej izby. Aby pre vás bol výber čo najjednoduchší, pripravili sme prehľadnú tabuľku, kde zistíte odporúčanú pozorovaciu vzdialenosť v závislosti na uhlopriečke a rozlíšení TV.

! Hoci si môžete kúpiť 4K televízor, len minimum televíznych kanálov je dnes dostupných v tak vysokom rozlíšení – kanály obvykle vysielajú v rozlíšení SD, HD alebo Full HD. Filmov a seriálov v 4K kvalite je ale aj tak dostatok, len musíte zamieriť na internetové streamovacie služby. Rad televízorov je navyše vybavený upscalingom, teda funkciou, ktorá je schopná rozlíšenie zvýšiť a obraz aspoň čiastočne vylepšiť. 4K televízor je vďaka tomu zmysluplný aj pri sledovaní bežných televíznych programov.

Optimálnu pozorovaciu vzdialenosť podľa veľkosti uhlopriečky a rozlíšenia nájdete názorne zobrazenú v nasledujúcom diagrame. Všeobecne ale platí, že vzdialenosť medzi miestom, odkiaľ sa na televízor pozeráte, a televízorom samotným by mala byť 2,3 až 3-násobkom uhlopriečky televízora. Pokiaľ ide o výšku umiestnenia televízora, ideálne je, keď je stred obrazovky vo výške očí, resp. kúsok nad ňou.

Tabuľka odporúčaných pozorovacích vzdialeností televízora

Z nasledujúcej tabuľky ľahko určíte, do akej vzdialenosti od televízora postaviť kreslo, aby bolo sledovanie maximálne pohodlné. Tabuľka ale funguje aj naopak. Ak poznáte rozmery a rozloženie miestnosti, ľahko z nej zistíte, aký veľký televízor do izby zaobstarať.

Uhlopriečka   Rozlíšenie   Odporúčaná pozorovacia vzdialenosť v metroch*
22"/55 cm  HD Ready 1,2
Full HD 0,9
28"/71 cm HD Ready 1,6
Full HD 1,1
32"/81 cm HD Ready 1,8
Full HD 1,3
40"/101 cm 4K 0,8
Full HD 1,6
42"/106 cm 4K 0,8
Full HD 1,7
48"/121 cm 4K 0,9
Full HD 1,9
50"/127 cm 4K 1,0
Full HD 2,0
55"/139 cm 4K 1,1
Full HD 2,2
60"/152 cm 4K 1,2
Full HD 2,4
65"/165 cm 4K 1,3
Full HD 2,6
70"/177 cm 4K 1,4
Full HD 2,8
75"/190 cm 4K 1,5
Full HD 3,0
78"/198 cm 4K 1,5
Full HD 3,1
88"/224 cm 4K 1,7
Full HD 3,5
*Hodnoty sú vypočítané na základe uhlopriečky a rozlíšenia obrazovky TV.

Prečo je pozorovacia vzdialenosť TV dôležitá?

Vzdialenosť diváka od televízora je dôležitá kvôli rozlišovacej schopnosti ľudského oka a ostrosti videnia. Ak zasadnete príliš blízko k televízoru, budete vnímať body (pixely), z ktorých sa obraz skladá. Ak budete naopak príliš ďaleko od zobrazovacieho zariadenia, vaše oko už nebude vnímať jednotlivé detaily obrazu. Ani v jednom prípade si tak sledovanie televízora neužijete naplno.

i

Neviete si rady pri výbere televízora? Prečítajte si nášho sprievodcu Ako vybrať TV.

Pozorovacia vzdialenosť projektorov

Domáca kinosála, ktorej centrom bude projektor, má predsa len isté špecifiká oproti televízorom. Treba hlavne počítať s tým, že nutná vzdialenosť projektora – premietacej plochy/plátna bude výrazne väčšia. Avšak projektory nie sú v tomto tak rigidné ako televízory. Tie majú pevne daný rozmer a tomu zodpovedá aj pevná a v podstate daná pozorovacia vzdialenosť. V prípade projektorov treba zohľadniť aj pojem projekčná vzdialenosť. A tá je často pohyblivá, nastaviteľná. K dispozícii sú navyše aj projektory s veľmi krátkou projekčnou vzdialenosťou.

Najčastejšie sa projekčné vzdialenosti projektorov pohybujú v troch rozmedziach:

  • Ultra krátka projekčná vzdialenosť – do 0,5 metra;
  • Krátka projekčná vzdialenosť – rozmedzie od cca 0,5 do 1,5 m;
  • Bežná projekčná vzdialenosť – cca 1,5 až 5 m.
i Neviete, ako si vybudovať domáce kino s projektorom? Tipy nájdete v našom článku Ako vybrať filmový projektor pre domáce kino.

Pozorovacia vzdialenosť monitorov

V prípade monitorov počítačov pri vhodnej pozorovacej vzdialenosti nejde len o vizuálne pohodlie (teda vidieť to, čo je potrebné a v zodpovedajúcej kvalite). Ide tiež o celkovú ergonómiu. Počítač je pre mnohých z nás každodenným pracovným nástrojom.

i Nie ste si istí, ako sa zistí uhlopriečka televízora? Pripravili sme pre vás článok Uhlopriečka displeja, v ktorom nájdete jednoduchý výpočet.

Pri monitoroch možno len ťažko nájsť nejakú „ideálnu tabuľkovú vzdialenosť“ očí od monitora. V mnohom sa totiž odvíja od toho, že na stôl potrebujeme tiež dosiahnuť, pohybovať s myšou, písať na klávesnici. Zároveň musí byť na monitore všetko čitateľné. To je do istej miery možné korigovať zmenou rozlíšenia či zväčšením toho, čo na obrazovke je. Ideálna vzdialenosť by sa mala odvíjať od ďalších prvkov počítačovej ergonómie – horná hrana monitora by mala byť vo výške očí, zápästia rovno položené na podložke, chrbát vzpriamený, kolená a lakte v pravom uhle. Základné informácie o správnej polohe pri práci pri počítači podáva video nižšie, podrobnejší prehľad nájdete v článkoch Tá správna cesta k zdravšiemu sedeniu a Ako nepribrať a udržať si zdravie v sedavom zamestnaní.

Pozorovacia vzdialenosť je podstatný, ale trochu skrytý parameter. Výrobcovia sa skôr sústredia na prezentovanie toho, aké aplikácie televízory majú, aké rozlíšenie zvládnu či akým disponujú rozlíšením. Pozorovacia vzdialenosť je ale v každom prípade parameter, ktorý v konečnom dôsledku veľmi ovplyvní našu pohodu pri sledovaní televízora či práci pri počítači.

Vytlačiť
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií