AD homeoffice AD homeoffice

Recenzia mobilného telefónu Neffos X1

Zobraziť katalóg
Recenzia mobilného telefónu Neffos X1

Pre nás nová a exotická značka Neffos patrí telefónom spoločnosti TP-Link, ktoré majú priniesť najmä dobrý pomer ceny a výkonu. Na našom trhu v dohľadnej dobe očakávame dva modely predstavené v Malajzii, z ktorých testujeme ten základný – Neffos X1 s 5" displejom a osemjadrovým procesorom Helio P10. Ako obstojí na trhu s obrovskou konkurenciou za chrbtom?

Neffos X1 vsádza na kov a nenápadný dizajn

Kovová konštrukcia vždy priláka množstvo záujemcov a TP-Link, respektíve Neffos, to vie. Pri modeli X1 preto na zadnej strane nájdete pláty kovu, ktoré sú obrúsené a ohnuté smerom k prednému sklu. Modul fotoaparátu s prisvetľovacou diódou a čítačkou odtlačkov prstov si tiež našli svoje miesto v kovovej obruči a zadná strana pôsobí hodnotným dojmom.

Neffos X1, predná strana, displej

Mierne sklamanie prišlo po zistení, že plastové predely nepriliehajú presne na kov, a povrch nie je zahladený. Na bokoch telefónu Neffos X1, kde sa nachádza aj slot na Nano SIM kartu, sa tento nedostatok opakuje a vzniká opäť nerovnomerná plocha s rozdielnymi medzerami medzi plastom a kovom.

Na ľavom boku sa navyše nachádza posuvník, ktorý funguje rovnako ako na iPhonoch a ktorým rýchlo zapnete tichý režim a aktiváciu displeja. Spodná hrana smartfónu je vyčlenená na micro USB, mikrofón a reproduktor, ktorému, bohužiaľ, chýba basový režim.

Neffos X1, tlačidlá

Prednú stranu s displejom kryje odolné sklo, pod ktorým sa nachádzajú praktická notifikačná dióda, senzory a šošovka fotoaparátu. Displej zaberá 76 % čelnej strany, čo vôbec nie je zlé, a navyše v balení dostanete aj ochrannú fóliu na displej. Pod zobrazovačom nájdete aj trojicu senzorových tlačidiel, ktoré nie sú podsvietené. Chválime však Neffos za možnosť ovládať telefón aj v rukaviciach.

IPS displeju s HD rozlíšením chýba hĺbka čiernej

TP-Link osadil tento model 5" IPS displejom s rozlíšením 1 280 × 720. Na porovnanie – väčší Neffos X1 MAX disponuje 5,5" displejom s Full HD rozlíšením. Vďaka použitej technológii sú pozorovacie uhly príkladné a jemnosť 294 ppi bohato stačí na bežné používanie. Bohužiaľ, sýtosť farieb je nižšia, čo sa prejaví najmä na zobrazení čiernej, ktorá bude skôr sivá.

Neffos X1, detail displeja

To v nastavení jasu displeju si viedol Neffos X1 naopak skvele a informácie na obrazovke prečítate aj za slnečného dňa. V noci oceníte možnosť nastavenia farieb do teplejších tónov, ktoré budú pre oči príjemnejšie.

Neffos X1 patrí špecifikáciami do nižšej strednej triedy

TP-Link sa rozhodol dôverovať procesorom MediaTek a ako menší X1, tak aj väčší telefón X1 MAX ukrývajú osemjadrový procesor MediaTek Helio P10. Pri nami testovanom modeli je taktovaný na 1,8 GHz spolu s 2 GB RAM a 16 GB úložiskom. Z neho vám však vo výsledku ostane iba 10,5 GB na vaše dáta, zvyšok si zaberie systém. Našťastie si pamäť môžete rozšíriť pomocou microSDXC kariet.

Neffos X1 v benchmarku AnTuTu

  • Celkové skóre: 37 400
  • 3D: 4 897
  • UX: 15 653
  • CPU: 12 028
  • RAM: 4 822

Výkon stačí na bežnú prácu a zvládne aj nejaké hry, avšak náročný multitasking a hry, ako napríklad Dead Trigger 2: Zombie Shooter už dajú telefónu poriadne zabrať. Zadná strana sa okolo modulu fotoaparátu značne zahrieva a hra sa chvíľami zasekáva.

13 Mpx fotoaparát od Sony prekvapil

Neffos X1 disponuje 13 Mpx snímačom od Sony so svetelnosťou f/2,0. Za denného svetla vytvára smartfón verné snímky, ktorým nechýbajú prekreslené detaily a dostatočná ostrosť. V noci je zjavný väčší šum, za denného svetla si však Neffos vedie veľmi dobre, v porovnaní s konkurenciou dokonca mierne nadpriemerne. Hodiť sa bude aj možnosť nahrávať videá vo Full HD rozlíšení (1 920 × 1 080) pri 30 fps.

Predná 5 Mpx kamera je na tom však podstatne horšie. Farby značne vyblednú a snímka pôsobí zašednutým dojmom. Takže na selfie fotografie to síce nebude, ale so zadným fotoaparátom vyhotovíte kvalitné snímky.

Neffos X1, foto, umelé osvetlenie Neffos X1, fotografia z telefónu Neffos X1, fotografia z telefónu, detail

Neffos X1, fotografia z telefónu, detail Neffos X1, umelé osvetlenie, detail Neffos X1, nočná snímka

Neffos X1 je jednodňovým smartfónom

Na dnešné pomery nie je 2 250 mAh batéria nijako veľká. Neffos sa však aj tak drží štandardu jednodenných telefónov ako väčšina jeho konkurencie. Neffos X1 nedisponuje rýchlym nabíjaním, takže odporúčame nabíjať cez noc. Batéria sa z nulovej kapacity dostane na 100 % za 2 hodiny a 10 minút.

Neffos X1, zadná strana, modul fotoaparátu, čítačka odtlačkov prstov

Predĺžiť výdrž si môžete pomocou úsporného režimu, ktorý obmedzí výkon, dáta a aplikácie bežiace na pozadí. V prípade, že by ani to nestačilo, je k dispozícii aj ultraúsporný režim. S ním sa musíte zaobísť bez dát, GPS, bluetooth a značného množstva výkonu. Predĺžite tým však výdrž až o jeden deň.

Android 6.0 a nadstavba Neffos UI

TP-Link stavil v prípade mobilného telefónu Neffos X1 na preverený Android 6.0 a aktualizácia na Android Nougat je zatiaľ v nedohľadne. Prostredie je do značnej miery vzhľadovo prispôsobené nadstavbou NFUI, funkčne však ctí Google.

Neffos X1, screenshot, domovská obrazovka Neffos X1, domovská obrazovka Neffos X1, horná lišta Neffos X1, schémy Neffos X1, správy Neffos X1, nastavenie

Vzhľad si možno prispôsobiť schémami, s ktorými môžete meniť aj ikony. Na výber je zatiaľ 5 vzhľadov, ale ponuka je pripravená aj na zmenu písma v systéme či štýlu hornej lišty. Predpokladáme teda, že časom dizajnové prvky pribudnú.

Skvelou správou je aj to, že Android nemá naištalované zbytočné aplikácie. Tradične tak dostanete aplikácie Google a základné systémové aplikácie, ako sú galéria a prehrávač hudby. Prostredie pracuje bez väčších problémov, avšak na občasné sekanie medzi prechodmi obrazoviek narazíte.

Stojí Neffos X1 za tú cenu?

Neffos dokázal v mnohom prekvapiť ako príjemne, tak aj nepríjemne. Oceňujeme využitie kovových materiálov, fotoaparát, podporu microSDXC kariet či prispôsobiteľné prostredie. Naopak sme sklamaní z farebného zobrazenia displeja, horšieho lícovania šasi a nie vždy reagujúcej čítačky odtlačkov prstov.

i Mohlo by vás zaujímať
Recenzia Lenovo Moto Z
Recenzia Sony Xperia XA
Xiaomi Mi 6 vsádza na 3D sklo a nízku cenu

Má teda Neffos X1 šancu presadiť sa medzi tvrdou konkurenciou s cenou okolo 200 eur? Bude to mať ťažké a svetlá budúcnosť sa nepredpovedá. Huawei proti nemu postavil obľúbený smartfón P8 Lite s možnosťou Dual SIM. Asus zas vsádza na úspešný mobilný telefón Zenfone 3 Max s väčším interným úložiskom. Napriek tomu ide o ambicióznu prvotinu TP-Linku, ktorá urobí radosť najmä začínajúcim fotografom.

Záverečné hodnotenie Neffos X1

Hodnotenie 51 % Alza.sk

Hlavné parametre

Výkon a výbava

50 %

Fotoaparát

56 %

Dizajn a konštrukcia

45 %

Neffos X1

Klady

  • Dobrý 13 Mpx fotoaparát
  • Telo čiastočne vyhotovené z kovu
  • Prispôsobiteľné prostredie
  • Praktický posuvník na aktiváciu tichého režimu

Zápory

  • Nepodsvietené senzorové tlačidlá
  • Horší hlasný reproduktor
  • Horšie zlícované šasi
  • Zle reagujúca čítačka odtlačkov prstov
  • Horší predný fotoaparát
  • Farebné zobrazenie displeja
Vytlačiť
P-DC1-WEB13
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií