Ako dlhoročný používateľ telefónov radu S som vždy zvedavý na nové modely série A. Často mi totiž svojim pomerom úžitku a ceny dokazujú, že to ide aj lacnejšie a dobre. Presne taký je aj nový Samsung Galaxy A56, ktorý ma zaujal práve týmto pomerom. Páčil sa mi jeho fotoaparát aj dizajn, no v niektorých oblastiach ma predsa len nepotešil. Ktoré to sú? Dozviete sa v recenzii.
Pôvodne som čakal o niečo menší model, takže keď som vytiahol zo škatuľky 6,7“ telefón, prvý dojem nebol práve najlepší. Áno, Samsung Galaxy A56 nepatrí do menších rúk a s hmotnosťou 198 g veľa parády neurobí. Oproti Galaxy A55 je to však zlepšenie približne o 15 gramov, aj keď minuloročný A55 bol o niekoľko milimetrov menší.
Čo však okamžite zapôsobí, je prémiové telo – sklenená zadná strana a kovový rám. To je dobrá správa z hľadiska životnosti aj odolnosti novinky A56. Pri uchopení pôsobí nad rámec svojej triedy, evokujúc pocit vyššej kategórie, než do ktorej oficiálne patrí. Ak máte obavy o sklenenú zadnú časť, puzdro, je praktické riešenie – jedno som vyskúšal a môžem ho odporučiť.
V porovnaní s drahšími modelmi Samsungu ostrovček zadného fotoaparátu výrazne vyčnieva nad telo telefónu. Samotné telo má hrúbku len 7,4 mm (bez ostrovčeka), čo znamená, že sa vám Galaxy A56 bude na stole mierne „hojdať“. Inak však nemám voči dizajnu žiadne zásadné námietky.
Samsung Galaxy A56 je dostupný v štyroch farebných vyhotoveniach: tmavosivej grafitovej, netradičnej ružovej, sviežej a jemnej zelenej a nakoniec aj bledosivej. Táto rozmanitosť sa mi páči – príklad by si mohli vziať aj iní výrobcovia, ktorí sa často obmedzujú len na čiernu a sivú.
Zaujímavá je úroveň odolnosti. Samsung Galaxy A56 je odolný pred prachom a vodou podľa IP67, takže mu k úplnej odolnosti chýba iba jeden stupeň. Mal by odolať ponoreniu do vody s hĺbkou jedného metra v intervale do 30 minút. Výrobca teda neodporúča používanie pri bazéne alebo na pláži, kde hrozí hlbšia voda, čo je trochu škoda.
V porovnaní s Galaxy A55 došlo k posunu a procesor Exynos 1580 má výkon vyšší o desiatky percent. Pochopiteľne, že v praktickom využití to nie je natoľko výrazný rozdiel, ale pokiaľ hráte hry a telefón často zaťažujete spúšťaním niekoľkých aplikácií naraz, jeho výkon oceníte. Aby sa vám aplikácie do telefónu vôbec zmestili, Galaxy A56 má 8 GB RAM, čo môžeme považovať za rozumné minimum pre moderný telefón s Androidom 15.
Displej Samsungu Galaxy A56 je rozhodne zaujímavý. Ako som už spomenul, chráni ho Gorilla Glass Victus+, má rozlíšenie 2 340 × 1 080 bodov a svietivosť 1 200 nitov (alebo 1 900 v špičke). Považujem ho za dominantu recenzovaného telefónu a pohyb v hrách aj videách je plynulý vďaka 120 Hz obnovovacej frekvencii. Napriek tomu mi jeho jas prišiel nižší, aj keď som nemal šancu ho otestovať na letnom slnku.
S displejom nepriamo súvisí čítačka odtlačkov prstov umiestnená v jeho spodnej časti. Podľa môjho názoru je dosť nízko, čo nemusí vyhovovať každému. Je tu však aj možnosť odomykania mobilného telefónu snímaním tváre.
Samsung si na fotoaparátoch zakladá, a tak som bol zvedavý, ako je na tom model Galaxy A56. Denné snímky sú veľmi kvalitné, ale pokiaľ ide o nočné zábery, tam s týmto telefónom dosiahnete iba priemerné výsledky.
Ak radi fotografujete rastliny, hmyz alebo vás jednoducho baví makrofotografia, upozorňujem, že pri fotografovaní zblízka som mal zmiešané pocity.
Zábery nie sú zlé, no v makro režime dochádza k skresleniu farieb a občas aj k rozmazaniu. Paradoxne, fotoaparát dokáže fotografovať zblízka celkom dobre aj bez tohto režimu, pričom farby sú oveľa reálnejšie.
Protisvetlo fotoaparát Galaxy A56 zvláda bez problémov, no ak je časť scény tmavšia, občas chýbajú jemné detaily.
Ako som už naznačil, je tu mierny problém s nočnou fotografiou. Pri nedostatku svetla telefón Samsung Galaxy A56 často príliš zvyšuje expozíciu, čo má negatívny vplyv na farebnosť aj kontrast snímok.
Teleobjektív v Galaxy A56 nenájdete, ale na druhej strane sú zábery po dvojnásobnom optickom a desaťnásobnom digitálnom zoome slušne detailné.
Výrobca sľubuje výdrž batérie s kapacitou 5 000 mAh na úrovni 29 hodín. To sa mi počas testovania tiež potvrdilo a Galaxy A56 vydrží na jedno nabitie približne deň. Potom mu znova vdýchnete život zhruba za hodinu nabíjania s originálnou 45 W nabíjačkou. Batéria je slušná – neohúri, ale ani nesklame. Niektorých však môže zamrzieť absencia bezdrôtového nabíjania, takže populárne nabíjanie bez kábla, napríklad vo vozidle, tu nie je možné.
V oblasti zvuku si Samsung Galaxy A56 zaslúži pochvalu. Pomocou ekvalizéra z neho dokážete vyťažiť veľmi slušnú kvalitu zvuku – či už pri basoch, alebo výškach. Dokonca aj bez aktivovaného Dolby Atmos, ktoré telefón podporuje a ešte viac zlepšuje zvukový prejav, hrá veľmi dobre. Ak nepatríte medzi fanúšikov slúchadiel, Galaxy A56 vám poskytne príjemný zvuk aj bez nich.
Častým materiálom na zamyslenie asi bude voľba medzi Samsung Galaxy A55 a Galaxy A56. Minuloročný model je asi o dva milimetre menší a o niečo ťažší. Za cenu nižšiu asi o tretinu však ponúka podobné parametre v oblasti výkonu, fotoaparátu, batérie a ďalších aspektov.
Ak vám nevadí trochu si priplatiť, dobrým kandidátom môže byť tiež Vivo V50. Ponúka vyššiu kombináciu 12 GB RAM a 512 GB kapacity úložiska. Výkon procesora Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 je veľmi podobný, takže v tomto smere rozdiel nepocítite. Vivo má podobné rozmery, no pridáva zvýšenú odolnosť podľa certifikácie IP69 a zároveň nižšiu hmotnosť.
V podobnej cenovej kategórii je tu aj model Xiaomi 14T, ktorý ponúka rovnakú kombináciu 12 GB RAM a 512 GB úložiska. Poskytne vám dostatok priestoru na spustené aplikácie aj ukladanie videí a fotografií. Zaujme tiež 144 Hz displejom s mimoriadne vysokou plynulosťou. Vyskúšal som to pri jeho „súrodencovi“ Xiaomi 14T Pro a môžem potvrdiť, že rozdiel oproti 120 Hz je viditeľný. Ostrosť obrazu navyše vylepšuje vyššie rozlíšenie na takmer rovnako veľkom displeji.
V rovnakej kategórii zoženiete aj Mobil Samsung Galaxy S24 FE, ktorý je cenovo kompromisným členom elitného klubu radu S. V mnohom je Galaxy A56 podobný, ale natočí vám video v 8K, má silnejší optický zoom (3×), vyššiu odolnosť (IP68) a silnejší procesor.
Samsung Galaxy A56 5G
Mobilné telefónySamsung Galaxy A56 je atraktívny smartfón strednej triedy, ktorý osloví používateľov požadujúcich viac než len základné funkcie. Okrem solídneho výkonu ponúka aj Galaxy AI, vďaka čomu môžete vyhľadávať obsah zakrúžkovaním, upravovať obrázky či automaticky strihať videá. Displej typu AMOLED s obnovovacou frekvenciou 120 Hz zabezpečuje plynulé a kvalitné zobrazenie. Zvuk s podporou Dolby Atmos prináša výborný zážitok pri sledovaní obsahu či počúvaní hudby. Pred kúpou sa však oplatí zvážiť veľkosť zariadenia. Ak máte menšie ruky, 6,7-palcový displej môže byť menej komfortný na ovládanie. Pokiaľ ide o fotoaparát, jeho schopnosti sú na dobrej úrovni. Západy slnka na dovolenke zachytí pekne, no pri nočných záberoch sa drží skôr v priemernej kvalite. Napriek tomu ide o vyvážený smartfón, ktorý ponúka moderné funkcie a štýlový dizajn.
Klady
Zápory
Peter Vnuk
Technológie sú pre mňa prácou aj zábavou – najviac sa venujem smartfónom, notebookom, audiotechnike, umelej inteligencii a všetkému hi-tech. Rád recenzujem novinky, sledujem futuristické trendy a odhadujem ďalší vývoj technológií. Fascinuje ma sci-fi a vízie budúceho sveta, ktoré často inšpirujú reálny technologický pokrok. Profesionálne sa venujem aj videohrám a hernému priemyslu. Keď práve nepracujem, rád si odpočiniem pri dobrej hre, kvalitnom pive alebo tvorbe technologických memes na Facebooku.
i
Mohlo by vás zaujímať
Samsung Galaxy A56 je ideálny pre tých, ktorí ocenia priestranný displej – skvelý na sledovanie videí a hranie hier. Kvalitný zvuk s podporou Dolby Atmos a odolné telo mobilného telefónu sú ďalšie pozitíva, ktoré potešia. Ak však hľadáte menší smartfón, model A56 nemusí byť tou správnou voľbou, no jeho pomer ceny a výbavy vás určite osloví. Fotoaparát väčšine používateľov postačí, aj keď nočné zábery nie sú jeho najsilnejšou stránkou.
• Autor: Ondřej Chabr
Od predstavenia posledného modelu radu Galaxy A už uplynul nejaký ten čas, preto sa výrobca odhodlal uviesť nové modely. Medzi nimi vyniká najmä pokročilý model Samsung Galaxy A56 5G. Ten sa posunul v niekoľkých oblastiach, aby dokázal, že vie konkurovať iným značkám a dokonca aj vyšším modelom smartfónov Samsung. Čo konkrétne sa dočkalo vylepšenia?
Spolu s novo uvedeným mobilným telefónom Samsungo Galaxy A26 5G sa drahší model Galaxy A56 5G dočkal ďalšej drobnej zmeny dizajnu, ktorá uľahčuje rozpoznanie novej generácie na prvý pohľad. Novinkou je zjednotenie všetkých troch šošoviek fotoaparátu do jedného vertikálne orientovaného bloku.
Na prvý pohľad je jasné, že Samsung Galaxy A56 prešiel výraznou dizajnovou zmenou, ktorá ho priblížila vzhľadom k modelom, ako je Xperia 1 VI. Na prednej strane si všimneme väčší displej s príjemne úzkymi rámčekmi. Aj keď spodná "brada" zostáva prítomná, celkový vzhľad je stále veľmi atraktívny.
Samsung Galaxy A56 5G môžeme skutočne chváliť za jeho úžasnú hrúbku. Oproti minulému roku sa jeho váha znížila pod 200 gramov a jeho hrúbka dosahuje len 7,4 mm (konkrétne rozmery aj hmotnosť nájdete nižšie v tabuľke v porovnaní s predchodcom). To je vynikajúca správa, pretože sa tak zaradil medzi najtenšie telefóny na trhu. Zadná strana je chránená sklom Gorilla Glass Victus+, pričom displej je chránený rovnakým sklom. Odolnosť Samsung Galaxy A56 si udržuje takmer vrcholné hodnotenie IP67.
Na pravom boku zariadenia, ktorý je celý vyrobený z hliníka, opäť nájdeme výstupok s kolískovými tlačidlami hlasitosti a zapínacím tlačidlom. Samsung Galaxy A56 je dostupný v štyroch farebných variantoch: čiernej, sivej, zelenej a ružovej.
V rámci zobrazovacej plochy sa Samsung Galaxy A56 5G posúva na úroveň najtypickejšej uhlopriečky súčasnosti, ktorou je 6,7". Samozrejme je to Super AMOLED sa 120 Hz obnovovacou frekvenciou. Výrobcovi sa podarilo povýšiť aj jas na 1 200 nitov maximálneho jasu a 1 900 bodového vrcholného jasu.
Nebolo by to zariadenie Samsung, keby sa výrobca opäť nepochválil dlhou softvérovou podporou. Tento model sa môže pochváliť 6-ročnou podporou, ktorá zahŕňa bezpečnostné záplaty aj aktualizácie pre 6 nasledujúcich verzií Androidu. Samsung Galaxy A56 štartuje na Androide 15 s nadstavbou OneUI 7.0. Umelá inteligencia je zastúpená asistentom Google Gemini a v propagačných materiáloch vyniká aj funkcia Circle to Search, ktorá umožňuje vyhľadávanie čohokoľvek jednoduchým zakrúžkovaním na obrazovke. Zabezpečenie dát je riešené pomocou systému Knox Vault.
Poďme sa pozrieť pod kapotu mobilu. Pohon novinky Samsung Galaxy A56 5G zaisťuje čip Samsung Exynos 1580. Oproti predchádzajúcemu modelu ide o výrazný krok vpred, pretože výkon sa zvýšil o viac ako tretinu. Operačná pamäť, ktorá pri sérii Galaxy A zostáva na úrovni 8 GB, je stále postačujúca na bežné používanie a multitasking.
Pre rad Galaxy A je potešujúcou novinkou vyšší nabíjací výkon. Maximálnych 45 W, ktoré sme videli v prípade vrcholného Galaxy S, sa presunulo aj na model Samsung Galaxy A56. Drôtové nabíjanie 5 000 mAh batérie je teda rýchlejšie o niekoľko desiatok minút. Bohužiaľ, výrobca Samsung nedotiahol skopírovanie všetkých nabíjacích funkcií a bezdrôtové nabíjanie zatiaľ chýba.
Fotografické schopnosti novinky Samsung Galaxy A56 sa dajú zosumarizovať veľmi jednoducho – toto už sme videli vlani. Hlavný snímač má 50 Mpx a podporu optickej stabilizácie obrazu. Druhým fotoaparátom je širokouhlý s 12 Mpx a posledným makro s rozlíšením 5 Mpx. Na prednej strane v kruhovom výreze nájdeme 12 Mpx selfie fotoaparát, čo je oproti minulému roku zhoršenie. Na videohovory by to však nemalo mať výrazný vplyv. Pre úplnosť, Samsung Galaxy A56 zaznamenáva video v rozlíšení 4K pri 30 snímkach za sekundu.
Kde však výrobca oznamuje zlepšenia, je použitie umelej inteligencie na produkciu snímok. Hoci hardvér zostáva nezmenený, Galaxy A56 5G by mal lepšie fotografovať a natáčať pri nočnom snímaní. Šum by mal byť účinnejšie redukovaný. Na reálnu skúsenosť si však budeme musieť počkať.
Pri porovnaní s predchádzajúcim modelom Samsung Galaxy A55 5G je vidieť predovšetkým väčší displej, výkonnejší procesor, rýchlejšie nabíjanie či tenší profil. A nižšie uvádzame cenu telefónu Samsung Galaxy A56. Ďalšie údaje sú potom v tabuľke nižšie.
Parametre/Model | Samsung Galaxy A56 5G | Samsung Galaxy A55 5G |
---|---|---|
Displej | Uhlopriečka: 6,7" | Uhlopriečka: 6,6" |
Rozlíšenie: 2 340 × 1 080 px, 385 ppi | Rozlíšenie: 2 340 × 1 080 px, 390 ppi | |
Typ: AMOLED | Typ: OLED | |
Obnovovacia frekvencia až: 120 Hz | Obnovovacia frekvencia až: 120 Hz | |
Ochrana: Gorilla Glass Victus+ | Ochrana: Gorilla Glass Victus+ | |
Zadné fotoaparáty | Hlavný: 50 Mpx, f/1,8, OIS | Hlavný: 50 Mpx, f/1,8, OIS |
Širokouhlý: 12 Mpx, f/2,2 | Širokouhlý: 12 Mpx, f/2,2 | |
Makro: 5 Mpx, f/2,4 | Makro: 5 Mpx, f/2,4 | |
Predný fotoaparát | 12 Mpx, f/2,2 | 32 Mpx, f/2,2 |
Čipsat | Samsung Exynos 1580 | Samsung Exynos 1480 |
GPU | Xclipse 540 | Xclipse 530 |
RAM | 16 GB | 16 GB |
Interné úložisko | 128 GB / 256 GB | 128 GB / 256 GB |
Operačný systém | Android 15 | Android 14 |
Podpora sietí 5G | ✓ | ✓ |
3,5 mm jack | ✕ | ✕ |
Stupeň krytia | IP67 | IP67 |
Akumulátor | 5 000 mAh | 5 000 mAh |
Rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 45 W / - | Rýchlonabíjanie / bezdr. nabíjanie: 25 W / - | |
Rozmery | 162,2 × 77,5 × 7,4 mm | 161,1 × 77,4 × 8,2 mm |
Hmotnosť | 198 g | 213 g |
Obsah balenia | USB-C kábel, nástroj na vybratie SIM karty, používateľská príručka | USB-C kábel, nástroj na vybratie SIM karty, používateľská príručka |
Cena | od od 479 € | od 529 € |
i
Mohlo by vás zaujímať
Podarená novinka od Samsungu. Jeho Galaxy A56 5G sa pomaly približuje k základným modelom radu Galaxy S. Môže za to najmä väčší displej, vysoký výkon aj rýchlejšie nabíjanie. Rezervy samozrejme stále vidíme vo fotoaparáte či absencii bezdrôtového nabíjania. Dlhá podpora systému sa ale mnohým bude páčiť.