Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Sdílej a ušetři Nakŕmte si čítačku

Počítačové hry na vašom stole (TÉMA)

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Segment stolových hier sa už po niekoľkýkrát nadychuje k veľkej ofenzíve do našich domovov a na rozdiel od minulých rokov má teraz v rukáve niekoľko tromfov, vďaka ktorým si doskové hry do svojich príbytkov sami pozvete. Presvedčiť by vás totiž mali exkluzívne licencie popkultúrnych a počítačových predlôh, ktoré vám umožnia prežiť slávne dobrodružstvo podľa vlastného mustru. Dnes sa zameriame na projekty spojené s osudom digitálnych svetov a pridáme aj niekoľko tipov.

Deskové hry podle počítačové predlohy; screenshot: Doom figúrky

Doskové hry podľa počítačových predlôh – Obsah

  1. Zberateľské srdce ožije
  2. Doskové hry majú potenciál rozšíriť zážitok z počítačových titulov
  3. Sociálna interakcia vítaná
  4. Stret doskových hier s technológiami
  5. Odvaha & Kickstarter
  6. Intenzívnejší a bližší zážitok

Zberateľské srdce ožije

• Téma: 14. 8. 2019 • Autor: Jakub Němec

Určite ste už zaznamenali, že naše články sa mimo spravodajstva a recenzovania počítačových hier venujú tiež príbuzným disciplínam, ktoré našu milovanú zábavu priamo či vzdialene ovplyvňujú. Dnes nebudeme rozoberať vzostup streamovacích služieb alebo technologické vymoženosti nastupujúcej generácie konzol, ktoré priamo zasahujú do budúcnosti hier, ale skôr sa zameriame na vplyv obľúbených titulov za hranice digitálnej bariéry. Možno ste sami čítali o veľkých vývojároch, ktorí začínali s tvorbou fantastických svetov pomocou papiera a ceruzky v rámci vymýšľania príbehov Dungeon & Dragons. A práve títo ľudia teraz spätne ovplyvňujú trh s doskovými hrami.

Doskové hry podľa počítačových predlôh; screenshot: Dark Souls

Figúrkové Dark Souls patrí k tomu najdrahšiemu zážitku sprístupňujúcemu počítačovú hru na váš stôl. Tým skôr, ak chcete vlastniť kompletnú sadu postavičiek.

Tie majú potenciál osloviť fanúšikov počítačových predlôh hneď z niekoľkých dôvodov. Predovšetkým sa zamerajme na zberateľský potenciál, pretože sami iste dobre viete, koľko peňazí sú schopní fanatickí uctievači napumpovať do zvláštnych a počtom obmedzených edícií svojich obľúbených titulov. Túžba vlastniť niečo skutočné zo sveta, v ktorom trávime toľko času virtuálne, ešte stále udržiava trh s fyzickými kópiami hier a zároveň otvára dvere pre rôznorodý merch. Netvrdil by som, že stolové hry spadajú priamo do časti artefaktov či „suvenírov“, ak chcete, ale pre mnohých hráčov k nim majú veľmi blízko predovšetkým vďaka obsahu doskových hier, v ktorých po odklopení veka čakajú na svojich majiteľov detailne vyrobené figúrky sťahujúcich sa okamžite na poličku.

Skvelým príkladom je stolný Dark Souls ponúkajúci naozaj detailne vyrobené komponenty, kvôli ktorým však dychtivý fanúšik odľahčí svoju peňaženku o niekoľko desiatok eur. Podľa môjho názoru v tomto prípade ide viac o zberateľstvo, ktoré nemá s túžbou postavičky reálne použiť pri hre nič spoločné. Z pohľadu aktívneho hráča doskových hier mi je v rámci figúrkoviek oveľa bližšie Doom, ktorý umožní štvorici mariňákov nakopať zadok démonom vedeným jedným protihráčom. Rozrušená strieľačka sa tak prevádza do taktickej krokovacej akcie, kde však o napätie nie je núdza a v ktorej sa vďaka rôznym variantom postáv ponúkajú rôzne prístupy na likvidáciu nepriateľa.

Doskové hry podľa počítačových predlôh; screenshot: Doom Doskové hry podľa počítačových predlôh; screenshot: Doom figúrky

Dosková hr Doom ukázala cestu všetkým, ktorí premýšľali, ako previesť frenetickú strieľačku na herné stoly. Vlastne ide o taktickú akciu blížiacu sa počítačovému hitu Superhot.

Doskové hry majú potenciál rozšíriť zážitok z počítačových titulov

Práve FPS od id Software sa mi osobne dosť páči, pretože ponúka inú hrateľnosť v rámci známeho sveta a iba prázdno neodstreďuje slávnu licenciu. Podobne zrejme zmýšľajú aj tvorcovia a distribútori doskoviek, ako som sa mohol presvedčiť v inšpiratívnej diskusii v rámci akcie Albi Game Day konanej 4. mája v pražskej mestskej knižnici. Osobnosti českej dosko-hernej scény Petr Čáslava, Martin Hrabálek (V pasci), David Rozsíval, Jan Vaněček (Shuffle Heroes), Patr Mikša a Roman Hladík (Karak) sa spolu s prizvaným hosťom zo štúdia Awaken Realms, Marcinom Swierkotom, rozhovorili o svojich skúsenostiach s titulmi využívajúcimi slávne počítačové predlohy.

Medzi hlavnými prednosťami licencie sa v diskusii objavila možnosť rozvíjať nevyrozprávané príbehy zo známych svetov. Moja skúsenosť môže vyrieknuté slová len a len potvrdiť. Ako príklad uvediem Zaklínača, ktorý vďaka českému prekladu môže priniesť nové dobrodružstvá pre fanúšikov práce CD Projekt RED aj knižnej predlohy. Asymetricky navrhnuté postavy (Geralt, Triss, Marigold, Yarpen) ponúkajú odlišnú hrateľnosť, úloh je dostatočný počet a ako vám titul zovšednie, strávite pri ňom hodiny dobrej zábavy. Druhým nemenej vydareným počinom je Fallout, ktorému v súčasnosti vychádza rozšírenie Nová Kalifornia. Pre fanúšikov predlohy ide v podstate o povinnosť, reáliami z hry sa tu nešetrí a štvorica rozsiahlo vetvených kampaní sa dá pokoriť samostatne alebo až vo štvorici hráčov.

Doskové hry podľa počítačových predlôh; screenshot: Zaklínač Doskové hry podľa počítačových predlôh; screenshot: Fallout

Ako Zaklínačovi, tak Falloutu sa podarilo rozšíriť obľúbené univerzá o ďalšie príbehy, čo by mohol byť smer, ktorým by sa mohli doskové hry podľa počítačovej predlohy uberať.

Sociálna interakcia vítaná

Vo výpočte výhod stolových hier všeobecne nesmieme zabudnúť na komunikáciu so spoluhráčmi naživo a nie iba cez internetové telefonovanie či chatovanie. Interakcie s ostatnými ponúka nový rozmer do posledného kúta preskúmaných svetov počítačových predlôh. Aj tituly silne zamerané na singleplayer tak nakoniec môžu ponúknuť možnosť, ako si užiť spoločné chvíle v obľúbenom univerze so svojimi priateľmi. Napríklad, na konci roka 2019 sa prirúti lokalizovaná kartová hra PS4 exkluzivity God of War, v ktorej sa okrem samotného Krata vžijete tiež do vedľajších postáv príbehu. Od plne licencovaného projektu si samozrejme sľubujem zachované reálie a grafiku, ktorá ma uhranula v jednej z minuloročných hier roka (ak nie najlepšej).

V podobných mantineloch sa nesie ďalšia doskovka z rodiny SONY – Bloodborne. Opäť sa zameriava na hru pre väčšiu skupinu lovcov, ktorí si navzájom pomáhajú pri likvidácii monštier, ale zároveň si podrážajú nohy, pretože z prekliateho Yharnamu sa môže dostať len jeden. Kartovka podľa diela štúdia FromSoftware si zachováva mierne vyššiu obťažnosť, ale ústretové pravidlá ponúkajú okamžité naskočenie do rozbehnutého vlaku v partiách proti skúsenejším hráčom. Chváliť musím aj zvolenú grafiku naplno využívajúcu nápady japonských vývojárov a som veľmi rád, že sa lokálnemu distribútorovi ADC Blackfire podarilo Bloodborne preložiť do češtiny.

Doskové hry podľa počítačových predlôh; screenshot: Bloodborne Doskové hry podľa počítačových predlôh; screenshot: God of War

Po úmornom presviedčaní a rokovaní sa aj taký moloch ako spoločnosť SONY podujala poskytnúť licenciu na svoje exkluzívne tituly. V prípade Bloodborne ide o veľmi prístupnú kartovku, a preto niečo podobné očakávam tiež od God of War.

Stret doskových hier s technológiami

Na absolútnu zohratosť kolektívu sa spolieha ďalší z projektov podľa počítačovej predlohy – dodnes nedocenený XCOM. Ten bohužiaľ rad nadšencov pôvodnej izometrickej stratégie odpudzuje relatívne zložitejšími pravidlami, ale za odmenu ponúka veľmi intenzívny zážitok s bandou kamarátov. Inváziu humusákov z vesmíru sa totiž snažíte so svojimi tromi spolubojovníkmi zastaviť pod časovým Prés, ktorý z vás vyžmýka to najlepšie. O stráženie ubiehajúcich sekúnd sa stará aplikácia, ktorú musíte mať nainštalovanú na svojom šikovnom zariadení (mobil, tablet). Na zaradenie moderných technológií do sveta stolových hier sa niektorí konzervatívni hráči doskových hier pozerajú cez prsty, ale XCOM, lovecraftovské Panstvo hrôzy alebo skvelé Putovanie po Stredozemi ukazujú, že appky majú na stole svoje miesto.

Doskové hry podľa počítačových predlôh; screenshot: XCOM

Vysoká náročnosť, pocit neustáleho tlaku, dôraz na súhru a ohrozenie v každom ťahu – PC verzia XCOM sa doskovej v ničom nevyrovná.

Odvaha & Kickstarter

Vyššie uvedené tituly dokazujú, že inovatívnosť mechanizmov stolových hier ešte zďaleka nedosiahla svoj vrchol a nevšedné nápady sú oveľa lepšie prijímané ako v oblasti počítačových titulov, pri ktorých veľkí hráči málokedy riskujú s originálnymi prvkami a radšej opakujú overené mustry znamenajúce stabilné predaje. V doskohernom svete sa však točia tiež nemalé peniaze a aj napriek ústretovejšiemu postoju k experimentom sa vydavatelia nepúšťajú do každého odvážneho podniku, takže dizajnéri musia častú nedôveru riešiť zháňaním financií inde. A tu sa svet počítačových a stolových hier stretáva na spoločnom pieskovisku menom crowdfoundingová kampaň.

Ak pozorne sledujete vývoj sponzoringu od obyčajných ľudí na Kickstarteri a podobných platformách, sami ste možno zistili, že digitálny svet sa tu pomaly sťahuje a hlavné miesto preberajú práve doskovky. Ponúka sa otázka, prečo sa prispievatelia radšej prikláňajú k investovaniu do zložitého vývoja stolových hier. Odpoveď je relatívne jednoduchá – rozpracovanú doskovku len tak neukážete, takže musíte mať hotový hrateľný prototyp, ktorý backerom predvediete. A keď fanúšik vidí, ako fungujú základné mechaniky, podporí daný titul oveľa ochotnejšie, pretože vie, že jeho peniaze smerujú na výrobu fyzických komponentov už dotiahnutého produktu.

Doskové hry podľa počítačových predlôh; screenshot: Resident Evil 2 Doskové hry podľa počítačových predlôh; screenshot: Crusader Kings

Úspešné kickstarterové kampane za sebou majú ako takticky ladenú záležitosť Crusader Kings, tak aj konverziu hororu Resident Evil 2.

Výhodu vyfinancovania projektu cez crowdfounding si uvedomujú už aj veľké vydavateľské domy ako Cmon, ktoré si tak overujú záujem publika o jednotlivé tituly (za svoj príspevok dostávajú podporovatelia často inak nezohnateľné artefakty). Vďaka tomu sa púšťajú aj do relatívne drahých akvizícií, ako boli v poslednej dobe treba dosková hra podľa hororového fenoménu Resident Evil 2, taktický klenot Crusader Kings alebo fantasy odnož Zombicide. Vydavatelia počítačových predlôh s hráčmi doskových hier veľmi radi spolupracujú, pretože ide často o bezplatnú reklamnú kampaň, čo sa pravdepodobne stane aj v prípade chystaného pen & paper dobrodružstva zo sveta Cyberpunk 2077, ktoré sa chystá na tohtoročné prázdniny.

Intenzívnejší a bližší zážitok

Na záver si dovolím nevynechať svoj osobný pohľad. Veľmi rád sa ponáram do svetov vytváraných doskovými hrami, pretože v nich môžem rozvíjať vlastnú fantáziu, taktizovať, tvoriť detailnejšie príbehy a tým vnímam všetko dianie oveľa silnejšie. Pri hraní Sid Meier's Civilization ma pri páde niektorého z miest samozrejme chytí zlosť a hneď plánujem odvetu proti umelej inteligencii alebo niekomu po sieti, ale deje sa tak v rámci mantinelov digitálneho zážitku. Avšak vo chvíli, keď sa tak stane pred mojimi očami a niekto mi na plániku Civilization: Nový úsvit (čo je doskoherná podoba slávnej predlohy s veľmi ústretovými mechanikami pre strategických začiatočníkov) vezme MÔJ žetónik a odstráni ho z mapy, krvi by sa vo mne nedorezal.

Doskové hry podľa počítačových predlôh; screenshot: Civilization Doskové hry podľa počítačových predlôh; screenshot: Civilization, národy

Stolová verzia Civilization si vypožičala nielen základné mechaniky, ale aj grafiku. Na rozdiel od digitálnej verzie však nedosahuje takej komplexnosti ako jej sestra z jednotiek a núl. Na druhú stranu si ju môžete zahrať na opustenej chate bez nutnosti elektriny.

Naviac je zábava pozorovať ostatných, ako špekulujú nad vlastnými ťahmi, manipulujú s jednotlivými komponentmi a behajú očami po doske stola, takže môžete ľahšie odhaliť ich budúce plány (keď pridáte blufovanie, máte z toho updatnutý poker). Napriek tomu sa môj najsilnejší zážitok za poslednú dobu netýkal doskohernej bitky so spoluhráčmi, ale komorne depresívneho prežívanie v licencovanej verzii This War of Mine (s rozšírením Mesto sutín), ktoré na náš trh priniesla spoločnosť Albi. Pôvodný titul 11bit Studios narobil vrások na čele a dier do psychickej rovnováhy desaťtisícom hráčov po celom svete, ale v prípade doskovej podoby sa ponoríte do juhoslovanského konfliktu až po uši.

Keď pracujete s postavičkami, skladáte jednotlivé komponenty, staráte sa o preživších a napäto listujete Knihou príbehov fungujúcej ako klasický gamebook, zabudnete na okolitý svet a ani nedýchate. Previazanie jednotlivých mechaník skvele ukazuje, že pôvodná hrateľnosť môžete chytrými nápadmi obohatiť o fungujúce prvky, čo je jednou z hlavných devíz stolových hier všeobecne (aj podľa diskutérov na Albi Game Day). Ak ste sa ešte nenechali zlákať svetom „veľkých“ doskoviek, určite to skúste, pretože stolové hry nie sú len Aktivity, Krycie mená, Človeče, nehnevaj sa, Z rozprávky do rozprávky a Klobúčik, hop! (Podarené tituly nesporných kvalít pre casual hráčov), ale tiež rozsiahle svety často využívajúce počítačové predlohy.

Doskové hry podľa počítačových predlôh; screenshot: This War of Mine, pôvodná verzia Doskové hry podľa počítačových predlôh; screenshot: This War of Mine

This War of Mine pre mňa bol najsilnejší doskový zážitok na dlhú dobu.

• Zdroje: Vlastné

i Mohlo by vás zaujímať
iPozrite sa na všetky články z hernej sekcie. Ďalšie novinky zo sveta hier, esportu a technológií nájdete na facebooku a instagrame Alza Gaming.
Fallout
Dosková hra pre 1–4 hráčov, vhodné od 14 rokov, minimálne na 180 min hrania

50,90 € bez DPH 42,42 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať dnes od 11:30
Objednávací kód: HRAif10142
Fallout – Nová Kalifornia - Spoločenská hra
-5%
Fallout – Nová Kalifornia
Spoločenská hra strategická pre 1–4 hráčov, vhodná od 14 rokov, aspoň na 160 min hrania

-5% 38,90 €
36,90 € bez DPH 30,75 €
Kúpiť
Na sklade 5 ks
Môžete mať zajtra od 8:00
Objednávací kód: HRAif14340
Civilizácia: New Dawn
Dosková hra pre 2–4 hráčov, vhodné od 14 rokov, minimálne na 60 min hrania

51,90 € bez DPH 43,25 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať dnes od 11:30
Objednávací kód: HRAif10503
God Of War – PS4
Hra na konzolu – PS4 / PS4 Pro, krabicová verzia, české titulky, žáner: akčný – vo svete plnom príšer, drakov a bohov leží celá zodpovednosť na tebe – a keď je tvoj život plný krvi a chaosu, ako môžeš napraviť chyby minulosti a ochrániť tak svoju budúcnosť?

17,90 € bez DPH 14,92 €
Kúpiť
Na sklade > 10 ks
Môžete mať ihneď na 3 predajniach
Objednávací kód: MSX2001
Panstvo hrôzy (Mansion of Madness 2nd ed.)
Rodinná hra pre 1–5 hráčov, vhodné od 14 rokov, minimálne na 180 min hrania, je nutné vlastniť pôvodnú hru

96,90 € bez DPH 80,75 €
Kúpiť
Na sklade > 5 ks
Môžete mať dnes od 11:30
Objednávací kód: HRAif10131
Bloodborne - PS4 - Hra na konzolu
-17%
Bloodborne - PS4
Hra na konzolu – PS4 / PS4 Pro, krabicová verzia, kľúč pre PS Store, žáner: RPG, na online hranie vyžaduje predplatné PlayStation Plus - vývojár Hidetaka Miyazaki a tvorcovia z FromSoftware (stvoritelia legendárnych akčných RPG hier Demons Souls, Dark Souls a Dark Souls II) prichádzajú s hrou Bloodborne, úplne novým akčným RPG s unikátnou temnou atmosférou, brutálnou náročnosťou a prepracovaným súbojovým systémom

-17% 17,90 €
14,90 € bez DPH 12,42 €
Kúpiť
Na sklade > 10 ks
Môžete mať dnes od 11:30
Objednávací kód: MSX124
Zombicide: Wulfsburg - Rozšírenie spoločenskej hry
-6%
Zombicide: Wulfsburg
Rozšírenie spoločenskej hry pre 1–6 hráčov, vhodné od 14 rokov, minimálne na 60 min hrania, je nutné vlastniť pôvodnú hru

-6% 53,90 €
50,90 € bez DPH 42,42 €
Kúpiť
Akciová cena
Na sklade 3 ks
Môžete mať zajtra od 8:00
Objednávací kód: HRAif10504
Cyberpunk 2077
Hra na PC –, krabicová verzia, české titulky, žáner: akčný a RPG – Svet, ako ho poznáme, je takmer úplne zničený. MegaCorps ovláda každý aspekt života obyčajných ľudí z najvyšších poschodí svojich obrovských pevností. Pod nimi sú ulice plné drogových gangov a technologických dílerov. Dekadencia, sex a popová kultúra sa mieša s násilným zločinom, extrémnou chudobou a nedosiahnuteľnou vidinou amerického sna.

+ ZADARMO Komiks Cyberpunk 2077 – Original Comics

Predpoklad. cena
50,90 € bez DPH 42,42 €
Rezervovať
Dátum vydania: 19. novembra 2020
Objednávací kód: WG1085
0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
WEB1
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi