AlzaPlus+ drogerie Emise pro AP+ v app - všechny segmenty

Prebaľovanie bábätka (TIPY A TRIKY)

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Tak je to tu. Zvládli ste to, máte doma bábätko. Malinké, voňavé a celé vaše. Veľmi mu to pristane v zavinovačke a ešte viac v tej béžovej kombinézke od svokry. Ale čo keď zrazu prestane byť voňavé? Prvé prebaľovanie bábätka je výzva, ale opakovanie robí majstra. Poradíme vám, ako efektívne na prebaľovanie novorodenca, dokedy je nutné prebaľovanie v noci, aké odlišnosti na vás čakajú pri prebaľovaní chlapčeka, na čo myslieť, keď s bábätkom idete von alebo čo platí na staršie dieťa, ktoré by vám chcelo z prebaľovacieho pultu pomaly zliezť. Prečítajte si všetko, čo potrebujete vedieť o prebaľovaní bábätka a zistíte, že to nie je zase taká veda.

Prebaľovanie bábätka

Prebaľovanie novorodenca: Všetko, čo potrebujete vedieť – OBSAH

  1. Prebaľovanie novorodenca
  2. Prebaľovanie bábätka: Kedy prebaľovať?
  3. Kde prebaľovať: Výška prebaľovacieho pultu je dôležitá
  4. Ako na prebaľovanie novorodenca: Poriadne sa vybavte
  5. Prebaľovanie v noci: Nebude to navždy
  6. Prebaľovanie dojčiat: S bábätkom sa rozprávajte
  7. Prebaľovanie chlapca môže byť oriešok

Prebaľovanie novorodenca

Prebaľovanie bábätka je jedna z vecí, s ktorými vás zdravotné sestričky zoznámia čo najskôr po pôrode. Väčšina mamičiek je po príchode z pôrodnice do istej miery oboznámená s tým, ako často prebaľovať novorodenca. Neexistuje však iba jediný univerzálny návod, ktorý by bol najlepší pre všetky bábätká aj mamičky (či oteckov), a preto prinášame inšpiráciu, ako možno prebaľovacie postupy upraviť, aby vám viac vyhovovali.

Prebaľovanie bábätka – novorodenec
Na to, aké prebaľovacie metódy sú najlepšie, spoločne so svojím dieťatkom skoro prídete. Prebaľovanie novorodenca si osvojíte behom pár pokusov.

Prebaľovanie bábätka: Kedy prebaľovať?

Na otázku „Kedy a ako často prebaľovať bábätko“ existuje iba jedna odpoveď – keď je to potrebné. Novonarodené bábätko môže spotrebovať aj 12 plienok za deň. Čistá plienka na zadočku je prísľubom spokojného bábätka, preto na pravidelné prebaľovanie novorodenca a kontrolu plienky nezabúdajte.

Novorodenec má veľmi silný gastrointestinačný reflex – keď papá, tak kaká. Alebo tesne potom. Preto je vhodné vypozorovať, ako to má vaše bábätko. Znečistenú plienku treba prebaliť čo najskôr, aby sa predišlo zapareninám či vzniku infekcie, ktorá môže okrem iného spôsobiť zápal močových ciest, najmä dievčatám. Všetko o prevencii aj liečbe zaparenín sa dozviete v našom článku Plienková dermatitída: Ako liečiť zapareniny u detí?.

Prebaľovanie bábätka – plač
S poďakovaním od svojej prebaľovanej ratolesti určite nepočítajte. V prvých týždňoch života pre neho prebaľovanie nie je práve zábavná činnosť.

Do prebaľovania bábätka sa ale môžete pustiť aj pred kŕmením, najmä vtedy, pokiaľ bábätko veľmi rado spinká a je potrebné ho k jedlu povzbudzovať, a teda aj budiť. Prebalením ho prebudíte skutočne dôkladne a nezriedka vám to dá hlasno najavo. Hovorením ho ale môžete zase upokojiť, zaručene potom samotným dojčením či saním z fľaštičky.

Mnohé mamičky uprednostňujú opačné poradie – najprv dojčiť, potom prebaľovať. V takom prípade je vhodné po dojčení s prebaľovaním počkať aspoň 15 minút, a to hlavne z dvoch dôvodov – hneď po jedle by sa s novorodencom nemalo manipulovať, aby sa mu nekrčil žalúdok a on zbytočne nevrackal. Tiež musíme dať organizmu bábätka čas spracovať informáciu, že prišla potrava a je potreba tiež niečo vylúčiť. Nechceme predsa za chvíľu prebaľovať opäť.

Prebaľovanie bábätka
Či už bábätko dojčíte, alebo mu dávate jesť z fľaše, prebaľovanie bábätka je s kŕmením vždy úzko späté.

Prebaľovanie pred či po kŕmení u novorodencov znamená, že sa prebaľuje vo dne v noci. Pomerne obvyklý je trojhodinový cyklus papať – kakať – spinkať, ktorý je preložený krátkymi bdelosťami. Preto je vhodné zaobstarať si do miestnosti, kde spinká bábätko, nejaké rozsvietené nočné svetlo, ktoré bude dostatočné na prebaľovanie, ale zároveň nebude dospelých rušiť pri spánku, ak spia s novorodencom v jednej miestnosti. Bábätká sa spravidla v tomto veku kvôli svetlu, ale ani hluku nebudia, vám lampička prebaľovanie novorodenca ani jeho spánok nijako neskomplikuje.

Kde prebaľovať bábätko: Výška prebaľovacieho pultu je dôležitá

Aby bolo prebaľovanie bábätka doma čo najkomfortnejšie, budete pravdepodobne potrebovať prebaľovací pult. Na trhu ich je nepreberné množstvo v rôznych formách – samostatné na nôžkach, so zabudovanou komodou, kombinované s vaničkou, alebo dokonca s postieľkou, závesné, výklopné... Neváhajte si pred narodením bábätka zájsť do obchodu vyskúšať, ako sa budete pri tom či onom prebaľovacom pulte cítiť. Je vhodné, aby mali prebaľovacie pulty dostatok dobre dostupných úložných priestorov a odkladacích miest na plienky, detskú kozmetiku či oblečenie. Taký prebaľovací pult vám umožní mať všetko potrebné na prebaľovanie bábätka pekne po ruke a uľahčí vám manipuláciu s bábätkom počas procesu prebaľovania.

Prebaľovanie bábätka – výška prebaľovacieho pultu
Aj keď sa v kritických situáciách zaobídete aj bez neho, prebaľovací pult je na pohodlné a dôkladné prebalenie zásadný.

Je tiež dôležité, aby mal prebaľovací pult správnu výšku. Orientačne ju môžeme prirovnať k výške kuchynskej linky. Ak sa vám dobre pracuje pri štandardne vysokej linke, výška prebaľovacieho pultu 85 – 90 cm by pre vás mala byť dostačujúca. Pokiaľ meriate však cez 175 cm, je na zvážení vyšší prebaľovací pult, napríklad 95 cm. Mamičky a oteckovia nižšieho vzrastu zase uprednostnia výšku okolo 80 cm. Takúto flexibilitu umožňujú výškovo nastaviteľné prenosné prebaľovacie pulty, alebo napríklad prebaľovacie pulty montované na stenu.

Ak vám štandardná ponuka nevyhovuje, môžete si kúpiť samostatný prebaľovací pult (dosku) a namontovať si ju na ľubovoľne vysokú skrinku. Samozrejme je vždy možnosť nechať si prebaľovací pult vyrobiť podľa svojich predstáv na mieru u šikovného stolára. Výšku prebaľovacieho pultu si tak sami vyberie podľa svojich potrieb a preferencií tak, aby pre vás prebaľovanie bábätka bolo maximálne pohodlné.

Prebaľovací pult – podložka
K prebaľovaciemu pultu jednoznačne patrí aj prebaľovacia podložka so snímateľným poťahom. Tá dieťatku počas prebaľovania zaistí komfort a bezpečie.

Na prebaľovacom pulte by nemala chýbať mäkká, umývateľná podložka na prebaľovanie. Často sa vyrába z molitanu s PVC obalom a je možné si na ňu zakúpiť textilné poťahy, ktoré sa po znečistení vyperú. Užitočnou vychytávkou je umiestnenie preloženej látkovej plienky do priestoru, kde má bábätko zadoček – ak dôjde k malému znečisteniu, položenú plienku vymeníme a vyperieme ľahšie než celý poťah.

Pre prípad prebaľovania bábätka mimo domov je vhodné mať vždy so sebou prebaľovaciu tašku. V nej by nemala chýbať textilná alebo jednorazová prebaľovacia podložka, niekoľko čistých plienok, vlhčené obrúsky, masť na zapareniny, niekoľko vreciek na použité plienky a ideálne aj kompletná súprava oblečenia na prezlečenie, ktorá zodpovedá ročnému obdobiu.

Ako na prebaľovanie novorodenca: Poriadne sa vybavte

Prebaľovanie bábätka sa bez „pomocníkov nezaobíde“. Pokiaľ máte zvolené, kde prebaľovanie prebehne, je optimálne si pripraviť potrebné vybavenie, ktorého súčasťou bude: čistá plienka, vlhčené obrúsky (kupované alebo doma vyrobené, prípadne navlhčený perlan odstrihnutý do správnej veľkosti), toaletný papier, krém na zapareniny, prípadne ešte textilná plienka či uterák na osušenie zadočku po umývaní. Je vhodné mať na dosah odpadkový kôš a igelitové vrecká na plienky v prípade, že používame plienky jednorazové, alebo miesto na odloženie plienky látkovej.

Prebaľovanie bábätka – plienky
Pri kvalitných plienkach prebaľovacia výbava začína, určite pri nich ale nekončí. Pri prebaľovaní bábätka využijete aj ďalších pomocníkov.

Prebaľovanie bábätka krok za krokom:

  1. Keď je všetko pripravené, bábätko položíme na prebaľovaciu podložku.
  2. Najprv vyzlečieme oblečenie bábätka z dolnej polovice tela. Potom rozopneme plienku a skontrolujeme obsah.
  3. Ak sa tam nenachádza stolica, nie je nevyhnutné plienku automaticky meniť. Môžeme skontrolovať, či ešte niečo „pojme“, a to napríklad tak, že pritlačíme dovnútra plienky kúsok toaletného papiera a sledujeme, či zvlhol. Obyčajnejšie plienky týmto „testom“ neprejdú napríklad už po hodine používania, v kvalitnejšej plienke sa môže bábätko cítiť komfortne určite 3 hodiny, často aj dlhšie, veľakrát aj celú noc. Záleží samozrejme aj na tom, koľko tekutín dieťa vylúči. U novorodencov toto ale nie je príliš relevantné, pretože plienka je zvyčajne znečistená aj stolicou, takže prebaľujeme naozaj často.
  4. ! Vlhčené obrúsky ani perlan nevyhadzujte do toalety! Vlhčené obrúsky patria do zmesového odpadu. Tam môžete vhodiť aj perlan, ten možno ale tiež skompostovať.
  5. Rozopnutú plienku ešte necháme pod zadočkom bábätka a obrúskom (či navlhčeným perlanom) utrieme znečistené miesta. Začíname v prednej časti a pokračujeme k zadočku. Niektoré mamičky uprednostňujú umyť zadoček pri prebaľovaní vodou – aj v tomto prípade je možné použiť pre prvú fázu utretie obrúskom. Umývanie vodou je veľmi vhodné pre deti s citlivou pokožkou a všeobecne aj pre dievčatká – lepšie sa umyjú záhyby na genitáliách a znižuje sa riziko infekcie močových ciest či pohlavných orgánov.
  6. V priebehu utierania plienku spod bábätka vyberieme a zmotanú pomocou postranného pásku zalepíme do pevného valčeka. S takto upravenou plienkou sa lepšie manipuluje a menej sa z nej šíri zápach.
  7. Prebaľovanie bábätka – kôš plný plienok
    Správne zalepenie plienky do valčeka spoľahlivo udrží nechcený obsah vnútri a minimalizuje nepríjemný zápach počas prebaľovania bábätka.
  8. Keď je zadoček čistý, pripravíme si plienku tak, že ju rozbalíme a dôkladne roztiahneme do všetkých smerov, aby sa narovnala. Potom jej zadnú časť (tú s páskami) vložíme bábätku pod zadoček (môžeme ho ľahko nadvihnúť za členky alebo lýtka), plienku umiestnime medzi nožičky a zapneme pásiky plienky. Plienka by nemala byť príliš voľná ani príliš utiahnutá – medzi plienku a bruško bábätka by sme mali byť bez problémov schopný vsunúť štyri prsty, keď sa ale zároveň pokúsime odtiahnuť pas plienky od bruška, nemalo by sa to podariť.

Po zapnutí plienky ešte musíme narovnať okolo nožičiek tesniace gumičky, ktorými je plienka lemovaná. Plienky majú spravidla gumičky dve – vonkajšie a vnútorné. Vnútornú gumičku posunieme čo najďalej od stredu plienky, aby bábätko netlačila a zároveň plnila svoju funkciu zachytávania všetkého, čo by mohlo z plienky uniknúť von. Vonkajšie gumičky bývajú súčasťou akéhosi kanýrku, ktorý by mal celý byť mimo plienky. Opäť je cieľom pohodlie bábätka aj funkčnosť plienky.

Prebaľovanie v noci: Nebude to navždy

Prebaľovaniu v noci sa zrejme nevyhnete, pretože, ako už bolo spomenuté, novorodené bábätka zvyčajne nedodržiavajú nočný pokoj. Chcú jesť či spať, nech je akákoľvek denná doba. Podobne často tiež nasleduje ich prebaľovanie plienky so stolicou, nezriedka aj 10× denne. Po niekoľkých týždňoch sa však trávenie bábätka stabilizuje, najmä ak je plne dojčené. Bábätko bude kakať menej často, preto je tiež možné prebaľovať v dlhších intervaloch, napríklad po druhom dojčení či pred ním.

Prebaľovanie v noci
Nočná bábätkovská nespokojnosť je väčšinou spôsobená hladom alebo plnou plienkou. Nenechávajte dieťa neprebalené až do rana, prebaľovanie novorodenca by malo prebiehať aj počas noci.

Niektoré plne dojčené bábätká majú stolicu v extrémnych prípadoch aj raz za týždeň či desať dní, pretože materské mlieko je takmer dokonale stráviteľné a telíčko nemusí vylučovať príliš odpadových látok. Po šestonedeli, keď už je bábätko zvyčajne zvyknuté na svoje jedlo (materské alebo umelé mlieko), je možné upustiť od budenia prebaľovaním a plienku meniť naozaj len v prípade potreby.

Najprv mamičky spravidla upúšťajú od prebaľovania v noci. Niektoré bábätká už v prvých týždňoch života majú jeden dlhší nočný spací interval (napr. 5 hodín), a tak je príhodné im nechať jednu plienku po dlhšiu dobu. Aj v prípade, že sa bábätko v noci budí na jedlo v štandardných intervaloch, niekedy ho nie je nutné prebaľovaním cielene budiť, ale len mu dať toľko mlieka, koľko samo chce, a nechať ho spinkať ďalej. Samozrejme ak zistíte, že sa bábätko v noci pokakalo, je potrebné plienku vymeniť čo najskôr a nečakať do rána.

Prebaľovanie dojčiat: S bábätkom sa rozprávajte

Prebaľovanie bábätka sa s postupujúcim vekom stáva o niečo zábavnejšou činnosťou. Čím dlhšie sú bábätká na svete, tým viac sa o neho zaujímajú a tým viac toho vedia. Také štvormesačné batoľa by sa veľmi rado pri prebaľovaní otáčalo na bruško, hralo sa s plienkou, ktorú máte vedľa neho pripravenú (alebo ešte radšej s tou „voňavou“, ktorú ste mu práve zložili), alebo kopalo nožičkami presne tak, ako vy nepotrebujete. A čím bude starší, tým bude pravdepodobne aktívnejší.

Prebaľovanie dojčiat
Dieťa akéhokoľvek veku je žiaduce pri prebaľovaní zabaviť. Pre všetkých potom bude táto činnosť príjemnejšia.

Preto je vhodné si pre neho pred prebaľovaním pripraviť napríklad nejakú zaujímavú hračku a raz za čas ju obmeniť. Alebo mu pri akcii rozprávať básničky, spievať, robiť tváre alebo len opisovať s výraznou mimikou čo robíte, ako by ste opisovali diel Hry o tróny. Deti okolo 1 roka už po vás budú opakovať zvuky alebo vám odpovedať na „Ako robí krava?“, prípadne ukazovať „Kde máš nos?“ a ich pozornosť tak ľahšie odvediete od snahy otáčať sa pri prebaľovaní na bruško alebo kopať prebaľujúceho do rúk.

Pre bábätko je tiež veľká zábava ťahanie za plienku, a teda aj viac-menej nezámerné rozlepovanie pásikov, ideálne ešte pred tým, než ich zvládnete zneprístupniť zapnutím body alebo pretiahnutím nohavíc. Tu prichádzajú k slovu plienkové nohavičky, ktoré sa dajú nasadiť v kratšom čase než klasické zapínacie, spravidla dobre sedia cez bruško a chýbajú im tak lákavé lepiace pásky. Prebaľovanie bábätka tak môžu príjemne uľahčiť.

i Chcete skúsiť výrobu domácich vlhčených obrúskov? Máme pre vás článok: Domáce vlhčené obrúsky (NÁVOD)

Zároveň sú plienkové nohavičky výborné na tréning chodenia na nočník – v ľubovoľnom počte opakovaní sa dajú s minimom úsilia ľahko stiahnuť ku kolienkam a opäť vytiahnuť. Staršie batoľa to za chvíľu môže zvládnuť samo – a určite mu to isté onedlho pôjde aj s naozajstnou spodnou bielizňou! Nevýhodou je, že v niektorých prípadoch môže nohavičková plienka pohltiť menší objem ako jej ekvivalent s páskami a nemožno upraviť priľnutie gumičkových lemov okolo nožičiek. Preto nemusia byť príliš vhodné ako nočné plienky, ale o to viac si ich výhod užijete cez deň.

Prebaľovanie chlapca môže byť oriešok

Prebaľovanie chlapčeka má svoje vlastné špecifiká. Každá mamička chlapčeka snáď niekedy zažila tú frustráciu, kedy sa každé ráno bábätko prebudilo s mokrým oblečením, často na boku. Zle som umiestnila plienku? Veľa pil? Vrtí sa v noci? Veľa otázok letí mamičke hlavou, keď v piatok už piatykrát za týždeň mení vlhké prestieradlo v postieľke.

Prebaľovanie bábätka – chodiace dieťa
Môžete si byť istý, že dieťaťu, ktoré chodí a behá, sa na prebaľovacom pulte veľmi páčiť nebude. Pri prebaľovaní bábätka tak budete musieť zapojiť fantáziu a snažiť sa ho zabaviť.

Nebojte, mamičky, aj u dievčatiek sa to niekedy stáva. Tu je niekoľko tipov, ako na to:

1. Dávajte jednorazovú plienku „na dvakrát“

Potom, čo chlapčekovi vymeníte plienku, ho v nej chvíľku nechajte. Ako sa bábätko hýbe, flexibilná plienka sa môže niekde ľahko natiahnuť, splasnúť alebo aj skĺzne pod bruško. Po niekoľkých minútach, kedy si bábätko v plienke pobudlo, plienku znovu rozlepte a zalepte. Možno, že si všimnete, že je potrebné ju uťahovať viac alebo menej, prípadne umiestniť inak, než ako ste to robili doteraz. Pravdepodobne potom bábätku lepšie sadne, a bude tým pádom aj lepšie plniť svoju funkciu.

2. Skúste inú veľkosť

Veľkosti na plienkach podľa váhy sú iba odporúčané. Každé bábätko má trochu inú postavu a práve veľkosť číslo tri nemusí byť pre jeho šesť kíl ideálna. Skúste plienku menšiu aj väčšiu, napríklad len na noc.

Prebaľovanie – únik moču
Aj s kvalitnou plienkou sa vám môže takýto pohľad naskytnúť.

3. Skúste inú značku či typ

Vyhovuje vám, ako je plienka mäkká, ako saje, ako nová vonia, ale príde vám, že bábätku úplne nesedí? Skúste inú značku alebo inú sériu rovnakého výrobcu. Pokiaľ vám doma ostane načatý balík detských plienok, na Facebooku určite nájdete skupinku mamičiek vo vašom okolí, z ktorých niektorá váš prebytok rada využije.

4. Prebaľujte častejšie

Chlapčekovia a dievčatká cikajú trochu inak, to všetci vieme. Na plienku to má ale vplyv taký, že dievčatká majú plienku mokrú pomerne rovnomerne, chlapci však najmä vpredu. Môže to mať za následok, že kapacita plienky už nestačí pohltiť všetko a vlhkosť sa dostane aj mimo plienku. Tu je namieste prebaľovať častejšie či zmeniť značku plienok. Určite nie obmedzovanie príjmu tekutín bábätka! Rovnomernejšiu distribúciu tekutín v plienke chlapčeka môžeme tiež ovplyvniť tým, že pri upevňovaní plienky nasmerujeme jeho genitál smerom nadol. Pozitívny efekt sa dostaví.

Samostatnou kapitolou je cikanie pri prebaľovaní. Robia to chlapci aj dievčatká, ale u chlapčekov to spravidla spôsobuje trochu väčší rozruch. Osvedčenou metódou je po rozbalení plienky ju nechať ešte napríklad minútu položenú na bábätku a počkať, či sa niečo stane, až potom pokračovať v prebaľovaní. Alebo Vám môže byť inšpiráciou bezplienková komunikačná metóda. Tá hovorí, že aj malé bábätko vie, že potrebuje cikať. Pokiaľ podržíte teda bábätko v priebehu prebaľovania nad nočníkom či umývadlom, zabijete dve muchy jednou ranou.

i V AlzaMagazíne pre vás máme aj ďalšie články:

Prebaľovanie bábätka nie je žiadna veda a čoskoro sa stane rutinou. Najdôležitejšie je nenechávať bábätko zbytočne v špinavej plienke, to prispieva infekciám. A nezabudnite sa na prebaľovanie poriadne vybaviť.

Čo sme o prebaľovaní napísali skôr?

Prebaľovanie bábätka, prvý krok k zadočku bez zaparenín

Nech používate jednorazové plienky, alebo látkové, postup prebaľovania sa príliš nelíši. Vždy je dôležité dbať predovšetkým na dôkladné očistenie bábätka a správne zapnutie plienky. Len tak zamedzíte vzniku zaparenín, ktoré môžu znepríjemniť život vášho bábätka.


Kedy a ako často prebaľovať novorodenca

Bábätko je potrebné prebaľovať zakaždým, keď je plienka znečistená. To väčšinou spoznáte podľa správania dieťatka, ktoré sa vo vlhkej plienke cíti nepohodlne. Pravidelne prebaľujte vždy po prebudení, po jedle a pred spaním. Čerstvo narodené bábätká majú veľmi citlivú pokožku, preto je u nich prebaľovanie častejšie. U novorodencov sa preto odporúča prebaľovať aspoň 10× denne.

Vše pro přebalování


Ako správne prebaľovať

Ako miesto na prebaľovanie môžete využiť prebaľovací pult alebo prebaľovaciu podložku, ktorá je ľahko prenosná a môžete tak prebaľovať na rôznych miestach (posteli, komode pod.). Pred samotným prebaľovaním je dôležité si pripraviť všetky potrebné veci. Medzi tie patrí čistá plienka, žinka s teplou vodou či vlhčené obrúsky, osuška a krém proti zapareninám. Dieťatko totiž za žiadnych okolností nesmiete nechať bez dozoru. Schopnosť prevaliť sa sa môže u bábätka prejaviť v jednej sekunde nepozornosti.

Prebaľovanie bábätka krok za krokom

  1. Bábätku odopnite špinavú plienku a chyťte ho za členky. Vrchnou polovicou plienky bábätko očistite a plienku založte pod zadoček dieťatka.
  2. Starostlivo očistite všetky kožné záhyby žinkou či vlhčenými obrúskami. V prípade väčšieho znečistenia je lepšie bábätko umyť pod tečúcou vodou.
  3. Pri čistení vždy postupujte spredu dozadu. Ako u dievčatiek, tak aj u chlapčekov je potrebné venovať veľkú pozornosť oblasti genitálií a starostlivo ju zbaviť všetkých nečistôt.
  4. Opäť vezmite bábätko za členky, mierne nadvihnite, vytiahnite špinavú plienku a vložte pod bábätko čistú už rozbalenú plienku. Horný okraj by mal byť zhruba v úrovni pásu dieťatka.
  5. Osušte pokožku a natrite ju krémom, prípadne masťou proti zapareninám.
  6. Prednú časť plienky preklopte na bruško bábätka a po stranách zafixujte. U chlapčekov dajte pozor, aby pri zapínaní plienky smeroval penis nadol.
  7. Skontrolujte, že plienka nevybočuje do strán a bočné okraje smerujú smerom von. Plienka nesmie presahovať záhyby v slabinách, aby nebránila vo voľnom pohybe bábätka.



Čo sú to zapareniny a ako im predchádzať?

Zapareniny majú podobu začervenanej pokožky, ktorá je na dotyk citlivá a bolestivá. Najčastejšie sa objavujú v oblasti zadočka a genitálií, ale môžu sa objaviť aj v ďalších záhyboch na rôznych častiach tela (krčku, pažiach, stehnách).

Príčinou býva zaparenie spôsobené nedostatočným prebaľovaním či zlým čistením, prípadne môžu byť na vine nevhodne zvolené plienky či kozmetické prípravky. Preto je dobré sa vyhýbať prípravkom, ktoré obsahujú alkohol alebo sú akokoľvek parfumované. Výskyt zaparenín tiež znížite tým, že necháte bábätko občas bez plienok, aby mohla detská pokožka voľne dýchať.

4,9 77×
Tommee Tippee náhradné kazety Sangenic Twist & Click (univerzálny) 6 ks
Vrecká na plienky – 6 výmenných kaziet s antibakteriálnou fóliou, kapacita jednej kazety 84 plienok (veľ. 5–9 kg), vhodné na všetky koše systému Sangenic
51,90 €
Na sklade > 5 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: BABY7375
4,9 67×
ZEWA Sensitive vlhčený toaletný papier (42 ks)
Vlhčený toaletný papier pre maximálny pocit čistoty, bez parfumovania, vhodný pre citlivú pokožku, jednovrstvový, 42 kusov v balení - Od 0,05 €/obrúsok
Super cena
Od  1,91 €
1 balenie
Na sklade > 10 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: TOPA009
4,9 35×
WELEDA Nechtíkový dojčenský krém 75 ml
Krém na zapareniny – objem 75 ml, efekt: upokojujúci, hypoalergénny, zjemňujúci a vyživujúci, vhodný od 0 rokov, citlivá (sensitive) a dojčenská pokožka, zloženie: Rumanček, Mandľový olej a Nechtík lekársky
7,60 €
Na sklade > 10 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: KSBA0150
4,8 26×
NATY Junior veľ. 5 (22 ks)
Eko plienky pre deti 11–25kg, veľkosť 5, hypoalergénne, elastický pás, extra priedušné, bez parfumácie a bez bielenia chlórom - 0,50 €/ks
Zľavnené -8 %
10,90 € 11,90 €
1 balenie
Na sklade 3 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: PLN195
4,8 15×
T-tomi Prebaľovacia podložka, Forest
Prebaľovacia podložka – ľubovoľné umiestnenie, cestovná a mäkká, látková (prateľná), rozmery 50 × 70 cm, viacfarebná, motív zvieratá
Zľavnené -7 %
12,90 € 13,90 €
Na sklade 1 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: BABY8537
4,8 17×
T-tomi Prebaľovacia podložka, Cats
Prebaľovacia podložka – cestovná a mäkká, látková (prateľná), rozmery 50 × 70 cm, viacfarebná, motív zvieratá
14,51 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: BABY8533
Candide 2v1 70 × 50 cm sivá
Prebaľovacia podložka – na komodu, mäkká, rozmery 50 × 70 cm
103,90 €
Na sklade 3 ks
Objednávací kód: BABY8378
4,7 24×
BabyOno So City! - sivá
Prebaľovacia taška na kočík – rozmery 33 × 42 × 14 cm (V׊×D), sivá farba, s viacerými vreckami, s bočnými popruhmi na prichytenie ku kočíku, s nastaviteľnými ramennými popruhmi
31,40 €
Momentálne nedostupné
Objednávací kód: BABYo015
4,7 24×
BabyOno So City! - čierna
Prebaľovacia taška na kočík – rozmery 33 × 42 × 14 cm (V׊×D), čierna a sivá farba, s viacerými vreckami, s bočnými popruhmi na prichytenie ku kočíku, s nastaviteľnými ramennými popruhmi
28,90 €
Na sklade 4 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: BABYo016
3,0
WELEDA Upokojujúci dojčenský krém 50 ml
Krém na zapareniny , vhodný od 0 rokov
9,29 €
Na sklade > 10 ks
Do polnoci objednáš, ráno v AlzaBoxe máš!
Info
Objednávací kód: KSTE786
Vytlačiť
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií