AD homeoffice Fitmin AlzaPlus+

Leto na záhrade s maznáčikom: pohodovo a bezpečne

Zobraziť katalóg

Sponzorovaný článok

Aktualizované

Leto plné pekného počasia doslova láka k odpočinku na záhrade. Chovatelia domácich maznáčikov navyše riešia, ako sa starať o psa či mačku, keď vonkajšia teplota dosahuje tropických hodnôt. Patríte medzi nich? V našom článku sa dozviete, ako chlpáčom pomôcť vysporiadať sa s teplom a čo všetko je na to potrebné urobiť. Prezradíme vám tiež, aké nástrahy môžu na domácich miláčikov v záhrade číhať. Čítajte ďalej a zistíte, ako si užiť leto s miláčikom naplno.

léto se psem; pes na zahradě

Leto na záhrade s maznáčikom – OBSAH

  1. Ako prežiť pohodové leto so psom
  2. Ako kŕmiť psa v lete
  3. Tipy, ako zabaviť psa v lete
  4. Mačka na záhrade – ako sa o ňu v lete starať?
  5. Hrozí domácim miláčikom na záhrade nejaké nebezpečenstvo?

Ako prežiť pohodové leto so psom

Spolu s domácimi miláčikmi prichádza nielen veľa lásky a radosti, ale aj starosti. V lete, keď nastanú horúce dni a vonkajšia teplota atakuje hranicu 40 °C, musia majitelia štvornohým chlpáčom pomôcť vysporiadať sa so všadeprítomnou horúčavou. Psy nemajú tak účinnú termoreguláciu ako ľudia a znášajú horúce letné dni oveľa horšie. Preto je vhodné im toto obdobie uľahčiť. Aby ste si leto spoločne so psom užili naplno, dodržujte niekoľko jednoduchých zásad, vďaka ktorým predídete nepríjemnostiam, ktoré so sebou leto na záhrade môže prinášať.

i

Horúčavu najhoršie znášajú brachycefalické plemená psov, teda tie s krátkym ňufákom. Medzi ne patrí napríklad mops, gavalier, maltézsky pinč, boxer a podobne.

Voda je základ! Podporujte pitný režim psa

Pitný režim by sa v lete nemal podceňovať, a to ani pri domácich maznáčikoch. Psy totiž majú len minimum potných žliaz a prirodzene sa ochladzujú iba dýchaním, ku ktorému typicky patrí otvorená tlama a vyplazený jazyk. Pritom však dochádza k odparovaniu vody z organizmu, preto je v horúcom počasí obzvlášť dôležité zabezpečiť psovi dostatok čistej a čerstvej vody.

Jak pečovat o psa v létě; voda
Čistú vodu musia mať domáci maznáčikovia k dispozícii neustále.

Okrem bežnej psej misky je skvelým riešením na leto aj fontána pre psov, ktorá neustále chrlí prúdiacu vodu. Majitelia sa zhodujú, že psy z fontány pijú viac než z bežnej misky. Niet divu, olizovanie totiž patrí k prirodzeným psím prejavom a tieto vodné fontány tomu idú naproti. Na vodu pre psa na záhrade aj na cestách môže slúžiť tiež prenosná fľaša či cestovná miska so zásobníkom vody.

Ako ochladiť psa v horúčave?

Každý z nás sa v lete s vysokými teplotami vyrovnáva po svojom. Jeden si vezme len sporý odev, druhý sa uchýli k návšteve kúpaliska. Zvieratá však zďaleka také možnosti nemajú. Hoci sa vám to môže zdať ako najlepší nápad, nikdy psa nehádžte do vody ani ho nepolievajte studenou či ľadovou vodou. Psa musíte ochladzovať postupne, najlepšie pomocou uteráka namočeného v studenej vode. Priebežne ho s ním utierajte a prikladajte mu ho na telo, a to najmä na labky a brucho. Vhodné je tiež využitie chladiacej podložky.

Ďalej je dôležité psovi zabezpečiť tienisté miesto, na ktorom bude môcť odpočívať. Pohodlie poskytne čalúnený matrac pre psa, ktorý môže byť tiež chladiaci, čím výrazne zvýši celkový komfort psa v horúčave. Pokiaľ máte na záhrade dostatok priestoru, môžete svojmu chlpáčovi dopriať doslova vonkajší wellness. Bazén pre psov na záhrade poskytne osvieženie aj v tých najparnejších dňoch.

Psy na záhrade
Psy na záhrade vyhľadávajú miesta na osvieženie a detský bazénik k nemu vyložené láka. Namiesto neho im ale radšej kúpte bazén pre psov, pri ktorom nehrozí prevrhnutie.

S prebytočnou srsťou preč!

Vyčesávanie srsti v teple je pre psa veľmi dôležité. Plstnatá srsť totiž zadržiava teplo zo slnečných lúčov a neumožňuje dobrú cirkuláciu vzduchu, čím môže dôjsť k zapareniu a pri citlivejších jedincoch aj k vzniku ekzému. Tým, že srsť zbavíte podsady, uľahčíte prúdeniu vzduchu a pes sa nebude toľko prehrievať.

i

Proti slnečnému žiareniu je nutné chrániť aj bezsrsté plemená psov. Kvôli absencii srsti totiž majú tendenciu sa na slniečku spáliť. V horúcom počasí naháča natierajte jemným opaľovacím olejom, ktorý je nefarbený a neobsahuje parfumáciu.

Pes sám na záhrade môže trpieť – zapojte pravidelné prechádzky

Keď je pes na záhrade sám, tak sa nielen nudí, ale aj sociálne chradne. Hoci pre svojho maznáčika máte dostatočne veľký výbeh na záhrade, je potrebné ho tiež čas od času vziať do spoločnosti. Vďaka pravidelným prechádzkam mimo vašu záhradu bude pes dobre socializovaný a zmenší sa uňho riziko agresivity či bojazlivosti. Na športové výlety psovi kúpte dobre padnúci postroj, v ktorom si bude môcť dovoliť aj nejaké to ťahanie. Na štýlové prechádzky do mestského parku je potom ideálny dizajnový polosťahovací obojok spolu s vodítkom, a iste si medzi ostatnými psičkármi netrhnú hanbu. Pri každom výlete so psom v lete nezabudnite, že chodníky a cesty bývajú od slniečka veľmi rozpálené, a snažte sa im preto vyhýbať.

Ako sa starať o psa v lete
Pri venčení je kontakt s inými psami dôležitý.

Ako kŕmiť psa v lete

Zvierací organizmus reaguje na horúce počasie rovnako ako ten ľudský – pri nedostatku osvieženia sa začne prehrievať a zníži sa chuť do jedla. Pes v lete tak typicky mení svoje stravovacie návyky. Je to prirodzené, pretože energie je na trávenie treba veľa a telo s ňou v horúčave radšej šetrí. Obzvlášť v letných dňoch preto dohliadajte na príjem potravy, aby pes každý deň zjedol potrebné množstvo živín a nedochádzalo k poklesu kalorického príjmu. Kŕmte ho v chladnejších častiach dňa, teda ráno a večer.

Dôležitý je aj typ krmiva. V lete je lepšie psa kŕmiť surovým mäsom či konzervami, ktoré obsahujú väčší podiel vody ako suché krmivá. Granule v horúčave zbytočne zaťažujú obličky a v kombinácii s nedostatkom vody môžu viesť k dehydratácii organizmu.

jak krmit psa v létě
Kapsičky, konzervy, paštéty... Všetky vlhké krmivá sú pre psov v lete ideálne, a to ako doplnok k suchým granulám aj ako kompletné krmivo.

i

K pohodovému letu určite patrí odpočinok s knižkou v ruke. Pokiaľ sa chcete o psoch a vzťahu človeka so psom dozvedieť viac, odporúčame knihu Jak poznat psí duši, ktorú napísal Rudolf Desenský, ktorý je špecialistom na psychológiu psov a ich poruchy správania. Kniha Člověk v kočičím světě od autorky Kláry Nevečeřalovej Vodičkovej vám naopak prezradí tajomstvo spokojného spolužitia človeka s mačkou.

Tipy, ako zabaviť psa v lete

Možností, čo robiť so psom v lete, je veľa. Po hrátkach so striekajúcou záhradnou hadicou a naplnením osviežujúceho bazénika tak budete pravdepodobne premýšľať, čo spoločne podniknete.

Pes na záhrade a výcvik

Hovorí sa, že opakovanie je matkou múdrosti, preto môžete využiť pekné počasie na výcvik a posilnenie vzájomného vzťahu. Záhrada je ideálnym miestom, pretože ju pes pozná a bude ho tak rozptyľovať menej faktorov ako v cudzom prostredí. Vyberte si na to miesto v tieni, psa nepreťažujte a dodržujte pravidelné prestávky, v horúcom počasí je totiž pre psov pochopiteľne ťažšie udržať pozornosť. Súčasťou každého výcviku sú tiež maškrty. Chutným a zdravým riešením sú sušené pľúca, črievka či bravčové uši – jednoducho maškrty, pri ktorých jasne viete, z čoho sú vyrobené. A pokiaľ je váš maznáčik skôr na sladké, vyberte piškóty pre psov, ktoré majú oproti tým detským znížený obsah cukru a lepku.

Jak pečovat o psa v létě;
Pri výcviku dajte prednosť maškrtám, ktoré sú pre psa zdravé a lákavé zároveň. Najrôznejšie sušené mäsové pochúťky sú to pravé.

Čo robiť, ak pes hrabe na záhrade alebo príliš šteká?

Pokiaľ pes ničí záhradu alebo hrabe, je to pravdepodobne známkou toho, že sa nudí. Rovnakým spôsobom sa môže štekajúci pes na záhrade dožadovať vašej pozornosti a dávať tým najavo, že by rád podnikol nejakú zábavu. Je preto dôležité sa so psom pravidelne hrať – okrem toho, že utužíte spoločný vzťah, sa pes totiž zároveň aj unaví a na záhrade potom nebude robiť neplechu.

i

Štekanie je pre psov prirodzené, a preto mu nejde úplne zabrániť. Všetkého ale veľa škodí. Pokiaľ pes vytrvalo šteká či vyje, začnite to riešiť. Ako? To sa dozviete v našom článku Ako odnaučiť psa štekať.

Hry so psom na záhrade

Na to, aby sa váš štvornohý parťák dostatočne vybláznil, odporúčame použiť hračky pre psov podporujúce pohybovú aktivitu. Aby to bola zábava aj pre vás, vyberte napríklad frisbee. Do hry s lietajúcim tanierom potom môžete zapojiť aj viac členov rodiny a postupne pridávať viac tanierov. Aktívne môžete čas stráviť aj pri hraní s puller krúžkami, ktoré sú vhodným riešením aj pre extrémne aktívnych psov. So súpravou dvoch krúžkov môžete kombinovať niekoľko cvikov zahŕňajúcich skákanie, behanie aj preťahovanie a dosiahnuť tak vysokú intenzitu tréningu. Ako frisbee, tak aj Puller krúžky možno použiť na vodné radovánky. Vďaka ľahkému materiálu plávajú na hladine, a na leto so psom pri vode sú tak ideálne.

jak zabavit psa v létě, puller kroužek
Pri hre s Puller krúžkami sa môže baviť nielen pes, ale aj vy. Intenzívny tréning si tak v rámci udržania kondície môžete vyskúšať spoločne.

Mačka na záhrade – ako sa o ňu v lete starať?

Mačka je hneď vedľa psa najčastejším spoločníkom človeka. Či už s ňou chodíte von len na prechádzky alebo máte mačku vonku trvalo, mali by ste vedieť, ako sa o ňu v lete starať. Vysoké teploty totiž môžu s mačacím organizmom zamávať rovnako ako s tým ľudským.

Domáca aj vonkajšia mačka si v lete zaslúži ochladenie

Ak panuje vonku naozaj neznesiteľné teplo a hodnota na teplomery sa blíži k 40 °C, mali by ste svojej mačke zaistiť možnosť ochladenia. Okrem vyhradenia miesta v tieni je vhodné jej kúpiť aj chladiacu podložku, na ktorú si v prípade potreby bude môcť ľahnúť. Ďalšou možnosťou je mokrý uterák, ktorý tiež stačí položiť na podlahu do tieňa. Mačku do ničoho nenúťte, ak sa bude chcieť schladiť, urobí to sama.

i

Bezpečné útočisko chránené pred slnečnými lúčmi poskytne domček pre vonkajšie mačky.

Dohliadajte na stravovanie aj pitný režim mačky

V lete a neutíchajúcom teple majú zvieratá bežne zníženú chuť do jedla a mačky nie sú výnimkou. Pravidelne preto dohliadajte na prísun kvalitnej potravy. V lete odporúčame kvalitné granule s dostatočným množstvom živočíšnych bielkovín doplniť tiež konzervou či kapsičkou. Vlhké krmivá totiž obsahujú vyšší podiel vody a podporujú tak pitný režim mačky. Okrem nich môžete pitný režim mačky podporiť tiež pridaním vývaru do stravy.

mačka na záhrade, ako chovať mačku vonku
Mačka na záhrade nájde miesta, kde sa môže napiť. Pre istotu jej ale vonku na obvyklé miesto dávajte misku s čistou vodou.

Pretože je zdroj energie v lete naozaj dôležitý, dbajte aj na správny druh zvoleného krmiva. Pokiaľ práve máte doma malé mňaukajúce prírastky, vyberte granule pre mačiatka, ktoré obsahujú vyvážený podiel živín potrebných na správny vývoj. Rovnako tak sú dôležité správne granule pre kastrované mačky. Mávajú typicky nižšiu kalorickú hodnotu, ktorá aj napriek zníženej pohyblivosti udržuje mačku v kondícii a zabraňuje tým obezite.

i

Ako udržať mačku na záhrade?

Vonkajšia mačka je zvyknutá na slobodu a voľný pohyb. Jej chov ale vyžaduje istý poriadok, inak sa domov prestane vracať. Mačku na pobyt vonku učte už odmala, kŕmte ju pravidelne v rovnaký čas a na večer zatvárajte. Zároveň je dobré jej na záhradu zaobstarať domček pre vonkajšie mačky.

Hrozí domácim miláčikom na záhrade nejaké nebezpečenstvo?

Pobyt na záhrade a čerstvom vzduchu väčšina domácich maznáčikov doslova miluje. Okolité prostredie pre nich poskytuje plno dobrodružstiev a možností na vyvádzanie. V záhrade sa však nachádza aj veľa nástrah, ktoré môžu potenciálne ohroziť zdravie domáceho maznáčika. Čo všetko ohrozuje mačky a psy na záhrade a ako pre nich vytvoriť bezpečné prostredie?

#1 (Ne)bezpečné hnojivá

Na ošetrenie rastlín a trávnikov sa bežne používajú pesticídy, ktoré však môžu byť potenciálne nástrahou pre vášho maznáčika. V prípade, že ich využívate, skladujte ich mimo dosahu domácich zvierat. Trávnik aj ošetrené rastliny potom určite ohraďte, aby k nim nemali prístup. Ideálnou voľbou je vzdať sa priemyselných hnojív úplne. V záhradníčení radšej stavte na organické hnojivá, ktoré nepredstavujú hrozbu a toľko nezaťažujú životné prostredie.

#2 Ako na boj s hlodavcami a krtkami, keď je na záhrade pes a mačka?

Prácne zabezpečenie úrody na záhrade každý majiteľ bráni zubami nechtami. Mnohí sa musia vysporiadať aj so škodcami v podobe krtkov a hrabošov, na ktorých hubenie sa používajú granule či peletky najrôznejších vôní a tvarov. Mimo ony škodcov však svojou podobnosťou s granulami často lákajú aj domácich miláčikov. Obzvlášť pre mačky potom predstavujú nebezpečenstvo tiež priotrávenie hlodavcami. Pokiaľ u vás prevencia proti premnoženiu škodcov nezaberá, zvážte rozmiestnenie týchto nástrah, aby sa k nim maznáčikovia nedostali.

ako prežiť pohodové leto so psom
Dodržujte niekoľko základných pravidiel na spoločné spolužitie a prežite leto so psom pohodovo a bezpečne.

#3 Nebezpečenstvo pre psov a mačky na záhrade predstavujú aj rastliny a plody

Pri vysádzaní rastlín do záhonu rozhodne nespoliehajte na to, že psy a mačky bežne flóru nepožierajú. Jedovaté rastliny môžu predstavovať nebezpečenstvo aj prípade, kedy sa váš maznáčik rozhodne záhon sám trochu upraviť a celý ho rozhrabe. Najmä psy majú tendenciu si na úlovku pochutnávať alebo si potom olizovať labky, na ktorých môže jed z rastlín priľnúť. Mimo dosahu maznáčikov preto držte rastliny s tŕňmi a ostňami, ďalej potom ľalie, durmany, kosatce, petúnie a bobule z konvaliniek či tisu.

Ďalšou hrozbou pre vášho maznáčika, ktorá môže v prípade požitia nepekne podráždiť žalúdok, sú najrôznejšie plody pestované na záhrade. Kým sú na záhone, snažte sa ich oplotiť alebo prekryť. Akonáhle ich zozbierate, uložte opäť vhodne mimo dosahu zvierat. Medzi potenciálne nebezpečenstvo patrí cesnak, pažítka a najrôznejšie cibuľoviny.

#4 Pri práci na záhrade dodržujte niekoľko pravidiel

K záhradníčeniu a obstarávaniu pozemku patrí veľa práce, pri ktorej sa bez potrebných nástrojov a pomôcok nezaobídete. Niektoré druhy náradia, drôty či povrázky ale môžu pri neopatrnosti zvieratám ublížiť. Rovnako tak pre nich môže byť nebezpečná jama na novo vznikajúcu studňu alebo napríklad nekrytá nádrž s vodou.

Pri práci na záhrade preto dobre zvážte situáciu a prípadne pre miláčikov vyhraďte miesto, kde budú v bezpečí. Riešením je vonkajšia búda pre mačky a psy, v ktorej nájdu bezpečné útočisko aj úkryt pred slnečnými lúčmi.

#5 Psy na záhrade rozhodne nie sú sami – pozor na kliešte!

K letu neodmysliteľne patrí aj hmyz, ktorý s obľubou útočí aj na domácich miláčikov. Blchy či kliešte navyše môžu prenášať mnohé choroby, napríklad boreliózu či anaplazmózu. Nepodceňujte preto prevenciu v podobe antiparazitík pre psov a mačky, ktoré zahŕňajú aj ochranné prípravky proti kliešťom a blchám. Na mieste je potom tiež pravidelné prezeranie srsti vášho maznáčika, a to nielen na venčenie mimo priestoru vašej záhrady.

pes a kočka na zahradě
Pes aj mačka na záhrade budú spokojní, keď im v lete zaistíte dostatok pitnej vody a ich pelechy prispôsobíte horúcemu počasiu.
i Ako potešiť svojho štvornohého kamaráta v letných dňoch?

Leto s domácim miláčikom môže byť pohodové, keď viete, ako na to. Vďaka šikovným vychytávkam a dodržiavaniu niekoľkých zásad vyzrejete nad horúcim počasím a spoločne si leto užijete plnými dúškami. Nedovoľte horúčave, aby vám prekazila plány!

Vytlačiť
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií