Každý model smartfónu má byť v niečom výnimočný. V prípade OnePlus Nord 4 sa výrobca pýši hlavne celokovovým telom, ktoré je netypické. Vďaka tomuto pevnému vyhotoveniu s potenciálom dlhej životnosti totiž môže dochádzať k zhoršeniu podmienok pre signál. V tomto prípade však dokázal OnePlus napriek kovu dostatočne posilniť schopnosti telefónu aj na rýchly 5G internet. To ale nie je jediná zaujímavosť mobilu. Nord 4 vás chce presvedčiť aj umelou inteligenciou, rýchlym nabíjaním a kvalitným fotoaparátom. Zaujímalo ma, či slogan „absurdne dobrý“ nie je len marketingový trik, a ako to dopadlo, sa dozviete v recenzii.
Že ide o kompletne kovový telefón, spoznáte na prvý dotyk. Zadná strana OnePlus Nord 4 je vďaka tomu až príliš hladká, takže by ste si mali zaobstarať ochranný obal, aby vám mobil nekĺzal z ruky a neskončil v servise.
Ostrovček pre objektívy zadného fotoaparátu obklopuje zrkadlovo lesklý povrch a celkovo sa dá dizajn nazvať príjemným. Veľký podiel na tom má aj štíhle telo mobilného telefónu, ktoré má hrúbku iba 7,99 mm, a ani hmotnosť okolo 200 gramov nie je vôbec nepríjemná. Celkovo sa teda Nord 4 dobre drží aj dobre vyzerá, pokiaľ nepočítame hladkú zadnú stranu.
Farebné vyhotovenia OnePlus Nord 4 sú tri a trochu mi vo výbere chýba nejaký dynamickejší odtieň ako žltá či červená, ktorý by sa držal aktuálneho trendu živosti farieb telefónov. Strieborná a tmavosivá pôsobia klasicky konzervatívne, ale zelená s názvom Oasis Green je môj osobný favorit. Keby som si vyberal, určite by to bola táto farba, aj keď testovací kus bol tmavosivý.
Mimochodom, konštrukcia displeja je špeciálne prispôsobená dotyku mokrých prstov, takže aj v daždi telefón reaguje tak, ako by mal. S certifikáciou odolnosti proti vode a prachu podľa protokolu IP je to ale trochu nejasné. Zdá sa, že model Nord 4 je odolný podľa IP65, ale asi nie na všetkých trhoch. U nás o tom výrobca mlčí, takže pri styku s vodou radšej opatrne.
Poznámku z pohľadu dizajnu si zaslúži aj špeciálny prepínač v ľavej hornej časti Nord 4. Je trojpolohový, posuvný a umožňuje prepínať napríklad zvukové režimy, v ktorých telefón práve pracuje. Je to veľmi praktické, hlavne keď chcete rýchlo prepnúť do tichého režimu.
Po preskúmaní parametrov OnePlus Nord 4 som nadobudol dojem, že výrobca sa snaží budúcemu majiteľovi poslať odkaz „nemusíš sa uskromňovať“. Nakoniec, presne tak znie motto značky. Síce ho prekladatelia prekladajú ako „nikdy sa nezastavuj“, ale ja si ho vysvetľujem v zmysle neobmedzeného pohodlia používania.
OnePlus Nord 4 má nekompromisných 16 GB RAM s možnosťou pridať ďalšie 4 GB z celkovej kapacity úložiska 512 GB. To sú parametre, ktoré by aktuálne mali stačiť aj notorickému fanúšikovi spúšťania množstva aplikácií a chronickému kameramanovi, ktorý natáča množstvo videí vo vysokom rozlíšení. Maximum je 4K pri 60 fps, čo síce nie je úplná špička trhu, ale v strednej triede je to bežné.
Displej Nord 4 s uhlopriečkou 6,74“ má rozlíšenie 2 772 × 1 240 pixelov, čo vytvára vysokú hustotu 450 ppi. V zrozumiteľnej reči to znamená, že displej má pri tejto ploche a rozlíšení vysokú ostrosť zobrazenia. K tomu si pripočítajte, že ide o AMOLED panel so 120 Hz obnovovacou frekvenciou, a bude vám jasné, že dostanete kvalitné, ostrý a plynulý obraz.
Procesor Snapdragon 7 Plus Gen 3 od Qualcommu je mierne odľahčená verzia silnejších bratov bežne používaná v telefónoch strednej triedy, ale v praxi to odľahčenie nie je poznať. Vďaka nemu si mobil zachováva príjemnú cenu, dostatočný výkon a hardvérovú podporu umelej inteligencie.
Medzi pôsobivé aspekty testovaného OnePlus Nord 4 sa hodí zaradiť aj zvukový výstup. Bez toho, aby ste museli nastavovať ekvalizér, čo je bežný postup, mobil ponúka frekvenčne dobre vykreslený zvuk aj s možnosťami, ako ho ďalej upravovať podľa svojich požiadaviek.
Aby ste mohli na OnePlus Nord 4 naplno využívať funkcie umelej inteligencie, musíte povoliť jej využitie a stiahnuť algoritmický modul. Je to trochu prekvapujúce, pretože bežný používateľ ani nevie, že takúto možnosť má.
Asi najužitočnejšia je funkcia odstraňovania nechcených objektov či osôb z fotografií, ktorú je možné poznať aj z konkurenčných mobilov. Funguje to výborne, aj keď je väčšinou vidieť, že bolo so záberom manipulované. Okrem toho je možné pomocou zabudovanej AI napríklad generovať titulky k videám, opraviť zatvorené oči pri žmurknutí či zaostriť rozmazané časti fotografií.
OnePlus Nord 4 patrí k telefónom, ku ktorým si musíte dokúpiť nabíjací adaptér, pretože nie je súčasťou balenia. Model sa má nabíjať originálne 100 W nabíjačkou (nie práve lacnou) v intervale pol hodiny, ale pretože som mal po ruke iba 45 W nabíjačku inej značky, nabil som telefón asi za trištvrte hodiny, čo vôbec nie je zlý výsledok.
Kapacita batérie je 5 500 mAh a OnePlus Nord 4 vydrží jeden deň a niekoľko hodín navyše. Keby ste použili úsporný režim, môžete sa dostať na dva dni výdrže. To už by ale znamenalo robiť kompromisy, ako je zníženie výkonu a obnovovacej frekvencie displeja na 60 Hz, a to chce asi málokto.
Ak hľadáte telefón, ktorý je vybavený kvalitným fotoaparátom s profesionálnym režimom, tu ste na správnej adrese. Nie je potrebné sa obávať, Nord 4 s optikou od Sony zvláda veľmi dobre aj automatický režim fotografovania. Tam, kde niektoré konkurenčné telefóny zaváhajú, on sa väčšinou nepletie. Mám na mysli pomerne častý problém s automatickým zameraním fotoaparátu na určitý bod alebo objekt na scéne.
S tým OnePlus Nord 4 nemá problém a páčilo sa mi aj to, ako si poradil s nočnou fotografiou. Interiérové aj exteriérové fotografie sú výborné, nie je vidieť žiadne zaváhanie v okolí svetelných zdrojov či šialené farby. V noci vytvoríte kvalitné snímky aj bez zapnutého nočného režimu. S ním sú farby o niečo menej reálne, ale snímka má viac detailov.
Určite zdôrazním vysokú citlivosť optiky na svetlo. Výsledkom sú nádherne presvetlené nočné fotografie aj s minimom svetla. Tam, kde ľudské oko už takmer nič nevidí, Nord 4 urobí parádnu snímku.
Drobnú rezervu som v Norde 4 objavil v prípade fotografovania pohyblivých objektov. Samotný fotoaparát je v automatickom režime síce rýchlo k dispozícii a rýchlo vyhotovuje snímky, čo si zaslúži pochvalu, ale ak nedostane šancu poriadne zaostriť, niekedy snímky rozmaže. To sa však dá riešiť manuálnym nastavením uzávierky.
Nechýba dvojnásobný optický zoom, ultraširokouhlý objektív, ale naopak chýba režim makro. Najnižšia vzdialenosť, z akej vytvoríte ostrú snímku, je zhruba 10 centimetrov, takže fanúšikovia fotografovania hmyzu zblízka nebudú spokojní.
V tejto cenovej kategórii môžete zvážiť aj Samsung Galaxy S23 FE. Je to slušne vybavený mobilný telefón strednej triedy, ale za cenu vyššej verzie Nord 4 vám ponúkne iba 8 GB RAM a 256 GB úložiska. Fotoaparátom bude určite porovnateľný a výhodu má vo viacerých farebných verziách.
Do úvahy prichádza aj Motorola Edge 50, ktorá ponúkne podobné parametre, ale dynamickejšie farby. Napríklad zelená alebo červená pôsobia veľmi atraktívne, a okrem podobných parametrov tu nájdete podporu bezdrôtového nabíjania, čo môže byť pre niekoho zásadné.
Ak ste fanúšikmi Xiaomi, v tejto cenovej kategórii vám populárny čínsky výrobca ponúkne model Xiaomi 13T Pro v kombinácii 12 GB RAM a 512 GB úložiska. Ide o veľmi obľúbený telefón s optikou Leica a pre OnePlus Nord 4 môže byť veľmi vyrovnaným súperom, takže voľba bude skôr podľa osobných preferencií.
Zvážiť môžete tiež Oppo Reno12 Pro, ktorý má veľmi podobné parametre. 16 GB RAM konkurovať nedokáže, jeho kapacita je 12 GB, čo nie je málo. 512 GB úložiska vám ale ponúkne s lepšou cenovkou ako Nord 4.
OnePlus Nord 4
MobilyOnePlus Nord 4 treba oceniť najmä z hľadiska ponuky slušnej výbavy za dobrú cenu. Ak nechcete minúť za telefón štyri bežné mesačné mzdy, ale chcete mať výhody umelej inteligencie, odolné celokovové telo a dobrý fotoaparát, to vám rozhodne dá, a prihodí aj niečo naviac. Musíte si však dokúpiť ochranný obal a nabíjací adaptér. Spokojní budete určite aj s displejom a mnohí ocenia špeciálny prepínač, ktorým sa mobil prepína napríklad do tichého režimu. Mimochodom, k dispozícii je aj verzia 12 GB RAM / 256 GB úložiska pre tých, čo potrebujú ušetriť.
Klady
Zápory
OnePlus Nord 4 osloví hlavne človeka, ktorý ocení skvele vybavený telefón za dobrú cenu. Mohutná kapacita RAM umožní spúšťanie mnohých aplikácií naraz, kvalitný zvuk bez nutnosti ladiť ekvalizér poteší určite každého, veľké úložisko, ostrý displej a ďalšie výhody asi netreba všetky vymenovávať. Unikátom je prepínač režimov na bočnej strane a s originálnou nabíjačkou by malo nabíjanie trvať iba pol hodiny.
• Autor: Ondřej Chabr
Mobilný telefón OnePlus Nord 4 sa opäť angažuje v kategórii telefónov, pri ktorých za málo peňazí dostanete nálož pekných parametrov. Či už ide o displej, alebo výkon, na OnePlus Nord si obyčajne môžete staviť, že bude spoľahlivo plniť vaše požiadavky. Platí to ale aj pre novinku? Ako sa najnovší Nord 4 podaril?
i
K nákupu telefónu OnePlus Nord 4 máte teraz šancu získať True Wireless slúchadlá OnePlus Nord Buds 3 Pro zadarmo.
Zaujímavú novinku uviedol OnePlus vo svojom poňatí konštrukcie telefónu. Nord 4 je dostupný v trojici farieb, pričom všetky sú kovové. To je príjemný prvok, ktorý telefónu navyše pridáva na odolnosti. Po stranách je Nord 4 len nadrobno zaoblený, napospol tu máme opäť typický plochý zovňajšok. Horná časť zadnej strany okolo fotoaparátov je sklenená, rovnako ako celá predná strana.
Čierny a zelený variant mobilu sa spoliehajú na odlesky zadnej strany, práve konkrétne tej sklenenej plôšky, pod ktorou sa schovali aj ďalšie senzory, ktorým by kovové telo mohlo brániť. Strieborný model zaujme samotným kovovým nádychom.
Hrany Nord 4 majú na sebe dobre oddelené tlačidlá, pričom na ľavej hornej hrane sa nachádza stále obľúbený 3-polohový hardvérový prepínač zvukových režimov. Ešte sme sa dočkali stereo reproduktorov a užitočného infraportu.
Už po vzore OnePlus Nord 3 sú okolité rámčeky okolo displeja veľmi úzke. Panel zaberá viac ako 93 % prednej strany. To vyzerá nielen moderne, ale aj zbytočne nenaťahuje rozmery mobilu. Stále rovnako veľký 6,74" displej v hornej časti preráža selfie fotoaparát. OnePlus Nord 4 naďalej dáva do popredia vysoké rozlíšenie 2 772 × 1 240 pixelov, ktoré aj na takej ploche dokáže vykresliť jemných 450 ppi.
Sme zvedaví na jas AMOLED panelu. Ten je v maxime hodnotený svietivosťou 1 100 nitov. Obnovovacia frekvencia samozrejme dosahuje maximum 120 Hz. Môžete ale prepnúť aj na 90 alebo len 60 Hz pre drobnú úsporu energie. Obraz OnePlus Nord 4 sa pýši certifikáciou HDR10+ a celú prednú stranu kryje odolné sklo Panda.
Kde oproti minuloročnému OnePlus Nord 3 dochádza k zlepšeniu, je, ako inak, výkon. O ašpiráciu Nordu 4 na herný telefón sa snaží procesor Snapdragon 7+ Gen 3. Že to je nádejný čip vhodný aj pre herný telefón, dokazuje aj jeho integrácia napríklad v Realme GT 6T. 4 nm výrobný proces sľubuje jeho efektivitu. Nielen hráčov potom zaujíma grafika, a tu tu prezentuje Adreno 732.
V prípade novej generácie potešia aj ponúkané možnosti RAM, už základných 12 GB je viac ako dosť. Pre fajnšmekrov je pripravených 16 GB. Vždy ale môžete ešte pridať cez systémovú virtuálnu RAM. S veľkosťou RAM sa viažu aj pamäťové varianty. Do OnePlus Nord 4 síce pamäťovú kartu nevložíte, to ale nie je akútny problém. V predaji sú totiž verzie s nadštandardnými úložiskami 256 a 512 GB.
V Norde 4 nájdeme slot na druhú nano SIM kartu pre duálne využitie služieb operátorov. Ďalej sa samozrejme pripojíte na 5G sieť a Bluetooth poteší najnovším štandardom 5.4. Slúchadlá budete musieť pripojiť buď bezdrôtovo, alebo cez USB-C konektor, jack chýba.
Veľmi zdatnými údajmi sa chváli akumulátor. Batéria má kapacitu 5 500 mAh a nabijete ju rýchlonabíjaním SuperVOOC s výkonom až 100 W. Bohužiaľ sme stále bez možnosti nabíjať bezdrôtovo.
Možno ste zaznamenali, že Nord 4 oproti Nordu 3 stratil jeden fotoaparát. Na prvý pohľad to nie je príliš poznať, pretože sa v roku 2023 OnePlus odhodlal 2 fotoaparáty schovať do jedného krúžku, takže celkový počet čiernych krúžkov na zadnej strane sa nemení. Napriek tomu novinku opustil makro snímač. To by však nemal byť zásadný nedostatok, pretože makro fotografie sa dajú docieliť aj použitím širokouhlého snímača.
Práve ten v rozlíšení 8 Mpx a so svetelnosťou f/2,2 na mobile vidíme. Je to rovnaký fotoaparát, ktorý bol použitý vlani. Zostave potom samozrejme dominuje 50 Mpx snímač Sony LYT-600 so svetelnosťou f/1,8 a s podporou optickej aj elektronickej stabilizácie obrazu. Tie sa budú hodiť na snímanie v nočnom režime. OnePlus Nord 4 zvládne aj video pri rozlíšení 4K a 60 fps. Spomalené zábery sú až desaťkrát pomalšie vďaka snímaniu 240 fps.
Vpredu sa nový OnePlus Nord 4 nevybavil lepším fotoaparátom, čo ale nemusí byť na škodu. Veď 16 Mpx so svetelnosťou f/2,4 a Full HDF videom neznie zle. Selfie samozrejme môžeme použiť na odomknutie obrazovky, rovnako ako čítačku odtlačkov prstov integrovanú do displeja.
OnePlus Nord 4 je dostupný v troch farebných variantoch. V zelenej a čiernej farbe ponúkne konfigurácie 12/256 alebo 16/512 GB. Vrcholnou verziou je strieborná, ktorú si exkluzívne môžete zaobstarať v maximálnej konfigurácii 16/512 GB.
Ako sú na tom parametre v porovnaní s predchádzajúcou generáciou OnePlus Nord 3? Poďme si porovnať údaje v tabuľke.
Parametre/Model | OnePlus Nord 4 | OnePlus Nord 3 |
---|---|---|
Displej | Uhlopriečka: 6,74" | Uhlopriečka: 6,7" |
Rozlíšenie: 2 772 × 1 240 px, 450 ppi
|
Rozlíšenie: 2 772 × 1 240 px, 450 ppi | |
Typ: AMOLED | Typ: AMOLED | |
Obnovovacia frekvencia až: 120 Hz | Obnovovacia frekvencia až: 120 Hz | |
Ochrana: Panda Glass | Ochrana: Panda Glass | |
Zadné fotoaparáty | Hlavný: 50 Mpx, f/1,8, OIS | Hlavný: 50 Mpx, f/1,8, OIS |
Širokouhlý: 8 Mpx, f/2,2 | Širokouhlý: 8 Mpx, f/2,2 | |
|
Makro: 2 Mpx, f/2,4 | |
Predný fotoaparát | 16 Mpx, f/2,4 | 16 Mpx, f/2,4 |
Čipset | Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 3 | Mediatek Dimensity 9000 |
GPU | Adreno 732 | Mali-G710 |
RAM | 12/16 GB | 8/16 GB |
Interné úložisko | 256/512 GB | 128/256 GB |
Operačný systém | Android 14 | Mobil s operačným systémom Android 13 |
Podpora sietí 5G | ✓ | ✓ |
3,5 mm jack | ✕ | ✕ |
Stupeň krytia | IP54 | IP54 |
Akumulátor | 5 500 mAh | 5 000 mAh |
Rychlonabíjanie/bezdr. nabíjanie: 100 W/- | Rychlonabíjanie/ bezdr. nabíjanie: 80 W/- | |
Rozmery | 162,6 × 75 × 8 mm |
162,6 × 75,1 × 8,1 mm
|
Hmotnosť | 200 g | 193 g |
Obsah balenia | USB-C kábel, adaptér, nástroj na vybratie SIM karty, používateľská príručka | USB-C kábel, adaptér, nástroj na vybratie SIM karty, používateľská príručka |
Cena | Od 519 € | Od 399 € |
i
Mohlo by vás zaujímať
Veľmi podarených zmien sme svedkami v prípade OnePlus Nord 4. Nápadité a odolné spracovanie konštrukcie zaujme na prvý pohľad, rovnako tak rozloženie zadných fotoaparátov. O nič neprídu ani hráči, ktorí sa môžu spoľahnúť na výkonný čip a dostatok operačnej pamäte. Vrcholom je naozaj veľmi rýchle nabíjanie. Škoda, že stále iba drôtovo.