Vyberte prvok na stránke, ktorého sa chyba týka
Sdílej a ušetři Chladivá spása

Telefóny budúcnosti: Skladacie, ohybné, či modulárne?

Zobraziť katalóg

Článok

Aktualizované

Či už chceme, alebo nie, pokroku sa v dnešnej pretechnizovanej dobe nevyhneme. Toho sú si vedomí aj výrobcovia mobilných telefónov. Rámčeky už nemožno viac stenčiť a selfie kamery si našli svoje miesto buď vo výreze, alebo v samostatnom výklopnom mechanizme. Trend sa tak presúva na nové, doteraz zatiaľ neprebádané pole – pole skladacích a ohybných mobilných telefónov. Na trhu už sú, alebo sa v blízkej dobe chystajú, prvé modely. Patrí im budúcnosť? A kto sú vôbec prvé lastovičky a čo vlastne dokážu?

Mobilné telefóny budúcnosti

Mobilné telefóny budúcnosti: Skladací, ohybný, či modulárny? – OBSAH

  1. Samsung Galaxy Z Flip je čisté, ohybné véčko s cenou vlajkových lodí
  2. Samsung Galaxy Fold, prvý použiteľný skladací mobilný telefón
  3. Nová Motorola Razr, legenda je späť
  4. Huawei Mate X – už druhá generácia skladacieho elegána
  5. Project ARA: nádejný neúspech modulárnych telefónov

Samsung Galaxy Z Flip je čisté, ohybné véčko s cenou vlajkových lodí

Samsung Galaxy Z Flip je v súčasnosti zo všetkých spomínaných ohybných mobilných telefónov asi na najlepšej ceste k širokej verejnosti. Svojím vzhľadom a výkonom totiž nesklame a zároveň ponúka aj cenu podobnú špičkovým konvenčným vlajkovým lodiam či len o niečo málo vyššiu. Jednou z veľkých výhod Galaxy Z Flip je čistý dizajn. Samsungu sa totiž podarilo odstrániť všetky pridané kúsky konštrukcie spojené s ohybnými telefónmi (väčší notch, širšiu časť telefónu atď.), vďaka čomu Z Flip vyzerá, až na kĺb na zadnej strane telefónu, ako bežný smartfón.

Samsung Galaxy Fold
Samsung Galaxy Z Flip bude podobne ako Motorola Razr ohybné véčko.

Galaxy Z Flip sa podobá Motorole Razr (ďalej v článku), ktorá sa verejnosti predstavila skôr, avšak Galaxy Z Flip ju svojím vydaním predbehol. Ohybný kĺb na zadnej strane telefónu tu zabezpečuje nielen možnosť jeho rozovretia až do 180°, ale aj pevné nastavenie ďalších uhlov. To otvára hneď niekoľko možností využitia (napríklad ako mini notebook) či lepšiu prácu s viacerými aplikáciami naraz.

Z hľadiska špecifikácií ponúka Galaxy Z Flip 6,7" displej technológie Dynamic AMOLED, ale aj malý informačný Super AMOLED displej na zadnej strane mobilného telefónu, ktorý slúži na rýchly prístup k notifikáciám. Samsung na výrobu Z flip zvolil novú technológiu ohybného displeja a používa ultratenké sklo.

i Samsung Galaxy Z Flip (PREVIEW): krásne véčko s ohybným displejom

Samsung Galaxy Z Flip poteší aj po výkonnostnej stránke. Poháňa ho čipset Qualcomm Snapdragon 855+ a slušných 8 GB RAM pamäte. Na súbory je pripravené 256 GB UFS 3.0 úložisko. Kde sa trochu šetrilo, je fotoaparát a batéria – tá má totiž „len“ 3 300 mAh. Je však dvojčlánková, vďaka čomu je docielené rýchlejšie nabíjania. Šošovky hlavného fotoaparátu sú dve (12 Mpx f/1,8 + 12 Mpx f/2,2), predný fotoaparát s rozlíšením 10 Mpx a svetelnosťou f/2,4 si potom hovie v punch-hole výreze.

Video z predstavenia ukazuje mimo rôzne farebné varianty tiež širokú škálu využitia Samsungu Galaxy Z Flip.

Hoci sú ohybné mobilné telefóny medzi bežnými používateľmi stále pomerne raritou, cenovka približne 1 559 € (február 2020) by mohla zásadne pomôcť v predajoch nového Samsungu Galaxy Z Flip. V tejto cenovej relácii sa totiž už pohybujú niektoré špičkové vlajkové lode (napr. iPhone 11 Pro Max, Samsung Galaxy S20 Ultra a ďalšie).

i Samsung Galaxy S20 (PREVIEW): beštia s dychberúcimi parametrami

Samsung Galaxy Fold, prvý použiteľný skladací mobilný telefón

Samsung Galaxy Fold sa stal prvým reálne použiteľným ohybným telefónom (naozaj prvým bol Royole FlexPai, ten mal ale k použiteľnosti na míle ďaleko a o prvenstvo usiloval len aby sa výrobca zviditeľnil). Fold má dva displeje a otvára sa ako kniha. Jeho vývoj bol na jar 2019 už takmer na konci a výrobca ho dokonca poslal niekoľkým známym technologickým youtuberom a ďalším influencerom, ktorí si ho mali vyskúšať a zrecenzovať.

Samsung Galaxy Fold 
Skladací mobilný telefón Samsung Galaxy Fold mal problémy s displejom, do predaja sa ale nepochybne dostane.

A prvé recenzie boli pomerne pochvalné. Zariadenie bolo podľa nich podarené a malo niektoré zaujímavé vychytávky, ako napr. možnosť zobrazenia obsahu z malého displeja aj na veľkom displeji len jednoduchým otvorením. Po pár hodinách či dňoch sa ale u veľkého množstva z nich začali objavovať problémy s displejom. Poruchy sa nevyhli takmer nikomu a všetky mobilné telefóny tak putovali späť do Samsungu, kde boli podrobené diagnostike. Kvôli tomu sa musel odložiť začiatok sériovej výroby, pretože Samsung bol nútený urýchlene urobiť nápravu. Tá v čase písania článku stále prebieha, výrobcovi sa to ale zrejme čo nevidieť podarí.

i Samsung Galaxy Note10 (VŠETKO, ČO VIEME)

A aké má Samsung Galaxy Fold špecifikácie? Pomerne zaujímavé. Galaxy Fold je vybavený dvomi displejmi – jedným hlavným 7,3" AMOLED HDR displejom s rozlíšením 1 536 × 2 152 pixelov dostupným po „rozložení“ a druhým menším, ktorý disponuje rozlíšením 720 × 1 680 bodov. Ako sa zmieňujeme vyššie, všetko, čo sa dá zobraziť na veľkom displeji, zobrazíte taktiež na malom a naopak.

Pre dáta bude k dispozícii 512 GB úložisko (ktoré bohužiaľ nemožno rozšíriť) a vďaka 12 GB RAM pamäte nebude mať používateľ žiadny problém s multitaskingom. Srdcom rozkladacieho mobilného telefónu Galaxy Fold je procesor Snapdragon 855, čo je to najlepšie, čo možno momentálne v telefóne mať. Rozumná je aj hmotnosť celého zariadenia – 263 g. Nepoteší len vyššia cena pohybujúce sa okolo 2 160 € a hrúbka v zloženom stave 15,5 mm. Energiu bude zariadeniu dodávať 4 350 mAh batéria, ktorá podporuje rýchlonabíjanie.

i Samsung Galaxy S10 (prvé dojmy): Ako dopadol test fotoaparátu?

Nová Motorola Razr, legenda je späť

Motorola sa vytasila s nástupcom, v minulosti veľmi populárneho, modelu Razr. Nová „žiletka“ ctí najnovší trend, ktorý kombinuje s pôvodnou konštrukciou Razru. Na trh tak vstupuje ako véčko s ohybným displejom. Po otvorení konštrukcie je tým hlavným 6,2" displej. Takáto uhlopriečka bohato postačuje a možnosť jej ohybu je skrátka peknou vychytávkou. Avšak aj vonkajší displej stojí za to. Veľkosť 2,7" je na notifikácie viac než dosť, preto slúži aj ako náhľad snímania pri fotení. Motorola veľmi hrá na dizajn, telo celého zariadenia preto nepôsobí nijako ťažkopádne, má len ľahko cez 200 gramov váhy a v duchu minulého Razru ide o veľmi štýlový doplnok.

Motorola Razr, 2019
Motorola aj po rokoch vsádza pri modely Razr na dizajn.

Aby po zaklapnutí všetko pekne sedelo, na spodnej strane je pod displejom výrazný výstupok. Po dovretí konštrukcia krásne splynie s preklopenou časťou. Parametre nie sú nič mimoriadne. O novom Razri sme písali preview a zmienili v ňom, že nie je a ani nemá ambície stať sa konkurentom súčasných vlajkových lodí. Ide síce o štýlový mobil, ale iba s jedným fotoaparátom, slabším procesorom či nie príliš štedrou batériou. Razru však nechýbajú iné prvky moderných smartfónov, menovite Bluetooth vo verzii 5.0, NFC, eSIM, čítačku odtlačkov prstov, konektor USB-C a súčasný trend sa premieta aj do absencie 3,5 mm jack konektora. Nový prírastok do radov Motoroly je určený pre tých, ktorí pozerajú na dizajn a v tomto segmente ich najnovší Razr rozhodne nesklame.

Huawei Mate Xs – už druhá generácia skladacieho elegána

Už druhú generáciu svojho skladacieho telefónu predstavil čínsky Huawei. Oproti Galaxy Foldu je displej na vonkajšku zariadenia, nie vo vnútri. Druhá generácia je označená ako Huawei Mate Xs, pričom je to nasledovník vlani predstaveného mobilného telefónu Huawei Mate X. Na prvý pohľad rozdiel nehlásime, generácie vyzerajú zhodne, ale niektoré zmeny tu samozrejme sú. Mechanické otváranie kĺbu bolo vylepšené, a malo by tak byť spoľahlivejšie. Procesorom je teraz Kirin 990 s podporou 5G a 8 GB operačnej pamäte, ale taký Galaxy Fold má viac, konkrétne 12 GB.

Huawei Mate Xs
Huawei Mate Xs funguje inak ako Fold. Ktoré riešenie nakoniec bude úspešnejšie?

Samotný AMOLED displej zostal zachovaný, v roztvorenom stave je veľký 8" a jeho rozlíšenie je 2 200 × 2 480 pixelov. To je vlastne jediný displej, ktorý sa však po prehnutí zmenší na 6,6" obrazovku s rozlíšením 1 148 × 2 480 pixelov. Huawei však pri tejto generácii podporil kryciu vrstvu a displej je teraz o 80 % odolnejší.

Čo sa interného úložiska týka, k dispozícii bude, rovnako tak ako pri Samsungu, 512 GB na dáta. Toto číslo ale môže vďaka slotu na Nano Memory kartu vyrásť. Zachované boli aj rozmery a hmotnosť. Huawei je síce na rozdiel od Galaxy Fold o pár gramov ťažší (295 g), ale poteší aspoň hrúbkou, kedy v zloženom stave je o niekoľko milimetrov tenší (11 mm).

i Huawei P30 Pro (RECENZIA): fotoaparát ako recept na úspech

Zabudnite na nevýrazný fotoaparát. So štyrmi fotografickými senzormi vie Huawei Xs robiť skvelé snímky. Snímače majú hodnoty 40, 16 a 8 Mpx a dopĺňa ich senzor ToF. S výdržou batérie na tom Huawei Mate Xs nie je zle, pretože obsahuje akumulátor s veľkosťou 4 500 mAh, pričom nechýba podpora bezdrôtového nabíjania. Možno ho aj reverzne dobiť s tabletom Huawei MatePad.

Ako najväčší zápor vidíme vyššiu cenu (približne 2 499 €) a absenciu služieb Google, čo platí pre všetky nové produkty Huawei. Na našom trhu sa modelu Mate Xs dočkáme na konci tohto roka.

Project ARA: nádejný neúspech modulárnych telefónov

Ohýbacie mobilné telefóny nie sú jedinou inováciou v tomto smere. V minulosti sa napríklad samotný Google snažil na trh prísť s modulárnym telefónom. Projektu sa hovorilo ARA a špekulácie okolo neho nás sprevádzali niekoľko rokov. Všetko už je ale na konci. Hoci ešte v máji 2016 sľuboval Google uvedenie telefónu na trh, v septembri toho istého roku celý projekt zrušil.

Posledné oficiálne video Projectu ARA.

Project ARA bol revolučný koncept telefónu budúcnosti, ktorý mal kompletne zmeniť spôsob, akým mobily používame. Pôvodná idea počítala s kompletnou modularitou, avšak vývojári pocítili medze reality a základné telo telefónu malo náhle obsahovať nielen displej a základné reproduktory, ale aj procesor a RAM.


Video sumarizujúce ambicióznu myšlienku Projectu ARA, ktorá nejedného uchvátila.

Aj keď Google vo vývoji údajne pokračoval, stával sa zastaraným už aj samotný koncept modulárneho telefónu. Prečo? Za posledný rok vzrástol hlad po veľkých displejoch v čo najmenších telách, a k naplneniu takýchto požiadaviek je potrebný bezrámčekový dizajn a vysoká úroveň integrácie, ktorú modulárny mobilný telefón zo svojej podstaty nemôže ponúknuť.

i Mohlo by vás zaujímať

Ako sa momentálne zdá, jednu z budúcností mobilného segmentu predstavujú nie modulárne, ale skladacie mobilné telefóny. Dokážu totiž ponúknuť kompaktné rozmery a po otvorení veľký displej, na ktorom sa dobre konzumuje obsah a pracuje. Prvé ohybné mobilné telefóny nie sú bez chýb, výrobcovia ich ale časom pravdepodobne odstránia. A potom sa možno nakoniec dočkáme skladacích telefónov, ktoré bude radosť používať.

0
Vytlačiť
Skúste nové Alza Premium Moja Alza Prihlásiť Ako nakúpiť
P-DC1-WEB26
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi