Ospravedlňujeme sa, ale z technických príčin sa momentálne na našich pobočkách môže vyzdvihnutie objednávky časovo predĺžiť. Na oprave usilovne pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

AD homeoffice AD homeoffice

Čo je chránič chrbtice a prečo je dôležité ho nosiť?

Zobraziť katalóg
Čo je chránič chrbtice a prečo je dôležité ho nosiť?

Chránič chrbtice je dôležitým ochranným prvkom pri rade športov. Úlohou chrániča je zabrániť rozdrveniu stavca alebo jeho vyrazeniu z pôvodnej pozície, čím výrazne znižuje riziko poranenia miechy. Zabráni tiež pomliaždeninám chrbta, odreninám a v niektorých prípadoch aj zlomeninám rebier. Využívajú ho lyžiari, snowboardisti, cyklisti, motorkári a ďalší športovci, ktorým hrozí tieto vážne zranenia.

Aké rozlišujeme chrániče chrbtice?

  • Mäkké – Vyrábajú sa z hmoty, ktorá pri páde stuhne a rozloží silu nárazu do celej svojej plochy. Je veľmi pohodlná a prispôsobí sa tvaru vášho chrbta.
  • Tvrdé (škrupinové) – Majú vnútornú mäkkú stranu, ktorá zaisťuje pohodlie pri nosení, a vonkajšiu tvrdú polypropylénovú vrstvu. Tá je rozdelená do niekoľkých častí, čím umožňuje pohyblivosť športovcov.
  • Na motorku – Chrániče na motorku sú špeciálnou kategóriou. Ide o tvrdý vystužený batoh, ktorý je vhodný aj pre cyklistov.

Chránič chrbta POC Spine VPD; chránič chrbta

Pri páde vo veľkej rýchlosti riskujete poranenie chrbtice a miechy. Okrem helmy odporúčame zaobstarať si aj kvalitnú chrbticu.

Obe vrstvy, hoci to na prvý pohľad nevyzerá, ponúkajú ochranu chrbtice v rovnakej miere. Obe technológie sú dostatočne prepracované a nemožno určiť, ktorý variant je lepší. Ide tak skôr o otázku osobných preferencií. Všeobecne možno povedať, že škrupinové chrbtice sú vhodné skôr pre ostré nárazy (pád na hranu v snowparku alebo ostrý výčnelok skaly pri freeride) a mäkké chrániče chrbtice slúžia pre použitie na zjazdovke, pri náraze na tyč, oblý kameň alebo do stromu. Pri jazde však môžu nastať oba typy úrazov.

Prečo nosiť chránič chrbtice?

V súčasnej dobe sa športy stále rozvíjajú a zrýchľujú. Z carvingu sa stal vôbec najrýchlejší spôsob lyžovania, pretože v zákrutách plynule prevádza energiu zo skĺznice na hrany bez nežiaduceho brzdenia. Vďaka nemu napríklad dokážu vrcholoví športovci vyvinúť rýchlosť jazdy okolo 95 km/hod.

Úrazy chrbtice sú ale častým poranením aj na slovenských zjazdovkách, a nemusíte pritom ani zďaleka dosahovať podobnej rýchlosti. Bohužiaľ väčšinou stačí naozaj málo, a môžete sa stretávať s trvalými následkami. Preto nie je dobré príliš šetriť na bezpečnostnom vybavení, ktoré by mohlo zabrániť vážnemu úrazu. Svoju výbavu tiež môžete rozšíriť o vystužené šortky, ktorých úlohou je ochrániť panvu a kostrč.

Pozor! Chránič chrbtice nezaručujú stopercentnú ochranu vášho chrbta. Pomáha však výrazne znížiť riziko vážneho poranenia. Dôležité je myslieť aj na zvyšné faktory. Dbajte na bezpečnosť seba i vášho okolia, nepúšťajte sa do neznámych miest a mimo vyznačené trate a nepreceňujte svoje schopnosti.

Chrániče chrbtice
Vytlačiť
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií