Ako pracovať pri počítači postojačky alebo standing office

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizováno

Každý, kto pracuje v kancelárii, to pozná. Bolesti rôznych častí tela spôsobené sedavým zamestnaním a osemhodinovým hypnotizovaním obrazovky pracovného notebooku alebo monitora počítača. Nejedna z tých tisícov kancelárskych myšiek určite niekedy premýšľala nad tým, ako zlepšiť svoje pracovné podmienky a čo všetko by bolo možné na pracovisku zmeniť. Novým trendom, ktorý sa v tomto smere šíri svetom ako lavína, je práca na počítači postojačky čiže standing office. Aké výhody a nevýhody polohovacie stoly a stanice ponúkajú?

Standing office; práca postojačky

Ako pracovať pri počítači postojačky alebo standing office – OBSAH

  1. Nový trend – STANDING OFFICE
  2. Vyberáme polohovateľný stôl
  3. Plusy a mínusy práce na počítači postojačky
  4. Pracujte efektívne aj z domu
  5. Zhrnutie a odporúčania
  6. Zdravé sedenie: Ako na to, keď nemôžete pri stole stáť?

Nový trend – STANDING OFFICE

Práca na počítači postojačky čiže standing office je vhodnou alternatívou pre všetkých, ktorí trávia svoj pracovný deň v kancelárii. Ako to dosiahnuť a čo k takej zmene potrebujete? Stačí len vybrať ten správny polohovateľný stôl a s ním sa vám otvoria nové možnosti. Pri práci v stoji totiž toľko nezaťažujete najmä chrbtové svalstvo, a predchádzate tak nepríjemným bolestiam, pretože musíte stáť rovno, nekrútiť sa a nekriviť sa. Celé telo sa vám báječne prekrvuje, a pokiaľ správne nastavíte výšku pracovného stola, máte pri práci obe ruky pohodlne opreté.

Tipy na polohovacie stoly a ergonomické príslušenstvo

AlzaErgo TTE-03 160x80cm hnedá dyha
Kvalitné a odolná stolová doska Celkom iste poznáte naše ergonomické stoly AlzaErgo Table, ktoré znamenajú revolúciu pre prácu v kancelárii.
Viac
99,90 €
AlzaErgo TTE-01 140x80cm biely laminát
Kvalitné a odolná stolová doska Celkom iste poznáte naše ergonomické stoly AlzaErgo Table, ktoré znamenajú revolúciu pre prácu v kancelárii.
Viac
66,90 €
i Už ste počuli o inteligentných stenách? Píšte a kreslite po stenách v zasadacej miestnosti alebo napríklad aj v detskej izbe!

Na druhej strane však standing office neznamená, že by ste museli namiesto sedenia pri počítači osem hodín len stáť. Vtip je v tom, že počas svojej pracovnej doby striedate sedenie a státie presne podľa toho, ako si to vaše telo vyžaduje. Táto prax je dnes už celkom hojne rozšírená najmä v Nemecku alebo v Škandinávii a postupne preniká aj do domácností, pretože čoraz väčšie percento ľudí pracuje čiastočne, alebo úplne aj z domova.

Vyberáme polohovateľný stôl

Výber toho správneho polohovateľného pracovného stola je pre standing office zásadný. Musíte vopred zvážiť nielen rozmer pracovnej dosky, ktorá by mala zodpovedať vašim potrebám, ale predovšetkým sumu, ktorú ste za stôl ochotný zaplatiť. Na výber máte z troch kategórií stolov podľa typu ovládanie – mechanicky ovládané stoly na kľučku, mechanicky ovládané stoly s piestami alebo moderné, elektricky ovládané stoly s elektromotormi. Uvážiť musíte tiež to, či sa uspokojíte so stolom dovezeným z ázijských trhov, často s kratšou životnosťou, alebo stavíte na kvalitu a vyberiete si z ponuky tuzemských firiem.

Standing office; práca postojačky
Základom práce postojačky je kvalitný polohovateľný stôl.

Plusy a mínusy práce na počítači postojačky

Ako hovorí známe porekadlo – nič sa nemá preháňať. A to bezo zvyšku platí aj o práci na počítači postojačky. Ak svoj režim úplne otočíte a zo dňa na deň vymeníte sedenie za celodenné státie, určite vás neminú problémy s bolesťou nôh, chodidiel, piat, kŕčové žily alebo únava svalov. Dôležité je hlavne zo začiatku skúšať státie po kratších chvíľkach, než si na nový spôsob práce telo navykne.

i Ako vybrať tú najlepšiu kancelársku stoličku? Mrknite na náš podrobný test a zistite, ktorá z troch obľúbených kancelárskych stoličiek ponúka to najpohodlnejšie a zároveň najzdravšie sedenie!

Našťastie však pozitívne účinky práce na počítači postojačky prevažujú. Pri státí zapájate viac svalov, viac sa hýbete. Udržujete chrbát vo vzpriamenej polohe, a uľavujete tak chrbtici. Práca postojačky je vhodnou alternatívou najmä pre osoby s nadpriemernou výškou, pretože pre nich je celodenné sedenie ozajstné peklo. Polohovateľnú výšku pracovného stola oceníte tiež pri drobných poradách s kolegami nad rozrobenou prácou. Stôl jednoducho len stlačením tlačidla zdvihnete. Nemusíte tak prisúvať stoličky a kolegovia sa nad vami nemusia hrbiť.

Všetky kancelárske vybavenia vyrábané s dôrazom na zdravie nájdete v kategórii Ergonómia a zdravé sedenie.

Polohovateľné stoly denne nachádzajú uplatnenie aj v zasadacích miestnostiach a prednáškových sálach rôznych veľkostí. Viesť meeting, mať prezentáciu pred klientmi alebo prednášku na konferencii postojačky je pre rad manažérov príjemnejšie a ich postoj robí na poslucháča lepší dojem.

Pracujte efektívne aj z domu

V súčasnej dobe sa čoraz viac rozmáha možnosť pracovať z domu, ktorú nadšene vítajú mamičky s menšími deťmi alebo ľudia, ktorí musia do zamestnania dochádzať zďaleka. Tento trend má nesporne svoje výhody aj pre zamestnávateľov, a tak nie je divu, že sa možnosť tvz. home office stále častejšie vyskytuje medzi benefitmi k ponúkaným pracovným ponukám.

Pracovať z domu však vyžaduje značnú dávku sebadisciplíny a tiež nutnosť vlastného priestoru, kde sa vám bude príjemne a pokojne pracovať. Spočiatku možno zvládnete vybavovať emaily a ďalšiu korešpondenciu na gauči v obývačke alebo pri kuchynskom stole, čoskoro však prídete na to, že okrem neustálych rušivých podnetov sa tento štýl práce neblaho podpisuje na vašom zdravotnom stave. Nevhodné sedenie pri počítači má totiž na svedomí nepríjemné bolesti chrbta, stuhnutosť svalov a kĺbov aj ďalšie zdravotné problémy. Preto by ste si mali aj pri práci z domu zariadiť také pracovné miesto, ktoré bude spĺňať všetky náležitosti na efektívnu prácu, medzi ktoré rozhodne patrí standing office.

Odporúčané vybavenie pracovného miesta pri home office:

Tipy ako pracovať efektívnejšie

Logitech Marathon Mouse M705

Bezdrôtová laserová myš s dostatkom energie vďaka životnosti batérií tri roky, a nenáročným prijímačom. Až trojročná životnosť batérií...

Viac
36,90 €
Logitech MX Vertical

Nová vertikálna myš Logitech MX Vertical patrí medzi špičkové príslušenstvo spájajúce moderný dizajn a praktickosť. S myšou, ktorá bola vyvinutá prioritne na zníženie svalového zaťaženia, tlaku na zápästí a upravenia celkovej polohy, vydržíte pracovať oveľa dlhšie a s väčším pohodlím.

Viac
87,90 €

Zhrnutie a odporúčania pre prácu postojačky

Striedanie sedenia a státia pri práci na počítači je novým trendom, ktorý k nám postupne preniká. Jeho brzdou sú ale vyššie obstarávacie náklady polohovateľného pracovného stola. Pokiaľ sa však na vec pozeráme z pozície zamestnávateľa, nemalo by pre nás byť nič dôležitejšie ako zdravie našich zamestnancov a zabezpečenie ich maximálneho pohodlia pri práci. Ak ste freelancer, tak je pre vás investícia do polohovateľného stola investíciou len a len do vášho zdravia.

Standing office; práca postojačky
Standing office nie je len o nekonečnom státí pred počítačom – kombinovať prácu postojačky a v sede je dnes už na mnohých miestach bežnou praxou.

Či tak alebo onak, než sa pustíte do rekonštrukcie kancelárie, je dobré si prácu na počítači postojačky niekde vyskúšať. Ak nemáte nablízku nejaké coworkingové centrum, kde sa s polohovateľnými pracovnými stolmi môžeme už pomerne často stretnúť, skúste si sami doma provizórne pracovný stôl na státie vytvoriť. Sami na sebe si tak vyskúšate, ako veľmi vám táto metóda vyhovuje a či má pre vás zmysel.

i Bolí vás z každodennej práce na počítači hlava? Spôsobovať to môže zle nastavený monitor. V našom článku vám preto poradíme, ako na základné nastavenie a kalibráciu monitora.
standing office; práca postojačky
Pre prácu postojačky je potreba vhodnej obuvi. Ihlové podpätky sú možno vhodné na produktové fotografie, v praxi ich ale príliš neodporúčame.

Pokiaľ zostanete verný klasike, nezabúdajte na to, že už dve hodiny sedenia denne sú pre ľudské telo škodlivé a že sedenie pri počítači je potrebné čo najviac prerušovať – či už chodením na meetingy, klábosením s kolegami v kuchynke pri káve, alebo neformálnymi rokovaniami v pohybe, napríklad v parku. Navyše je preukázané, že takéto meetingy prinášajú okrem pohybu novú inšpiráciu a nový pohľad na vec.

Zdravé sedenie: Ako na to, keď nemôžete pri stole stáť?

Nemáte voľné prostriedky na nákup polohovateľného stola? Alebo stôl máte a nechce sa vám kupovať nový? Pokiaľ sa nechcete alebo nemôžete púšťať do standing office, mali by ste aspoň zdravo sedieť. Dôležité je mať pri sedení rovný chrbát, v lakťoch a kolenách pravý alebo väčší uhol a horný okraj monitora vo výške očí. Potom je ale dôležité sa pravidelne prechádzať, najmä, keď nemôžete striedať sedenie a státie.

Ako na zdravé sedenie vám poradí video kanál AlzaTech.

Základom je však zdravotná kancelárska stolička. Keď sedíte niekoľko hodín v kuse, mali by ste pod sebou mať skutočne kvalitný kus nábytku. Ide o investíciu do zdravia. Sedieť na stoličke, ktorá vás k úsiliu držať správnu polohu nijako nepodporuje, je rýchla cesta k bolestiam chrbta. Dobrá stolička má anatomickú bedrovú oporu, polohovateľné podrúčky a kvalitný podsedák. Vyššie modely sa potom dokonca pohybujú tak, aby sa vášmu telu prispôsobili.

i V AlzaMagazíne pre vás máme aj ďalšie články:

Tipy na zdravotné stoličky

TOPSTAR Sitness 45 červená
Základom zdravého sedenia v práci je kvalitná kancelárska stolička. Topstar Sitness 45 je preto vybavená veľmi pohodlným sedadlom, ktoré je vďaka patentovanému Body-Balance-Tec kĺbu pohyblivé do strán. Úplný komfort zaisťuje tiež výškovo a hĺbkovo nastaviteľná opierka hlavy.
Viac
393,90 €
TOPSTAR Sitness 45 antracitová
Základom zdravého sedenia v práci je kvalitná kancelárska stolička. Topstar Sitness 45 je preto vybavená veľmi pohodlným sedadlom, ktoré je vďaka patentovanému Body-Balance-Tec kĺbu pohyblivé do strán. Úplný komfort zaisťuje tiež výškovo a hĺbkovo nastaviteľná opierka hlavy.
Viac
393,90 €
TOPSTAR Sitness 45 sivá

Základom zdravého sedenia v práci je kvalitná kancelárska stolička. Topstar Sitness 45 je preto vybavená veľmi pohodlným sedákom, ktorý je vďaka patentovanému Body-Balance-Tec kĺbu pohyblivý do strán...

Viac
412,54 €
TOPSTAR Sitness 45 zelená
Základom zdravého sedenia v práci je kvalitná kancelárska stolička. Topstar Sitness 45 je preto vybavená veľmi pohodlným sedadlom, ktoré je vďaka patentovanému Body-Balance-Tec kĺbu pohyblivé do strán. Úplný komfort zaisťuje tiež výškovo a hĺbkovo nastaviteľná opierka hlavy.
Viac
466,90 €
TOPSTAR Sitness 45 oranžová

Základom zdravého sedenia v práci je kvalitná kancelárska stolička. Topstar Sitness 45 oranžovej farby je preto vybavená veľmi pohodlným sedadlom s patentovaným kĺbom.

Viac
412,54 €
TOPSTAR Sitness 45 bordó

Základom zdravého sedenia v práci je kvalitná kancelárska stolička. Topstar Sitness 45 farby bordó je preto vybavená veľmi pohodlným sedadlom...

Viac
412,55 €
TOPSTAR Sitness 45 tmavo modrá

Kancelárska stolička Topstar Sitness 45 je základom zdravého sedenia. Jeho zárukou sú napr. patentovaný kĺb, synchrónny mechanizmus a kvalitné materiály.

Viac
412,54 €
TOPSTAR Sitness 15 čierna

Kancelárska stolička Topstar Sitness 15 je veľmi pohodlná vďaka Fitnes-orto-sedadlu s patentovaným Body-Balance-Tec kĺbom vhodným pre dynamické sedenie.

Viac
381,90 €

A posledná rada na záver, určená najmä pre dámy – ak sa rozhodnete pri práci na počítači stať, kúpte si pohodlné topánky. Dlhé státie na ihličkových podpätkoch rozhodne nikomu neprospeje.

4,5 45×
AlzaErgo Arm S25B
Držiak na monitor – voľne stojaci, pre monitor veľkosti 17 až 32", max. zaťaženie 7 kg, náklon +/- 20°, natočenie 90°, rotácia 360°, VESA uchytenie 75×75 a 100×100 mm, kĺbový, sklopný a s plynovou pružinou, čierna farba
Super cena
55,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: AEY0824
5,0 12×
AlzaErgo ErgoArm D30B
Držiak na monitor – voľne stojaci, pre monitor veľkosti 17 až 27", max. zaťaženie 12 kg, náklon +/- 20°, natočenie 20°, rotácia 360°, VESA uchytenie 75×75 a 100×100 mm, kĺbový, sklopný a s plynovou pružinou, čierna farba
Super cena
67,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: AEY0825
4,9 157×
AlzaErgo Riser ER100
Podstavec pod monitor – rozmery 37×23.5×10cm, nosnosť 20kg, odporúčaná veľkosť obrazovky 13"–32", kombinácia kvalitnej nehrdzavejúcej ocele a hliníka
Super cena
15,90 €
Na sklade > 10 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: AEY0790
4,7 125×
AlzaErgo Riser ER130
Podstavec pod monitor – rozmery: 60×26×12cm, nosnosť: 20kg, odporúčaná veľkosť obrazovky: 13“–32", kombinácia kvalitnej ocele a drevotriesky
Super cena
23,90 €
Na sklade > 10 ks
Objednávací kód: AEY0791
4,7 116×
AlzaErgo Riser ER160WB
Podstavec pod monitor – rozmery 54×26×14cm, nosnosť 10kg horná polica a 5kg spodná, odporúčaná veľkosť obrazovky 13"–32", kombinácia drevotriesky a plastu
Super cena
27,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: AEY0797
4,8 40×
AlzaErgo Riser ER130WBD
Podstavec pod monitor – rozmery 100×26×12.4cm, nosnosť 20kg, odporúčaná veľkosť obrazovky 13"–32", kombinácia kvalitnej ocele a drevotriesky
Super cena
35,90 €
Na sklade > 5 ks
Objednávací kód: AEY0796
Vytlačiť
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií