AD homeoffice AD homeoffice

Recenzia Canon EOS 6D

Zobraziť katalóg
Recenzia Canon EOS 6D

Krátko pred odletom do Kostariky som mal prvú možnosť vyskúšať novú zrkadlovku Canon EOS 6D . Po prvotnom nadšení z drobného Full frame tela vybaveného novými funkciami ako GPS, diaľkové ovládanie telefónom a transport získaných dát pomocou vstavanej Wi-Fi, som v teréne pri fotografovaní ľahko vychladol. Aj napriek tomu si ale nový fotoaparát po čase miesto u mňa nájde.

Fotografie pořízena zrcadlový fotoaparátem Canon EOS 6D

Listovnica ostrohatá (Cruziohyla calcarifer) Golden-eyed leaf frog, Autor: Ondřej Prosíčka | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 6D, Objektív: EF100mm f / 2.8L Macro IS USM, statív Gitzo, Clona: 4.5, Doba expozície: 1/125 s, ISO: 1600, Kompenzácia expozície: -2/3, Blesk: nie, Vytvorené: 8. decembra 2012 12:00:32, La Paz (Kostarika)

Tradičný krabicový úvod

Skoro celý deň som mal zatvorenú škatuľu s novým fotoaparátom Canon EOS 6D na očiach, nebol čas a ja som zvedavo vyzeral večer, kedy fotoaparát vydolujem k prvému vyskúšaniu. Bohužiaľ, že to budem všetko robiť jednou rukou (a v druhej dvojmesačného Oskara) som netušil, ale išlo to veľmi dobre.

Canon EOS 6D je v kontexte najbližších príbuzných (5D Mk II a 5D Mk III ) ľahučký prcek. Pri prvom kontakte som si hovoril, že po vložení batérie sťažkne, ale hľa, ona už tam batérie bola. Ani sa nechce veriť, že toto kompaktné malinké telíčko skrýva veľký full frame senzor.

Podobne ako Canon 5D Mk III má veľmi príjemnú pogumovanú úpravu gripu a zároveň oveľa výraznejšie vykrojenie pre úchop rúk. V dlani drobnej rúčky tak oveľa lepšie sedí.

Nečakaná záhada dvoch verzií fotoaparátu

Pri rozhrabávání krabice ma veľmi prekvapila jedna vec. Na brožúrke s manuálom je uvedené, že sa jedná o sprievodcu ovládaním fotoaparátu Canon EOS 6D (WG) a Canon EOS 6D (N). Pri blížšej obhliadke tak isté okolnosti naznačujú, že snáď budú verzie tejto novinky dve, jedna s Wi-Fi a GPS a druhá bez týchto prevratností. Ponúka sa teda otázka - nebude druhá verzia foťákov bez Wi-Fi a GPS tiež za nižšiu obstarávaciu cenu?

Novinkou je to, že papierový je len základný manuál a podrobný návod nájdete na CD len v PDF. Čo je účelné predovšetkým pre mňa, keď väčšinu knižnice ťahám na cestách v PDF na iPad a iPhone. Koniec papiera, šetríme šumavské lesy!

Návod na zrkadlovke som tak mal v Kostarike v PDF podobe v telefóne.

Fotografie pořízena zrcadlový fotoaparátem Canon EOS 6D

Kolibrík fialkový (Campylopterus hemileucurus)
Violet Sabrewing, Autor: Ondřej Prosíčka | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 6D, Objektív: EF100mm f / 2.8L Macro IS USM, statív Gitzo, Clona: 4.5, Doba expozície: 1/250 s, ISO: 1600, Kompenzácia expozície: 0, Blesk: Nie, Vytvorené : 8. decembra 2012 15:47:47, zemepisná dĺžka: 84 ° 09 '44 "Z, zemepisná šírka: 10 ° 12' 15" S, Nadmorská výška: 1516.00 metrov, La Paz (Kostarika)

Iné ovládanie s málo tlačidlami

Pocitovo najprepracovanejšou novinkou je zmenené ovládanie fotoaparátu a pomerne malé možnosti nastavenia fotoaparátu priamo na tele. Pre fotografa dlhé roky používajúceho zrkadlovky Canon nie je prechod vôbec príjemný. Fotoaparát Canon EOS 1D X má prehliadanie a zväčšovanie fotografií podobne iné, a ani po pol roku od obstarania si naň nemôžem zvyknúť. Ten systém lupy si stále jednoducho nemôžem zažiť.

Pri prvom kontakte môže užívateľovi chýbať klasický multiovladač u hľadáčika, ktorým sa tradične vyberali ostriace body (a posúval zväčšený záber pri prezeraní), ale len do tej doby, než tento ovládač nájdete inde. Kĺbový ovládač je teraz zapustený do kolieska u tlačidla SET.

Úplne praktické a rýchle to v teréne nie je, ale nevylučujem, že sa na to dá zvyknúť. Mne sa to veľmi nedarilo, klasický multiovladač u hľadáčika je oveľa pohodlnejší. Nie, že by na Canon EOS 6D nešli body vyberať, len sa tam s foťákom pri oku tým placom horšie dostáva.

Veľmi kladne hodnotím umiestnenie zapínania fotoaparátu u otočného voliča a jeho zámok pre nechcené pootočenie a zmenu režimu fotografovania.

Ovládanie zrkadlovky pomocou telefónu, prvý kontakt

Bez nejakého väčšieho prezeranie tela som sa hneď nedočkavo pustil do testovania novinky na fotoaparáte, ovládanie pomocou mobilného telefónu cez vstavanú Wi-Fi. Hoci som na všetky technické veci pako, ignoroval som v krabici uložený manuál a tvrďácky začal listovať trošičku novým menu fotoaparátu.

Na stole pripravený iPhone 4S s nainštalovanou aplikáciou EOS Remote, v ruke fotoaparát Canon EOS 6D a ladilo sa. Zapnúť Wi-Fi, pomenovať si foťák, spárovať zariadenie, pozrieť sa, či telefón foťák vidí, nevidí, znova všetko od začiatku, pozrieť sa na telefón, vidí! Zapnúť režim Live View na foťáku pomocou aplikácie, a bingo. Funguje. Idylka, čo mi zabrala 45 minút, pre ďalšie pripojenie si už nastavenie pamätá a všetko je oveľa jednoduchšie.

Pomocou aplikácie na telefóne možno meniť ISO aj hodnoty expozície, prípadne aj robiť jej korekcie. Najväčšia technologická lahôdka je však ostrenie objektívu pomocou spúšte priamo na displeji smartfónu. Len si posuniete rámček tam, kam chcete, aby zaostril, a objektív neomylne zaostrí (pri mojich prvých desiatich pokusoch). Ostriť a fotiť tak môžete cez dvoje zavreté dvere, len s mobilným telefónom v ruke. To bolo prvé odskúšanie, uvidíme, aká bude prax v kostarickom pralese, niekoľko nevšedných nápadov mám.

Fotografie pořízena zrcadlový fotoaparátem Canon EOS 6D

Krokodíl americký (Crocodylus acutus)
American Crocodile, Autor: Ondřej Prosíčka | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 6D, Objektív: EF100mm f / 2.8L Macro IS USM, odfotený z ruky, Clona: 7.1, Doba expozície: 1/60 s, ISO: 500, Kompenzácia expozície: -2/3, Blesk : Nie, Vytvorené: 17. decembra 2012 8:26:18, zemepisná dĺžka: 84 ° 36 '21 "Z, zemepisná šírka: 9 ° 48' 02" S, Nadmorská výška: 23.00 metrov, Río Tarcolés (Kostarika)

Opäť predurčenie do daždivých trópov

Hneď prvý deň v Kostarike, pri fotení kolibríkov pod sopkou Poás, nás zastihlo plnohodnotné obdobie dažďov. To podľa mojich skúseností od roku 2004, kedy sa do Kostariky vraciam, pravidelne končia vždy okolo 8. decembra.

Musím priznať, že vytiahnuť zapožičaný Canon EOS 6D v tom ceďáku, pri ktorom som aj na objektív Canon EF 400mm f/2.8 L IS USM II nasadil pláštenku, sa mi vôbec nechcelo. Predsa len rôzne po svete testujem fotografickú techniku ​​Canon dlhšiu dobu a zatiaľ som nič nezničil. Začína to byť podozrivé.

Dážď prudko tĺkol do mohutných listov paliem, div z nich nesklapával drobné premočené kolibríky na nich usadené. Ja zahalený do Gore-tex Tilak stále v suchu, len nová zrkadlovka zostala pre potreby testovania vodoodolnosti odhalená. Nebolo to samoúčelné. Kolibríky sú za dažďa najaktívnejšie a presvetlené čiarky dažďa s dlhším časom na tmavom pozadí dodávali fotografii naozaj daždivo tropický vzhľad.

Foťák tých dvadsať naozaj daždivých minút ustál. Voda oproti zrkadlovke Canon EOS 7D nebola na bajonetu, po otvorení dvierok ani v batérii a oba displeje boli bez kvapôčky vody alebo nejakého zahmleniu. Snáď len, oproti zrkadlovke Canon EOS 1D X, sa drobné telíčko najmenšej full frame zrkadlovky úplne zaliatej vodou horšie držalo v ruke.

Bohužiaľ bez vstavaného blesku

Ak môžem fotoaparátu niečo vytknúť z hľadiska vybavenosti je to (ako u mňa už tradične) absencia vstavaného blesku. Keď nemali v minulosti blesk zrkadlovky Canon EOS 5D , argumentovalo sa tým, že sú pre profesionálnych užívateľov a tam sa predpokladá použitie blesku externého. Ale prečo nie je blesk u fotoaparátu Canon EOS 6D , ktorý cieli medzi užívateľov oveľa nižšie a niekde sa dá dokonca dočítať, že sa jedná o Full frame pre nenáročných fotografov? To bol taký problém do zrkadlovky dodať blesk, čo je vo fotoaparáte Canon EOS 7D , ktorý má navyše vstavanú riadiacu jednotku?

Možno si hovoríte, vstavaný blesk je na nič, ale to len blud človeka, ktorý ho nikdy nevedel používať. Podľa mňa je to výborný rýchly pomocník pri mnohých príležitostiach, keď nie je pri ruke blesk externý (makrofotografie, portrét a pod).

Argumenty, že do Full frame zrkadlovky sa vstavaný blesk nezmestí, neberiem. Konkurenčné zrkadlovky Nikon D800 a Nikon D600 majú vstavaný blesk, obe dve.

Fotografie pořízena zrcadlový fotoaparátem Canon EOS 6D

Tangara spevavá (Ramphocelus passerinii)
Scarlet-rumped Tanager, Autor: Ondřej Prosíčka | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 6D, Objektív: EF400mm f / 2.8L IS II USM + 2x III, statív Gitzo, Clona: 8.0, Doba expozície: 1/400 s, ISO: 800, Kompenzácia expozície: -2/3 , Blesk: Áno, Vytvorené: 18. decembra 2012 9:50:47, zemepisná dĺžka: 84 ° 47 '13 "Z, zemepisná šírka: 10 ° 53' 40" S, Nadmorská výška: 80.00 metrov, RNVS Caño Negro (Kostarika )

Konečne GPS priamo v tele fotoaparátu

Snáď jediným dôvodom, prečo sa do tela fotoaparátu blesk nevošiel, je novinka, ktorú nikto z užívateľov asi nečakal. Canon EOS 6D má v tele vstavaný GPS modul, ktorý zapisuje súradnice a výšky priamo do EXIF ​​dát fotografie. Už sa vám teda nestane, že budete civieť na podarenú fotografiu krajiny a premýšľať, kde presne ste ju vlastne fotili.

V menu fotoaparátu stačí funkciu zapnúť a po chvíli (ktorá môže byť pre niekoho aj celkom dlhá) sa do fotografií začnú súradnice zapisovať. Čo sa dá našťastie pri prezeraní fotografií cez tlačidlo INFO hneď skontrolovať. Pomerne sympatické je i zapisovanie nadmorskej výšky, ak ich je práve na družici dobre vidieť (inak sa výšky neukladajú). Len počítajte s odchýlkou ​​15 - 25 m (výšky), z mojej skúsenosti v Kostarike.

Užívateľ si tiež môže vytvoriť úplnejší záznam o svojich cestách pomocou funkcie GPS logger, ktorá zobrazí celú trasu cesty pomocou dodávaného softvéru na CD.

Veľmi prirodzené HDR

Sympatickou a predovšetkým praktickou funkciou fotoaparátu Canon EOS 6D je skladanie HDR snímok priamo v tele a následné zobrazenie vytvoreného výsledku. V režime HDR fotoaparát pri stlačení spúšte vytvorí po sebe tri rýchlo nasledujúce snímky s rôznou expozíciou, stačí len v nastavení zadať, či rozdiel medzi nimi má byť 1, 2 alebo 3 EV. Zloženie HDR výsledku potom trvá približne 5 sekúnd, kedy o tomto dáva fotoaparát vedieť červeno svietiacou kontrolkou pri pamäťovej karte.

Pomerne prekvapivé aj vo veľmi zložitých svetelných podmienkach je to, že výsledok vyzerá naozaj prirodzene. Len v niektorých prípadoch, keď nastavíte rozdiel medzi expozíciami 3 EV, si zložená fotografia hovorí o decentné pridanie kontrastu. Udivujúce je to, že hoci tri snímky fotografujem z ruky, fotoaparát ich vo viac ako 75% (moja skúsenosť) (bez čiarky) spojí absolútne bezchybne. Predpokladom je ale to, že sa pri fotení snažíte foťákom nehýbať a nefotíte príliš dynamické deje (kytice vo vetre, vlny na pobreží).

Bohužiaľ, ako to už niekedy býva, je tu niekoľko drobných chýb. Výsledná snímka sa ukladá iba do formátu JPG, čo vylučuje následné decentné nutné úpravy. Ďalšou diskomfortnosťou je to, že po nadobudnutí HDR fotky fotoaparát fotí už len jednotlivo, pre opravné HDR sa musí znovu do menu. Pocitovo najväčší prúser ale vidím v tom, že pre tvorbu HDR musíte v menu nastaviť ukladanie do formátu JPG. Potom sa veľmi často stáva, že po vytvorení HDR fotografie opäť nevrátite nastavenie ukladania do RAW. Čo sa mi stalo vždy po fotení do HDR.

Pokiaľ si matne spomínam na testovanie fotoaparátu Canon EOS 5D Mark III v zime u pižmoňov, bola tam možno táto funkcia riešená lepšie.

Fotografie pořízena zrcadlový fotoaparátem Canon EOS 6D

Kolibrík fialovohrdlý (Lampornis calolaema)
Purple-throated Mountain-gem, Autor: Ondřej Prosíčka | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 6D, Objektív: EF100mm f / 2.8L Macro IS USM, statív Gitzo, Clona: 4.5, Doba expozície: 1/160 s, ISO: 800, Kompenzácia expozície: 0, Blesk: Nie, Vytvorené : 8. decembra 2012 15:10:00, La Paz (Kostarika)

Ostrenie trochu historické

Podľa prvých špecifikácií nového fotoaparátu bolo zrejmé, že práve ostrenie bude jeho najväčšou slabinou. Hoci od prvých riadkov o novinke veľa fotografov tvrdila, aká to bude tragédia (aj keď nemali Canon EOS 6D v ruke), nechcelo sa mi veriť, že by firma Canon urobila krok späť a doplnila telo podobným zaostrovaním ako u zrkadlovky Canon EOS 5D Mark II . Ktoré, nie že by nebolo použiteľné, ale potrebovalo veľa cviku a jasné povedomie o jeho limitoch (v akých podmienkach zaostrovacie body fungujú a kedy už nie). Neveril som, zložil 1D X a pokúsil som sa Tangara hodujúceho na kompostu na okraji kostarickej rezervácie Cano Negro nafotiť aj fotoaparátom Canon EOS 6D .

Dlho som to ale nevydržal. V podstate jediným v praxi použiteľným bodom je ten stredový. Ostatné sú skôr na to, aby bolo v špecifikácii fotoaparátu o čom písať. Pre ostrenie krajnými bodmi (inými ako stredovým) potrebujete kontrastnú scénu a veľa svetla, inak sa autofokus nechytá. Občas sa síce rozbehne, ale na tmavom Tangara na palmovom zelenom liste sa jednoducho nezastaví. Tu podotýkam, že toto bolo testované s objektívom Canon EF 400mm f/2.8 L IS II USM, s kratším by to možno šlo lepšie.

Limitujúce použitie ostriacich bodov vás potom pri fotografovaní v teréne núti snímať zvieratá v strednej časti hľadáčika bez nejakej modernejšie kompozície s prostredím. Prekomponovanie po zaostrení je u dlhých ohnísk nezmyselné, zmení sa vzdialenosť fotografovaného objektu a zviera je mimo hĺbku ostrosti.

Centrálny bod do veľkej tmy

Stredový ostriaci bod však funguje dokonale, podobne ako na Canon EOS 5D Mark III a Canon EOS 1D X. Subjektívne sa mi skoro zdá, že pri veľmi zlých svetelných podmienkach (tmavý objekt v tme) je stredový bod citlivejší, rýchlejší a ochotnejšie sa "rozbehne "ako u Canon EOS 1D X. Ale možno to bola len náhoda, podmienky identické neboli.

Nechcem, aby to vyznelo tak, že s fotoaparátom Canon EOS 6D sa nedá v praxi vôbec ostriť, len je potrebné sa pripraviť na skutočnosť, že to nie je úplne idylka. V kontexte jeho väčšieho bračeka ( Canon EOS 5D Mark III ) je to však vyložene bieda.

Opísané odráža skúsenosti fotografa živej prírody. Ten, kto fotí výhradne manuálne krajinu alebo makro, sa popísanou problematikou zaoberať nemusí. Možno ešte viac ako fotograf divokej prírody bude trpieť portrétny fotograf so super svetelnými objektívmi. Teda, v prípade že nemá dokonalý zrak a ostrí manuálne.

Vyvolanie snímky priamo vo fotoaparáte

Keď som prvýkrát listoval v menu fotoaparátu, s prekvapením som objavil položku Úprava fotografie. A skutočne, keď som sa k tomu vrátil, funkcia robila presne to, čo sľubovala. Priamo v zrkadlovke Canon EOS 6D tak môžete vykonávať úpravy RAWu, na ktoré ste zvyknutí z programov na počítači. Vhodné je to najmä v prípade, keď chcete snímky rovno odovzdať alebo dať do tlače. Hovoril som si, ako bude spracovávanie krkolomné, ale išlo mi to celkom intuitívne a ľahko. Odporúčam túto novinku vyskúšať.

Fotografie pořízena zrcadlový fotoaparátem Canon EOS 6D

Guan čierny (Chamaepetes unicolor)
Black Guan, Autor: Ondřej Prosíčka | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 6D, Objektív: EF100mm f / 2.8L Macro IS USM, statív Gitzo, Clona: 2.8, Doba expozície: 1/800 s, ISO: 1600, Kompenzácia expozície: -1/3, Blesk: nie, Vytvorené: 8. decembra 2012 10:01:23, zemepisná dĺžka: 84 ° 09 '43 "Z, zemepisná šírka: 10 ° 12' 12" S, La Paz (Kostarika)

Zmenšenie pamäťových kariet

S miniaturizáciou tela firma Canon u novej full frame zrkadlovky upustila od tradičného úložného média Compact Flash (CF) a nahradila ho slotom pre karty typu Secure Digital (SD).

Osobne s tým nemám žiadny problém, rýchlosť fotoaparátu pri snímaní nie je nijako závratná (teoreticky vraj 4-5 snímok za sekundu), kartu rýchlosť ukladania nijako nelimituje.

Snáď len ak by som o tele uvažoval ako o záložnom k ​​zrkadlovke Canon EOS 1D X, ďalší druh kariet k používaniu by ma obťažoval. Výhodou použitia SD môže byť to, že veľa notebookov má čítačku zabudovanú a rôzne "pripojovadlé" pre tablety sú tiež pre SD karty.

Prasiatko zatiaľ nerozbíjať, radšej našetriť

Aj keď sa všeobecne nejakým porovnaniam bránim, opäť sa mu nevyhnem. Tých otázok typu "Nebude mi teda na fotografovanie divokých zvierat stačiť Canon EOS 6D " už pár bolo. Ak uvažujete o šestdéčku ako o hlavnom tele na fotografovanie živej prírody, cítim, že by ste mohli trpieť. Možnosti ostrenia sú veľmi oklieštené, na nejaké akčnejšie premyslené kompozície to príliš nie je.

Naozaj len ten centrálny bod robí česť svojmu určeniu - ostrí. Aj keby sa nejakým mávnutím čarovného prútika okolité body stali citlivejšími, príliš to nepomôže, pretože novým kĺbovým voličom (a v inej polohe) vyberiete body trochu krkolomne a určite pomalšie.

Mnohým používateľom s väčšou prackou bude vadiť menšia konštrukcia, zmenšená zrkadlovka im do ruky nepadne. A ak ste už zvyknutí na iné digitálne zrkadlovky Canon, budete preklínať rozmiestnenie a funkčnosť ovládacích prvkov. Na novej zrkadlovke sa mi páčili iba dve veci. Vstavaná funckia GPS a možnosť ovládania a ukladania fotografií cez Wi-Fi. Nechápem, prečo tí splantaní vývojári nedali toto aj do fotoaparátov Canon EOS 5D Mark III a Canon EOS 1D X. Snáď zvrátene dúfajú, že to bude jediná možnosť ako Canon EOS 6D predať ...

Menšie rozmery novej zrkadlovky sa mi skôr páčia, aj preto, že ja osobne mám dlaň trochu malú. Stačilo tak málo, dať do fotoaparátu ostrenie aspoň z Canon EOS 7D a jeho použiteľnosť by sa zvýšila.

Ak chcete fotografovať naozaj divoké zvieratá (žiadne dobrodružné expedície ZOO Bavorský les), odporúčam radšej Canon EOS 5D Mark III , ktorý má systém ostrenia a jeho ovládanie približne o dve generácie a päť rokov vpredu. Podotýkam, že sa jedná len o môj názor. Niekto, kto sa nesnaží o akčnejšiu fotku z prírody, môže byť z Canon EOS 6D nadšený.

Raz bude rovnako môj

Mne osobne sa fotoaparát Canon EOS 6D páči, ale iba ako záložné telo ku Canon EOS 1D X. Inak by som sa u divokých zvieratiek s ostrením a ovládaním fakt trápil. Na fotografovanie krajiny, makrofotografiu, kde autofokus vôbec nepotrebujem, je to fotoaparát ideálny. Dokážem si predstaviť, že až mi doslúži Canon EOS 5D Mark II (v plnom nasadení od roku 2008), nahradím ho práve zrkadlovkou Canon EOS 6D .

Fotograf Ondřej Prosíčka sa vo svojej tvorbe zameriava na fotografovanie divokej prírody. Na snímkach chce nápadito zaznamenať správanie zvierat v ich prirodzenom prostredí. Fotografické workshopy a expedície zamerané na prírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiách a má za sebou viac ako tri desiatky autorských výstav.
Vytlačiť
P-DC1-WEB16
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií