AlzaPlus+ pet PET

Ako správne kŕmiť šteňa, dospelého psa a staršieho psa?

Zobraziť katalóg

Sponzorovaný článok

Aktualizované

Strava významne ovplyvňuje kvalitu psieho života a správne zloženie kŕmnej dávky má veľký vplyv na zdravie, váhu aj aktivity vášho maznáčika. Pripravili sme pre vás pár všeobecných rád a pravidiel, ako by mal psí jedálniček od šteňaťa až po psieho seniora vyzerať, či už dávate prednosť granulám, konzervám, varenej strave, či BARF (Bone and Raw Food). Ako teda správne kŕmiť šteňa, dospelého psa či seniora?

Ako správne kŕmiť šteňa?

Ako správne kŕmiť šteňa, dospelého psa a staršieho psa? - OBSAH

  1. Ako správne kŕmiť šteňa?
  2. Ako správne kŕmiť dospelého psa?
  3. Ako správne kŕmiť psieho seniora?

Ako správne kŕmiť šteňa?

Chcete, aby vaše šteňa vyrástlo v zdravého a silného psa, a k tomu potrebuje správne vyváženú plnohodnotnú stravu. Šteňa má malý žalúdok, citlivý tráviaci trakt, rýchlo sa vyvíja a rastie, preto ho musíte kŕmiť inak ako dospelého psa. Mliečne náhradky sú plnohodnotným kompletným krmivom od narodenia až do prechodu na inú šteňaciu stravu. Ešte pred príchodom šteňaťa sa rozhodnite, čím ho chcete ďalej kŕmiť, či dáte prednosť granulám, varenej strave, či BARF, a to aj s ohľadom na to, na akých druh stravy bolo zvyknuté u chovateľa. Na nové kŕmenie ho zvykajte postupne, pretože rýchly prechod na inú stravu by mohol šteňaťu spôsobiť zažívacie ťažkosti.

i Psí jedálniček by mal v každom veku obsahovať ideálny pomer bielkovín, tukov, sacharidov, vitamínov aj minerálov, aby spoľahlivo zaistil dostatok energie pre aktívny psí život, optimálny rast a zdravie. Každý pes je originál, má svoj vlastný štýl života aj potreby, preto je dôležité brať ohľad aj na druh plemena, možné dedičné dispozície, zdravotné problémy, životný štýl a predovšetkým potom na vek psa. Je rozdiel pripravovať kŕmenie pre šteňa vo vývine, aktívneho dospelého psa alebo pre chorého psieho seniora.

Šteňa kŕmte v pravidelných intervaloch a rozdeľte si odporúčanú dennú dávku do 3 – 4 porcií . Misku s granulami či inou stravou by šteňa nemalo mať dostupnú po celý deň, aby sa neprejedalo a zvyklo si lepšie na pravidelné kŕmenie, preto ju vždy po kŕmení odoberte, aj keď šteňa celú porciu nezjedlo. Šteňa tiež musí mať neustále k dispozícii misku s čerstvou, pitnou vodou – vodu z kohútika nechajte odstáť, aby mala izbovú teplotu a vyprchal z nej chlór. Postupne s narastajúcim vekom šteňaťa potom môžete znižovať frekvenciu kŕmenie až na 2× denne.

Krmivo pre šteňatá

Krmivo pre šteňatá by malo obsahovať 28 – 30 % bielkovín, 20 – 25 % tukov a vápnik s fosforom v pomere 1,3:1. Správne vyvážené zloženie stravy by ste mali strážiť, pokiaľ šteňa kŕmite varenou či BARF stravou. Ak kŕmite kvalitnými granulami a konzervami určenými práve pre šteňatá a juniorov, máte istotu, že obsahujú všetko, čo šteňatá pre svoj vývoj potrebujú, v správnom pomere.

Ako správne kŕmiť šteňa:

  • Rozdeľte kŕmenie do menších porcií.
  • Vždy skontrolujte, že kŕmenie/voda má izbovú teplotu.
  • Dodržiavajte pravidelný režim kŕmenia.
  • Zaistite stály prístup k čerstvej pitnej vode.
  • Po kŕmení nechajte šteňa odpočívať, kvôli lepšiemu tráveniu aj prevencii torzie žalúdku.
  • Sledujte, či šteňa pribúda na váhe, ale pozor na nadváhu, ktorá by mohla ohroziť správny vývoj pohybového aparátu.

Malé, stredné a veľké plemená majú rôzne požiadavky na kŕmenie a ich strava sa počas dospievania líši.

Šteňatá malých plemien – rastú a vyvíjajú sa rýchlejšie, potrebujú preto veľký prísun energie v strave, ale pozor na nadváhu. Na „dospelácke“ granule či inú stravu prechádzajú v 8. – 10. mesiaci.

Šteňatá stredných plemien – bez toho, aby ste zvyšovali kŕmne dávky, stúpa u nich v deviatom mesiaci hmotnosť, dorastajú v dospelého psa. Okolo 12. mesiaca veku prechádzajú na stravu alebo granule pre dospelých psov.

Šteňatá veľkých plemien – dospievajú dlhú dobu a je potrebné udržať optimálny rast, aby nerástli príliš rýchlo a ich kostra bola dostatočne pripravená na záťaž svalovej hmoty. V období rastu sú šteňatá veľkých psov zaťažené rizikom ortopedických problémov (napr. dysplázia bedrového a lakťového kĺbu). Zamerajte sa preto na optimálny obsah tuku v krmive a dostatok vápnika a fosforu v kŕmnej dávke. Na „dospelácke“ granule či stravu prechádzajú v 18. mesiaci aj neskôr.

Krmivo pre psov

Ako správne kŕmiť dospelého psa?

Správne kŕmeného a zdravého dospelého psa spoznáte podľa toho, že nie je chudý ani tučný, má lesklú srsť bez lupín, silné pazúry a je vo výbornej kondícii. Práve sledovanie aktuálnej kondície vášho psa vám môže pomôcť pri úprave veľkosti či zložení kŕmnej dávky.

Správne živený pes – má vtiahnuté brucho, je dobre viditeľná užšia oblasť bedier pri pohľade zhora, nahmatáte rebrá aj chrbticu.

Podvyživený pes – má zreteľne viditeľná rebrá, chrbticu aj kosti panvy, stráca kondíciu.

Pes s nadváhou – nenahmatáte rebrá ani chrbticu, pretože sú obalené tukom, brucho je v rovnakej úrovni ako hrudník či nižšie.

Dospelého psa kŕmte ideálne 1× denne (najlepšie večer) a zaistite mu stály prístup k čerstvej pitnej vode. Na stanovenie ideálnej kŕmnej dávky sa riaďte ako návodom na obale, ak kŕmite granulami alebo konzervami, tak aj veľkosťou plemena, zdravotným stavom, mierou záťaže a fyzických aktivít. Psa neprekrmujte, rovnako ako u ľudí aj u psov má obezita negatívny vplyv na srdce, pohybový aparát aj dĺžku života. Pes po jedle musí ísť ležať a odpočívať.

    i Psia stolica by mala mať dobrú konzistenciu a byť pravidelná. Riedka, častá a silne zapáchajúca stolica je známkou nedostatočne vyváženej stravy alebo zlého zdravotného stavu.

    Ako kŕmiť dospelého psa:

    • Veľkosť kŕmnej dávky prispôsobte veľkosti plemena, jeho zdravotnému stavu, aktivitám a kondícii.
    • Zaistite stály prístup k čerstvej pitnej vode.
    • Po kŕmení nechajte psa odpočívať.
    • Podporte jeho kondíciu vhodnými doplnkami stravy.
    • Pamätajte, že odmeny a maškrty sú tiež súčasťou dennej kŕmnej dávky.
    Krmivo pre psov

    Ako by mal vyzerať jedálniček dospelého psa s malou fyzickou aktivitou? Pokiaľ má pes skôr pokojový režim, mala by kŕmna dávka zodpovedať zníženej potrebe živín, najdôležitejšie je potom znížiť obsah tukov v strave. Obezita je najväčším nebezpečenstvom pre psy s malou fyzickou aktivitou, môže priniesť rad zdravotných komplikácií a chudnutie je pre málo aktívnych psov veľmi ťažké. Pri zhadzovaní prebytočných kilogramov môžu vášmu miláčikovi účinne pomôcť špeciálne pripravené krmivá na zníženie hmotnosti.

    A čo by naopak nemalo chýbať v jedálničku aktívneho psa s vysokou fyzickou záťažou? Pri krátkodobej záťaži je dobré mierne zvýšiť kŕmnu dávku s dôrazom na dostatočný prísun bielkovín, tukov a sacharidov v ideálnom pomere. Pri dlhodobej záťaži je potom dôležité zvyšovať predovšetkým dávky bielkovín. Pokiaľ chcete mať istotu, že váš psí športovec dostane vyváženú plnohodnotnú stravu, doprajte mu prémiové granule pre aktívne psy.

    i Ak chováte psa celoročne vonku, zvýšte mu kŕmnu dávku na zimu až o 30 %.

    Strava psov malých plemien by vzhľadom na malé kŕmne dávky mala obsahovať vyšší podiel bielkovín a tukov, ako je tomu pri veľkých psoch. Môže im ublížiť aj veľmi malé množstvo škodlivín, preto by v žiadnom prípade nemali dostávať potravu z ľudského stola. Aj u nich môže ľahšie dôjsť k dehydratácii, preto potrebujú mať stály prístup k pitnej vode.

    Správne vyvážená strava ako prevencia

    Ak chcete mať istotu, že vás pes skutočne dostáva všetko, čo potrebuje, a chcete účinne predísť možným zdravotným problémom, vyberte si prémiové krmivo, maškrty či doplnky stravy šité na mieru zdravotnému stavu a aktivitám vášho psa. Tieto krmivá sú obohatené o kĺbovú výživu, esenciálne mastné kyseliny, vitamíny skupiny B a zinok alebo o prebiotiká. Má váš pes predispozíciu k zdravotným problémom, zle znáša niektoré zložky stravy alebo je po kastrácii či sterilizácii? Vďaka správne vyváženej strave dokáže váš pes ľahšie čeliť mnohým zdravotným problémom. Na tieto prípady máte k dispozícii širokú ponuku špeciálne zostaveného krmiva, stačí len zvoliť obľúbenú príchuť.

    Psí senior

    Ako správne kŕmiť psieho seniora?

    Kedy máme začať psa považovať za seniora? Všeobecne platí, že menšie plemená žijú dlhšiu dobu, zatiaľ čo väčšie psy sa dožívajú nižšieho veku. Pri malých plemenách sa príznaky starnutia objavujú približne v 10 rokoch, pri väčších psoch sa môžu objaviť aj o 3 roky skôr.

    i Ako spoznáte, že pes starne? Chlpy na ňufáku a okolo očí šedivejú, pribúda na váhe bez toho, aby ste zvýšili kŕmnu dávku, ľahko sa unavia, majú spomalený metabolizmus a zhoršený zrak aj sluch, problémy so zubami, trpia inkontinenciou, objavujú sa otlaky na lakťoch aj zhoršený stav pazúrikov.

    Spomalením metabolizmu klesá aj množstvo energie, ktorú psí senior potrebuje na bežné fungovanie, a pokiaľ by aj naďalej mal rovnakú kŕmnu dávku, mohol by začať priberať, a to by sa negatívne prejavilo na jeho zdravotnom stave. Štíhly pes žije obvykle aktívnejšie a dlhšie ako pes s nadváhou. S rastúcim vekom psa je potrebné venovať ešte väčšiu pozornosť kvalite krmiva, ktoré by malo obsahovať veľa bielkovín a menej tukov.

    Krmivo pre psov

    Doplnky stravy pre seniorov

    Pretože psí seniori môžu byť viac náchylní k chorobám, hrozí im ochorenie kĺbov, obličiek či srdcové alebo kožné problémy, odporúčame posilňovať ich imunitu rôznymi doplnkami stravy. Pokiaľ staršieho psíka trápia kĺby či má problémy pri chôdzi, môžete mu pomôcť špeciálnymi prípravkami na podporu pohybového aparátu, ktoré možno podávať aj preventívne. Dokážu dodať telu potrebné látky ako kolagén, chondroitín sulfát či glukosamín sulfát a zlepšiť stav kĺbov, väzov a šliach. Nielen pohybový aparát, ale aj zuby psieho seniora si zaslúžia osobitnú starostlivosť v podobe doplnkov stravy, aby mal ešte dlho čím hrýzť. Správnou výživou môžete svojmu psiemu seniorovi pomôcť zdravotné problémy eliminovať alebo aspoň utlmiť ich prejavy.

    Ako správne kŕmiť psieho seniora:

    • Zvoľte vhodné krmivo pre seniorov s nízkym obsahom tuku.
    • Podporte jeho zdravie vhodnými doplnkami stravy.
    • Odchýlky od bežného stavu (farba alebo konzistencia stolice, nadmerné pitie) konzultujte s veterinárom.
    i Nielen strava, ale aj primeraný pravidelný pohyb a psychická pohoda dokážu pozitívne ovplyvniť zdravie a dĺžku aj kvalitu života vášho psieho seniora.

    Ako by mala vyzerať strava psích seniorov podľa veľkosti plemena?

    Pri malých plemenách, pokiaľ malého psieho seniora netrápi žiadny zdravotný problém a ak netrpí nadváhou, nemusíte nutne prechádzať na seniorské krmivo. Dôležité je ale strážiť obsah bielkovín v strave – nemalo by ich byť viac ako 30 %.

    Pri stredných plemenách záleží hlavne na kondícii a zdravotnom stave vášho psa. Pokiaľ je vitálny, nemusíte prechádzať na seniorské krmivá, strážte len obsah bielkovín, ktorý by mal byť ideálne okolo 26 %. Pokiaľ sa objaví akýkoľvek problém s trávením či pohybom, prejdite na krmivo pre seniorov.

    Pri veľkých plemenách sa odporúča prechod na stravu pre seniorov v 8 rokoch. Pokiaľ je ale váš pes vo výbornej kondícii, môžete prechod na seniorské krmivo posunúť. Psa však pozorujte a v prípade zhoršenia stavu mu krmivo upravte na seniorskú verziu.

    Aby váš pes prežil spokojný a aktívny život, potrebuje správne vyváženú plnohodnotnú stravu, ktorá presne zodpovedá psím potrebám. Kvalitu jeho života od šteňaťa až po seniora priamo ovplyvňujete tým, čím ho kŕmite. Doprajte mu teda v každom veku to najlepšie krmivo, ktoré si dokáže v miske predstaviť.

    Vytlačiť
    P-DC1-WEB04
    Zavoláme Vám a odborne poradime
    +421 2 5710 1800
    Otázka na objednávku
    Otázka na tovar
    Prosím, zadajte svoj telefón:
    Zavolajte mi
    Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
    Viac informácií Menej informácií