Ospravedlňujeme sa, ale z technických príčin sa momentálne na našich pobočkách môže vyzdvihnutie objednávky časovo predĺžiť. Na oprave usilovne pracujeme. Ďakujeme za pochopenie.

AD homeoffice AD homeoffice

Sony Xperia XZ2 a XZ2 Compact (RECENZIA)

Zobraziť katalóg

Recenzia

Aktualizované

Malý telefón a vlajková loď sú pri moderných smartfónoch takmer protiklady. Každá značka sa chváli mobilnými telefónmi s uhlopriečkou cez 6" a ostatným, ktorí chcú „niečo kompaktnejšie“, zostávajú iba oči pre plač. Existuje ale výnimka: Sony Xperia XZ2 Compact, ktorý je maličký a poriadne výkonný. A má aj sestru, model Sony Xperia XZ2 väčších rozmerov. V našej recenzii sa na ne pozrieme bližšie.

Nová Xperia nemá vo svojej triede konkurenciu

Oba telefóny sú si veľmi podobné, líšia sa prakticky len uhlopriečkou displeja, kapacitou batérie a celkovými rozmermi. Tým skôr je preto výnimočný variant Sony XZ2 Compact, pretože zatiaľ čo pri konkurencii znamenajú verzie Lite a Mini slabší hardvér, pri Sony to neplatí. Táto nová Xperia sa tak stáva prakticky jediným pretekárom v kategórii.

Recenzia Sony Xperia XZ2 a XZ2 Compact – OBSAH

  1. Parametre a cena mobilného telefónu Sony Xperia XZ2
  2. Balenie a príslušenstvo Sony Xperia XZ2
  3. Spracovanie a ergonómia: Sony Xperia XZ2 (Compact) ide proti prúdu
  4. Displej: Sony Xperia XZ2 má asi najlepšie IPS, čo existuje
  5. Výkon a úložisko: Xperia XZ2 má skvele vyriešené chladenie
  6. Výdrž a batérie: Z mála vyčaruje veľa
  7. Operačný systém a softvér: Rýchle aktualizácie Sony zvláda
  8. Fotoaparát: V hlavnej úlohe video
  9. Hodnotenie telefónu Sony Xperia XZ2: verzia Compact je super, väčšia verzia to bude mať ťažšie

Parametre a cena mobilného telefónu Sony Xperia XZ2

Technické špecifikácie pri týchto dvoch telefónoch sú porovnateľné s tohtoročnými prémiovými modelmi. Nesmie preto chýbať výkonný procesor Qualcomm Snapdragon 845. V ostatných parametroch je Sony Xperia XZ2 konzervatívny: rozlíšenie zostalo pri Full HD rozšíreného o prúžok na navigačné tlačidlo, uhlopriečka takisto nepovyrastala cez 6".

Naopak na Sony Xperia XZ2 zostali zachované typické parametre telefónov Sony, čo je zvýšená odolnosť proti vode deklarovaná certifikátom IP68 a stereo reproduktory. Módny dvojitý fotoaparát pri vlajkových lodiach z Japonska chýba.

Porovnanie mobilných telefónov Sony Xperia XZ2 Compact a Sony Xperia XZ2

Parameter/ModelSony Xperia XZ2 CompactSony Xperia XZ2
Uhlopriečka displeja5"5,7"
Rozlíšenie obrazovky2 160 × 1 080 px2 160 × 1 080 px
Jemnosť displeja483 PPI424 PPI
Pomer veľkosti displeja a tela73,5%76,1%
ProcesorQualcomm Snapdragon 845
(4× 2,7 + 4× 1,7 GHz)
Qualcomm Snapdragon 845
(4× 2,7 + 4× 1,7 GHz)
RAM4 GB4 GB
Vnútorná pamäť64 GB64 GB
Rozlíšenie zadnej kamery19 Mpx19 Mpx
Svetelnosť zadnej kameryf/2.0f/2.0
Rozlíšenie prednej kamery5 Mpx5 Mpx
VodoodolnosťIP68IP68
Funkciarýchle nabíjanie, stereoreproduktory, 3D scanner 3D Creatorrýchle nabíjanie, bezdrôtové nabíjanie,
stereoreproduktory, Dynamic Vibration systém, 3D scanner 3D Creator
Rozmery135 × 65 × 12,1 mm153 × 72 × 11,1 mm
Kapacita batérie2 870 mAh3 180 mAh
Bezdrôtové nabíjanienieáno
Cena575,90 €691,90 €

* Ceny platné k 23. 7. 2018

Balenie a príslušenstvo Sony Xperia XZ2

K recenzii sme dostali predsériové balenie Sony Xperia XZ2, ktoré neobsahuje všetky kúsky príslušenstva, ktoré v krabičke objavia zákazníci. Tí v balení nájdu nabíjačku, nabíjací a dátový kábel s konektorom USB-C, redukciu z USB-C na slúchadlový 3,5 mm jack a slúchadlá.

Obzvlášť redukcia sa bude hodiť, pretože iné ako Bluetooth slúchadlá bez nej k telefónu Sony Xperia XZ2 nepripojíte. Sony plánuje dodávať aj špeciálnu rozdvojku, vďaka ktorej telefón prepojíte so slúchadlami a nabíjačkou zároveň, v štandardnom balení ju však nenájdete. Tento diel sa bude hodiť najmä majiteľom telefónu Sony Xperia XZ2 Compact, ktorá nepodporuje bezdrôtové nabíjanie.

Sony Xperia XZ2 Sony Xperia XZ2 Compact

Takto vyzerá nový dizajnový jazyk telefónov Sony. Vľavo Sony Xperia XZ2, vpravo Sony Xperia XZ2 Compact.

Spracovanie a ergonómia: Sony Xperia XZ2 (Compact) ide proti prúdu

Pokiaľ súčasné trendy velia zachovať štíhlu líniu a tenké rámčeky, Sony k tomuto davovému šialenstvu pristupuje s rezervou. Výrobca aspoň opustil roky šľachtený dizajnu OmniBalance, pre ktorý boli typické ostré línie a škaredé rámčeky na všetkých stranách. Nový vzhľad sa nazýva Ambient Flow a ten všeličo mení.

Na prvý pohľad si všimnete oblejších tvarov. Stále je zjavný odkaz na tradíciu, prierez oboch veľkostí Sony Xperia XZ2 je striktne obdĺžnikový a rohy sú zaoblené len ľahko. Najväčšia zmena nastala pri pohľade na zadnú stranu, ktorú už netvorí sklo rovné, ale zakrivené.

Ani pri jednom zo smartfónov sa nedá hovoriť o zaoblení, ako skôr o vydutí. Zvlášť menší Sony Xperia XZ2 Compact pôsobí ako cvalík. Oproti väčšiemu XZ2 má však výhodu, že sa pri položení na stôl toľko nekýve. Táto vlastnosť je pre väčšiu Xperiu bohužiaľ typická – ak sa netrafíte do cca 2 cm širokého pruhu okolo osi zariadenia, telefón sa bude aj pod ľahkým dotykom nakláňať.

Čo možno na stole chápať ako nedostatok, sa však v ruke zmení na obrovský prínos. Malá Sony Xperia XZ2 Compact padne do ruky ako uliata, plastový chrbát nešmýka a nebojíte sa telefón ťahať z vrecka ani v situáciách, kedy by ste pri inom mobily zvažovali riziko pádu.

Veľká Sony Xperia XZ2 sa pri úchope starším kúskom podobá viac. Sklenený chrbát síce podporuje bezdrôtové nabíjanie, ale tiež pekne kĺže. V ruke len nepatrne, až upotené ruky znamenajú rozdiel, ale ak smartfón leží na stole a cvrnkne do neho, budete sa diviť, ako ďaleko pôjde. Neklaďte preto telefón na drevo, nemusel by to prežiť. A radšej si kúpte rovno kryt, než bude neskoro.

Sony Xperia XZ2
Sony Xperia XZ2 vyzerá hodnotne. Až pri recenzii s každodenným používaním ale používateľ dostatočne spozná, ako sa telefón v ruke drží.

Usporiadanie ovládacích prvkov sa medzi obomi telefónmi líši

Hoci sa obe Sony Xperia XZ2 radia k rovnakej rodine, usporiadanie ovládacích prvkov sa líši. Malá Xperia XZ2 Compact má hybridný slot na ľavom boku, veľká XZ2 hore. Druhým rozdielom je umiestnenie prisvetľovacej LED diódy, ktorú má XZ2 Compact vedľa objektívu a veľká Xperia nad ním. Čítačka odtlačkov prstov je v oboch prípadoch v osi telefónu.

Jej funkcia je príkladná, priestor na snímanie je relatívne veľký, takže po dobu testovania sa snáď nestalo, že by sa prst na senzor netrafil.

Problém je s väčšou Sony Xperia XZ2. Čítačka je umiestnená príliš nízko na to, aby ste na ňu pohodlne dosiahli, čo znamená buď nutnosť držať telefón len končekmi prstov, alebo neprirodzené ohýbanie ukazováka. Čiastočne možno tento nešvár kompenzovať použitím odomknutia rozpoznaním tváre, ale prídete tak o kus používateľského komfortu.

Všetky tlačidlá nájdete na pravej strane telefónu. To platí pre Sony Xperia XZ2 aj XZ2 Compact. Pekne zhora nadol: Volume +, volume -, zapnutie a dvojpolohová mechanická spúšť fotoaparátu.

A predná strana? Navigačné tlačidlá sú zahrnuté do dotykového displeja, takže okolo obrazovky je priestor len na selfie kameru, senzory okolitého jasu, priblíženie a prakticky neviditeľnú notifikačnú diódu. Ľahko sa dajú prehliadnuť aj stereo reproduktory, ale Sony ich integrovala do oboch veľkostí smartfónu Sony Xperia XZ2. Horný v podobe klasického slúchadla, spodný je potom tvorený úzkou štrbinou na pomedzí krycieho skla a kovového rámčeku.

Veľkou výhodou oboch recenzovaných telefónov Sony Xperia XZ2 je zvýšená odolnosť. Na štítku nájdete napísanú špecifikáciu IP65/68. Pokiaľ sa pýtate, či by nestačilo napísať „vyššiu“ IP68, odpoveď znie: „Nestačilo.“ IP65 znamená odolnosť proti tlakovej vode, IP68 proti ponoreniu do vody. Oboje Xperia zvládne.

Sony Xperia XZ2

Sony Xperia XZ2 Compact má matný, nie lesklý chrbát. Aj vďaka tomu sa perfektne drží.

Displej: Sony Xperia XZ2 má asi najlepší IPS, čo existuje

Aj v hodnotení displeja si Sony vyslúži prekvapené pohľady. Zatiaľ čo pri konkurencii je UHD rozlíšenie povinným minimom, Xperia si chystá extrémy pre model XZ2 Premium. Klasická Sony Xperia XZ2 a XZ2 Compact si vystačí s rozlíšením Full HD+, teda 2 160 × 1 080 pixlov. Na prvý dojem tak Sony za svojimi rivalmi zaostáva, konzervatívnejšie zmýšľajúci používateľ však rýchlo pochopí, že jemnosť 424 ppi bohato stačí.

Najväčším prínosom „nižšieho“ rozlíšenia je tak predĺženie výdrže.

Po stránke technológií používa Sony IPS panel s uhlopriečkou 5,7" respektíve 5" pri verzii Sony Xperia XZ2 Compact. Kvalitu podania farieb akcentujú technológie Triluminos a X-Reality Engine, odolnosť si berie na starosť ľahko zakrivené sklo Corning Gorilla Glass 5. Väčším ťahákom ale bude podpora HDR zobrazenia a 10-bitových farieb daná štandardom BT.2020.

Sony Xperia XZ2
V našej recenzii telefónov Sony Xperia XZ2 a Sony Xperia XZ2 Compact sme si posvietili aj na ich displeje.

Je ťažké vyrieknuť jednoznačný verdikt: OLED panely sú krajšie a presné podanie farieb sa ťažko porovnáva, pokiaľ nemôžete vlastnými očami vnímať rozdiel oproti realite. Veľmi zjednodušene sa dá povedať, že displej Sony Xperia XZ2 dokáže zobraziť prakticky rovnakú čiernu ako displeje s organickými diódami, a ani ak sa postavíte do tieňa, rozdiel nespoznáte.

Rozsah jasu je široký a ani s citlivosťou nie je problém. Sony Xperia XZ2 ponúka podporu aj na ovládanie v rukaviciach. A ešte niečo navyše: môžete si nastaviť displej podľa toho, aký kryt používate. Niektoré puzdrá zakrývajú displej fóliou, v takýchto prípadoch si môžete vybrať, či má displej reagovať aj pri kontakte cez ochranné puzdro, alebo sa len otvorením zapnúť. Je to maličkosť, ale väčšina telefónov také drobnosti na vlastnú škodu prehliada.

Výkon a úložisko: Xperia XZ2 má skvele vyriešené chladenie

Sony Xperia XZ2 je jedným z mnohých telefónov, ktoré používajú 4 GB RAM, 64 GB interné úložisko a osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 845. Ide teda o špecifikácie v najvyššej triede klasické, takže ani výsledný efekt neprekvapí: štyri jadrá Kryo 385 Gold na takte 2,7 GHz rozbehnú všetky súčasné (a pár ďalších rokov i budúce) aplikácie, druhá štvorica jadier Kryo 485 Silver na frekvencii 1,7 GHz zasa zmierni nároky na väčšiu batériu. O grafickom akcelerátory Adreno 630 takisto netreba pochybovať, ide o absolútnu špičku.

Benchmarky, ktoré sme nemohli vynechať, tak vypovedajú predovšetkým o optimalizácii systému a troške tej programátorskej mágie, ktorá umožňuje s výsledným skóre hýbať. Než ale začnete čísla porovnávať v tabuľkách, odporúčame zvoľniť – telefón úrovne Sony Xperia XZ2 je na vrchole potravinového reťazca a prípadné rozdiely majú význam štatistickej chyby.

Sústredili sme sa preto skôr na chladenie. Jeden benchmark telefón príliš neohrial, takže až graficky náročný 3D Mark Sling Shot Extreme v režime OpenGL ES dokázal Sony Xperia XZ2 zahriať na 40 °C. Aj to je však celkom málo – s rastúcimi vonkajšími teplotami slniečko ohreje kadejaké zábradlie na teploty násobne vyššie. Jednoducho štyridsať stupňov v ruke udržíte a ruky sa budú stále cítiť pohodlne.

Výdrž a batéria: Sony Xperia XZ2 vyčaruje z mála veľa

Sony platí za výrobcu, ktorý vie s naloženými prostriedkami pracovať. Zatiaľ čo v tabuľkách sa obrou kapacitou batérie na niektorých modeloch chváliť nemôžu, v reálnom nasadení prekonávajú aj favoritov. Napriek tomu pohľad na hodnotu 3 180 mAh pri väčšom variante Sony Xperia XZ2 a 2 870 mAh pri verzii Compact budí rozpaky.

Sony Xperia XZ2 a Sony Xperia XZ2 Compact
Obaja našu dnešnú protagonisti, Sony Xperia XZ2 a Sony Xperia XZ2 Compact, podporujú rýchlonabíjanie.

To sa môžete stokrát zaklínať režimom Stamina a bezdrôtovým nabíjaním pri veľkej Sony Xperia XZ2, ale náročný zákazník chce viac. Lenže potom dôjde na realitu: surfujete na internete, pozeráte na filmy a baterka skoro nemizne. Najväčší držiak je Xperia vo chvíľach, keď si len tak hovie vo vrecku a je pripravená na vaše požiadavky. V tej chvíli by na iných telefónoch začali bežiace procesy pomaly ukusovať zo zásoby cennej energie, pri Sony ale títo neviditeľní jedáci dostanú prázdny tanier – veľa síl totiž z Li-ion akumulátora nezískajú.

Raz ale energia dôjsť musí. V tej chvíli príde k slovu nabíjačka schopná doplniť energiu rýchlosťou, ktorá z 15 % urobí 75 % za 60 minút. Pokiaľ máte len pol hodiny, Quick Charge 3.0 dokáže počas tejto doby doplniť približne 45 % maximálnej kapacity Sony Xperia XZ2. Nutné opäť pripomenúť, že s nimi si Xperia vystačí prekvapivo dlho.

Rýchlosť nabíjania Sony Xperia XZ2 sa však môže meniť. Sony totiž aktivuje tzv. ochranu batérie, teda režim, kedy sa telefón učí vaše denné návyky a prispôsobuje podľa nich intenzitu nabíjania. Ak ste navyknutí dopĺňať energiu spolu s telefónom cez noc, Xperia si rozdelí celú námahu na dobu vášho spánku. Zvoľní, aby šetrila opotrebovanie akumulátora. Pokiaľ spávate pravidelne, je to výdatné plus, ale pozor – až si raz privstanete, mohlo by sa stať, že budete vyrážať s mobilom nabitým „len“ na 90 %, na ktorých sa úroveň nabitia bude držať väčšinu noci. Do plných 100 % sa totiž batéria dobije až pred časom vášho obvyklého prebúdzania. Výrazne sa tak predlžuje životnosť batérie.

Sony Xperia XZ2
V recenzii Sony Xperia XZ2 sme si vyskúšali výdrž aj rýchlosť a spôsob nabíjania oboch telefónov.

Operačný systém a softvér: Rýchle aktualizácie Sony zvláda

V polovici mája Google naznačil, ktorí výrobcovia majú dobrú reputáciu, čo sa aktualizácií systému týka. Na zozname sa objavil Essential, OnePlus, Xiaomi, Nokia, Oppo, Vivo a tí, ktorí nás v tejto recenzii zaujímajú najviac: Sony. Nemalo by to pre vás byť prekvapenie, už skôr recenzované Sony Xperia XA2 sa dočkali príchute Oreo a pre XZ2 platí to isté.

Bohužiaľ musíme aj tentoraz zopakovať kritiku na adresu predinštalovaných aplikácií. Ich zostava zahŕňa Amazon Kindle a Amazon Shopping, AVG, Facebook, klávesnicu Swiftkey, PS App, rôznych asistentov na funkcie telefónu... Počítame, že tento bloatware zaberie minimálne 2 GB, ktoré by ste inak mohli využiť napríklad na fotky.

i Sony Xperia XZ2 vie aj tzv. dynamické vibrácie. Telefón jednoducho vrčí do rytmu zvukov. Pri bežnom použití to veľký prínos nemá, pri hudbe vibračný motorček skôr prekáža. Pri hrách naopak vibrácie svoj prínos majú, pôsobia ako force feedback známy z počítačových volantov – telefón vás upozorňuje, že ste mimo vozovku, alebo ste dostali zásah. Vibrácie vás môžu vtiahnuť do deja aj pri sledovaní akčných filmov.

Okrem nadbytočných aplikácií zasahuje Sony v prípade Sony Xperia XZ2 do systému len minimálne. Pridáva podporu pre grafické témy, chat s technickou podporou alebo inteligentné čistenie pamäti. Poslednou barličkou pre používateľov sú Xperia Actions, akési profily zodpovedajúce častým situáciám. Najjednoduchšie využitie vás napadne hneď: počas spánku medzi 22. a 7. hodinou chcete vypnúť zvonenie. Nie je problém. Xperia Actions vie aj sofistikovanejšie profily, napríklad v zahraničí dokáže obmedziť pripojenie k mobilnému internetu na niektoré aplikácie alebo nastaviť inú správu na zamknutej obrazovke. Populárna aplikácia, ako je Tasker, ale tieto profily nenahradí. Jednotlivé podmienky (miestne, časové aj iné) totiž nie je možné kombinovať a musíte vychádzať len z obmedzenia, ktoré dovoľuje päť preddefinovaných profilov: Dobrú noc, Sústredenie, Dochádzanie, Hry a V zahraničí.

Sony Xperia XZ2 screenshot 1 Sony Xperia XZ2 screenshot 2 Sony Xperia XZ2 screenshot 3

Ukážky prostredia telefónu Sony Xperia XZ2 vrátane napr. výberu tém.

Fotoaparát Sony Xperia XZ2: V hlavnej úlohe video

Všímate si, ako sa trendy vo fotoaparátoch mobilných telefónov líšia? Huawei sa vydal cestou navyšovania objektívov, Samsung robí pokusy s mechanickou clonou, Google si zase pomáha umelou inteligenciou. Sony Xperia XZ2 (Compact) stavila na tradíciu.

Rozlíšenie Sony Xperia XZ2 je stále vysoké, snímač Exmor RS na 1/2,3" snímač zaobstará fotky v kvalite až 19 Mpx, ale značka zostáva pri jednom objektíve. Pokiaľ by sme sa bavili o inom ako špičkovom mobile, riešili by sme, či fotky vyzerajú dobre, alebo zle. Kvalitné snímky pri high-end smartfóne ale berieme za štandard, slušnú farebnosť, ostrosť a kontrast preto berieme ako splnenie povinnosti.

i Pokiaľ chcete byť vo fotení mobilom ešte lepší, prečítajte si náš článok, kde sme pre vás pripravili tipy, ako fotiť mobilným telefónom.

Pri prémiových telefónoch sa súperí skôr tým, čo iné modely nezvládnu. Sony Xperia XZ2 je napríklad prvým telefónom, ktorý zvláda nahrávať v 4K rozlíšení pri aktívnom HDR. V takej chvíli dosahuje dátový tok 35 Mb/s, framerate je 24 snímok za sekundu.

Sony Xperia XZ2 ukážka fotoaparátu Sony Xperia XZ2 ukážka fotoaparátu Sony Xperia XZ2 ukážka fotoaparátu Sony Xperia XZ2 ukážka fotoaparátu Sony Xperia XZ2 ukážka fotoaparátu Sony Xperia XZ2 ukážka fotoaparátu

Druhým lákadlom fotoaparátu Motion Eye je superspomalený režim, kedy Sony Xperia XZ2 vstrebe 960 snímok behom sekundy. Pravda, je ťažké sa trafiť napríklad do odrazu loptičky o raketu, ale pokiaľ chcete fotiť dopady kvapiek za dažďa, nie je čo pokaziť.

Čo však s fotoaparátom súvisí len čiastočne, je pomerne praktická aplikácia 3D Creator. Tá slúži na skenovanie 3D objektov. Primárne síce slúži na skenovanie vlastnej trojrozmernej podobizne, ale potom, čo prejdete základným tutoriálom, môžete skenovať prakticky čokoľvek. Počítajte však s tým, že výcvikové scenáre chvíľu zaberú a výsledky nemusia prekvapiť len príjemne. Ale rozhodne je zábava skúšať, čo Sony Xperia XZ2 dokáže a ako je možné naskenované podobizne použiť ako avatary v režime AR efektov.

Poďme sa však mrknúť na testovacie snímky. Sony Xperia XZ2 je sympatická tým, že si fotky nijako zásadne neprikrášľuje. Farby preto nie sú tak sýte, ako je módne, ale určite je jednoduchšie laborovať saturáciu v editore, než ju spätne uberať a dúfať, že sa trafíte do prirodzených odtieňov.

Podľa vkusu sa potom líši hodnotenie ovládania samotnej aplikácie. Sony pridáva funkcie formou samostatných aplikácií, takže používateľ občas ani nevie, či fotí základným fotoaparátom, alebo aplikáciou Efekt AR. Jednou z týchto aplikácií je aj populárny Bokeh, čiže rozostrenie pozadia.

Sony Xperia XZ2
Fotoaparát Sony Xperia XZ2 sa nám v recenzii páčil. Fotky sú farebne neprepálené a s dobrou ostrosťou a kontrastom.

Hodnotenie telefónu Sony Xperia XZ2: verzia Compact je super, väčšia verzia to bude mať ťažšie

Je ťažké zhrnúť mobilné telefóny Sony Xperia XZ2 a XZ2 Compact pár vetami. Už len preto, že obe veľkosti sú si tak podobné, a predsa si každá zaslúži iný verdikt.

Veľká Sony Xperia XZ2 je výkonný telefón s čistým Androidom a nie príliš podarenou ergonómiou. Zároveň však oplýva množstvom funkcií, kvôli ktorým sú Xperie stále obľúbené: má dlhú výdrž, vysoký výkon, vydrží aj kúpanie a veľmi kladne sa dá hodnotiť aj zvuková stránka – ako pri reproduktoroch, tak pri slúchadlách. Po stránke inovácií už je na tom telefón horšie, ale záleží od vkusu. Niekto ocení tenšie rámčeky a vyššie rozlíšenie, pre iných je výhodnejšie, že mobil je kus poctivého materiálu. Niekomu stačí point-and-shoot fotoaparát, iný si rád hrá s piatimi objektívmi, virtuálnou realitou a stickermi.

Malá Sony Xperia XZ2 Compact je naopak perfektný mobil, ak hľadáte výkonný Android v kompaktnom balení. Prehrešky proti ergonómii má na rozdiel od väčšej kolegyne vyriešené, zároveň ale nechýba žiadna z jej výhod. Nebáli by sme sa povedať, že je XZ2 Compact jedinou voľbou, ak nechcete 6" placku, ale požadujete najmodernejšiu výbavu.

Kým malá Xperia nemá konkurenciu (okrem predchádzajúcej generácie XZ1), veľká verzia to bude mať na trhu ťažšie. Jej pozíciu môže ohrozovať Samsung Galaxy S8, zaujímavou alternatívou môže byť Huawei Mate 10 Pro. Jedným dychom však musíme podotknúť, že obaja spomenutí konkurenti patria k predchádzajúcej generácii...

i Mohlo by vás zaujímať
Sony Xperia XZ2

Sony Xperia XZ2/XZ2 Compact

Smartfóny Sony

Sony je na dobrej ceste vyťažiť z tradícií maximum a zároveň nestratiť krok s modernými trendmi. Ak sú modely radu XZ2 prvou lastovičkou toho, čo nás v budúcnosti čaká, máme sa na čo tešiť. Na oboch Xperiách je síce vidieť, že jednou nohou väzia v minulosti, ale konzervatívnosť môžete brať aj ako výhodu, čím máme na mysli hlavne zodpovedný prístup k aktualizáciám, stabilitu a čistotu systému. Napriek tomu sa nebojíme povedať, že Sony Xperia XZ2 potvrdila svoju povesť a XZ2 Compact je stále najlepší malý Android na trhu.

Klady

  • Čistý Android
  • Vodoodolnosť
  • Skvelý displej
  • Podpora výrobcu
  • Mechanická spúšť fotoaparátu

Zápory

  • Ergonómia pri väčšom telefóne
  • Chýba slúchadlový jack
  • Bloatware

Sony Xperia XZ2 (VŠETKO, ČO VIEME) – model Premium sa predstavuje

Mobilný telefón Sony Xperia XZ2 sa oficiálne predstavil na veľtrhu MWC v Barcelone. Spoločnosť Sony dokonca predviedla aj variant XZ2 Compact, ktorý patrí medzi najvýkonnejšie mobilné telefóny s malým displejom. Aké sú naše prvé dojmy z nového radu Sony Xperia ZX2? Ide o rovnocennú konkurenciu pre Samsung Galaxy S9? A zbaví sa Sony konečne širokých rámčekov?

ČASTI ČLÁNKU:

Prémiová Xperia XZ2 Premium je realitou

Skôr uvedené telefóny XZ2 a XZ2 Compact sa už úspešne predávajú, Sony má ale stále v rukáve ešte jedno eso. Reč je o dlho očakávanom prémiovom smartfóne Xperia XZ2 Premium. Čím sa telefón odlišuje a pre akú cieľovú skupinu je určený?

Sony Xperia XZ2 Premium; Black; displej Sony Xperia XZ2 Premium; Silver

Sony Xperia XZ2 Premium ťaží z nového dizajnu pre rok 2018.

4K displej Xperia XZ2 Premium s HDR

Hlavným ťahákom Sony XZ2 Premium je famózny displej, ktorý na trhu papierovo nemá konkurenciu. Veď plné 4K rozlíšenie na 5,8" uhlopriečke je jednoducho perfektné. Výsledná jemnosť displeja dosahuje hodnotu 760 ppi. Pre porovnanie, Samsung Galaxy S9 ponúka „len“ 570 ppi. Inžinieri zo Sony navyše displej ešte vyšperkovali pomocou technológie HDR. Roky znalostí výrobných postupov obrazoviek z TV priemyslu sa konečne prejavuje. Veľmi sa tešíme, keď si displej prezrieme na vlastné oči.

Prvá duálna kamera v telefónoch Sony

Xperia XZ2 Premium po novom ponúkne duálnu kameru, ktorá využíva populárnu kombináciu farebného a čiernobieleho snímača. Hlavná šošovka má 19 Mpx rozlíšenie so slušnou svetelnosťou f/1,8. Sekundárna monochromatická kamerka šikovne využíva 12 Mpx so svetelnosťou f/1,6. Výslednú kvalitu snímok dokonca vylepší pokročilá päťosová elektronická stabilizácia obrazu SteadyShot. Sony sa tiež chváli vysokou hodnotou ISO pre fotografovanie, a to až 51 200. Nesmie chýbať ani populárne superspomalené video s 960 snímkami za sekundu pri Full HD rozlíšení.

Sony Xperia XZ2 Premium, duálna kamera

Sony Xperia XZ2 Premium konečne ponúkne duálnu kameru.

Hardvér a dizajn, mierne vylepšená Xperia XZ2

V rámci hardvérovej výbavy má Xperia XZ2 Premium model nabitý ostrými nábojmi, pretože k výkonnému Snapdragon 845 servíruje rovno 6 GB operačnej pamäte. Je možno trošku škoda, že zostalo len u 64 GB vnútornej pamäte. Najvybavenejšiemu telefónu od Sony by predsa len pristalo minimálne 128 GB pamäte. Nič na tom nemení ani možnosť vložiť pamäťovú kartu s veľkosťou až 400 GB.

Sony Xperia XZ2 Premium, displej, 4K

Sony Xperia XZ2 Premium s Ambient Flow dizajnom.

Po stránke dizajnu je samozrejme použitý tzv. Ambient Flow, teda skleneno-kovové telo s výrazne zaoblenou zadnou stranou. Telefón je síce relatívne tučný na šírku (11,9 mm), ale perfektne sa drží. Nemilé prekvapenie je, že hmotnosť Xperia XZ2 Premium sa zastavila na 236 gramoch, čo je rekordná hodnota, s ktorou sa Sony rozhodne nikde chváliť nebude. Napríklad iPhone X váži 174 g, Samsung Galaxy S9 zase len 163 g.

Porovnanie Xperia XZ2 Premium vs. Samsung Galaxy S9+ vs LG V30S

Ako možno vyčítať z nasledujúcej tabuľky, prednosťou nového modelu Sony Xperia XZ2 Premium bude jednoznačne duálny fotoaparát so sľubným rozlíšením a veľký 4K displej. Ďalšími plusmi budú nový procesor Snapdragon 845 alebo navýšená pamäť RAM. Voči konkurencii však stráca body v rozmeroch a najmä v hmotnosti.

Parametre/modelXperia XZ2 PremiumSamsung Galaxy S9+LG V30S
Displej a rozlíšenie5,8" IPS (4K)
16 : 9
6,2" AMOLED (2 960 × 1 440)
18 : 9
6" P-OLED (2 880 × 1 440)
18 : 9
ProcesorSnapdragon 845Exynos 9810Snapdragon 835
RAM6 GB6 GB6 GB
Úložisko64 GB256 GB128 GB
Zadný fotoaparát19 Mpx a 12 Mpx (duálny)12 + 12 Mpx (f/1.5, f/2.4)16 + 13 Mpx (f/2.0)
Predný fotoaparát13 Mpx8 Mpx (f/1.7)8 Mpx (f/2.0)
Rozmery158 × 80 × 11,9 mm158,1 × 73,8 × 8,5 mm151,7 × 75,4 × 7,3 mm
Hmotnosť236 g189 g158 g
Stupeň krytiaIP68IP68IP68
Batéria3 540 mAh3 500 mAh3 300 mAh
Cena900 €949 €940 €

Ceny platné k 26. aprílu 2018. V prípade telefónov Xperia XZ2 Premium a LGV30S nie sú ceny v tabuľke oficiálne potvrdené, ide iba o špekulácie.

Sony Xperia XZ2 vyzerá skvele. V súčasnej konkurencii to ale nebude mať ľahké. O priazeň bude súperiť s takmer bezchybným Samsungom Galaxy S9, ktorý zaujme bezrámčekovým displejom. V boji o srdce fanúšikov mobilného fotenia sa bude musieť navyše stretnúť zase s Huawei P20 Pro, ktorý ponúka tri fotoaparáty a aktuálne sa pýši titulom najlepšieho fotomobilu.

Nový dizajn série Sony Xperia XZ2

Už odpradávna boli telefónom Sony vyčítané veľké rámčeky okolo displeja, ktoré boli v podstate symbolom ich dizajnu „Omnibalance“ – tentoraz sa to ale zmenilo. Ako Sony Xperia XZ2, tak XZ2 Compact vyzerajú trošku ako telefóny ostatných značiek. Pre niekoho to môže byť prínosom, niekto kvôli tomu nové modely rovno zavrhne. Telefóny sú na zadnej strane mierne prehnuté na lepšie „padnutie do ruky“ a po novom majú aj sklenenú zadnú časť.

So sklenenou zadnou stranou súvisí podpora bezdrôtového nabíjania. Tu sa skrýva jeden zásadný rozdiel. Disponuje ním totiž iba Sony Xperia XZ2, menšia XZ2 Compact o túto funkciu prišla. Sony sa zrejme snaží prilákať svojich zákazníkov na väčší (a taktiež o niečo drahší) model, a to nám príde trošku škoda.

Na zadnú stranu sa nám u Sony Xperia XZ2 po novom presunula aj čítačka odtlačkov prstov. Sony sa k tomuto kroku rozhodlo po ustavičnom naliehaní majiteľov starších Xperií, ktorým čítačka odtlačkov prstov vstavaná v bočnom tlačidle nevyhovovala najmä kvôli horšej presnosti v porovnaní s konkurenčnými riešeniami. Škoda, že spoločnosť Sony v tomto smere nepodnikla viac krokov a výrazne nezlepšila presnosť a rýchlosť staršieho typu. Umiestnením čítačky na boku prístroja sa totiž výrazne odlišovala od ostatných výrobcov.

Sony Xperia XZ2; Black; displejSony Xperia XZ2; zadná strana

Sony Xperia XZ2 ponúka na čelnej strane citeľne užšie rámčeky. Kladne hodnotíme aj presun čítačky odtlačkov prstov na zadnú stranu, kde je predsa len v praxi lepšie dostupná.

Prepracovaný fotoaparát Sony Xperia XZ2

Na zadnej strane telefónov Sony Xperia XZ2 (Compact) nájdeme opäť „Motion Eye“ fotoaparát, ako ho Sony pyšne nazýva. Srdcom je 19 Mpx snímač IMX400 so svetelnosťou f/2.0 a prediktívnym autofokusom. Sony sa snaží predbehnúť svoju konkurenciu, a tak telefóny po novom zvládajú natáčať 4K video pri 60 snímkach za sekundu s podporou technológie HDR. Ide o úplne ojedinelú funkciu v rámci mobilného segmentu. Takto natočené video si potom samozrejme prehliadnete nielen na televíziách Sony Bravia, ale aj na tomto novom telefóne. Spracovanie videa v 4K rozlíšení je zároveň maximom pre najnovší osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 845, ktorý je v oboch špičkových telefónoch osadený.

i Snapdragon 845, technické parametre a ďalšie detaily
Zaujíma vás, ako výkonný je nový procesor Qualcomm Snapdragon 845? Dokáže čeliť náporu Exynos 9810, ktorý sa nachádza v európskych variantoch Samsungu S9?

Bez vylepšenia nezostalo ani superspomalené video, ktoré ste mohli poznať z predchádzajúcej generácie, predovšetkým z Xperia XZ1. Sony Xperia XZ2 a XZ2 Compact teraz dokážu nahrávať super slowmotion pri 960 FPS v rozlíšení Full HD. Tiež nechýba funkcia na prediktívne záznam, kedy dochádza k ukladaniu snímok ešte pred stlačením spúšte. Vďaka tomu sa vám podarí zachytiť skutočne atraktívne snímky. Predná kamerka poskytuje rozlíšenie 5 Mpx a jej svetelnosť činí pomerne pekných f/2.2.

Sony Xperia XZ2, kamera, 4K

Sony Xperia XZ2 podporuje záznam 4K HDR videa. Ako vôbec prvý smartfón na svete.

Displej a ďalšie špecifikácie smartfónov Sony Xperia XZ2

A tým sa dostávame k prednej strane telefónov. Tu sa totiž udiali najväčšie zmeny. Po novom sa môžeme tešiť na displej s pomerom strán 18 : 9 a väčším rozmerom. Sony Xperia XZ2 bude vsádzať na 5,7-palcovú obrazovku, menšia XZ2 Compact potom na 5-palcovú. Pri oboch variantoch pôjde o IPS panel s rozlíšením 2160 × 1080 pixelov.

Sony sa dlho držalo pomeru strán 16 : 9. Nový pomer 18 : 9 je teda veľkým krokom vpred. Výrobca navyše konečne zmenšil rámčeky, takže displej zaberá väčšiu časť prednej strany telefónu. Celkovo sa bude Sony Xperia XZ2 lepšie obsluhovať a na obrazovku mobilu sa vojde viac informácií, nehľadiac na lepší zážitok pri sledovaní videa a filmov.

Sony Xperia XZ2, displej, tenké rámčeky

Jedinečný vzhľad využívajúci 3D sklo je príjemnou dizajnovou zmenou novej Sony Xperia XZ2.

Aj v ďalších špecifikáciách sú si Sony Xperia XZ2 a XZ2 Compact podobné. Obe novinky prichádzajú so 4GB RAM pamäťou, 64 GB úložiskom, NFC, Bluetooth vo verzii 5.0, USB-C či podporou microSD kariet až do veľkosti 400 GB. Na telefónoch beží operačný systém Android vo verzii 8.0 Oreo. A nechýba samozrejme ani vysoký stupeň krytia IP65/68.

Batéria Sony Xperia XZ2

Jeden rozdiel medzi Sony Xperia XZ2 a XZ2 Compact by sa predsa len našiel – kapacita batérie. Väčšia Xperia XZ2 disponuje 3 180 mAh batériou, variant Compact má k dispozícii 2 870 mAh. Vďaka menšiemu displeju však skonzumuje menej energie a výsledná doba používania bude v prípade oboch modelov zhruba rovnaká. Telefóny radu Sony Xperia ZX2 samozrejme podporujú rýchle dobíjanie štandardu Qualcomm QuickCharge 4/4+.

Sony sa pri nových Sony Xperia XZ2 (Compact) rozhodlo vypustiť 3,5 mm jack, čo môže byť pre rad používateľov problém. Zvyčajne je súčasťou príslušenstva aspoň prechodka na zapojenie vlastných slúchadiel. Sony však v rámci doplnkového sortimentu ponúkne aj redukciu, ktorá umožní nabíjanie a počúvanie hudby zároveň.

Telefóny Sony Xperia XZ2 a XZ2 Compact majú dva stereoreproduktory. Sony opäť pridáva aj jeden marketingový ťahák, a tým je takzvaný Dynamic Vibration System, ktorý dokáže vibrovať do rytmu zvuku (hudby), ktorý ide z reproduktorov. Táto funkcia by mala nájsť uplatnenie najmä pri hraní hier.

Porovnanie: Sony Xperia XZ2 vs XZ2 Compact

Sony XZ2 Compact patrí medzi najvýkonnejšie telefóny s 5" displejom na trhu. Ak vynecháme chýbajúce bezdrôtové nabíjanie, je to naozajstná bomba. Väčší Sony Xperia XZ2 to bude mať o niečo náročnejšie, pretože o miesto na slnku sa bude musieť naťahovať s ťažkými váhami, ako je napríklad Samsung Galaxy S9. Čo nás ale v prípade telefónov zamrzelo, je pomerne veľká hmotnosť aj hrúbka.

ParameterSony Xperia XZ2Sony Xperia XZ2 Compact
Operačný systémAndroid 8.0Android 8.0
Rozlíšenie displeja2 160 × 1 0802 160 × 1 080
Typ displejaIPSIPS
Uhlopriečka displeja5,7"5"
Pomer displeja k telu76,1 %73,5 %
Jemnosť displeja424 PPI483 PPI
Veľkosť operačnej pamäte4 GB4 GB
Kapacita úložiska64 GB64 GB
Podpora pamäťových kariet
Kapacita batérie3 180 mAh2 870 mAh
Bezdrôtové nabíjanie
Fotoaparát – rozlíšenie19 Mpx19 Mpx
Duálny fotoaparát
Hmotnosť198 g168 g
Rozmery (Š × V × H)72 × 153 × 11,1 mm65 × 135 × 12,1 mm
Cena779,90 €599,90 €
*Ceny k 14. 3. 2018

Sony Xperia XZ2 a XZ2 Compact sú nadštandardne vybavené telefóny určené pre náročnejších používateľov. Variant Compact je aktuálne najvýkonnejším telefónom s 5" displejom. Medzi ďalšie plusy patrí vyladený dizajn, mimoriadne kvalitný displej a možnosť natáčania superspomaleného videa. Nevýhodou je snáď len absencia 3,5 mm jacku a väčšia hmotnosť aj hrúbka.

Všetko, čo vieme o Sony Xperia XZ – OBSAH

  1. Meno novej Xperie – XZ Pro, alebo XZ2 Premium?
  2. XZ Pro dostane 4K OLED displej
  3. O výkon sa postará procesor Snapdragon 845
  4. Porovnanie modelov telefónov Xperia radu XZ
  5. Fotoaparát bude špičkový
  6. Odolnosť a výdrž batérie sú už klasikou
  7. Aká bude cena novej Xperie XZ Pro?

Ponesie meno Sony XZ Pro, alebo Sony XZ2 Premium?

Je takmer jasné, že Sony Xperia XZ Pro bude po vzore úspešného dua mobilov Sony Xperia XZ a XZ Premium jedným z najlepších telefónov roku 2018. Vedľa najčastejšieho „pracovného“ názvu Xperia XZ Pro sa špekuluje, že by nový mobilný telefón mohol pokračovať v modelovom rade premium a niesť označenie Xperia XZ2 Premium.

Xperia XZ Pro sa 4K OLED displejom

Ale späť k samotnému mobilu. Na základe uniknutých informácií sa špekuluje, že by sa XZ Pro mohol chváliť pomerne veľkým 5,7" displejom, čo je v porovnaní s XZ Premium o 0,2" palca väčšia uhlopriečka. Nie je to ale jediný rozdiel. Xperia XZ Pro by tiež mal ako prvý telefón Sony ponúknuť tenké rámčeky okolo displeja a v poslednej dobe veľmi obľúbený pomer strán 18 : 9. To by bol pre japonského výrobcu veľký ústup od súčasného dizajnového jazyka Omni Balance s obrími rámčekmi nad a pod displejom.

i

Na MWC toho uvidíme viac...

Na veľtrhu MWC 2018 (Mobile World Congress) v Barcelone sa predstaví nielen Sony Xperia XZ Pro. Ešte pred začiatkom akcie, konkrétne 25. februára, sa dočkáme jeho silného konkurenta, Samsungu Galaxy S9 a S9+.

Ďalšou novinkou bude 4K rozlíšenie a tiež OLED technológia. V porovnaní s bežne používaným IPS LCD zaisťuje OLED nižšiu spotrebu, a tým vyššiu úsporu energie. Vďaka benefitu, ktorý OLED panely poskytujú, bude možné využiť aj HDR technológiu na lepšie podanie farieb pri kontrastných scénach. Tu budeme dúfať v perfektnú vyladenosť, a tým pádom použiteľnú výdrž batérie, pretože takto jemný displej pre ňu bude predstavovať vysokú záťaž.

Srdcom Sony Xperia XZ Pro sa stane Snapdragon 845

Jedno je ale isté, inteligentný telefón Sony Xperia XZ Pro rozhodne nebude trpieť nedostatkom výkonu. Pod „kapotou“ bude na pokyny čakať jeden z najvýkonnejších mobilných čipsetov súčasnosti a priamy nástupca Snapdragon 835, Snapdragon 845. Ten ponúkne až o 25 % vyšší výkon, než mal jeho predchodca. Mimochodom, totožný procesor bude poháňať tiež Samsung Galaxy S9. Procesora bude v XZ Pro asistovať veľmi slušných 6 GB operačnej pamäte RAM a k dispozícii bude aj 128 GB interného úložiska. Ak by vám táto kapacita nestačila, budete môcť využiť slot na microSD karty.

Porovnanie Xperia XZ Pro s XZ Premium a XZ

Ako je možné vyčítať z nasledujúcej tabuľky, prednosťou nového modelu Sony Xperia XZ Pro bude jednoznačne duálny fotoaparát so sľubným rozlíšením a veľký 4K OLED displej. Ďalšími plusmi bude nový procesor Snapdragon 845, veľkorysé úložisko a navýšená pamäť RAM. Veľkou neznámou sú zatiaľ rozmery a hmotnosť telefónu.

Parametre/modelXperia XZ ProXperia XZ PremiumXperia XZ
Displej a rozlíšenie5,7" OLED (4K)
18 : 9
5,5" IPS (3 840 × 2 160)
16 : 9
5,2" IPS (1 920 × 1 080)
16 : 9
ProcesorSnapdragon 845Snapdragon 835Snapdragon 820
RAM6 GB4 GB3 GB
Úložisko128 GB64 GB32/64 GB
Zadný fotoaparát18 Mpx a 12 Mpx (duálny)19 Mpx (f/2.0)23 Mpx (f/2.0)
Predný fotoaparát13 Mpx13 Mpx (f/2.0)13 Mpx (f/2.0)
Rozmery-156 × 77 × 7,9 mm146 × 72 × 8,1 mm
Hmotnosť-195 g161 g
Stupeň krytiaIP68IP68IP68
Batéria3 420 mAh3 230 mAh2 900 mAh
Cena789,90 €699,90 €450 €

Ceny platné k 24. januáru 2018. V prípade telefónu Xperia XZ Pro nie sú informácie v tabuľke oficiálne potvrdené, ide iba o špekulácie.

Sony Xperia XZ Pro s duálnym fotoaparátom

Žiadanou novinkou v prípade novej XZ Pro bude takmer určite zadný duálny fotoaparát. To bude pre japonského výrobcu takisto prelom, s duálnymi fotoaparátmi totiž zatiaľ vyčkával. Hlavný snímač bude pravdepodobne disponovať rozlíšením 18 Mpx, ten sekundárny, slúžiaci najmä na vytvorenie rozmazaného pozadia, rozlíšením 12 Mpx. Predná selfie kamerka potom dostane rozlíšenie 13 Mpx.

i

Odolnosť a výdrž XZ Pro

Pri modeli XZ Pro sa očakáva ochrana proti vniknutiu vody a prachu – certifikácia IP68. Nevymeniteľná batéria by mala mať v dnešnej dobe už priemernú kapacitu 3 420 mAh. To v spojení s pomerne veľkým 4K displejom nie je veľa. Sme preto zvedaví, ako sa Sony podarí telefón vyladiť. V telefóne očakávame predinštalovanú poslednú verziu operačného systému, teda Androidu 8.1 Oreo. K tomu by mal pribudnúť grafický kabátik typický pre Sony Xperia.

Sony Xperia XZ Pro – cena

Štartovacia cena predchádzajúceho modelu Xperia XZ Premium začínala na sume okolo 700 €. Cena tohtoročného modelu XZ Pro sa tak odhaduje zhruba na 6 000 čínskych juanov. V prepočte po pridaní nákladov na dopravu a ďalších súvisiacich výdavkov by mohlo ísť o sumu presahujúcu 750 €..

Podľa dostupných špekulácií sa v prípade Sony Xperia XZ Pro máme naozaj na čo tešiť. Vysoký bude výkon, rozlíšenie displeja a dúfajme, že aj kvalita fotoaparátov. Ak sa výrobcovi výsledný koktail podarí správne namiešať, latka bude nasadená vysoko. Sledujte s nami aj naďalej vývoj okolo tohto telefónu.

Zdroje: thesun.co.uk, pocket-lint.com, trustedreviews.com, technobuffalo.com, ndtv.com

Vytlačiť
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborne poradime
+421 2 5710 1800
Otázka na objednávku
Otázka na tovar
Prosím, zadajte svoj telefón:
Zavolajte mi
Na vašom súkromí nám záleží My, spoločnosť Alza.cz a.s., IČO 27082440, používame súbory cookies na zaistenie funkčnosti webu a s vaším súhlasom o. i. aj na personalizáciu obsahu našich webových stránok. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte s využívaním cookies a predaním údajov o správaní na webe na zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a reklamných sieťach na ďalších weboch.
Viac informácií Menej informácií