Ospravedlňujeme sa, ale z technických príčin sa momentálne na našich pobočkách môže vyzdvihnutie objednávky časovo predĺžiť. Na oprave usilovne pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

AD homeoffice PET

Recenzia zmrzlinovača Guzzanti GZ 156 (+ RECEPTY)

Zobraziť katalóg

Ste gurmán a potrpíte si na zmrzlinu z kvalitných ingrediencií? Nemusíte kupovať výrobky od predražených značiek, aby ste si pochutili. Rozprávkovo dobrú zmrzlinu, sorbet alebo zmrazený jogurt si bez problémov vyrobíte aj doma v zmrzlinovači. Mňa zaujal model Guzzanti GZ 156, ktorý je v súčasnej dobe veľmi obľúbený. Ako výrobník zmrzliny pracuje, čo dokáže a hlavne aké mňamky produkuje, sa dočítate v tejto recenzii. A ako malý bonus na konci článku nájdete aj pár receptov na domácu zmrzlinu.

Zmrzlinovač Guzzanti

Recenzia zmrzlinovača Guzzanti GZ 156 – Obsah

Domáca zmrzlina verzus kupovaná

Ak sa pýtate, v čom je domáca zmrzlina lepšia ako tá z obchodu, odpovedí pre vás mám hneď niekoľko. Okrem toho, že si môžete namiešať príchute, aké sa vám zapáčia, máte prehľad o zložení. Na slovenskom trhu sa pod označením „zmrzlina“ smú predávať len produkty, ktoré majú maximálne 7 % tuku, a to výhradne živočíšneho. Ak si teda prejdete mraziace pulty, uvidíte tam predovšetkým označenie „mrazený krém“. Zmrzlín ako takých tam nájdete skutočne málo.

Ideálna konzistencia zmrzliny

Dokonalá „zmrzka“ nemá byť tuhá a hutná, ale mäkká a tvárna. Toho, bohužiaľ, klasickým zmrazením v mrazničke nedosiahnete. Či už doma zamrazíte najkvalitnejší smotanový krém alebo napríklad ovocné pyré, pri tuhnutí sa v ňom vytvoria hrubé kryštáliky vody. Tie znemožnia, aby bola zmrzlina jemná a vláčna. Nedajbože, keď to s mrazením preženiete a hmota je tvrdá ako kameň.

Zmrzlina

Prečo potrebujete zmrzlinovač?

Aby ste dokázali vykúzliť skvelú hebkú zmrzlinu, je nutné ju počas tuhnutia premiešavať. Čím častejšie, tým lepšie. Jedine tak zamedzíte tvorbe ľadových kryštálov, ktoré váš jazyk skôr odrú, než obohatia o parádny gurmánsky zážitok. Lenže úprimne, komu z nás by sa chcelo každých 20 minút lietať k mrazničke a mixovať obsah nádoby?

Preto múdri inžinieri vynašli zmrzlinovače. Tie totiž dokážu mraziť aj miešať zároveň. S ich pomocou si tak vyrobíte domácu zmrzlinu, aká vás napadne. A nemusíte sa obmedzovať len na zmrzlinu. Pustite sa do sorbetov alebo napríklad aj zmrazených jogurtov.

i Ďalšie tipy, ako si osladiť horúce leto, nájdete v našom článku Ako si báječne užiť horúce letné dni.

Recenzia zmrzlinovača Guzzanti GZ 156

Do rúk sa mi dostal zmrzlinovač Guzzanti GZ 156 – stredne veľký pomocník, ktorý naraz vyrobí až 2 litre zmrzliny. Poďme sa spoločne pozrieť, ako obstál v našom teste a či sa oplatí zmrzlinovač kupovať. Ale pozor, za neodbytnú chuť na domácu zmrzlinu nenesieme zodpovednosť.

Akým spôsobom som Guzzanti GZ 156 hodnotila?

Výrobníky zmrzliny, nech už stvoria akokoľvek exkluzívnu chuťovú rozprávku, majú niekoľko spoločných nedostatkov. Hlučnosť, kvôli ktorej dosť dobre viete, že je zmrzlinovač v prevádzke (zvlášť, ak máte malý byt). Veľké rozmery ako spotrebiča, tak mraziacej nádoby sa do malých kuchýň tiež veľmi nehodia. Nutnosť namrazenia misky v mrazničke (ak nemáte model so samochladiacou jednotkou) je tiež trochu otravná. Buď ju musíte mať v mraze permanentne, alebo si počkať aspoň 8 hodín, kým sa nádoba dostatočne vychladí. To trochu kazí možnosť spontánneho rozhodnutia povedať si: „Teraz mám chuť na zmrzlinu, idem si ju urobiť“.

Zmrzlinovač Guzzanti GZ 156

V prípade Guzzanti GZ 156 som teda pri hodnotení spomínané nevýhody vynechala a spotrebiču neuberala body za niečo, čo je očakávateľné. Sústredila som sa na dobu výroby zmrzliny, kvalitu materiálu aj hnetacie lopatky, jednoduchosť obsluhy a hlavne na chuť a výslednú konzistenciu zmrzliny.

Vonkajšie a vnútorné vyhotovenie zmrzlinovača

Guzzanti GZ 156 sa skladá z napájacej jednotky, veka, hriadeľa, ktorý spája lopatku s vekom, lopatkou na miesenie, vnútornou mraziacou miskou a vonkajšou miskou.

Vyhotovenie zmrzlinovača je z kvalitného antikora. Na prvý pohľad pôsobí vkusne a draho, hoci sa jeho cena pohybuje okolo 40 eur, čo vo svete zmrzlinovačov nie je veľa.

Mraziaca nádoba, ktorú je nutné nechať 8 až 12 hodín v mrazničke, je sčasti z plastu (vonkajšia časť) a vnútri z antikora. Dobre izoluje chlad a pôsobí pevne. Dno je náchylné na škrabance.

Čo sa týka vnútornej časti zmrzlinovača, teda stien a dna samotného prístroja, nie je to už taká sláva. Plast v čiernej farbe pôsobí tenko a trochu chatrne. Pokiaľ sa však nechystáte s výrobníkom zmrzliny hádzať po kuchyni, nemáte sa čoho obávať.

Zmrzlinovač Guzzanti GZ 156 Zmrzlinovač Guzzanti GZ 156 Výrobník zmrzliny Guzzanti GZ 156 Guzzanti GZ - 15 pohľad zvnútra

Plastová otáčacia lopatka, ktorá sa stará o to, aby bola zmrzlina správne premiešaná, sa pomerne jednoducho čistí. Ľahko sa nasadzuje a sníma z napájacej jednotky. Je z tvrdého plastu v bielej farbe.

Poklop zmrzlinovača Guzzanti GZ 156 príliš dobre nelícuje so spodnou časťou a občas môže byť trochu zložité ho správne „zacvaknúť“. LCD displej je vybavený časovačom a tromi tlačidlami. Výrobca sľubuje jednoduché ovládanie a to tiež splnil. Jedným tlačidlom spotrebič zapnete. Automaticky sa vám načíta čas 40 minút, počas ktorého by mala byť zmrzlina hotová. Inak tlačidlami môžete čas, samozrejme, upravovať, a to na 5 až 45 minút prevádzky. Ľavým tlačidlom hodnoty uberáte, pravým zase pridávate. Zariadenie sa automaticky spustí po 3 sekundách.

Vonkajšia časť dna je vybavená protišmykovými aplikáciami, ktoré zamedzujú tomu, aby zmrzlinovač kĺzal po kuchynskej linke.

Zmrzlinovač guzzanti GZ 156 - mraziaca nádoba Zmrzlinovač guzzanti GZ 156 - mraziaca nádoba Výrobník zmrzliny Guzzanti GZ 156 Guzzanti GZ - 15 pohľad zvnútra

Testovanie zmrzlinovača Guzzanti GZ 156

Ako prvú som skúšala mangovú zmrzlinu. Zmes som vyliala do zmrzlinovača, spustila ho na 20 minút a nechala bežať. Po tejto dobe bol povrch zmesi tuhý, ale spodok potreboval ešte nejaký čas. Nastavila som teda časovač na ďalších 20 minút. Bohužiaľ, aj po tejto dobe mala zmrzlina tekutú konzistenciu. Pravdepodobne bola nádoba málo namrazená alebo zmes pred vliatím do zmrzlinovača príliš teplá. Zmes som teda umiestnila znovu do chladničky a vnútornú nádobu zmrzlinovača do mrazničky.

Do druhého dňa sa nádoba mrazila približne 16 a pol hodiny. Výrobca síce uvádza odporúčanú dobu mrazenia 8 až 12 hodín, ale úprimne, kto by mal ráno čas a chuť prerovnávať mrazničku, aby to vyšlo na 8 hodín, kým sa vráti z práce? Asi nikto, však? Preto som sa rozhodla otestovať, či dlhší čas mrazenia ovplyvní v prípade Guzzanti GZ 156 výsledok.

Príprava malinovej zmrzliny

Zvolila som si malinovú príchuť. Mangovej som sa po včerajšom incidente trochu obávala. Čo ak by to náhodou zase nevyšlo. Namrazenú misku som umiestnila do zmrzlinovača a vliala doň zmes. Potom som nasadila poklop, spustila zariadenie a ajhľa. Lopatka sa nechcela otáčať. Veko som teda znovu nasadila a uistila sa, že do seba všetko riadne zapadá. Situácia sa ešte niekoľkokrát opakovala. Už som začínala byť zúfalá, že sa Guzzanti GZ 156 rozbil. Potom som však podrobnejšie preskúmala vnútornú časť mraziacej misky a všimla si, že zmes primrzla k stenám. Lopatka sa teda nemohla otáčať.

V návode na použitie sa dočítate, že tekutinu máte vlievať dovnútra len otvorom v poklope, a tým zabrániť okamžitému primrznutiu. Lenže úprimne, málokto z nás si podrobne prečíta návod pred použitím. Zvyčajne v ňom horlivo listujeme a pátrame, až keď je nejaký problém. Ak sa vám to stane tiež, nezúfajte, plastovým predmetom (alebo pokojne aj lopatkou) opatrne zoškrabte primrznutú hmotu zo stien a problém je vyriešený.

Otvor v hornej časti, ktorým by ste mali tekutinu správne vlievať, je na môj vkus príliš úzky. Ak tadiaľ budete nalievať šťavu či vodu – skrátka naozaj riedku konzistenciu, pravdepodobne vám nič nekvapne vedľa. V prípade hutnejších zmesí, s ktorými sa horšie manipuluje a sú v nich napríklad kúsky ovocia, to je trošku problém. Otvor totiž zašpiníte a niečo vám kvapne aj na pracovnú dosku.

Zmrzlinovač

Domáca malinová zmrzlina

Po vyriešení prekérnej situácie som pokračovala v realizácii zmrzliny. Nastavila som čas na 20 minút a nechala zariadenie pracovať. Guzzanti GZ 156 odviedol skvelú prácu, a to dokonca v skoršom čase. Zmrzlina mala tú správnu štruktúru, ktorú som uvádzala vyššie, teda mäkkú a tvárnu, ale nie roztečenú. Na jazyku sa rozplývala a príjemne dráždila chuťové bunky. Ja aj ostatné testovacie subjekty sme boli nadšení.

Prvotné rozpaky, s ktorými som k zmrzlinovaču pristupovala, sa razom rozplynuli. Guzzanti GZ 156 to zvládol na výbornú. V zmesi nebol jediný kúsok ľadu, všetko bolo dostatočne premiešané, ale hlavne tá božská štruktúra a chuť!

Malinovú zmrzlinu som umiestnila do mrazničky a po 16 hodinách skúmala jej konzistenciu. Bola tvrdá ako kameň. Nechala som ju odstáť vonku. Po 20 minútach povolila a dala sa ukrajovať lyžičkou. Po polhodine sa premenila na hebučký mrazený krém, ktorým bola predchádzajúci deň.

Malinová zmrzlina

Domáci mrazený jogurt

Po spracovaní malinovej zmrzliny som dala chladiacu nádobu na 5 hodín do mrazničky. Bola ešte značne ľadová, takže som si myslela, že jej pár hodín v mraze stačí. Naliala som do zmrzlinovača zmes na domáci mrazený jogurt a spustila ho na 40 minút. Výsledok bol vláčny a jemný, ale iba zľahka namrazený. To je teda dôkazom toho, že ak chcete dosiahnuť skvelý výsledok, nádobu skutočne musíte do mrazničky uložiť minimálne na 8 hodín.

Domáci mrazený jogurt

Domáca mangová zmrzlina

Chladiacu nádobu som nechala cez noc namraziť a ráno sa pustila do práce. Do zmrzlinovača Guzzanti GZ 156 som cez horný otvor, ako je uvedené v návode, naliala základ pre mangovú zmrzlinu. Chcela som sa tým vyhnúť okamžitému primrznutiu k stenám. To sa však napriek tomu stalo. Možno by bolo najlepšie riešenie prístroj uviesť do prevádzky, pretože lopatka na miesenie by primrznutiu zabránila. Výrobca však v návode doslovne píše: „Pred pridaním zmesi zmrzliny alebo sorbetu musíte spotrebič vypnúť, aby ste zabránili okamžitému primrznutiu zmesi na vnútorných stenách vnútornej misky.“ Kde je teda chyba netuším. Našťastie možno zmes zo stien celkom ľahko zoškrabať.

Základ pro mangovú zmrzlinu

Plastovou stierkou som teda odstránila hmotu zo stien a spotrebič nastavila na 25 minút. Po tejto dobe bola štruktúra zmrzliny opäť veľmi vláčna a príjemná. Chuť síce nebola taká výrazná a dobrá ako v prípade malinovej zmrzliny, ale to už je individuálna záležitosť. Recept si môžete doladiť podľa seba.

Malinová zmrzlina druhykrát

Pretože mala malinová zmrzlina u stravníkov veľký úspech, skúsila som ju ďalší deň znova. Postupovala som úplne rovnako, len som prístroj pred vliatím zmesi aktivovala. Otáčajúca sa lopatka fungovala bez problémov a ani raz sa nezasekla. Avšak ako varuje výrobca, na stenách mraziacej misky bolo na konci procesu „prilepená“ zmrzlina.

Malinová zmrzlina v mise

Zmrzlinovač Guzzanti GZ 156: náš verdikt

Ak mám Guzzanti GZ 156 finálne zhodnotiť, musím sa naň pozerať z dvoch uhlov pohľadu.

Uhol číslo jedna ovplyvňuje moje praktické ja: Tomu sa nechce čakať 8 hodín na namrazenie nádoby a ešte vychladenie zmesi. Ani sa mu nechce stretávať sa so slabšou lopatkou na miesenie, ktorá neutiahne primrznutú hmotu na stranách nádoby, alebo s úzkym plniacim otvorom.

Na druhú stranu sa zmrzlinovač veľmi dobre umýva a vyprázdňuje (ak to robíte civilizovane lyžicou a na záver stierkou). Nádoba neobsahuje žiadne zbytočné záhyby, na ktorých by zmrazená hmota zostávala. Antikorové vyhotovenie vyzerá v kuchyni elegantne a hodnotne. Ovládanie je skutočne jednoduché.

Uhol číslo dva riadi mojej gurmánske ja. To aj napriek veľkým rozmerom zariadenia a ostatným drobným záporom, ktoré som spomínala, má stále na jazyku tú báječnú hebkú štruktúru a šťavnatú ovocnú chuť. Na všetko ostatné zabudne a v hlave zostane jediná otázka: „Takže, kedy bude tá malinová?“

Záverečné hodnotenie Guzzanti GZ 156

Hodnotenie 82 % Alza.sk

Hlavné parametre

Konštrukcia

75 %

Ovládateľnosť

90 %

Pomer ceny a výkonu

80 %

Guzzanti GZ 156; recenzia; zmrzlinovač

Klady

  • Skvelý pomer ceny a výkonu
  • Jednoduchá ovládateľnosť
  • Pekný dizajn

Zápory

  • Zádrhavajúca sa lopatka
  • Náchylnosť na odtlačky prstov a šmuhy
  • Vyhotovenie plastov vo vnútornej časti

Recepty na domácu zmrzlinu

Malinová zmrzlina

Pôvodne som mala v pláne vyrobiť jahodovú zmrzlinu. Verte tomu alebo nie, ale v sezóne jahôd som ich skrátka v obchode nemohla zohnať. Nahradila som teda jahody malinami a pustila sa do práce.

Ingrediencie:

  • Čerstvé maliny 250 g
  • Mlieko 250 ml
  • Smotana na šľahanie 160 ml
  • Biely cukor 60 g

Maliny roztlačte. Smotanu vyšľahajte do tuhej konzistencie. Zmiešajte všetko s mliekom a bielym cukrom a schlaďte v chladničke na 5 až 10 stupňov.

Malinová zmrzlina na tanieri

Mangová zmrzlina

Ak uprednostňujete výraznejšiu ovocnú chuť, manga použite cca o 100 g viac.

Ingrediencie:

  • Čerstvé mango 200 g
  • Mlieko 250 ml
  • Smotana na šľahanie 160 ml
  • Biely cukor 60 g

Mango rozmixujte na menšie kúsky. Smotanu vyšľahajte do tuhej hmoty. Mango a smotanu zmiešajte s cukrom a mliekom a schlaďte na 5 až 10 stupňov.

Domáca mangová zmrzlina

Zmrazený jogurt

Pri výbere jogurtov siahnite po obľúbených a overených príchutiach. Pokiaľ by bol jogurt príliš kyslý, výsledná „zmrzlina“ by vám nemusela priliš chutiť.

Ingrediencie:

  • Ovocný jogurt 150 g
  • Biely jogurt 200 g
  • Pieskový cukor 80 g
  • Smotana na šľahanie 50 ml

Smotanu vyšľahajte do tuhej hmoty. Pridajte ostatné ingrediencie a všetko zmiešajte.

Vytlačiť
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií