Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Emise pro AP+ v app - všechny segmenty

Recenzia statívu Gitzo GT1545T

Zobraziť katalóg
Recenzia statívu Gitzo GT1545T

Výrazné odľahčenie na cestách

Snáď len vďaka zvedavosti som chcel vyskúšať najľahší karbónový statív od firmy Gitzo. Vôbec ma nenapadlo, že po štvordňovom testovaní si zaobstarám k môjmu statívu Gitzo GT3540LS oveľa menšieho bračeka, statív Gitzo GT1545T .

Pri fotografovaní divokej prírody sa čím ďalej častejšie stretávam so situáciami, že na lokalitu musím vliecť veľa fotografického vybavenia, vrátane jedla, vody, karimatky, spacáku, prípadne i fotografický kryt. Každý ušetrený gram sa hodí. Lákalo ma otestovať ľahučký statív na hranici použiteľnosti s ťažkou fotografickou technikou. Statív Gitzo GT1545T nezvládne všetky situácie ako statívy rovnakej značky vyšších sérií, ale po zistení jeho limitov ho možno v 80% prípadov môjho tradičného fotografovania dobre použiť. Odľahčíte statív na polku hmotnosti, ušetríte financie a miesto v batohu.

Najúčelnejšou alternatívou pre profesionálnych fotografov môže byť variant dvoch statívov, keď podľa situácie zvolíte ten vhodnejší. Do fotografického krytu neďaleko autá ten ťažší, na hľadanie kozorožcov v Alpách ten ľahší. Nezanedbateľnou výhodou je veľmi jednoduchá transportovateľnosť v odbavenej batožine pri preprave lietadlom. Obzvlášť v prípade, že pre svoje fotografovanie a natáčanie potrebujete ako ja statívy dva.

Tetřívek obecný fotografován na stativu Gitzo GT1545T

Tetrov hoľniak (Tetrao tetrix)
Autor: Ondřej Prosíčka | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS 5D Mark III, Objektív: EF70-200mm f / 2.8L IS II USM, statív Gitzo GT1545T , Clona: 4.5, Doba expozície: 1 / 1250s, ISO: 400, Kompenzácia expozície: -1, blesk: Nie, 25. apríla 2015 06:44:33, Bergslagen (Švédsko)

Statív pre niekoľko generácií

Firma Gitzo je tradičná talianska značka, ktorá príslušenstvo pre fotografov vyrába už vyše sto rokov a od roku 1944, kedy sa na statívy zamerala, patrí jednoznačne k tomu najkvalitnejšiemu, čo si môžete k svojej digitálnej zrkadlovke zaobstarať. Statívy z uhlíkových vlákien sú veľmi pevné, stabilné a predovšetkým ľahké. Najväčšou výhodou statívov Gitzo je teda ich nízka hmotnosť.

Na základe vlastnej skúsenosti (statívy Gitzo používam 12 rokov) môžem ešte pripísať, že sú neuveriteľne odolné a ľahké na údržbu. Divoká príroda nie je ateliér, môj statív skúša naozaj veľa. Zapichnutý v bahne, mokradí, zalievaní slanou vodou na pobreží, lezenie úzkymi komínmi skalných miest na vyhliadky. Všetko stále drží. Dokonca sa nebojím napísať, že je to statív na pár desiatok rokov.

Problém s uhlíkovými (karbónovými) statívy je len jeden, jedná sa o materiál pomerne krehký. Už som videl niekoľko zlomených statívových nôh. Stane sa to veľmi ľahko predovšetkým na snehu, kedy noha statívu prejde zľadovatenou krustou, zaborí sa, ale nohy sa nerozchádzajú. Materiál tlak neudrží a sekcia sa zlomí. Čo som na vlastné oči videl niekoľkokrát u klientov workshopov pri zimnom fotografovaní. Teraz už sa snažím na problém upozorňovať. Dokonca som videl, ako sa jeden fotograf pošmykol, padol na rozložený statív a sekcia sa zlomila. To sú ale iba výnimočné udalosti. Ak je fotograf opatrný, môže si malú hmotnosť a stabilitu karbónových nôh statívov Gitzo užívať dlhé roky.

Výhodou statívov Gitzo v Česku je aj nadštandardné záručný a pozáručný starostlivosti. Nie je výnimkou, že aj po záruke môžete dostať nejaký diel za cenu poštovného. Ľahké je aj objednanie náhradných dielov alebo alternatívneho príslušenstva.

Ak by ste sa chceli vo statívoch Gitzo rýchlo orientovať, ich číslovanie funguje takto: Zjednodušene možno povedať, že štvormiestne číslo v označení "GTxxxx" znamená - prvé číslo je séria, tretie je počet sekcií, štvrté je model. U série platí, že séria 1 je najmenšia a séria 5 je najväčšia. Všeobecne najrozšírenejšou je séria 3 a 2, ktorú používajú najmä fotografi krajiny a zvierat, séria 5 je vhodná najmä pre kameramanov, je jednoznačne najstabilnejšia.

Ja som mal tri roky sériu 2, teraz mám 10 rokov sériu 3 a novo skúšam na mnoho činností práve tento statív zo série 1.

Statívy Gitzo sú drahšie, ceny sa zvyčajne pohybujú od 480 do 925 EUR.

Tetřívek obecný fotografován na stativu Gitzo GT1545T

Tetrov hoľniak (Tetrao tetrix)
Autor: Ondřej Prosíčka | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X Mark II, Objektív: EF400mm f / 2.8L IS II USM + 1.4x III, statív Gitzo GT1545T , Clona: 6.3, Doba expozície: 1 / 320s, ISO: 2000, Kompenzácia expozície : -1/3, Blesk: Nie, 25. apríla 2015 05:49:39, Bergslagen (Švédsko)

Zdanlivo prázdna papierová škatuľa

Keď sa vám statív Gitzo GT1545T dostane v tmavej krabici do ruky, máte pocit, že v krabici nič nie je. Je ľahučký. Začnete mať obavy, či ste to s tým odľahčováním fotografického vybavenia neprehnali.

Spoločne so statívom a jeho tkaným puzdrom je v krabici tiež popruh cez rameno a sada atypických kľúčov pre uťahovanie skrutiek a vlastné servisovanie statívu. Popruh sa v hornej časti pripína do očka konštrukcie statívu a v spodnej časti sa prevlečie okolo nôh statívu. Osobne som popruh statívu nikdy nepoužíval, vždy som ho nosil buď v ruke, alebo pripnutý k fotografickému batohu.

Statív GT1545T je naozaj ľahučký, obzvlášť ak vyberiete stredovú tyč a nahradíte ju krátkym náhradným prvkom, ktorý je súčasťou balenia. Pre fotografovanie rastlín alebo menších zvierat z úrovne očí je stredová tyč neprekonateľnou prekážkou. Ide o prvok úplne zbytočný, ktorý, ak je vysunutý, len zvyšuje nestabilitu zostavy. Čo samozrejme platí dvojnásobne u takto malého statívu.

Hmotnosť statívu GT1545T so stredovou tyčou bez statívovej hlavy je 1,06 kg. To je skoro polovica môjho tradičného väčšieho statívu GT3540LS, ktorého hmotnosť je 1,96 kg. Možno vám to necelé kilo príde zanedbateľné, ale namiesto toho môžete mať v batohu napríklad ďalší liter vody, ktorý vám o deň predĺži fotografovanie v divočine.

Výhodou statívu však nie je len hmotnosť. Je totiž veľmi transportný, v zloženom stave má iba 42,5 cm. Ľahko sa vojde do bežného mestského batohu spoločne s fotoaparátom a objektívmi, ak chcete byť pri večernom fotografovaní menej nápadní. Výška statívu sO zasunutou stredovou tyčou (alebo ideálne bez nej) je 130 cm, s vysunutou stredovou tyčou potom 153 cm.

Niekto môže namietať, že musí mať statív tak vysoký, aby mohol mať hľadáčik u oka a nemusel sa skláňať, ale podľa mňa to je zbytočne obmedzujúce prežitok. Podľa maximálnej výšky som statív nikdy nevyberal. Dôležitá je pre mňa skladnosť a hmotnosť.

Tetřívek obecný fotografován na stativu Gitzo GT1545T

Tetrov hoľniak (Tetrao tetrix)
Autor: Ondřej Prosíčka | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X Mark II, Objektív: EF400mm f / 2.8L IS II USM + 1.4x III, statív Gitzo GT1545T , Clona: 4, Doba expozície: 1 / 500s, ISO: 3200, Kompenzácia expozície : 0, Blesk: Nie, 25. apríla 2015 05:20:17, Bergslagen (Švédsko)

Krátke sekcie nôh pre pohodlný transport

Nohy statívu GT1545T majú štyri sekcie, ktoré sa do seba zasúvajú, a u toho by som sa rád zastavil. Zvyčajnejšie sú totiž asi sekcie tri. Ale pre toho, kto chce kratšiu transportnú dĺžku (zložený statív), musí mať sekcií viac (jednotlivé sekcie sú kratšie). Bohužiaľ, platí, čím viac sekcií, tým väčšia nestabilita zostavy. To skôr všeobecne, u statívu kvalitných značiek a materiálov nie sú tie rozdiely medzi statívMI s rôznym počtom sekcii tak veľké.

Zvýšenie pevnosti pri zloženej dĺžke 42,5 cm bolo dosiahnuté využitím technológie uhlíkových trubiek HM "Carbon Exact" a priestorovo kompaktných zámkov "Traveler G-lock". Nové gumové zakončeniA pre modely série 1 šetrIA miesto, sú stabilnejšie a jednoduchšie na výmenu v prípade ich opotrebenie.

Pre praktické fotografovanie s digitálnou zrkadlovkou a ťažším objektívom by som odporučil vždy zvážiť, či musíte mať nutne vysunuté všetky sekcie. Čím menej ich bude vysunutých, tým bude statív stabilnejší, obzvlášť za vetra. Tú úplne spodný, najslabší, s priemerom menším ako malíček na ruke, som si pri prvom fotografovaní hneď zakázal. Nie, že by boli snímky rozmazané, ale istota je istota. Uvedomil som si, že málokedy potrebujem statív naozaj celý rozložený. Prioritné pre mňa bude úspora hmotnosti, oželiete trochu pohodlia a niekedy sa ohnEM, alebo budem fotografovať z podrepu. Pri použití kompaktných fotoaparátov alebo bezzrkadloviek je to jedno, možno použiť aj tú najslabší sekciu.

Veľmi zaujímavé je riešenie prevracanie nôh statívu okolo stredovej tyče. Statív sa tým skráti pre transport a pri troche šikovnosti môžete fotografovať s prevráteným fotoaparátom o 180˚ medzi roztvorenými nohami statívu úplne od zeme. Výrobca tomuto šikovnému systému hovorí "Reverzibilná stredová tyč". Je to praktické najmä u drobných rastlín, kedy musíte ísť s fotoaparátom úplne na zem. Čo u väčšiny statívov pri nutnom zachovaní stability nejde.

Snáď jediným problémom u nového statívu pre mňa bola absencia háku pre zavesenie závažia (batoh) pre väčšiu stabilizáciu statívu. Táto u iných statívov pomerne bežná vec by sa u statívu GT1545T vyložene hodila. Bohužiaľ, toto sa pre konkrétny statív asi ani nedá dokúpiť.

Tetřívek obecný fotografován na stativu Gitzo GT1545T

Tetrov hoľniak (Tetrao tetrix)
Autor: Ondřej Prosíčka | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X Mark II, Objektív: EF400mm f / 2.8L IS II USM + 1.4x III, statív Gitzo GT1545T , Clona: 4, Doba expozície: 1 / 1600s, ISO: 1000, Kompenzácia expozície : -1/3, Blesk: Nie, 25. apríla 2015 06:00:58, Bergslagen (Švédsko)

Ako na statív poriadne naložiť

Hoci je u statívu Gitzo GT1545T uvádzané maximálne zaťaženie 10 kg, nebral by som tento údaj doslova. Odporúčam tam viac ako 5 kg radšej nedávať. Môj dlho používaný statív GT3540LS má maximálne zaťaženie 25 kg, takže tam podľa papierových špecifikácií rozdiely sú, ale v bežnej praxi by vás to nemalo nijako obmedzovať. Nelimitovalo to totiž ani mňa s naozaj ťažkým teleobjektívom.

Pri fotografovaní tetrov vo Švédsku vo fotografickom kryte som mal statív Gitzo GT1545T rozložený bez vytiahnutia sekcií, alebo len z polovice tú druhú najsilnejšiu sekcii. Mal som nasadený objektív Canon EF 400mm f / 2.8 L IS II USM s telom Canon EOS 1DX Mark II, zostavu, ktorá dohromady váži ľahko cez 5 kg, a išlo to. A to tá drevená paleta pre fotografický kryt umiestnená v bažine nie je nijako stabilná.

Je nutné si totiž uvedomiť, načo hlavne statív pri fotografovaní zvierat máte. Je to predovšetkým pre pohodlie pri čakaní na zaujímavý moment a presné komponovanie. Málokto asi bude bežne fotografovať živé zvieratá okolo kritických expozičných časov 0,5 s až 1/100 s, kedy môže najčastejšie dôjsť k rozhýbaniu pohybom zrkadla. Pri podobnom fotografovaní teda nič nehrozí. Nasadil som telekonvertor Canon TC 2x (ohnisko 800 mm) a skúšal zámerne aj tie kritické časy. Pri fotení v režime Live View, alebo s predsklopením zrkadla za použitia drôtenej spúšte nič nehrozí ani pri na detail náročnom fotografovaní krajiny. Fotografie sú s ultraľahunkým statívom Gitzo GT1545T vždy ostré.

Tetřívek obecný fotografován na stativu Gitzo GT1545T

Tetrov hoľniak (Tetrao tetrix)
Autor: Ondřej Prosíčka | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X Mark II, Objektív: EF400mm f / 2.8L IS II USM + 1.4x III, statív Gitzo GT1545T , Clona: 4, Doba expozície: 1 / 1600s, ISO: 1000, Kompenzácia expozície : -1/3, Blesk: Nie, 25. apríla 2015 06:01:48, Bergslagen (Švédsko)

Hlavne, aby nefúkal silný vietor

Bohužiaľ sú v prírode situácie, kedy je nutné si limity nízkej hmotnosti statívu Gitzo GT1545T uvedomiť. Ak fúka vietor, odporúčam expozičné časy skracovať, istota je istota. Pomôcť si môžete aj tým, že zostavu zo smeru vetra zatienite vlastným telom, alebo pri fotografovaní krajiny počkáte, až sa vietor vo svojich poryvoch na krátku chvíľočku upokojí. Na svojich krajinárskych workshopoch vždy hovorím, že v každej minúte víchrici je vždy päť sekúnd, kedy sa dá fotografovať, a väčšinou to tak vždy je.

Ďalšou pomôckou môže byť zaťaženie statívu batohom. Do očka pre upevnenie popruhu si pripevnite karabínku, ku ktorej zavesíte fotografický batoh, stabilita sa za vetra zvýši. Pri vhodne zvolenom ťažisku bude statív aj menej náchylný na prevrhnutie, obzvlášť ak budete fotografovať na mieste, kde je viac ľudí. Svoj stabilizačný efekt budú určite mať aj ostré hroty, ktoré sa dajú k statívu Gitzo vždy dokúpiť. Tie sa hodia najmä tým, ktorí fotografujú krajinu v lese alebo na lúkach. Do skaly na vyhliadke ich pochopiteľne nezapíchnete a stabilitu nezvýšite.

Tetřívek obecný fotografován na stativu Gitzo GT1545T

Tetrov hoľniak (Tetrao tetrix)
Autor: Ondřej Prosíčka | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X Mark II, Objektív: EF400mm f / 2.8L IS II USM + 2x III, statív Gitzo GT1545T , Clona: 8, Doba expozície: 1 / 800S, ISO: 1000, Kompenzácia expozície: 0, Blesk: Nie, 25. apríla 2015 06:28:25, Bergslagen (Švédsko)

Bez stativovej hlavy len veľmi ťažko

Nie, že by to v núdzi bez nej nešlo, ale ku statívu Gitzo GT1545T je dobré zaobstarať vhodnú statívovou hlavu, ku ktorej môžete pohodlne a rýchlo pripevniť fotoaparát. Jednoznačné najuniverzálnejšie a vďaka tomu aj najrozšírenejšie sú stativové hlavy guľové. Fotoaparát v nich možno pomerne ľahko smerovať podľa potrieb a aretácia je veľmi pohodlná. Aby sme hmotnosť zostavy statívu s hlavou zachovali, odporučil by som k statívu GT1545T guľové stativové hlavy Gitzo GH1382TQD alebo Gitzo GH1382QD. Tým, ktorí majú jeden ľahší fotoaparát, prípadne kompakt alebo bezzrkadlovku, by mohla stačiť statívová hlava Gitzo GH1780 , ktorá nemá rýchloupínaciu doštičku.

Ponuka statívových hláv je v posledných rokoch široká, vyberie si každý. Ja pri odľahčovaní svojho fotografického príslušenstva siahnem na upínací systému Arca, pretože moje dve existujúce ťažké stativové hlavy týmto disponujú (Really Right Stuff BH-55, Wimberley Head WH-200). Aktuálne študujem rad GP od firmy Acratech, variantom môže byť aj statívová hlava Really Right Stuff BH-40.

Tetřívek obecný fotografován na stativu Gitzo GT1545T

Tetrov hoľniak (Tetrao tetrix)
Autor: Ondřej Prosíčka | NaturePhoto.cz, Model: Canon EOS-1D X Mark II, Objektív: EF400mm f / 2.8L IS II USM, statív Gitzo GT1545T , Clona: 7.1, Doba expozície: 1 / 800S, ISO: 2500, Kompenzácia expozície: -1 / 3, Blesk: Nie, 25. apríla 2015 06:49:50, Bergslagen (Švédsko)

Fotograf Ondřej Prosíčka sa vo svojej tvorbe zameriava na fotografovanie divokej prírody. Na snímkach chce nápadito zaznamenať správanie zvierat v ich prirodzenom prostredí. Fotografické workshopy a expedície zamerané na prírodu organizuje od roku 2006, snímky publikuje v médiách a má za sebou viac ako tri desiatky autorských výstav.

Vytlačiť
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií